CekióeSouAant V. en D. bood Toon 50.000 gulden voor carnavalshit Jesus Christ Superstar rockopera op TROS-tv Schaatsreportages kosten NOS 2,5 ton Moedig óf vermetel „Hebje nog een bloemetje voor mijn knoopsgat, schat Ook imitatie verkrijgbaar Internationaal Orgelconcoürs Haarlem BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1971 DON i de P.P.R., heeft deze week een uitspraak gedaan waarvan politieke vriend en tegenstander zich beiden zul len afvragen of die uitspraak moedig is in het licht van realitieitszin of verme tel volgens de mogelijkheden bij een pokerspel. Alleen de P.P.R.-leiding zelf kan op zulke vragen antwoord geven. Volgens de heer Aarden heeft het blijven voortbestaan van de P.P.R. als zelfstandig partij weinig zin, wanneer de fractie komende verkiezingen niet verder komt dan drie zetels. De radica le partij moet, aldus haar fractievoor zitter, minstens vijf zetels halen of „zich nader beraden over de consequen ties". Zo'n laatste zin lijkt natuurlijk op de orakeltaal van Delfi; de heer Aarden heeft voorlopig slechts willen zeggen dat overstappen naar de Partij van de Arbeid uitgesloten is, omdat ook de socialisitische hoofdmacht een afbrokke lend geval is. Wat blijft er dan over? D'66, DS'70, P.S.P.? Het zal voor de radikalen dan een moeilijke beslissing worden; want of ze moeten gaan samenwerken met een partij die in hun ogen ook een „splin ter" is, of ze moeten combineren met politici wier denkbeelden bij de P.P.R. op bepaalde onderdelen toch op ernstige bezwaren stuiten. Stunt mocratische partijen in dit verband Terecht niet, dachten wij. Want in de eerste plaats is een deel van de tegen woordige P.P.R. daarvan zo vervreemd, dat het een onnatuurlijk huwelijk zou betekenen en in de tweede plaats is een man als Aarden te eerlijk dan dat hij zijn kiezers na de verkiezingen op zo'n stunt onthalen zou. De politieke duide lijkheid zou dan verketterd worden door een man die haar tijdens en na zijn breuk met de K.V.P. als een van zijn hoofdargumenten gehanteerd heeft. Intussen blijft het een pikante vraag, wat de op een P.P.R.-lijst gekozen Ka merleden dan straks zouden moeten doen, wanneer ze maar met zijn drieën of vieren blijken te zijn. om met al te pessimistisch te worden. Krijgen we dan zo iets als wat vroe ger bij de C.P.N. en de Boerenpartij heeft plaats gevonden? Of moet de heer Aarden dan naar motieven gaan zoeken om op zijn uitspraak van 19 januari te kunnen terug komen? Vermoedelijk moet deze uitspraak dan toch wel een beetje gezien worden als een riskant bod in het pokerspel; zo in de trant van kiezers, zorg dat we meer dan vier Kamerzetels krijgen, want anders springt de bank! Congres opheldering, i Den Bosch de P.P.R.-leiding voor het partijcongres verschijnt. We kunnen ons voorstellen dat partijleden dan om nadere informa tie vragen. Die informatie is dan wel zo interessant als nadere mededelingen over de manier waarop de P.P.R. haar program van solidariteit met de min derbedeelden in eigenland en de we reld financieel-economisch zou willen realiseren. Als post scriptum nog één opmerking, de K.V.P.'ers die een kiesdrempel willen en met hun initiatiefvoorstel vrij kans loos lijken, hebben van de heer Aarden, nu een nieuwe argument gekregen om te beweren dat wat zij voorstellen zo gek nog niet is. Veronderstel dat P.S.P.. DS'70 S.G.P., G.P.V. en de erfgenamen van de Boerenpartij ook zulke openbare uit spraken gaan doen. Dan wordt het kiesdrempelwetje alleen maar de juri dische bevestiging van een voldongen feit!. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Toon Hermans heeft voor zijn nieuwe carnavalsplaat „Heb je nog een bloemetje voor mijn knoopsgat" 50.000 gulden gekregen van Vroom en Dreesman, die de plaat in de Toonversie sinds kort in alleen-verkoop heeft. Inmiddels heeft ook de platenindus trie niet stilgezeten. Het ziet er naar uit, dat verschillende maatschappijen zogenaamde „cover-versies" van het nummer op de plaat gaan zetten, die via de gewone handel hun weg naar de kopers zullen vinden. Op dit ogenblik komen in ieder geval de maatschappij en Telstar (Johnnie Hoes) en Dureco met hun eigen versies. Intussen hebben ook enkele maat schappijen gereageerd op de medeling, dat Toon Hermans en zijn producer Willem Duys en Pim Jacobs de Toon- plaat aan de normale grammofoonplaten industrie hebben aangeboden, Een woordvoerder van een der maatschap pijen, die liever onbekend wenst te blijven: „Ik heb sterk de indruk, dat dit driemanschap al van tevoren wist, dat het nummer aan V. en D. verkocht zou worden. Ook wij hebben meegeboden. Wij waren bereid om een bedrag van 25.000 gulden als voorschot te geven, maar V. en D. bood het dubbele. Een waanzinnig bedrag, wanneer u weet dat daar een verkoop van 60.000 exem- Mia Farrow als Jeanne d'Arc LONDEN (AP) Mia Harrow, eens het prototype van het korte haar la Jeanne d'Arc, repeteert voor een nieuwe lol: de Franse patroonheilige zelf. Zij zal de rol spelen in het oratorium van Honegger „Jeanne d'Arc op de .brand stapel" op 7 februari in de Albert Hall door het versterkte Londense Sympho- nieorkest. Dirigent zal haar echtgenoot André Previn zijn. Weduwe van Stefan Zweig overleden NEW YORK (AP) Mevrouw Fri- derike Maria Zweig, ex-echtgenote van wijlen de Weense schrijver Stefan Zweig, is in de ouderdom van 88 jaar overleden. Mevrouw Zweig, letterkun dig critica en romancière, heeft een biografie van haar man geschreven en was oprichtster van de Stefan Zweigvere- niging. De Zweigs traden in 1920 in het huwelijk. Dit huwelijk werd ont bonden in 1939, toen zij naar de Vere nigde Staten trok. De „piratenmaatschappij onder de platenfabrikanten" want zo zien ve len het elf-provinciën-label van Dureco, de enige maatschappij die niet bij het machtige CCCG is aangesloten heeft een imitatie van de Toon-plaat opgeno men. „Heb je nog een blommetje, want het is carnaval", is de titel van de plaat, die blijkens de hoes door Toon en Herman werd opgenomen. Achter deze namen gaat schuil het duo John Cris- pijn (die het arrangement schreef) en Pierre Kartner, die zijn carnavalscar rière indertijd als Lord Wanhoop begon. De hoes zou voor niet ingewijden wel licht misleidend kunnen werken, want voorop prijkt een grote getekende kop van Toon zelf. terwijl de Namen Toon en Herman zo zijn geplaatst, dat men naar het woordje „en" moet zoeken. Daarbij is de imitatie zo geslaagd, dat menigeen zal denken Toon zelf te ho ren. Hoe de showmaster hierop zal rea geren is nog niet bekend. Hij verblijft momenteel in het Zwitserse winter sportcentrum Arosa. De opname was voor het eerst te horen in het KRO- programma „Van 12 tot 2" van giste- De rock-opera Jesus Christ Superstar zal in Nederland niet zo spoedig te zien zijn, omdat de rechten daarvan althans de televisierechten zodanig hoog zijn, dat geen omroep er zich gauw aan zal wagen. De TROS echter verwierf wel de muziekrechten, maar dat be tekenden, dat bij een realisering voor de televisie alle drama tische handelingen uit de opera achterwege moesten worden gelaten. Dit stelde regisseur Lex de Rooi uiteraard voor geweldige problemen, omdat hij daardoor ten aanzien van de medewerking van de platencast aan handen en voeten was gebon den. Hij is er toen van uitgegaan, dat het programma een illustratie zou moeten worden van de plaat, waardoor dan echter wel alle visuele mogelijkheden van het medium tele visie te hulp moesten worden geroe pen. Het is dientengevolge technisch een uitermate ingewikkeld program ma geworden dat zich bedient van zwart-wit ampex, zwart-wit film evenals kleur ampex en kleurfilm, alsmede van alle mógelijk truccage- technieken. Het klompex, dat tot stand is geko men, is de vrucht mede van een nauwe samenwerking tussen regis seur Lex de Rooi en de bekende Brabantse antiquair, Ben Hüsstege, die als expert voor kerkelijke kunst een zeer belangrijk aandeel heeft gehad In het bijeen brengen van de elementen kerkelijke kunst, die in Foto boven: een werkopname in de Lambertuskerk te Haar en. Foto onder: een trio uit al degenen, die aan het tot stand komen van dit programma hebben meegewerkt, namelijk Lex de Rooi, Lagos Kalanos en de regieassistente René Paton. idee gekomen om de gehele visuali sering zich te laten afspelen in de Lambertuskerk te Haaren. De voornaamste medespelers zijn: Judas - Murray Head; Jesus - Ian Gillan; Maria Magdalena - Yvonne Elliman; priester - Paul Raven; Ho gepriester Caiaphas f- Victor Brox; - Paul Davies - Mike d'Abo. Na afloop zal een panel, bestaande uit de dirigent Henry Arends, de komponist Lex van Delden, ds H. J. Kater en vacaris F. Thuis het werk uit muzikaal en religieus* oogpunt aan een bespreking onderwerpen. De produktie van het geheel was in handen van Ben Hüstege, Lex de Rooi en Paul Boots. NEDERLAND I 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Hoelabaloe 19.29 uur Met de camera op jacht 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mission impossible 21.10 uur Valkenjacht 21.55 uur Rock-opera Jesus Christ superstar 22.40 uur Journaal TELEAC 22.45 uur Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS '8.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaaal 19.05 uur Den Haag vandaag NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.05 uur: Van hart tot hart 19.15 uur: Nader bekeken, wereldraad van kerken 19.40 uur: Van hart tot hart •20.00 uur: Journaal NCRV •20.21 uur: Please sir Hier en nu •12.10 uur: Hup Holland hup, sportshow 22.10 uur: Farce majeure 22.35 uur: Psalter •22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie 19.10 uur Van gewest tot gewet 19.50 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal VPRO 20.21 uur Pik-in, het is winter IKOR 22.30 uur Allah, doc. over Islat 23.' uur Journaal TELEAC 23.10 uur Onze landbouw VARA •19.30 uur: Charlie Brown •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mannix, serie 21.10 uur: De ombudsman •21.35 uur: Kort en klein, sketches 22.15 uur: Een klein uur u •22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Studeren )EGS' 'kderl ifgeloi legen HILVERSUM 1 isproken brief. i dichtbij. 19.40 Mens BELGIE 324 m (Nederlands) Nieuws. 18.03 Verzoekplaten, desportuitslagen. 18.30 Wegwijs v I. 20 13-1 luziêk. "22.00 Nieuws"en De Zcv»i|lJ;J| rieke muziek. 23.40-23.45 Nieuw sco-Drive-ln: De showbusiness op de k< I genomen. 17,00 Aklua-Sportkompi jort)nieu\vs, reportages, commentaren ïofoonmuziek. (8.00 Nieiu HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Bet Show. NCRV: 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek de koffie. (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. Pers Vers: nieuwe platen NOS: Nieuws. 13.03 Jan Corduwener Show. o.a. Europees Pop-parlement. 11.55 Beurs- Niet BELGIE 324 m NEDERLANDS Nieuws, mededelingen en SC 12.08 V.d. Landbouw. 12.15 Vrljdsj srliehting: uitzending Nieuws.) Nieuws.) 17.00 Nicu Muziekprogra Japanse violiste debuteert bij Residentie-Orkest De 24-jarige Japanse violiste Yuuko Shiokawa zal op woensdag 27 januari haar Nederlands debuut maken met het Residentieorkest in het Haagse Con gresgebouw, waar zij het vioolconcert K 216 van Mozart zal vertolken. Aanvan kelijk was Mariana Sirbu. een jonge Roemeense violiste, de debutante en so liste van die avond maar deze is plotse ling ziek geworden en kon niet naar Nederland komen. Yuuko Shiokawa kwam in 1961 naar Europa en trok de aandacht van Rosbaud en Kubelik die haar hielpen met enkele engagementen voor belangrijke concerten. Zij trad o.a. met Kubelik op in Londen. Ko'penhagen,- Keulen en vele malen te Berlijn. Yuuko werd geboren in Tokio, studeerde in haar geboortestad en later bij een Duit se pedagoog in Lima. Zij bespeelt de beroemde „Emperori'-stradivarius die zij ter b'eschikking kreeg van Jan Kibe- lik, vader van Rafaël. (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Tussen 8 en 9 juli aanstaande wordt, te Haarlem, het 21e Internationaal Orgelconcoürs gehouden. Ontstemming hij andere omroepen over Geopend wordt dit, op 6 juli, met een x concert te geven door het Groot Om- li' roepkoor, het Omroeporkest en drie OeVOOlTeC litl Hg organisten, afwisselend door Hans Kox j O en Henk Spruit geleid. Het pièce de résistance is een nieuwe j (Van onze omroepcorrespondent) compositie van Hans Kox, speciaal voor deze gelegenheid geschreven in opdracht van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Deze is het rechtstreekse gevolg van een initiatief van de Stichting Internationaal Orgel waarbij de overweging, datj dag- en zondagmiddag zo'n slordige 70.000 gulden per dag of wel ander halve ton kosten. Daarenboven moet I de NOS aan de KNSB voor de uitzend- j «erst rechten nog een ton betalen, zodat de stijd om de Europese schaatstitels de NOS ongeveer een kwart miljoen gaat kosten. De waarheid gebied te zeggen, dat enige Eurovisiepartners in Noord-Europa bij relavering van de t.v.-reportages hun aandeel in de kos ten zullen bijdragen. de voor grote, akoestisch problematische ruimten, weinig eigentijdse composities geschikt zijn, zeker een rol heeft gespeeld. Het nieuwe werk van Han* Kox is bedoeld om een optimaal en functioneel gebruik van dergelijke ruimten te ma ken en werd gecomponeerd voor vier koren, twee orgels, koperblazers en strijkorkest. „Requiem for Europe" heeft hij het genoemd; de tekst, ervan stelde hij samen uit fragmenten van de Engelse bijbelvertaling het Boek Prediker de Psalmen in het LatijnDuitse en (waarschijnlijk) Franse gedichten. (ADVERTENTIE) CcidóeSouAcmt bij ons op kantoor. HILVERSUM Ruw geschat zullen zaterdag en zondag minstens 4 mil- J joen kijkers ettelijke uren breeduit voor hun beeldscherm zitten om de verrichtingen te volgen van Ard en j Keessie tijdens de Europese kampi- oenschappen hardrijden op de schaats te Heerenveen. Het merendeel van j hen vindt zoiets een vanzelfsprekende I zaak want je betaalt per slot van j rekening 75 gulden per jaar aan roepbijdragc. Dit soort evenementen zijn NOS-sport echte prestige-objecten en bij de voorbereidingen wordt door chef-sport Bob. Spaak en zijn zeven mansredactie niets aan het toeval overgelaten. De kijkers kunnen ervan overtuigd zijn,'dat ze alle spectaculai re ritten via het magisch venster kun nen volgen. Bovendien is de redactie van Studio Sport voornemens om in Heerenveen een t.v.-documentaire te maken van Ard Schenk, die op een later tijdstip zal worden vertoond. Niet alleen de t.v.-camera's. maar ook enige filmers zullen deze sportman uit Anna Palowna van uur tot uur vol- Amerikaanse film no. 1 in Belgrado BELGRADO (AP) Op een hier gehouden vertoning van films die al elders prijzen hadden gewonnen is he- den tot beste verklaard de Amerikaanse „They shoot horses, don't they". Op het festival zijn in totaal 36 films vertoond. De tweede prijs ging naar „Midnight cowboy", gevolgd door „Leo the last", van Leo Boorman. De critici evenwel bekeken het anders. Die gaven de tweede prijs aan „Easy rider", de derde aan „2001. a space Odessey". PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 Toon Klop in „Haagse ateliers" In de serie „Haagse Ateliers" van het Gemeentemuseum zal een tentoonstel- ling worden ingericht die gewijd is aan het werk van de Haagse kunstenaar 1 Toon Klop die van 23 januari tot en j met 28 februari zal duren. Eerder was in deze serie werk te zien van de aquarellist He mm P'vn n en dc I kunstschilder Kees van Bohemen. Dit plan wordt met lede ogen aange zien door de sportjournalisten van de andere omroepverenigingen. Ook zij waren van plan om voor hun eigen sportuitzendingen een gefilmd „pro fiel" te maken van de meest op de voorgrond tredende cracks. Dit is trouwens hun goed recht, want ook de omroepen mogen in hun eigen zend tijd sportprosramma's vertonen. Hier liet een steen des aanstoots tussen de NOS en d' andere omroepen. Bob Spaak redeneert vaak: „Le sport c'est moi", maar hij gaat voorbij aan het feit, dat NOS-spórt beslist niet het monopolie bezit voor deze gebeurte nissen Wat bijvoorbeeld te denken geeft is het feit, dat de KNSB de medewerkers van NOS-televisie en radio voorzien heeft van liefst 138 toegangsbewijzen voor de Europese kampioenschappen in Heeren' andere omroepen kregen er maar twee. De AVRO-televisie. die ook film impressies voor haart sportpanora- ma wil maken, mag het middenter rein niet betreden. De NOS wel. Dit riekt naar bevoorrechting van NOS- sport. Wij vragen ons trouwens af welke NOS-figuren straks de tribunes in Heerenveen zullen bevolken. Hoofden van dienst van dé NOS met hun echt tpnnf zomede talrijke vrienden en relaties? De Staatsloterij trok gisteren voor het aanwezigheid van de t.v.- kijkers. Daar werd een plechtstatig vijf-minutenprogrammaatje aan ge wijd en dat was terecht, want voor velen is loterijnieuws belangrijk nieuws. Voor volgende uitzendingen lijkt ons plechtstatigheid en een uitzendduur van vijf minuten volkomen overbodig. De trekkingen zouden vóór acht uur Kunst en Kunstenaars Oostaziatische keramiek uit het Rijks museum Kröller-Müller, zal van 12 fe bruari tot en met 28 maart te zien zijn in het Stedelijk Museum van Gouda „Het Catharina Gasthuis". „Vrouwen? geen probleem" zal nog eens worden opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel op dinsdag 26 jan. in de Koninklijke Schouwburg ie Den Haag. Het is een blijspel van Woody Allen dat geregisseerd is door Robert Walker. Jazzconcert in Pepün. Dick van de Capellen, bas, drummer Frick Ineke en Gijs Hendriks, als-sopraan-tenor en bariton-sax, zullen op zondagmiddag 24 januari optreden. Oorspronkelijk was het Kwartet Rudi Brink op deze middag vastgesteld maar dat concert is nu naar maart verplaatst. Het Pan Trio. bestaande uit Leo Meilink, Barbara Miedema en Anneke Pols, leden van het Ensemble Sygtagma Musieum. zal op vrijdag 29 januari te 20.15 uur een concert geven in De Zingende Zolder, Laan van Meerder- voort 16. Er zal speelmuziek van 1200 tot - 1750 ten gehore worden gebracht op oude instrumenten. Dg De organist Johann Th. Lemckert zal op dinsdag 26 januari te 20.15 uur in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotter dam een openbare presentatie geven voor de Prix d'Excellence voor orgel. Hij zal weiken spelen van Bach, Fres- cobaldi, Clerambault, Reger, en Mes- rd. kunnen worden gehouden en de ui: slagen zouden als een nuchter onder !ei] deel van het NOS-journaal kunne worden opgenomen. Gelijktijdig beide netten, zodat iedereen in i tijd bediend wordt. De NCRV besloot de serie „politie! moorden" met een aflevering i mislukte aanslag op Hitler In 193 We vonden het een programma het puntje van je stoel te zlttei Documentaire t.v.-spelen is ee waar onze Oosterburen voortreffelU weg mee plegen te weten. Dit pn gramma bewees dat op superieur Zulks vooral door de koele aanpak: werd niet geschreeuwd, niet hevig t* toogd, het was allemaal verschrikkt lijk echt. Compleet, ook in de rolbi zetting, van het kleine mannetje het in zijn eentje bijna lukte tot met de koele stenografe die de i tekst toebedeeld kreeg. We hoogst geboeid! IKOR in mei zondagmiddag op het scherm HILVERSUM (ANP) Het IKOR, stichting tot het behartigen van i interkerkelijk overleg In radio-aangt legenheden, uitgaande van de voorn lige oecumenische raad van kerken Nederland, heeft gisteren in Hllvei :ls sum het 25-jarig bestaan gevierd zelfstandig zendgemachtigde. I0SI Igei «fa i i ar i irg< Dick Spüker en George Lolosidis zullen hun laatste werken ten toonstellen in Galerie de Sfinx te .Amsterdam (Oude Ziids Voorburgwal 241) van 27 januari tot 14 februari. Het zesde lustrum als zelfstand: hot zendgemachtigde zal het IKOR schijnlijk niet meer halen, want sini kort worden besprekingen gevoei met andere kerkelijke zendgemac! tigden om tot een nieuw kingsverband en een nieuwe structu: te komen. In verband met de jubileumvierir zal in de maand mei op drie zondage een experiment worden genomen i een zendtijdverplaatsing. Het IK0 wil dan bij wijze van proef i gaan uitzenden op de zondagmidda van twaalf tot één uur. De mini?" zal hiervoor nog extra zendtijd schikbaar moeten stellen. Slaagt proef, dan wil men na 1 oktober <1 dit tijdstip met de uitzendingen gaan en die op de zondag- en dondr dagavond laten vervallen. Het betre hier alleen de televisieuitzending' van het IKOR. - fer nr' -ï

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2