Bestuurscollege bisdom toekomst riskerend wil vertrouwen Sjah dreigt met leverantiestop „IN KOMENDE MAANDEN BLIJKT DIEPTE VAN ACCENTVERSCHILLEN' Doodvonnissengolf overspoelt Guinée Opnieuw staking in Poolse havensteden m Ook pendelaars hebben recht op inspraak Duitse bedrijven OLIEBERAAD TEHERAN TOT 3 FEBRUARI DE TIJD E v.d. leelte te Zo< 'erpad MAANDAG 25 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De komende maanden zullen beslissend blijken te zijn voor de samenwerking tussen de nieuwe bisschop van Rotterdam dr. A. J. Simonis en het bestuurscollege van dit bisdom. Dit bleek gisteravond uit opmerkingen van vicaris dr. A. Braun in het kerkprogramma van de KRO-radio. „In de komende maanden komen bijna dagelijks beleidskwesties aan de orde en dan zal blijken hoe diep de verschillen in denken gaan, die mgr. Simonis accentverschillen noemt", zei de vicaris. Op de vraag of de kans aanwezig is dat het bestuurscollege dan alsnog zijn functies zal neerleggen, zei de vicaris: „Ik hoop van niet. Wij werken samen in een zeker riskerend ver trouwen". Dr. Braun wilde daarom de basis van samenwerking die gevonden is per se niet een compromis noemen. „Dat is voor deze basis niet tie meest gelukkige term", zei hij. Zowel die nieuwe bisschop als het bestuurscollege zien hun opdracht in de „beproeft alles maar behoudt het goede". „Wij van het bestuurscollege leggen hierbij de klemtoon op het ..be proeft alles". Ei moet ruimte zijn voor verschillen en wij moeten elkaar daarbij zeker niet verketteren", aldus dr. Braun, die benadrukte dat een eerlijke poging iwerking moet worden onder- er samen iets van te kunnen Het dagelijks bestuur van de Diosecane Hp9torate Raad is de mening toegedaan, dat uit het antwoord van dr. Simonis op de brief van het bestuurscollege'niet duidelijk geworden is, dat hij de leden het bestuurscollege verzocht heeft te blijven op grond van hun in zichten en het door he® gevoerde beleid, ,'ro en op basis daarvan bereid is dit beleid ,j collegiaal voort te zetten. Evenmin is duidelijk geworden dat het bij de voort zetting van het beleid slechts gaat om accentverschillen in denken, aldus de verklaring van het dagelijks bestuur, ifgegeven na een beraad over de basis in samenwerking. In Rome verklaarde kardinaal Alfrink [ieteren ervan overtuigd te zijn dat Hoederlijke en collegiale samenwerking euwe bisschop van Rotterdam nogelijk is en dat dit ook door hem rordt gewenst". De kardinaal zei dit in interview in „La Stampa", het bhwri k i«n Nederland weergegeven heeft, verdedigde in dit gesprek het recht de katholieken om het oneens te met de beslissingen van het Vaticaan. ,Maar ik heb goede redenen om te dat de jongste controverse die betrekkingen tussen de Nederlandse lolleken en het Vaticaan heeft ver- rhterd te boven zal worden gekomen eenheid", aldus de kardinaal. „In rland worden problemen bijzonder ij moedig besproken en wij, de bisschop hebben altijd getracht de vrijheid meningsuiting te bevorderen zodat erkelijke problemen niet onder gronds blijven of worden opgelost door Kn ondergrondse Kerk zonder dat de les ha lestecd (HOT vlekk itoriteiiten daar deel aan hebben" Kardinaal Alfrink wees er verder op, de paus „vrij is en vrij moet zijn in keuze van bisschoppen, maar de uthoKeken hebben er wel behoefte aan e een of andere manier te voelen ze deel hebben aan de keuze van bisschoppen". Bezetters van ambassade Mexico beboet DEN HAAG (ANP) De Haagse po- ierechter mr. A. Berkhout heeft eon- i de eis van de officier van justitie j boete van 80.opgelegd aan zes van het „Mexico Komitee". die op oktober de ambassade annex kanselarij i Mexico in Den Haag hadden bezet. Berkhout acht bewezen dat zü zich huisvredebreuk hebben schuldig ge takt. •eroordeelde bezetters zijn de 23- jfige Boude wijn C-, de 22-jarige Hen- j 0111 lli H de 23-jarige David N. en de 21- ige Leonie K. uit Utrecht, de 19-jarige ost M. uit Den Haag en de 21-jarige rnelis de G. uit Zeist. Zij hadden de itie-ass tbassade bezet „ter herdenking van de j chtoffers van het bloedbad van Tlate- J twee jaar tevor en in Mexico, ob iterman|rijheidstetling te verkrijgen van de in j gedetineerde politieke gevange- raadsfrji, en om een gesprek met' de Mexi- ambassadeur te hebben. Verscl de M i de Een beeld van de verwoestingen die Vietkongcommando's op het vlieg veld van Phno Penh (Cambodja) hebben aangericht. Vannacht werd een nieuwe aanval op het vliegveld Nieuwe Antigone" door Haagse Comedie (Van ee VAALS. Nederlandse. Belgische en Duitse vakbonds leiders menen, dat Nederlanders en Belgen, die in Duitsland werken, meer invloed moeten krijgen in de" Duitse bedryven. Inspraak van deze werknemers wordt volgens de. katholieke metaalbewerkersbond Sint-Eloy absoluut noodzakelijk. „Ook de Nederlandse werknemers moeten via een verkiezing in een Duitse ondernemingsraad gekozen kunnen worden", aldus de heer P. Kegel van Sint-Eloy. verslaggevers De Nederlandse vakbeweging in haar totaliteit is van mening, dat het probleem van de pendelaars snel opgelost moet worden. Hun sociale positie moet zo snel mogelijk aan de orde komen. Daarvoor zijn op Europees niveau richt lijnen nodig. Op een bijeenkomst zaterdag in het Limburgse Vaals bleek overigens dat de problemen rond de pendelaars groter zijn tussen België en Duitsland dan tussen Nederland en Duitsland. Vi isser over Hoe het is boven en spoorlijn vertellen. Haar man is spoorwegwachter heengebouwd. In ieder geval doet de baan op zijn grondvester Levenslang voor Duitser en drie Fransen Vim v. d. Panne vakmanschap erdagavond jl. hoorden wij Wim der Panne op het orgel van de imentskerk in Den Haag. De kerk mondjesmaat gevuld met orgel- me nd publiekdit zal echter geen hebben gehad van hun gang naar kerk, het gevarieerd programma, dat werken Hendrik Andriessen, h, Buxtehude, Caesar Frank, Guil- en nf. yerrassing, was gelegen in de geko- registraties, die soms bijzonder gaaf opbouw waren. Typerend voor deze as wel. dat Wim van der Panne scherpe kant hield; binnen de kon dit alleen maar geestig Nerveus maakte tevens hij ge in de mogelijkheid van spel en nspel van het hoofdwerk met het positief. jn speeltrant is aan de rustige op- wende kant, en eerlijk van karak- Geen foefjes om een bepaald effect 'j, teogen. Dit kan wel met zich *gen, dat men in sommige onderdelen de spirit miste. Zo viel ons met de Toccata en Fuga in F dur te droog en het laatste deel van 'érfrte 1* van Wendelssohn wat te licht rentegen werd Choral I vi riessen bijzonder fijn uitgevoerd. Mars religieuse van Alexandre mont een waardig sluitstuk vond luisteren naar degelijk l ge3 vakmanschap- CONAKRY-ABIDJAN (DPA) Het als militaire tribunaal fungerende par lement van de Afrikaanse staat Guinée heeft gisteren ongeveer tweehonderd vonnissen geveld waaronder 92 maal de doodstraf en 66 maal levenslange gevangenisstraf in het proces dat in de afgelopen dagen is gevoerd tegen personen die waren beschuldigd van samenzwering tegen het bewind van Onder de tot levenlang veroordeelden zijn de Westduitse brouwerij-directeur Adolf Marx en de aartsbisschop van Co nakry, Raymond-Marie Tsjidimbo. gevangenis zelfmoord zou hebben ge pleegd, is postuum tot dezelfde straf als Marx veroordeeld. De Westduitse regering verklaarde in een eerste commentear op de vonnissen dat zij vooral wat de twee veroordeelde Duitress betretf diep getroffen is. Een officiële waardvoerder zei te hopen dat hiermee niet het laatste woord gespro ken ic. West-Duitsland zal alles in het werk stellen om een revisie van de von nissen te verkrijgen. Paus Paulus heeft president Sekoetoe- ré om vlementie voor aartsbisschop Tsji- dimba en de andere beklaagden ver zocht. De paus zei dit gisteren voordat de vonnissen bekend waren gemaakt. De ter dood veroordeelde Afrikanen zullen waarschijnlijk worden opgehan gen. De legerleiding heetf dit geëist. Zij hebben geen mogelijkheid tot gratie, om dat president Sekoetoeré gratieverlening tevoren had uitgesloten. Van de 92 ter dood veroordeelden bevinden zich er 34 in het buitenland. Bij de levenslang ver oordeelden zijn behalve de Westduitser Marx ook nog drie Fransen en tien Li- banezen. Onder de uitgewezenen bevindt zich een Nederlanders. boord geslagen en verdronken GRONINGEN (ANP) De 52-jarige inwoner van Usquert H. J. Boerscma is zaterdagavond verdronken tussen Schier monnikoog en Roltumeroog. De man, die loodgieter van beroep was. ging wel meer voor zijn genoegen vissen met de 76- jarige oud-visser S. Teerling uit Usquert. Toen het eb werd, raakte diens bootje vast. Nadat 's avonds het tij was ver 7 anderd, kon het bootje weer varen. Schipper Teerling verklaarde tegen over de rijkspolitie te water dat de heer Boersema het anker zou Lichten. Hij struikelde over een touw en sloeg over boord. De heer Teerling heeft gepoogd hem te redden doch zonder succes. Ook het zoeken bleef zonder resultaat. De Haagse Comedie heeft een nieuwe „Antigone" in studie genomen in de ver taling van Pé Hawinkels die staat onder een driehoofdige regie. n.m. van Anne Marie Heyligers, Kees Coolen en Guus Hoes. Kostuums zijn ontwirpen door Hans Noordhoek Hegt en het toneel beeld is van Harrv Wich. Jurriaan An driessen arrangeerde muziek van Theo- dorakis voor dit spel dat vanaf 23 fe bruari opgevoerd zal worden in het Haags Ontmoetings Theater. Medespelen den zijn Agaalh Meulenbroek en Maria Stiegelis. Eli Blom, Wiebe Brandsma, Kees Coolen, Hans Culeman, Gerard de Groot, Leo de Hartogh, Reinier Heide- Peter Hoeksema, Frans van der Lingen, Gijsbert Tersteeg en Jaap Wie- Twee kinderen bij brand gedood WARSCHAU (Reuter/AFP) De ha venarbeiders van de grootste Poolse ha ven, Scecin (Stettin), zijn al sedert vrydag in staking, zo is in Warschau vernomen. De trams en bussen rijden sedert zater dag niet meer. Volgens sommige berich ten zou er vrydag al een algemene sta king in Scecin zijn uitgeroepen. Uit an dere bronnen is echter vernomen dat de staking, die in de haven is begonnen, zich wel tot enkele andere ondernemin gen heeft uitgebreid, maar niet algemeen is. ROTTERDAM (ANP) Twee broert jes van 12 en 14 jaar zijn zaterdagmid dag bij een felle brand in Rotterdam om het leven gekomen. Hun moedi werd in ernstige toestand opg< een ziekenhuis. De familie woonde in een van de huizen die alle voor de sloop zijn be stemd. De brand is door nog onbekende oorzaak op de begane rond ontstaan en doorgeslagen naar de derde étage van het huis waar de familie woonde. De twee kinderen, die met hun eder thuis waren zijn door rookverstikking om het lven gekomen, etuigen hebben de moeder met de kinderen op het balkon gezien, vanwaar zij om hulp riepen. Brandweer en politie kwamen te laat om de twee kinderen nog te Goud en platina geroofd op London Airport LONDEN (Reuter'AFP) Bij een overval op een entrepot van Air Canada op het vliegveld van Londen hebben vier bewapende mannen twee kistjes met goud en platina ter waarde van 350.000 gulden buitgemaakt. De overvallers bon den een waker en drie employés van de luchtvaartmaatschappij vast. Een grote politiemacht omsingelde het vliegveld. Van de daders ontbreekt elk spoor. De arbeiders van de „War9ki"-werf, waar 12.000 mensen werken, hebben de werf bezet. Langs de hekken hebben ze spandoeken opgehangen, waarop ze laten weten dat het werk is neergelegd. Zij eisen salarisverhoging en een complete reorganisatie van hel partijapparaat, de regering en de vakbond. Later >s het werk hervat Partijleider Gierek reisde gisteren naar Scecin om de gemoederen te bedaren. Vorige week is er ook ge staakt in de havenstad Gdansk, evenals I Scecin het toneel van bloedige onlusten I vorige maand. De Poolse minister van Binnenlandse Zaken. Kazimierz Switala, is zaterdag v> j met verlof gezonden Hij zal binnenkort jn door het Poolse parlement worden ont slagen .De huidige vice-staatssecretaris van het ministerie. Franciszek Szlachcic zal hem vermoedelijk opvolgen. Szlachcic is reeds met de voorlopige leiding belast. Het Poolse persbureau PAP heeft be richt dat Switala zelf om gezondheids redenen zijn ontslag heeft aangevraagd- Politieke waarnemers in Warschau ver moeden echter dat het ministerie van Binnenlandse Zaken in verband met de jongste onlusten in Polen wiprdt gereor ganiseerd. De 47-jarige Switala is jurist. Van 1965 tot 1967 was hij onderstaatssecretaris; in 1928 verving hij generaal Moczar als mi nister van Binnenlandse Zaken. Als zo danig gaf hij in opdracht van de regering Gomulka bevel de opstand in de Oosl- /.eehaveng' met wapengeweld neer te Tien doden van Universe Patriot geborgen Boze verklaring persbureau Tass over Samkalden DEN HAAG - (Tass) Het Russische persbureau Tass heeft naar aanleiding van moeilijkheden tussen een Russische delegatie en burgemeester Samkalden de volgende verklaring uitgegeven; „De burgemeester van Amsterdam. Ivo Samkalden, heert zich tegenover een in Nederland blijvende Sovjet-Russische delegatie aan een grof provocerend op treden schuldig gemaakt. Tijdens hel beleefdheidsbezoek, dat de leden van de delegatie op diens uitnodiging aan de burgemeester afleg den, las Samkalden ten overstaan van de Sovjet-Russische afgevaardigden uit naam van de zionistigsche organisatie een communiqué van een joodse groep voor. Daarin was sprake van een in de Sovjet-Unie bestaande zogenaamde dis criminatie en vervolging van Sowjet- russische joden. Tegelijkertijd werd voor 'het gebouw een anti-Sovjet-Russi sche zionistische demonstratie georgani seerd". Pater De Vries kreeg Albert Schweitzerprijs AMSTERDAM (ANP) In aanwezig heid van de Koningin is zaterdagmid dag in het Concertgebouw in Amster dam de Albert Schweitzerprijs uitge reikt aan Pater Jan de Vries van de parochie S.A.O. Raimundo in Brazilië. De prijs werd eveneens toegekend aan mej. dr. G. J. Dreckmeier in Mage- lang. prof. dr. E. Levinas, hoogleraar in de wijsbegeerte in Parijs en de Zwitserse beeldhouwer, schilder en gla- zenier Helmut Amman u.t Munchen De sjah K-.f lummg toten, een pers- Het was voor het eerst, dat in alie conferentie m Teheran, de eerste die hij ut twaalf vier faculteiten waarin Albert Schweit- jaar teeft gehouden .Gisteren hebben in Teheran de zer promoveerde tegelijkertijd een prijs experts is toegekend. TEHERAN (A.P.-Reuter). De sjali van Iran heeft gisteren gewaarschuwd, dat de tien olieproducerende landen overwegen de leveranties aan het Westen te staken als de huidige prijsonderhandelingen met de grote internationale oliemaatschappijen mislnkken. De tien landen, leden van de organisatie van petro leum exporterende landen (OPEC), produceren naar schatting vijfentachtig procent van de olieopbrengst huilen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De sjah gaf deze waarschuwing tijdens ters van Buitenlandse Zaken van de OPEC-landen en de afgevaardigden van de oliemaatschappijen bijeen komen om de resultaten van het overleg te be spreken. Tot dan zal over de onderhandelingen van de experts niets bekend worden gemaakt. De OPEC- landen willen hogere belastingen heffen en openbaar vastgestelde prijzen voor ruwe olie, die wordt ge ëxporteerd door Iran, Irak, Koeweit, Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi en Gatar. De maatschappijen hebben aangeboden stabiele prijzen voor ruwe olie te betalen voor een periode van vijf jaar en de prijzen jaarlyka aan te passen als compensatie voor de internationale inflatie. Zij staan echter afwijzend tegenover wijzi gingen in de belastingheffing, betalingen met terug werkende kracht en gedwongen investeringen in de OPEC-landen. Bovendien eisen ze dat de te sluiten overeenkomst tevens van kracht is voor de andere OPEC-leden: Iibië, Algerije. Indonesië en Venezuela. De sjah zei gisteren, dat de OPEC-landen de olie maatschappijen tot 3 februari de tijd geven om een beslissing te nemen. CAGLIARI (Reuier) Schepen die in de Middellandse Zee zoeken naar de vijftien vermisten van de vorige week bij Sardinië geëxplodeerde en uitgebran de reuzentanker „Universe Patriot" heb ben gisteren tien doden opgepikt. Men neemt aan dat het opvarenden van de tanker zijn. die in zee waren gesprongen toen hun schip bij enkele explosies in de lege voorraadtanks in brand vloog. Het zoeken naar de overige vermisten wordt voortgezet, doch men heeft weinig hoop dat zij nog in leven zijn. Drieëntwintig opvarenden van de tan ker, onder wie de kapitein, werden vrij dag gevonden toen zij in reddingboten cnop reddingvlotten bij Sardinië rond dreven. St. John Ervne overleden LONDEN (AP) De Noordierse to neelschrijver St. John Ervine, die eens directeur was van het Abbey Theatre in Dublin en die tussen de twee wereld oorlogen tal van succeskomedies heeft geschreven, is zondag in de ouderdom van 87 jaar overleden. Ervine. die in 1883 in Belfast het le venslicht aanschouwde, bracht zijn eerste stuk. „Mixed marriage", in 1911 in het Abbey Theatre ten tonele. Vier jaar later werd hij directeur van dit theater. Hij legde deze functie neer om in de eerste wereldoorlog te gaan vechten. In de strijd verloor hij een been. Ervine werd romanschrijver «t toneelcriticus, maar hij ging weer vol ledig over tot het schrijven van toneel stukken, toen „The first Mrs. Fraser" in 1928 te Londen een daverende ont vangst kreeg. Dit stuk bleek ook in New York een succes In de jaren 30 kregen ..Anthony and Anna" en ..Robert's wife" elk meer dan 500 voorstellingen, maar zo'n succes als „The first Mrs. Fraser" werden zij toch Ned. Dans Theater hrengt Concerto Grosso Het Nederlands Danstheater zal op vrijdag 29 januari in het Circustheater le Scheveningen de première van „Con certo Grosso" brengen in een program ma waarin „Ricercare", „Metaforen" en „Symphony in three movements" opge nomen zijn. „Concerto Grosso" is go- schreven door Charles Czarny op mu ziek van Handel (het Concerto Grosso Opus 6. no 5 en het allegro van no. 12. Het bestaat uit zeven delen. Elk deel is geïnspireerd op verschillende takken van sport maar het blijft abstract van karak ter. Uitvoerenden zijn Anja Lichter, An ne van Tol, Carina Verzijl, Lenny Wes- terdijk. Nils Christe. David Gordon, Leon Koning en Johan Meyer. Joop Stokvis ontwierp de kostuums. De voorstelling zal begeleid worden door het Nederlands Balletorkest onder leiding van Jan Stu- Truman maakt het iets minder goed KANSAS CITY (AP) De voorma lige president van de Verenigde Staten Harry S. Truman die in een ziekenhuis in Kansas City verblijft maakte het gisteren iets minder goed, maar er is geen red envoor alarm. De 86-jarige voormalige president voelt zich volgens zijn dokter niet goed, maar zijn algemene toestand is normaal. Florentijnse musea dicht. Alle mu- in Florence, en dat zijn er heel w zullen te beginnen met donderdag i voor vier dagen gesloten blijven. I personeel staakt voor hogere lonen. J

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5