JAN TIMMAN Henri Seriese PUP" VOORKEUR GING EERST UIT NAAR DAMMEN EN MONOPOLIE VAST VAN PLAN OM VOORBURGSE SPORTHAL TE GAAN .VERKOPEN" ZATERDAG 30 JANUARI 1977 achter het schaakbord een vechter, met wie het kwaad kersen eten is... In volledige concentratie overw eegt Jan Timman welk vervolg hij moet kiezen in een partij tijdens de landenwedstrijd EngelandNeder land in 1969. Jan Tünman heeft zich de laatste weken tijdens het Hoogovenschaaktoernooi in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee gemanifesteerd als een van de groot ste talenten van ons land. Na een zeer sterke start drie punten uit drie ronden viel de Delftenaar weliswaar wat terug, maar hij herstelde zich fraai. Zelfs bleef het uitzicht op een meestertitel behouden. Vandaag weet de 19-jarige Timan of hij het vereiste puntenaantal van negeneneenhalf heeft kunnen bereiken. Het meesterresultaat maakt waarschijnlijk voor Timman. eerstejaarsstudent in de sociologie, de weg vrij naar de grootmeestergroep van het volgend jaar te houden Hoogovenschaaktoernooi. Jan Timman is een schaker met meer dan gewone aanleg. Daarover kunnen die meningen nauwelijks verdeeld itijn. Toen hij acht jaar was leerde hij het spel van zijn ruim dirie jaar oudere broer Ton en een jaar later nas hij al lid van de jeugdafdeling van de Delftse Schaakclub. De prestaties van Jan Timman .bleven niet ongemerkt. Logisch ook.' want al op 14-jarige leeftijd veroverde hij het jeugdkampioenschap van Nederland, een prestatie die hij een jaar later (1967) herhaalde. In 1967 zorgde de jonge Delftenaar voor nog een opvallend wapenfeit. In het toernooi om het jeugdwereldkampioenschap n Jeruzalem eindigde hij op de derde plaats Slechts de Russische winnaar Kaplan en de Engelsman Keene had den een betere score Tot degenen die Jan Trmman achter zich wist te houden behoorden niemand minder dan de Westduitser Robert Hübner die in de grootmees- torgroep van het Hoogoventoernooi heeft bewezen dat zijn succes in het interzonale toernooi geen uitschieter is geweest Na twee Nederlandse titels liet Timman het jeugdkam pioenschap verder maar voor wal het was. hoewel hij qua leeftijd nog altijd gerechtigd is om in dat toernooi uit te komen. „Tk vond het niet zo interessant meer. Trouwens in Zwitserland bijvoorbeeld is het helemaal niet mogelijk, dat een jeugdkampioen zijn titel verdedigt. Dat mag daar niet. Ergens heb ik wel begrip voor een dergelijk systeem. Het bevordert de doorstroming". Jan Timman is zich inmiddels gaan toeleggen op het werk van duidelijk zwaarder kaliber. Hij speelde al tweemaal in de meester groep van fiet IBM-toemooi. Vorig jair was hij zelfs heel dicht bij de eindzege, maar door een opvallend zwakke eindsprint moest hij de Hongar Adorjon, ook in Wijk aan Zee een van zijn concurrenten, nog voorlaten Wellicht zou Jan Timman ook al eens van de partij zijn geweest in de meestergroep van het Hoogoventoernooi, maar dal was tot en met vorig jaar domweg onmogelijk. ..Ik zat toen nog op school en kon niet zo lang vrij krijgen. Nu ik studeer ligt dat natuurlijk allemaal een beetje gemakkelijker" Het Hoogoventoernooi was voor Jan Timman eigenlijk een vuurproef. Het was voor de eerste maal. dat hij uit kwam in een groep met 16 spelers. Hij maakte niet de indruk, dat hij tegen de lengte van het toernooi opzag, maar besefte loeh terdege dat het geen peuleschiLletje kon zijn. „Ik denk wel, dat ik aan het eind van het toer nooi behoorlijk moe ben Maar ik heb me zo fit mogelijk proberen te houden. Ik ben niet al te laat naar bed ge gaan en iedere morgen heb ik een strandwandeling van een a twee uur gemaakt". Schaken is voor Jan Timman een serieuze zaak. Vooral het spelen van een toernooi ..Ik houd daar wel van. Dat wedstrijdelement brengt wat spanning met zich mee. Ik mag dat wel. In iedere partij speel ik zo geconcentreerd mogelijk. Bijna altijd op winst. Zo ben ik nu eenmaal. Ik heb een vrij directe stijl, daarom kom ik misschien -niet vaak in tijdnood. Dat us me in de laatste tijd hele maal niet meer gebeurd Veel schakers denken heel lang na over pakweg de eerste 20 zetten. Dat is niets voor mij. Dat betekent, dat je de zetten in een later stadium van de partij in een korte, soms zeer korte tijd moet doen. En die zetten zijn toch zeker zo belangrijk als de eerste". Jan Timman. die zich tijdens de toernooien achter het sohaakbord ontpopt als een vechter, met wie het kwaad kersen eten is. noemt zichzelf nog niet bezeten van het spel. „Het is natuurlijk we', zo, dat ik graag speel, maar uitgesproken fanatiek kun je me toch niet noemen geloof ik. Ik studeer soms vrij veel, dan weer doe ik er weken lang weinig of niets aan. In de laatste weken voor het Hoogoventoernooi heb ik vrij veel gestudeerd". Broer Ton. die het gesprek volgt: „Misschien zou je pas kunnen zeggen dat iemand een fanatiek schaker is. als je weet hor hij reageert op een periode waarin het niet zo goed gaat" Het is een omschrijving die de instemming van Jan krijg. Hij neemt een forse :lok bier. knikt en zegt dan: „Ja ik geloof wel dat daar wat inzit. Tot dusver is het allemaal nog wel goed gegaan. Ik ga steeds vooruit in mijn spel en er is eigenlijk nog nooit een periode van stilstand geweest" Jan Timman is pas 19 jaar en hij weet, dat zijn spel zich, normaal gesproken, nog geiuime li.id in gunstige zin zal ontwikkelen. Hij geeft toe. duidelijke ambities te heb ben In combinatie met zijn studie sociologie hoopt hij de komende jaren naai een behoorlijk internationaal niveau te groeien. ..Ik wil gewoon de resultaten in de komende jaren eens afwachten. Zijn die goed. dan is het best mogelijk dat ik me een poos helemaal op schaken ga toeleggen Als beroepsspeler ja. Maar dat is nu nog moeilijk te zeggen" Jan Timman, die aan het prille begin van zijn schaak- carrière eigenlijk niet zo veel van het spel moest hebben en maar liever damde of monopolie speelde, laat zijn ogen afdwalen naar de demonstratieborden waarop de gang van zaken van de partijen in de grootmeestergroep aan de belangstellenden wordt getoond. Even snel als zijn schaakstijl zijn zijn beoordelingen van de diverse stellingen. Het z.al wel niet zo lang meer duren of de naam van Jan Timman zal worden oijgeschreven op de lijst van internationale meesters bert breevoord Henri Seriese moet sporthal De Vliegermolen uit zijn betrekkelijke isolement halen. In zijn onlangs verworven functie van chef sporthal krijgt hij de taak de vaderlandse sportbonden wat wakker te schudden en te wijzen op de faciliteiten die „De Vlieger molen" tyiedt bij grote evenemen ten. Tot dusver werd de fraaie hal in Voorburg slechts zelden voor zeer belangrijke sportgebeurtenis sen geeb ruikt. Seriese. die de nodige faam geniet als karateka en tevens optreedt als coach en secretaris van de sectie karate van de Nederlandse Budo Bond. wil hierin verandering bren gen Hij heeft hiertoe enige plannen ontwikkeld. „Tot nu toe", zegt hij. „was de sporthal weliswaar perma nent bezet, maar niet intensief ge noeg. Er speelde eens een volleybal- ploeg. er tennisten een paar mensen, of schoolkinderen waren er bezig. Grote toernooien kreeg „De Vlieger molen" vrijwel nooit. Dat kwam om dat er naar bulten nooit reclame voor de had werd gemaakt. Men vond het voldoende dat de ruimte voortdurend werd gebruikt. Om ech ter de aanzienlijke exploitatiekosten wat te drukken Is hel noodzakelijk dal in Voorbyrg jaarlijks.'een^paar grote, liefst internationale, evene menten komen Je moet de zaak verkopen. Je moet niet afwachten tot een sportbond bij je aanklopt om te vragen of de hal beschikbaar is Je moet zelf aan de weg timmeren Op het ogenblik zijn we bezig een map mei documentatiemateriaal aan te leggen, die»we te zijner tijd aan alle bonden toes'.uren. Dan worden ze eens attent op de fraaie sportaccom modatie in Voorbui g" In 1967 keerde Seriese van een studiereis uit Japan terug. Voor die tijd had hij een goeddraaiende sportschool gehad, maar bij zijn te rugkomst was deze geheel verlopen. Hij zette de zaak toen weer op poten en heeft nu weer zo'n honderd le den. Vorige week kwam zijn benoe ming tot beheerder van de sporthal De Vliegermolen af. Met enthousias me en grote verwachtingen ont vouwt Seriese zijn plannen. „De Vlie germolen kan tot op zekere hoogte zelfs de vergelijking met het spik splinternieuwe Rotterdamse Sportpa leis doorstaan. In ieder geval wat betreft de toeschouwerscapaciteit. In „De Vliegermolen" kan een maxi maal aantal van vijfduizend mensen plaatsnemen Als ie bedenkt dat de Rotterdamse Ahovhal 7000 plaatsen heeft, blijkt hier wel uit dat de afwezigheid van grote toernooien niet hoeft te liggen aan gebrek aan ruimte. We kunnen hier gemakkelijk nationale en internationale kampi oenschappen hebben. Ik denk aan judo. tafeltennis, badminton: micro korfbal-. basketball- en volleybal toernooien. Nou ja. noem maar op. De accommodatie is er ten volle op berekend. Bovendien kunnen ruime persfaciliteiten worden verleend. Seriese. ziet vooral in het organise- ren van bokswedstrijden een middel om de Voorburgse sporthal rendabe ler te maken „Boksen staal boven aan mijn wensenpakket. Ik neem zeer binnenkort contact op met de Nederlandse boksbond en enige pro motors. Het zal natuurlijk afhangen van de belangstelling die bestaat van deze zijde of we overgaan tot het aanschaffen van een ring met Henri Seeriese: „De zaak moet gewoon be moet wat meer reclame worden gemaakt datie die we hier hebben." bi ibehorende verlichtingsinstallatie. Ik heb vooral het oog gericht op profboksen. Maar dal wil niet zeg gen dat ik de amateurs uitsluit. Het moet, dacht ik, ook te realiseren zijn dat in „De Vliegermolen" de provin ciale kampioenschappen worden ge houden. Er is in het verleden wel eens contact geweest met Leen van de Hoogenband. die de wedstrijden in Amicitia organiseert, maar dat is helaas verwaterd. Het voordeel van ,.De Vliegermolen" is duidelijk. Al leen al op de vaste tribunes kunnen 2500 toeschouwers een plaats vinden, terwijl in Amicitia hooguit 800 per sonen terecht kunnen Bovendien is het restaurant bij ons op een grote toeloop berekend Vanwege zijn goede connecties in de karatewereld is Henri Seriese er in geslaagd voor 26 of 27 maart een landenontmoeting tussen Nederland en de huidige Europese kampioen West-Duitsland op het programma te krijgen. Ook bestaat de kans dat de Voorburgse sporthal in 1972 de Eu ropese judokampioenschappen bin nen de muren krijgt „Met het Rot terdamse sportpaleis zijn we kandi daat voor de organisatie', vertelt Seriese. „Als we dat judo hier krij- Blokkeer (hier op een archief foto in actie tegen AMVJ) heeft enige tijd in De Vlieger molen gespeeld. Nadat de Ma rimbahal gereed kwam week Blokkeer uit naar Rijswijk. gen hebben we de kans de naam van ..Dc Vliegermolen'' wat meer bekendheid te geven. Dan komt er automaüsch meer vraag naar de hal. Wat ik .heel belangrijk vind is de service die de gebruikers wordt ge boden Als iedereen altijd prettig wordt ontvangen komt men terug. Ook de dienstverlening aan het pu bliek moet perfect zijn. Dat maakt een goede indruk". De ambitieuze Henri Seriese ziet ook andere mogelijkheden in „De Vlie germolen" dan alleen maar sport, hoewel hetgeen hij op het oog heeft er nauw mee samenhangt. „Ik doel op de wanden en muren van de hal. Die zijn nu volkomen kaal. Als er grote evenementen komen, die veel publick trekken is het voor een ad verteerder aantrekkelijk reclame borden aan te laten brengen. Dat is ook en manier om de hal rendabe ler te maken". Dc in mei drie jaar bestaande sport hal De Vliegermolen in Voorburg moet als de planaen van Henri Seriese allemaal slagen uit groeien tot een erkend" onderkomen voor nationale en niternationale sport- evenementen. „Het is vanzelfspre kend". z< gt Seriese. „dat ik me richt op het seizoen 1971 -"72 en het daarop volgende jaar. Voor dit jaar hebben alle sporthonden hun kampioen schappen il gepland en de ruimte daarvoor al besproken. Het is echter zaak alle bonden te interesseren voor ..De Vliegermolen". Het is een van de best geoutilleerde hallen in Nederland. Het zou doodzonde zijn als we in zo'n fraaie accommodatie niet wat meer grote toernooien zou den kunnen krijgen. Daar komt nog bij dat in Voorburg geen vermake lijkheidsbelasting wordt geheven. Het wordt dus ook voor organisato ren een aantrekkelijke zaak iets op touw te zet»en Bovendien bestaan er plannen, miar dat valt buiten mijn competentie om het buitenbad te overdekken Dat moet dan een op blaasbare overkapping worden. Op deze manier krijgt Voorburg de be schikking over een vijftigmeterbad waarin nationale kampioenschappen kunnen worden georganiseerd. Al met al wordt het dan een accommo datie die er zijn mak. Je moet de zaak alleen wat beter verkopen, re clame maken voor je eigen produkt. Maar ik bon ervan overtuigd, dat het zal lukken" FRANK WERKMAN In de hal, waarvan de afmetin gen ongeveer 30 x 50 meter zijn, is plaats voor twee ten nisbanen, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19