CöidteSoti/Ymvt ben je 15 jaar... krantenwijk: Leidse Courant Andy Williams TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Intelsat-4 gelanceerd NOS ontslaat Spaanse radiomedewerker Jasperinashow in Diligentia Wij, heren van Zichem I PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1971 Ouders, wet en positie der minderjarigen WANUIT de vrije sector van het maat schappelijk werk door hulpverle- ningsgroepen die zich vrij opstellen ten aanzien van de spelregels der huidige' samenleving is een conflict uitgelokt, waarbij ergens de positie van ouders ten opzichte van hun minderjarige kinderen op losse schroeven wordt gesteld. De kwestie is actueel geworden door een voorval in Den Haag waar de politie proces-verbaal heeft opgemaakt tegen maatschappelijke werkers die een van huis weggelopen minderjarige weigeren ter beschikking van de kinderpolitie te stellen wanneer op wie door de ouders een beroep is gedaan. De scherpte van het conflict is bij zonder duidelijk tot uitdrukking geko men in een vraaggesprek in de jongste aflevering van De Nieuwe Linie; door de betreffende hulpverleningsgroep is zonder veel omhaal gesteld: binnen het kader van onze beroepsethiek ligt de staat om weggelopen minderjarigen die bij werkers van de groep aankloppen op te vangen, naar een veilige plaats te brengen en dan wel de ouders te berich ten dat het kind opgevangen is, maar niet in te gaan op de eventuele eis van de ouders om, desnoods met inschakeling van de politie, het kind direct weer ter beschikking van de ouders te stellen. Alternatief? WOORDVOERDERS van de Sosjale Joenit (om deze groep gaat het ter zake) erkennen dat er in gevallen van jongeren onder de zestien jaar problemen ontstaan. Ze zijn bereid om het terug brengen van een weggelopen kind bij de ouders als één van de alternatieven te overwegen. Maar daarnaast houden ze vast aan de mogelijkheid om het kind elders onder te brengen „om het gewone gezinsleven te confronteren met die nood". Het terugbrengen naar de eigen ouders is medeafhankelijk van de be slissing die het betrokken kind neemt. Aldus hun opvatting! We gaan ervan uit dat de Sosjale I Joenit e.d. oprecht hun best zullen doen om weggelopen minderjarigen ervan te overtuigen dat terugkeer naar het eigen gezin de meest goede oplossing is. Maar het kardinale punt blijft dat dc hulpver leningsgroep, blijkens geciteerde woord- I voerder, dan in eerste instantie deze op lossing als doel maar als alternatief wil hanteren. Zonder veel omwegen wordt te kennen gegeven, dat het risico van een conflict met politie of justitie hierbij niet uit de weg mag worden gegaan. Inderdaad komt een dergelijke noodsituatie in het maatschappelijk leven meer voor. Maar het bijzondere is, dat in casu de rechten en de verantwoordelijkheidsplicht van de ouders in een zelfde uitzonderingspositie worden gedrongen. En hier ligt het netelige punt. Er zijn situaties denkbaar waarin de confron tatie ouders-kind beter niet onmiddellijk kan plaats vinden. Maar het wordt be denkelijk. wanneer daarbij dan gewerkt wordt langs wegen, waarbij de wet en de vele tot haar beschikking staande hulp middelen buitenspel worden gehouden. Normen Want welke normen blijven er dan over om na te gaan of de hulpverlenende Instantie zich op juiste wijze van haar verantwoordelijkheid heeft gekweten? Wat de Sosjale Joenit voorstaat, komt in feite neer op het alleruiterste hulp middel. Is zij in staat om te beoordelen of dit middel mag worden toegepast? Zelfs wanneer in de gevallen waardoor het actuele conflict ontstaan is, de ge kozen procedure tot een goede aanloop heeft geleid, blijven we steken bij de vraag waartoe het inslaan van deze weg uiteindelijk wel niet zou kunnen leiden. De maatschappij verandert en ze ver andert snel; de kardinale vraag is of wat begint als vanuit een ideaal gekozen begeleiding van mensen die bij deze ver anderingen in een conflictsituatie terecht komen, niet gemakkelijk als een stimu lans gaat werken om het tot een onnodig conflict te laten komen. Raken normen dan niet onnodig op drift? Wij stellen die vraag dan met name voor de normen die terwille van een samenleving moeten gelden in de relatie tussen ouders en de kinderen, voor wie ouders, krachtens de leeftijd van die kinderen, de volle verantwoor delijkheid dragen Staatsburgerlijke vorming christelijk-historische Kamerle den hebben vandaag een initiatief wetsontwerp ingediend over een zaak waarvoor menige burger amper enige belangstelling zal hebben, maar toch een zaak welke belangstelling verdient: de maatschappelijke en staatsburgerlij ke vorming in het onderwijs. Het probleem vindt zijn aanleiding in de praktijk van de mammoetwet; staats inrichting werd toen als afzonderlijk vak opgeheven en genïtegreerd in ge schiedenis; bovendien werd de koppe ling van recht aan de economische vak ken definitief. Daarnaast werd wel maatschappijleer als nieuw, verplicht vak voor de hoogste leerjaren van h.a.- ▼.o. en v.w.o. ingevoerd, maar van meet- af aan is dit vak een wazig geval ge weest en op vele scholen nog geble- Op die manier zou, volgens het chris telijk-historische trio, de maatschappe lijke en staatsburgerlijke vorming van het deel der jonge generaties dat krachtens zijn opleiding in de nieuwe maatschappij een voorname rol moet gaan spelen, veel te wensen over laten. Ook het feit dat na de afschaffing van de opkomstplicht vooral jonge kiezers van de stembus weggebleven zijn, ver ontrust de initiatiefnemers. Wat baat het dan, dat de kiesgerechtigde leeftijd straks tot 18 jaar verlaagd zal zijn? De probleemstelling van het rio on- De probleemstelling van het trio on staatsburgerlijke vorming van de jonge burger is er in de mammoetwet nogal bekaaid afgekomen. Het feit dat noch recht noch staatsinrichting en meestal ook maatschappijleer niet in cijfers „gebulletineérd" worden, vinden we zo erg niet; het feit dat de wetgever het onderricht in maatschappijleer ook door anderen dan afgestudeerden van een bepaalde studierichting gegeven wordt, lijkt ons ook geen ramp; wie pedagogi sche kwaliteiten heeft en zich op rede lijke wijze in de problemen van onze maatschappij verdiept, is soms meer geschikt om maatschappijleer te doce ren dan de theoretici van een bepaalde studierichting. Niettemin voelen we wel iets voor" de slotconclusie van de drie Kamerleden om een aparte opleiding in het leven te roepen waafbij staatsinrichting, recht en maatschappijleer geïntegreerd gaan worden. Dat een en ander zou moeten uitgaan van de huidige studie M.O. staatsinrichting is voor ons daarentegen geen uitgemaakte zaak; ook in deze kwestie moeten er meer wegen zijn welke naar Rome leiden. Bijvoorbeeld zouden ook de studies geschiedenis, po liticologie en sociologie in deze zin kun nen worden uitgebreid. Dan zou het beste zijn, om het nieu we gecombineerde vak onder de noemer „maatschappijleer" in de lessentabel te brengen. Dit vak moet nu aan de top van h.a.v.o. en v.w.o. twee uur per week gedoceerd worden; men zou straks denken aan drie uur samen in de laatste twee leerjaren. Maar van groot belang blijft het hier niet de puurtheoretisch eskundigen in te zetten, maar mensen die behalve kennis ook de gave bezitten om de jonge generatie duidelijk te maken dat we een taak hebben in de maatschap pij. Dr. Drees-PvdA yOLGENDE week zal blijken of dr. W. Drees sr. werkelijk de partij van zijn hart de P.v.d.A. zal verlaten. Voor lopig ziet het er naar uit, dat hij deze beslissing zal nemen, omdat hij in feite al teveel bezwaren tegen de bestaande koers van zijn partij geformuleerd heeft. De P.v.d.A. heeft totnutoe bijzonder voorzichtig gereageerd op de uitlatingen van dr. Drees. Dit is zeer begrijpelijk, omdat met het uittreden van de 85-jarige staatsman de partij wel eens met een erntige scheuring te kampen zou kunnen Het is een tragische ontwikkeling in de naoorlogse politiek. Tragisch voor een van de oprichters van de P.v.d.A., die in de late avond van zijn leven zijn levens werk op deze manier vaarwel zou moe ten zeggen. Tragisch voor de P.v.d.A omdat opnieuw blijkt dat ook het socia lisme de mensen in de politiek niet al tijd blijft verenigen. Tragisch ook voor Nederland zelf, omdat wij straks dreigen geconfronteerd te worden met een aantal partijen om moedeloos van te worden. Zo het ooit na de oorlog duidelijk ge worden is. dan nu wel: vele socialistische politici, die voortdurend op hun eigen gelijk gestaan hebben, hebben zich deer lijk vergist. De P.v.d.A. is niet meer de partij, die exclusief het socialisme verte genwoordigt. Het socialistisch Tweede Kamerlid Ed. van Thijn die dezer dagen in Amsterdam zei, dat het partijenstelsel in Nederland de ondergang van de de mocratie verhaast, schijnt voor zijn eigen partij gelijk te krijgen. Het zat er voor buitenstaanders al lang in. zeker na de grenzeloos ijdele aktiviteiten van Nieuw ADVERTENTIE en wil je een PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 MITS ER IJS IS Schaatsen in Oslo op televisie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie zendt zondagmiddag van 16.30 tot 16.55 uur via Nederland I een repor tage uit van de jaarlijkse schaatsont- moeting tussen de landenteams van enkele Na een onderbaking maanden start de KRO-televisie vond met de eerste van een nieuwe I serie Andy Williamsshow. die uit 23 af leveringen bestaat. In de show neemt uiteraard Andy Williams zelf de eerste plaats in, maar daarnaast heeft hij een aantal steeds terugkerende rhede- werkers om zich heen verzameld. De beer, die in het vorig seizoen steeds zijn, „cooekie" groeg. keert opnieuw terug. In de huid van de beer zit de Belgisch-Hongaarse acteur Janos Pro- gaska. Andere vaste medewerkers zijn; de comedian Charlie Callas. die als kapitein Weird door de scène „vliegt" en Jerry Maren als „de kleine generaal". Een grote rol vervullen ook in elke show de bijzonder springerige en komische „Flying Silverman „Brothers". De speciale gasten in de eerste aflevering zijn: de Supremes en actrice arbra Bane en acteur Martin Landau, die hoofdrollen speelden in de ook in ons land bekende televisieserie „Mission Impossible". Samen met The Supremes zingt Andy Williams „You should see". Daarnaast hoort men het trio in een drietal eigen liedjes. Bar- bra Bane en Martin Landau assiste ren Andv in een aantal sketches en zijn verder te beluisteren in het senti mentele liedje .„When I was small" Nieuw in de serie Andy Williams- shows is de rubriek „Sing that song again", waarin artiesten uit vroeger jaren de kans krijgen een van hun successen te laten herleven. In de eerste show wordt de rij geopend met zanger Bobby Darin, die zijn bekende nummer „Mack the knife" laat horen. En uiteraard neemt Andy Williams aelf ook een aantal liedjes voor zijn rekening, zoals „There's a place for us" uit de bekende musical „Westside Story". KRO NED I 20.21 uur Paul Vlaanderen De derde aflevering van de Paul Vlaanderen-serie, die de KRO-televi sie vanavond uitzendt, heeft tot titel „De zwarte kamer", en wordt geregis seerd door Christopher Barry, die o.n. ook een aantal afleveringen van de bekende serie „Z-cars" op zijn naam heeft staan. Paul Vlaanderen stuit in deze aflevering op een moeilijke kwestie. Mensen met weinig scrupules gebruiken het verleden van een man, die zich ooit aan gewelddadigheid heeft schuldig gemaakt, voor hun eigen mis dadige doeleinden. De vraag voor Pau! is: hoe ver kun je zo'n verleden voor jezelf wegstoppen? De voornaamste rollen in deze aflevering worden naast Paul Vlaanderen en zijn vrouw vertolkt door Julian Glover, Helen Downing en Patrick Newell. KRO Ned. 21.56 uur. Brandpunt Special Het team van Brandpunt-Special be- steedt in-.de derde uitzending van de reeks van zes politieke verkenningen bijzondere aandacht aan de woning- bouw, die in de eerste twee onderzoe- j ken de grootste prioriteit heeft gekre- gen. KRO NED. 1-21.11 uur. NEDERLAND I Biologie en andere 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur; Journaal KRO 19.05 uur: Wij heren van Ziche •20.00 uur - Journaal •20.21 uur: Andy Williamsshow 21.11 uur: Brandpunt •21.56 uur: Paul Vlaanderen 22.46 uur: Journaal 22.51 uur: Cursus oppervlakte NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19 05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Kunstsignalering AVRO 19.30 uur: Toppop 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Peyton Place •21.10 uur: De Spaanse rij school 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: En Francals NEDERLAND 1 NOS Kenmerk IKOR NOS 19.80 uur: 10.45 uur: •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: NEDERLAND Schooltelevisie AVRO AVRO Pol. uitzending •18.45 uur: P.v.d.A. Fabeltjeskrant De avonturen van en 20.30 uur: •18.55 uur: viltstift Staatsloterij Journaal 17.05 uur: •20.35 uur: 19.05 uur: Het wonder der natuur NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: showfilm 22.05 uur: Studio Sport •22.30 uur: Eigentijds 23.20 uur: Journaal Geheimen der zee 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Info •20.45 uur: Doc. Apollo 13 •21.15 uur: Het mannetje Roozen, 22.00 uur: Journaal Het Symphonie Orkest (voorheen West Ned. Symp. Orkest) zal op dinsdag 2 februari in Diligentia zjjn derde abon nementsconcert geven De solist is Abbie de Quant, fluit. Het vorig jaar ontving deze fluitiste de eerste prijs van het ministerie van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk een Elisabeth Taylor, momenteel 39 jaar, wordt binnenkort grootmoeder, nu haar 18-jarige zoon Michael Welding en diens vrouw Bcth (19) de komst ran een baby afwachten. KAAP KENNEDY (AP) Met be- fculp van een Atlas-Centaurraket is de grootste communicatiesatelliet van de j wereld, de Intelsat - 4. die .000 telefoon gesprekken tegelijk kan verwerken, in een elliptische baan om de aarde ge bracht. Vanuit deze baan zal de satelliet j naar het punt boven de Atlantische Oce- I aan gaan, waar hy zal blijven „hangen''. De grondstations zullen de nieuwe aa- teiliet ruim een dag volgen alvorens morgen vroeg door middel van een ra- i dlosignaal een motor te ontsteken, die de satelliet in een stationaire baan op 35.800 km boven de Atlantische Oceaan moet brengen. Daar zal de satelliet fungerén als een groot schakelbord voor telefoon-, tele visie-, radio- en andere commerciële verbindingen tussen Noord- en Zuid- Amerika, Europa en Afrika. De Intel sat - 4 is de eerstoe van acht satellieten van deze serie. Tenzij een wonder gebeurt" bij NCRV-t.v. ondergingen we als een indrukwekkende informatieve uitzen ding. Toch was het gewoon een twee gesprek, dat zo te zien even goed via de radio tot zijn recht zou zijn geko men. Gesprekspartners waren dr Am sterdamse hoogleraar prof. dr. C. van der Meer en interviewer Henk Mo- chel. Hun onderwerp: de dood van een ongeneeslijk zieke en de wijze de patiënt op het einde kan worden voorbereid. Dat werd des te duidelijker toen de uitzending via de radio werd vervolgd. H^t bijzondere van het gesprek Zat vooral in de volkomen openhartigheid van prot', v, d. Meer. Een openhartig-j heid die door medici meestal niet wordt opgebracht. Hij noemde enkele gevallen van verkeerde diagnotistiek, verhulde niet dat de medische ethiek vaak geen open boek is dat op alle vragen een pasklaar antwoord geeft. Boeiend dus. maar ook televisie? We menen hier voor 100 pet ja op te kunnen zeggen. Het ging hier om zaken die ook een sterk emotionele kant hebben. In zo'n geval is het beeld van de spreker geen aanvulling op zijn tekst, maar doodgewoon een onmisbaar complement ervan. In een gesprek waarin prof. v. d. Meer een patiënt bekend maakte met het fatale karakter van zijn ziekte. Dat radiogesprek had iets vervreem- dends, wekte bovendien bij ons de indruk ten onrechte getuige te zijn van iets heel intiems, te intiem eigen lijk om mee te mogen luisteren. Misschien door het ontbreken van heelden wekte de radio-uitzending bo vendien de indruk dat hier. ondanks de anonimiteit, een inbreuk werd ge maakt op de privacy van de patiënt, die immers zijn bewogen gesprek moest voeren in tegenwoordigheid van een complete t.v.-ploeg. De t.v.-uitzen- ding ondergingen we als een monu mentaal document, het radioprogram ma liet bij ons een nare nasmaak „De kleine waarheid" begint het ka rakter van een t.v.-evenement te krij gen. Willeke Alberti groeit zichtbaar mee in haar rol. Gisteren waren er kapitale bijrollen. Bijvoorbeeld van Caro van Eyck en van anderen die zeldzaam op het Scherm komen. Henny Alma, om er een te noemen. We geloven haar niet gezien te heb ben sinds ze heel lang geleden een alleen-gebarende rol in Vondels Luci fer vertolkte. Juist door het vinden van acteurs, die niet t.v.-gedoodverfd zijn, krijgt zo'n serie d.e haast griezelige echtheid die „De kleine waarheid" tot een onverbiddelijke t.v.-topper kan maken. Vg. bedi elijks Tegen instructies in politiek bedreven (Van o iroepcorrespondent) Noorwegen, Nederland, Zweden, Rus land en Finland, welke plaatsvindt in het Bisletstadion te Oslo. De reportage wordt door Theo Koomen van c mentaar voorzien. Tevens wordt dacht besteed aan deze schaatsontmoe- ting in het programma „Studio Sport", dat 's avonds van 19.30 tot 20.20 uu van plusminus 21.35 tot 22.05 uur wordt Uitgezonden via Nederland II. Deze uit zending is afhankelijk van het door gaan van deze wedstrijd i.v.m. weersgesteldheid en de aanwezigheid DEN HAAG. Van vrijdag 5 tot en met zondag 28 februari treedt in Diligentia te Den Haag Jasperina de Jong op met haar eigen Jasperinashow. uitgezonderd op de maandagen. Met deze show, waarmee zij elders veel succes had, heeft Jasperina definitief haar naam gevestigd als een van de levendigste en meest veelzijdige cabaretières van ons land. Zij zingt, danst, praat, typeert en betrekt daarnaast haar twee medewerkers, John Kuipers en Frank Sanders, in met vaart gebrachte sketches. De teksten zijn van haar man Eric Herfst en Guus Vleugel. De muziek van Joop Stokkermans. Eric Herfst voert ook de regie. De dansen zijn ingestudeerd door Lynn Simonson. De foto toont Jasperina met John Kuipers en Frank Sanders. Dirigent Kersjes terug uit Rusland SCHIPHOL Overladen met sou venirs. waaronder een door 76 leden van het Philharmonisch Orkest van Le ningrad gesigneerde groepsfoto, is maandag de dirigent van het Amster dams Philharmonisch Orkest. Anton Kersjes, met zijn vrouw op Schiphol teruggekeerd van een gasttournee door de Sovjet-Unie. Volgens Kersjes behoort het orkest tot de 6 of 7 toporkesten van de gehele wereld. Het is al voor de tweede maal. dat Kersjes door het staatsimpresariaat van de Sovjet-Unie als gastdirigent is uitgenodigd voor het geven van een aantal concerten. Zijn eerste tournee door Rusland dateert van 1967. Ditmaal heeft hij in drie weken tijds met drie verschillende orkesten, waarmee hij telkens eerst 4- tot 5-maal moest repete ren, in 4 steden 5 concerten gegeven. HILVERSUM De NOS-radio zal met ingang van zondag a.s. voor zijn programma voor de buitenlandse werknemers niet langer gebruik ma ken van de medewerking van de Spaanse journalist Lino Calie, die de half uur durende Spaanse uitzending in dit radioprogramma verzorgt. Aanleiding tot deze beslissing is het feit, dat de heer Calle tegen de in structies van de programmaleiding van de NO-radio in. meermalen persoon lijke politieke commentaren in deze uitzending heeft gegeven, die in een enkel geval door de programmaleiding als politieke agitatie wordt beschouwd. De dertiende aflevering van de KRO- televisieserie „Wij, heren van Ziel m" van vanavond is prakrisch geheel ge wijd aan de moeilijkheden in Zichem rondom de op te richten fanfare. Pas toor Munte. die gezien heeft, wat drank voor een ellende kan opleveren, besluit zelf het voorbeeld te geven, en neemt geen wijn meer aan tafel. Hij kan zich in eerste instantie evenmin verenigen met de oprichting van de fanfare, maar zwicht uiteindelijk voor het feit, dat deze fanfare de St- Jansvrienden zal gaan heten. Niet voor niets hebben Jcf de Smid en Pol Taels zich moed ingedronken voor zij naar de pastoor toegingen. Maar het tweetal is er nog niet. Er moet nog meer tegenstand overwonnen worden. KRO NED. I 19.05 uur. In de instructie voor de heer Calj stond o.m., dat nieuws en perscorr mentaren in zijn programma objecti dienden te worden weergegeven. Hei haalde malen is de heer Calle door NOS-programmaleiding onder de aJ dacht gebracht, dat het uitdrukkelij niet de bedoeling was dat hij in bewuste uitzendingen persoonlijke p< litieke commentaren zou geven of contra tegen het bewind in Span zou ageren De heer Lino Calle werl te sinds 1966 eerst voor de NRU later voor NOS-radio mee aan programma voor de buitenland! werknemers. Daarvoor verzorgde een dergelijk programma bij de V) RA-radio. Lino Calle heeft op een door hem b legde persconferentie verklaard, dat het besluit van programma-eommianar Wagenaar onjuist vindt. Hij rekent stappen van -'e Nederlandse Veremlgli van Journalisten. Hij roept alle Nede landse journalisten op tot solidarite „Wat met mij geeburt kan iedere jou c nalist overkomen", meent hij. „WIJ ga in Nederland de verkeerde kant uit' Hij zegt dat hij geen politieke agtt tor is en dat zijn programma altijd af is gecontroleerd en goedgekeu door NOS-producer De Heus. ,,Die er dus ook uit gemoeten", meent hij. Hij voelt zich het slachtoffer van druk, die de Spaanse regering op Nederlandse heeft uitgeoefend, c toen een delegatie van het mtniete» van Sociale Zaken Spanje bezocht. hebben me bij die gelegenheid tieke agitator 'genoemd, die het la uitgezet zou moeten worden. Over programma-commlssari» Wi naar zegt hij: „Ik verwacht dat hy nenkort de hoogste onderscheiding Franco krijgt wegens de goede dieD»t die hy heeft bewezen aan de faaciatisc P Spaanse regering". itallen de He lts „1 De choreograaf Hana van Manen he van het ministerie van cultuur, creatie en maatschappelijk werk prijs ontvangen voor zijn b ..Snippers" dat hij in opdracht dit ministerie ontworpen hee „Snippers" is met groot succt 55 maal opgevoerd in drie ret lo' tdien verg (nog str, de 1 ichte 3 uarlerr

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2