HEIN BERKEL 1 KO BRUYN van en de zwengelen al een kwart eeuw plezier en feestgedruis aan SPANNINGEN ROND VV NOORD WIJK „We zijn feestmakers, geen feestvierders' Cursus bijbellezen in de Bollenstreek DINSDAG 26 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALKEMADE Een feest ronder gangmaker ia als een carrousel zonder vaart. Of een ouderwetse koffiemolen zonder zwengel. D'r komt niets uit. Zo'n onvruchtbare toestand kun je op bruiloften en allerhande partijen niet hebben. Als er iets te vieren valt moet de Jolijt, die altüd wel in het hart van de verwachtingsvolle gasten sluimert, een uitweg kunnen vinden. Nu beschikt niet elk gezelschap, dat o«n welke reden ook de bloemetjes eens aangenaam \vil buitenzetten over een inspirerende feestneus en vaak roept men dan de assistentie in van getalenteerde lieden, die de gevoelige snaar dwars door elk stemmig colbertkostuum en iedere nopjes, of bloemetjes japon heen weten te treffen en het vermogen bezitten, de kelen van anderen open te zetten en de schuchtere voeten van de vloer te krijgen- Zulke begaafden xtyn Hein van Berkel en Ko de Bruyn. die 25 jaar geleden eikaars maat werden *n sindsdien in een aantrekkelijke combinatie van roeping en beroep voor niet te tellen velen een „gezellig samenzijn" hebben mogelijk gemaakt. In een •traat van 40 kilometer rond Roelofarendsveel en Oude Wetering zwengelen •e nog onverdroten het plzir h feestgedruis. Hein en Ko, beiden met hun 53 jaar in de zomer van een gerijpte jeugd (ze schelen drie weken), werken in part time voor de humor. Hein van Berkel heeft in de Veen aan huis een pedicurepraktijkje, maar veel meer zit hij op een orgelbank: voor ..vast" in de Maria Presentatiekerk. voor rouw en trouw in de Petrus Banden en in de Rip. Ko de Bruvn is de semi- muzikale helft van het aanstekelijk duo. Vroeger deed hij nogal aan voor drachten. Dat is nu over. Hij weet alles van foto's af, fotograferen is feitelijk zijn beroep. Hein heeft met piano en orgel zijn aandeel in het amusement, Ko doet drums, heeft de leiding van het feest, verzorgt de con férence en gaat voor in spelletjes. Wie meent, dat Hein van Berkel en Ko de Bruyn huri gemeenschappelijke carrière in het zonnetje willen zetten en hun verhaal met dijenkletsen en trekkebekken vergezeld laten gaan, maakt een onjuiste veronderstelling, Het zijn twee rustige, eerzame huis vaders, die kalmpjes hun wedervaren de revue laten passeren in de huiska mer van de Van Berkels. Ko (,ik ben ontzettend bescheiden: ja, dat ben ik..") wil nog wel eens uitschieten, maar Hein treedt dan temperend op. In de hoek staat, tegenover de piano, hel elektronisch orgeltje, dat het duo zich een jaar of vier geleden aan schafte. Het was een van de eerste draagbare eminenljes. Ko verduide lijkt: „Dal is nou onze sjouwerd. Als we moeien optreden is het eerst tien minuten uitblazen en dan gaat Hein spelen. Het is een drankorgel; je kunt er alle caféluchtjes van Zuid-Holland aan afruiken". „Ho. ho, dat kun je niet maken", waarschuwt Hein ver schrikt. Ko: „Dat ding moet je met z'n drieën verslepen, al gaat-ie zó op de achter bank in de auto. Waar we moeten zijn is het meestal gelijkvloers, maar soms moet je steile trappies op naar een zaaltje. In het begin heb je dan wel spontane hulp. maar later moet je het zelf doen". Shoe-Ko Hein is de vader van enige stoere zoons. Landelijke faam heeft Shoe-Ko. wiens aandeel in de hitparades ge vormd wordt door orgel, piano en klavecimbel. Ko is nu 22 jaar, maar toen hij een Kootje van 9 was verte derde hij iedereen op de beeldbuis. Hij trad toen op in het Varaprogram- ma „Wat is je liefste wens". Eerst speelde Kootje een sonatine van de menti op de piano en toen kwam zijn liefste wens naast hem zitten: mees- terpianist wijlen Willem Andriessen. De quatre mains zijn onsterfelijk vast gelegd in een fotoalbum. »Van An driessen tot The Shoes. Je krijgt Shoe-Ko met geen stok meer naar een kerkorgel, „hoewel hij Baeh, zó èn muzikaal hoor, uit zijn vingers laat komen. Geweldig jammer vind ik dat. Ik zeg wel eens: joh, ga nu 'ns in de composities een jaar of zes geleden uitgevoerd door Casse Musette van Ru van Veen en door Johnny Ombach. In de oorlog was er een muziekbandje in de Veen. De Vrolijke Boys en de Vrijbuiters waren dat. Hein en jonge Jan van der Meer waren ook van die Vrolijke Boys; Jan trok in die dagen ook aan een accordeon en speelde zelfs op partijen. De stapels recensies liggen als pakjes bankbiljetten bij Hein op tafel. Voor appel en ei „Ik kwam in de oorlog veel ovêr de vloer bij De Bruyn en in 1943 werk ten we de eerste keer samen in Oude Wetering op een feestavondje in de huiskamer voor jongelui. Voor bruilof- helemaal alleen voor jou overdag. Maar nee, hij vertikt het", vertelt vader Hein wat spijtig. Hein van Berkel begon bij de Vrijbui ters met een accordeon. Niet lang daarna was hij met Gé Hof enk en Harrv de Groot de eerste die een clavioline bespeelde. Dat instrument voor één stem kon je met een schroef Het duo Van Berkel-De Bruyn 23 jaar geleden. Ko de Bruyn (links): Daar kijk ik toevallig'niet sjagrijnig- aan de piano bevestigen en je kreeg een perfecte combinatie. „Een gewel dig instrument was dat. Je imiteerde er van alles mee: hobo, fagot, trompet, cello (prima zelfs). Met één hand speel de je piano, met de andere pingelde je Presentatie spelen; dat orgel staal er op de clavioline. Da's nu ruim 20 jaar geleden". Hierna ben ik overgegaan op elek tronisch orgels die nu puur de over hand hebben", vertelt de heer Van Berkel verder. „Mijn opleiding heb ik gehad van ouwe Jan, de grootvader van Jan van der Meer, de bekende koorleider en pianist (jongen, wat een musicus) en een goeie vriend van me. Twee jaar studeerde ik in Leiden bij Bram Martijn. Van jonge Jan heb ik ook heel veel geleerd, vooral de dyna miek in de muziek. Je hebt mensen die technisch volmaakt piano spelen en toch kun je het niet altijd levende muziek noemen. Ik hou niet van me chanisch spelen, het moet voor mij leven". In vroeger jaren maakte organist Hein van Berkel dijkwijls deel uit van jury's, bijvoorbeeld bij talenten jachten. het Brasemconcours of met Jaap van Praag op het Kaagconcours. In 1955 trad hij op met een nog jeugdige, magere Willy Alberti in Badhoevedorp en veel succes had hij als musettecomponist. Hij schreef werkjes, een album vol. Wat zou u denken van Ballajo. Malaguena, En Route. Je reviens. Fleurs de Paris en Annette? Voor de radio werden die ten zijn we officieel eind '45 gaan spelen". Hein van Berkel zucht er nóg van: „We hebben wat afgesjouwd met die accordeon op de motorfiets. We reden ieder op een DKW-tje. Als De Bruyn omviel was-ie nergens meer „Ja", zegt Ko de Bruyn, „ik zat hele maal op die puffer ingebouwd. We over een wak heengegleden. Wat een tonelen! 's Winters was het een kruis. Drie dagen achter elkaar optreden gens elf tot 's middags vier uur. Taalf jaar speelden we op kermissen, van Amsterdam tot Ammerstol, in Den Hélder én in Zeeland". Nu speelt het duo alleen nog op 'bruiloften, verënigingsavonden, bij di ners en op partijen. Hun faam gaat van dé ene familie op de andere. „Recommandatie maak ie op je werk zelf", zegt Ko de Bruyn. Het samen stellen van een programma voor zo'n avond is een kwestie van aanvoelen. Hein van Berkel: „Dat weet Ko op perfecte wijze te klaren". Ko de Bruyn: „Meestal kom je op na een diner. De koffie wodt dan gebruikt en je zorgt voor een achtergronmuziekie. beschaafd, een karakterstukje, wat se- mi-klassieks. Je tast ze zo een half uurtje af. Dan krijg je een openings dansje in een stijl geheel naargelang de aard van het gezelschap. We heb ben wel meegemaakt, dat er van 8 tot 's nachts 1 niet werd gedanst. Zestig procent van je muzikale programma laat jé dan vallen; wat overblijft, zijn de meezingertjes, de spelletjes, een kwizzie en wat hersengymnastiek" muziek luisteren", is de ervaring van entertainer Hein. „Maar doorgaans is het echt wel dankbaar werk. hoor, waar ja van alles kunt brengen Ik stuur graag op goede muziek aan. Je moet veelzijdig zijn in dit vak: je moet de jeugd kunnen meekrijgen en ook de ouderen. Ze vragen ons een enkele keer om beat. Dan weet ik, dat het om het ritme gaat. Dat versterken we dan maar, want echte beat is onze stijl niet. Het gaat om een geslaagde avond. Heb je mensen van 75, dan laat je een walsje dansen, ze acclima tiseren wat en dan komt er een lang zaam dansje. Dan doen ze best mee." Ko de Bruyn: „Praktisch wordt het altijd wel een uurtje later dan is vastgesteld. Dat betekent, dat er sfeer is. Groene bruiloften zijn steeds op tijd agelopen. maar de zilveren fees ten en de jubilea lopen steevast uit. Is hpt .welletje? dab hpvén „z<ë van ons, „Koffie, koffie, lekker bakkie koffie" ëri dan is het gebeurd. Vroeger tradén we vaak vier keer per week op, nu eenmaal, niet meer. Soms zijn er „speodgevallen." Eenmaal bestelde men ons 's morgens voor dezelfde Verschillende naturen Hein vertelt, dat partner Ko een echte imitator was. Zo in het genre Dorus (die toen nog niet als zodanig be stond). „Ko noemde zich Drogie en leidde hem op avonden in met een toets. Hij zat dan tien minuten met een geschminkt strak gezicht onbewe gelijk te staren en de mensen maar lachen. We hebben allebeei heel ver schillende naturen. M'n maat Ko is gemakkelijk („en Hein", vult Ko aan. „is op z'n tijd lastig"). We maakten 'ns een keer een afspraak: zes uur bij de watertoren, zeg ik tegen Ko. Ik maar wachten; kwart over zes, geen Ko. Half zeven ging ik maar zoeken en botste bijna tegen Ko op, die aan de andere kant van de toren had staan wachten. We vertelden elkaar even de waarheid, gingen rijden en zeiden niets meer. Op een gegevc zeg ik: gaan we door of terug? We kijken elkaar aan. schieten in de lach en hebben verder de grootste lol ge had; hatsekidee ging het weer ver- Ko: „Hein drinkt geen borrel, ik rook geen sigaar. In de oorlog was dat voordelig. Toen gaf ik sigaren van de distributie aan Hein en ik kreeg zijn borrels. Fraaie tijd was dat. Eens. bij een boer die iets in de kelder had, dronken we jenever uit een komme tje. Later werd een stel gasten ver mist. Ze wei den gevondene iwdtkend in de hooiberg". Elke partij is voor de heren Van Berkel en De Bruyn anders. Het is steeds weer een nieuwe belevenis; van 25 jaar is een boek te maken. „We hebben weinig narigheden meege maakt. Hein kreeg eens de kickstarter van z'n motor in zijn enkel. Er was geen vervanger voor hem en hij heeft de hele dag zitten spelen met zijn been op een stoel", weet Ko nog. „We hebben groene bruiloften gehad van paartjes, die later met het kope ren en zilveren feest bij ons terug kwamen. Ik zeg wel eens: bij het goud komen we wéér, met een druppel onder de neus („toe nou, Ko", zegt Hein). Alles gaat tegenwoordig ge jaagd. Ook het feesten. De mensen verstouwen nu meer in 3 uur dan vroeger in 6. Ze zitten veel gauwer vol met hapjes en drankjes. Weet je nog wel Hein, op die ouwerwetse kermis sen? Driemaal op zo'n dag verkeerde men in een roes: 's morgens begon het al, om l uur pauze en thuis uitrusten: 's middags de tweede ronde en 's a- vonds was het weer raak. Het liefst thuis Hein van Berkel en Ko de Bruyn weten precies hoe ze de teugel moeten vieren, ze kennen alle omstandigheden van de boog, die niet altijd gespannen kan blijven, maar verder is er de professionele afstand tussen hen en alle hupsakee en falderiere. Zélf fees ten is er niet bij; hun hart trekt niet naar een feessie, ze geven er niets om. Ko is veel op de weg met z'n auto en .FtéiA'rit" hét nêfct thuis, „niét- dat cJ'rhavdis- "of kermisgedóe". 'Béiden hebben hun liefhebberijen. Ze schilde ren graag (Ko: „een beetje relaxerend schilderen, landschappen bijvoor beeld") en kijken naai- voetbal. Hein is een verwoed kruiswoordpuzzelaar en zit veel voor zichzelf te musiceren („thuis altijd klassiek, Bach en zo en allemaal sonates en sonatinetjes; echt dat loopwerk voor m'n plezier"). Ver der verhogen vogeltjes en vissen de levensvreugde in huize Van Berkel en tenslotte is Hein een „ontzettende na tuurliefhebber", die bijna elke dag de Brasem rondloopt. „Een echte natupr- Het feesten bouwen doen ze uitsluitend voor anderen. „We denken wel eens op zo'n avond: wat zijn het toch een zotten! Ze komen bedaard binnen en in de loop van de avond komt de ware Job boven; eten zijn ze honderd procent veranderd. Je moet je geven in de sfeer van de gasten. Je doet leuk cn plezierig mee, goedgehu meurd. Als je zelf narigheid hebt mag een ander dat niet merken. Dat is een zwaar ding in ons vak, dat is met iedere artiest zo....", vindt de heer Van Berkel. Hans Westgeest en Map Marijt bedanken voor selectiegroep NOORDWIJK De jeugdcommissie ui de voetbalvereniging Noordwijk heeft gisteravond een enorme bok ge- ipj lohoten en getoond meer jeugdig te denken, dan een gerijpte commissie te vormen, die de jeugd ten voorbeeld kan lijn. Zij weigerde nl. (met uitzondering van Jaap Kramer) in te gaan op een verzoek van de heer Arie Duindam, beheerder van de Noordwijkse sporthal G. P' (n organisator van de wedstrijden van stig H zaalvoetbalploeg van Van Rooyens Automatiek; een verzoek, dat een ruil en aan de Noordwijk-jeugd toegi midweekavond be- De heer Duindam had namelijk be- ag kunnen leggen op de jeugd van het benade daagse ADO als tegenstander voor Van ken i looyen onder voorwaarde, dat de wed- trijd afgewerkt zou worden op een roeg avonduur. Dit was noodzakelijk iet. wAezien de leeftijd van sommige jongens, 'ooralsnog leek dit geen bezwaar, aan- lezien de heer Duindam zelf trainer is ■ui de B-selectie van de Noordwijk- «ugd (die zou kunnen kijken en het ander zou kunnen opsteken) en t.#ij als beheerder van de sporthal een sst aterdags uur ter ruiling kon voorstel en. De bokkige houding van de jeugd- ïing, wnmissie zorgde er evenwel voor, dat 'oordwijk een fraaie kans eens met 'etaald voetbal kennis te maken, ont- louden werd. Sens be maes- een bewijs, dat het bij de voetbalvereniging rommelt. Recente lijk werd bekend, dat Hans Westgeest heeft bedankt voor de Noordwijkse se lectiegroep en liever wacht op de nieu we trainer volgend seizoen. Hij was het 1 er niet mee eens. dat Noordwijk het door Moulijn geïntroduceerde systeem van de „duiventil" hanteerde. Eerder i verkoos Map Marijt een plaats in het derde boven een positie in de elite. Zwemvereniging organiseert slrandloop le Noordvvijkerhout LISSE De zwemvereniging: üe „Watervrienden" organiseert op 7 fe bruari a.s. een grote strandloop-wcd- strijd aan het Lange Velderslag le Noordwijkerhout. Gelopen zal worden op een afstand van 4 of 8 kilometer. Voor de eerst aankomende van de 8 kilometer-loop wordt een mooie wissel beker beschikbaar gesteld. De start is om 13.00 uur. Bij de volgende adressen kan men zich laten inschrijven: Leo Hoogkamer, Nassaupark 59. Lisse, tele foon 3787 en bij Leen Esveld, Van VUetstraat 78. Hillegom. De strandloop wordt georganiseerd onder het motto: „Blijf fit - trim mee"! LISSE Voor de bewoners ran de bollenstreek is vorig jaar oktober een cursus in het lezen twu de schriften (de bijbel) gestart, in welke cursus speciaal de aandacht werd gevestigd op het „hoe" van dit lezen van de bijbel. Het eerste gedeelte vqn deze cursus, dat voorname lijk aan de spelregelsvan het lezen was gewijd, wordt een dezer dagen af gesloten. Ruim 30 leerlingen uit de zeven gemeenten uit de bollenstreek (zo wel. ouderen als jongeren, behorend tot de verschillende kerkgenootschappen) hebben hieraan deelgenomen. De mees ten van hen zullen ook het tweede ge deelte van de cursus volgen, die in de tweede helft van februari zal beginnen. Hierin zal het in hoofdzaak om het „spel" van de schriftuitleg gaan. Op de donderdagavonden 18 februari, 4 maart. 18 maart en 1 april zal prof. clrs. H. I'. M. Hemelsoet, docent aan de Katholieke Theologische Hogeschool Am sterdam, de bergrede uit het Mattheus- evangelie bespreken. Na Pasen zal psalm 72 worden belicht op de donderdagavon den 29 april en 13 mei door drs. L. H. Oudejans. als exegeet werkzaam in het bisdom Rotterdam en op donderdagavon den 27 mei en 10 juni door drs. F. H. Breukelman, docent hermeneutiek (bij beluitleg) aan de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Amsterdam. De cursusavonden worden gehouden in de JVf.V.O.-school. Achterioeg 7, Lisse, pauze run 15 minuten om 9.15 tot 10 uur worden voortgezet, waarna discussie. Het cursusgeld voor deze 8 avonden bedraagt f 35,—. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij mevr. J. M. M. Hcikens-Boudens, Grevelingen- straat 67, Lisse. tel. 3321. NOORDWIJK Standen niicrokorfbal DEN HAAG—BOSKOOP De mi- I nister van Cultuur, Recreatie en Maat- I schappelijk Werk. dr M. A. M. Klompé, I westerk heeft zich verenigd met het voorstel j Blauw van de gemeenteraad van Boskoop het j, enige op de voorlooige monumentenlijst vermelde pand, Voorkade 40. van deze i lijst af te voeren. Het gevolg van deze beslissing is dat de Minister van CRM j Ons Eibernes voor Boskoop geen zogenaamde Monu- pe mentenluat tahoeft vast t$ «tellen. I susmwi IVKRGANGSKI.ASSE ZUID-WEST 1 Rijnsburgse schaakclub won van Leimuiden KIJNSBI KG LEIMUIDEN Gister avond speelde het zestal van de Rijns- burgsche schaakclub in de zestallen- competitie van'de L.S. 13 een wedstrijd tegen Leimuiden. Het resultaat was een 4—1 overwinning van Rijnsburg. Ged. uitslag: J Goudriaan (R.S.C.)K. H. Brug (Leimuiden) 10; C. v. Star- kenburgC. Th. C. Beuk 1—0; A. Ro meinL. J H. Stiens 10; G. v. Eg- mond—C. P. v d. Meer 0—1; W. v. Vliet—C. H. v. Berkel 1G. Slin gerland—Th. T. v. d. Meer 1—0: 4'/t— IV*. Al, jhense uitvoerder, onken achter stuur, reed zuiltje omver DEN' HAAG-ALPHEN Een 53-jarige uitvoerder uil Alphen isdo or de Haagse politierechter veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf en acht maanden intrekking van hel rijbewijs, waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de maand, waarin dat reeds is inge- De Alphenaar had enige tijd geleden een verkeerszuiltje omver gereden, toen hij in een nauw straatje in zijn woon plaats achteruit probeerde te rijden. Een bloedproef wees uit, dat het alcohol- promilage 2.45 bedroeg. Dat is viermaal zoveel als is toegestaan. LEIDEN Uitslag van de 10e ronde van de viertallencompeltie van bridge club VOS: team Smitteam Boogaard 51; team Döfferhofftearn Schoof 6 0; team Tjalkensteam Planje 60; team Kooikerteam Van Norden 60; team De Haasteam Prenen 80; te am V. d. Scheun speelt gelijk tegen team Megchelse met 33.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5