PRÜM Stewardess 72 Buurman Belg Jantje zag eens liggen Mogen we even ten behoeve van de dolgedraaide wclvaartskinderen een klein pleidooi houden voor het Priimer land, dat ten onrechte tot de stiefkinderen van het internationaal toerisme behoort. Ten onrechte inder daad. want Prüm is wel degelijk een vakantietopper in het grote West- Duitse rijk. I" moet het zoeken in het centrum van het Eifel-Ardenncnge- bied, waar het één van de mooiste delen vormt van het natuurpark Zui delijke Eifcl. Ruw geschat bestaat een derde uit bos en de rest wordt opgevuld door ak kerland op glooiende heuvels. Omdat Prüm r.og niet zo lang aan de toeristi sche weg timmert, kan het de gast nieuwe en moderne accommodaties aanbieden. Het aantal logeerbedden bedraagt momenteel 2000 en de prij zen zijn plezierig laag in vergelijking met andere oases van landelijke rust. U heeft het overigens maar voor het uitkiezen in Prüm: eersteklashotel met zwembad en sauna, een goed middenklasse huis, pensions, kamers bij particulieren of een stoere boerde rij. u zegt maar, hoe u het hebben wilt. Kinderen mogen gerust hun ou ders meenemen, want Prüm mikt juist doelbewust op de gezinsvakantie. Voor de fervente kampeerders zijn er in de mooiste bosst reken en bij de stuwme ren goed geoutilleerde campings met alle denkbare faciliteiten. U weet het. als de Duitser wat begint, dan doet hij hel ook gelijk goed. Middelpunt van het district is de oude stad Prüm met basiliek en abdij. In de Salvatorbasiliek heeft keizer Lotharius, de kleinzoon van 1 De Salvatorbasiliek in Prüm. Karei de Grote, eeuwen terug zijn laatste rustplaats gevonden. Ook hij wist al, wat goed voor hem was. Prüm is ook hard op weg een klein, maar exquis wintersportparadijs te worden In het gebied met de Sneeuw-Eifel bevindt zich een nieuw- ontsloten win tersportcentrum met skilift, een 800 meter lange piste, schaatsbaan en gas tenverblijf. Ervaren skileraren geven dagelijks onderricht. Ideaal voor be ginnende wintersporters, die dicht bij huis hun sportiviteit op de lange lat willen schrijven. Het gebied „Schwar- zer Mann" ligt op een hoogte van 700 meter en is daardoor niet permanent zeker van sneeuw. Informeer daarom tevoren bij het Duitse Reis- en Infor matiebureau, Spui 24 in Amsterdam, telefoon 020-241293. GASTVROUW OP HOOG NIVEAU iCHIPHOL - ROME - SCHIPHOL. Op een lecemberdag lijkt Schiphol eeh surrealistische Iroom van glas, licht en beton in een grijs, mistig lolderlandschap. Een hal vol gedempt gedruis als óór het begin van een hoogmis. Mannen met intrigerende diplomatentasscn op weg naar Manila, Sydney, New York. Mannen met koffers, bossen bloemen, belastingvrije whisky, iloffen sigaretten, roerloos balancerend op het oliënd voetpad. De juffrouw, die deze bcstem- ningen omroept, wekt de indruk dat ze geplaagd ordt door een chronische neusverstopping, de •lozende marechaussee bU de pascontrole lijkt zijn verkleed voor een op handen zijnd kinder die doolhof is uitgang A4 gereserveerd voor le bleekgezichten, die op de vlucht zijn voor de lollandse druiloor. Ze zijn de klimatologische mokerslagen beu en hebben een logeplaats besteld rader de eeuwige lentezon van Rome. De boeken- ;ist, waarin ze ontsnappen, is van lichtgewicht iluminium en biedt plaats aan vierennegentig levoorrechten, die over drie uur hun mouwen uilen oprollen op het Sint-Pietersplein. Karren EN 664 eerste volzinnen, die me recht voor de raap werden geserveerd. Alle begin is moeilijk. Ik blijf trouwens een vreemde eend in de vlie gende bijt: ik draag bijvoorbeeld nog een zomer- uniform, terwijl de rest van de pseudo-collega's schuil gaat achter witte bontmutsen en laarzen. Maar die stralende, geruststellende glimlach, die ik links en rechts ronddeel, doet in niets onder voor de tandpastsmile der anderen. Mijn eerste opdracht wordt het ronddelen dei- versnaperingen. Een zacht ei dus, want snoep kan niet omvallen of over de rand gulpen. Als de passagiers zien dat het blad in mijn hand een weinig beeft, kijken ze blij verrast. Dus zelfs een stewardess kan er last van hebben, zie je ze denken. Als ik het blad in de vierde rij bijna door een zonnebril steek, is het ijs helemaal gebroken Ik kan geen kwaad meer doen bij deze mensen. RECORD BREKEN kale middenstander, die kennelijk voor de eerste keer aan de aarde ontstijgt, heeft zich itrategisch in een fauteuil bij het raam gemanoeu- 'reerd en zich daar gelijk in de veiligheidsriemen 'astgesnoerd. Zijn blik staat op doodsnood en het ijkt, alsof zijn ademhaling via een tabulator •dt geregeld. Pas, als een stewardess hem noederlijk een zuurtje van goede huishoudkwali- heeft toegestopt, durft hij weer een glimlach gesponnen suiker om zijn trekkebekkende lippen te leggen. GRASGROEN Het is een hele geruststelling om te constateren, lat niemand nog heeft ontdekt, dat één van de lastvrouwen in de Transavia-Caravelle een ver- tekelinge is, een vermomde verslaggeefster, die ich omwille van het abonneebestand voor een Tijwillige luchtdoop heeft gemeld. Ze heeft haar igen midijurk en laarzen voor een dag geruild oor het grasgroen Transavia-uniform en is met rat haastige instructies naar Pier A4 van Schiphol iestuurd. Mag ze zich voorstellen: juffrouw Ankie. ardess voor tweemaal twee uur en een kwar- Wilt u de riemen vastmaken en de sigaretten Even is het daarna rustig. Het opstijgen dwingt zelfs de stewai-dessen in de riemen en tot kort stondige werkeloosheid. Ik neem een snoepje van mijn eigen blad en zie de mistslierten langs de ramen dansen. Drie minuten later gaan de groen gebloemde schorten aan en is het keihard werken geblazen. Ik heb opeens het gevoel, dat alle stewardessen erop uit zijn een record te breken. Blaadjes met sandwiches, slaatjes, jus d'orange vliegen door de machine. Vlak daarachter de koffie. Denk erom, niet trillen, niet morsen op de witte, overhemden en de frisse zomerjurken. Mijn hemel, waarom hebben ze dat gangpad zo smal gemaakt, dat je elkaar niet kunt passeren? En waarom valt die doorregen grijsaard tijdens zijn noodgang naar het toilet nou uitgerekend tegen jouw koffiekan aan? Moet dat nou? Reisdoel is Rome. Een stad die niet alleen van wege de paus heilig is in vergelijking met het natte Amsterdam. Jammer dat we er maar krap een uur blijven staan. Dat wordt dus geen zwoele neus halen op de Via Veneto. De captain, een authentieke he-man met een RAF-snor. ont sluiert tijdens de reis wat geheimen: ..We bevin den ons momenteel op een hoogte van 10's kilo meter". Je ziet iedereen denken: „Hoe lang is dat in hemelsnaam vallen?". Eén van de passagiers, een gelooide agrariër met zeebenen, heeft het in zijn hoofd gezet om de cockpit te bekijken. Voor zijn gemoedsrust had hij het beter niet kunnen doen, want piloten wekken tijdens de vlucht nu eenmaal sterk de indruk, dat ze het compleet in dg lap laten hangen. Ze zijn alleen maar zichtbaar actief tijdens het stijgen en landen en voor de rest knapt de automatische piloot het karwei op. Veel van het romantische beeld van de hardwerkende held, die zijn kist met doodsverachting door de wolken jaagt, blijft ér op die manier dan ook niet over. Wat moet je immers met je bewondering aan vangen, als je alleen een man ziet. die lui in zijn stoel hangt, een colaatje drinkt en zelfs nog tijd heeft om natte proppen naar de stewardessen te schieten? Voor ons is het ondertussen opruimen geblazen. Rome is in zicht, de tijd is mijn hemel wat een beeldspraak omgevlogen. Enthousiaste moeders fluisteren je nog gauw toe, dat ze hun kinderen zo fijn' bij oma hebben geparkeerd en dat ze er hoog nodig met pa alleen tussenuit moeten. Dan is het weer: riemen vast en sigaret ten doven. Je voelt nauwelijks dat de Caravellc contact maakt met de Romeinse grond. Je ziet opeens weer mensen aan de andere kant van het raam. „Dag mevrouw". „Prettige vakantie" ..Veel ple zier". „Denkt u om het afstapje". Vijf minuten later is het vliegtuig leeg. Je zou een moord willen begaan, als je nu even kon gaan zitten. Lekker met de beentjes omhoog. Nou vergeet het maar. Gewoon doorwerken, want het vliegtuig moet tip-top in orde zijn. als straks over een uur de volgende passagiers alweer instappen voor de terugreis. De kleur van de stewardessen is ondertussen enige tinten bleker geworden. Laten we zeggen ..pale grey" En toch maar weer die glimlach, als de gebruinde blijkijkers met hun enthousiaste vakantieverhalen weer gretig een snoepje van VAKANTIEDUITEN NATTE PROPPEN Gelukkig is het niet de eerste keer dat ik vlieg en uit ervaring weet ik dan ook dat mijn kans op uchtziekte even groot is als op een eerste prijs hi de voetbaltoto. Reken erop, dat zoiets oplucht Nerveus daarentegen ben ik wel. Ik heb de kleine pantry en het smalle looppad gezien en ik houd mijn hart vast voor het moment, dat ik met de hete koffiepot door de vliegtuigbuik zal moeten dwalen. Goddank kan ik rekenen op de morele steun van de echte stewardessen, die ik anderhalf uur geleden in het bemanningscentrum voor het it heb ontmoet. „Ben je een nieuwe? Zet je eens wat rechter op ie hoofd" Dat waren de Voor ons is er geen ruimte voor meditatie: de sneetjes ros en ham zijn nauwelijks opgegeten of de blaadjes worden alweer onder de handen -PPM n.n weggerukt. Hoogste tijd voor de drank, want de (]tEN PAP vliegtuigmaatschappijen zijn als de dood zo bang. dat de passagiers van honger en. dorst zullen omkomen. Opvallend: ondanks het matineuze uur half elf zondagmorgen gaan de alcoholische slokjes vrij hard. Tegelijk met de belastingvrije sigaretten en parfums trouwens. Een whisky hier een sherry daar. Je rent van cockpit naar staart en terug en alsmaar met diezelfde fijne glimlach Als je nou die 10*4 kilometer even vergeet, wat is dan eigenlijk het verschil tussen een stewar dess en een serveerster bij Formosa? Verschil met de heenreis: de enorme snelheid, waarmee nu de belastingvrije artikelen geluk kig figuurlijk de deur uitvliegen. Men is ken nelijk zuinig geweest met de vakantieduiten. Of hebben ze thuis een hoop goed te maken? Mis schien houden ze alleen maar i-azend veel van zichzelf, denk je opeens. Na een uur is er geen druppel drank en geen sigaret met of zonder filter meer over. En hup, de vuile bladen met de restanten van de lunch in de kluis en hup de smerige koffiekoppen er achteraan. Beneden glijdt het vlakke polderland alweer vredig onder de glimmende Caravelle door. Na ruim twee uur staan we weer op Schiphol. Mist, motregen. „Idioten, die we zijn. Waarom zijn we niet gebleven?Kreten uit menige mond. Er worden haastig handen geschud, knikje hier, knikje daar. D3nk u wel. juffrouw. Nog één keer steels omkijken naar de stewardessen en dan maar weer manmoedig zwaaien paar de familie leden achter het glas. Gut Jan. wat ben je bruin Deze keer behoeven de stewardessen niet op tc ruimen. Daar zijn gelukkig anderen voor op Schiphol. Wel nog even een afzakkertje aan de bar. Dan rap naar huis. Voor drie stewardessen komt er morgen weer zo'n dag. Weer glimlachen, riemen vastmaken, sigaretten doven. Jakkeren, sussen, kalmeren, vriendelijk toespreken. De vierde heeft zich voorgenomen om morgen een gat in de dag te slapen. Ik geef het eerlijk toe, ik kan geen pap meer zeggen, Waarschijnlijk krijg ik een boze nachtmerrie, waarin ik uren lang met de tong op mijn schoenen door het zwerk strompel met een blad vol zuurtjes. BUURMAN Belg we weten het nou zo langzamer hand wel bekijkt het vrome volkje, dat aan gene zijde van zijn noordergrens woont, bij voorkeur met een argusoog. Hij heeft weinig op met onze uitspraak van de Nederlandse taal. "hij spot over onze spreekwoordelijke iiïïnlgheïa~rn is- van oordeel, dat hU met zijn znidelük „saVoir vivre" een stuk beter af fa dan de calvinistische baasjes, die in de moerasdelta van de Rijn hun leeftocht bij elkaar scharrelen. Hij maakt als het even kan boven zijn pint ook gepeperde grappen over d'n Ollander en komt dan bijvoorbeeld tot deze voltreffer: „hoe herken je een Nederlandse familie?". „Aan het feit. dat ze op een terrasje één glas ranja bestellen met zeven rietjes". Als u nu die zeven rietjes van huis meeneemt, kunt u nochtans in België een verrukkelijke vakantie vieren, want ze weten daar inderdaad, wat leven is. Vergelijk alleen de restaurants in de Ardennen maar eens met die in de Nederlandse provincie en u zult schreiend moeten toegeven, dat onze koks er doorgaans heel wat minder van bakken dan hun Waalse collega's. Vervelend, maar het is een feit. Zoek maar uit, stop in een willekeurig dorp en stap een restaurant binnen en u zult ervaren, dat België een culinair luilekkerland is. Het is de Belgen en met name de vrouwen trouwens aan te zien. Reken er op. dat ze het goeie leven en zichzelf het volle pond geven. Mogen wij u een paar adresjes geven: restaurant Lucullus aan de rechteroever van de Ourthe. Een mieters eetparadijsje in een nostalgiek park, waar u bijvoorbeeld in een slakkegang naar de reebout kunt eten en na afloop de hoofse ober een bedragje in de hand moet frommelen, dat u in Nederland moet neertellen voor een ordinaire biefstuk. La Vallée des Fées is ook de moeite van een kleine omweg waard. Het hotel-restaurant ligt aan een murmelende bergbeek even ten noorden van Houffalize en is beroemd om zijn forellen in alle denkbare uitvoeringen. Doen. doen, mensen. Als u sfeer en goed eten belangrijker vindt dan een hotelkamer met alles erop en eraan, kunnen wij u van harte Les Merlettes in La Roche aanbevelen. La Roche zelf. een fotogeniek middeleeuws stadje in een diepe i WEET WAT LEKKER IS Ardennerput (neem een hammetje mee naar huis) ls ln de zomermaanden een toeristisch mierennest vol potver- teerders, feestneuzen en aanverwante zaken, maar dan nog zit u goed in Les Merlettes, dat net buiten het feestgewoel ligt in een eigen niemandalletie. Van de kamers mag u niet al te veel verwachten en als u zo rein op het lijf bent. dat u tweemaal daags een bad neemt, zult u er rekening mee moeten houden, dat u nog al eens in de rij zult moeten staan. Geen nood echter, want het hotel heeft ook nog een eigen zwembad. Als u de Ardennen op zijn mooist wilt leren kennen, ga er dan in de lente heen. Breek er een paar dagen tussenuit, schroef een dagje aan uw vrije weekend en wendt de steven naar het zuiden. Om de afstand hoeft u het niet tc laten: in drie uur bent u al hoog en breed voorbij Luik. Om de prijs trouwens ook niet, want België levert nog steeds beste waar voor relatief weinig geld. Als u per auto gaat, maak er dan wel een zwerftocht van. De Ardennen vormen daarvoor een op maat geknipt gebied. Niet te klein, niet te gróót. U kunt in drie dagen een hoop grandioze ontdekkingen doen. variërend van de ongenaak bare Hoge Venen tot de vergeten uithoek in het zuiden, waar de Semois nerveus doorheen kronkelt. En vergeet vooral niet royaal de tijd te nemen voor uw maaltijden, want ze kunnen er wat van, de Belgische keukenmeesters. Het verdient aanbeveling om tevoren een plan te maken aan de hand van de overvloedige reisinlichtingen. die u gratis kunl krijgen bij het Belgisch Verkeersbureau. Leidseplein 7 in Amsterdam, telefoon 020-245959. Een culinair luilekkerland. De Belgen geven Het goeie lev '"•■f

Leidse Courant | 1971 | | pagina 31