Vieuw onderzoek nodig naar welzijnsbeleid @3* „Taras Boulba' moet twintig jaar brommen Rok blijft over de knie 601e STAATSLOTERIJ Vakbeurzen Karwei en Tuin en Park dorado voor doe-het-zelvers Sophia .oren Dolce vita in Brussel... Aantrekkelijke Fabianicollectie Gratis reizen Beloning voor vinden van Mengele uitgeloofd! DONDERDAG 21 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT Weten schappelijke arbeiders in actie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De overheid loet veel meer geld vrijmaken oor onderzoek van problemen in welzijnssfeer. Van de 2700 mil- ien gulden, die in Nederland arig jaar werden uitgegeven voor etenschappelijk onderzoek, ging jna alles naar projecten die ge- :ht zijn op uitbreiding van de dustriële produkten. Dat de dustrieën daar hun geld voor tgeven, is begrijpelijk. Maar dan oet de overheid met haar weten- hapsbudget zorgen voor tegen- icht door vooral aan onderzoek welzijnsvraagstukken geld te iven. Dit heeft gisteren de Bond n Wetenschappelijke Arbeiders in een gesprek met een ntal Kamerleden, dat op verzoek n de meerderheid van de Kamer den besloten bleef. )e overheid wil ons land graag mee doen in de ruimtevaart, de vlieg- gbouw, de raketten en luchtbussen, us de B.W.A. Anders zijn we straks lankelijk van de Verenigde Staten, wordt dan gezegd. Zo gaan miljoenen staatsgeld naar grote industriële belan gengroepen die zich bewegen op de markt van de geavanceerde technologie. Het nationaal budget is al afgeroomd voordat welzijnsvraagstukken aan bod komen in het wetenschapsbeleid. De Amerikanen laten gevangen Rus gaan WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering heeft woensdag een in 1965 wegens spionage tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeelde Rus toestemming gegeven naar zün land terug te keren. De 40-jarige Igor A. Ivanov, chauffeur bij het Russische handelskantoor Amtorg in de Verenigde Staten, werd in 1963 in verband met een spionage-affaire ge arresteerd. Bij deze zaak waren voorts 3 leden van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties en een Amerikaan be trokken. Ivanov kreeg 20 jaar gevangenistraf. Hij ging hiertegen in hoger beroep en rerd toen tegen storting van een borg- >m van 100.000 dollar voorlopig in vrij heid gesteld. Zijn bewegingsvrijheid was echter beperkt tot New York. Gisteren werd officieel bekendgemaakt dat de toestemming voor de terugkeer naar de Sovjet-Unie van Ivanov is gegeven. spanning tussen welvaartgroei en wel zij nsbedreiging zal op deze manier al tijd blijven bestaan, aldus Peter Cohen van de B.W.A. Volgens de B.W.A is vorig jaar van de 2700 miljoen voor funcjpmenteel on derzoek en ontwikkelingswerk 60 pet voor rekening van de industrie geko men. Van de resterehde 40 pet die de overheid besteedde, ging 534 miljoen naar welvaartsgericht speurwerk tegen 80 min naar welzijnsgericht speurwerk, 745 miljoen was niet bij een van deze twee groepen in te delen. Zo zou de actiegroep de lastige Zwa nenburger die vecht tegen uitbreiding van Schiphol vanwege de geluidshinder, graag alternatieve oplossingen willen aanbieden tegenover de uitvoerig gedo cumenteerde Schiphol-rapportcn. Maar daar is onderzoek voor nodig en dat kost geld. Hetzelfde geldt voor het Cen traal Actiecomité Rijnmond, dat de mi lieuvervuiling zou willen zoeken op die terreinen die autoriteiten en industrie ën laten liggen. Er zijn werkgroepen in saneringsbuurten die niet gelukkig zijn met oplossingen van de gemeenten, maar zij kunnen geen betere ideeën aan de hand doen omdat er onvoldoen de onderzocht is. Er zijn verder werkgroepen die zou den willen onderzoeken of het woonmi- lieu in moderne flatwijken werkelijk zo dodend is als soms wordt beweerd. Maar voor hun onderzoek komt geen geld op tafel zodat deze zaken onbe kend blijven, aldus de B.W.A.-delega tie. De overheid wordt volgens de B.W.A. I in wezen op sleeptouw genomen door industriële belangen. Dit komt aldus de bond door de dubbelfuncties van de belangrijke wetenschappers die de re- i gering van advies dienen over het we- j tenschapsbeleid. Kamer koppelt leeftijd passief kiesrecht aan meerderjarigheid (ADVERTENTIE) (Vai parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor de koppeling van de leeftijd voor het pas sief kiesrecht aan de burgerrechtelijke meerderjarigheid van 21 jaar. Mocht j t.z.t. de meerderjarigheid op 18 jaar gesteld worden, dan wordt de leeftijd i voor passief kiesrecht automatisch 18 jaar. De heer Wiegel (V.V.D.) had op het j wetsontwerp van minister Becrnink j (Binnenlandse Zaken) tot verlaging van het passief kiesrecht tot 21 jaar, gisteren een amendement ingediend die deze koppeling mogelijk moet maken. Als beide Kamers akkoord gaan met de grondwetswijziging om het passief kiesrecht te verlagen tot 21 jaar en tegelijkertijd te koppelen aan de meer derjarigheid zal dit echter pas effect hebben bij de Statenverkiezingen van 1974. Een amendement van de socialist Van Thijn, dat werd gesteund door de PPR, PSP en D '66, om de leeftijd voor het passief kiesrecht en die voor het actief kiesrecht te stellen op 18 jaar, werd door de Kamer verworpen. Het grootste bezwaar was dat hierdoor de mogelijk heid zou ontstaan dat minderjarigen in de Tweede Kamer gekozen zouden kun- De Italiaanse curiekardinaal Antonio Bacci, die gisteren op de leeftijd van 85 jaar in zijn woning in Rome over leden is. Als latinist genoot kardinaal Bacci een wereldnaam. Antonio Bacci werd 4 september 1885 in Giugnola in het aartsbisdom Florence geboren. Op 9 augustus 1909 werd hü priester gewijd. Paus Joannes XXIII nam hem op 28 maart 1960 in het college van kardinalen op: EERSTE KLASSE 20 januari 1971 PRIJZEN VAN f 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 40 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 47 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 843 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 576* 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 326* 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 565 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 9148 EEN PRIJS VAN 2.000,is gevallen op het nummer: 021563 2.000,is gevallen op het nummer: 059250 t 2.000,is gevallen op het nummer: 001239 2.000,is gevallen op het nummer: 055776* f 2.000,is gevallen op het nummer: 021156* DE PRIJS VAN 5.000,is gevallen op het nummer: 019974 25.000,is gevallen op het nummer: 021111 DE EXTRA PRIJS VAN 50.000,is gevallen in de serie K op het nummer: 071548 EN DE TROOSTPRIJS VAN f 1.000,— op nummer: van elk van de andere series. 071548 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Wells indel (Van verslaggevers) UTRECHT Twee vakbeurseii tege lijkertijd. van 23 t.m. 28 januari :ullen voor de echte doe-het- Infoers en kweek-het-zelvers de hoog- [/punten van het jaar worden: Tuin Park en Karwei. Volgens schat ten is de totale Nederlandse doe- t-zelf markt op dit moment tussen 450 'miljoen gulden groot, 'rof. F. L. Polak stelt dat de arbeids- :ijd vergeleken met de periode eerste industriële revolutie thans al ruimschoots gehalveerd is. Hij wacht wederom een halvering tijdens tweede industriële revolutie, die ingezet is met liet computertijdperk, automatisering. Duidelijk is dat de massale vrije tijdsbesteding groeit tot :entrale problemen van de toekomst. Doe-het-zelf aktiviteiten, studie, hob bies, culturele en creatieve activiteiten wt het zullen op nog haast onvoorstelbare daarom (Wijze toenemen. is de|De doe-het-zelfactiviteiten nog peciaal, omdat het onderhoud Toch leigen huis sinds kort niet meer fis- taal aftrekbaar is. Het ziet af 1e|"ok naar uit dat het ambacht ,,Artf sierkunst, die in een vorige generatie ïstre.ek verdrongen leken door fabrieksnijver- he'd. zich weer meer zullen gaan fd bo- fintwikkelen. let huidige doe-het-zelfpakket het ilankje, het latje en het stukje board de kleine houthandel voldoet luidelijk niet meer aan de behoefte. schrijft,] che be- zakelijk liefheb Sadler- De beurzen Karwei en Tuin en Park laten dan ook duidelijk zien dat er een revolutionaire ontwikkeling aan de gang is. Helaas een ontwikkeling naar meer gemak. Die ontwikkeling naar meer gemak in de handvaardigheid is op de beide beurzen in de noviteiten in alle op zichten' te constateren: Een klein trac- tortje, de Husky Pup, tuintrekker, waarojn nog lichamelijke arbeid doen, nietwaar? Een elektrische snoei- maaier, die dan ook nog 99Vs gulden moet kosten voor de man die de rand jes langs de gazons niet meer met de hand wil knippen, gepilleerde bloem zaden, die het de kweek-het-zelver ge makkelijker moeten maken om van zaaibed tot grote plant te komen, flambouwen voor in de tuin, water dichte tafellampen voor 140 gulden, snoerloze gazonmaaiers" om de buren niet te hinderen, barbecues voor in het stadsachtertuintje. Het zijn stuk voor stuk uitingen van een overgaan tot tuingemak. De noviteiten op de vakbeurs Karwei maken het zeker de man, die half in dustrieel zijn vrije tijd wil door brengen, gemakkelijker. Voor de ech te doe-het-zelver is er weinig ple zier aan. Het wordt te gemakkelijk. Plafondtegels, die onmiddellijk plak ken, in een kunststofmateriaal, waar van de onechtheid afstraalt. Het enig aardige, en dit is een ontwikkeling die zo is over komen waaien vanuit Amerika, zijn de nieuwe lijmsoorten, waarbij men af is van de houtlijm, die op een vuurtje warm gemaakt moest worden. Helper gevluchte joden na 31 jaar gerehabiliteerd ST.-GALLEN (AP) Een voormalige Zwitserse politieofficier, die 31 jaar ge leden zijn betrekking verloor omdat hü vluchtende joden hcimelük had geholpen I het land binnen te komen, is te lange leste officieel gerehabiliteerd. De thans 79-jarige Paul Grüninger heeft, aldus delen vrienden mee, van het bestuur van het kanton St.-Gallen een brief gekregen waarin men hem eer be tuigt „voor de humanitaire houding ge toond ten aanzien van vluchtelingen die met de dood werden bedreigd". Maar „de zaak" tegen Grüninger zal J evenwel van overheidszijde niet meer i juridisch of administratief worden her- I opend, aldus de brief. Grüninger heeft het na zijn ontslag financieel heel moeilijk gehad en ging tenslotte weer terug naar zijn oude vak, het onderwijs. (ADVERTENTIE) (Van c jspondent L. Kleyn) Dramatisch slot van wilde achtervolging FRANKFORT (DPA) Na een wilde achtervolging door taxichauffeurs is in dc vroege ochtenduren, van gisteren in Frankfort een sportwagen met grote snelheid in de Main gereden. Drie van de vier inzittenden verdronken. De be stuurder kon zich met de grootste moeite zwemmend redden. De achtervolging begon in het centrum van Frankfort met een ruzie tussen een taxichauffeur en de bestuurder van een sportauto, die de taxi zou hebben gesne den. De taxi zette een achtervolging in en wist de sportwagen klem te rijden. De taxichauffeur werd door twee van de inzittenden van de sportauto mishandeld. Zwaar gewond hij had een hersen schudding en verwondingen aan zijn neus en kuitbeen wist hij in zijn taxi te komen en zijn collega's via de mobi lofoon te waarschuwen. Tijdens de achtervolging door een groot aantal taxi's vergistte de bestuur- van de sportwagen zich in de weg. In het havengebied reed hij door een hek langs de waterkant en vloog met een grote boog in het ijskoude water van de Main. Voor de ogen van de achtervolgers zonk de auto onmiddellijk naar de PARIJS Taras Boulba (vanwege zijn zwarte hangsnor) oftewel Francis Roussilhe, Frans onderdaan van 42 jaar en berucht spion voor Roemenië, heeft het staatsveiligheidsgerechtshof, waar voor hij gisteren in Parijs terecht stond, 20 jaar gevangenisstraf gekregen. ïSrancis, van zeer eenvoudige afkomst, was geen groot licht. Eindexamen mid delbare pchool heeft hij nooit kunnen doen en met moeite haalde hij diploma Engels. Zijn belangstelling ging hoofdzakelijk uit naar goed eten drinken, naar mooie meisjes en r dure havannasigaren. Daar kreeg hij pas geld genoeg voor toen hij bij de NAVO, toen nog in Parijs, in dienst kwam op de afdeling documentatie. De NAVO ging onder generaal De Gaulle Parijs uit en verhuisde naar Brussel. Vanzelspr'ekend verhuisde Francis mee. Want zulk een goed betaalde betrek king liet hij niet lopen. Hij verdiende 3.000 franc in de maand. Vrouw kinderen liet hij achter in Parijs. Dat laatste stelde hem in staat in de Belgi sche hoofdstad het leven te leiden, dat hem zinde. Hij kwam daar in aanraking met Roemeen, Carman. Geen grotere hater van het Russiche communisme dan hij, deze Caraman. In werkelijkheid dienst bij de Roemeense ambassade Parijs. Maar dat vertelde hij de oni zele Francis er niet bij. Hij deed het voorkomen alsof hij van Griekse af komst was, in de oliehandel zijn geld verdiende en maar door één groot ide aal bezield is: Roemenië los te weken van Rusland. Als Francis als ambtenaar van de NAVO hem daarbij wilde hel pen, zou hij hem rijkelijk belonen. ophia Loren was op de show Biki en trok er meer aandacht vele modellenVooral van aanwezige fotografen die een iige kans ontdekten om pittige aatsjes de wereld in te sturen, was niet alleen: haar zuster erbü, en Ira van Furstenberg Venals een minder bekende ac- ricc, dochter Van een Milaans xtielfabrikantdie niets an ts wist te doen dan in haar liegeltje te küken en haar neus poederen. Sophia keek naar de bikini's en applaudisseer- ichtsgetrouw, maar liet niets los 'er haar voorkeur. Het was in der geval eens wat anders op de tste rü dan alleen maar afge- ikkerde modejournalisten die met 'Upoints en papier schermen en fotografen verwensen omdat hun gezichtsveld blokkeren (ADVERTENTIE) )it is het recept: iaasfonduevan Nederlandse kaas. aquelon inwrijven met knoflook, •an 4 dl halfdroge witte wijn in pan verwarmen tot de wijn at bruisen. Vervolgens 500 gr Ingesneden jong belegen Goudse invoegen, goed roeren en weer »n de kook brengen. Binden met Uzena, op smaak niaken met mt,p (Van moderedactie) ROME. De haute couture- ontwerpers Fabiani en Ognibene' Zendman lieten gisteren zien dat in de lente- en zomermode voor i971 de bevrijding van de vrouw niet per se een rol behoeft te spelen. De beide ontwerpers hadden geen strakke door-kijk- kleren, micromini en shorts zo als de andere ontwerpers deze week, ze verzekerden op deze manier de wat minder dapperen ervan dat ze hun boezem best mogen bedekken en hun benen en buik ook. Fabiani liet aantrekkelijke enkellange jurken zien, wijn en olijfkleurig in doorschijnende gestreepte katoen, met mouwen die vanaf de elleboog tot de pols poften. Hij had ook een donker gouden cape, die van achter met kno pen dichtging en schuin van de schou ders viel. Bij hem varieerden de lengte van jurken en jassen van net onder de knie tot over de enkel. Ognibene Zendman had zijn rokken tot onge veer 8 cm onder de knie voor overdag en liet die zakken tot de enkel voor 's avonds. De bruine en zwarte kleuren maakten zijn rustige collectie nogal donker. Het blote zat bij Fabiani en Zendman in een split hier en daar en in een doorkijkblouse. Fabiani bracht veel lange rechte jur ken met splitten, lange mouwen en kleine ronde kraagjes strak omde hals. Een was van zwarte zijde ge maakt en had glitters om de hals en polsen. Ognibene Zendmans concessie aan het exhibitionisme was een nauw sluitende zwarte jruk, met een wijde split van voren van net onder de navel. Maar er werd echter een ge streept vest overheen gedragen, daar onder zware wandelschoenen met ve ters en open tenen. Fabiani deed op een of andere manier denken aan het verre oosten, hij liet eeo witte broek zien met een gele colljurk, die weer onder een wijd uitstaande olijfkleurige jas ver borgen was. Verder toonde Fabiani veel broekpakken, in de „Prins van Wales"-stijl. Een uitzondering was een pruimkleurige doorkijkblouse met bal letjes, waarbij een mannenbroek ge dragen werd. De „Alta Moda"-mensen in Italië heb ben zich erg ingespannen om met details tenminste een toetje nieuwig heid te brengen nu de langere mode steeds doet terugdenken aan de perio de voor de tweede wereldoorlog. De shorts zijn slechts een afleidingsma noeuvre, om de vrouwen de kans te laten toch hun beste been te blijven voorzetten, niettegenstaande deze lan gere rokken. Wie het zo ziet, is ook Biki, zij laat rokken dragen die bovenaan sluiten en voor de rest openvallen., op shorts en korte broeken. Ze sluit de rok in een schuinlopende lijn, zodat onderaan een haakse opening blijft. Hoe men de rok ook draait of keert, ergens hebben de meeste onderwerpers er wel een split, verborgen sluiting of knoopslui- ting die toelaten in een ommezien te veranderen. Het resultaat kan dan best zijn dat de meesten langzamer hand de rokken lager sluiten zowat kniehoog en de shorts thuislaten, omdat ze een bijkomende warme kle ding betekenen die weinig zin heeft. Opvallend bij de nieuwe collecties is de overvloed van klassiekgetailleerde vesten. In echte „tailleurssnit", uitge werkt in strepen, ruiten of effen ma teriaal passend bij de korte broeken, de kniebroeken en ook bij zwierige plooirokken die een effen blazer- sportvest pittig uitwaaieren. De bolero kent nieuwe triomfen en mouwloze mantels zijn van de partij. In tere kleuren, luchtige zijde, effen of be drukt. Hoeden Er zijn heel veel hoeden voor deze zomer: de breedgerande tuinhoeden vangen veel wind, maar er zijn ook tulbands, eierdopjes uit stro en zijde, helmmodellen in namaakleder en stro. dophoeden, strohoeden of vilthoeden met slappere randen. Alles varieert van collectie tot collectie. De schoenen houden de aangekondigde hogere hak ken, en worden veelvuldig afgeboord met galonnetjes. Bloemen bloeien zeer sterk deze zomer: op namiddag-en-hoog- zomermodellen, op avondjaponnen en als bijkomende versiering op een hals band of.in de armen van een zo mers bruid. Die van Centinaro kreeg er een geruit zijden jurk voor met brede hespmouwen. Die van Ehzo was in triestig grijs, met een echt ver pleegsterssluiertje op het hoofd en een rijtje witte camelia's als een bef mid denvoor een alternatief op het wit, zegt hij.. Voor wie angstig, onvolwas sen en zeker niet vol vertrouwen het huwelijk tegemoet gaat. Waar Enzo deze bruid is gaan opzoeken heeft hij er niet bijgezegd. De stroom Italiaanse modeontwerpen voor de komende zomer gaat nog steeds door. Deze avondcreatie, voor zover die uit stof bestaat, is een ontwerp van Renato Balestra, getiteld „Blauwe Camelia", naar aanleiding van de blauwe crepe afgezet met tuitte camelia's. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die li past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar 10.- jaarkaart i 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. Francis moest hem daarvoor geheime documenten van de NAVO in handen spelen. Op dat aanbod ging Francis in. Want hij werd voor zijn spionagewerk dik betaald. Soms 500 soms 5.000 franc per document, naar gelang van de impor tantie. Met dat extra geld kon hij de grote Piet uithangen in Brusselse café's, restaurants en bars. Natuurlijk in ge zelschap van schone Eva's, die wel za gen dat hij dik in de duiten zat. Dat werd zijn ongeluk. De Franse contra spionage kwam erachter en legde de hand op de schouder van Francis, net toen hij bezig was documenten-top-se- cret in zijn zak te steken. Gisteren stond hij voor zijn strenge rechters in Parijs, die weinig geloofden van zijn verhaal, dat hij alles gedaan had in de hoop een oorlog tussen Oost en West te kunnen vermijden. Vanzelf sprekend werd de zaak achter gesloten deuren behandeld. Francis ging de cel in met twintig jaar voor de boeg. Waarschijnlijk zal hij die niet ten volle uitzitten, want als regel worden spion nen na een paar jaar tegen elkaar uitgewisseld. Zo gaat dat in die we reld. TEL AVIV (AP) Een joodse wereld organisatie looft een beloning van 50.000 dollar uit voor degene die inlichtingen kan geven die tot de arrestatie van de nazi-misdadiger dr. Joseph Mengele De joodse federatie voor slachtoffers in het nazi-regime vindt dat Mengele persoonlijk schuldig is aan de dood van 2.000.000 joden en de verminking van miljoenen joodse vrouwen tijdens het ïzi-regime. Mengele was de Duitse SS-arts van het concentratiekamp in Auschwitz. Hij "i zich nu in Paraguay bevinden ,Het is niet .moeilijk Mengele te ver moorden", aldus woordvoerder Fried- L „maar dat zou te gemakkelijk hem zijn. We moeten hem voor de rechter brengen en het recht zijn loop laten". „We hebben de ttjd; in Para guay vlucht hij van de ene plaats naar de andere; we zullen hem wel te pakken krijgen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7