VIRTUOOS AJAX OVERKLASTE ADO Laatste twee minuten van eerste kwartier beslissend Positief AZ 67 remde Sparta I0LLAND SPORT-DWS WAS IET AANZIEN NIET WAARD S Weer rampen Britse velden n mm m 'M RI 1971 SPORTBIJLAGE MAANDAG 23 JANUARI 1971 Door Hans de Bruyn AMSTERDAM De sensationele „roes" van ADO dreef in Amsterdam definitief weg in de vergetelheid zonder dat er »ok maar één traan vloeide. Wat zich gisteren in het Ajax- stadion afspeelde was vooral de eerste twintig minuten van i de wedstrijd van de „waarheid" zo virtuoos en subtiel van opzet, dat de Hagenaars er later nauwelijks moeite mee had den om de vernederende nederlaag van 30 te aanvaarden. „ADO is doodgewoon weggespeeld", constateerde aan voerder Aad Mansveld opvallend gemakkelijk. Een eerlijke conclusie van niet één, maar bijna alle spelers. Doelman Ton Thie: „Zij riepen achter mijn rug: Ajax is een wereld elftal. Dat was gisteren ook zó." De bewondering voor Ajax concen- treerde zich in het bijzonder op de periode tussen de veertiende en de [zestiende minuut van de wedstrijd. bressen van uitzonderlijke allu- sloegen alle hoop van ADO de ■grond in. Het was Nico Rijnders, die de monoloog van het „drama" opvoer- |de. Hij moest afgestopt worden door Schoenmaker, die echter in geen relden of wegen was te bekennen, i Rijnders een „juweel" van een 1- -combinatie met Johan Cruyff opzet- Zó verrassend ging deze actie in werk, dat niemand van de ADO- •dediging iets kon uitrichten. De jorgetrokken bal belandde voor de de volkomen vrijstaande Piet Keizer, die moeiteloos de teleur- telling op de gezichten van de Hage- ïaars bracht. Nauwelijks zestig secon- len later stak Piet Keizer weer zijn vreugde in de lucht. De ïgrijpbare Johan Cruyff, op wie Piet Zoete geen vat kon krijgen, had enkele onnavolgbare manoeuvres uit- ;voerd voor hij de bal afgaf. Dat was moeilijk meer, want de terwarring was zo groot in de Haagse ■erdediging, dat opnieuw vrijstaande fhet Keizer met een grijnslach wenk- Zijn verlangens werden feilloos Igewilligd, waarna een ovatie van t publiek niet lang meer op zich liet rachten. Het was 20 na iets meer kwartier voetballen en ADO met zijn neus op de harde feiten •drukt. „Na die paar minuten was alles voor bij," zei trainer Vaclav Jezek later. „Dat stond voor mij, toen al, vast. Wij hebben nu eenmaal niet de mentali teit om zo'n achterstand weer in te halen." Dit resultaat komt er op neer, en zó keiha'd stelde de Tsjech het ook, dat ADO nu weer van voren af aan moet, beginnen. Het moet probe ren het zelfvertrouwen te heroveren in de eerstvolgende wedstrijden. Mansveld: ..We hebben de laatste we ken nauwelijks meer gescoord. Dat heeft de onzekerheid nog groter ge maakt." Als het meezit hoopt de Haag se ploeg aanstaande zondag tegen Haarlem revanche te kunnen nemen, waarna het dan weer met zelfvertrou wen het bezoek van Feijenoord af- Trainér Jezek, een stuk grijzer ge worden sedert zijn komst naar ons land, wees zijn verdedigers na als de „boosdoeners". Zij hadden er een zwarte dag van gemaakt. De Ajax- wals, die op de achterste linie van ADO afkwam, maakte kennelijk van af het begin een overweldigende in druk. Geen moment was de Haagse achterhoede als vanouds. Hel begon allemaal bij Piet de Zoete. Hij kwam al snel tot de conclusie, dat Cruyff anders een willige prooi voor de mo menteel geblesseerde Kees Weimar veel te snel voor hem was. Wat dan ook herhaaldelijk aan het licht kwam. Janusz Kowalik mocht de plaats van de falende Koudijzer innemen en vier de zijn rentree met een doelpunt voor Sparta. Daar AZ'67 via Vredenburo scoorde, eindigde de ontmoeting m 1—1. Theo van der Burch die eveneens de strikte opdracht tot mandekking had, slaagde er evenmin in het andere „brein" van Ajax, Piet Keizer, doel matig uit te schakelen. Bovendien kwam ADO ei op het middenveld niet goed uit, omdat Advocaat te veel overtredingen beging, invaller Van der Oever geen kracht van betekenis bleek en Schoenmaker in verdedi gend opzicht was te verwaarlozen. Door deze ontwikkeling werd de druk op het ADO-doel alsmaar groter, wat p EV-: I rider ban Per Will| heeft <i 1 jjggr Een zo'n snelle beslissing had zelfs trainer Rinus Michels niet voor moge lijk gehouden. Hij had Dick van Dijk niet durven inzetten uit angst zijn verdediging, waar dan een speler zou moeten worden opgeofferd, te veel te verzwakken. „ADO is en blijft condi tioneel een sterke ploeg. De spelers kunnen intimideren, zij vechten als bezetenen. Als je dan te grote risico's neemt, hebben ze altijd wel een man netje, die voor een verrassing kan zorgen", aldus Rinus Michels. Maar deze voorzichtigheid was een overbo dige zaak. Want ondanks de rust in het trainingskamp van Zeist maakte de nervositeit zich al snel meester van de Hagenaars. Toen Ajax had „uitge haald" verdween de onrust enigszins. De ADO-spelers riepen het overwicht van de Amsterdammers gedeeltelijk een halt toe, Er kwam ook meer overleg in defensief ,opzicht. Daardoor werd het zelfvertrouwen van ADO eni germate hersteld. Dat had ook een gunstige uitwerking op de aanval Wytze Couperus 'kwam eindelijk eens aan de bal, maar het werd al snel duidelijk, dat zijn energieke pogingen onvoldoende steun kregen van de bei de vleugelspelers Harald Berg en Harry Hestad. Ook Schoenmaker, die in dit soort wedstrijden graag uit blinkt. kon zich evenmin opwerpen als een daadwerkelijke kracht in offensief opzicht. Het was dan ook niet merkwaardig, dat Ajax zelfs in de slotfaze van de eerste speelhelft nog de beste kansen kreeg. ADO gleed eenmaal door het oog van de naald, toen een solo van Cruyff tot gevolg had, dat iedereen in de Haagse afweer scherp lette op Sjaak Swart. Maar niet hij kreeg de bal van de „slimme" spitspeler, maar Nico Rijnders. die, helemaal vrij, rus tig aanlegde op de elfmeterstip. Het schot ging echter naast. Zoveel fortuin had ADO enkele minuten later echter niet. Swart dook de vrije ruimte in op een dieptepass van Krol. Iedereen was verrast. De Zoete kon Swart wel stop pen. maar dan moest hij Cruyff enkele ogenblikken „loslaten". Deze manoeuvre werd ADO noodlottig. Swart depo neerde de bal op de voeten van Aad Mansveld en Dick Advocaat trach- ten scheidsrechter Theo Boosten ervan te overtuigen dat het opschrijven van j dc naam van de ADO-aanvoerder ten onrechte gebeurt. Mansveld zou. toen de grensrechter zijns inziens foutief voor buitenspel vlagde, de hand als een „zonneklep" boven de ogen hébben gehouden. Boosten was echter onver biddelijk en noteerde de naam Mans- Cruyff. die de voortreffelijk spelende Thie geen kans gaf: 30. ADO kwam na rust goed weg toen Ajax nauwelijks meer aanstalten maakte om door te drukken. De te leurstellende Berg werd vervangen door Van Vliet. Deze verandering be tekende dat De Zoete zijn vertrouwde middenveldpositie weer mocht inne men en Van Vliet zich verder zou gezighouden met Cruyff. Een en ander werd een succes. Moeilijke momenten voor doelman Thie bleven uit. Op één uitzondering na. Weer was het Piet Keizer, die op aanwijzen van Cruyff vrij voor Thie kwam te staan. Hij dacht de bal over hem heen te „lob ben". maar maakte de fout de bal te veel vaart mee te geven. fVau onze sportredactie) ALKMAAR „Zo'n wedstrijd hadden wij net nodig". Het was een glunderende AZ-trainer Robert Heinz, die deze woorden gistermiddag om vier uur over zijn lippen liet komen. De zorgen hebben bij de gemoedelijke Duitser plaats gemaakt voor een brede grijns. „De jongens hebben duidelijk positief gespeeld. Zowel qua inzicht als qua enthou siasme. Ik hoef ze niet te zeggen dat ik zeer tevreden ben." Dat hoefde Robert Heinz inderdaad niet. Het was hem aan te zien. En zijn vreugde was te begrijpen. Al was het alleen maar, vanwege het gelijk spel (11), dat de Alkmaarders tegen het altijd naar de landstitel lonkende Sparta hadden bevochten. De manier waarop AZ Sparta de helft van de buit afsnoepte, heeft 4500 toeschouwers zonder enige twijfel aangenaam verrast Van de eerste tot en met de laatste minuut vocht de thuisclub voor iedere vierkante decimeter grond. Natuurlijk waren er nog wel wat zwakke mo menten, maar de totaal indruk was goed. Zonder meer AZ met Dick Twist weer óp het middenveld en met Siem Tijm, de uiterst beweeglijke spits die zijn bedoelingen vanaf de eerste mi nuut overduidelijk liet blijken. Met een tomeloze geestdrift en met con structief voetbal. Sparta werd er een beetje beduusd van. De Rotterdam mers liepen al in de beginfaze een beetje vertwijfeld naar een antwoord te zoeken. Aanvallend werd het volle- LONDEN Drie weken na de ramp van Glasgow hebben zich op Britse velden weer twee ongelukken voorgdeaan, die gelukkig een veel minder ernstig gevolg hadden. In Oxford en Carlisle werden 32 personen niet ernstig gewond. De oorzaak was in beide gevallen dat het publiek op de staantribunes in beweging kwam en door de afraste ring werd heen gedrukt. In Oxford werd een stenen muurtje doorbroken waarbij 27 mensen, meest jongeren, gewond raakten. Drie van hen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. De overigen kregen geneeskundige hulp op het veld. In Carlisle gebeurde hetzelfde met een afzetting van hout. Vijf toeschouwers werden licht gewond. door Frank Werkman IN HAAG. Welk een groot gat gaapt tussen de topclubs in de divisie en de in de onderste regionen zende ploegen is gisteren op Hout- t duidelijk gedemonstreerd. Negen- minuten lang poogden Holland >rt en DWS de vierduizend kijkers boeien, maar zij zijn daarin niet ilaagd. or van der Hart zei het na oop zonder omwegen: „Het was het izien niet waard". Een conclusie iedereen het mee eens kon zijn. belde ploegen na liet gelijkspel l1 nog een punt hebben kunnen bijschrijven wa« geenszins een Ig van verdiensten. duidelijk dat er gisteren twee egen aan het werk waren die nog nodige moeite zullen hebben de fradatieplaatsen te ontlopen. Er 1 ongelooflijk slecht geplaatst, ig gecombineerd en van enig sys- was nauweiijks sprake. De beide lverdedigers behoefden ook al nau- genis is lijkg voor gevaarlijk werk in actie te het ja nen, wat de schotloosheid van de oorgekome orhoedes duidelijk aan het licht acht. met Gerrie Deijkers en Karei r' nsink op vooruitgeschoven posten, overde in de eerste helft een licht rwicht. De Amsterdammers, zonder Nuninga, Finn Seemann, namen lie periode dan ook een voorsprong. Deijkers en Vrauwdeunt schiepen na een klein half uur zoveel verwarring in de Haagse defensie dat laatst genoemde kon uithalen voor een hard, klimmend diagonaal schot, dat achter Louwerens tegen het net eindigde. Eerder had Rob van der Bol een unieke kans gemist zijn ploeg de leiding te bezorgen. Reeds in de vierde minuut kopte Milic, die na de her vatting vervangen zou worden door Ben Muller, de bal voor de voeten van Van der Bol. Op slechts enkele meters afstand van Jan Jongbloed schoot de Holland Sportmiddenvelder ver naast. Hoewel de Amsterdamse verdediging niet erg zeker optrad doelman Jong bloed weifelde verscheidene keren met ingrijpen konden de Hagenaars zich maar een handvol kansen scheppen. Jan Coenen had het zwaar te verduren tegen Bianchi en Overweg en Paul Roodnat kwam Blechts zelden voorbij André Pijlman. Twee keer kwam Roggeveen dichtbij een treffer. Een maal liet hij vanaf de zijlijn een ver raderlijke boogbal los, die Jongbloed maar ternauwernood over de lat kon tikken en vijf minuten voor de pauze knalde hij juist naast. DWS, met een onopvallende Frans Geurtsen, die achter zijn voorhoede opereerde, had zich na het doelpunt van Vrauwdeunt wat meer terug getrokken, waardoor de Amster dammers vrijwel niet meer gevaarlijk werden. Deijkers werd enige keren fors gestopt door Valkenhoff en Bonsink kwam fysiek te kort om tegen Van der Heide op te tornen. Na de hervatting werd de wedstrijd zo mogelijk nog slechter. Het aantal fou tieve passes was legio en hoewel Hol land Sport elf hoekschoppen mocht nemen de Amsterdamers namen zo weinig mogelijk risico kwam hieruit niet één reële kans. Toch zouden de Hagenaars nog langszij komen. Een goed doorzettende Dorjee liet in de negende minuut een strakke, lage voor zet los, die door de volkomen on gedekt gelaten Roggeveen tot doel punt werd omgebogen. „Het rechter- verdedigingsblok stond te slapen", deelde Joop Brand later mee. „In de eerste plaats had Dorjee nooit de gelegenheid moeten krijgen om voor te zetten en bovendien had Roggeveen afgeschermd moeten worden". Consolidatie DWS heeft na de gelijkmaker alleen nog maar op consolidatie gespeeld. „Van te voren zou ik hebben getekend voor een gelijkspel", zei Brand, „maar die voorsprong hadden we moeten vast houden. Desalniettemin ben ik te vreden. Deze week hebben we getraind met zes man. De rest was ziek. In de wijk waar Seemann en Flinkevleugel wonen heerst paratyfus, waardoor See mann vapmorgen nog moest afbellen. De overige spelers waren ook zo slap als een vaatdoek". dig aan banden gelegd. De aanvals- kracht die ontplooid werd, kwam dan ook in eerste Instantie van Alkmaarse ltènt. Vooral dobr toedoen van de uit stekende linksbuiten Vredenburg, die het Hans Venneker enkele malen bij zonder lastig maakte. Hij leverde een aantal bruikbare voorzetten af, waar uit Liberda zeer aktief tol tweemaal toe rakelings naastschoot. De aktiviteit van Liberda bezorgde de Pool na ohgeveer 20 minuten overi gens een waarschuwing. Hij hinderde Jan Klijnjan bij het nemen van een vrije schop en een matig leidende scheidsrechter Korver haalde zijn no titieboekje voor de dag. Toen dat ge beurde, werd de aanvalsdrift van AZ overigens een beetje geuwd en was Sparta tot meer tegenspel in staat. Het bleef overigens oppassen voor da ploeg van Kesslcr. want de uitvallen van Liberda, Tijm en Vredenburg ble ven dreigend. De aanval van Sparta onderging r»a de rust een wijziging. Een belangrije wijziging. De falende Koudijzer werd vervangen door de Pool Kowalik, die in. het centrum van de aanval voor veel meer ge\*aar zorgde. Dat bewees hij na zes minuten wel heel duidelijk Jan Klijnjan lanceerde op links Bos veld, die de bal zeer zuiver voor de voeten van Kowalik plaatste. De aktie verraste AZ-defensle duidelijk. Zeer tot genoegen van Kowalik. die geen moeite had de wat te vroeg uit zijn doel gekomen Vooys te passerent 01 De vreugde van Sparta duurde niet lang. Terwijl de Rotterdamse suppor ters nog volop bezig waren met het uitvoeren van wilde krijgsdansen, boog Gerard Vredenburg een dooi Flip Stapper genomen hoekschop in een doelpunt om. De bescheiden Irap van linksback Dries Visser, de beste speler bij Sparta, kwam net te laai Scheidsrechter Corver stond vlakbij het gebeuren en hij had geconstateerd dat de bal de doellijn reeds had ge passeerd. Die gelijkmaker gaf AZ ge durende een aantal minuten vleugels Een omhaal van Schmidt, die overi gens een beetje tegenviel, verdween net over de lat en Siem Tijm werd bij een doorbraak net op tijd door dc uitgelopen Doesburg gestopt. Een kort tegenoffensief van Sparta leverde een goede kans voor Klijnjan op die ech ter gehaast naastschoot en een ge vaarlijke schuiver van Van Veen. die in de tweede helft als laatste man in de Alkmaarse defensie naar een voortreffelijke vorm groeide, corri geerde evel later een van de winige misverstanden van AZ. Zijn reddende aktie vormde meteen de inleiding voor een t ussensprint van AZ. Een tussen- sprintje, dat Sparla bijna zuur opbrak. Gerrie ter Horst kwam eerst ten kosle van een waarschuwing wegens spel bederf in het boekje van Corver. Doesburg in perfecte stijl een juweel van een vrije schop van Liberda. Maar tot slot redde uitblinker Dries Visser zijn club voor de nederlaag, toen hij een boogbal van Schmidt met het hoofd onder de lat weghaalde en tot hoekschop verwerkte. In de slotfa se kwam het meeste gevaar van Rot terdamse zijde, vooral door toedoen van Jan Klijnjan en Janusz Kowalik. maar de Alkmaarse verdediging Het zich ook onder de steeds groter wor dende druk niet tot capitulatie dwin gen. Onder het toeziend oog van Jan Coenen laat Rob i i Jan Jongbloed. De bal Dat Holland Sport de licht aan het hoofd geblesseerde Coenen nog door Bolleboom verving bestuurslid Hans Kattenburg verliet twee keer zijn tribuneplaats om bij Van der Hart op het inzetten van Bolleboom aan te eiaal twee keer naar me toe te ko- dringen (Van der Hart: „Dat maakt men") en DWS alsnog Frits Flinke- een rot indruk. Van te voren was al vleugel voor Muller liet opdraven, afgesproken dat Bolleboom zou worden maakte geen verschil meer. Het bleel ingezet. Daarvoor hoefde hij niet spe- een weinig aantrekkelijke ontmoeting. Stayerskoers in Bremen door Oudkerk gewonnen BREMEN Pas in de laatste ronde van de vierde rit over 15 km heeft Jaap Oudkerk de internationale stayersstrijd in Bremen gewonnen. De uitslag is: 1. Oudkerk (Ned.) 14 pni 2. Verschuren (Belg.) 14; 3. Rudolph fW.-Dld.) 13; Hill (GB) 10; J. Stam (Ned

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11