I^J Atlase Vertrouwen in elkaar voor openhartigheid van bisschopen bestuur BESTUURSCOLLEGE WIL SAMENWERKING tVieuwe gegevens in gezamenlijk beleid H SU Luchtlijn van Schiphol over Siberië? Waar Ongemak ophoudt en Comfort begint Artsenautomobilisten binden strijd aan met vuile uitlaatgassen Brandende tanker voor kust van Sardinië Heinemann bemiddelt bij Sekoe Toerée Miva keerde 2,6 miljoen uit Politiebezoek bij kienavond D 66 in Beek PvdA moet in de regering RIJD AG 22 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT it ^1 voorpagina) iTTERDAM (KNP) De letterlijke tekst van brief aan de nieuw benoemde bisschop van (lerdam van de drie leden van het diocesaan stuurscollege luidt als volgt: w benoeming tot bisschop van Rotterdam is velen een schok geweest en voor allen een nlijke verduidelijking van de tegenstellingen de Kerk. De schok werd aanleiding tot in- mming en protest. Bij de instemming hebben de eerbied voor de paus. de zorg om de band de wereldkerk en de onrust om een moge- verlies van belangrijke waarden verstaan, willen stellen, dat het protest ons op ver diende punten gerechtvaardigd en juist leek. benoeming werd door velen gezien als een van wantrouwen of afkeuring van het kelijk gebeuren in Nederland, en van het eid, dat uw voorganger en het Nederlandse scopaat hebben gevolgd. geschiedde zonder enige uitleg of verklaring, hebben dit diep betreurd. Toen de bisschop- vervolgens om overleg vroegen met de paus, 'lfraS de heer idsgeschi achten 3 hele maakt. Oni irgemee- ersiersel rd hun duidelijk gemaakt, dat deze benoeming de bedoeling van de paus een definitief akter draagt, de bisschoppen menen ook wij de bewering de veronderstelling dat in het bisdom Rotter- n bij de voorbereiding op de bisschopsbenoe- ig op oneerlijke of onwaarachtige wijze zoi gehandeld, duidelijk te moeten afwijzen, menen dat het in de huidige tijd belangrijk >n aansluit op oude kerkelijke tradities, dat de ovigen betrokkken worden in de benoeming i hun bisschoppen. Dit is in het bisdom Rot- dam op serieuze wijze beproefd. Deze uitdruk- g van meelevendheid en medeverantwoorde- heid had niet zonder meer opzij gelegd mo- :um ji worden Dit neemt niet weg, dat procedures ijd voor verbetering vatbaar zijn. uw benoeming hebt u ons gevraagd 4-1 u het diocesaan bestuurscollege, te meenden dit verzoek niet te mogen zonder u uitvoerig mede te delen hoe wij denken en hoe wij het beleid .V. gevit ,,reerst hebben wij de stijl van het beleid wijze van gezagsuitoefening besproken. Dit L v.-'i' ben w'i uitgegedrukt in enige slagwoorden: teren, inspraak, geduld hebben, ruimte geven, isch begeleiden en tenslotte openhartig en rtastend optreden. menen dat de juiste beslissing niet altijd het grijpen ligt. In de werkelijkheid moet j^ljn irheid gezocht worden. Ze ligt niet slechts in vaj rarschische uitspraken en beslissingen, maar mr' in het denken en aanvoelen van de hele •;r v jofsgemeenschap. brancwfl ,proeft anes en behoudt het goede". moet iets kunnen groeien, ook al weet t vooraf zeker dat het niet mislukken zal. Het rleg gaat uit van vertrouwen. Wij willen en met allen te spreken. Het woord ..advies" liervoor wellicht onvoldoende. Het overleg is bouwsteen van onze beslissingen. Dit krijgt groeiende vorm in de diocesane colleges van sns, diensten en Pastorale Raad. Ook zoekt naar contact met de andere bisdommen, in lelijke raden en met de andere kerken, elijk decentraliseert het beleid zich in de Dr. A. J. Simonis heeft de door het bestuurscollege aan hem gerichte brief gisteren langdurig bestudeerd. De persdienst van het bisdom meldt dat daaruit alsook uit de gevoerde besprekingen duidelijk is geworden „dat er bepaalde accent verschillend in denken liggen. Niettemin acht dr. Simonis een basis aanwezig om z(jn verzoek aan hen te handhaven om onder zün voorzitterschap het diocesaan bestuurscollege van Rotterdam te vormen. Deze basis is gelegen in hun inzet voor het diocees en in hun deskundigheid. Een wederzijds vertrouwen in elkaar moge de garan tie vormen om met behoud van de eigen verantwoordelijkheid van de bisschop tol een zo collegiaal mogelijke samenwerking te komen. De nieuw benoemde bisschop dankt het bestuurs college oprecht voor de vele diensten hem in deze moeilijke beginperiode bewezen en voor de bereidheid om aan zijn verzoek te voldoen". het beJL^^dYénsten dekenaten, die in toenemende mate binnen de beleidslijnen van het bisdom als kaders van ,lokaal beleid en uitvoering worden erkend, opdat het pastoraal beleid zo dicht mogelijk bij de werkelijkheid wordt gevormd. Bij de benoeming van dekens wordt door het dekenaat een voor dracht opgesteld. Aan alle medewerkers geven wij een zo groot mogelijk vertrouwen. In de voorstellen voor een nieuw financieel systeem hebben wij de beginselen van openheid, overleg over de besteding en verantwoordelijk heid van allen voor allen, geformuleerd. Wij hebben u tevens inzicht gegeven in het beleid op sommige onderdelen, zoals dit door het bestuurs college onder voorzitterschap van mgr. M. A. Jansen werd gevoerd. Het bestuurscollege heeft een programma voor kinderkatechese goedgekeurd, dat streeft naar een registratie, uitwisseling en begeleiding van wat in de praktijk groeit. Daarbij wordt een verkondiging nagestreefd, die begint waar de kinderen zijn, en daarom geleidelijkheid in de waarheidsoverdracht aanvaardt. Hierbij wordt zowel de gehele Kerk erkend als norm van de katechese alsook de verantwoordelijkheid van de bisschop. Hij oefent deze verantwoordelijkheid uit door zijn eigen verkondiging, door functiona rissen aan te stellen, door met hen te overleggen en door ons bisdom te laten deelnemen aan de landelijke raad, die werkt onder het gezag van de bisschoppenvergadering. Het bestuurscollege erkent volledig de verant woordelijkheid van de ouders en hoopt, dat deze zal blijven groeien. De geloofsverkondiging is een taak van heel het kerkvolk. Daarom is de volwassenkatechese zeer noodzakelijk. Het be stuurscollege erkent echter geen groepsvorming binnen de Kerk, waarbij een stroming zich afsluit van anderen. Liturgie Het bestuurscollege waardeert ten hoogste de zorg voor een goede en verantwoorde liturgie, zoals deze opnieuw tot uitdrukking is gekomen in de recente instructie (van de Concregatie voor de eredienst, redactie). Tegelijk meent het dat de liturgie niet in gedetailleerde bepalingen kan worden vastgelegd. Anderzijds zal het bestuurs college individuele en amateuristische liturgische vormen afwijzen. Wij nemen dat de diocesane werkgroep reeds belangrijk werk verricht door communicatie en begeleiding, en dat veel ver hoopt mag worden van de landelijke raad. In deze gevoelige sector moet de creativiteit en herkenbaarheid door een gemeenschap tot een heid worden gebracht. Oecumene Met Vaticanum II menen wij dat de toenadering tussen de Kerken met voortvarendheid moet worden y bevorderd. Wij zijn bezorgd over de ongeïnteresseerdheid van velen in de eenheid der Kerken. De toenadering der Kerken vraagt, dat zij in toenemende mate alles samen doen, wat naar ieders overtuiging samen gedaan kan worden. Met name denken wij aan het onderlin- ge gesprek, de dienst aan de wereld, het verant woord gezamenlijk kerkgebi'uik, het samen bid den, het contact in raden en overlegsorganen, ook op^ beleidsniveau. Dit roept echter een ver langen op om samen het teken der eenheid te stellen, dat de Heer ons gaf. Terecht hebben de bisschoppen gewezen op het overleg binnen de raad van Kerken en met het secretariaat voor de eenheid. In sommige gevallen, waarin aan veel voorwaar den is voldaan, hebben wij begrip voor het feit. dat in enkele plaatsen iets groeit waarvan eerst later zal blijken, of het officieel kan worden bevestigd. Wij constateren een ontwikkeling in de juridi sche en pastorale werkwijze van de Nederlandse officialaten. Gaarna bevorderen wij hun toene mende contacten en hun gesprek over de nieuwe beleidslijnen in hun taak. Wij hopen dat dit overleg zal leiden tot gezamenlijk advies aan de bisschoppenvergadering. Parochies Slechts globaal hebben wij over samenwerkings verbanden gesproken. Meer hebben wij u de achtergronden toegelicht van ons beleid, dat in een aantal gevallen tot kerksluitingen heeft ge leid. Wij hebben gewezen op een massaal ver huizende bevolking, waarvoor 60 nieuwe kerken werden gebouwd, terwijl binnenstadskerken leeg raakten. Zowel om liturgische als om financiële redenen achten wij het noodzakelijk, dat dit beleid met name op dekenaal vlak met spoed wordt doorgezet. Hierbij spelen ook een afne mend aantal priesters en de beleidslijn, dat financiering van pastoraal werk voor gaat in het algemeen op die van gebouwen een rol. Pastorale werkers Wij achten het voor de Kerk van Rotterdam heilzaam, dat het pastorale \yerk toegankelijk is voor niet-priesters of voor priesters, die wegens hun huwelijk hun ambt ter beschikking moesten stellen. Wij menen, dat het bisdom Rotterdam zich blijvend zal moeten aansluiten bij de voorwaar den hieromtrent van de bisschoppenvergadering, waar het vraagstuk in bespreking is. Kerk en samenleving Wij menen, dat de taak van de Kerk in de wereld nog allerminst duidelijk is.. Met grote ernst moet een bezinning op de tekenen des tijds worden bevorderd, welke dikwijls nog als ongeï dentificeerde vliegende objecten aan de horizon van ons leven verschijnen. Deze bezinning zal zowel uit het handelen als uit het denken voortkomen. Wij hebben reeds voorgesteld plaat selijke en regionale werkgroepen voor Kerk en samenleving op te richten, liefst in samenwer king met andere Kerken. Wij meenden u te moeten zeggen, wie wij zijn en hoe wij denken. Mocht u hierop uw verzoek aan ons, om met u als bestuurscollege te blijven fungeren, handhaven, dan zullen wij met u in eerlijke gezindheid samenwerken en bereid zijn tot een kritische bezinning op het bejeid. Als bisschop met een eigen identiteit brengt u nieuwe gegevens aan die in het gezamenlijk beleid tot uitdrukking zullen komen. Binnen de eenheid van de Kerk mogen gelovigen, hoe zeer ook hun denken, hun geloofsgevoelen en geloofs beleving uiteenlopen, elkaar niet verketteren. Wij achten dit in strijd met de katholiciteit van de Kerk. Wel mogen wij als Christenen, ook binnen het bestuur, op een eerlijke manier erom strijden maar wij moeten elkaar daarbij respecteren en intact laten. Wij bestrijden immers niet elkaar, maar zoeken samen naar wat het evangelie vraagt, niet in abstracto. maar in de concrete werkelijkheid van onze tijd Uit de verklaring van de Nederlandse bisschop pen van 12 januari 1971 is eens te meer geble ken. dat het Nederlandse bisschoppencollege zich mede-verantwoordelijk acht voor alle Nederland se bisdommen. Het heeft ons verheugd dat wij in deze verklaring hebben mogen lezen, dat u het betreurt, dat enkele van uw uitlatingen na uw benoeming de indruk hebben kunnen vestigen, dat u zich tegen het bisschoppencollege wilde opstellen De situatie in de Nderlandse kerkprovincie zou inderdaad chaotisch worden, indien u zich in de toekomst zou distantiëren van het beleid van hel Nederlandse bisschoppencollege, waarvan uzelf, zonder uw identiteit te verliezen, deel gaat uitmaken. Dat de verhouding tussen de universe le Kerk en de lokale Kerk daarbij om meer opheldering vraagt, is ons duidelijk. De brief is ondertekend door dr. C. G. F. Braun MSC, drs. W. M. I. van den Ende en drs. H. M. G. J. van de Ven. iv um tijksherb bezochte ehouden. T# 86-jarige ex-president Harry is met ingewandsklachtên ziekenhuis te Kansas City genomen. Zijn toestand, die \nvankelijk als wak?' omschreven wordt thans goed genoemd. ieklcver: lezi aantal Dode schapen bij proefterrein VS-leger uingmee- gezien verwach :te de da 1 tot meerder! stellen) de heer e 1971 C. C. Te beroepsk interest nd van i te v ig.jarige I i Boerhai was dat senschudt ïoor de 1 Academ' worden. ARRISON (AP) In het westen Utah, nabij de staatsgrens met da, zijn ongeveer duizend schapen of stervende. t gebied lig ongeveer 290 kilometer zuidwesten van het Dugway proef- a van het Amerikaanse leger, in 1968 5.000 schapen omkwamen een uit de hand gelopen proefne- met zenuwgas. Vierhonderd kilo- oostelijk van de sterfgevallen ligt lercury, in Nevad, een proefterrein Amerikaanse commissie voor menergie. Op 18 december werd de aarde opengescheurd door een irgrondse kernontploffing. LEIDEN (KNP) In een commentaar op de brief van het Diocesaan Bestuurs college aan mgr. dr. A. J. Simonis en het antwoord daarop van de nieuw be noemde bisschop zegt dr. L. G. A. van Noort O.S.Cr., voorzitter van de de kensvergadering in het bisdom Rotter dam, bljj te zijn met de afloop van de besprekingen tussen het diocesaan be stuurscollege en de nieuwe bisschop. Dr. Van Noort zegt „het meest tevreden te zijn over de openhartigheid, waar mee het diocesaan bestuurscollege de zórgen der priesters zich eigen heeft gemaakt en op tafel gelegd. Niemand kan meer twijfelen aan de motieven der priesters, toen zij zich tegen de benoeming verzetten". „Wanneer het zoals mgr. Simonis in zijn antwoord inderdaad slechts om accentsverschillen in het denken gaat, dan zie ik de toekomst met ver- SCHIPHOL (A.N.P.). Volgende week zullen in Tokio tussen een delegatie van de Rijksluchtvaartdienst en Japanse ulchtvaartautoritciten besprekingen ge voerd worden over de opening van een luchtlijn van Schiphol via Moskou naar Japan zowel voor de Japan Airlines als l.L.M. Japan Airlines vliegt al een over Siberië naar Parijs en Londen. (ADVERTENTIE) Breng een»-een bexoek aan De actiegroep Wereldkerk loonde zich gisteravond verheugd „dat er een basis is gevonden voor vruchtbare samen werking". De woordvoerders van de actiegroep constateren ook dat er tussen bisschop en diocesaan bestuurscollege een open hartig gesprek is gevoerd op hoog ni veau .Vooral de open houding van het bestuurscollege en van dr. Simonis wordt op zeer hoge prijs gesteld. Beleidslijn Df. M. de Jong, Proost draal kapittel en oficiaal i dom Rotterdam gaf in een commentaar te kennen van het bestuurscollege stuk werk der vicarissen te vinden". Het si duidelijk, dat onder mgr. Jansen een belangrijke lijn in het be leid is gekomen. Als men in onderlinge samenwerking voortgaat met deze lijn, dan is er basis voor vertrouwen en zijn I accentsverschillen niet erg. Zouden er I echter in de hoofdlijnen wezenlijke Drie leden van een Amerikaanse joodse organisatie staan in dc beruchte concentratiekampkleding op post bij de Russische ambassade in New York. Dit uit protest tegen de jodenprocessen in de Sovj,et-XJnie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volksvijand nummer één, de luchtvervuiling, krijgt vanaf van daag aanval na aanval te verduren van dc artsen-automobilisten. Dc Ned. Ver. van Artsen-Automobilisten (V.V.A.A.) begint dan op verscheidene plaatsen in ons land met gratis tests van uitlaatgassen en als dat nodig is ook gratis bijstellen van carburateur en dergelijke. Nog te weinig, zo vindt de V.V.A.A., wordt aan dacht besteed aan de luchtverontreiniging met koolmonoxyde en koolwaterstoffen, zoals die afgescheiden worden in de uitlaatgassen van automobielen. Dit ondanks het feit. dat Amerikaanse cijfers aanwijzen dat de luchtverontreiniging door motorvoertuigen gesteld moet worden op 64 pet van het totaal. In de Verenigde Staten is reeds een scSwperc controle op de vervuiling door dc industrie. TESTSTATIONS IN HELE LAND verschillen blijken te bestaan dan wordt het moeilijk." „Duidelijk blijkt uit de brief van het bestuurscollege ei> het antwoord van dr. Simonis, dat er in ieder geval dia loog geweest is. En waar gedialogeerd wordt, wordt ook het bidden vrucht baar", aldus dr. De Jong. Voorzitter J. A. A. van Well van de diocesaanse pastorale raad gaf er de voorkeur aan met commentaar te wach ten, totdat hij het resultaat van het overleg tussen het diocesaan bestuurs college eii de nieuwe bisschop had doorgesproken in het dagelijks bestuur van de raad. MEDBELTOONZALEN LEEGHWATERPIBN WALDORPSTRAAT 62 Ta. 070-600816* - DEN HAAG VERKOOP VTA DE HANDEL CAGLARI (Reuter) De 83.882 ton me tende Liberiaanse tanker Universe Pa triot Is vannacht na een brand en een ontploffing in tweeën gebroken voor de kust van Sardinië. Volgens radioboodschappen zijn tot dusver zestien leden der bemanning van de tanker opgepikt. De te hulp gesnelde schepen moesten tegen een zeer ruwe zee optornen teneinde de Universe Pa triot te bereiken. De Liberiaan heeft een Duitse kapi tein en ongeveer vijftig Jajanse beman ningsleden aan boord. Conflict Guinée-Bonn Duitsers met ophanging of verbranding bedreigd (Van u-respondent) BONN President Heinemann van de Bondsrepubliek heeft president Sckoe Toerée van Guinee telefonisch gratie ge vraagd voor de Westduitser Adolf Marx, die in Guinée terecht staat. Marx was in Guinée werkzaam als bedrijfsleider voor een Franse brouwerij. Volgens de Guinese Nationale Vergadering, die zichzelf voor deze gelegenheid maar tot hoger revolutionair gerechtshof uitgeroe pen heeft, was Marx betrokken bij de mysterieuze invasie in Guinée begin november. Enige dagen geleden pleegde een even eens onder verdenking staande landge noot van Marx, Seibold, zelfmoord. In West-Duitsland twijfelt men er echter aan of het zelfmoord is. Ook daarover heeft president Heinemann uitleg ge vraagd. De aanklager in het proces te gen Marx heeft inmiddels zijn eis reeds uitgesproken: openbare executi ©door de strop, verbranding op de brandstapel of in de kokende olie. De Westduitsers verdenken Obst- Duitsland ervan de gehele affaire op gezet te hebben. Enige tijd geleden knoopte Guinée diplomatieke betrekkin gen aan met de D.D.R. De verhouding met Bonn is sedertdien zeer achteruit gegaan. Volgens een Westduitse functio naris heeft Oost-Duitsland Guinée valse documenten toegespeeld waaruit zou moeten blijken dat de twee beschuldig den lid waren van een geheime dienst. AMSTERDAM )ki»p) De Missie Verkeersmiddelen Actie (MIVA) heeft in 1970 voor eeu bedrag van ruim 2.6 miljoen gulden aan vervoermiddelen uitgekeerd aan Nederlandse en inheem se priesters, religieuzen en andere mis- siehelp(st)ers. Van de 487 vervoermid delen werden er 103 aan de eigenlandse priesters geschonken. Onder de ver voermiddelen waren o.a. 12 vrachtwa gens, 86 jeeps en landrovers, 175 auto's, 50 motorfietsen en scooters, 12 fietsen. 12 boten, 1 muilezel en 7 paarden. De politie van Beek kwam proces-verbaal opmaken tegen kienende D '66-leden. Hel ging klaarblijkelijk nogal gemoedelijk KAMERLID IMKAMP OP DE BON BEEK (A.N.P.). Gisteravond is in Beek (Zuid-Limburg) wegens overtreding van de wet op de kans spelen proces-verbaal opgemaakt tegen het Tweede-Kamerlid mr. dr. M. Imkamp- van D '66, die een prooefproces wil uitlokken om te komen tot vrjj kienen. Met het oog daarop organiseerde. D '66 een kienbijeenkomst. die bewust niet volgens de wettelijke voorschriften werd gehouden. Niet alleen was er geen vergun ning voor de kienbijeenkomst aangevraagd, D '66 overtrad ook de wettelijke bepaling, dal op de avond zelf geen nieuwe leden mogen worden aangenomen. Behalve mr. Imkamp verbali seerde de politie, die was uitgeno digd om te komen ingrijpen, twee andere leden van D '66. De prijzen- pot werd niet in beslag genomen. Dit alles was voor het bestuur van dc V.V.A.A. aanleiding om, vooruit lopend op de bepalingen in Europees verband, die in ons land op 1 oktober a.s. van kracht zullen worden, appèl te richten aan de Nederlandse automobilist om ge zamenlijk dit kwaad zo snel en zo effectief mogelijk de kop in te drukken. Ze heeft daarom haar technische dienst een planlaten uitwerken om iedere automobilist in de gelegenheid te stel len zijn auto gratis te laten testen op d« hoeveelheid koolmonoxyde (CO) en koolwaterstoffen (CH) in de uitlaatgas- De grote boosdoener bij de automo bielen als het gaat om liet produceren van koolmonoxyde en koolwaterstoffen is wel de carburateur. In het algemeen kan worden gesteld dat een storing in het carburatiesysteem bij stationair draaien van de motor een te hoge koolmonoxyde-emissie zal geven. Het te veel aan koolwaterstoffen in het uit laatgas wordt daarentegen veroorzaakt i door een storing in het verbrandings proces, bijvoorbeeld door een niet juist afgestelde ontsteking, te hoge weer stand van radio-ontstoorde bougieka bels, verkeerde, vervuilde of verkeerd afgestelde bougies, of een onjuiste klep- afstelling. De V.V.A.A. is hiermee juist een stap voor op de Shell die eenzelfde plan heeft, maar dan door de tests te laten verrichten op de Shell-stations langs dc wegen. Het zou dan gaan om een 400 meetstations in heel het land. De V.V.A.A. haalt dit aantal van 400 meetstations bij lange na niet. Er zijn enkele grote garagebedrijven in het land die de meetapparatuur, zoals die voor deze tests voorgeschreven is, heb ben aangekocht en die belangeloos hun medewerking hebben gegeven. De meetstations in Zuid-Holland zijn: N.V. Kinesis. Voorstraat 18. Delft; Centraal Autobedrijf N.V., Prinses Margriet plantsoen 10, Den Haag. Alleen voor KNAC-leden. de KNAC Technische Dienst, Sofialaan 4, Den Haag; N.V. Automobielbedrijf J. Hulleman, Paral lelweg '2, Gouda. Jazzconcert in Pepün. Dick van de Capellen, bas. drummer Frick Ineke en Gijs Hendriks, als-sopraan-tenor en bariton-sax, zullen op zondagmiddag 24 januari optreden. Oorspronkelijk was het Kwartet Rudi Brink op deze middag vastgesteld maar dat concert is nu naar maart verplaatst. Dr. S. MANSHOLT: (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De vicc'-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. Mansholt, heeft gisteren in Zwolle de P.v.d.A. opgeroepen ervoor te zorgen dat zij na de verkiezingen in de regering komt. Volgens de heer Mansholt zijn dc socia listen in Nederland verdeeld versplin terd cn machteloos, terwijl cr een ont wikkeling aan de gang is, die eist dat de socialisten hun stempel op de gang van zaken drukken. Burgemeester R. van Zinderen van Koog a d. Zaan heeft bedankt voor het lidmaatschap van de P.v.d.A. Hij is het niet eens met het P.v.d.A.-congres in Groningen, dat zich uitsprak voor een gekozen burgemeester,. De burgemeester is vanaf de oprichting lid van de P.v.d.A. geweest. Hij overweegt lid te worden van DS'70. De vier fractieleden van de P.v.d.A. in de Apeldoornse gemeenteraad heb ben zich aangesloten bij DS'70. Twee maanden geleden trokken zij zich al terug uit de fractie van het Progressief Akkoord, omdat volgens hen goede sa menwerking met de PPR en de PSP niet mogelijk was.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5