Rotterdamse arbeiders worden tien jaar lang op school begeleid CEES HAGENAARS UIT SCHOONHOVEN BOUWDE IN OOSTENRIJK VAKANTIERIJK 4600 kinderen van Gasfitter bij toeval eigenaar van camping voor de zomer en de winter ROTTERDAM/DEN HAAG Het vraagstuk van de doorstroming van kinderen uit lagere milieus naar middelbaar of universitair onderwijs is niet nieuw. In het hele land zijn plaatselijke experimen ten op touw gezet om naar een oplossing voor dit probleem te zoeken. In het begin van de zestiger jaren startte Den Haag al met W.O.O.T., de Werkgroep Optimale Ontwikkeling Talenten. Andere plaatsen zoals Utrecht, Amsterdam. Enschede en Haarlem bleven niet achter. Zij kwamen met speciale programma's, meest taal- programma's voor kleuter- of lagere scholen in arbeiderswijken. Rotterdam deed het anders. Het ge meentebestuur had dit probleem én de noodzaak van een andere aanpak voor de vele jeugdige ongeschoolde arbei ders in de Maasstad in 1964 onder kend. Eén man, dr. J. H. N. Grandia, adjunct-directeur van het weten schappelijk bureau voor het onder wijs, werd drie jaar vrijgemaakt om naar de oorzaken en de oplossing van deze vraagstukken te zoeken. Het re sultaat van zijn werk, studie en honderden huisbezoeken is het tienjarenproject Onderwijs en Sociaal Milieu geworden, dat in september 1970, na een jaar voorbereiding, van start ging. Twee oude stadswijken, de Afrikaan - derswijk in Zuid en het Oude Noorden, met een overwegend lager-beroeps- bevolking vormen de voedingsbodem voor dit experiment. Veertien kleuter scholen en achttien lagere scholen openbare zowel als bijzondere met 4600 kinderen van 3100 ouders nemen eraan deel. Rotterdam stak in 1970 een half miljoen in dit project. Het ministerie van CRM subsidieerde nog eens met 70.000 gulden. Het driejarig onderzoek van dr. Gran dia bracht c-en. aantal factoren aan het licht, die negatief of positief kun nen werken op de doorstroming. Dr. Grandia: „De levensstijl van het gezin bleek bepalend te zijn voor het leerge drag en de leerprestaties van de schooljeugd. Kinderen uit gezinnen waar veel gelezen wordt, vader een actief vakbondslid is en waar veel belangstelling is voor het stedelijk verenigingsleven maken meer kans op goede schoolprestaties dan andersom. Ook de waardering voor het eigen huis speelt een grote rol. Vaders, die zelf verven, witten en behangen af bij voorbeeld kleine kamers uitbreken tot één groot vertrek hebben een positieve invloed op hun kinderen". Andere invloedrijke factoren zijn d- zorg voor de hygiëne en de houding van de ouders tegenover onderwijs en school. Dr. Grandia: „Veel van deze ouders zien het belang van voortgezet onderwijs niet in. Ze sturen de kinde ren naar school omdat ze leerplichtig zijn en daarmee basta. Bij de gratie van de traditie blijft een deel van de kinderen tot het einde van de leer plicht op de lagere school zitten. Een stel gaat door naar het lagere beroeps onderwijs om zodra het wettelijk is toegestaan, te gaan werken. Rotter dam is nu eenmaal een stad met een industriële structuur. De vraag naar jeugdige ongeschoolde arbeidskrachten is er erg groot. Een weekloontje van pakweg veertig gulden, dat trekt". „En daarbij is de huidige schoolstruc tuur verre van ideaal. Aan klassikaal onderwijs kleeft het grote bezwaar dat alle kinderen dezelfde leerstof in dezelfde tijd moeten afhebben. Wil je doorstroming bevorderen dan is af schaffing van klassikaal onderwijs punt nummer een. Nodig is een flexi bele schoolorganisatie, waarbij leeftijd en leerstof van elkaar gescheiden zijn. De individuele aanleg en het eigen tempo zijn dan bepalend of een kind de basisschool in vijf, zes of zeven jaar doorloopt". Gewapend met déze kennis zette.dr. Grandia eon project op, dat op drie polen tegelijk inwerkt: het kind, de school en het gezin. Tien jaar lang. van hun vierde tot en met hun veer tiende jaar, zullen de 4600 kinderen uit deze twee wijken begeleid worden. Twee jaar op de kleuterschool, zes jaar op de basisschool en twee jaar bij het vervolgonderwijs. De programma's voor de kleuterschool en de lagere school zijn vooral gericht op beter mondeling en schriftelijk taalgebruik en op stimulering van het taakbesef. „Op de lagere school hebben we bovendien een nieuw lesuur inge voerd: het creatieve spel. Vijf toneel speelsters van het Rotterdams Toneel geven les in dans en toneel. Zelfex pressie is erg goed voor de emotionele en motorische ontwikkeling". Speciale cursussen heipén de kleuter leidsters, de leerkrachten en de schoolhoofden met elkaar zo'n drie honderd bij het inspelen op de nieuwe didactische werksituatie Het gebruik van audio-visuele hulpmidde len neemt daarbij een belangrijke Bijzonder in het hele project zijn de informatieve bijeenkomsten met de ouders. Per winter komen zij vier middagen of avonden bijeen in vaste oudergroepen Over allerlei onderwer pen, die verband houden met huis en school wordt gediscussieerd: voeding, hygiëne, televisie, spel en voorlezen, feestvieren, weekendrecreatie, de kleuterschool en de stad. Na afloop van iedere bijeenkomst krijgen de ou ders naast brochures over de bespro ken onderwerpen ook twee-minuten- leesboekjes mee om thuis aan de kleintjes voor te lezen. De eerste resultaten? „Dr. Grandia: „Die zijn buitengewoon. De ouders zijn wild enthousiast. Vier bijeenkomsten vinden ze nog veel te weinig. „Einde lijk wordt er wat voor onze kinderen „Ik heb een huis gedaan" verzuchtten ze. Deze discus sies zijn ook zeer waardevol. Vergeet niet dat ze op school van hun eigen kleuters worden gehouden. De kleu terleidster treedt op als gastvrouw. Ongemerkt groeit er een stevig con tact tussen ouders en school. Iets wat zeer positief kan werken. Aandacht voor de school geeft weer stimulans aan de kinderen". „De ouders die niet reageren op de uitnodiging voor de bijeenkomsten, worden thuis bezocht. Dat ze niet komen blijkt meestal geen onwil maar vaker onmacht te zijn. De moeders werken overdag of er zijn nog kleine re kinderen thuis. Daarom gaan we proberen in die wijken kindercrèches op te zetten. Het mes snijdt dan aan twee kanten. We kunnen bij nog jon gere kinderen met taaiopvoeding be ginnen en de moeders krijgen eens.de handen vrij." Filosofie achter het project Onderwijs en Sociaal Milieu is de ontkoppeling van het beroep van de vrijetijdsbeste ding. „Anno 1971" zegt dr. Grandia, „wordt het uitgaansleven nog steeds bepaald door het beroep, dat men uitoefent. Schouwburg en concertzaal zijn elitezaken, waaraan mensen uit de Afrikaanderwijk of het Oude Noorden niet eens denken om naar toe te gaan. Ik weet wel, je moet de mens niet tegen zijn zin gelukkig maken Maar iedereen moet wel vrij kunnen kiezen. Ongeschoolde arbeid is niet erg. Dat werk moet gedaan wor den. Kwalijk-is echter dat je door je beroep in bekrompen woninkjes te recht komt met weinig sanitair en het uitgaansleven zich voornamelijk af speelt in je eigen wijk. Die keten lijkt niet te doorbreken. Kijk, ik zit zelf in de zonzijde van het leven. Ik heb een huis, een auto en kan gaan en staan waar ik wil. Die „luxe" moet voor iedereen mogelijk zijn. „Daarom ben ik het niet eens met het Haagse WOOT-project. Men selecteert enkel kinderen met potentieel intellect en die worden na schooltijd bijgewerkt. De andere kinderen krijgen die kans De WOOT kwam in het begin van de jaren zestig van de grond. Op tien openbare scholen, de zogenaamde con- tactscholen B, worden in de eerste, de derde en de zesde klas via de testen de intelligentste kinderen opgespoord. Vanaf de vierde klas worden deze in studie- of huiswerkclub bijgewerkt. Ook wordt aandacht besteed aan zelf standigheidsvorming en het uitdiepen van begrippen. Hoewel de WOOT al geruime tijd draait, is de juiste werk wijze nog niet gevonden. Aan huis bezoek of sociale begeleiding van het gezin wordt niet gedaan. Binnenkort zal een projectleider worden aange steld voor verdere intensivering van het project. De resultaten in de afge lopen jaren zijn niet spectaculair te Het Rotterdamse project dat uniek is voor Nederland wordt begeleid door een innovatieteam met dr. Grandia aan het hoofd. In de wijken zelf zorgt een sociale contactman voor het over leg met de bewoners en de clubhuizen in de wijk. In oprichting is nog een researchgroep, die de verkregen infor matie zal doorspelen naar andere wij- Dr. Grandia: „Als over tien jaar men sen uit het Oude Noorden en de Afri- kaanderswijk net zo gemakkelijk een kaartje kopen voor de schouwburg als voor het Feijenoordstadion, ben ik een gelukkig man' HANNEKE WIJGH BRIXEN IM THALE (Oostenrijk) Cees Hagenaars uit de Keurmees terstraat 17 te Schoonhoven zal het zelf ook nooit gedacht hebben: van gasfitter tot campinghouder, direc teur en vertrouwensman van een Oostenrijkse reisorganisatie. Toch. twaalf jaar nadat hij voor het eerst bij toeval voet in Brixen zette, is hij daar nu een gevierd, gerespec teerd man, een respect, dat hem bovendien geen windeieren heeft gelegd, Groeten uit Brixen im Thale Hij bezit een Oostenrijkse naamloze vennootschap, waar van hij directeur is. Hij heeft een camping voor de zomer en de winter. Bezit een fraai restaurant en organiseert en bestuurt van uit twee plaatsenBrixen im Thale en Schoonhoven een Holland-Aktion. waarvoor alle Brixenthalers hem nog steeds dankbaar zijn. Brixen im Thale is een vakantieoord geworden, waar duizenden Nederlanders 's zomers en 's winters naar toe gaan. Twaalf jaar geleden dacht de nu 39-jarige Cees Hage naars een aardige vakantie te kunnen doorbrengen in Kitzbühel, gerenommeerd winter- en zomerverblijf. Graag een kamer voor twee weken, vroeg hij. Zimmer besetzt, zoals het daar heet en Cees Hagenaars toerde door naar het ongeveer 20 kilometer verder gelegen Brixen. Een wat armoedig plaatsje. Geen of nauwelijks hotels, slechts hier en daar een kamer. Een wat oudere boer hielp hem op weg. Aan dat en dat weggetje was nog wel een Zimmer mit Küchen zu vermieten. Van 't een kwam 't ander: Cees Hagenaars kwam met vrouw en kinderen terecht bij Wetti en Stef Kaufmann. Het zou een langdurige vriend schap worden. Stef Kaufmann, gemeenteraadslid, wist zo het een en ander van gemeentepolitiek en al pratende kwamen beide mannen tot de ontdekking, dat het in Brixen toch eigenlijk een dooie boel was. Er moest wat aan gebeuren. Cees Hagenaars was dan wel gasfitter en alles wat daarmee verband houdt, hij had en heeft een gezond stel hersens en gevoel voor zaken. „Jullie moeten reclame maken. Je moet de boel organiseren. Er zijn zat Nederlanders die hier naar toe willen komen. Het is hier mooi en rustig, maar je moet ze wel gaan halen." Cees Hagenaars kreeg een uitnodiging van de burgemees ter om eens te komen prajen. Enfin, het bleef eerst bij praten. De vrienschap met Wetti en Stef Kaufmann leidde tot een bezoek aan Nederland. In ons land werd het gesprek voorgezet. Inmiddels waren er in Oostenrijk verkiezingen geweest. Er kwam een nieuwe burgemeester en ook die voelde wel wat voor een nieuwe, "moderne aanpak. Toen Cees Hagenaars enkele jaren later op het idee terugkwam, werden er spijkers met koppen gesla- Café- en restauranthouders, alsmede kamerbezitters en zij die wel wat zagen in het verhuren van kamers, werden bij elkaar getrommeld. Een vergadering leverde nog wel niet direct resultaten op, maar de basis voor een nader gesprek was gelegd. Er volgden meer vergaderingen. Cees Hagenaars kwam een keer extra over naar Oostenrijk. Langzaam maar «zpker groeide de gedachte aan een verenigd optreden en Cees Hagenaars zou er de motor van worden, zonder dat hij nu direct voor zichzelf een functie zag. „Weet je, wat het is," vertelde hij ons, „Ik lees altijd graag de advertenties van de burgemeester. Dat is mis schien een beetje gek, maar dat interesseert me. Ik dacht waarschijnlijk interesseert het andere mensen ook. Een burgemeester heeft tenslotte altijd wat belangrijks te vertellen. Ik stelde voor dat de burgemeester van Brixen im Thale in enkele Nederlandse kranten zou adverteren. Zo een beetje van: De burgemeester van Brixen nodigt u uit. Wel, het idee sloeg aan en terwijl wij een organisatie opzetten met een Nederlands filiaal, plaatste ik de adver tenties. Het resultaat was ontstellend. Na de eerste adver tentie kreeg ik meer dan duizend brieven om inlichtingen. Een enorme klap om op te vangen. Ik weer naar Oostenrijk. Daar was de organisatie inmiddels lot stancl gekomen onder leiding van de directeur van het Verkehrs- amt, de blinde meneer Koffeler. Alle. kamers waren geregistreerd. Data waren vastgelegd. Het was één pool geworden, centraal bevoorraad met „gasten". Voorts hadden we bedacht dat het beter zou zijn de mensen vrij te laten om lunch en diner te gebruiken waar ze dat wilden en daarvoor geven wij zogenaamde „Essen-Marken" uit. De naam was ook bedacht: „Holland-Aktion" en toen ging de zaak aan het rollen. Van Oostenrijk uit krijgen dt mensen bericht, compleet met folders, inschrijvingsbiljel- len, adressen en natuurlijk de groeten van de burgemee- ter die ze heeft uitgenodigd. Het aantal overnachtinger was na het eerste jaar al met vele duizenden gestegen Het hele plaatsje ls als het ware opgeleefd. Meer zelfs, hc. Groeten uit Brixen im Thale begint een geduchte concurrent voor de traditionele va kantieplaats Kitzbühel te worden. Dat is het verhaal van de Holland-Aktion. maar Ceee Hagenaars, die de smaak van vakantie en reizen te pakken had gekregen, bleef niet stil zitten. In de eerste plaats had hij het druk met zijn eigen zaak. ook het filiaal van Brixens burgemeester vroeg de nodige aan dacht. Die burgemeester, Franz Podasser, zag de zaak groeien en wenste een mooi hotel in zijn dorp er bij. Was het niet iets voor Cees Hagenaars? De Hollander voelde wel voor iets, maar niet voor een mooi hotel. Liever zou hij een moderne camping beginnen. Nou dat kon. Na lang zoeken en onderhandelen kwam er een fraai stuk grond uit de bus, aan de voet van een skilift cn een mooie skipiste. Daar moesthet dan maar beginnen. Nu heeft Cees Hagenaars een moderne camping, ook voor de winter stroomaansluiting voor caravans, verwarmde wasruim ten, toiletten en droogruimten een fraai restaurant, waar zes mannen en vrouwen zorgen voor de keuken, met o.a. echte Hollandse kost. Een paar maal per jaar reist hij naar zijn Oostenrijkse bezitting toe om met de bedrijfslei der. de heer Steiner de plannen door te nemen, overleg te plegen met de burgemeester en natuurlijk zijn oude vriend Steffi Kaufmann en verder te bouwen aan de Holland-Aktion die zo'n grandioos succes is geworden. Cees Hagenaars is bezig een klein vakantie-imperium op te bouwen op Oostenrijkse grond, met medewerking van de kleine 2000 inwoners van Brixen im Thale, die sinds dat eerste bezoek van de ideeënrijke Hollander er heel wat beter voor staan dan een paar Jaar geleden. Burgemeester Podasser en directeur Koffeler zijn best tevreden met de vele vakantievierende Hollanders. Ja- wohl, gute Leute, freundliche Menschen. Burgemeester Podasser van Brixen im Thale zal dan ook voorlopig via dc Nederlandse kranten vakantiebezoekers blijven uitnodi- En Cees Hagenaars aarzelt nu wel een beetje tussen Holland en Oostenrijk. Er zal op den duur een keuze gemaakt moeten worden. Voorlopig blijft het nog pendelen tussen Schoonhoven en Brixen, al is het wel een lange Pendel' DICK HOUW AART Voedingsbodem voor een nieuw experiment Groeten uit Brixen im Thale

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15