SPRINGT TOERISTISCH LICHT DIT JAAR OP ROOD? PUBLIEK MOET ZICH TEGENOVER AANBIEDINGEN VAN REISBUREAUS KRITISCHER OPSTELLEN Rechtspraak in buitenland past zich aan bij deviezenstroom Zeg maar, waar het gepijnigde hart vol van is, biecht eerlijk op, welke zwoele verlangens er tijdens lange winter avonden bij u gerijpt zijn. Een bun galow in het groen, een kamer met balkon aan een zee van azuur, eten onder druivedranken en dromen in de armen van een aangespoelde gast arbeider? Het kan allemaal discreet voor u geregeld worden, want geen wens uit de welvaartstrog hoeft nog langer onvervuld te blijven. Het staat nu al vast, dat de run op de zon dit jaar alle records zal breken. De bestemmingen zullen nog verder van het veilige, vaderlandse bed liggen; het tekort op de Nederlandse toeristen balans zal weer met enige miljoenen guldens stijgen; nieuwe markten zullen met de drilboor van het massatoerisme worden opengelegd. Dit jaar zal ook niemand meer de psychiater bellen, a!s u terloops mee deelt, dat u de periodieke zonnesteek deze keer in Mombassa gaat halen. „Oh gut wat leuk voor je", zullen ze zeggen, „als je daar toch bent, neem dan een olifantstand voor me mee". Niemand zal kouwe compressen aan slepen, als u zegt, dat er op één van de Bermudaeilanden een geinig vis- watertje is, waar u half augustus uw werphengel in denkt tc plonzen. „Doen", zullen ze zeggen,' „vooral doen. Willem". Maar voor hetzelfde zuurverdiende geld kunt u ook onthullen, dat het dit jaar toch maar Bali wordt met een tussen landing in Djakarta voor een rijst- tafeltje in het ouwe Des Indes. Even bijpraten met de ouwe sobals, even een kokendhete neus halen bij de baboe, die je veertig jaar geleden een schone WEG WEZEN 1971 Bijdragen van: Ank van Dugteren, Guido Halleen, Roger Simons, Piet Snoeren en Paul Toby. TerwUl de restanten van olie bol en appelflap nog in de bodemloze maagput van ons volk ronddolen, is de miljar- dendans om het gouden toe- ristenkalf al weer losgebarsten. Dc hartelijke touroperators hebben de sneeuw zorgvuldig van hun revers geklopt en staan klaar voor de Engelse wals, de Spaanse samba, de Griekse sirtaki en de bloed warme Driekusman met ver hoogde B.T.W. Hun folders zijn dit jaar weer dikker, nog kleu riger, nog rijker geïllustreerd. De fotomodellen zijn over de continenten uitgezwermd en hebben hun vitale maten op elk beschikbaar strandje als bruine blikvanger in de bran ding geplaatst. De zilte vreugde spat van het houthoudend pa pier, de monden vol king size jacketkronen kwijlen dc beloftes prijsbewust over de pagina's. luier omlegde ,,Ach weet je. wat het is? Ik kan nu wel weer naar Diever gaan, maar een mens wil wel eens wat anders. Begrijp je?" Nou reken erop, dat we het begrijpen. Reken erop, dat we barsten van begrip. Het is niet meer dan billijk, dat de kleine map voortaan het lied van de arbeid een toontje lager zingt en geen genoegen meer neemt met een foto reportage over de buikdanseressen in Tanger. We zwaaien hem hartelijk uit en vragen, of nij straks een kaartje uil Marokko wil sturen. Wat zullen we nu krijgen. Als er iemand recht heeft op een reisje naar Afrika, dan is het toch wel Guus. Dag Guus. Man in bonus 1971 wordt ook het jaar goedkope luchtbruggen naar bestem mingen, die tot nu toe alleen voor de man in bonus v/aren weggelegd. De doorbraak van d.e chartermaatschap pijen (in 1970 kozen meer dan 500.000 Nederlanders het vliegtuig voor hun vakantiereis) zal verder worden ge consolideerd. MAC, KLM en Transavia- Holland zijn nu al voor de piekweken in juli en augustus volgeboekt en de animo voor een vlucht buiten het top- scizoen stijgt harder dan het aanbod van vliegtuigstoelen. Transavia heeft zijn luchtvloot van straalvliegtuigen uitgebreid met twee Caravelles en mikt op 300.000 passa giers (ter vergelijking: in 1967 werden door Transavia 41.000 Nederlanders vervoerd, in 1968 145.000, in 1969 270.000). MAC cn KLM, die een bij zonder succesvol charterjaar achter de rug hebben, hopen dit jaar samen 800.000 keer hun comfortabele vlieg tuigstoelen te bezetten (ter verduide lijking: deze cijfers hebben betrekking op een enkele reis). In november 1969 is Transavia be gonnen met een reeds in mei van dat jaar aangekondigde reeks goedkope chartervluchten naar Indonesië. Ook voor dit jaar staat een aantal Indonesië- Vluchten op de planborden van Trans- 1971 wordt voorts het jaar van de concentraties in ae reiswereld, waarbij de machtsblokken de kleine, dappere vakbroeders zullen verpletteren. Toen de Duitse postordergigant Neckermann in het midden van 1970 aankondigde, dat zijn reisexperts belangstelling hadden voor de Nederlandse markt, ontstond er ondet dc- vaderlandse tour operators onmiddellijk grote beroering. Men beraamde in het diepst geheim een tegencoupe en toen dat niet al te best lukte, vielen diverse reis organisatoren elkaar wenend in de armen: de samenwerking tussen Nespanda en Airtour enerzijds en Centouri-Sunliner anderzijds werd een feit en de algemene verwachting is, dat deze algemene verbroedering nog wel enige tijd zal doorgaan. Directeur De Boer van de springlevende 75-jarige Nederlandse Reis Vereniging zegt hier over: „Alleen de grote jongens zullen de strijd, die momenteel in ons vak woedt, kunnen overleven. De inves teringen en de risico's zijn zo groot Miljardendans om het gouden toeristenkalf barst weer los geworden, dat een beginneling zonder genoeg kapitaal al verdronken is, voor dat hij water heeft gezien. De Neder landse touroperators moeten in het buitenland opboksen tegen reuzen, die hele eilanden afhuren en condities aanbieden, waar wij niet tegenop kunnen. Het is een feit, dat met name in Spanje de jacht op hotelruimte steeds grimmiger en grotesker wordt. Daarom is het uitgesloten, dat een nieuwkomer nog succes kan hebben. Hij kan misschien achter zijn bureau een alleraardigst plannetje hebben. maar in de praktijk wordt hij genade loos voor de leeuwen geworpen". Ondertussen is Neckermann een ge geven grootheid dn Nederland ge worden, waar de andere touroperators rekening mee moeten houden. Necker mann heeft zelf aangekondigd, dat hij mikt op een marktaandeel van dertig procent, maar dat is volgens NRV- directeur De Boer een „loze slag in de lucht". „Ze hebben al de grootste moeite om in ons land een waterdichte organisatie op te bouwen", zegt hij, „laat staan, dat ze de eerstkomende maanden voldoende Nederlanders kunnen bereiken om hun vluchten vol te krijgen. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik niet geloof in het succes van Neckermann. Het is een organi satie. die voortreffelijk in elkaar zit en van wanten weet Ze moeten alleen niet proberen om de Nederlandse toeristenmarkt met prijsdumping te verpesten. Ik geloof ook niet, dat ze zoiets van plan zijn. Ik mag zelfs aan nemen, dat Neckermann binnen de kortste keren lid wordt van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Ik zou dat in elk geval erg verstandig van Neckermann vinden"- Duitse invasie Ook Eurotoursdirecteur Van Woerkom gelooft niet in die dertig procent van Neckermann. „Ik houd hem wel ter dege in de gaten", kondigt hij aan, „maar bang ben ik niet voor deze Duitse invasie. Zolang we maar in eerlijke concurrentie tegenover elkaar staan, hebben de Nederlandse tour operators weinig te vrezen". Eurotours, dat in de afgelopen twee jaar een omzetstijging had van bijna honderd procent, mikt duidelijk op het publiek, dat geld over heeft voor comfort en zekerheid „Wij vermijden loze kreten en lokkertjes, die niet dooi de feiten gedekt worden", zegt Van Woerkom, „wij streven naar ma- ximaie eerlijkheid in onze voorlichting Ik kan ook een uitgewoond hotel in Spanje afhuren en dat voor een spot prijs op de Nederlandse markt brengen. Er zijn er genoeg, want in Spanje wordt zo slecht gebouwd, dat een appartementenhuis of een hotel na vijf tot zeven jaar al barst van de ge breken. Als je teleurstellingen wilt voorkomen, kun je in Spanje in feite alleen maar splinternieuwe accommo daties afhuren. Dan weet je tenminste, dat er geen klachten komen over lekkend sanitair, deuren, die niet meer willen sluiten en ramen, waar de wind dwars doorheen blaast. Zestig procent van onze klanten gaat naar Spanje. Tegenover deze mensen hebben wij een grote verantwoordelijkheid". Forse cijfers Over de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR), waarbij* meer dan 750 reisbureaus zijn aangesloten, is men ondertussen in vakkringen minder best to spreken dan de ANVR zelf doet voorkomen. Weliswaar worden forse eisen gesteld aan de solvabiliteit en de vak bekwaamheid van de leden, maar op het punt van de aansprakelijkheid tegenover reizigers heeft de vereniging nog steeds geen spijkers met koppen geslagen. Drs. J. Engelen van de ANWB zegt daarover: „De ANVR staat voor taken, die zij niet aan kan. Zolang de overheid de vestigingseisen niet drastisch verscherpt en verhindert, dat Jan en Alleman een reisbureautje kan beginnen, is de ANVR in feite on machtig. Toch is het een levensbelang de reiswereld, dat de belangen van het publiek maximaal gewaarborgd zijn. In de afgelopen jaren is ge bleken, dat toeristen danig in de kou komen te staan, als een reisbureau de eindjes niet meer aan elkaar kan knopen. World Air Ité, Flatcars en Inter Friendship Association hebben laten zien, tot welke catastrofes een plotseling faillissement kan leiden. Er wordt in de kring van de ANVR al lang gepraat over een garantiefonds, maar ik zie het op korte termijn niet komen. De pijn daarbij is namelijk, dat iedereen de verantwoordelijkheid op een ander afschuift En probeer dan maar eens een oplossing te vinden, die aanvaardbaar is voor touroperators en reisagenten". Voor mensen, die reizen met organisa ties, waarmee de ANWB een agentuur overeenkomst heeft, is inmiddels een simpele oplossing voor dit probleem gevonden. Drs. Engelen: „Wij hadden al de annuleringsverzekering, waarbij de reiziger zijn eigen aansprakelijkheid tegenover de reisorganisator afwentelt op de verzekering. Ik heb toen gedacht: „Misschien kan de aansprakelijkheid andersom ook gelijk geregeld worden. Ik ben met dat verhaal naar onze ver zekeraars gegaan en die hebben de zaak bekeken en toen gezegd: „Oké, dat risico wordt door ons zonder bij komende kosten gedekt". Extra-kosten Deze aanvulling op de annulerings verzekering van de ANWB betekent. dat a) terugbetaling volgt van reeds ge storte reissommen, ingeval tengevolge van déconfiture van een reisorganisator dc geheel verzorgde reis niet doorgaat, b) extra-kosten worden vergoed, die men heeft gemaakt, omdat de reis organisator op de plaats van be stemming niet voldaan heeft tegenover zijn verplichtingen aan derden, waar door de in de reisovereenkomst be grepen prestatie niet of niet geheel geleverd kan worden, c) betaling volgt van (extra)-kosten voor de terugreis, als de reisorganisator in gebreke blijft en men met andere middelen van vervoer de terugreis moet maken. Misleidend Een ander punt, dat dringend ver betering behoeft, is de misleidende voorlichting In tientallen reisgidsen en folders. Er wordt wel gejuicht over het hotel aan zee, maar men vertelt er niet bij, dat tussen die zee en het hotel een snelweg loopt. Men vermeldt losjes, dat het hotel tien minuten van de zee ligt, maar nergens staat, dat je dan wel in een auto moet zitten. Met vette letters wordt een lokprijs genoemd en als je dan in de onoverzichtelijke tabel dat bedrag opzoekt, blijkt, dat die goedkope vlieger alleen maar opgaat voor een kamer ?an de achterkant in een periode van half maart tot begin Kritisch „Het wordt hoog tijd", zegt drs. Engelen, „dat het publiek zich eens wat kritischer opstelt tegenover de aanbiedingen van de reisorganisatoren. Daarnaast wordt het uiteraard ook tijd, dat de reisorganisatoren zelf zich be zinnen op de juistheid en de volledig heid van de feiten, die ze in hun gidsen vermelden. Ik heb er begrip voor, dat ze vanwege de moordende concurrentie met prijzen „vanaf" werken, maar laten ze dat er dan wel bij zetten". Het lijkt ons van drs. Engelen een alleszins i-edelijk verzoek. Dat de regering van een arm, maar toevallig zonovergoten land maar al te graag bereid is een aantal knie vallen te maken voor buitenlandse toeristen, is eigenlijk een vanzelf sprekende zaak. Als je eeuw in eeuw uit hebt gewacht op de kip met de gouden eieren, heb je im mers niet de minste moeite om haar in de allerzachtste watten te leggen, als zij zich eindelijk in je leghok afmeldt. Maar als diezelfde regering in zijn honger naar valuta de rech ters van het land dwingt om hun straffen tegen buitenlandse verkeers- overtreders te matigen, kan er toch wel gesproken worden van een on gehoorde toeristische noviteit. Daar mee lijf je de rechters en openbare aanklagers immers in bij het gilde der badmeesters, hoteliers, nachtclub eigenaars en ijsverkopers. Het zal Toch is het geen sprookje, maar milde werkelijkheid. Wie pakweg twee jaar terug in Spanje, een ernstig verkeersongeval veroorzaakte, kon rekenen op inbeslagneming van zijn auto, intrekking van zijn paspoort en een gedwongen, langdurig ver blijf in een kale Spaanse cel. Men kon in zo'n geval hemel en aarde bewegen, alle vloeken van dit onder maanse aan elkaar rijgen of jamme rend de armen rond de knieën van de verbaliserende agent slaan, maar al deze pogingen sorteerden geen enkel effect. In Spaanse ogen had men nu eenmaal een doodzonde be gaan tegen het leven van een weer loze burger. Onder druk van het Europese toeris me heeft Spanje deze harde lijn kortgeleden vaarwel gezegd. Door de steeds fellere concurrentie durfde de regering in Madrid het risico niet meer te nemen om zich door harde, impopulaire vonnissen uit de reis- markt te prijzen en daarom kwam van hogerhand het bevel: voortaan de celdeur dichthouden en alleen nog voorwaardelijke straffen uitde len. In ruil voor zijn v'akantieduiten krijgt de buitenlandse verkeersdelin- quent op die manier zijn vrijheid Deviezenstroom „Een schilderachtige bijzonderheid", noemt mr. J. Harmsen deze over winning op de Spaanse rechtspraak. En hij voegt er met een treurige glimlach aan toe: „Hieruit blijkt zonneklaar, dat een rechtssysteem soepel genoeg is om zich aan te passen bij de deviezenstroom". Op zijn bureau in één van de hon derden kale kamers in het hoofd kantoor van de ANWB in Den Haag wemelt het van dergelijke schilder achtige bijzonderheden. Ze zijn uit alle delen van Europa naar zijn juridische dienst gestuurd en liggen nu keurig op alfabet in de ordners opgebaard. Onder de B van Bulgarije bijvoor beeld. Ook een land, waar men plot seling inzag, dat er een dik belegde boterham zat in de reislust van het goedboerende westen. Hotels vorm den daarna geen probleem. Dat was een kwestie van stenen recht op elkaar stapelen en voldoende door trekkers bestellen voor de toiletten Ook de foeragering lukte nog wel. Van regeringswege werden enkele duizenden landarbeiders omgeschoold tot oberkelner en toen de eerste toeristen arriveerden, waren ze net zover, dat ze een kippepootje met frites en appelmoes zonder al te veel morsen door een restaurant konden dragen. De enige groep, die niet tijdig inge speeld was, bleek die der Bulgaarse rechters te zijn. Ze hadden te hooi en te gras wel eens een verkeersover treding behandeld en daarvoor niet minder strenge straffen gerekwireerd dan voor soortgelijke vergrijpen Toen dan ook de eerste buitenlandse toerist betrokken raakte bij een do delijk verkeersongeval, kwam hun klap hard aan. Met verwijzing naar het Bulgaarse strafrecht, stuurden ze de verdachte terzake van doodslag en zware mishandeling voor zeven jaar naar de gevangenis. Aanpassing „Buitenlandse toeristen, die in Bul garije bij een dodelijke botsing be trokken raakten," herinnert mr. Harmsen zich, „kregen aan de lo pende band ongehoord zware straf fen. In Bulgaarse ogen overigens een logische zaak, want het land is nog niet geconfronteerd met de massale motorisering en heeft derhalve de rechtspraak daar nog niet bij aange past. De toeristenbonden in heel Eu ropa werden bestookt met dat soort gevallen en het gevolg was, dat de juridische adviseurs van deze clubs dit probleem op een van hun verga deringen hebben doorgespeeld naar de Oosteuropese collega's. Je kunt achteraf natuurlijk nooit bewijzen, dat het ons werk geweest is, maar een feit blijft, dat de Bulgaarse rechters nu opeens voorwaardelijke straffen opleggen en alleen de pas voor twee, drie weken intrekken. Gewoon een kwestie van aanpassing. In Bulgarije begrepen ze heel goed, dat vrijheidsstraffen van zes. zeven jaar een slechte propaganda voor het land betekenden. Dat wil overigens niet zeggen, dat je nu in Bulgarije maar raak kunt rijden, want in feite is het er nog levens gevaarlijk voor een westerse auto mobilist. Het is bijvoorbeeld heel normaal, dat je 's nachts een onver lichte hooiwagen of een jongen op de fiets op de autosnelweg tegen in vele landen niet gewend is aan de hoge schadebedragen, die worden geclaimd voor blijvend lichamelijk letsel. „Dat is een direct gevolg van de lagere welvaart", meent mr. Harm sen, „de uitkeringen worden aangepast aan de plaatselijke le vensstandaard". Hetzelfde zie je in Spanje. Daar is nu eindelijk ook de wettelijke aan sprakelijkheid ingevoerd, maar de grootte van het bedrag is alleen niet in de verhouding met de W.A.-uitke- ring in ons land. De Nederlander op zijn beurt moet ook niet denken, dat hij met zijn verzekering op fluweel zit, want als hij per ongeluk in Frankrijk bij een dodelijk verkeersongeluk betrokken raakt, en in de ogen van de rechter schuldig is, krijgt hij automatisch te maken met het smartegeld aan de nabestaanden. Als je dan per onge luk een man hebt aangereden, die een jaarlijks inkomen had van an derhalve ton en die kans loop je in Frankrijk eerder dan in Neder land dan kun je je hele leven aan zijn familie blijven betalen. In België, waar de rechtspraak ook het smartegeld aan de nabestaanden erkent, maken ze het helemaal bont. Daar werd smartegeld toegewezen aan de vriend van een overledene, omdat hij elke vrijdagmorgen met hem viste. Hij kon de rechter over tuigen, dat hij dit wekelijks uitje danig miste en de verdachte kon betalen. In een andere zaak bleek, dat er smartegeld werd gevraagd door twee concubines van de overle dene. Het werd een wijs Salomons- oordeel, waarbij de rechter bepaal de, dat alleen de oudste concubine in aanmerking kwam voor een uitke ring. „Een beslissing die naar mijn smaak aangevochten kan worden, want die oudste had waarschijnlijk de minste smart". Steekspel Vorige week is mr. Harmsen weer eens in Parijs geweest om schot te brengen in een aantal slepende za ken, waar de schuldvraag inzet was geworden voor een jaren dqrend ju ridisch steekspel. „Mensen, die op vakantie gaan", zegt hij, „realiseren zich niet, welke risico's ze nemen. Vaak gaan ze zonder voldoende ver zekering op pad en als er dan on verhoopt iets gebeurt, is het hek van de dam. Ik wil geen propaganda maken voor de ANWB, maar als je de astronomische rekeningen ziet, die hier binnenkomen voor dokters- rapporten, advocatenkosten en der gelijke, zou je toch wel wensen dat iedereen die paar tientjes voor een reis- en kredietbrief er tegenaan gooide. Ze hebben dan automatisch gratis rechtsbijstand. Nederland had daarvan indertijd de primeur, maar nu doen alle Westeuropese en Oost europese landen mee, behalve Rus land. Als je weet, dat elk land zo'n beetje zijn eigen juridisch systeem heeft, mag ik die internationale rechtsbij- standsbrief toch wel een mooi suc cesje noemen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 23