Exotische schatten in terra incognita ETHIOPIË ig BALI ZAMBIA laar 422 ïthiopië, Bali en Rhodesië, drie gebieden op ie landkaart, tienduizenden mijlen van elkaar 'erwijderd. Terra incognita voor de meeste Nederlanders, die dc namen alleen maar ken- ïcn uit de opgewonden reisverhalen van globetrotters, die onderweg waren naar de stille meren achter de horizon. Drie van hen brengen op deze pagina summier verslag uit van hun bevindingen zonder één moment de illusie te hebben, dat zij u volledig op de hoogte brengen van de exotische schatten, die zij vonden. Zij schreven hun notities dan ook niet om u over te halen onmiddellijk de kof fers te pakken en af te reizen naar één van die drie hete oases. Het was alleen maar be doeld als voorproefje, dat misschien naar meer smaakt. Voor de rest wensen zij a veel vakantievreugde in Epe (Gelderland). neemt buikloopje met toeristen Abeba, de hoofdstad van .235.000 vierkante kilometer groot ithiopië, heb je met een paar dagen el bekeken (de nachten rekenen we iet; dan is het levensgevaarlijk om e straat op te gaan). Als toerist zit dan met de vraag; waarheen in it verschrikkelijk uitgebreide latuurrüke land. Bij het vinden van antwoord is de portemonnee het oorslaggevende argument. excursie van een halve dag naar sprankelende kratermeren van Jerbe Zei kost 50 gulden de man. dagtocht naar de fameuze water allen van de Blauwe Nijl maakt je 00 gulden per persoon armer. Twee agen naar Dire Dawa met zijn ka- ïeelkaravanen en naar het ommuur- Harrar met zijn markt van fraai ilverwerk kosten 450 gulden. Drie agen naar de oude vestingwerken koning Fassilidas en het Tana- *r met zijn duizenden roze flamin- gaan voor 500 gulden weg. Als deze prijzen vergelijkt met het uurland Kenia, waar je voor 800 ulden zes dagen onder de pannen bent in allerlei wildparken en waar je driedaagse excursies hebt van 240 gulden is het verschil aanmerkelijk en ben je geneigd te zeggen: Kom. we gaan maar eens verderoo Rauw vlees Zelf een auto huren is peperduur en riskant want de wegen zijn, voor zo ver ze bestaan, bar slecht. Ook riskant is, dat er in Ethiopië 25.350.000 koeien, 25.000.000 schapen, 18.000.000 geiten en 7.350.000 kamelen, ezels en muil ezels vrij rondsjouwen. Het vee mag dan al geen voorrang hebben (in te genstelling tot de beschermde olifant) het neemt dat wel. Wie een beest doodrijdt, moet ter plaatse cash een veelvoud van zijn waarde afrekenen, wil hij niet gelyncht worden. „Een dode koe kan geen kalveren meer krijgen; dus moet ook voor de kalve ren worden betaald, die verloren zijn gegaan", redeneren de Ethiopiërs on geveer. Overigens is het nationale huisdier de lintworm. Dat komt, omdat het volk de gewoonte heeft rauwe lappen vlees te nuttigen teneinde zijn man nelijkheid te bewijzen. Op de voet volgen luizen en vlooien, die vrij spel hebben. Want er zijn per anderhalf miljoen Ethiopiërs maar vier dokters. Ziek worden moet je in het keizer rijk van Ethiopië dus ook al niet doen. Braaf de verschrikkelijke in jectiecocktail nemen, veel tabletten en poeders op zak hebben en het kunststuk proberen uit te halen, geen buikloop te krijgen, daarbij in het oog houdend, dat het water er voor een Europeaan ondrinkbaar is. Noch moet je er stelen, want ze hakken in Ethiopië nog handen af. Gekke blanken In Addis Abeba, waar keizer Haile Selassi uit gouden borden eet, wordt verschrikkelijk gebedeld. Wees niet te vrijgevig. Een zogende vrouw op een straathoek, wie je een pond geeft, zijnde 140 Nederlandse centjes, biedt je prompt haar baby aan, denkend: „Die gekke blanke meneer wil zeker mijn kind kopen". Mensenhandel be- staót in Ethiopië. In een winkel wor den naast doodskisten meisjes ver kocht, een combinatie, die minder gek is dan hij lijkt wanneer je weet, dat de gemiddelde leeftijd van de bevol king 40 jaar is. Er zijn 25.000 kerken in Ethiopië en 160.000 priesters. Een dorp van 3500 inwoners, dat 500 priesters telt, is geen zeldzaamheid Wie meer houdt van sport, kan een curieuze tak daarvan zien. „gugs" ge naamd. Het lijkt op een middeleeuws toernooi. De deelnemers zitten op paarden en proberen elkaar daarvan af te duwen. De speren zijn vervangen door stokken en voor de verdediging wordt een schild van neushoornleer gebruikt. Cultuurnippers Cultuurnippers moeten naar de elf uit pure rots gehouwen kerken in Lasta gaan. in de dertiende eeuw door koning Lalibela gebouwd, naar de kerken van Kulubi in het Cherecher- gebergte of naar de ruïnes van Axum en Gondar. Ook is er folkloristische dans en muziek naar hartelust. Dia maniakken wijzen wij op de veel kleurige paraplu's, waaronder de Ethiopiërs het hoofd droog, maar zel den koel houden. Natuurliefhebbers dienen zich te spoeden naar de wild parken van Borana, Negelli, Omo Magdi en Dabus, waar meer dan zes tig soorten grof wild voorkomen en miljoenen soorten vogels, reptielen en vissen. Addis Abeba heeft verschil lende goede hotels, restaurants, bios copen en nachtclubs. De stad is zo'n beetje het congrescentrum van Afri ka, maar echt veel te beleven valt er niet. Daarvoor moet je het land in gaan, rijden door diepe spelonken en langs duizelingwekkende afgronden over kronkelwegen, aan weerskanten waarvan zich een panoramisch land schap uitstrekt, bedekt met een wulp se vegetatie, die doorspikkeld is met meren. Een verbijsterende ervaring. Maar je moet er wel de centen voor hebben. Wees nooit te vrijgevig in Ethiopië. Een zogende vrouw op een straathoek, die je een pond geeft, zijnde 140 Nederlandse centjes, biedt je prompt haar baby aan, denkend: „die blanke meneer wil zeker een kind kopen". maakt het sterven lichter 's Middags tijdens de rijsttafel iu dc [verwilderde tuin van het Tandjung pari Hotel in" Sanur begrijp ie einde lij k, waarom de oude planters en de blanda's op verlof altijd waterige limoogjes kregen, als het gesprek op ali kwam. Waarom ze onmiddellijk nverstaanbaar begonnen te mom tien als men hun vroeg of de topless nven van het eiland werkelijk zo i zijn als in de apocriefe reis- crhalen beweerd wordt. „Ah Bali", eiden ze dan, „Bali is de hemel >ngen, het paradijs. Mijn hemel, wat ik graag nog één keer over dc Dtsen naar de tempel van Tanah Lot rillen lopen, nog één keer op het larktplcin van Ubud een hanen- echt meemaken, mijn laatste geld ergokken, nog één keer de branding rillen horen op het strand van Kuta. wilder is dan waar ook in de fereld. nog één keer in slaap worden iwiegd door de lauwe passaatwind, ie de palmen dag en nacht doet dderen". de eetzaal van Tandjung 'Sari be- ijp je pas hun heimwee, dat te mid- :n der vaderlandse anti-Makassars, krissen boven de schoorsteen en :t bordje „Oost west thuis best" in de gang altijd zo schromelijk over dreven leek. De loom wiekende ven tilatoren aan de bruine zoldering klutsen de hitte vruchteloos, vliegen liggen op apegapen tussen de gado gado en de saté van mals geitevlees, die kirrende prinsessen op je tafel hebben gezet. In het voorbijgaan heb ben ze even de palm van je hand aan geraakt. Met opzet? Per ongeluk? Als je dat broeierig starend probeert te achterhalen, zie je alleen hun raad selachtige glimlach in de verte, die goed is voor een dagenlange, redde loze verliefdheid. Voordat het dessert wordt opgediend, buigt de commandant van het eiland zich vertrouwelijk naar je toe. Het zweet ligt als dauw op zijn blauw zwarte snor, het schuim van het laatste glas bier houdt moedig stand in zijn mondhoeken. „Wij spreken thuis nog steeds Hol lands", zegt hij stralend, „mijn kinde ren zijn er trots op. dat ze uw boe ken kunnen lezen" Het is een sluimerende, onverwachte affectie voor de gewezen overheerser, die ons al eerder te beurt is gevallen. Twee dagen terug nog in Djakarta, waar in het koloniaal sjieke Oasis- restaurant het strijkje van voorname lijk 'oude. in smoking gestoken musici bij ons binnentreden losbarstte in een bevend „Daar bij die molen". Na af loop kwam de eerste violist bij onze tafel zijn verontschuldigingen aanbie den. „Wij hebben dit nummer al lang niet meer gespeeld. Begrijpt u? Soe- karno wilde het nooit hebben. Maar gelukkig, nu mag het weer. Heeft u wellicht nog Nederlandse tijdschriften over.' Mijn vrouw en ik zouden hét zeer op prijs stellen". 's Nachts om twee uur klopt hij op de deur van mijn kamer in het Kir- tiki Plaza-hotel. Zijn vrouw heeft eeri gebatikte doek en wat fruit meegege ven. Als ik hem „Vrij Nederland". ..Elsevier" en „De Haagse Post" geef. komen er tranen in zijn ogen. „Mijn vrouw en ik hopen, dat u van ons land zal gaan houden", zegt hi] sta melend. Later op Bali diezelfde verbijsterende ervaring. Je hebt je tevoren terdege geprepareerd op een zondaarsrol. Je hebt duizend en één excuses bij de hand. „Sorry, ik was te jong, ik heb het ook alleen maar van horen zeg gen". Maar op het kokendhete vlieg veld Ngurah Rai moet je je krijgsplan radicaal veranderen. Danseressen met bloemkransen tronen je mee naar het stationsgebouw, waar gamelanspelers een welkomstlied uit hun instrumen ten slaan. Waarom dringen ze je toch met alle geweld die onverdiende rol van verloren zoon op? Houdt Bali dan geen enkele rekening met het verle- In krakende Amei-ikaanse wagens word je in triomf over het groene eiland gereden, motorpolitie met gil lende sirenes voorop. Marktkooplui en kinderen vluchten in de berm en zwaaien naar je. Je valt terug in de bedompt ruikende kussens en denkt: „Oké, straks word ik badend in mijn zweet wakker en is alles voorbij. Straks zal ik het allemaal uitleggen. De eerste politionele actie, de tweede politionele actie. Van Mook, Scher- merhorn, Beel. Het is alleen nog een kwestie van wakker worden en dan zal ik me als een leeuw verdedigen". Maar helaas, er komt geen einde aan de roes. 's Avonds in de vochtige warme tuin van het Bali-Beachhotel kijk je naar de danseressen van Meissnerporselein. die omringd door doodzenuwachtige vleermuizen de tempeldansen uitvoeren. De Gavor en de Wiranata, de oorlogsdans Baris en de honingzoete Oleg Tambulilingan. Je vlucht tenslotte brooddronken het strand op. volgt in de branding de prauwen, die op hoop van rijke vis vangst in de schemering verdwijnen. Mijn God, wat een godeneiland. Je zit op een boomstronk in de openluchtbar van Tandjung Sari. voorportaal van het Nirwana. Gelukkig is het hotel nog niet aangevreten door de Ame rikaanse welvaart. Geen airconditio ning in de kamers zoals in Bali Beach, maar vale klamboes en horren voor ramen en deuren, geen badkamers met bidet, maar de zee aan het einde van de tuin en een handdoek en een stuk je zeep van het huis. De hitte doet de ijsblokjes in je glas binnen een minuut smelten, de lucht van rottende bloemen spint je lanfi- Bali zien en na jaren verzadigd ster ven. Het is een overweging waard. Stapel de takkenbossen maar vast op, zou ik zeggen. Danseressen van Meissnerporselein, die tempeldanser uitvoeren, de Gavor of de Wiratana, de oorlogsdans Baris of de honingzoete Oleg Tambulilingan. kent zijn spreekuur van de tovenaar tovenaar zou vanmiddag eigenlijk nieuwe werphengel inwijden bij Zambesirivier. maar hij heeft dat n rap gewijzigd, toen hp hoorde, er weer een vracht toeristen in lucht hing. l'it ervaring weet hij. it het meestal oude vrouwen zijn •temmen van ijzererts en :n van verschrompeld per tinent, waarop de spataderen later blauw potlood zijn ingekleurd, heeft een gruwelijke hekel aan anke vrouwen in groepsverband, i hem heen drommen, zijn telzolen betasten en kirrend hun mera's op hem richten, als hij de mdgcle urine van een drachtige bra als godenoffer over een ge- roogd maisblad uitgiet. Toch heeft zich tot nog toe weten In te mden, want toeristen worden in zijn >rp beschouwd als het oudbakken ia, dat de goden uiteindelijk uit hemel hebben geworpen, anmorgen ls de dorpschef hem per- onlijk komen waarechuwen, dat veer zover is. Een tele- tontje heeft de komst aangekon- an 65 leden van de „Rose So- een club van gepensioneerde kenvrouwen uit Texas, die op snoepreis zijn door de vijfde wereld. In het weekeind zijn ze al op olifan- tenjacht geweest in Kenia. Nou ja, ze werden in een bus naar de rand van een kratermeer gereden, waar ze an derhalf uur voor niets hebben staan wachten. Toen zei de reisleider, dat hij het welletjes vond en dat het schema ernstig in de war zou lopen, als men nog langer wachtte. Daarna dreef hij de oudjes met een schrille fluit terug naar de betonnen landings strip. waar het chartervliegtuig als een libelle stond te trillen in de zon De dorpschef meent, dat er een paar dollar te verdienen is. als de tovenaar een extra spreekuur inlast. Ameri kanen zijn daar gek op. zegt hij. Daarop hebben ze samen de hele huis apotheek naar buiten gedragen en overzichtelijk in het hete zand uitge stald. Voorop de verfbussen met de gestampte wortels en de fijngewreven bladeren Daarachter, op alfabet, een rijk assortiment gedroogde mest, het lievelingskostje van de goden: de ronde moppen van de ezels en de king-size pletten der olifanten, die zo lang in de hut hebben gelegen, dat ze aan de randen afbrokkelen als heel oude matzes. Een rijk gezicht, vond de tovenaar. Zelf heeft hij tegen tweeën zijn zon dagse luipaardvel tegen de muur van de hut uitgeklopt en het daarna met een leren schoenveter voor zijn buik gehangen. Daaronder draagt hij een smoezelige onderbroek met J-sluiling, die hij lang geleden van een rond reizende missionaris ten geschenke heeft gekregen. Hij heeft toen wel moeten beloven, dat hij de dorpelin gen nooit meer met zijn toverformu les op stang zou jagen en dat heeft hij graag gedaan. Het was namelijk een aardige baas, die zo te zien geen vlieg kwaad deed. Bij zijn vertrek heeft hij nog een stuk luipaardmest verbrand om de goden gunstig te stemmen voor zijn verdere reis. Om drie uur precies komt de bus het dorp binnenrijden. Je kunt van blan ken zeggen, wat je wilt, maar als ze een tijd afspreken, houden ze zich er aan. De chief helpt de dames bij het uitstappen en verdeelt hen over de hutten. Eén groep stuurt hij gelijk door naar Niba, de beeldhouwer, die zojuist zijn laatste masker heeft gebeitst. Hij kan ook negers van mas sief ebbehout uit voorraad leveren en als extra service verzendt hij ge schenkzendingen onder rembours over de hele wereld. Vijf dames heeft de chief achtergehouden voor zijn eigen spaarpot. Zij krijgen toestem ming om hem tegen een kleine ver goeding te fotograferen in volle wa penuitrusting. Als één der dames zegt, dat ze een camera met geluid heeft en dat hij moet brullen, knikt hij ernstig. Dat is dan twee dollar extra Nibion Nalima, de tovenaar, zit ge hurkt voor zijn hut en wacht af. Hij denkt aan zijn werphengel en voelt zich diep ongelukkig. Toch gaat hij vriendelijk in trance, zodra het eerste lid van de „Rose Society" naast hem op de boomstam heeft plaatsgeno men. Hij stoot ook wat hese, grom mende geluiden uit. die het vrouwtje doen verstijven van ellende. Om wat terug te doen roept hij, dat haar een groot fortuin in de schoot zal vallen en dat ze nog een rijk, lang leven voor de boeg heeft. De vrouw kijkt geheel verpletterd in de bloemetjes vallei tussen haar benen. Waar heeft ze dat in hemelsnaam op haar 76e aan verdiend? Volgende patiënt. Ni bion raffelt zijn gebeden af met de nonchalance van een dokter, die een te grote ziekenfondspraktijk heeft Ook voor haar en degenen, die daar na komen, ziet hij een lang leven en een groot geluk in het verschiet. En telkens knikken de vrouwen instem mend en zie je ze denken: „voor mij kan die tovenaar er wat van" Na een half uur heeft hij de hele bus gehad. Hij staat op en gaat mompe lend met de pet rond. Sijtje Boes in donker Afrika. De opbrengst valt niet tegen, 35 dollar en wat los geld. Zijn vader, de oude tovenaar van Johan nesburg zou het niet beter hebben gedaan. Als de bus toeterend weg is gereden doet hij haastig zijn luipaardvel af en schiet hij een broek en een hemd Om vijf uur moet hij bij de dokter zijn. Hij is bang dat zijn amandelen er Vriendelijk gaat Nibion de tovenaar in trance, als het eerste lid van de „Rose Society' naast hem op de boomstam heeft plaats genomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 33