Shorts dansen zomer tegemoet Opvolging van Thant levert moeilijkheden Positie premier Chichester-Clark vrijwel hopeloos De Machula en het jeugdsentiment Fernand Ledoux zorgde voor een knappe Harpagon Herdershond zet gebouw op stelten Mysterieuze verdwijning vuurwapens Venezolaans toestel stort neer in Andes MOLIERE IN ORIGINE Kort bezoek van Husak aan Moskou PAGINA 8 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1971 (Van onze moderedactie) PARIJS De vrouwen is aan te raden om goed op haar benen te letten, want spoedig zal ieder ander dat doen. De shorts hebben Parijs bereikt, en de modeontwerpers laten er geen twijfel over bestaan voor de zomer wordt het short, of beter nog short short. Bij Louis Feraud, die vandaag zijn voorjaarscollectie toonde waren de shorts sportief voor overdag, en suggestief voor de avond. Ze worden gedragen met laarzen of schoeisel met houten zolen, en men ziet ze in leer met een korte battle jacket. In rood, marineblauw en zwarte jersey, laten de shorts zich zien door de zijspleten. Ook bijpassende blouse-jackets zijn short. Feraud die nooit voor opzichtige stoffen is teruggeschrokken, vertoont een groep van blauwe, cacao, rode en zwarte vlekken op linnen. Een punt-streep-puntpatroon bedekt zijn jurken die net over de knie komen, met daarbij zijn nauwe shirt-jackets, zijn mantels, zijn hoeden met brede rand en natuurlijk zijn shorts met bikinitops. Ook in Parijs is het modeshort doorgedrongen. Torrente ontwierp dit drie kleurige ensemble in geel, oranje en marineblauw. Het lange jasje met korte mouw wordt gedragen op het minishort Voor de avond zijn er de shorts in hel blauw of geel satijn met een gecein- tuurde overblouse of in pastelkleuren die gecamoufleerd worden door een bijpassend lang hemd dat op mid denborsthoogte losjes wordt samen gebonden. De meest suggestieve van allemaal zijn Ferauds lange door kijk ciffondresses-, open tot de heup. Deze zijn bedrukt in surrealistische tinten van lavendel, oranje, aqua, groen en fuchsia. Ze worden al dan niet met shorts gedragen. Ferauds mantels in alle mogelijke kleuren staan vol uit vanaf het middel. Voor vrouwen die dat nu echt willen, zijn er ook e en paar echte japonnen. Opvallend was er een die hier en daar bedrukt was met oogballen van verschillende kleuren, weer een an der had een cirkel uitgesneden tus sen de schouderbladen en een derde wat bedekt met sprinkhanenkoppen en antennes van lovertjes. Madeleine de Rauch presenteerde uiterst draagbare elegance, gekruid met oen prefecte keuze van patronen en kleuren, verwerkt' in haar mees terlijke look. Ze blijft trouw aan haar code var. sjieke kleding en vertoont een uitstekende garderobe voor dure vakantieverblijven Deauville, Bi arritz en de Riviera. Haar strand en zonnekleding is grappig. De stof- fencontrasten hebben een onortho doxe benadering. Bedrukte kleurige jersey jumpsuits hebben korte rok jes. Andere zijn weer midi en gesple ten. contrasterende shorts onthul lend. Een wit getailleerd shantoeng- jasje valt over een zwart-wit geruite katoenen top, met helgroene cein tuur en witte shorts. De zwart-witte ruit verschijnt opnieuw in een short de Parijse ontwerper Feraud getekende impressie van de •7mode. Dit Franse huis houdt het duidelijk bij maxi. die met een zwarte jersey top en rode ceintuur wordt gedragen. Ap plaus klonk op voor een aantal klas sieke tailormades. Een heette er „Londen" in gedempt grijs en bruine zijde en wol. met een witte stropdas en linnen manchetten. Een ander stuk. New Market geheten, groen grijs geruit in bookmakersstijl met vierkante schouders richt zich op het publiek bij de paardenrennen. Bole ro's vertonen zich met vele witte of blauw-witte ensembles, soms in de zelfde tint. soms contrasterend. Knap geknipte witte mantels dragen zich over zacht vloeiende jurken met bloem- of abstracte motieven, die de golvende mouwen accentueren. Madame De Rauch, een deskundige op het gebied van stoffen, heeft spe ciaal voor haar tweeds laten weven. Grijze en witte rustieke wol wordt in pakjes en mantels gebruikt en herhaald in een meerminachtige avondjapon die een witte sweater achtige top heeft. Voor de zomer worden golvende doorkijkorgindis vertoond over ge modelleerde broeken. Onder de kleu ren zijn marine, zwart en wit favo riet. Juwelen accentueren de kleu ren. De prachtige hoeden zijn van Jean Charles Brosseau. Grote zacht golvende randen omlijsten het ge zicht. De Rauch speelde met galon ;stel, Jffjes had overal de frisse witte mouwboorden die een van haar kentekenen zijn. Wie zich bij haar kleedt, ontdekt dat de goedbegrepen ouderwetse elegan tie naar Parijse trant nog steeds bestaat. „Wonderdoenster" in actie (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Wat de jonge herders hond, die gisteren even na het mid daguur voor de nodige consternatie zorgde in het Bredase gerechtsge bouw, daar te zoeken had, is een raadsel. Zocht h(j zijn baas? Feit is dat h(j. buiten gezet, even later weer door de draaideur naar binnen kwam. Die draaideur maakte het dier op een gegeven moment blijkbaar zo nerveus en aggressief, dat het twee mede werksters en een' medewerker van het parket een beet toebracht, zodat behandeling in het ziekenhuis nodig was. De toevallige in verband met haar zaak in het gerechtsgebouw aanwezige mevrouw Corte-Prinse, de „wonderdoenster", bemoeide zich ook met de hond en kreeg ook prompt een hap in haar arm. Maar daardoor niet van haar stuk gebracht, „be zwoer" zij de hond tot kalmte en verrichtte zo haar zoveelste „wonder". Het was daarna een klein kunstje de hond, nu mak als een lammetje, naar het asiel te laten overbrengen. (Van c correspondent) LONDEN Majoor James Chichester-Clark, premier van Noord-Ierland, wordt opnieuw bedreigd door politieke tegenstanders uit zijn eigen partij, die hem ten val proberen te brengen. Sommige waarnemers achten de situatie waarin hij zich bevindt, vrijwel hopeloos. Wantrouwen in partij groeit Ofschoon Chichester-Clark talrijke politieke bondgenoten heeft, telt hij onder de Unionisten ook vele vijanden. Als ge volg van het feit, dat in de Noordierse hoofdstad Belfast de toestand buitenge woon kritiek blijft, hebben zij de hoof den bij elkaar gestoken. Zij eisen, dat een Unionistische conferentie samenge roepen wordt om een motie van wantrou wen ten aanzien van de premier te be handelen. Tibor de Machula, de solocellist van het Concertgebouworkest, heeft gister avond een beetje aan jeugdsentiment ge daan. In de uitstekend bezette Kurzaal speelde hij samen met het dilettanten- orkest Musica onder de bekwame lei ding van Jan Out een werk dat in ons land maar heel weinigen zullen kennen, namelijk het concertstuk in D groot, opus 12, van Ernst von Dohnanyi. Waarom De Machula dit jeugdwerk van een hier bijna vergeten landgenoot wil de spelen? Omdat hij het in het begin van zijn carrière in Boedapest mocht interpreteren onder directie van de in 1960 op 83-jarige leeftijd gestorven componist. In laat-romantische ONRUST IN LIMBURG (Van een onzer verslaggevers) PUTH De officier van justitie te Maastricht heeft een onderzoek gelast naar de geheimzinnige verdwijning van vuurwapens bij een aantal Limburgse schutterijen. De geweren van de schut terij St. Sebastianus te Puth en St. Jozeph 'te Sweykhuizen zijn tijdelijk in beslag genomen. De voorzitter van de schutterij St. Sebastianus te Puth, heeft op het poli tiebureau te Schinnen 20 uit 1942 geda teerde Lee - Anfield-geweren ingele verd. Vijf zijn er nog zoek. Hoewel de geweren onklaar zijn gemaakt (in de loop is een ijzeren staaf aangebracht en de kamer is dichtgelast) maakt de justi tie zich over de verdwijning ernstige zorgen. De officier vertelde ..Het is recente lijk maar al te vaak gebleken dat wapens waarvan men dacht dat ze on schadelijk waren, door een kleine in greep schietklaar werden gemaakt. Hel kan best zijn dat iemand die helemaal niets met de schutterij te maken heeft, die geweren meeneemt en ze voor cri minele doeleinden gebruikt. stijl is het een beminnelijk stuk, dat in het lyrisch pastorale hoofdthema zijn bewondering voor Brahms niet ver loochent en dat in de lang niet gemak kelijke orkestpartij ook eerlijk uitkomt voor zijn liefde voor Chopin en Liszt. Geen bijzonder persoonlijk, maar wel een goed gemaakt stuk dus, met een eigen kleur. Het is bijzonder dankbaar voor het solo-instrument, ook in de opmerkelijke passages waarin de solo cello samengaat met de celli uit het orkest. De nogal temperamentrijke scherzo-achtige doorwerking liet de componist terecht helemaal aan het or kest over, omdat dit zich al moet into men om de solist niet te overstem- De uitvoering van de solopartij was groots, van de orkestpartij bijzonder verdienstelijk. Rondom dit terecht met een ovatie en bloemen beloonde solo optreden had Out drie romantische stukken gegroepeerd- de ook al in het vergeetboek geraakte, vlot geschreven en plezierig te spelen ouverture van de opera comique La Princesse Jaune van Saint-Saëns, het symfonisch gedicht. Een nacht op de kale berg van Moes- sox-gski (waarvan men hoopt het nog eens in de originele lezing en niet in de standaardbewerking van Rimski-Korsa- kow te zullen horen) en tenslotte de bekende symfonie van Franck. Natuurlijk wilde niet alles even goed lukken, maar in het algemeen kon men veel waardering hebben voor wat de Musica-muzikanten in toewijding en enthousiasme presteerden. Dat was echt wel de moeite waard. Chichester-Clark is nu twintig maan den regeringsleider van Noord-Ierland, en de moeiiijkheden waarmee hij af te rekenen hec-ft, zijn groter dan ooit. Het bewind stond van het begin af bloot aan scherpe aanvallen van uiterst rechtse partijleden, die meenden dat z'n politiek van orde en recht het oude protestantse Ulster onherstelbare schade toebracht. Inmiddels zijn de critici van Chichester- Clark erin geslaagd de honderdzeventig handtekeningen bij elkaar te krijgen, die een speciale vergadering van het Unio nistische partijbestuur noodzakelijk ma- Onder d? ondertekenaars van de ver eiste opvordering bevinden zich perso nen uit vrijwel alle delen van Noord- Ierland. Het feit. dat 30 leden van de Oranjeloge van Belfast hun handteke ning op het document geplaatst hebben, onderstreept het gevaar waarin de poli tieke toekomst van majoor Chichester- Clark verkeert. Ofschoort de uitslag van de speciale, ijeenkomst door verscheidene factoren kan worden beïnvloed, zijn de tegenstan ders van Chichester-Clark kennelijk van mening, dat zij hem ditmaal uit het zadel zullen lichten. De premier zelf meent, dat z'n politieke positie louter van de parlementaire fractie van Unionistische partij afhangt. MERIDA (Venezuela) (AP) Een Venezolaans vliegtuig met 48 personen aan boord is gisteren in de Andes neer gestort, op 800 km ten zuidwesten van Caracas. Tegen het vallen van de avond waren door de reddingsploegen 30 overlevenden opgespoord. Het grote aantal overlevenden is te danken aan het feit, dat het toesel, een Viscount van Aeropostal Venezolano, niet in brand vloog. NEW YORK (Reuter) Het zoeken van een opvolger voor Oe Than als secretaris-generaal van de Verenigde Naties js een taak waarbi taalkjundige, politieke en rggiona^e factoren te pas komen. De Birmaan- se diplomaat, die„vriji|ag 62 j§ar geworden is, deelde vorige week mee dat hij niet langer in functie wil blijven als zijn ambtsperiode op 31 december is verlopen. Falla is het Spaanse worod voor reuzefiguren van hout en karton, die worden gemaakt om op bepaalde feestdagen te worden verbrand. Tot de populairste falla's behoren die welke op het St.-Jozeffeest (19 maartin Valencia worden verbrand. Er wordt maandenlang aan gewerkt in de ateliers. Afrikanen nu sterke groep Verwacht wordt dat de moeilijkheden bij het kiezen van een secretaris-gene raal de komende maanden groter zullen worden. De lijst van kandidaten zai zich zeker snel uitbreiden voordat de Veilig heidsraad en de Algemene Vergadering later dit jaar hun keuze doen. Elk van de vijf permanente leden van de raad (de V.S.. de Sovjet-Unie, Frank rijk. Engeland en Nationalistisch China) heeft het recht van veto over het'be noemen van een kardinaal. Frankrijk zou al hebb enlaten blijken dat het elke kan didaat die geen Frans spreekt zal weg stemmen. De Fransen zijn steeds ge prikkeld geweest door het feit dat Oe Thant en sommigen van diens medewer kers hun taal niet spraken. Hoewel Oe Thant gewaarschuwd heeft niet al te veel belang te hechten aan de afkomst van zijn opvolger, zal deze fac tor waarschijnlijk belangrijk zijn bij de keuze. Oe Thant werd destijds gekozen omdat hij als Birmaan aanvaardbaar was voor zowel oost als west. Nu zullen de Afrikanen,' in aantal verreweg de sterkste groep in de VN .vermoedelijk aanspraak maken op deze post, onder sterke meder dinging van West-Europa, Azië en Latijns Amerika Er zijp al namen genoemd, zoals de premier van Singapore, Lie Wwam Joe: de ambassadeur van Ceylon, Shirley Amerasinghe; oud-president van Chili, Eduardo Frei; de Mexicaanse ambassa deur Alfonso Garcia Robles; dr. Robert Ex-kapitein van Hitler overleden NEURENBERG. (RTR) Een man die destijds korporaal Adolf Hitler in de eerste wereldoorlog bevelen heeft gege ven, is in de leeftijd van 78 jaar over leden. Het is Karl Frobenius, die Hitiers compagniecommandant geweest is. Hij werd in de jaren twintig predikant. Frobenius was een uitgesproken te genstander van het nationaal-soeialisme én een actief lid van de ze „Bekennt- niskirche" die tegen Hitier gekant Regina Grelinger ter aarde besteld In alle stilte is gisteren de muziekpe dagoge Regina Grelinger ter aarde be steld in hét familiegraf op Zorgvlied te j Amsterdam. Van tevoren vond in de aula van de begraafplaats Oud Eik en j Duinen alhier een uitvaartdienst plaats, waarbij zeer velen van hun belangstel- ling blijk gaven. Het koor van leerlin- j gen van mevrouw Grelinger zong Mo- zarts „Ave Verum". Het was de wens van de overledene, dat dit koor blijft voortbestaan. Het zal haar naam dra- gen. Het koorlid R. Kruller herdacht Regina Gerlinger als iemand die veel meer voor haar leerlingen deed dan j enkel muziekonderricht geve. In deze geest sprak ook ds. G. J. W. den Her der, die er op wees, dat Regina Grelin ger. naast muzikale zorg ook veel pas torale aandacht voor haar medemensen had. Het was ontroerend daarna de stem van de overledene zelf te horen, i In een bandopname bedankte zij allen 'die haar laatste eenzame jaren en vooral de moeilijke afgelopen maanden hadden helpen verlichten. Zij wenste de j aanwezigen een sterke geestelijke in- i stelling als de chaos over de wereld mocht komen. De Franse acteur, die jaren geleden een beroemde Tartulfe op het toneel bracht. Fcrnad Ledoux. was gisteravond in Den Haag in een ander stuk van Molière te zien. Ilij speelde de hoofdrol in „l'Avare", de rol van de vrek Harpa gon. Onder auspiciën van het impressa- riaat Gala.s Karsentv-Herbertvond dit gastoptreden plaats. Het was in vele opzichten leerza am Wanneer in Nederland een voorstelling van Molière gaat, moet er van alles aan het stuk gedaan worden, het moet in een heel specifiek kader geplaatst. Het duidelijkste voorbeeld is wel de voor stelling van hetzelfde stuk. een paar jaar gebeden bij de Nederlandse Come- die, onder regie van Erik Vos. Deze Franse spelers zitten natuurlijk opgela den met een sterke traditie, speciaal wat hun klassieken bëtreft, die niet een twee düe weg te denken is. Dat heeft zijn voor- en zijn nadelen. Nadelen: de grappen zijn bekend. In het laatste bedrijf métó Harpagon ge- f woon een van de brandende kaarsen uitblazen. Hij moet een groot acteer- nummer maken van het slot van het j vierde bedrijf (de ontdekking van de I diefstal van de geldkist). De voorstelling I loopt mede daardoor volgens een be- I kend stramien, tamelijk geijkt en con- I ventioneel. Ook heg verkeerde uitgang- spunt. dat het om een stuk gaal voor i een sterk acteur en wat min of meer ongeregeld goed om hem heen ter on dersteuning. bleek hier een rol te heb ben gespeeld. Voordelen: de zeer grote kennis van de tekst, waarvan alle facetten gespeeld worden. De enorme schat aan voorbeel den, waar de zpelers gebruik van ma ken bij het opbouwen van hun rollen hoort er ook bij. Wal kwam van dat alles terecht in de voorstelling onder regie van cn met in de hoofdrol Fernand Ledoux? Hij speelde in een fraai decor van Francois de Lamothe. een grote kille stenen ka- mor, waar iM" l«v— is kon koman. vanwege de gierigheid van de bewoner. Er waren voortreffelijke momenten waarin veel zichtbaar werd van de drijfveren van de personen. Fernand Ledoux speelde een inderdaad knappe rol als Harpagon. Maar hij bad zijn medespelers vrijwel nooit zo essentieel in het stuk, als die van Mailre Jacques cn Monsieur Anselme waren bepaald onder de maat. Een enkel nieuw effect was in dit geheel ingevoegd. Het uitkijkje in de tuin bijvoorbeeld, waardoor enkele pro blematische momenten in de dialoog fraai konden worden opgelost; he-t lich teffect in de grote monoloog van Har pagon, maar dat werkte niet helemaal glukkig omdat het zo ver buiten de sfeer van de voorstelling stond. Het was een voorstelling van „l'Avare". die al bij al diep in de traditie geworteld was, maar het bleef desondanks boeiend om Fernand Ledoux aan het werk te JAN VERSTAPPEN Gardner, hoofd van de economische VN-j commissie voor Afrika en afkomstig uil Guyana; de Noor Advard I Hambro, oud-j voorzitter van de Algemene Vergadering! de Finse ambassadeur Max Jakobsen -J die de eerste Joodse secretaris-generaaj zou worden als hij wordt gekozen; d> Ethiopische minister Endalkachew Ma konnen, oud-VN-ambassadeur; prin Adroeddin Aga Khan, hoge commissa voor de vluchtelingen, een Pakistaan de Oostenrijkse ambassadeur Kurt Wald Sommige VN-afgevaardigden willen d kwestie nog dit jaar geregeld zien, v dat Communistisch China lid wordt de VN. wat volgens Oe Thant w schijnlijk volgend jaar zal gebeuren. He zal al erg moeilijk zijn om overeenstem ming over de opvolging te bereiken tu: sen de Sowjet-Unie ende 'VS, met d Franse bezwaren op de achtergrond, met China er bij zou het nog zeer v moeilijker worden. MOSKOU (RTR/DPA) De Tsjechi Slowaakse partijleider Gustav Hus* heeft gisteren e enbezoek van aan Moskou gebracht De door he; geleide delegatie, waarvan ook premii Lubomir Strougal en het partijpre; diumlid Vasal Bilak deel uit maakte: sprak o.m'. met de Sovjetpartijleid* Brezjnev en premier Kosygin. Volgens een communiqué dat door Ta) werd uitgegeven, legden de twee a: vaardigden de nadruk op het belang meer samenwerking en specialisatie einde een doeltreffender gebruik te ken van de technologische vorderinge Waarnemers in Moskou zien hierin wijzingen voor een mogelijke verde; economische integratie in Oost-Europ Onlangs heeft ook de nieuwe Pool leider, Gierek, de Sovjet-Unie bezoch Daarnaast is gesproken over normalist ring van de betrekkingen tussen Prai Vt'al te doen tegen kunstvervalsingen? DEN HAAG (ANP) De CH-kanu leden De Boo en mejuffrouw Hai hebben de ministers van Justitie c Cultuur, Recreatie en Maatschappeli Werk, maandag gewezen op publikati waarin sprafte .is van een toeneme aanbod van gehele of gedeeltelijke t valsingen op openbare kunstveilingen. „Zijn de ministers niet van dat door deze gang van zaken zowel belangen van de bonafide veilingh ders als die van de consument worden geschaad", aldus deze Kamer! den. Zij verzoeken de bewindslieden korte termijn maatregelen te nem aan deze ongewenste situatie een te maken. Tevens verlangen zij dat de ters, binnen het raam van de voorgesl de wijzigingen inzake de wettelijke palingen betreffende het veilingwez bijzondere aandacht aan de kunstveil gen schenken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 8