LAATSTE WAAR SCHUWING OP ZIJN ELF EN DERTIGST DE WITSERSE BERGEN OP Zomers skiën op het dak van de wereld PORTRET VAN EEN VW- DIRECTEUR REDDINGS ACTIE EEN HELE TOUR Dit is de laatste waarschuwing: mocht u als kind op de Dom van Utrecht en op de uitkijktoren van Kraantje Lek reeds lichte braakneigingen hebben vertoond, accepteer dan van geen enkele Zwitser de uitnodi ging voor een lichte bergwandeling. Draai u om, vlucht weg. koop desnoods bij een naburige drogist spalken, vette watten en verband en keer met een geheel omzwach teld been terug. Vertrouw ook niet op zijn geruststellende mededeling, dat zijn bijzien de vader van 85 en zijn dochter van drie nog onlangs het stukje moeiteloos hebben getippeld en volstrekt fit aan het eindpunt arriveerden. Dat kan allemaal best waar zijn, maar de oude heer en het kind wisten niet beter. Zij werden als zuigelingen reeds aan moeders borst omhoog gezeuld en langs al die peilloze afgronden gedragen. Daarom alleen denken de stakkerds dal het zo hoort. Dat een wandelpad altijd langs een afgrond loopt en dat het vol strekt ongevaarlijk is om over een bergtop te glibberen met een dwerganemoon als enige houvast. Maar u als Nederlander, die gewend bent om horizontaal door het le ven te gaan. moet beter weten. U bezit nu eenmaal de plompe voeten van een polder werker en de bedachtzame, laverende gang van iemand, die altijd rekening houdt met een opstekende wind. Zolang u zich maar op de vlakte houdt, zult u geen centje pijp hebben. Dan kunt u rustig een veer weg blazen. Maar in vredesnaam, laat u geen berg opsturen, snel niet over losliggende rotsblokken naar een vergezicht, want ge garandeerd, dat u dan na enkele meters reeds als een ledenpop omlaag dondert. Misschien bent u van het slag, dat zich de eerste minuten nog flink houdt omwille van de gastheer, die op vederlichte gem- zevoeten vooruit snelt, maar twee bochten verder, met die gapende krochten voor u. zult u toch door de knieën gaan en om uw moeder roepen. Doe het daarom niet. trap er niet in, als zo'n goedmoedige klipgeit ti voorstelt om nog even voor het avondeten een gemakkelijk wandelingetje te maken. Weet nu al, dat het alleen maar kan uitdraaien op een ontluistering, die u, evenals de berg trouwens, nooit meer te boven komt. Wandelen in de Zwitserse bergen kan een belevenis zijn, mits u zich tevoren terdege hebt geprepareerd. ki uw bergwandeling tot een succes maken, moet u per se aan een Indvol voorwaarden voldoen. Aller- p'st dient er een klein gewetenson- Tzoek plaats te vinden, waarbij u h afvraagt: „Ben ik nou eigenlijk „schwindelfrei?". Wat in het Ne- ■lands neerkomt op „heb ik geen ogtevrees?" Dat kan overigens ge- kkelijk achterhaald worden, ülm maar naar de bovenste etage i flatgebouw en kijk naar be den. Doet het u niks? Des te beter. vervolgens naar de Scheveningse r, zoek daar een railing op en ar aandachtig in de golven. Krijgt rompt de neiging om in de majem springen, dan zult u diezelfde vernie- ngsdrang ook hebben, als u over i dertig centimeter smal bergpad nkell Reken maar van yes. Het 'alijke van hoogtevrees is namelijk. het je op de gekste momenten Tvalt en dat je er zo goed als geen erstand aan kan bieden. Als je imaal de zenuwen hebt, helpt er n moedertje lief meer aan. En dat kan halverwege een wandeling van zo'n 6 uur bar vervelend zijn. Wat u ook terdege in de gaten moet houden is uw conditie Als u thuis nooit wandelt, zelden fietst, na het beklimmen van drie trappen al met de tong op uw schoenen loopt, dan is het pure onzin om te denken, dat een bergwandeling voor u een feest wordt. Het voortdurend stijgen en dalen bij temperaturen, die in de bergen tol tropische waarden kunnen oplopen, zuipt energie en als u dan geen reser ves hebt, loopt u na een uur al op uw tandvlees. U zult de eerste niet zijn, die na de eerste klim amechtig naar adem snakt en denkt: „was ik er maai- nooit aan begonnen." Bedenk daarom tevoren, dat een strandwande ling of het herten kijken op de Hoge Veluwe tot een geheel ander categorie van prestaties behoort dan een ouder wetse bergwandeling. De Zwitser zelf is er gek op en hij neemt elke gele genheid te baat om met familie of vrienden op stap te gaan. Maar hij weet dan ook precies, waar hij aan begint en wat van zijn body gevergd Een belangrijk punt is de uitrusting. Nog steeds zijn er koene Nederlan ders, die menen, dat ze op gymschoe nen een berg kunnen beklimmen. En je zult de tante Truzen de kost moe ten geven, die op pumps of sandalen aan de aarde hopen te ontstijgen. Ook dat is een illusie, die achteraf met algehele uitputting bestraft wordt. Zorg daarom voor goede wandelschoenen met profielzolen. Daarbij dikke, wol len sokken (vooruit met de geit), des noods over dunnere sokken heen. En neem altijd een plastic regenjas mee, want u weet het: Zwitserland is te groen om uw wantrouwen geheel weg te nemen. Het verschil met het groene Alle inlichtingen OVER TRIMMEN IN DE ZWITSERSE BERGEN KUNT U KRIJGEN BIJ: NATIONAAL ZWITSERS VERKEERS BUREAU KONINGSPLEIN II. AMSTERDAM TELEFOON 020—22.20.33 Nederland ts alleen, dat een Zwitser nooit over slecht weer spreekt. Hij heeft het hooguit over „een onkel buitje" of „een kleine storing", maar hij gaat uit van een stralende dag. Dat hij dit optimisme ten onrechte koestert, is hem zelf ook bekend, in feite voelt hij zelf6 voortdurend nat tigheid maar waarom zou hij er tevoren over spreken en daarmee de toeristen de stuipen op het lijf je- Stop nochtans dat regenjasje toch maar in de rugzak. En doe er ook wat Pflümli bij, de verrukkelijke prulmen- jenever, die van elke stugge berg- kneuter nog een entertainer van klasse maakt. En ga dan in een matig tempo op pad. De Hollandse dadendrang is bekend, maar hier valt niets meer te veroveren en er is ook geen sprake van, dat u de eerste zult zijn, die de top bereikt. Lach daarom niet om de Zwitsers, die op hun elf en dertigst een berg opgaan, want hun methode is exact de enige goede. Handjes op de rug. beentjes ietwat gekromd en dan lekker schommelend van de ene plat voet op de andere naar boven. Als u daarbij ook nog regelmatig een pauze inlast voor één van de beroemde Zwit serse panorama's, dan bereikt u onge schonden de top Goeie buur Informeer wel van tevoren bij de WV, tot welke moeilijkheidsgraad de door u geplande wandeling behoort. Elk dorp heeft zijn eigen net van wandelingen en men weet u precies te vertellen, op welke verrassingen u kunt rekenen. Als u een vaag ver moeden hebt, dat de hoogtevrees bij u het kopje kan opsteken, zoek dan net zolang, totdat u een Zwitser gevonden hebt, die u wil vergezellen. Een goeie buur in de bergen is altijd beter dan een verre vriend. Ga ongetraind in elk geval nooit alleen de bergen in. Nergens kan het weer zo snel en zo rigoreus omslaan als juist in de ber gen. En zeg tegen uw hotelier of tegen de familie in de tent naast u, wat uw plannen zijn en waar ze u kunnen vinden. Als u dan onverhoopt in moeilijkheden komt. weten ze ten minste in welke richting ze moeten De Matterhorn is het ijzersterke visitekaartje van Zermatt. Vandaar chin glimlachend kan vaststellen, dat het kanton hem nodig heeft en ook dat VW-directeur Constant Ca- niet hij het kanton. Elke morgen vóór dag en dauw kust Constant Cachin zijn vrouw en dochter, werpt vervolgens het rechterbeen over zijn fietszadel, verdeelt zijn machtig embonpoint rechtvaardig ter linker- en /echterzijde van de dwars- stang en sjeest in drie minuten de berg af tot voor de deur van zijn kantoor. Daar slaat hij de eerste niets ver moedende voorbijganger krachtig op de schouder, tenzij het een vrouw is, want in dat geval breekt hij bevallig door de knieën, maakt een uiterst gecompliceerde refe rence en stoot enkele grommende complimenten over zijn volle lippen. Het is duidelijk, dat. Constant Cachin er weer danig zin in heeft. Er wacht hem een nieuwe dag vol dorpsroddel, over zichtelijke achterklap, intercontinentale gesprekken met verre tipgevers, vluch tige ontmoetingen met zojuist aange spoelde stoeipoezen en vooral ergernis. Constant Cachin komt zelf niet uit Zer matt („de Hemel beware me") en wordt derhalve ook niet verteerd door lokaal patriottisme. Hij is wel getrouwd met een inheemse schone en dankt aan haar een ruime voorraad neven en nichten, die zondags na de kerkdienst bij de koffie en de koek het dorp verkwanse len aan speculanten en huisjesmelkers. „Het enige, wat van mij verwacht wordt", zegt hij, „is, dat ik Zermatt bij de buitenlandse reisbureaus verkoop. Een ander handelt in zeep, in plastic- ondersteken, het dondert niet, waar je mee bezig bent, als je het maar goed doet. Ik heb de Amerikanen ervan over tuigd, dat ze Zermatt voor geen goud ter wereld mogen missen. Meneer, ze komen met vliegtuigladingen tegelijk naar ons toé. Ze willen allemaal de Matterhorn zien, de steengeworden go tiek, de obelisk. De Matterhorn is voor ons wat de molens en de klompen voor jullie Nederlanders zijn. Nooit over boord zetten, neem nou eindelijk eens de goede raad van een vakman aan. Vorig jaar hadden we hier in Wallis een vergadering over een gezamenlijke prospectus. Nou geef ik jou te raden, wat die lijpe vogels zeiden0 Zermatt staat in alle prospectussen op de eerste pagina en dat is logisch. Wallis zegt de Amerikaan geen fluit, daar laat hij zijn bordje pap echt niet voor in de steek. Maar de Matterhorn wil hij zien, daar moet hij een dia van hebben voor zijn verzameling. Wat zeggen de heren, die het allemaal zo goed weten? „Zermatt begint met een Z en dat is toevallig de laatste letter van 't alfabet. Wij stellen voor om Zermatt voortaan achter in de prospectus op te nemen". Ik kijk ze aan en ik zeg: „Akkoord, maar noteer dan, dat Zermatt bij deze uit jullie collectie ve propaganda stapt. Wij doppen voor taan onze eigen bonen wel. Zermatt heeft Wallis niet nodig. Wallis heeft Zermatt nodig". De heren vielen een ogenblik stil en besloten toen met alge mene «temmen, dat Zermatt vóór in de prospectus kwam. Zijn ze nou helemaal bedonderd?" Vliegenvanger Constant Cachin weet. dat hij recht van spreken heeft, want Zermatt i« inderdaad een vliegenvanger, waar de toeristen met duizenden tegelijk aan blijven kleven. In het hoogseizoen bren gen 36 treinen dag in dag uit de dagjesmensen en bergbeklimmers naar het dorp. Daar worden ze op het stati onsplein met bekwame spoed in rijtui gen en janpleziers gedreven en afge voerd naar de kabelbanen en de hotels. Toet nu toe heeft Zermatt het gemoto riseerde verkeer buiten de deur weten te houden, maar de weg is het dorp al tot op vijf kilometer genaderd. Vandaar kan men op eigen risico tot aan de grens van Zermatt rijden, maar Cachin raadt het zijn beste vrienden niet aan. Nog onlangs zijn drie auto's verpletterd door rotsblokken, die na eeuwen van geduld aan de rol gingen. Het liefst zou Zermatt de situatie laten, zoals hij nu is. De trein is 'n goudmijn, die de aandeelhouders een jaarlijks dik dividend garandeert en de automobilis ten kunnen die vette winst alleen maar afromen. „Onzin", roept Cachin ...baker- praat", „Alles, wat hier gebeurt, wordt beslist door een handvol kneuterige bergboerep. Wat verbeelden ze zich wel? Dat ze met hun eeltige knuisten de tijd tegen kunnen houden? Natuur lijk komt die weg naar Zermatt er en gauw ook. De 3000 inwoners van het dorp betalen al sinds mensenheugenis tonnen aan het kanton Wallis voor de wegenbouw en mogen ze er nou einde lijk eens zelf van profiteren? Ze heb ben nu een plan in mekaar geknutseld voor een parkeergarage aan het begin van het dorp. Uitgerekend in een lawi nezone. Een knullig plan van knullige mensen, meer is het niet. Die mensen hebben ook toestemming gegeven voor een camping in diezelfde lawinezone Nog deze zomer is een rotsblok van vijf meter doorsnee van de berg geko men. Het sprong over vijf bungalowten ten heen en vermorzelde twee auto's. En wat zeiden ze in Zermatt: „Der Herrgott ist immer mit uns. Als hij het niet goed gevonden had, dat die cam ping daar kwam, had hij het rotsblok boven op de tenten laten vallen." Mijn God, ze menen het ook nog". Uiteraard heeft Constant Cachin een eigen plan, dat hij uitgevlooid heeft met wat architecten. „De beste van Zwitserland", dicteert hij snuivend, „vergeet niet dat er vooral bij te zet ten." Het plan voorziet in een tunnel dwars door de berg naar de plaats, waar nu het station staat. Daar zal in de rotsen een parkeergarage moeten komen voor 4200 auto's en 200 bussen. Een nieuw treinstation moet er direct op aansluiten. Kosten van het project 15 miljoen frank, financiering door Con stant Cachin persoonlijk reeds rond ge maakt. „Ik maak geen politiek", zegt hij. ,.ik interesseer me niet voor lokaaj gewau wel Het gaat erom. wat voor Zermatt het beste is. Een parkeergarage in han den van een paar zakenmensen is niet goed voor het dorp. Een dergelijk pro ject moet door de gemeente zelf verwe zenlijkt worden. Ik heb ook een plan voor een monorail dwars door het dorp. Volautomatisch, zonder bestuurder. Met een gesloten televisiecircuit, dat elke trein controleert. Wat zeggen de na tuurvrienden: „De monorail zal het landschap schaden". De narren. Ze zijn te stom om te begrijpen, dat die mono rail juist een attractie van de eerste rang zal worden. Kijk maar naar Wup- pertal. Dat ding gaat geruisloos, daar heeft geen mens last van. alleen maar gemak. Voor 3.8 miljoen hebben we hem, compleet met roltrappen naar de perrons. En waar ligt het plan nu? Juist, in de ijskast. Omdat de één voor de ander te beroerd is om een knoop door te hakken, om zijn eigenbelang opzij te schuiven. Dat is Zwitserland". En Constant Cachin, hij ergert zich verder. Aan de geldwolven, die tiental len appartementenhuizen vlak naast en boven elkaar hebben laten bouwen, waardoor er aan de overkant van de rivier een modern getto is ontstaan. „Ze hebben er een Zwitsers Torremoli- nos vah gemaakt", zegt hij, „en dat is voor een bergdorp met 3000 inwoners funest. Ze hebben met steun van de gemeente het karakter van het berg dorp verminkt. Noem dat maar geen schande. Vlak tegenover het station is een gigantisch appartementenhuis met winkels eronder verrezen. De bouwers hebben het project na één jaar al met Vorige zomer ontdekte een pi loot van de vliegende hulpbri- gode AIR ZERMATT(ideetje ran VW-directeur Constant Ca chin. laat maar zitten) een bergbeklimmer, die 1500 meter boven Saas-Fee bij een glet sjerspleet stond en driftig met een trui naar hem zwaaide. Hij keerde terug naar Zermatt. sloeg groot alarm en drie kwar tier later stegen twee helikop ters op i'oor een massale red dingsactie. Men nam namelijk aan, dat zich in de gletsjer spleet nog iemand bevond. Toen de vliegtuigen op de gletsjer gedaald waren, kwam de man struikelend en met opgeheven handen naar de piloten. Hij bleek een Nederlander te zijn, die het jaar tevoren een cursus bergbeklimmen in Saas-Fee had gevolgd en daar de smaak voor goed te pakken had gekregen. ..God zij dank, dat u er bent", riep hij, ..want in mijn eentje was het me niet gelukt ..Gewond", informeerde de pi- De man schudde het hoofd. ..Kip lekker", zei hij. ,.ik roei me De piloot wees naar de spleet. ..Ik bedoel hem daar", legde hij ,,Hem daar", zei de Nederlander, ..er is helemaal geen hem. Ik heb alleen maar gezwaaid, om dat ik mijn rugzak in de spleet heb laten vallen. Ik wilde net een hapje gaan eten en ..Wilt u zeggen, dat u ons hebt geroepen voor een rugzak", riep de piloot. De Nederlander knikte. „Een splinternieuwe", zei hij, „hij heeft bijna 100 gulden gekost. En alles zit d'r in. Mijn kijker van de premie-van-de-maand- club en mijn lunchpakket en ligger, stok Mei hem of noeten we hem er uil kunnen krijgen". De reddingsactie kostte op dt kop af 1200 Zwitserse frank. ..Een verrekt zuinig volkje, dit Nederlanders", zei Cachin peiw twee miljoen winst verkocht,Dat zijn de mensen, die nu in Spanje kaviaar eten en champagne drinken. Geld, geld, over niks anders wordt hier meer ge- Hij staart uit het raam naar het plein, waar zojuist weer een nieuwe groep Japanners is gearriveerd. Hij heeft ze persoonlijk geronseld in Tokio, waar hij het 39e ASTA-congres bijwoonde. Hij telefoneert even gemakkelijk met Los Angeles als met Brig beneden in het Rhóne-dal. Hij bespeelt zijn telex met de tederheid van een organist, die een toccata en fuga van Bach vertolkt, hij scheldt, spuwt vuur, confereert, conspi reert op één van de terrassen in de hoofdstraat, vanwaar hij een onbelem merd uitzicht heeft op de potverterende meute. Als hij 's avonds bedachtzaam zijn fiets de berg opduwt, parelen de zweetdrup pels op zijn voorhoofd. Het is een klim van ruim een half uur, die hij ook moet maken met alle mondvoorraad, die zijn gezin nodig heeft. Zojuist heeft hij nog zes kisten drank voor de winter naar boven gezeuld. Toch zou hij voor geen geld in de wereld beneden in 't dorp willen wonen. „Man", roep hij verzaligd, „ik heb een unieke positie. Noem mij maar eens één werknemer, die na kantoortijd zo feeste lijk op zijn werkgever kan spuwen". ZERMATT (1620 nieter hoog, gelegen in een smalle zuidelijke aftakking van het zondoorstoven Rhönedal in het Zwitserse kanton Wallis) is voor de berg- wandelaar een dorado. Hij heeft de keuze uit 13 wandelingen in de omgeving van het dorp, 7 tochten van een halve dag en 13 grotere wandelingen. Daarnaast kunnen er vanuit Zermatt tientallen meerdaagse tochten over bergpassen naar andere delen van Wallis worden gemaakt. Deze laatste bergwandelingen zijn meestal van moeilijk tot zeer moeilijk en de hulp van een „Bergfüher" is dan ook onontbeerlijk. Om u een idee te geven van de prijs, die u voor hem betaalt: de bestijging van de Matterhorn komt u op 250 frank en als u dan op de terug weg ook nog over de Ialierncrgat wilt komen daar nog eens 130 frank bij. Een wandeling van Zermatt over het Alphubeljoch naar Saas-Fete kost 170 franc, de bestijging van de Kleine Matterhorn (2 dagen) 140 frank. Deze prijzen gelden voor één of twee personen. Als meer mensen aan de tour deelnemen wordt voor elke volgende een toeslag van 10 procent berekend. Het zUn pittige bedragen, maar die uitgave is dubbel en dwars verantwoord. Overmocdigen, die menen, dat ze het allemaal op hun eigen houtje kunnen doen. raken in vele gevallen in ernstige moeilijkheden en vaak komt hulp voor hen te laat. Dit jaar hebben alleen bij de bestijging van dei Matterhorn dertien buitenlanders de dood gevonden. Skiën h» de zomer is de laatste jaren een geweldige vakantiehit geworden, die bij duizenden een wit voetje heeft gehaald Voorwaarde is natuurlijk, dat het skigebied tenminste drieduizend nieter boven de zeespiegel ligt. want alleen dan kan men goede, althans verantwoorde pisten garanderen. De meeste wintersportcentra kunnen daar niet aan voldoen en moeten dus nood gedwongen deze lucratieve exclusivi teit overlaten aan de gelukkige broe dera die toevallig een plateau in de buurt hebben, dat niet alleen voorzien is van eeuwige sneeuw, maar ook not een redelijke afdaling mogelijt maakt. Het zijn er niet veel, laten we da' voorop stellen. En doorgaans stellen de zomerpisten ook nog bitter weini: voor en zijn ze alleen interessant vooi beginners, die per se één keer in hun leven op skies willen staan In feite voldoet alleen Zermatt ook zomers aan de eisen, die een skië mag stellen. In 1965 werd begonnei met de ontsluiting van een gigantiscl zomerskigebied op het Plateau Ros en de Theodul-Gletscher en de werk zaamheden zijn nu zover gevorderd dat de skiërs de beschikking hebber over acht skiliften, waarvan de groot ste 2600 meter lang is en een hoogte verschil van 456 meter overbrugt. Het gehele skigebied ligt op Zwitsers grondgebied, maar merkwaardigerwijs Denk niet, dat de zomerskiër in zwembroek of bikini zijn slaloms kan maken want dat is een fabel, die het alleen maar in folders goed doet Door de hoge ligging van het terrein is ex vrijwel altijd een straffe wind en als die er eens niet is, zijn truien onontbeerlijk om een zonne steek te voorkomen. is het toch vanaf de Italiaanse kant het makkelijkst bereikbaar. Een kabi- nebaan van Cervinia naar Testa Gri- gia stelt niet alleen skiërs, maar ook wandelaars en nieuwsgierigen, die geen ski's bij zich hebben in staat de sensatie van een uitgestrekte sneeuw vlakte in de zomer te proeven. Vanaf de Zwitserse kant gaat een kabine- baan tot aan het 2939 meter hoge Trockener Steg en vandaar moet men zich met de ski's ondergebonden laten opslepen door de Gandeff of de Rugg- sattelskiliften. Er is wel een plan om een lift te bouwen naar de top van de '•883 meter hoge Klein Matterhorn, maar de realisering daarvan zal nog wel enige jaren op zich laten wach ten. Het zomerskigebied boven Zer matt is dus alleen interessant voor doe-het-zelvers. Voor anderen is het trouwens minder aantrekkelijk: men is als passief toeschouwer gauw uitge keken op het skicircus en heeft dan danig spijt van de gepeperde prijs, die men heeft moeten neertellen voor de Skiërs, die deze zomer een dag of langer naar beneden willen suizen over het dak van de wereld hebben de keuze uit een abonnement met of zonder skischool. Met onderricht be taalt men per dag 38 frank, per S dagen 100 en per 6 dagen 180. Zonder skileraar komen deze prijzen op 20. 60 en 120 frank.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 35