SCHERM ZAKT OVER DE BEATLES ILLEGAAL WAPENBEZIT IS VERONTRUSTEND GROOT RIJK VAN VIERTAL EINDIGTIN TRAGEDIE Aantal misdrijven met vuur wapens groeit mmtrnBSm ra ÉÉ*éJ LONDEN Het ziet er nu wel helemaal naar uit, dat de samenwerking van „het fabelachtige viertal", zoals The Beatles in hun glorietijd genoemd werden, een triest einde beschoren is. Iemand die de vier lang harige fenomenen uit Liverpool van zeer nabij kent, zei ons: „Ik vind het vreselijk, dat hun financiële vuile was in het openbaar komt. Het ontbindingsproces dat door Paul McCartney ingezet werd, is nu definitief, het rijk van de Beatles besluit met een tragedie". Paul Mc Cartney wil de Beatleven- nootschap, die in april 1967 opgericht werd, ontbinden. Hij legt Allan Klein, de Amerikaanse manager van „Bea tles and Co" en de „Apple Corporation" onregelmatigheden inzake de boek houding van de Beatlevennootschap vocaat, mr. David Hirst, is de boek houding van de Beatles-vennootschap een echte janboel. Ofschoon het jaar lijkse inkomen van de Beatles op 4 tot 5 miljoen pond geschat wordt, zou er niet eens voldoende geld voorradig zijn om de belasting te betalen. Klein van zijn kant beweert, dat de Beatles geen financiële zorgen hebben. „Hun deelgenootschap is volkomen solvabel", zegt hij. De juridisch-financiële strijd van de Beatles zal vermoedelijk geruime tijd aanslepen. Alleen de advocaten zullen er een mooie stuiver aan verdienen. De verdedigers van John Lennon (30), Ringo Starr (30) en George Harrison (27) hebben een uiterst voorzichtige houding aangenomen, om te beletten, dat de vennootschap vroegtijdig ont bonden zou worden. Een snelle beslis sing ten voordele van Mc Cartney kan de financiële positie van de vier Bea tles ten aanzien van de belastingen rampspoedig maken. Onvermijdelijk De toekomst van „het fabelachtige viertal" is nu hoogst onzeker, maar in ieder geval staat vast, dat zij nooit meer samen zullen optreden. De laat- In 1965 werd ieder lid van het kwartet opgenomen in de orde van het Britse imperium. ste twee jaar concentreerde iedere Beatle zich op z'n eigen belangen. Ze zijn alle vier contractueel verbonden aan de firma EMI, die ook de platen van de gezamenlijke Beatles via Ap ple distribueert. In het kader van de individuele overeenkomsten heeft deze maatschappij drie platen van John Lennon, twee van Ringo Starr, één van Paul Mc Cartney en een „tripple- album" van George Harrison op de markt gebracht. Vrienden van de Beatles zeggen, dot Pauls gerechtelijk optreden z"n deel genoten John, Ringo en George diep geschokt heeft. Ze geven evenwel toe, dat deze gang van zaken niet meer te vermijden was. De jongste drie jaar hebben zich tussen de vier Beatles voortdurend vinnige ruzies en breu ken voorgedaan. Voor het oog van de wereld werden die telkens weer bij gelegd, tot uiteindelijk de definitieve breuk kwam. De Beatles werden door de handige impresario Brian Epstein groot ge maakt. Maar toen Epstein in augustus 1967 stierf, nadat hij te veel drugs gebruikt had. bleef het viertal met vier onontwarbare financiële proble men achter. De vennootschap was kort voor Brians dood opgericht. In 1968 begonnen zich de eerste ruzies voor te doen. Er ontstonden artistieke me ningsverschillen, vooral tussen Mc Cartney en Lennon die, samen of af zonderijk, de meeste Beatle-songs ge schreven en gecomponeerd hadden. Het kwartet had zijn internationale faam aan John en Paul te danken. Ringo Starr en George Harrison zei den de groep achtereenvolgens voor korte tijd vaarwel. John Lennon en zijn Japanse vrouw, Yoko Ono, lan ceerden eigen platen, organiseerden tentoonstellingen, maakten dubieuze films en trokken op allerlei vreemde manieren de aandacht van de wereld. Yoko en Paul konden niet met elkaar opschieten. Paul vond, dat haar in vloed op John funest was. Laatste lp In januari 1969 kwam Lennon met de rijke Amerikaanse zakenman Allan Klein voor de dag. John wist Ringo en George ervan te overtuigen, dat Klein de geschikte persoon was om de nieu we manager van de Beatles te wor den. Paul geloofde er niets van. Hij vertrouwde Klein niet en wilde een beroep doen op de New Yorkse advo- catenfirma van zijn schoonvader East man. die ook belangen heeft in het Kodakconcern. Lennon kreeg echter zijn zin. In mei van dat jaar werd aan Klein, of liever aan zijn Amerikaanse firma ,,A' :co Industries", de leiding van de Bt .lévennootschap toevertrouwd met een commissieloon van minder dan twintig procent van het bruto-in- komen. Mc Cartney verzette zich hardnekkig tegen deze benoeming en protesteerde fel. Tot in 1965 traden de Beatles bijna voortdurend persoonlijk op in Groot- Brittannië en in het buitenland. Dat jaar besloten zij evenwel geen tour nees meer te ondernemen en zich op grammofoonplaten toe te leggen. Deze beslissing tastte hun artistieke faam geenszins aan. De enorme internatio nale vraag naar hun platen deed het fenomenale financiële succes van de Beatles nog steeds toenemen. In 1965 werd ieder lid van het kwartet opge nomen in de orde van het Britse imperium. Nadien stuurden honderden verontwaardigde personen, die een der gelijke beloning te danken hadden aan ooorlogsfeiten of andere verdien sten, hun decoraties prompt terug naar het koninklijk paleis. Tijdens de periode dat de Beatles voortdurend tournees ondernamen waren ze dikke vrienden. Daarna ver vreemden ze van elkaar, omdat ze veel minder tijd samen doorbrachten. In de zomer van 1969 maakte de groep z'n laatste LP. „Let it be", waarna Lennon zich losmaakte van zijn partners. Mc Cartney distantieer de zich in de lente van 1970 van de Beatles, „wegens redenen van per soonlijke. commerciële en financiële Drie gebeurtenissen hadden zijn be slissing beïnvloed. Pauls eerste soloplaat was in april gelanceerd, ondanks de pogingen van Klein, Harrison en Starr om verda ging te verkrijgen. Hun inspanningen waren een gevolg van Mc Cartneys verzet tegen een overeenkomst in ver band met de film „Let it be". Pauls schuld De tweede aanleiding had te maken met de laatste langspeelplaat, „Let it be" van de groep. Toen Mc Cartney de proefmalrijs ontving, stelde hij verontwaardigd vast, dat Klein zonder zijn medeweten en toestemming een gewijzigde versie van ,A. long and winding road" had laten opnemen. Paul had dit liedje geschreven, ge componeerd en het voor de oorspron kelijke opname als solist gezongen. Daarna was er in de studio aan ge dokterd door de toevoeging van extra- stemmen en instrumenten. De Ameri kaan Phil Spector. producer van faam, is hiervoor aansprakelijk Het derde incident hield verband met de rechten in de film „Let it be". Mc Cartney had persoonlijke rechten aan niemand afgestaan. Op advies van Klein werden ze echter aan „Apple Films Ltd." toevertrouwd, die ze daar na overdroeg aan een Amerikaanse maatschappij, „Apple Films Inc.", die ze op haar beurt aan United Artists overmaakte. Deze firma verzorgde de distributies van de film. Dit is Pauls versie van de feiten, die volgens hem tot de onherstelbare breuk geleid hebben. John Lennon denkt er anders over. Hij zegt, dat Paul na de dood van Brian Epstein de leiding van de Beatles op zich wilde nemen. „Dat was het einde", meent Lennon. „Paul kreeg het in z'n hoofd, dat hij als een vader voor de groep moest zorgen Hij gelooft nog altijd, dat we hem eeuwige dankbaarheid verschuldigd zijn voor wat hij gedaan heeft om de Beatles in leven te hou- ROGER SIMONS KOR U N R li onzer verslaggevers) Elke drie dagen wordt in Nederland gewapende overval, beroving, moord of ander misdrijf met een vuurwapen gepleegd. De verontrusting daarover wordt bij de justitie-autori- elten steeds groter. De vuurwapenwet 1919 is deze zomer veranderd ege wat de minister van Jus- itie noemt het toenemend aantal nisdrijven, waarbij een vuurwapen verd gebruikt. Het illegaal bezit van 'uurwapens dat kunnen pistolen, 'eren, revolvers, stenguns, vuur- ;sen, schietbalpennen of kanonnen i, om wat schiettuig te noemen en misdaad geworden. ustitie moet zelf nog inschieten op de lieuwe situatie. Alleen de gemeente- tolitie in Den Haag kende al enkele verpleeg in Leide biede otels (zil i toilet). ;en „pistolenploeg." Maar sinds egin oktober opereren in heel Neder- nd vuurwapenteams: Rechercheurs douaniers die het aangepaste en vaar gecoördineerd opsporingsbeleid doeltreffend karakter moeten ge- Igehele uitroeiing van het onwettig lurwapenbezit zal onmogelijk zijn, aar volgens schattingen zijn mini- aal honderdduizend illegale vuurwa- ïns in omloop en daar gebeuren C/ eemde dingen mee. laatste vijf jaar is het aantal [gressieve misdrijven, waarbij vuur- apens gebruikt werden verviervou- gd. Hanteerden aggressievelingen in 46 nog „slechts" 55 keer het vuur- apen, in 1968 gebeurde dat 194 aan <J ®al. In die periode vonden daarbij slachtoffers de dood en raakten er gewond. Meest gebruikte wapens Geweren te kust en te keur, aangeboden in ale mogelijke fraaie buitenlandse folders. bleken de „handzame" pistolen e Vergeleken met het werkelijke aanta illegaal aanwezige vuurwapens zou men kunnen stellen dat het aanta wilde schietpartijen meevalt. Het Ne derlandse volk telt nog steeds weinig koelbloedige „omleggers" of heetgeba kerde minnaars die in staat rijn to een „crime passionel." Nagenoeg mand loopt hier met een pistool losjes tussen de broekrand of schietklaar opgeborgen in 'n schouderholster. Bij na overal in ons land beschikken de penosejongens over een blaffer, maar die wordt meer als een image-verster kend middel dan als een alledaags moordwerktuig beschouwd. De onge lukken die niettemin met illegale vuurwapens gebeuren, vloeien dan ook meestal voort uit onhandigheidjes, knullige oppoetsbeurten en bravour- manipulaties. Maar" daardoor vallen jaarlijks toch enige tientallen doden en gewonden. In de richtlijnen van de procureurs generaal aan de politie wordt nadruk gelegd op woonwagenkampen, woon oorden van Ambonezen en gastarbei ders als potentiële bronnen van on wettige wapens. Bekend feit is dat familievetes in woonwagenkampen re gelmatig met behulp van blauwe bo nen worden beslecht. Inlichtingen over Zuidmolukkers duiden erop. dat in hun woonoorden en -kampen veel vuurwapens moeten zitten. De Nederlandse wetgeving op het ge bied van vuurwapens wordt als één van de meest waterdichte van de we reld beschouwd. Bovendien heeft Ne derland geen eigen wapenindustrieën. Hier staat tegenover dat de invoer van vuurwapens niet zo „kogelvrij" is als de vuurwapenwetgeving. De grensbewaking is slap en de voor schriften in de nabuurlanden zijn minder safe dan de onze. Vanuit België is de import van flo berts. pistolen en (jacht)geweren na genoeg vrij. In Duitsland geldt dat voor alle wapens beneden de 6 mm. Iedere vakantieganger kan in Italië zogenaamd voor sportieve doeleinden pistolen van het kaliber 7 en 7.65 mm vrij kopen. Revolvers en pistolen zijn in Spanje zonder veel moeite te koop .vJijjluiuuv»» Een zeer kleine greep uit wapens en munitie, die dagelijks in l genomen worden. Ook vanuit Tsjecho-Slowakije kan het nodige schiettuig worden ingevoerd. De jongste mode op dit 'gebied vormen de minivuurwapes, waaronder de automatische pistolen en de schietbal pennen. De laatse van het kaliber 22 en 9 mm. Patronen worden vanuil West en Oost-DuitslEind, Tsjecho-Slo wakije en Noord-Amerika ingevoerd. Deze uiterst gevaarlijke dingen wor den door justitiële autoriteiten gekwali ficeerd als „sluipmoordenaarswapens" Er zijn er honderden van in Neder land. Illegaal, uiteraard. Eén groep bezitters van onwettige wa pens kan zich min of meer op „ge woonterecht" beroepen: de stropers. Door de jaren heen begingen ze over tredingen, maar als de politie hen nu verschalkt met een vuurwapen, wor den ze verdacht van een misdaad. „Als het zuiver stroperij is en de man heeft verder geen strafblad dan kan er voor de vuurwapenwet worden ge seponeerd en wordt de stroper volgens de jachtwet behandeld", aldus de jus titie, „maar vaak spelen bij stropers nog andere, wat enge zaken, en dan zal er niets door de vingers worden gezien". Speelgoed Ook de speelgoedwapens, waartegen justitie al enige jaren een kruistocht maakt, hebben de volle aandacht van de vuurwapenteams. Volgens een ar rest van de hoge raad uit 1952 wordt alles als een vuurwapen beschouwd, als het voor bedreiging of afpersing, wordt gebruikt, behalve die voorwer pen. waarvan „een leek op het eerste gezicht ziet dat het geen vuurwapen is". Nu is er ooit onder dreiging met een vooruitgestoken steel van een pijp (die voor een loop van een vuurwapen aangezien werd) een overval gepleegd. De wet kan op dit punt erg ruim worden geïnterpreteerd. Voor iemand met oneerlijke bedoelin gen kan een speelgoed-Colt, Smith en Wesson of Parabellum zo'n moedge vend bezit zijn, dat hij er zich mee in staat voelt overvallen te plegen. Dat kan overigens ook voor de echte wa pens gelden. Er zijn in Nederland heel wat mensen die op wettelijke wijze één of meer vuurwapens bezitten. Geldtranspor teurs. leden van schietclubs, aanne mers met veel geld op zak. onbezol digde veldwachters, jagers, enz. In oi)s land zijn 25.000 jachtakten uitgereikt; aan 18.000 personen een zogenaamde bijzondere beschikking, waarvan 1800 voor zelfverdediging. In verband met het wild- en vogelschade- besluit zijn 8000 wapenvergunningen uitgegeven. Aan leden van schietvere nigingen nog eens 5000 en tenslotte 240 zogenaamde algemene machtigin gen aan wapenhandelaren. Een rekensommetje leert dat het aan tal vergunningen goed is voor ruim 62.000 jachtgeweren, 6600 pistolen, 840 alarm- en startpistolen, 3600 gewone geweren (voor de schietclubs), 150 ma chinepistolen en stenguns en 65 mi trailleurs (eigendom van verzame laars), 775 seinlijnwerppistolen en 190 diverse vuurwapens. Niet direct een imponerende collectie. Er gebeurt ook weinig buitensporigs mee, maar toch zal ook in deze vergunningen het mes worden gezet! Toename Justitie wil kost wat kost 't al dan niet illegale wapenbezit tot een uiterst minimum beperken. Gebeurtenissen in de laatste vijf jaar geven daar aanlei ding toe. Tussen januari 1965 en no vember 1970 zijn ruim 130 gewapende overvallen gepleegd. In 1969 bijvoor beeld zijn op 33 banken, 5 postkanto ren. 9 geldtransporten en een stations kantoor gewapende overvallen ge pleegd. 'n Totaal van 48, waarvan er 30 werden opgelost. Alleen in de maanden oktober en november 1970 zijn al 16 overvallen en berovingen geteld, waarbij de daders met een vuurwapen dreigden. Er bestaat uiteraard geen zekerheid over de werkelijke toename of ver mindering van het onwettige wapen bezit. Het aantal misdrijven met vuurwapens groeit; het aantal clan destiene wapens, dat in 1967 werd opgespot, d bedroeg 953, terwijl dat in de eerste helft van 1968 al 650 was. Hieruit zou voorzichtig kunnen wor den geconcludeerd, dat het illegaal wapenbezit nie* afneemt. En (dus) dat de justitiële acties niet voor niets worden ondernomen. Grootscheepse speuracties zoals in Capclle aan de IJssel zullen vermoedelijk voorlopig uitblijven. H

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9