met een nieuw gebouw naar een nieuwe toekomst Sportaccommodaties dienen op zeer korte termijn gerealiseerd te worden Ook voor Koudekerk dreigei nu de zeven magere jaren WASSERIJ DIEBEN DE MAN... ...EN ZIJN BEDRIJF r Secretaris Sportraad Hazerswoude: Aanleg speelgelegenheic in „Molenblok Katwijk LEIDSE COURANT LEIDEN. „Ons nieuwe textiel- reinigingsgebouw is nog niet officieel geopend, maar wordt wel als zodanig gebruikt. Een opvallende oranje auto en een meer industriële aanpak vormen onze vernieuwde handelsmerken („bloedlink"), aangepast aan de moderne gang van zaken". Dit zijn de woorden van de heer C. N. M. Dieben, die de economische leiding van wasserij Dieben aan de Leidse Zoeterwoudsesingel in handen heeft. Zijn oudere broer F. C. N. M. Dieben is meer de technische man in dit bedrijf. „Zo hebben we samen de leiding en heeft toch ieder zijn eigen business in deze zaak". In een gezellig ingericht kantoor zitten we te kletsen over de wasserij, die van grootvader op vader en zoon is over gegaan. Het bedrijf is in 1821 opgericht, maar daarvór bestond het-al. Het was- de zoveel tijd besprenkeld werd. geeft ozon, dat een blekende werking bezit. Ook het vele strijkwerk behoorde tot de handvaardigheden en zelfs de lus jes van de theedoeken werden niet ver- Maar de machines hebben ook hier hun intrede gedaan. Gelukkig maar, anders geten. Dit alles vormde toentertijd de wasserij „Dieben" buiten de "Koe- De jonge heer Dieben, correct en modern gekleed, vertelt niet zonder enige trots over zijn bedrijf. Het kan toortje is zakelijk, maar tevens smaak vol gemeubileerd. Aan de muur hangen de drie voorgangers, die het bedrijf zijn bestaan hebben gegeven. Mevrouw Dieben, zijn moeder, komt binnen met een lekker kopje koffie en haalt ook nog wat herinneringen van vroeger op. Proces ging er toen wel iets anders aan toe. Om te beginnen met de plaats van handeling: vrijwel alles werd bui tenshuis gedaan. Een ton gevuld net regenwater, waaromheen een paard liep, vormden met zeepvlokken de wasmiddelen. Het rondlopende paard veroorzaakte een soort pompbeweging, zodat het water in de kleine gleuf slootjes stroomde en de wasvrouwen aan hun werk konden beginnen. Alles weliswaar met de hand. Het drogen hing af van de weersge steldheid. Als het zonnetje scheen, wer den alle lakens en slopen, de vele huishoudelijke schorten en werkpak ken (overalls) cn alle andere wasgoed op de velden gedroogd en gebleekt. Im mers de zon in combinatie met stro mend (sloot)water, C. N. M. DIEBEN (rechts F. C. N. M. DIEBEN (links) .met de tijd meegaan. ,.Het waren tijden van hard handwerk, hadden we het allemaal niet meer aan gekund. En met de machines komen we tot een goede samenwerking". INTERESSANT Een rondleiding door het nieuwe en oude gebouw laat een heleboel interes sante, indrukwekkende machinerieën zien: wasketels, centrifuges, droogma- chines en strijktafels. Het wasproces begint met het utzoeken en sorteren van lakens, de bonte (gekleurde) was, vuil goed, kleine en grote wasjes, en alles krijgt meteen een nummer. Alle wasmanden en waszakken worden ge nummerd. met vermelding van dag en maand. De wasgoederen worden stuk voor stuk met de codering beplakt, die de huisvrouwen er weer gemakkelijk af kunnen trekken. De grote wasketels hebben een viervoudig wasprogramma, dat ongeveer 40 minuten duurt. Deze machines beginnen met een inweek- procedure, waarna sop wordt toege diend. Hierna komt het gebruik van chloor eraan te pas, dat een vlekver- wijderende werking bezit. De laatste toevoeging van een zuur dient om df chloorwerking weer op te heffen. De korte tijd, waarmee deze machines hel wasprogramma afwerken, voorkomt slijtage van hel wasgoed. Welk wasmerk gebruikt nu zo'n was serij? De heer Dieben: „Het verschil in het gebruik van waspoeder zit hem in de samenstelling van de wasingre- diënten. De klare samengestelde was- produkten kopen de huisvrouwen. On ze wasmeester maakt zijn eigen was poeder, afhankelijk van de vuilheid van de was. Wat vindt u van de vele tv-wasre- clamekreten? ..Die doen me niets", al dus de heer Dieben. „Wat me wel van het hart moet, is, dat de zoveel belo vende kreet „optisch wit" de vlekken er niet uithaalt, maar verdoezelt. Op tisch, voor het oog lijkend, maar abso luut niet witmakend. Chloor is daar om onmisbaar voor een wasserij, maar de meeste vrouwen schrikken ervoor Het interieur 1 eerstdaags officieel te opei gehele wasproces plaatsvindt. terug dit Ookte gebruiken. Als je echter nagaat dat vroegere wasserijen „Bleekerijen" werden genoemd, zal dit niet voor niets het geval geweest zijn. Men moet echter wel het chloor „afzu- ren". En dit is meestal iets wat over het hoofd wordt gezien. Een leuke illus tratie is de portefeuille (voor wasbeta- lingen gebruikt), waarop te lezen staal: „De kleder-bleekerij. Onder Zoeterwou- de bij Leyden. 1832". staat stil, waardoor je het bedrijf als het ware achteruit stelt, óf je gaat met de tijd mee. Dat hebben we gedaan. Grotere wascapaciteiten en meer aan dacht en zorg voor het wasgoed kunnen we met betere ruimten verwezenlij- De naam „wasserette' brengt veel stof tot discussie. De heer Dieben: „Het voorsorteren van de vuile was en het opvouwen van de schone was zijn de duurdere kantjes van ons bedrijf. Ook het strijkwerk". Het menselijk aspect van deze zaak komt ook aan de orde. Volgens de heer Dieben heb je in een wasserij niet alleen te maken met goede wasmerken. maar ook met goede contacten onder ling. „Werk je met mensen in een pret tige omgeving, dan werk je zelf ook in een prettige sfeer. Muziek tussen de bedrijven door geeft aan onze samen werking zelfs een huiselijk tintje. Op de maandagochtenden, om na een weekend weer op gang te komen, zet ten we de radio meteen al aan. „Nie mand vindt het leuk om een kan zonder schilderijen binnen te komen, ook met de maandagochtenden zom muziek. De meisjes in de nieuwe wasserij v zorgen de afwerking van het hele w proces, terwijl in het oude gebouw, blijft bestaan, de was naar zijn vi heid gesorteerd wordt. De machii doen de rest. „Mijn broer en ik houdt de boel draaiende". JOOKE MARTI! 11 In verband met leeftijdsopbouw in Hazerswoude HAZERSWOUDE „Door het op richten van de Sportraad Hazerswoude is het onderling contact tussen de vere nigingen nauwer aangehaald en kan overleg omtrent diverse problemen, die bij een sportvereniging leven, plaats vinden", aldus de heer H. Engel, secre taris van de Sportraad Hazerswoude in zijn jaarverslag over 1970. Rients Gratama in zijn knollentuin Spartanen VOORSCHOTEN Gisteravond was de cabaretier Rients Gratama in het Cul tureel Centrum te Voorschoten echt in zijn knollentuin. Hij had een volle zaal en goed reagerend publiek. Wat kan een jongen van het amusement, zoals hij zich zelf nlemt, nog meer wensen. Zijn programma „Knollentuin" is een luchtig vrolijk programma vol fijne humor en liedjes. Op een heel gezellige manier kan hij zijn liedjes aan elkaar praten en laat daarbij zijn fantasie de vrije loop. Vol energie zingt hij opgewekt het ene liedje na het andere, zo nu en dan bij gestaan of afgewisseld door Mady Misset, die ook bruisend en met temperament haar aandeel heeft in de „Knollentuin". Soms was het geluid van muziek of zang iets te hard voor de zaal. Hierdoor ging iets van de kwaliteit van de show verloren. Hoogtepunten zijn er vele in het cabaret van Rients Gratema. Vooral ..Bejaardenhof van Eden" met oudjes op de sekstour en „Stop ze in de Ster" met wat politiek doen het geweldig. De mu ziek was, met uitzondering van enkele te harde momenten, zeer goed verzorgd. Het combo staat onder leiding van Cees Bijlstra. Benoeming wethouder Riezebosch tot donderdag in de raad KATWIJK. Het college van B. en W. stellen de raad voor wethouder Rieze bosch te benoemen tot directeur Ge meentebedrijven en tot projectcoördina tor van de gemeente Katwijk. De raad van Katwijk zal het voorstel van B. en W. donderdag behandelen. Hillegoms vuil naar Leiden? HILLEGOM Het Provinciaalbe- stuur van Zuid-Holland wil dat Hillegom zich voor vuilnisafvoer en verwerking aansluit bij het regio Leiden. Daardoor komt aansluiting bij de persinstallatie te Katwijk op losse schroeven te staan Medio mei Va'.t de beslissing of er een (Verolme)-persinstallatie wordt ge bouwd. De raad blijft nader geïnfor meerd over deze zaak, aldus de voorzit ter, burgemeester Van Niekerk, gistera vond tijdens de raadsvergadering. „De sport is bezig een steeds belang rijker sociale functie te verwerven die niet mag worden onderschat, en dat vraagt bij de inrichting van de accom modaties een oog voor de vele neventa ken die meer en meer op de sportvere nigingen afkomen", vindt de sportraad secretaris. die er onder meer op wijst dat de arbeidstijd in de toekomst sterk zal zijn teruggelopen. De realisering van de mogelijkheden mag, zo vindt de heer Engel, niet worden uitgesteld tot dat moment. „De plannen dienen nu te worden opgesteld.' om straks aan de behoefte te kunnen voldoen". Verwijzend naar het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met betrekking 1ot de behoeften aan sportaccommodaties in de gemeente Ha zerswoude en het hierbij toegevoegde deelrapport, constateert hij dat in ver band met de leeftijdsopbouw in Hazers woude het nodige reeds op zeer korte termijn dient gerealiseerd te worden. Tijdens de op dinsdag 2 februari, 's avonds om acht uur, in het clublokaal van de damvereniging Samen Sterk te houden openbare vergadering van de Sportraad Hazerswoude krijgen de af gevaardigden van de aangesloten vere nigingen behalve het jaarverslag tevens een financieel overzicht voor 1971 ge presenteerd. De begroting over dit jaar sluit met een bedrag van f 620,—. Tevens wordt voorgesteld om de heer K. H. Dekker, algemeen adjunct, in zijn functie te herbenoemen. Brand in garage te Hazerswoude HAZERSWOUDE Gistermiddag, omstreeks half drie, ontstond brand in de garage van autohandel C. A. M. Lelieveld-P. G. M. de Jong aan de Hazerswoude Rijndijk 110a. Terwijl de heer Lelieveld in de gara- geput doende was met het verwijderen van een motor uit een stationcar, zorg de een steekvlam voor de nodige con sternatie De heer P. G. M. de Jong slaagde er in om de brandende auto uit de garage te verwijderen, waarna de vrijwillige brandweer onder leiding van de heer A. v.d. Werf voor de bestrijding van het vuur zorg droeg, >onder het toeziend oog van o.a. burgemeester J. ten Heuvelhof. De heer C. A. M. Lelie veld moest zich vanwege opgelopen brandwonden naar een Leids ziekenhuis begeven. Enig gereedschap in de garage verbrandde. Burgemeester v. d. Linden in nieuwjaarsrede: ZWAMMERDAM. De 29-jarige H. B. uit Gouda is gisteren door de Alphense politie aangehouden en ingesloten, nadat hij een 52-jarige plaatsgenoot zodanig op het gezicht had geslagen dat deze het neusbeentje brak. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. KOUDEKERK AAN DEN RIJN „De voorbereiding voor de bouw van de nieuw christelijke school is op een oor na gevild". Dat verheugende nieuws meldde burgemeester C. M. van der Linden in zijn nieuwjaarstoespraak tot de Kondekerkse gemeenteraad. „Er wordt naar gestreefd half februari met de bouw van de school te starten, ter wijl volgens de planning in de tweede helft van augnstus de school opgeleverd moet worden". Wat de intergemeentelij ke samenwerking betreft legde de bur- j gemeester sterk de nadruk op de inten sieve samenwerking die er het afgelo pen jaar met Hazerswoude is ontstaan. Hij stelde zich positie op t.a.v. regionale samenwerkingsverbanden, al kon hij zich niet aan de indruk onttrekken, dat de gemeenten welhaast geforceerd in deze richting worden geduwd. Sterk zette de heer Van der Linden Geldzorgen Het blijkt in een winkelcentrum al pre cies als in een openbaar plantsoen: je hebt er nooit genoeg banken bij elkaar. Maar dan moeten ze wél op de goede plaats staan. En over de plaats van een bankfje) op het Bevrijdingsplein is in dertijd wel het een en ander te doen geweest. De gemeente had de AMRO- bank een plaats toegedacht op acht meter uit de gevel van tien bestaande winkels. Daardoor zou een naargeestige, kille hoek ontstaan van zo'n vijfen zeventig meter lengte. Winkeliers en bewoners van het plein tekenden daar tegen protest aan. In alle redelijkheid overigens. En dat werd gehonoreerd. De gemeente maakte in overleg met de bezwaarden en met de AMRO-bank vier alternatieve ontwerpen. Een daar van werd met aller instemming geko zen. Op 28 april 1969 verkocht de raad een stuk grond voor de bouw van het bijkantoor maar voor het nieuwe bouw plan is 270 m2 grond nodig. B. en W. stellen de commissie voor openbare werken nu voor, het eerder genomen besluit tot verkoop te wijzigen. Het laatste hapje Als de gemeente Leiden het pand Oude Rijn 55-55a nog in haar bezit krijgt, dan heeft ze de beschik king over alle percelen aan dc Oude R\jn tussen Hooigracht cn Middelite- gracht. En dat is noodzakelijk, zo hou den B. en W. de commissie van Open bare Werken voor, „wanneer aan de Ir. Driessenstraat een parkeergarage ge realiseerd zal worden of ter plaatse een parkeerterrein wordt aangelegd". Het zich af tegen het streekplan „Rijn en Gouwe": „dat een gemeente beleidvol daaraan wordt opgehangen is moeilijk acceptabel". En de heer Van der Linden vervolgde: „Het feit, dat de gemeenten in het middengebied tussen Leiden en Alphen aan de woondruk vanuit de steden in de loop der zestiger jaren tegemoet zijn gekomen door het wo ningbouwbeleid daarop mede af te stemmen, overigens op basis van goed gekeurde bestemmingsplannen, dreigt thans te worden afgestraft door de wo ningbouw volledig onmogelijk te ma ken. Het goedkeuringsbeleid in het ka der van de bestemmingsplannen is een gemakkelijk middel. Hazerswoude kan er reeds over meepraten. Na de zeven vette jaren, dreigen de zeven magere jaren, ook voor Koude kerk aan den Rijn", aldus burgemeester Van der Linden. Niettemin kan men dit jaar nog vooruit, want er zijn thans in totaal ca. 130 woningen in aanbouw. Wat de aankoop van het Verenigingsge bouw betreft, kon de burgemeester melden, dat juist gisteren telefonisch geldlening voor de financiering is goed- geldlening voor de financiëring is goed gekeurd. Katwijkse jeugd gooide voor duizenden guldens ruiten kapot KATWIJK De baldadige jeugd van Katwijk heeft de afgelopen jaren voor rond 1000 gulden per jaar vernielingen aangebracht aan abri's in deze gemeen te. Regelmatig gooide hij ruiten kapot. Om dat in de toekomst te voorkomen stellen B. en W. van Katwijk de raad voor ruim 10 mille uit te trekken om de abri's te kunnen laten voorzien van betonpanelen. De abri's aan de boule vard worden voorzien van onbreekbaar BESTUURDER LICHT GEWON] Auto vliegt uit bocht van afrit igav SASSENHEIM Gistermiddag circ irdei drie uur kwam van de afrit van Rijk! t F weg 44, bij Jachthaven Jonkman e" sn personenwagen in moeilijkheden, die t lejjei bocht te scherp nam. Eerst werden rechts en links paalt van de wegbebakening meegenomei terwijl de wagen daarna dwars door naastgelegen heg in de zijkant tere kwam, kantelde en van het talud ci 5 m. in de diepte rolde. De bestuurder, afkomstig uit Noordwijk, zag kans tij dens de escapades van zijn voertui? eruit te komen en liep slechts lichte verwondingen op aan zijn gelaat, auto werd totaal vernield we 06 P. Moerlandt icon klaverjaswedstrijd van Flotean t BOSKOOP Gisteravond was voorlaatste klaverjasavond die door ontspanningscommisssie van de voetbal vereniging Floreant werd georgani seerd. Het aantal deelnemers was groot. Als eerste eindigde met 7215 punten heer Moerlandt, 2. A. Slappendel 7096, 3. H. Stellaart 7029, 4. L. A. Stolwijk 6981, 5. J. van Es 6950, mevr. Verbakei- Brandt 6933, 7. J. van Gemeren mevr, Voskuilen 6856, K. Koeman.' 6845, 10. P. Vergeer 6824. De poedelprijs was voor H. Verwaal met 4594 punten. Bij het vlotbruggen, was mevr. Blanken de „mannen" de baas met 82 punten, Sacco van Vliet 77, 3. Jan Korver 74, Mevr. Berkestein 71, Joop Rodenburg 68, B. Moerings 66, mevr. Kersbergei Pannebakker 66, C. Peters 62, M. Pou< 62, R. Moonen 61, mevr. De Uil 6 Salm 60. college roept die noodzaak in herinne ring per slot van rekening spruit ze voort uit het „Wegenplan en basis- pan. sanering en stadvernieuwing 1961", dat de raad in februari 1962 vaststelde nu het laatste pand te koop is aangeboden. Het advies luidt dan ook: toehappen! Het is overigens geen grote hap, al valt ze niet onder het delegatiebesluit. Garage'werkplaats met erf, open grond en aparte boven woning beslaan niet meer dan 100 m2. Fiscusbloed II Bezwaren uit het publiek tegen dc volkstelling worden in deze dagen veel vuldig gehoord. Zou het misschien kun nen zijn. dat ook de tellers met hun probleempjes zitten? Zo vroegen wij ons in een cursief kanttekeningtje af. Nee, de eventuele „gewetensnood" van een ambtenaar in een dubbelrol valt gewoon in de kloof, die gaapt tussen het Stadhuis en het Stationsplein. Want wat schreef ons de heer J. C. Lelieveld!, hoofd van het gemeentelijke bureau voorlichting?: „In uw rubriek „Door het Sleutelgat", onder het kopje „Fiscusbloed" las ik zaterdag Per slot van rekening zijn er hondenbezitters die erop durven zweren, dat ze in het verleden het be zoek van enkele belastingambtenaren die de rabiespenning van de hond kwamen controleren, in een aanslag van Personele Belasting geëffectueerd za gen". Angstzweet. Klamme handjes Eerlijk waar. Maar het valt mee. U kunt uw lezers waarschuwen niet te zweren. Een tele foontje naar de afdeling Belastingen van de Secretarie (waar o m. de hon denbelasting wordt behandeld) leverde een geruststellend resultaat op. Hel door u geschetste Kafkabeeld is, in weerwil van de toegezegde zwering, uitgesloten. Personele Belasting is een rijksbelasting (ondanks provinciale en gemeentelijke „opcenten'Hondenbelas ting daarentegen is een zuiver gemeen telijke belasting. Beide hebben be halve het woord belasting niets, maar dan ook niets met elkaar te ma ken. Er bestaat tussen de rijksbelas tingdienst aan het Stationsplein (voor de Personele Belasting) en de gemeen tesecretarie geen enkele binding. Mocht de gedachte daaraan toch be staan, dan is dat een kwestie van toe val. Eenzelfde toeval als in de klassieke anekdote van Winston S. Churchill: „Wil ik een nieuwe sigaar aansteken, strijk ik een lucifer af en wham valt er een Duitse voltreffer vlak bij het parlementsgebouw". En zelfs in Engeland heeft nooit iemand met meer dan gewone achterdocht naar de luci fers van Churchill gekeken. KATWIJK. Nadat vorig jaar in juni de speeltuinvereniging „de Molen- tuin" is opgeheven zijn de beweegbare atrributen verwijderd en het terrein afgesloten. B. en W. hebben zich nadien beraden over dc wijze waarop in deze ongewenste situatie verbetering kan worden gebracht. Er zijn thans twee ontwerpen voor omzetting in een open speeltuin. Het eerste ontwerp voorziet in de aan leg van één vrij grote zandspeelplaats met als bodem biggelzand en houthaksel, bezet met enkele speelwerktuigen en een speelhut, met zitbanken en struikbeplan ting. De met de uitvoering van dit ont werp gemoeide kosten belopen naar ra ming 30.000,-. In het tweede ontwerp is dc grote zandspeelplaats vervangen door twee kleine en de bielgomrandihg is vervan gen door een opsluiting met perkoen paaltjes. De speelwerktuigen, de zitban ken en de struikbeplanting blijven ge handhaafd. Met de realisering van ontwerp zal naar raming een bedrag 25.700,- gemoeid zijn. Nadat advies zal zijn ingewonnen, zal in overleg met de commissie voor jeugd- en sportzaken een keuze worden ge maakt. Ook de speeltuin „Het Witte Hek' zal gewijzigd worden in een open tuin, terwijl in de Hoornes een zestal speel plaatsen zullen komen. ALPHEN. Bij een ongeval gister morgen op de kruising Europasingel Hagelaarstraat heeft de 66-jarige Raaphorst een beenbreuk, een schouder fractuur en een hoofdwond opgelopen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4