BEATLES MEER DAN OOIT IN DE BELANGSTELLING BRASS UNITED THE SANDPIPERS THE PEDDLERS "live VERKLANKTE LIEFDESSTEMMINGEN EMERSON, LAKE PALMER JAZZ IN A PENTHOUSE WAARDIG AFSCHEID MATTHEWS SOUTHERN COMFORT AFSLANKEN TOT ELKE PRIJS ZATERDAG 23 JANUARI 19: GROOTS ALBUM GEORGE HARRISON Ondanks het feit dat The Beatles uit elkaar zijn, staan zij 1 meer dan ooit in de belang stelling. Ten eerste door af en i toe circulerende berichten dat j er een hereniging op komst is (George Rlarlin, de vroegere Beatleproducer. ondernam in december een poging, die blijkbaar mislukt is want Paul Mc Cartney ondernam op de laatste dag van 1970 gerechte lijke stappen om te komen tot een volledige zakelijke ontbin ding van The Beatles en dc Appleorganisatie) en ten twee de door de soloalbums van dc heren afzonderlijk. Zoals bekend kwam Paul Mc j Cartney vorig jaar kort na zijn aankondiging te kappen met de Beatlesamenwerking met een voortreffelijke, doch I erg onderschatte elpee oji dc I proppen, bijna onmiddellijk gevolgd door Ringo Starrs nostalgisch getinte „Sentimen tal Journey". Later in het jaar i volgde nog „Beaucoups of blues" waarop Ringo omringd door ettelijke grootheden zijr\ geloof beleed in het country and westernidioom. Zoals ge zegd was Pauls plaat van de bekende kwaliteit, Ringo's schijven echter waren alleen genietbaar door de medewer king van allerlei supersterren en niet door Ringo's curieuze inbreng. Het wachten was op de solo schijven van George Harrison en John Lennon, die inder daad in de laatste maand van het vorige jaar in Engeland en George Harrison Amerika op de markt kwa- i men. Nederland moest een 1 maand langer wachten, maai nu zijn dan eindelijk de lang verwachte schijven binnen. Een tipje van de Harrisonslui- er was overigens al opgelicht door het verschijnen van de single „My sweet lord", die getrokken was van „All things must pass", het uit drie delen bestaande solopakket van j George Harrison. Op Billy Preston's door Harrison gepro- duceerde elpee Encouraging j words" stonden trouwens al twee nummers, „Mysweet lord" en „All things must pass", die i nu ook op het bijna vijftig gul- den kostende Hai'risonpakket worven via „Something" en „Here comes the sun" wordt op het triple-album volkomen bevestigd. Harrison is inder daad een groots componist, die heel prachtige melodieën weet j le scheppen Dat blijkt uit „My sweet lord", de titelsong „AU things must pass", „Isn't it a pity", „What is -life" en nog eert hele reeks melancho- I liek klinkende nummers. Be paald minder is Harrisons stemgeluid, maar dat wordt handig verdoezeld door de rij- 1 ke opnametechniek. Voor de realisatie van deze platen kon 1 Harrison rekenen op een keur van topsessieartiesten, waar onder Bobby Keys, Jim Price, Dave Mason. Jim Gorden. Bobby Whitlock, Eric Clapton (de hele voormalige Delaney en Bonnieclan), ex-Manfred Mannman Klaus Voormann, Ringo Starr. Billy Preston. Pe te Drake en ga maar door. Phil Speetor, de smaakmaker die Paul Mc Cartneys ,,Long and winding road" zo grondig verziekte, is overduidelijk de man die via geraffineerde mixage de platen zulke fraaie geluidstromen wist mee te ge- ven. De derde plaat van het pakket. „Apple Jam" getiteld, j had beter in de Applearchie- i ven kunnen blijven. De zeer j luidruchtige en langdradige plaat gevuld is, doen ons in- j ziens afbreuk aan de door de twee eerste schijven verwekte gevoelige sfeer. Het achterwe- ge laten van deze .schijf zou J trouwens de prijs belangrijk 1 hebben kunnen drukken. De twee eerste platen rechtvaar- I digen overigens de hoge prijs. I want het is toch wel vakwerk j van de allerbovenste plank j wat hier gebracht wordt Niet I alleen in muzikaal opzicht. maar ook in tekstueel opzicht j In de teksten komt de liefde j van Harrison voor het leven bijzonder goed tot uiting Het lijdt geen twijfel dat deze pla- i ten heel best gaan verkocht worden. Een Apple-tje voor de George Harrison. Lennon stelt zich tevreden met de begelei ding van drums en bas van resp. Ringo Starr en Klaus Voormann en incidenteel met orgelspel van Billy Preston Misschien vindt John teveel begeleiders wel kapitaalver spilling, want op „John Len- non-Plastic Ono Band" (de ti tel van het onderhavige ge heel) laat Lennon zich kennen als een strijder voor de onder drukten. Tevens laat John om standig weten niet in God te geloven, middels het nummer ..God" Of Lennon werkelijk een ongelovige is of een strij der voor de verdrukten, wie zal het zeggen.' De grillen en grollen van het echtpaar Len- non-Ono zijn genoegzaam be- Afgezien van de pretentieuze teksten is deze plaat toch een genoegen door de ongepolijste melodieën, die heel rudimentair vertolkt worden door het trio Lennon-Starr-Voormann Te midden van de demonstratieve, vaak overdreven zinnen schui len toch af en toe ook woor den van waarde, zocfls het tweede deel van „God" (waar in de hoop op een Beatlehere- niging dichterlijk wordt weg- My mummy 's JOHN LENNON STRIJDT VOOR VERDRUKTEN John Lennons soloplaat is on getwijfeld met veel minder middelen gemaakt dan die van gevaagd) i YOKO ONO Over Yoko Ono's soloplaat kunnen wij vrij kort zijn. Het geheel bestaat uit zinloos ge schreeuw, dat je doet afvragen waarom in godsnaam deze plaat op de markt is gekomen Pure geldverspilling. Langza merhand begint Paul Mc Cart ney gelijk te krijgen met zijn theorie dat Yoko Ono de oor zaak is van het uiteenvallen van The Beatles. Wat een ont zettend mens... In Willem Duys' „Vuist" zagen wy vorige week Brass United", een orkest bestaande uit conservatoriumleerlingen en popmusici, die rn eendrachtige samenwerking voor hoogst opmerkelijke klassieke blazersvniziek zorgden Dat woord klassiek behoeft enige uitleg. Het is namelijk zo, dat de blazers zich praktisch geheel houden aan de originele partituur, terwijl de popjongens zorgen voor een moderne gedreven ritmische ondergrond. Het geheel krijgt dan een onmiskenbaar modern tintje, terwijl de klassieke muziek toch gaaf wordt gelaten. Producer Hans van Hemert komt de eer toe deze combinatie te hebben uitgedacht, uiteraard met commerciële bijgedachten. Maar dat kunnen wij hem niet kwalijk nemen. Van deze bijzondere combinatie is nu een elpee verschenen, waarop tien onvervalste klassieke nummers prijken. Wij geloiren, dat Handel, Debussy, Bach, Purcell en Moussorgski deze mixture echt wel op prys gesteld zouden hebben. We hebben hier namelijk niet te maken met bewerkte klassieke ar met integere uitvoeringen die van hedendaagse ritmiek zijn Philips 6423 002). De Amerikaanse zang groep The Sandpipers heeft een reputatie op gebouwd met het vertol ken van wat zwijmelen- de, pseudo-Zuidameri- kaanse nummers. „Santo Domingo" is de laatste hit mer vinden wij ook op de allernieuwste elpee van The Sandpipers. Op deze schijf prijken tien gevoelig gezongen lied jes, die het zeker in de late avonduren goed doen. De grote kracht van de plaat vinden wij de geweldige begelei ding van topsessiemen- sen als Hal Blaine, Larry Knechtel, Joe Os borne. Larry Bunker en nog enkele anderen. Zo als bekend zorgen deze figuren ook voor de bege leiding van The Fifth Dimension en Simon en Garfunkel. Bepaald geen kleine jongens dus. die de Sandpipers hebben aangetrokken om zich te laten begeleiden. Daar om alleen al vinden wij deze plaat Come satur- daymorning" getiteld, de moeite waard. Voeg daarbij dat de stemmen van The Sandpipers, on danks de wat sentimen tele repertoirekeuze, ook best uit de verf komen en ziedaar een aardige schijf. Titels: „The long and winding road" (een nummer dat momenteel opgang maakt), ..Where's there's a heartache" „The wonder of you", de gebroeders Gibb, The drifter" en nog en kele smakelijke hapjes AMLS 990). „Live at the Pickwick" is de titel van de aller nieuwste elpee van het Britse trio The Peddlers, dat sinds kort voor Phi lips in de platencompeti- tie uitkomt na eerst on der contract te hebben gestaan van CBS. llit de CBS-periode stamt de geweldige elpee „Birth", die terecht veel waarde ring wegdroeg bij het publiek. Ook bij de va derlandse tceveemakers is de groep bijzonder geliefd, want er gaat te genwoordig geen maand voorbij of de groep ver- j schijnt op de blauwe Uit dit alles blijkt dat het met de jazz nog lang niet gedaan is. The Peddlers immers belij den oprecht dc jazzleer, zij het wel vermengd met popclementen. Op „Live at the Pickwick" gaat het trio er weer stevig tegenaan in een repertoire van geheide evergreens, die in dc swingende conceptie van The Peddlers als nieuw klinken. Titels: „Georgia on my mind." „You arc my sunshine". „Misty" (ErroII Garners grote succes), „Over the rain bow" (het lijflied van wijlen Judy Garland). „I love Paris," „I wish I could shimmy like my sister Kate" en nog en kele tot voetjes van de vloer nodende supcr- swingers. Vakwerk (Phi lips 6414 100). POPFRONT Nieuwe single van Golden Earring uit op 29 januari. A-kant gaat definitief „Holy holy life" heten, j B-kant wordt „Jessica". In april hopelijk nieuwe Lp. Op de dubbelelpee van Derek the Dominos onder andere een nieuwe versie van „Ifs too late", hit in de vijftiger jaren voor Chuck Willis". Shoes waren in studio en namen drie nummers op waarvan een de nieuwe single wordt. Led Zeppelin we'licht weer naar Nederland voor concerten. .Gallows pole" van Led Zeppelin III was hit in Italië.- Er is tegenwoordig meer I dan ooit behoefte aan zogenaamde „muziek voor de late avonduren" of zoals de Engelsen en Amerikanen zeggen „for after the midnight i hour." Het Capitollabel voorziet sinds enkele weken overmatig in de ze behoefte middels een serie van vijf redelijk goedkope (f 13.50) lang- Op deze schijven vinden wij muziek van talloze groten van de lichte muze. Namen te over, zoals Nelson Riddle, Nat King Cole. Peggy Lee, King Curtis. Dakota Staton, Cannonball Ad- derley. Bobby Centry. George Shearing, Dean Martin. Matt Monro, Nancy Wilson, Stan Kenton, The Lettermen en ga maar door. Zoals u ziet allemaal groothe den, die voor puike, ge voelige muziek zorgdra gen. Het werk van deze vedetten is verdeeld over de volgende elpees: „Tender love Moods", „Latin love moods" (per soonlijk vinden wij dit de beste schijf). „Lush love moods", „Groovy love moods" en „Soulful love moods". Aanbe- PEGGY LEE Tot de hiervoor uitvoe rig beschreven categorie behoort ook de aller nieuwste langspeelplaat van good old Peggy Lee, een nog alleszins aan trekkelijke juf die al ja ren garant staat voor het betere, gevoelige zangwerk. „Make it with you" is de titel van het onderhavige plaat werk, waarop tien handwarme songs prij ken. Benny Golson, eens saxofonist van Art Bla- keys „Moanin" Messen gers. zorgde voor de fraaie arrangementen van Miss Lees repertoi re Peggy Lee heeft nog steeds een boeiend diep stemgeluid, waarmee zij uiterst effectvol om springt. Een fijne, stem mige plaat met als per soonlijke hoogtepunten „The long and winding road", „Let's get lost in now" en „You'll remem ber me." (Capitol ST Keith Emersontot voor kort het brein van de klassiekepopgroep The Nice, opereert nu met de jongelui Palmer en Lake in de Britse popdreven onder de naam Emerson, Lake Palmer. Uit de kortgeleden verschenen elpee van dit trio blijkt overduidelijk dat Emerson de grote man is (we hadden trouwens niets anders verwacht) en dat zijn stijl eigenlijk nauwelijks gewijzigd is. Nog steeds balanceert Emerson op de rand van de jazz en de klassieken. Met pop heeft het geheel echt niets uitstaande en daarom zal deze schijf eerder bij de jazzjongens in de smaak vallen, dan bij het poplegioen, ondanks de nadrukkelijke poprubricering. Het meest fascinerende stuk muziek van deze plaat vinden wij „Tank", waarin heel wat gedreven soli verwerkt zitten (Island). Heel wat lllustre namen prijken op dc verzamel- clpee „Jazz in a pent house". Echte jazz is 5 overigens ver te zoeken i op deze plaat. Welis waar vinden wij werk van mensen als Wcs Montgomery, de helaas verscheiden grootmees ter op de gitaar, en Paul Desmond. Brubecks lijf" eigene op dc sax. op deze plaat, maar dat ga randeert nog geen echte jazz. Zowel Desmond cn Montgomery hebben na melijk. naast hun norma le jazzwerk. de nodige uitstapjes gemaakt in het niemandsland tussen jazz en pop. Alle stuk ken op deze plaat kun nen als zodanig be schouwd worden, het geen het eindresultaat er overigens niet minder prettig op maakt. Ande re grote namen die wij op deze schijf vinden zijn: Nat Adderly, Her- 1 bie Mann. Pete Jolly (tegenwoordig helemaal op dc lichte toer). I Quincy Jones en Anto- nio Carlos Jobim, een van de grote bossa-no- vamensen. Als geheel een schijf met een jazzy inslag die best te verte ren is (AMLS 1003). Nog het rschij- derdc album van Matthews South ern Comfort liet leider Ian Matthews zijn for matie in de steek, zoals hij eerder al Fairport Convention in dc steek had gelaten. Niet zo'n makkelijk jongetje dus. deze Ian Matthews, maar wel een begaafd figuur die in nog geen jaar tijd zijn groep naar de top wist te stuwen. Wij denken hierbij aan de succesvolle single „Woodstock" cn aan de langspclers van de groep, die alle een gre tig onthaal vonden bij de popliefhebbers. „Later that same year", de titel van het derde Southern Comfortalbum, is dus eigenlijk een re- quim. Weliswaar gaat Southern Comfort zon der Matthews verder op het progressieve EMI- label Harvest en Mal- thews met een nieuwe groep op het door Elton John sterk in de belang stelling gekomen DJM- label, maar de oude coa litie zullen we nooit meer horen op nieuwe schijven. Zo gaat dat in Gelukkig neemt South ern Comfox-t waardig afscheid, want de derde elpee is zonder meer hgelsterk en zeker de beste die ooit door de groep is gemaakt. Net als op „Second spring," de tweede elpee, speelt Gordon Huntlev, de ve teraan, een heel belang rijke rol in het South- erngeheel met prach tige stroperige jengels op de pedal steelgitaar. komt Huntley bijzonder goed voor de dag. In verscheidene nummers van deze schijf valt een opvallende gelijkenis te constateren met de sound van Crosby. Stills, Nash and Young, zeker ih „And me" en „Teil me why." Hel laatste nummer is van de hand van Neil Young en staat op de veelgeroemde „Af ter the goldrush"-elpee. Toch kan men Southern Comfort niet van imita tie of van plagiaat be schuldigen, daarvoor is het repertoire toch te gevarieerd en meer ge richt op het countryidi- oom dan CSNY. Als je de plaat enkele malen beluisterd hebt, dan komt er toch wel een groot gevoel van spijt over ie heen vanwege het uiteenvallen van zo'n luisterrijke groep. (UNI 63G9 607). Vermageren is een kwestie van veel geld uitgeven. Wie er dat voor over heeft, boekt gegarandeerd succes. Na een reeks feestdagen waarin ik gewoon meedoe, want dat kan nief anders", komt onherroepelijk het ogenblik van berouw op de weegschaal. Denk dan eens aan een duur dieet. Als het Voorlichtingsbureau van de Voeding leerzame folders en een calorieën-tabel uitgeeft voor een paar dubbeltjes maakt dat bij voorbaat al minder indruk dan een dieetbijbel van tientjes. Hel voorschriftbeperk één maaltijd per dag tot 2 sneetjes tarwebrood zonder boter en een bosje radijs, is niet 'interessant. Nee, dan die buitenlandse dieetapostel met een menu (van even weinig calorieën) waarop blaadjes van een artisjok, verse ananas en gestoomde zwezerik staan! Zo'n dieet helpt want het is duur en we vergrijpen ons na drie dagen niet aan een cotelet met een rand vet. Dik-zijn is voor 99 procent het gevolg van welvaart. En een ander gevolg van diezelfde welvaart is het slanke schoonheidsideaal. Zo hard is het leven. In alle tijden en alle culturen was, daar waar honger dreigde en de welvoorziene dis geen alledaags verschijn sel genoemd kon worden, een goed doorvoed (zo niet overvet) lichaam het schoonheidsideaal, en het symbool van een rinkelende geldbuidel. Maar in lijden van overvloed is het geen kunst dik te worden. Dan moeten we een soort minachting opbrengen voor lekker eten. doen alsof we leven van de wind: slank-zijn is mode. Intussen blijft dat theorie. De magen worden toch overladen met vette hapjes cn calorierijke drankjes, de monden zeuren over omvang en gewicht en de waarschuwing van de dokter. Een beetje trimmen helpt. Maar een duur instituut helpt beter. En een kostbaar dieet verricht wonderen. FRANSE DIEETKLINIEK Mocht een tweede vakantie u in de richting van Deauville voeren, dan zou een kijkje in de eetzaal (en in de keukens) van Castel Normand u van deze waarheid overtuigen. Het restaurant heeft vier stenen! Niettemin houdt het zich streng aan vermageringsdiëten. In het afgelopen seizoen hadden de dieetgangers, allen logerend op de vierde verdieping, het een pietsiebeotje moei lijk aan tafel. Want aan andere tafels zaten de „gewone" gasten van de eerste drie verdiepingen. Op hun borden konden de vqrmageraars biefstukken met dikke sausen en puddingen-toe ontwaren. Dat is nu veranderd: een „succes fou" heeft ertoe geleid het gehele Castel voor vermagering in te richten, met behoud van de vier Er komt geen gram vlees in huis. Maar vis komt stromen binnen. Op voorwaarde dat hij zich koken of grilleren en met citroen zal laten besprenkel De boter is natuurlijk plantaardig en olijf-olie toe slaan, ja aanbevolen Paté. zo welkom op het Fra bord. is geheel uit groente bereid. De kalfsoester mij denken aan „schijngehakt" uit de oorlog. Hij ziet voortreffelijk uit, maar mes en vork verraden al vóór tong dat hier in water opgewelde havermoutvlokken r een rauw ei aan elkaar blijven hangen en gepaneerd de oven hun mooie kleur kregen. Alle groente- fruitgerechten zijn toegestaan en dus uitstekend. P en zout blijken vervangen te worden door tijm, roos rijn, peterselie, ja door een hoogst gevarieerde kruii tuin. De mayonaise smaakt voortreffelijk zonder cc gezien te hebben. Nergens komt een korrel suiker bij pas, zelfs niet bij de jam. Het meest opzienbarend in f Frans sterren-restaurant: de keldermeester is met pen oen gegaan, er wordt niets gedronken tijdens de maal Ook de keukenmeesters hebben iets van hun hi positie ingeboet, de scepter wordt gezwaaid door 1 diëtiste. Deze dame weegt tevoren alles nauwkeurig zij is tot in bijzonderheden op de hoogte van elke c die haar cursisten is toegestaan. De cursist, patiënt cliënt, hoe zullen we hem noemen (zeker, hij is er vaak als zij) wordt geacht gehoorzaam te zijn. nei de hand mee te lichten en een uitstekend humeur bewaren. Dan krijgt hij nog voor het naar bed gaan t beeldig opgemaakt laxerende vruchtensalade schaal of gevuld bordje komt de eetzaal binnen of lie: de ogen van de diëtiste gepasseerd. Wal wei versterkend voor het moreel moet zijn, is de menuka: vol uitbundige, pompeuze poezie. Alle beroemde terra la dit en dat" met de ongeëvenaarde „Sauce Zus zo" prijken er uitgebreid op en dat is een hele troc Castel Normand heeft bijzonder veel plezier goede buurman, het ligt naast-een instituut voo sotherapie. Dat is een inrichting waar men zich gdj wijdt aan schoonheid en gezondheid (lichaar tot het uiterste doorgevoerd) met behulp van alles J met de zee te maken heeft, met het water, zijn floi fauna. De mee6te dieetgasten brengen dan ook vele j in het buur-kuuroord door. Toen in de afgelopen zomer de lunches en diners I gewone gasten wel hevige Tantaluskwellingen bezorg:! aan de vermageringsmaniakkèn, heeft men pen verzocht hun maaltijd te willen gebruiken opYj voor anker liggende schip de Normandië'. Dat beide partijen een opluchting want lekker en naast een hongerlijder geeft schuldgevoelens. Tafelstukje voor dieethouders artisjokken op schaal. Van de man in jersey met ondiepe borstzakken, die dan ook een kolossale schoudertas draagt waarin t genoeg plaats overblijft om zijn fototoestel te bergen, zegt dezelfde Falcke: „Jong, chic, gemakkelijk, want ongevoerd en bewegingsvrij. „Toch gaat die man als een wat bedrukt lastdier op weg... Ook de Franse couturier Esterel wil de man vóór alles zijn eigen stijl gunnen, en ziet daarbij vooral iets in Unisex in Sumerians, het zijn kleren om te dragen als je besloten hebt je eigen weg te gaan in een vrije maatschappij. Zulke kreten passen uitstekend bij mon nikspijen in harlekijnruit (olijf en cognac-kleuren wel te

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10