Noren verkopen rust en stilte per strekkende meter i •it ma- Alle n Sta- prijzen ikbaar licht- >gelijk. onden. /eg 34 NOORS NATIONAAL VERKEERSBUREAU PRINS HENDRIKKADE 135 AMSTERDAM TELEFOON 020—22-25.45 Vliegen, varen Per bus door vissen Noorwegen biedt de' toerist in de In iedere wagen kunnen 4 perso- zomer van dit jaar veel nieuws. nen en de koetsier plaats nemen. Oordeel zelf: tenzij men dolromantisch de a) Vaeroy en Rost de sprook- voorkeur geeft aan de Victoria- jeseilanden aan de rand van de wagen, die plaats biedt aan twee Lofoten hebben nu een gere- personen. Een lunchpakket moet gelde helikopterverbinding met men meenemen en onderweg Bodo gekregen. De helikopter die wordt dan bij één van de meren 18 passagiers kan vervoeren. een picknick gehouden. vliegt 3 maal per week heen en f> Een Studebaker van 1927 en terug en de prijs bedraagt 65 een T-Ford van 1923, beide open. kronen voor een enkele reis. nemen tijdens het zomerseizoen b) Voor toeristen, die Noord- toeristen mee naar de veerponten Noorwegen eens van een andere en musea op het schiereiland kant willen bekijken, bestaat nu Bygdoy. de mogelijkheid een Cessna- g) Op de Oslofjord zal de enige vliegtuig te charteren in de ste- stoomboot van Noorwegen, de 10 den Bodo. Tromsö, Alta en Kirke- knopen lopende Boroysimd wor- ness. Een Noordkaapvlucht kost den ingezet voor sight-seeing- tussen de 200 en 300 kronen tours op de Oslofjord. c) Braathen Safe zal het gehele h) Dit jaar zullen informele ..get zomerseizoen een Boeing 737 in- together parties" gehouden wor- zetten op de route Oslo-Trond- den in Bergen. De tocht begint heim, die tweemaal daags gevlo- om vier uur 's middags onder lei gen wordt. ding van een hostess en eindigt d) De Sognefjord, de langste van na bezoeken aan de ateliers van Noorwegen, kan nu in één dag kunstenaars en handwerklieden bevaren worden. De tocht duurt bij het stokoude Bryggen Tac- 13 unr. begint in Bergen en heeft teursted. waar koffie, thee en ge- als verste punt Ardalstangen. Het bak geserveerd worden. De prijs schip wordt op 1 mei in de vaart bedraagt 10 kronen. gebracht, biedt plaats aan 170 i) Tromsö en Bodo zullen deze passagiers en vaart met de onge- zomer speciale kotters inzetten, hoorde snelheid van 30 knopen. waar plaats is voor 25 tot 30 e) Met paard en wagen kan men vissers. Visuitrusting en echolood deze zomer een tocht maken door bevinden zich aan boord en te- het bosachtige gebied bij het Pa- vens worden kleine consumpties noramahotel even buiten Oslo. verkocht. Finnmark Tot voor kort was Finnmark en er ook een regelmatige dienst ge- met name de Noordkaap uiterst durende het zomerseizoen naar moeilijk bereikbaar. De Kaap bij- Helsinki in Finland. Dit speciaal voorbeeld kon alleen benaderd voor hen, die in één vakantie worden via een kleine baai onder meer van Scandinavië willen aan de rots, vanwaar een slopen- zien. De kustvaarders en lokale de wandeling naar de top moest scheepvaartlijnen bevaren de worden gemaakt. Nu is er echter kust gedurende het gehele jaar een busdienst vanuit Honningsvag en geven doorgaans directe aan- naar de top van het Noordkaap- sluiting op autobuslijnen. Van de plateau. Dat stukje behoeft u dus lange-afstanddiensten is de ook al niet meer te trimmen. Noordnoorse bus verreweg de Sinds 1963 zijn er in Finnmark belangrijkste en meest bekende, ook drie vliegvelden geopend, Beginnende in Fauske bij Bodo waardoor een geregelde luchtver- rijdt de bus de lange weg naar binding met het verre achterland Kirkeness. Dit traject (zo'n 900 gewaarborgd is. Daarnaast zijn kilometer) wordt afgelegd in vier drie bergpassen ontsloten voor dagen. Uit Finnmark leiden ook het wintertransport. Het grootste drie uitstekend berijdbare hoofd deel van het vervoer vindt echter wegen naar Noord-Finland. nog steeds plaats over het water. De prijzen liegen er overigens Verschillende nieuwe en geriefe- niet om: als u bijvoorbeeld vier lijke kustvaarders, die ook passa- dagen in de Noordnoorse bus giers meenemen, zijn in de vaart blijft zitten, bent u 287 kronen gebracht en onderhouden nu fre- kwijt, zeg maar 140 gulden. Voor quente diensten tussen de belang- dat bedrag heeft u dan wel een rijkste centra. afstand afgelegd, die gelijk staat Er is nu ook een dagelijkse vlieg- met het traject Den HaagBazel, dienst gedurende het hele jaar Maar dan wel een stuk mooier, van Oslo en Bergen via Tromsö Dat wel. Maak ook niet de fout, naar Alta, Lakselv en Kirkeness. dat u geen los geld in de binnen in de zomer wordt de frequentie zak steekt voor de vele pontve- van deze dienst opgevoerd tot vijf ren, die u op uw tocht van Zuid- vluchten. De SAS gebruikte tot naar Noord-Noorwegen tegen- nu toe voor dit traject nog Con- komt. Slechts enkele zijn gratis, vairs, maar inde loop van dit maar voor de meeste zal wel jaar zullen nieuwe DC 9-toestellen degelijk bescheiden In de buidel worden ingezet. Van Kirkeness is moeten worden getast. Doordouwers Sorlandet vóór Je moet natuurlijk wel een het hoofd vallen, zijn fabels. In doordouwer zijn, die niet opziet augustus en september worden in tegen een pittige autorit van zo n Finnmark zelfs temperaturen ge- 1700 kilometer. Dat is namelijk meten van meer dan 31 graden de afstand tussen de zuidpunt celsius en dan kunt u de pels en van Noorwegen en de fascineren- de bontmuts rustig vergeten. Wat de Noordkaap. waar de zon ook u dan echter beslist niet moet toeristenparadijs De populaire veerdienst Amster- streek te worden, dat zowel zo- dam (Coenhaven-Kristiansand zal mer- als wintervertier biedt. Dit vanaf mei van dit jaar wor- gebied ligt 70 kilometer van den onderhouden door het m.s. Kristiansand, beschikt over een ..Blenheim", het vlaggeschip van stoeltjeslift met een lengte van de Fred Olsen Lines. Dit drijven- 765 meter en een capaciteit van de luxueuze hotel van 40 miljoen 600 personen per uur. Vanaf bet Maar als je bereid bent om die muskietennet, want anders bent u reuzeklus op te knappen een een te gemakkelijke prooi voor avontuur op zichzelf dan is de miljoenen insekten, die in Finnmark, de grootste van de 20 Finnmark hun jaarlijkse zomer- Noorse provincies, bereid u deel- happening houden. genoot te maken van zijn ovei- Vooral voor verbeten sportvissers stelpende rijkdommen. Met zijn rv^, ao 000 vierkante kilometer, ia Finnmark, groter dan Denemar- ken en op S« TE verlaten lap grond leven 76000 we| degeliik een dohber hetahen auto's vervoeren, heeft een snel- ski's als te voet tientallen tochten beid van 23 knopen en doet pre- maken. In Byglandsfjord ligt ook cies 19 uur over de route Neder- het Internationaal bekende Refs- land-Noorwegen. nes Turislhoteil met 120 bedden. Ook op de kortste route tussen dat met ingang van dit zomersei- llirtshals in Denemarken en -zoen zijn eigen overdekt zwem- Kristiansand wordt deze zomer bad met sauna zal hebben, door Fred Olsen een nieuw schip Andere nltbreidingen en vernieu- ingezet. Daardoor zal de capaci- wingen: Haakonseter Motell heeft teit worden opgevoerd tot 5500 de begeerde status openlucht passagiers en 1200 auto's per dag. zwembad en op de weg naar mensen. Tel uit je winst. De rf, "1* dübber hebt\en grenzen deelt Finnmark in het van uw *"1® oosten met Rusland, in het zuiden met Finland eo de eigen Noorse Waf het logies betreft: Finnmark provincie Troms en in het noor- heeft een grote verscheidenheid den met de IJszee. De belangrijk- aan moderne hotels, berghutten, ste takken van nijverheid zijn pensions en motels. Tezamen beb- vissen, visbereiding en mijnbouw. ben zij meer dan 3000, bedden. Er Daarnaast is de rendierteelt voor zijn twee tophotels, die tot de de bewoners een aardige neven- beste van Noorwegen worden ge- verdienste. Op de onvoorstelbaar rekend. in Kautokeino en Kirke- grote bergheiden leven nu nog ness. Eersteklashotels vindt men zo'n 130.000 rendieren. in Hammerfest en Vadso en in de Laat alstublieft het klimaat u dorpen Honningsvag, Lakselv en niet afschrikken, want al die ver- Alta. Zij behoren tot de bekend- halen over bevroren oorlellen, die ste toeristenoorden van Finn- bij de geringste windstoot van mark. De tocht Kristiansand-Hirtbals Setesdal In Evje heeft het Dolen duurt 4'/t uur. Dit jaar zullen Hotell vele moderniseringen on- door de schepen van Fred Olsen dergaan. op deze populaire, goedkope route In Kristiansand zelf heeft het ul- 200.000 passagiers en 42.000 anto's tramoderne hotel Fregatten zijn vervoerd worden. Daardoor is poorten geopend. Buiten de stad Kristiansand onbetwist de groot- werd vorig jaar een nieuw ter- ste invalspoort van Noorwegen- rein met 20 kampeerhutten en Kristiansand is ook het beginpunt plaats voor 250 tenten geopend, voor vele tochten door Noorwe- Dit Skottevlg familiekampeerter- gen. niet name de zuidkust. Sor- rein ligt aan zee en heeft de landet, heeft hiervan geprofiteerd beschikking over prachtige zand en is momenteel één van de be- stranden. In het Setesdal is de langrijkste toeristencentra van kampeercapaciteit ook belangrijk Noorwegen. Byglandsfjord is bij- uitgebreid. Langs de 270 kilome- voorbeeld hard op weg om het ter lange weg is nu plaats voor grootste vakantiecentrum van de 2000 tenten. Reislust aan de Op een koopje coupon Zeventig vooraanstaande hotels in men naast het logies een stevig Noorwegen met een beddentotaal Noors ontbijt, de vermaarde van 9000 hebben zich verenigd Noorse koude lunch, een diner tot een hechte keten van „auto- van drie of vier gangen en koffie hotels". Zij hebben ook een bon- niet gebak. Als men geen gebruik nensysteem geïntroduceerd, dat maakt van het conponsysteem be de bergen in J Voor trimmers en trotters is kost- Om hygiënische redenen Noorwegen een ideaal land, waar wordt wel verwacht dat de be- ze geducht uit de voeten kunnen. zoekers hun eigen slaapzakken Dit dank zij de eerbiedwaardige meebrengen. ..Noorse toeristenvereniging", die De meest bekende streken voor al meer dan honderd jaar bezig trektochten zijn Jotunheimen. ring en prijsverlaging oplevert. dezelfde service. Men behoeft slechts te boeken De deelnemende hotels werken voor één hotel en daarna kan ook nog met een wisselsysteem, men kiezen uit de lijst van deel- waardoor gasten een lunch kun- nemers. Reserveringen worden nen gebruiken in een ander hotel onderweg voor hem gratis ge- dan waarin zij verblijven. Boven- maakt. dien bieden steeds meer hotels Elke coupon kost 45 kronen en een half-pensionprijs aan, waar- geeft reclit op logies en ontbijt in bij dan de lunch voor eigen reke- een 2- of 1-persoonskamer. Vier ning komt. coupons zijn goed voor een ver- Dank zij het couponsysteem kan blijf van drie dagen met half men nu zeven dagen iu een pension. Kinderen beneden de 12 voortreffelijk hotel logeren en jaar hebben recht op een reductie eten voor minder dan 250 gulden, van 50 procent, mits zij slapen in in pensions en hutten voor min- natuuxgebieden voor wande- Kondane, Hardangervidda en laars te ontsluiten door het aan- Trollheimen. De wandelaar leggen en markeren van bospa- zwerft hier door een onmetelijk den. Daarnaast beheert de ver- berglandschap met telkens wisse- eniging 200 chalets en herbergen. lende panorama's. De meeste waar het aantal slaapplaatsen tochten kunnen zonder bezwaar varieert van t ier tot honderdvijf- door iedereen gemaakt worden, endertig. Het comfort in deze Mits men uiteraard beschikt over onderkomens verschilt van plaats een goede uitrusting. Er zijn ech- tot plaats. tei- ook gebieden, onder meer in Het lidmaatschap van de Noorse de streken van Trollheim, die toeristenvereniging (25 kronen wat meer eisen stellen aan de voor personen boven de 21, 15 constitutie en de durf van de kronen tot 21 jaar en 8 voor toerist. Bezoekers, die de voor- familieleden) is dan ook voor keur geven aan begeleide tochten, sportieve natuurliefhebbers een kunnen inschrijven op de wan Het couponsysteem is vooral Komt men vóór 10 juni en na 31 voordelig voor hen. die tenminste augustus dan liggen deze voor vijf dagen in één hotel blijven. Noorse begrippen toch al excepti- Zij betalen tussen de 67 en 80 onecl aantrekkelijke prijzen nog kronen in „turist" en „hoyfjell"- lager. Op de bovengenoemde be- hotels en 48 tot 55 kronen in dragen krijgt men dan nog een eenvoudiger hotels, pensions en reductie van 10 procent, berghutten. Voor dat geld krijgt schap verzekert voorrang in cha- tenvereniging, die tussen de 8 en Iets en daarbij ook nog verlaagde 14 dagen duren. Prijs van 400 tot prijzen. Een bed voor één nacht 700 kronen. Over de Hardanger- komt op die manier op 5 kronen vidda, Europa's grootste bergpla- (nog geen drie gulden) terwijl teau, worden ook ponytrektochten een pensionprijs, waarbij inbe- gehouden. Een andere attrac- grepen ontbijt, lunch of lunch- tie is de gletsjertocht in de Noor pakket en diner 30 tot 35 kronen se bergwereld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 25