n Premier Ulster vraagt hulp VEEL SHORTS IN ROME Gevechten in Belfast onheilspellend BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK Onderwijs werkende jongeren nog een omstrede zaak Kelner komt om bij brand Gewestvorming kan volgend jaar starten OLIECONFERENTI IN TEHERAN LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1971 (ADVERTENTIE) (Van correspondent) CaicbeSou^ant dan zo spoedig mogelijk even 1 i op kantoor PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 LONDEN Majoor James Chichester-Clark. premier van de Noord- ierse regering heeft gisteravond een blitzbezoek aan de Britse hoofdstad gebracht om met R. Maudling, minister van Binnenlandse Zaken, de nieuwe onrust in Belfast te bespreken. De rellen in bepaalde katholieke woon wijken van Ulsters hoofdstad worden door de regering Chichester-Clark hoofdzakelijk toegeschreven aan tweedracht tussen rivalerende fracties van het illegale Ierse republikeinse leger, de zgn. IRA. Maudling ontving Chichester-Clark in de werkkamer van premier Edward Heath in het parlement. Hun gesprek was kennelijk erg belangrijk voor de Noordierse regeringsleider, die nieuwe steun van Londen nodig heeft om in zijn land de situatie onder de knie te krijgen. In sommige uiters rechtse kringen van Ulsters Uniepartijgaan weer ontevreden stemmen op die het ontslag van de premier eisen. ONDANKS WETTELIJKE REGELING Behoef te aan vakcursus of aan vormingswerk DEN HAAG Wettelijk heeft het Haagse bedrijf van Siemens geen enkel recht om 63 van zijn jonge werknemers terug te halen van de wekelijkse dag vormingscursus op het Haagse vor mingscentrum. In artikel 12 van de arbeidswet staat namelijk: De werkge ver is verplicht jeugdige werknemers tot 18 jaar, op schriftelijk verzoek van hun ouders, een dag per week vrij te geven met behoud van loon voor hel volgen van onderwijs of vormingscur- Sinds augustus vorig jaar is het zelfs zo dat werkende jongeren van 14 en 15 niet eens mógen werken als zij niet voor een dag per week ingeschreven staan bij en vormingsinstituut of school voor beroepsgeleidend onderwijs. Alleen meisjes die huishoudelijk werk verrich ten zijn uitgezonderd van dit „voor waardelijk arbeidsverbod." Maar de praktijk is anders dan de theorie van de wet. In feite zijn het de bedrijven die uitmaken of hun jonge werknemers wel of niet die ene dag vrij krijgen voor onderwijs of vorming. Door beloften, stille druk. of gewoon door de jongeren anders niet in dienst te nemen, maken de werkgevers het in veel gevallen voor de werkende jonge ren moeilijk van hun recht gebruik te maken. Niet voor niets werd door de organisaties van werkende jongeren op ip grote 1 november demonstratie in 14)89 artikel 12 van de arbeidswet, al 50 fiar oud doodverklaard omdat het nooit tot werking is gekomen. In het Haagse Siemensgeval komt daar nog bij dat een groot deel van de 63 cursisten ouder is dan 17. Dat zij in bedrijfstijd naar de vormingscursus konden, was een gunst van Siemens. Er wordt dan ook gepleit het wettelijk recht op een dag vorming uit te breiden tot 23 jaar. De kwestie-Siemens staat overigens in allerlei opzichten beslist niet op zich zelf. De vormingsinstituten zijn om aan cursisten te komen sterk afhankelijk van de medewerking van de bedrijven. Ondanks wervingscampagnes slagen de vormingsinstituten er niet in de wer kende jongeren voldoende te bereiken. Van de 466 duizend werkende jongeren van 14 tot en met 18 jaar nemen er naar schatting 33 duizend deel aan vormingscursussen. 66 duizend volgen een beroepscursus in het leerlingwezen, 49 duizend volgen ander part-time on derwijs. Ongeveer 70 pet. volgt geen enkel onderwijs of vorming meer. Daarom gaan de vormingsinstituten cursisten werven in de bedrijven. Men probeert de bedrijfsleiding aan te pra ten dat het bedrijf voordeel zal putten uit het vormingswerk voor hun jeugdi ge werknemers. De organisaties van werkende jongeren zien dit met lede ogen aan. Zij zijn bang dat het vor mingswerk op deze manier teveel onder invloed van de bedrijfsbelangen zal ko- De heer Peters, staffunctionaris van het Nationaal Centrum Vorming Be- drijfsjeugd, een van de drie landelijke organisaties van vormingsinstituten, ontkent niet dat veel vormingsinstituten hun opstelling ten aanzien van de be drijfsbelangen laten afhangen van hun feitelijke afhankelijkheid van de gratie van de bedrijven om cursisten te krij gen. $it probleem is de laatste tijd scher per geworden ten gevolge van de maat schappij-kritische opstelling van het vormingswerk. Veel vormingsleiders be seffen dat jonge werknemers behoefte hebben aan een stuk maatschappelijke bewustwording. De bedrijven zijn ech ter uit op (jonge) werknemers met een groter stuk verantwoordelijkheidsbesef tijdens het werk. Over dit principiële verschil van uitgangspunt tussen vor mingswerk en bedrijfsbelang bestaat echter binnen het vormingswerk nog lang geen eensgezindheid. Tankerbotsing in baai van Frisco SAN FRANCISCO (RTR) In de baai van San Francisco drijft sinds gisteren een reusachtige massa olie, die afkomstig is van twee met elkaar in aanvaring ge komen tankers, de ruim tienduizend ton metende Arizona Standard en het onge veer even grote zusterschip Oregon Stan dard. De Amerikaanse kustwacht schat de hoeveelheid weggestroomde olie op ongeveer 7:5 miljoen liter. Enkele stran den aan de baai zijn al met een dikke laag olie bedekt. Conflicten als nu bij Siemens in Den Haag komen niet uit de lucht vallen. De heer Peters ontkent niet dat regel matig bedrijven jongeren terughalen uit een vormingscursus. Meestal komen deze conflicten echter niet naar buiten omdat de vormingsinstituten bang zijn de goede verstandhouding met de be- rijfsdirecties te verstoren. In Den Haag is het uitgelekt omdat het om een grote groep ging. Binnenskamers Maar ook nu probeert het vormings instituut het conflict binnenskamers met de Siemensdirectie op te lossen, zelfs buiten de 63 jongeren. Volgens de heer Peters komt het echter ook voor dat dergelijke conflicten ertoe leiden dat een onjuiste situatie in een bedrijf wezenlijk wordt verbeterd. Maar het zal niemand verbazen wanneer conflic ten als nu bij Siemens in de nabije toekomst meer gaan voorkomen. De organisaties van werkende jonge ren beschouwen de maatschappij-kriti sche functie van het vormingswerk als een noodzaak. Om dezelfde reden staan zij afwijzend tegenover de leerlingstel sels. Daarin krijgen de werkende jon geren beroepsbegeleidend onderwijs, in feite een vakcursus. De meeste leerling stelsels worden opgericht en bestuurd door organisaties van werkgevers, bij wie volgens de werkende jongeren de bedrijfsbelangen voorop staan. Ondertussen hebben twee PvdA-Ka- merleden, mej. Barendregt en de heer Van Lier, de regering gevraagd of zij het juist vindt dat Siemens zonder overleg de cursisten terugtrok. De j KVP-jongeren hebben ondertussen deze vraag al beantwoord. Zij vinden het i volkomen onjuist wanneer een bedrijfs- directie zich gaat bemoeien met het onderwijs van werkende jongeren. Om naar Londen te kunnen vliegen, had Chichester-Clark speciaal een reis naar de Verenigde Staten uitgesteld. Waarnemers veronderstellen, dat hij aan Maudling de zegen van de nationa le regering gevraagd heeft om in Bel fast een scherpe actie tegen onrustzaai ers en IRA-leiders te ontketenen. Er is sprake van razzia's en huiszoekingen, die in sommige katholieke volkswijken het leven bepaald onaangenaam zouden maken. Mogelijk ligt het in dc bedoe ling de verdachten, die tijdens dergelij ke acties gearresteerd worden, geruime tijd te interneren. De Britse strijdkrachten in Ulster zijn momenteel 6.000 man sterk. Er kunnen meer soldaten met speciale op drachten naar Belfast gestuurd worden als de departementen van binnenlandse zaken en defensie in Londen een derge lijke maatregel noodzakelijk acht. Een beslissing zal in grote mate afhangen van de manier waarop Chichester- Clark de situatie afgeschilderd heeft tijdens zijn gesprek - met minister Maudling. De troepen in Noord-Ierland hebben vorig jaar opdracht gekregen alle nood zakelijke middelen te gebruiken om de orde te herstellen. Als er niets anders op zit. mogen zij schieten om te doden. In militaire kringen wordt gezegd, dat de taktiek die het leger tijdens de nieuwe rellen gebruikt om de orde te herstellen, het gewenste resultaat ople vert. Militaire woordvoerders geven niet de indruk, dat de strijdkrachten nodig versterkt moeten worden. Voor een snel herstel van de orde zijn echter volgens premier Chichester- Clark drastische nieuwe maatregelen nodig, die vermoedelijk vooral tegen de IRA gericht zullen zijn. De huidige straatgevechten in Belfast hebben een onheilspellend karakter. Het is namelijk twee jaar geleden, dat zich daar in het midden van de winter nog incidenten voordeden. De nieuwe onrust vergroot het gevaar van rechtstreeks bestuur door Londen. Om die reden nemen sommige leden van de Uniepartij het de premier kwalijk, dat de incidenten al, een week aanslepen. De grote filmregisseur Alfred Hitchcock heeft er weer eens een onderscheiding by, ditmaal het Croix de Chevalier de la Légion d'Honneur. Hem werd deze uitgereikt in Parijs, waar men hem in de zon zette voor z\jn gehele filmoeuvre. ROCKANJE (ANP) B(j een brand n een cafébedrijf te Rockanje, in de nacht van zondag op maandag, is de 26- jarige kelner H. Veldhuis uit Rockanje het leven gekomen. Gistermiddag omstreeks half drie werd zijn verbrande i lichaam gevonden b(j het trappehuis. j De kelner, die op de eerste verdieping sliep, zag geen kans te ontsnappen. Hij j moet met de brandende vloer omlaag I gestort zijn. STAATSSECRETARIS VAN VEEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Staatssecretaris Vrfn Veen koestert met enig optimisme de hoop, dat de gemeenten reeds per 1 januari 1972 over het juridisch statuut voor de gewestvorming kunnen beschikken. Het ontwerp voor een gewestwet ligt op het ogenblik om advies bij de Raad van State. De staatssecretaris denkt, dat het ontwerp op korte termijn aan de Tweede Kamer kan worden aangeboden. Dit bleek gisteren in Utrecht, waar hij met de besturen van de elf provincies over de gewestvorming sprak. Wat de Groningers al steeds doen doet Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel: hij luidt de noodklok Gisteren werd in de Kamer openbare commissievergadering ge houden in tegenwoordigheid ruim driehonderd Oostgroningen De gedeputeerden gingen naar huis met de opdracht ervoor te zorgen, dat de staatssecretaris half april de beschikking heeft over die gegevens, welke van be lang zijn voor de samenstelling van een indicatieve kaart voor de gewestvorming. Hij wil onder meer van de provinciale besturen weten, welke intergemeentelijke- regelingen er nu reeds bestaan en hoe de maatschappelijke vervlechtingen in de diverse regio's erbij liggen. Wat het laatste betreft, kunnen de rayons, waar uit streekscholen hun leerlingen betrek ken, het woon-werkverkeer georganiseerd is en gebieden, die schouwburgen, zieken huizen en grote stadaccommodaties be- striiken, een aanwijzing geven over de meest wenselijke indeling van ons land in gewesten. Uit de gegevens, welke de provinciale besturen aandragen, alsmede uit hun visie op de gewestvorming bunnen hun provincie, wil de staatssecretaris een in dicatieve kaart voor het gehele land op bouwen. Het initiatief voor de vorming van gewesten ligt bij de gemeenten. Ge heel vrijbijvend zal dat niet zijn. In de wet komt een bepaling, dat een gemeente, die zonder redelijke argumenten afzijdig blijft, deelneming aan het gewest kan worden opgelegd. Staatssecretaris Van Veen weersprak, dat mét de vorming van gewesten een vierde bestuurslaag wordt geïntrodu ceerd. Hij waardeerde de gewestvorming .als een versterking van het lokale be stuur. De wet gaat een voorkeur uitspre ken voor een rechtstreekse verkiezing van het gewestbestuur. De mogelijkheid is echter opengehouden om via indirecte verkiezingen of een mengvorm van bei de verkiezingssystemen het bestuur sa men te stellen. Toon Hermans gaat eigen werk exposeren MAASTRICHT Een maand lai dat van mei tot iuni, gaat Toon Herma eigen schilderstukken exposeren Buc verkopen in de kunsthandel Hüsste; |®24 in het Noordbrabantse Haaren. Expositie-organisator Ben Hüsstege „Ik h „Er komt hier bekend en vooral ve samen onbekend werk van Hermans te ha schilde gen. Het is de bedoeling, dat het groo ste deel verkocht gaat worden. Prijz< vind h heeft de heer Hermans nog niet b vat paald, maar ik ben er zeker van, dat i staat hoge bedragen voor zijn schilderij' het ga moeten worden gegeven. Er komt o In die een map met litho's uit In een i van 100 geven we cassettes uit n gesigneerde litho's. Daarnaast gaan i dit scl nog een aantal activiteiten ontploc fcnghE maar daar kunnen we u nu i over informeren". Maatschappijen akkoord met onmiddellijke prijsstijging (Van onze moderedactrice) ROME Het spijt ons het te moeten schrijven, maar sommige Romein se ontwerpers zijn bij al het mini-en-midi gedoe het hoofd kwijt geraakt. Om toch maar wat nieuws te kunnen bedenken hebben ze hun inspiratie op de meest vreemde plaatsen gezocht. Carosa vroeger verfijnd in de modellen, bracht ons ditmaal het toppunt is de letterlijke zin. Ze maakte de mantelkragen zo hoog en stijf, dat ze twintig centimeter boven het hoofd uitsteken. Ze worden gekarteld, uitgeschulpt, of krijgen de vorm van een waarachtige kattekop, snor inbegrepen met het mannequinhoofd er tussenin als. snuitje. Ook de bruid ontsnapte niet aan deze fantasie: de hoog- opstaande, uitgekartelde kraag droeg aan beide hoeken poppe- figuurtjes die het gelukkige paar moesten verbeelden. De kraag hoorde aan een wit jekkervest, gedragen boven een witte short. Zonnige kleuren, mooie weefsels Dit zijn uitersten, vanzelfsprekend, maar het is treffend dat we daar eerst over schrijven en spreken om dat het zo'n schrijnend tekort laat aanvoelen bij de inspiratie van wie zich designer noemt. We zouden er de mooie zaken bij ia bij vergeten. Ze zijn er wel: bij Laus een hele reeks overhemd jurken in beste lengte even onder de knieën, in tere zijde, zeer mooi bedrukt. Bij Riva schilderskielmodellen, met rui me schouderlijn en vierkant aange brachte mouwen, of pittige zomer jurkjes met vierkante hals en pof mouwtjes. Dit waren collecties van minder-grote goden, waar we niel overrompeld werden door shorts Laug had er een, voor cocktail- gebruik. Riva liet ze zo lang reiken als de vroegere minijurken. dat is al? normale jongensbroeken. En hij had er enkele mooie broeken bijgevoegd Ik zou willen onderstrepen: laat u niet te veel ovorrompelen door al die shortnieuwtjes. Vermoedelijk kennen ze een short zegge kort leven, vooral voor wie ouder is dan 13 of '4 jaar Dergelijke modellen ziin absoluut onflatteus voor dagelijks ge bruik, en onpraktisch erbij. Het is niet zonder reden dat bijna alle cou turiers ze laten dragen onder lange, zwierige rokken die eventueel weg geritst kunnen worden. Sarli deed het ook. Hij is de man die enkele seizoenen lang open doekjes oogstte om zijn unisexcombinatie in opval lend mooie kleuren en weefsels. Hij herhaalde het thema, liet heel veel korte pul loverbolero's dragen op dan sende midilange rokken, gebruikte paarlemoerkleur, turkoois, pauwen- groen, blauwselblauw. oker en bruin steeds met bijpassenden zijden blou- Voor de namiddag en voor avond modellen ging ook Sarli over stag Hij laat het figuur' van dc manne quins bewonderen met alle- volmaakt heden en fouten Onder transparante zijden weefsels, en gebruikt meters en meters stof zodat de meisjes er gewoon sluierdansen mee uitvoerden op het podium. De shorts waren kor ter dan kort, liefst geplisseerd en ruim zodat bepaalde rondingen zicht baar werden waarop kinderen soms een „pak voor de broek" krijgen. Tiziani kreeg alle aandacht van dc honderden aanwezigen, voor de rok- broeken, plooirokken, pittige lichte mantels en artiestenuitzetten die de zomer kunnen trotseren. Hij had de snit van bepaalde modelA-n gecopieerd van de zogenaamde artiestenkielen. nerdc die uit in eenvoudige wit- V— blauwgestreept katoen voor kiel en Bepaald kleurig en zomers afgestemd is dit jurkje uit de Italiaanse zomercollectie. Hei ontwerp is van doorzichtig chiffon. Het bovengedeelte in marineblauw als .een nachthemel met sterren. Het kapsel slaat terug op de periode van de tweede wereldoorlog. lange pantalon of short en liet ei simpele gehaakte mouwloze bloesjes bij dragen: zo na te volgen. Dc rest van zijn collectie was een mengeling van verre Chanelherinneringen, van mode uit de vooroorlogse jaren, met pofmouwen, pelerinemouwen, galon- noties enz. Zijn mooiste japonnen waren geborduurd in roomwit. Zijn eigenaardigste waren afgekeken van keuken-en-kamermeiden met schort jes boven nerfjescorsages en hespen- Er is nochtans veel goeds te vinden in deze collecties. Mooie weefsels, licht als de wind, gebloemd, genopt, met mozaïeken in kleuren of bruin en grijs, met Oosterse motieven en ineenvloeiende tinten. Wit, pauwen- groen, turkoois, saffier, zeegroen, neonrood, oker, bruin staan op het zomerpalet. De roklengte hangt er gens tussen de knievouw en de kuit en de rokken zijn ruim onderaan, slank rond de heupen, iets hoger aan het middel. De vesten worden Het is een kunst veel stof en veel bloot te combineren. Van deze creatie iian de Italiaan Roberto Capucci is te zeggen, dat het hem gehikt is. bolero's, caraco's of liggen even onder de taille op de heupen. Er zijn veel galons, weinig ceintuurs en afboordsel met passement, wollen franje en borduursels (met de hand). Riva had kousenophouders onder de knieën als versiering, om het lange been tot aan de korte-broek-rand te breken Ieder zoekt zo zijn eigen merkteken Wat ons betreft: liever zulke kouse banden dan een kraag als een reuze- kattekop. die niet eens door 'n deur opening kan. (Van onze correspondent) TEHERAN Deze week zal in 1 jj" ®rgai rafieè heran de olleconfcrcntic satie van benzinc-cxporterende land OPEC beginnen. Op dc conferentie len behalve vertegenwoordigers va landen die belangrijke zaken me oliemaatschappijen doen, ook 13 grt oliemaatschappijen zelf aanwezig De belangrijkste landen op de olicct ferentie zijn: Amerika, Engela! Frankrijk en Nederland. Zij zullen i moeten bezinnen op dc prijsverhogins die Libië en Algerije in het vooruitzit gesteld hebben. Deze twee landen r in de komende jafen van plan de pr van de olie sprongsgewijze flink laten stijgen. ede] De oliemaatschappijen hebben I en Algerije reeds een compromis geboden. Het houdt in dat de oliema schappijen akkoord gaan met middelijke prijsstijging in ruil garantie van Libië en Algerije, dat dan in de komende vijf jaar de priji )onna niet meer zullen optrekken dan in 1 compromis omschreven staat. De leden van de OPEC blijven tegenover de olieproducerende lanc opstellen als een blok en weigeren i vidueel te onderhandelen met dez den. Frankrijk, dat eerder deze i bilaterale onderhandelingen over met Algerije voerde, heeft na hei lukken van dit overleg zich ook bijl in Teheran aanwezige landen gevoq Engeland heeft al laten weten dat het voorstel van de oliemaatschappij steunt, en dat zij het zowel belang van de olieproducerende, olieverwerkende landen, vindt. Muskie wijzigt standpunt over I troepen Europa WASHINGTON (DPA) De kaanse senator Edmund Muskie (den craat) heeft na z«n besprekingen met| Russische premier Alexcj Kosygin Duitse bondskanselier Willy Brandt zi mening over de aanwezigheid t rikaanse troepen in Europa gewüzij Naar h(j gisteren in Washington klaarde is h(j nu niet mee mindering van het huidige troepenaj In het verleden heeft Muskie, die sereus gegadigde wordt beschouwd de presidentskandidatuur van de dei cratische partij, altijd duidelijk steun geven aan de mening van de demi tische fractieleider Mike Mansfield er een aanzienlijke terugtrekking Amerikaanse troepen uit Europa moeten plaatsvinden. Nu verklaarde dat er door de „Ostpolitik" van Brandt, door de onderhandelingen Berlijn en door de verschillende ningen over een Europese veilighi conferentie veel in beweging is gekoi Zo zou bijvoorbeeld op een Eurof veiligheidsconferentie kunnen gesproken over een uitgebalanc* troepenvermindering aan beide zijd- van het IJzeren Gordijn. Al deze dii zijn volgens Muskie onverbrekelijk ff elkaar verbonden en in dit licht moet ook de aanwezigheid van Amerikaan troepen op het Europese continent den gezien. Muskie noemde Brar koers solide en gezond. zijc lingi

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6