Leiden continueert bouw Meren wijk met 484 huizen Ingmar Bergmans sombere „A passion MINISTER (VOORLOPIG) AKKOORD: Begrip leidde tot aanzienlijke besparing MENSELIJK CONTACT BIJNA ONMOGELIJKHEID bioscopen in LEIDEN MARKTBERICHTEN VRIJDAG 22 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 yoy, foetbal 5IDÈN Minister Schut heeft voorlopige goedkeuring gehecht aan de mining en aan de finanoieringsopzet van 484 woningen in Leiden. Dat is ■t grootste contingent-ineens, waarvoor in deze gemeente tot nu toe ouwvergunning verstrekt werd. De 484 woningen zijn ontworpen in de 'an flats. Ze zullen in het eerste bouwcomparfciment van de Meren- rijk gebouwd worden. De bouw kan binnen enkele maanden in volle gang n. 484 woningen zijn geprojecteerd in dezelfde „vlek" van het bestemmingsplan srenwük, als de 256 flats waarvoor de minister vorig jaar mei de eerste paal slaan. Btf die gelegenheid erkende hij de typische huisvestingsmoeilijkheden n Leiden. Het zo snel al verlenen van (voorlopige) goedkeuring voor dit project, het gemeentebestuur als het honoreren van die erkenning. )it mag ook uit het volgende worden [eleid Omwille van een snelle voort- l van de bouw in de Merenwijk, had gemeentebestuur verzocht, de goed- iring nog in 1970 te verlenen. Op 1 van dit jaar is echter een aan- nlijk gunstiger bijdrageregeling, voor woningbouw van kracht geworden, middellijk na de ontvangst van de üsteriële goedkeuring, gedateerd 30 rember ,1970, heeft het gemeentebe- op ambtelijk niveau contact opge- met het ministerie. Door activiteit en overredingskracht van de Leidse amb tenaren maar ook door bereidwilligheid en begrip van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid kwam een overeenkomst tot stand waarbij de goed keuring met twee dagen werd opgescho ven naar 1 januari 1971. BESPARING Dit betekent voor de gemeente Leiden een besparing van ongeveer 2,5 mil joen, die het onder de oude regeling zelf had moeten financieren. In de nieu we regeling blijft het project namelijk onder de z.g. „Kritische grens" in de verhouding tussen stichtingskosten en rijksbijdragen. Boven deze grens nemen de rijksbijdragen weer af, nietttegen- staande de stijging van de stichtings kosten. Hierdoor is bij de 484 woningen ook toepassing van de fiktieve verlaging van de stichtingskosten niet nodig, waar door het eerste project in de Merenwijk „de 256 woningen" voor een hogere bijdrage in aanmerking kwaim. De verwachte nettohuur dat is de huur zonder de maandelijkse bijkomende kosten ligt momenteel gemiddeld op 275,Dat betekent een meevaller van ongever 1 50,per maand, dank zij het begrip dat minister Schut toonde voor de Leidse problemen. Onder de oude regeling zou bij ge lijkblijvende stichtingskosten het huur- verschil circa 35,hebben bedragen- Die stichtingskosten zullen echter aan zienlijk hoger zijn dan het ministerie bij de berekeningen had aangenomen. Daardoor zou het huurverschil zeker op 50,per maand gekomen zijn. ARGUMENTEN Die hogere stichtingskosten (in dit ge val de bouwkosten) zijn te herleiden op: 1) de verhoging van de BTW met 2% per 1 januari (nu 14%); 2) de risico regeling lonen en materialen3) de hogere funderingskosten (in de Merenwijk zijn heipalen van tenminste 20 meter nodig) en 4) de langere bouwtijd, waardoor hogere kosten door meer renteverlies, langer toezicht. De erkenning van bijzondere handicaps door het ministerie leidde tot de zo fortuinlijke regeling. De 484 flats zullen gebouwd worden door Elementum N.V. te Maassluis, die ook het eerste contingent in de Meren wijk bouwt. Het complex bestaat uil aantal blokken in hoogbouw van drie tot zes lagen. Het zal hoofdzakelijk kamerflats bevatten en een kleiner tal driekamerflats. Momenteel wordt nog onderzocht of er ook een aantal vijf- kamerflats in kan worden opgenomen. KWALITEIT De besparing op de bouw zal geen leiding zijn tot een mindere kwaliteit van de woningen. Behalve een grote woonkamer, een kleine en twee r slaapkamers is er een centrale ruimte die door middel van een vouwwand een verplaatsbare wand voor verschil lende doeleinden bruikbar is, dan wel een (speel-)hall vormt als „bufferzone" tussen de woonkamer en een intieme eetkeuken. Een van de bijzondere attrac ties van dit bouwtype is het balkon negen x twee (deels 1,5) meter. Zodra de definitieve bouwvergunning afkomt, zullen B. en W. de raad een plan voor de bouw van deze 484 woningen voorleggen. Als de raad zijn content geeft, kan de bouw vrijwel onmiddellijk beginnen. Het karwei zal ruim anderhalf jaar duren. In totaal is met de bouw een bedrag van ca. 25,miljoen gemoeid. i de 484 woningen in de Merenwijk: A) Het eerste contingent van 256 huizen (in aanbouw); Bj Het contingent, Daartussen maisonnettes, waarvoor nog geen uitgewerkte plannen bestaan en D) Scholen. Op de i Stinksloot, die de verlengde Sumatastraat de Merenwijk binnenvoert. I hu, Hand Hu[ wordt de voetba ;ndien h«' echters' muzika rveld.y Ri^ Blijf van mij af Boskoop wordt de laatste tijd druk •r bomen geboomd. Nu is dat op zich t zo merkwaardig, want Boskoop is zoals we op de lagere school leer- x een boomkwekersdorp. Nu wil geval, dat er sedert enige tijd her- laldèlijk grote vernielingen aan kost- bomen worden aangericht, hoofd- ikelijk door jeugdige lieden, in veel wallen kinderen van boomkwekers. reeds enkele kostbare vlier- ruiken vakkundig tot brandhoutjes sprokkeld en een aantal perebomen zonder vorm van pardon in lichter lie gezet. De oudere generatie van oskoop schaamt zich en voelt zich r, een kip, die zijn eigen eieren laat ukvallen. De heer T. Klazinga, di- cteur van gemeentewerken, vond het lemaal wel welletjes, toen enkele da rt geleden weer enkele bomen opzet- lijk door jeugdigen met timmerman- ibtties werden stukgezaagd. Van (ge- icht) hout timmerde hij een bord in kaar en schilderde er een vriendelijk, ich dringend verzoek op: „Blijf van af, ik wil- blijven leven". En nu r afwachten of de jeugd aan dit rzoek gehoor geeft. Anders kan Bos- >op zijn reputatie als boomkwekers- vel aan de wilgen hangen. Blijdschap et it altijd aardig te weten, waarmee mand wèl en waarmee iemand niet Er zijn van die gesloten typen, e je dat nooit precies te weten mt. Niet zo Menno Wolters, secretaris de PAK-partijen in Leiden. Naar inleiding van een bericht over een AK-hearing in Leiden-Noord, de ak er die onlangs door het nieuwe buurt- »mié werd geploegd, stelt hij vast dat PAK geen banden heeft met welk •jkcomité dan ook. let blijdschap geeft hij er verder ken- naar informeren, zo laat de secretaris weten. Wel zijn we big, dat het nog maar pas Sinterklaas geweest is. Voorlichting of dienstauto Burgemeester en wethouders van Ha- zerswoude zijn bereid ten aanzien van sekstuele voorlichting op de basisscho len tot een standpuntbepaling te ko men. „Wij zijn ons er niet van bewust, terzake reeds een standpunt te hebben ingenomen", antwoorden zij SGP-ge- meenteraadslid L. J. Matze, die in eer schrijven de vraag heeft gesteld, of „on ze christelijke b. en w. en raad van ge dachte zijn, dat seksuele voorlichting dan een belangrijker zaak voor de ge meente is" dan zijn pleiten voor eer dienstauto voor de gemeentebode. Welke kweekschool geeft aan de kwe kelingen dit onderwijs? Indien dit peen leervak op de kweekschool is. moet onbevoegden daar toch voorlichting geven!", zo stelt zij. De heer Matze. c langs weer herbenoemd tot voorzitter van de plaatselijke SGP-afdeling, be treurt zeer de opkomende gedachten van seksuele voorlichting op de scholen, alsook dat b. en w. zelf deze gedachte in overweging neemt. Nieuwe kunstclub Voor de nieuwsgierigen: Buut 110, de Leidse kunstenaarsvereniging, is niet meer. Op een vergadering gisteravond in de sociëteit aan de Nieuwe Beesten markt werd besloten de vereniging op te heffen. Daarmee is echter de vereni gingsband nog niet uit de Leidse kunstenaars geslagen. Gisteravond werd namelgk besloten een nieuwe vereni ging op te richten. Initiatiefnemer van de nieuwe kunsclub is Willem Postma. Op een vergadering volgende week wordt de club een naam toegedacht. Verrassend nieuws voor de sociëteits leden van Buut 110: de siciëteit blijft voorlopig bestaan, maar uiteraard niet onder de naam Buut 110. Onschuld Het desolate eiland met zijn grimmige bewoners in Ingmar Bergmans „A passion". Studio. Ben Hur Voor zijn eenendertigste film „A Pas sion" heeft Ingmar Bergman weer eens teruggegrepen naar zijn gelief koosde thema: het onvermogen van de mens tot onderlinge communicatie. Dit gegeven hangt als een grauwe sluier over de vier hoofdpersonen in dit menselijk drama en vooral over de figuur van Andreas, STUDIO een man die zich fen: zaam op een eiland heeft teruggetrokken ver van de zogenaamde beschaving maar ook in zijn afzondering geen rust vindt. Zijn contact met de medemens be staat uit nogal oppervlakkige ge sprekken met een architect en diens vrouw, met wie hij later een ver houding begint en de enige relatie met de buitenwereld zijn de televisiebeel den van vechtende soldaten, die aan tonen, dat ergens op het vasteland een oorlog woedt. Verder woont er op het eiland nog een weduwe, die zich aan de illusie vast klampt dat haar huwelijk gelukkig was en een geheimzinnige sadist die de dieren op hetellaftd doodt door ophanging. Andreas woont samen met de weduwe, wier overleden man even eens Andreas heette. Andreas is ge scheiden van zijn vrouw, die Anna heette, terwijl dat ook de naam van de weduwe is enz. enz. Bergman speelt een intelligent, maar nogal me lancholiek spel met zijn hoofdfiguren, die hun noodlot niet schijnen te kun nen ontlopen en voor wie de afzonde ring waarin zij leven eerder benau wend, dan bevrijdend is. Opgenomen op het eiland Faro, waar van wij uit verschillende vroegere Bergmanfilms al vrijwel iedere meter kennen, laaien de gemoederen in „A passion" langzaam op tot de situatie vrijwel onhoudbaar voor allen wordt. De toenemende dreiging zit ditmaal meer in de dialogen, dan in de beelden en als dit werk van de Zweedse re gisseur daardoor visueel minder aan trekkelijk is dan vroegere films van zijn hand. geboeid blijft men toch kij ken naar dit wanhopig worstelen met de onderlinge communicatie. Voor de belangrijkste rollen deed Ing mar Bergman weer een beroep op zijn oude vertrouwde kern van acteurs als Max von Sydow, Bibi Andersson en Liv Ullman met als nieuw gezicht Er- j[aads ToajiqojE ap aip 'aosqdasof puei Meisjes- internaa(k)t De achttienjarige Andreas is tot over zijn oren verliefd op de mooie Inger, tot groot ongenoegen van haar ouders. Deze braven lieden denken de oplos sing gevonden te hebben door Inger naar een internaat in Zwitserland te zenden. Andreas reist haar echter na en weet verkleed als meisje het internaat binnen te PAMPPA dringen. Maar daar be- LAIVItnA ginnen de complicaties pas goed, want een van de meisjes, een lesbienne, raakt hevig verkik kerd op de in Andrea omgedoopte Andreas en stelt verwoede pogingen in het werk om hem-'haar voor zich te winnen. Ook het hoofd van het inter naat, een oude seniele man, ziet wel wat in Andrea. Natuurlijk valt de jongeman door de mand met als ge volg een groot schandaal: stel je voor, een jongen op een meisjesinternaat! Onnodig te zeggen dat Inger en An dreas aan het einde in eikaars armen vallen. Noël Roquevert, de bekende Franse acteur, tekent voor de rol van het hoofd van het internaat en in de rolverdeling treffen we verder de na men aan van onze landgenotes Lucie van der Lelie en Hanneke Harmsen. Ook in deze film valt van het nodige bloot te genieten. Er zijn films, die men na verloop van jaren beter kan „opblazen" tot 70 mm dan ze opnieuw verfilmen. De tweede verfilming van Lewis Walace's „Ben Hur" met zijn melkweg van sterren is zó'n film. Ruim tien jaar na de Ne derlandse première trekt dit spek takel nog volle zalen. Niet in het minst vpnwege de TDiAKirkkl wagenrennen, die T KI A NUN slechts elf minuten van dit bijna vier uur durende kijk spel innemen, maar onbetwist het hoogtepunt vormen. Thans, na tien jaar, zal menigeen nog volop genie ten van dit kleurrijke historische filmgebeuren. Sabata Lee van Cleef, sinister, wreed, ma ger en sluw als de nimmer missende scherpschutter Sabata is de voor naamste attractie in de Italiaanse western „Sabata", die volgens het bekende procédé in elkaar is gezet. Thema is een bankroof in het grens stadje Daugherty. De geheimzinnige scherpschutter Sabata ach terhaald de rovers en brengt het geld terug, tot ongenoegen van de daders achter de daders: een corrupte rechter, een rijke landeigenaar en een lounche kroeghouder, die door Sabata wor den gechanteerd. Vergeeft pogen de ze Sabata te laten vermoorden.Het oorspronkelijke in deze film is het feit dat de harmonikaspeler door een banjospeler is vervongen. Voor de rest is het louter sadisme en geweld wat de klok slaat. Bijvoorbeeld Overspel Oswalt Kolle is een soort Oe Thant onder de sex-beoefenaars. Hij bemid delt met vaderlijke hand bij huwelij ken die in het slob zijn geraakt, omdat een van beide partners overspel heeft gepleegd Wat Kolle met zijn redevoe ring aan het begin wil bereiken wordt niet duidelijk. Hij heft de waarschu- wende vinger tegen mannen en vrou wen die overspel in het huwelijk als een basis zien voor echtscheiding. „Er moet gepraat worden", zegt Kolle. Gepraat wordt er wel in de door hem geregiseerde film. Er blijft echter wei nig over van de voorlichting, die hij aanvankelijk pretendeerde. Zijn ver filming bezit bijna alle ingrediënten die ook terug te vinden zijn in een doorsnee sex-film. Verschil is echter wreed, mager dat Kolle met zijn inleidend praatje n andere kijksfeer geschapen heeft. Charlton Heston, na El Cid nu in Leiden weer terug als „Ben Hur". Trianon. De vrouw en de erotiek Vijf regisseurs uit vijf landen hebben zich op een kort verhaal geworpen, waarin de problemen van de geëman cipeerd geachte vrouw worden be handeld. Vijf stukjes film, die dit gemeen hebben, dat ze fraai gefoto grafeerd, maar qua inhoud erg beduidend zijn. Ritme en stijl komen zo overeen, dat het ook best p-y het werk van één man had ntA kunnen zijn. Zo weinig v schilt de Italiaanse sequentie van Duitse, de Duitse van de Japanse, de Japanse van de Amerikaanse en de Amerikaanse weer van de Zweedse. Kunnen we nog enige belangstelling opbrengen voor Emanuella, die meer kinderen krijgt dan zij aankan, het gestrande huwelijk van de Duitse Gerda laat ons ijskoud en de door haar schoonmoeder uitverkoren Ja panse Akiko is ondanks dit typisch oosters probleem net zo oninteressant westers als de rest. De Amerikaanse Sandy ontmoet, in een tijdperk ws n men per computer zijn ideale levens partner krijgt aangewezen, een onbe nullige jongeman en de met seksuele voorlichting overladen Ingrid kiest r vele omzwervingen op erotisch terrein een figuur, die in tegenstelling tot Feijenoord woorden de voorkeur ?eeft boven daden. Erg interessant is het allemaal niet en anderhalf uur later zijn we wat de vrouw en erotiek betreft nog even ver als toen de film begon. Toegetakelde es: „Blijf van mij af, ik toil blijven leven!' nis van dat de PAK-partijen in het al gemeen blij zijn met het ontstaan van dergelijke comité's. Niet blij is het PAK met wijkcomité's, die worden geïnspi reerd door de Kommunistische Een heidsbeweging of de eveneens Marxis- tisch-Lenirtistische Bond van Huurders en Woningzoekenden, omdat deze ex treme groeperingen niet Xuitsociale bewogenheid te werk gaan, maar uit revolutionaire illusies. Wel blij is bet PAK met het wijkcomilé in De Kooi, dat niets uitstaande heeft met welke politieke partij dan ook, inclusief PAK en KEë. De heren P. van Westbroek van dit wijkcomité en J. F. Westbrock van de KEN zijn beslist niet dezelfde. Mochten er bij u in de toekomst nog vragen rijzen omtrent de blijdschap van het PAK, dan kunt u er altijd rustig Bijna een pagina de mist in vandaag! De koerier, die in het holst van de nacht berichten ophaalt bij de plaatse- olijke correspondent van „De Leidse Courant", werd vannacht in Alphen aan den Rijn door de politie aangehou den en ill het bureau aan een streng maar niet onvriendelijk verhoor onder worpen. De koerier stond met een zak lantaarntje naast een woning, waar hij nieuws dacht te vinden toen hij gezel schap kreeg van een politiepatrouille, die vaststelde dat de man zich ver dacht ophield c.q. nabij het erf van bedoeld pand. Bovendien werd in zijn auto een niet-onaardig kleedje aange troffen. En of meneer maar even wilde vertellen hoe hij daaraan kwam. Het heeft verdachte heel wat moeite gekost om eerst de twee agenten en daarna nog eens twee rechercheurs te overtui gen van de onschuld van zijn handelen. Weten agenten veel van hoe een krant gemaakt wordt. NOORDWIJK SJC heeft gisteravond opnieuw een oefendnel gewonnen. Via een 32 voorsprong bü de rust werd het voor de Noordwijkers een 53 over winning. SJC, dat in de competitie tot nu toe da nig teleurstelt en nauwelijks aan scoren toekomt, was produktief dankzij Arie Weyers (2 doelpunten). Theo Hermans (2x) en Henk van Rhijn, die eenmaeal LEIDEN Van Polen, 3e Dan, van „sportschool Luiten" is door de Neder landse judo bond vrijgesteld van de Zuid-Hollandse judokampioefischappen in gewichtsklassen, die zondag a.s. in de sporthal „De Vliegermolen" te Voorburg gehouden worden, en die tevens gelden als voorronden voor de Nederlandse Kampioenschappen. Van Polanen heeft dit te danken aan zijn erelijst (7x kampioen van Zuid-Holland) en aan het feit dat de bond deze keer graag eens andere mensen naar voren ziet komen, om op deze wijze jeugdige, talentvolle judoka's de kans te geven naar de top door te dringen. LEIDEN, 22 JAN. - ders vermeld): slachtstler koelen per kg koelen 700-1000-1550; biggen 58- gocd; melkkoeien HANDEL*" slachts tieren rustig; vette koelen goed: schrammen matig; biggen ROELOFARENDSVEEN 21 Jan. Bloemen - 34-42, Nordia 43-71, Carina 33-38; Forsythla- Br. Star 1.80, -2.75. Preludlui Christmas Gold 2,45-2.65, Charles 1,98-2.55; Casslni 2.45-2.90, Prominence 2,40-2,80, Apel-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3