Portugal Ibiza a» mg mze* t V:-— /p// MIDDELEEUWSE OASE WACHT OP DE TOERISTEN Ierland Ierland Ierland VAN MAART TOT EIND SEPTEMBER ZON [n het toeristisch topseizoen ligt Oost-Portugal >r een beetje verlaten bij. Na het passeren van Ie Spaans-Portugese grens haasten de „noorde- ingen" zich naar het komfort van de bad- jlaatsen in het zuiden en westen; zij laten de ■uigte van de Serra da Gardunha en van de terra da „Estrêla" liggen „tot de volgende ;eer". Br is wat zelfbeheersing nodig om na de onmen- telijk lange dagtrajecten, die nu eenmaal tijdens ;n autovakantie naar Portugal gemaakt moeten orden, af te haken in een gebied, dat toeristisch geen faam heeft. Tussen de folders, die aan de ■rens in massa voor het grijpen liggen, schitteren de kleuren van de Algarve, de luxe hotels rond jissabon en van de schilderachtige bedrijvigheid an de ontelbare vissersplaatsjes tussen Cascais en 3orto. Door reisbureaus en ook door de binnenland- toeristenbureaus wordt Portugal misschien wel iconomisch maar niet helemaal eerlijk „verkocht". Zij eggen geen accenten op het noorden en het oosten, icies, die aan de toerist heel wat overgetelijke ïerinneringen bieden aan hartelijkheid, natuur- ;choon en indrukwekkende panorama's. en eindeloos saaie rit van Salamanea naar lentes Onoro is er de plotselinge verrassing van groen dal, een echt beekje en gezonde groene en, langs goed onderhouden wegen. Na vijftig kilometer wordt het duizend meter hoog gelegen bergstadje Guarda bereikt. Niemand zal geïmponeerd worden door de schoonheid van dit stadje, dat nog alle kenmerken draagt van een middeleeuwse vesting. Zelfs de schitterende kathe draal rnaakt op enige afstand de indruk van een geweldige fortificatie. Maar reeds de naaste omge ving van Guarda met haar immense bossen en boeiende panorama's opent perspectief op de bizar re hellingen van het bergmassief in Centraal Portu gal. Een alleraardigst pleisterstadje voor dagtochten in de Serra da Estréla in Corilha. Het ligt zevenhon derdvijftig meter hoog en het heeft een aantal uitstekende hotelletjes. Een ervan ligt op de hoek van het stedelijk park, waar tegen de avond op een groot terras de stadgenoten elkaar allemaal blijken te treffen. De prijzen zijn daar nog ontkomen aan de opwaartse druk van een massa-toerisme. Een hoogtepunt in het schema van dagexcursies is een uitstapje naar het 6 km verder gelegen Torre, het hoogste bergdorp (2000 m) van het vasteland van Portugal. Er liggen machtige stuwdammen en men kan verzekerd zijn van diverse ontmoetingen met herders, die vergezeld van vele honden grote kudden door de woestenij van de bergen leiden. Beslist niet vanwege een toeristische attractie (er komen zeer weinig vreemdelingen) hebben de herders hun hon den voorzien van brede leren halsbanden met lange spijkers. Op deze manier worden deze beesten beschermd tegen wolven die daar niet zeldzaam zijn. In het aan het stadspark gelegen toeristenbu reau zijn vele informaties te krijgen over beziens waardigheden van de Estrêla. Zij, die de „Helle poort" overslaan, missen een indrukwekkende her innering. Deze poort is een geweldige zwart gebla kerde rotspartij, die in het bijgeloof der bergbevol- king een wezenlijke rol speelt. De poort zou toegang geven tot de eeuwige folterplaats; de bergwinden leggen associaties met het geweeklaag der verdoem den. In de onmetelijke achterwand hebben Ijverige handwerkers een metershoge madonna uitgehou wen; nadien is de bizarre poort een inlandse bede- vaartsplek geworden. Het zal voor menige toerist verleidelijk zijn om in dit gebied een onderdak te vragen in Pousada de Sao Louren-o een schitterende berghut, die zoals alle Pousada's door de staat wordt geëxploiteerd. De prijslijst dateert van 1966; deze lag toen reeds lager dan de tarieven in de particuliere hotels. Voor ongeveer 35 gulden per 2 personen heeft men een uitstekende kamer plus alle maaltijden. Maar de capaciteit is zeer beperkt en de verblijfsduur is hoogstens drie dagen. Na de rust van de Serra komt toch eenmaal het verlangen om iets te zien van de vele andere centra, die een toeristische faam hebben. De keus is zo groot dat de laatste „berg- avond" een tweestrijd wordt. Wij namen tenslotte de route naar de oudste Portu gese universiteitsstad Coimbra, waar de romantiek der middeleeuwen nu nog volop gestalte heeft. Vandaar zijn we „afgezakt" naar het zuiden, via de westelijke hellingen van de Estrêla. Aan elk dorp, aan elk stadje zijn herinneringen verbonden aan de machtige middeleeuwese historie van dit eens zo welvarende land. In machtige kastelen, kathedralen en landgoederen sluimert de roem van het verle- In Tornar met vele kloosters (onder andere het eerste klooster van de Tempeliers) staat een weg wijzer naar Fatima, de bedevaartplaats van miljoe nen katholieken, die helaas in zeer hoge mate de prooi van een afschuwelijke religieuze souvenier- industrie dreigt te worden. Het sanctuarium met een plein voor twee miljoen bedevaartgangers (in de nacht van 12 op 13 mei) is imponerend door zijn eenvoud. En van Fatima uit lokt het vertier van de badplaat sen, dat culmineert in de voor dit land onbegrijpe lijke weelde van Estoril. En dan tenslotte Lissabon, waar een boeiende, wat vermoeiende vakantie op velerlei wijzen bekroond kan worden. P.S. Men kan de slopende heen- en terugreis per auto vervangen door een directe vliegreis per TAP. Er is tegen redelijke prijs ook een auto te huur. 1 Op dertig kilometer van Lissabon ligt Sintra met zijn schitterende kastelen. ■Vrj*v' 7 s</ PINT IN DE PUB Reken er op, da* het een gelukzaligheid één Ierse PK door het letnd te trekken. Dublin: grijae stad vol pubs, waar de Ieren hun nostalgie en haai eenaaamheki met verve verdrinken Zomin als Parijs Frankrijk Is, zomin Is Dublin Ierland. De stad van .Ulysses" met zijn 600.000 inwoners is evenwel een onmisbaar deel van bet land. het visitekaartje, de poort om het land binnen te gaan en te leren kennen. En dat, ondanks zijn voor velen misschien te Britse uiterlijk. Vóór de revolutie was Dublin de tweede stad van het Britse imperium, met zijn meest glorieuze periode in de achttiende eeuw, vanwaar ook de vele „Georgean" hulzen en de oude parle mentsgebouwen in CoMege Green dateren. De band met Engeland te bewaard gebleven, ondanks de revolutie en de anti-Britse gevoelens, die dierbaar gekoesterd worden. Het verkeer rijdt links, Iers en Brits geld wordt door elkaar gebruikt, Britse maten en gewichten maken het de toeristen moeilijk, de taal te ondanks het werk van president Eaman de Valera Engels, er is een douane-unie met de Britten, waardoor bijvoorbeeld de luchthaven van Dublin een nog meer provinciale indruk maakt dan andershet goVai zou rijn. Ondanks dtt te het leven er typisch Iers. De sfeer te gemoedelijker, gezellig, de gesprekken meer op de man af. Veel in de hoofdstad herinnert aan het verleden en dan blijkt dat de nationale gevoelens sterk zijn. Dublin i6 een stad van goede hotels en puike restaurants en zeer veel pubs. Vooral de laatste tekenen het straatbeeld. De pub te er niet alleen voor het stuk ln de kraag, al kunnen veel Ieren goed met hun vocht overweg. De pub heeft ook een sociale functie, hij te de plaats waar men zijn eenzaamheid verdrijft, waar de Ier vrienden en bekenden ontmoet, waar altijd een gesprek te voeren is. "Wat gedronken wordt is veelal donker van kleur, luisterend naar de illustere naam Guinness. ..Guinness te good for you" en „The most natural thing in de world", luiden enkele reclameteksten, die ook weer herinneren aan het verleden: Alexander Guinness begon rond 1750 zijn bierproduktie deels uit humanitaire overwegingen, als tegengif tegen het verraderlijke poteen, een zwart gestookte whisky. De whisky is sindsdien aan wettelijke banden gelegd en het is de kwaliteit ten goede gekomen. Men drinkt hem in ieder geval onversneden, of ate bestanddeel van Irish coffee, waarover hiernaast sprake is. Het bezoek aan de pub te geslaagd geweest ate er een toost is uitgebracht. ..May you dóe in Ireland" (Ik wens je toe in Ierland te sterven) te een toppunt van hartelijkheid. VAN DE BOK AF GEZIEN De meest natuurgetrouwe manier om door Ierland te trekken is per huifkar. Het is even een durf, een stap terug na de veilige vakantie met auto en hotels, overgeleverd als je bent aan de grillen van een dier, dat je in ons nette Nederland vrijwel niet meer tegenkomt. Maar de reclame voor deze vorm van vakantie vieren geen zorgen, het paard kent de weg heeft zijn werk gedaan: van vroeg in de zomer tot in de herfst zijn de stille Ierse wegen gekleurd door het felrode of blauwe zeildoek van de huifkarren. Mensen van piepjong tot heel oud wagen zich aan de vakantie van hun leven en het zQn er maar weinig die onderweg protesteren. De wagens zijn van alle uiterst noodzakelijke dingen voorzien: slaapplaatsen voor vier of vijf personen, dekens, een keukenuitrusting, butagas, watervoorraad, kastruimte. Alles net voldoende voor een vakantie zonder luxe, maar boordevol belevenis. Ook met het paard, dat iedere ochtend moet worden gevangen, ingespannen, gemend en 's avonds geborsteld en losgelaten in daarvoor bestemde weiden. De Ieren zijn een behulpzaam volk en die eigenschap komt zeker in de eerste dagen wel eens goed van pas. Want dc „makke Ierse paarden" rijn niet de schillenpaarden uit onze vaderlandse historie, het zijn dieren van vlees en vooral bloed. En een hengst of een ruin is er het paard niet naar dat hij zich door een ander laatinhalen. Inhalen doet hij zelf. De draverijen, die op die manier op de Ierse dreven ontstaan, heuvel op, heuvel af, zijn het aanzien alleszins waard, al betekenen zij menig angstig moment voor de daarop niet voorbereide passagiers. Maar het loopt altijd goed af en na een paar dagen weet je niet beter. Paardenrennen is in Ierland Immers een nationale sport. De avond wordt doorgebracht op een speciaal uitgeruste camping, voorzien van weiden, doorgaans heel behoorlijk sanitair, winkel en recreatiemogelijkheden. Er ie altijd veel water in de buurt om een forel te verschalken al zijn de zomermaanden daartoe niet het meest geëigend. En wie toch vis in de pan wil hebben: de vis is niet duur en recepten zijn er legio. De rit overdag kan kort of lang duren, afwisselend is hij in hoge mate. Niet alleen om het fraaie Zuidierse heuvelland, waar de meeste tochten gemaakt worden. Natuurliefhebbers, en wie is dat niet in Ierland, genieten van de bloeiende fuchsia's langs de weg, van in Nederland al jaren verdwenen planten en vogels. KOM EENS OP DE KOFFIE Ierland is niet beroemd om zijn keuken, tegen woordig. Maar dat is ooit anders geweest. In ieder geval zodanig dat de Ierse keuken, zoals trouwens alles in Ierland, omgeven is door legen des en oude geschiedenissen. „Er is een oud gezegde in Ierland, dat als je gans eet op St.-Michaël (29 september), je het hele jaar geen gebrek aan geld zult hebben. Rond die datum wegen de ganzen ongeveer 4,5 kilo. en se zijn bijzonder zacht. Traditionele Ierse vulling bestaat uit aardappelen: deze beperken het vet en absor beren de zware geur. In de 18e en 19e eeuw werd er altijd een uiensaus bU gans opgediend". Aan het woord is Theodora FitzGibbon, schrijfster van het smakelijke, heerlijke boek „A Taste of Ireland". Ze verzekert ons, dat twee- of driehonderd jaar geleden het voedsel met meer verbeeldingskracht werd bereid dan tegenwoordig, vooral in het gebruik van groenten. Voorbeelden zijn er nog in overvloed. Boerenkool, die heerlijkste van alle wintergroenten, werd opgediend met asperges en gesmolten boter. Worteltjes werden omgetoverd tot een brij met kruiden, eieren, broodkruimels en boter: in de literatuur bekend als „honey underground". En al in de vroegste bronnen wordt prei vermeld als middel om te kruiden. Juffrouw FitzGibbon vermeldt traditionele gerechten als Boxty („Boxty op de bakplaat, Boxty in de pan, wie geen Boxty eten wil, die krijgt nooit een man", zo luidt een rijmpje op deze aardappelschotel). Bastable Cake (een soort sodabrood), kokkelsoep, gepekelde haring, gebakken zalm met room en komkommer, geroosterde makreel met kruisbessensaus en natuurlijk de befaamde Irish stew, een hutspot van schape- of geitevlees, aardappelen (natuurlijk aardappelen) en uien, liefst zonder smaak- bedervende wortelen of knolraap, goed dik en romig en niet zwemmend in de jus. Dan is er Bairn Brack, dat het hele iaar gegeten wordt, maar speciaal de avond voor Allerheiligen, wanneer een gouden ring wordt mcegebakken Wie de ring krijgt, zal het volgende jaar trouwen. Barm is een oud woord voor gist. Juffrouw FitzGibbon besluit haar fraaie bock. dat ge- illustreerd is met een uitzonderlijke serie foto's van de vorige en het begin van deze eeuw, met de Irish coffee, vrij recent van oorsprong, maar nu al een traditie. Een voortreffelijk einde van de maaltijd, een opkikker, eten en drinken tegelijk. f 28Q- .f229,- -f169,- i. f149,- iqcar 295. 295. Kan: EEK Atteen al b(j t horen van het woord „lbiza" heb je de neiging om „high" te worden. Ha. hippies en hasjiesj, denk je dan. Bij wijw van voorpret is dat natuurlijk leuk, maar de werkelijkheid is toch even anders. „High" ben je alleen maar onderweg naar Ibiza. Gewoon lekker in de Ciravelle van Transavia en misschien ook 'n beetje door die leuke stewardess. Want Ibiza is niet meer van de hippies. De bewoners van dit verrukkelijke eilandje in de Middellandse Zee hebben in bet voorjaar 1970 tegen de traditie in de strijd tegen „indringers ran buitenafin dit geval de hippies in hun vrordeel beslist. Het hippe volkje verplaatste de tenten voorlopig naar Formen tera, een nog kleiner eilandje ten oosten van Ibiza. Minder drugs dus. Nfeiar meer „tripsIbiza organiseert nu boottochten naar de flower-power meute. De toeristenvloot Vaart daar wel bij. Toch heb je als vakantieganger cp Ibiza nauwelijks behoefte aan georganiseerde uitstapjes. De hotels liggen alle vlak bij strand en zee en zijl doorgaans voorzien van alle komfort. Neem hotel Calanova Playa. Dat heefi een eigen nachtclub, een pub, speeltuin zwembad. terrassen, mini-golfbaan en een strandpaviljoen. Voor vijfhonderd gulden, (inclusief vliegreis) geniet je tvee weken volop van de zon. krijg je tweemaal pa- dag warm eten (op z'n Spaans) ao kun >e op verschillende manieren zowat van- buiten als van binnen nat worden. Vanuit alle hotelkamers van hel in het voorjaar 1970 gereedgekomen .Calanova Playa heb je uitzicht op de donkerblauwe baai, aan de oostkust even buiten Santé Eulalia. Hoteldirecteur Pedro Ventura gedraagt rich als een vakantieganger tussen de vakantiegangers Terwijl hij aan de bar z'n cognacje drinkt, een praatje maakt op het terras of een duik neemt in het zwembad, zwaait hij de scepter over zo'n 150 personeelsleden. Slimme jongen hoor, want ook op Ibiza maakt het oog van de meester het paard vet De Engelsen hebben Ibiza een kleine tien jaar geleden als vakantieoord ontdekt. Toen wij Nederlanders, nog aan de Cost a Bra va en de Costa del Sol vochten om een vierkante meter heet slrandzand, speelden de Engelsen al de grol< vakantieprins op Ibiza. De laatste jaren is daar goed verandering in gekomen. Nederlanders en Duitsers voeren nu de boventoon. Ondanks de toenemende belangstelling heeft Ibiza z'n aantrekkelijkheid niet verloren. Het toerisme is op drie plaatsen geconcentreerd de hoofdstad Ibiza San Antonio en Santa Eulalia. Straks komt er een vierde bij en dat is Portinaix Daar wordt op hel ogenblik een kolossaal hotel de grond uitgestampl Voor het komende vakantieseizoen heeft hel Rotterdamse reisbureau Sky Holidays al een flink aantal bedden geclaimd. De hoofdstad Ibiza is met recht het hart van het eiland. Via de haven van Ibiza wordt het contact met de buitenwereld onderhouden. Op afstand heeft het stadje een charmant aanzien doordat het tegen een heuvel is gebouwd. Je kunt er urenlang rondscharrelen in de talloze boetiekjes, die noe herinneren aan de hippietijd. Aan de overkant van de haven Kgt hotel Benjamin Bengómten, aeggen ze daar speciaal voor Nederlandse jongelui. Aan de andere kant van het eiland en dat is maar vijftien kilometer ver ligt San Antonio, badplaats en uitgaanscentrum. In de haven ontdek je al gauw de geweldige jachten van filmsterren en andere bekende persoonlijkheden. Even buiten San Antonio ligt San José en van daaruit bereik je na een woeste klim over een nogal ruw bergpad het hoogste punt De hobbelrit met de gehuurde auto of scooter wordt beloond met een geweldig vergezicht. Fototoestel paraat s.v.p. Alle wegen leiden naar Ibiza. Vijftien kilometei langs de oostkust naar het noorden ligt Santa Eulalia. Daar mondt de enige rivier uit in de Middellandse Zee. Water staat er echter niet in die rivier; dat komt alleen 's winters voor als het hard en lang geregend heeft. De zee is op die plaats erg ondiep en je kunt er enkele honderden meters uit de kust lopen zonder kopje onder te gaan. Een aparte belevenis, omdat het water glashelder is. Hotel Tres Torres, zeer nieuw en zeer luxe, ligt er het dichtste bij. maar wie het wat minder duur wil doen en (och prettig wil hebben, kan natuurlijk ook in hotel Riomar terecht. Enkele kilometers verderop ligt het al eerder beschreven Calanova Playa. Buiten de l oeristencentra is het achttien kilometer brede en vijftig kilometer lange eiland gewoon zichzelf gebleven. Je kunt er met je gehuurde auto of scooter toeren zonder het gevoel te hebben, dat half Holland, Duitsland of Engeland over je schouders meekijkt. Ibiza heeft duidelijk Noordafrikaanse trekken. Van maart tot eind septembe? kun je op Ibiza op zon en warmte rekenen. In dc herfst en gedurende de winter wil er nog wel eens een flinke bui regen vallen, zodat Ibiza minder geschikt is al3 winteroord. Alle hotels liggen vlak bij het strand

Leidse Courant | 1971 | | pagina 39