Arbeiders op werven Gdansk vermeerderen hun eisen VERINGA, ÜDINK EN BIESHEUVEL SAMEN OP PAD 8-Daagse vakanties De Sterlingmotor heeft zeer schoon uitlaatgas Strenger optreden van autoriteiten Gratis reizen McGovern presidents kandidaat Voor verkiezingen.: v.a. f183.- Psychiatrisch onderzoek voor Calley Toenemende steun VS aan Cambodja Veel primeursop Autosalon Brussel LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) GDANSK (AP) Op de scheepswerven van Gdansk hebben gisteren duizenden arbeiders het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen op economisch en politiek gebied. Zij di'eigden bovendien om vandaag opnieuw in staking te gaan. Arbeiders van de ochtendploeg op de grote „Lenin"-werf, die 16.000 werknemers in dienst heeft, zeiden dat zij een staking van zes uur waren begonnen. De arbeiders gingen pas weer aan het werk, nadat hen beloofd was dat afgevaardigden van werkgevers en werknemers van de werf naar Warschau zullen gaan om hun eisen voor te leggen aan de regering. De stakers eisen onder meer dat twee leden van het Politbura zullen aftreden, Stanislav Kociolek en generaal Moczao, hoofd van de veiligheidspolitie. De arbeiders van de scheepswerven zouden vooral kwaad zijn Kosiolek, om dat deze hen in een televisie-uitzending tijdens de onlusten van december „her rieschopper.;" en straatschenders" had genoemd. In plaatselijke partijkringen werd vernomen dat de kwestie Kociolek „geregeld" zou worden op de achtste plenaire pa; tij vergadering, die later deze maand zal plaatshebben. Er zijn tekenen die er op wijzen dat de plaatselijke autoriteiten binnenkort stren ger zullen gaan optreden tegen de on- Vust op de scheepswerven. De regionale partijleider Celichovski legde hier de na- druk op, tien hij verklaarde, dat „wij ms moeten afvragen hoe lang de rege- j ring nog kan worden bedreigd". „Iedere dag komen er nieuwe eisen. "Dit betekent werkelijk een probleem voor het vertrouwen tussen de beide partijen 1 Hoewel de vorige leidjng verklaard heef! 1 dat er geen extra-geld was voor loons- verhogingen, heeft Gierek een loonsver hoging bewerkstelligd voor de arbeiders met de laagste inkomens". „Maar ongelukkigerwijs denken som- L migen dat zij meer kunnen krijgen door meer druk uit te oefenen", aldus Celi chovski. De toestand in Gdansk lijkt inmiddel.- normaal. De mensen verrichten hun dage- lijkse bezigheden en de politiepatrouilles I schijnen niet te zijn toegenomen. 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maundskaart I 20.- eclitpaar r 30.- jaarkaart i' 50.- echtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. Hebben de bouwers van de tempel van Taffeh in Zuid-Egypte ooit kunnen dromen, dat hun heiligdom nog eens afgebroken en naar het verre noorden gestuurd zou worden? En toch is dat nu gebeurd: ingepakt in 644 kisten komt dit Isisheiligdom naar Nederland waar het weer opgebouwd zal worden te Leiden. Professor Klasen (met astrakanmutsvan het Rijksmuseum voor Oudheden, bekijkt een van de steenblokken, die uitgepakt zal worden. De tempel is een geschenk van Egypte aan Nederland omdat wij aanzienlijk bijgedragen hebben in de actie tot redding van oud-Egyptische monumenten in verband met de aanleg van de Asoeandam. en li ze parlementaire redactie) DEN HAAG De lijsttrekkers van drie grote christelijke partijen 'eringa (KVP), Biesheuvel (AR) en dink (CHU) zullen in de komende erkiezingsstrijd driemaal gezamenlijk ptreden. Dat gebeurt op vrijdag" 19 n Twente, op dinsdag 6 april in indhoven of Breda en op dinsdag 20 pril in Rotterdam. Er zijn voor een ezamenlijk optreden nog veel meer 1 vragen bij de drie partijen binnen- ekomen maar die moesten alle om- rganisatorische redenen worden afge- Bij de verkiezingen voor Provinciale taten vorig jaar maart zijn de huidi- drie fractieleiders van KVP. AR en U (Schmelzer, Biesheuvel en Melle- gezamenlijk opgetreden in Heerlen Leeuwarden. De bijeenkomst in juwarden (3000 mensen) was toen de ukstbezochte uit de verkiezingsstrijd. n Friesland kwamen de drie christelij-i partijen toen met een gezamenlijke PI ist uit. Daarvoor was er al een LX istorisch gezamenlijk optreden van de fractieleiders in Drachten, dat be- 1 was om de samenwerking van VP, AR en CHU te onderstrepen. KVP-lijsttrekker Veringa en CHU- ■digd (listtrekker Udink spreken voorts 6 art gezamenlijk op een gecombineer- bijeenkomst van de KVP- en CHU- ide uil ngeren. Er is een kans dat dit ook gecombineerd wordt met een ver- idering van de AR-jongeren waarbij R-fractieleider Biesheuvel spreekt. Op 21 april organiseert de NOS een veetal schakelprogramma's tussen een intal lijsttrekkers, die dan op ver schillende plaatsen in het land spre- Voor de drie koplopers van de CHU minister Udink en de staatssecreta rissen Kruisinga en Van Veen zijn al meer dan 75 spreekbeurten gepland. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uit 13 verschillende reizen in binnen- en buitenland. Alle inlichtingen in de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen op de stations. -y voordel'»; uit met NS FORT BENNING (RTR) Het proces tegen de Amerikaanse luitenant William L. Calley, die beschuldigd wordt van moord op 102 burgers in het Zuidviet- namese dorp My Lai. is voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit is gebeurd om Calley aan een psychiatrisch onderzoek te laten onderwerpen. Een psychiater, dr. Albert Laverne, heeft Calley tijdens het proces voor de krijgsraad in Fort Benning (Georgia) een „volkomen normale Amerikaanse mili tair" genoemd, die mogelijk onder in vloed van marihuana verkeerde tijdens zijn optreden in My Lai. Hij zou het bevel tot vernietiging van hel dorp en zijn bewoners „als een automaat, een robot" hebben opgevolgd. Dr. Laverne is een van de drie me dische adviseurs, die voor de verdedi ging als getuigen optreden. Hij zei, dat Calley niet geestelijk gestoord was en goed van kwaad wist te onderscheiden tijdens de Efanval op My Lai. Calley volg de precies de orders op van zijn com mandant, kapitein Medina. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse senator George Mc Govern heeft in zijn woonplaats Sioux Falls in South Dakota zijn kandidatuur voor de presidentsver kiezingen in 19^72 bekend gemaakt. Hij is daarmee de eerste, maar daarom nog niet de man die de grootste populariteit bezit. Dat is senator Muskie van de staat Maine die gisteren van een reis door Europa terugkeerde. Mc. Govern zei dut zijn tegenstand 'tegen de oorlog in Vietnam een van de /belangrijkste puntenin zijn verkie zingsprogramma zou worden. Hij acht het noodzakelijk dat Amerika de moed opbrengt om „de droevige fout te er kennen dal wij de zaken van het Viet namese volk menen te kunnen beslech ten met Amerikaanse troepen en bom menwerpers". Beëindiging van de oor log in Vietnam is volgens Mc Govern alleen mogelijk als alle troepen voor goed en eerder dan het programma van de regering voorziet teruggetrokken worden. Mc. Govern werd in 1966 reeds president-kandidaat van de democrati sche partij nadat Robert Kennedy ver- In de Parijse mode is eei onaanzienlijke plaats mgeruim de kindermode. Boven een en- van wollen jersey, camel met belegsels op mouwen en Onder een midibroek van gedragen met laarzen en katoenen overhemdblous Van Steenbergen veroordeeld BRUSSEL De voormalige wereld kampioen wielrennen Rik van Steen bergen is gisteren door het hof van beroep te Brussel tot een gevangenis straf van acht maanden veroordeeld, waarvan drie voorwaardelijk. Het hof bevond Van Steenbergen schuldig aan mishandelingen en aanzet ten tot het plegen van ontucht. In de aanklacht stond dat Van Steen bergen iemand had aangereden van wie hij met kaartspelen had verloren en een meisje ertoe had aangezet in een bar te gaan animeren. Vorige week kreeg Van Steenbergen wegens smokkel van verdovende midde len een boete van 2.850 gulden opge legd. SAIGON (RTR) —De Zuidvietname- se troepen in Cambodja krijgen Ameri kaanse steun in een omvang die onge kend is sedert de grote acties tegen Vietkongstellingen in het grensgebied van mei en juni vorig jaar. Het Ameri kaanse militaire opperbevel heeft dit gisteren meegedeeld. Twee Amerikaan se marineschepen waaronder een helikopter-dekschip kruisen voor de Cambodjaanse kust om de Zuidvietna- mese troepen te bevoorraden, die een actie voeren om verkeersweg nummer 4 De woordvoerder zei voorts, dat Ame rikaanse helikopters aanvalsvluchten in Cambodja uitvoeren. Het opperbevel houdt vol, dat deze vluchten zich be perken tot het staan brngen van de bevoorrading door de Vietkong en Noord- vietnamezen. Maar dit wordt zo ruim opgeval, dat Amerikaanse officiren persoonlijk toegeven, dat veel van deze missies in werkelijkeheid sterke steun vanuit de lucht betekenen. President Nixon zei op een persconfe rentie tijdens de acties van mei in Cambodja, dat de Amerikaanse logistie ke en luchtsteun aan Zuidvietnamse hoepen in Cambodja op 30 juni vorig jaar zou worden beëindigd gelijk met de Amerikaanse aanvallen van grond troepen. Russische jood kreeg 15 dagen MOSKOU (RTR) Een in Moskou woonachtige jood die weigerde te stop pen met het geven van prjvé-lessen in het hebreeuws is door een rechtbank in de Russische hoofdstad veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf. Volgens vrienden van hem, die dit weten te melden, luidde de beschuldiging tegen de man „straatschenderij in geringe ma Er zou een aanklacht tegen hem zijn ingediend na een incident op 4 januari j loen twee mannen bij hem aan de deur i kwamen en hem vroegen het lesgeven te stoppen. Hij zou de 'mannen daarop I uit zijn huis hebben gezet. De manier I waarop is niet duidelijk, omdat voor de I rechter tegenstrijdige verklaringen zou- i den zijn afgelegd. De Sovjet-Unie kent geen wetten tegen het geven van privé- 1 essen, maar buren kunnen een aan- klacht indienen, als zij vinden dat hun J overlast wordt berokkend. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL. De 50ste auto salon van Brussel, groter en derhalve ook uitgebreider dan ooit tevoren, opent vandaag dp rij van exposities in het pas begonnen jaar. Over gebrek aan primeurs heeft de Brusselse salon dit jaar niet te klagen. In totaal worden door het ten toonstellingcomité 17 wereld primeurs vermeld. Voor Neder land is het aardig dat één ervan op naam staat van DAF. De Eindhovense automobielfabriek is in Brussel aanwezig met de DAF 55 Marathon, een auto die tot dusverre alleen maar ver krijgbaar was met een speciale opvoerset. Die opvoerset maak te de Marathon nogal duur, maar nu men dit type wagen in serieproduktie gaat maken, is de prijs op een redelijk niveau gehouden, namelijk op 8295,-, dat is exact 720,- meer dan de gewone 55. Van de andere primeurs zijn hef ver melden waard'de fraaie coupé van Skoda, dc Datsun Cherry, opvolger van de Sunnv 1000, de BMW Break Touring op basis van de 1600, 2000 en 200 Ti-modellen, de Renault 12b, een stationcar, afgeleid van de Renault 12, de Saab 99-EA-4 en de Ziguli 2101. De laatste auto is een Russische versie van de in ons land zeer bekende Fiat 124. De wagen wordt echter niet door Leonard Lang te Amsterdam geïmporteerd, maar door de N.V. Gremi te Groningen, die ook andere Russische merken als Scaldia, ZAZ en Volga in ons land vertegenwoor digt. Het merkwaardige feit doet zich straks in Nederland voor, dat de Fiat 124 in een Italiaanse en Rus sische versie te koop zal zijn. De prijs van de Ziguli is nog niet bekend. In hoeveVre de Datsun Cherry in ons land kopers zal trekken, is moeilijk te voorspellen. Voor jonge mensen lijkt dit enigszins coupé-achtige model met aandrijving op. de voorwielen een aantrekkelijke auto te zijn. te meer omdat de prijs waarschijnlijk beneden de zeven mille zal worden gehouden. In ons land zullen zonder twijfel ook wel kopers worden gevonden voor de fr.wi gelijnde combinatiewagens van BMW. Mazda exposeert in Brussel de vol gende week in ons land te introdu ceren RX-2, een auto met een draai- zuigermotor. Citroën is in Brussel aanwezig met de GS, kort geleden uitgeroepen tot de „auto van het jaar". De GS kan nu ook geleverd worden met een ontkoppelbare hy draulische koppelomvormer, waar door het koppelingspedaal is komen Over de andere nieuwigheden op de Brusselse salon kunnen we kort zijn. Shelbv Europa is aanwezig met drie ure wagens. Ook het prototype van de MorettI Coupé, de Tomyo. Pantera en het door Pinin- farina ontworpen model van de Alfa Romeo 33 Spider zijn slechts voor een beperkt publiek interessant. Ford zorgde voor een grote verras sing met een GT 7u. een 2-zitter met als meest opmerkelijk onderdeel een centrale of middenmotor. De GT 70 zal in de loop van het jaar worden beproefd in internationale rally's. De topsnelheid van deze zeer fraai gelijnde auto ligt volgens de fabrieks- opgave rond de 290 km per uur. Philips is in Brussel present met de Sterlingmotor, ingebouwd op een door DAF geleverd buschassis. De motor is nog niet operationeel, in die zin dat de van de Sterlingmotor voor ziene DAF nog niet echt heeft ge reden. Binnenkort zal worden begon nen aan een uitgebreide serie proe- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Vrijwel in de gehele wereld kampt men met het probleem van dc luchtverontreiniging. Niet in de laatste plaats z(jn uitlaatgassen van auto's daaraan schuldig. In de autoindustrie wordt dan ook naarstig gezocht naar oplossingen. In Japan en de Ver. Staten zoekt men het voor lopig in de „loodvrije" benzine. Het is daarom opmerkelijk dat juist Philips Eindhoven momenteel op de Autosalon te Brussel de aandacht trekt met een verder ontwikkelde Stirlingmotor, vroeger ook wel hete- 1 lichtmotor genoemd. In tegenstelling tot de bestaande typen diesel- en benzinemotoren, waarbij inwendige verbranding van hel gasmengsel in de cylinder plaatsvindt, maakt de Stirlingmotor gebruik van uitwendige verbranding. Deze uitwendige ver branding kan tot resultaat hebben dat zeer schone uitlaatgassen verkregen worden. Ook als men vaste brandstof fen gebruikt. De uitlaatgassen die de Stirlingmotor produceert, bevatten tien- ott duizend maal minder verontreiniging van uit laatgassen dan conventionele motoren. Het is te verwachten dat in de nabije toekomst de nu ontwikkelde Stirling motor toepassing zal vinden in bussen en vrachtwagens. Als men het speci fieke vermogen en rendement be kijkt is deze motor te vergelijken met een dieselmotor. De Stirlingmotor is niet alleen schoon, maar bovendien door magnifieke uitbalancering bijna trillingsvrij. Voorts maakt de motor haast geen geruis en eist weinig on derhoud. De nieuw ontwikkelde motor kan op elke gasvormige en vloeibare brand stof werken, terwijl ook andere warm tebronnen. zoals zonneënergie. keln- energie en warmtebuffers kunnen worden aangewend. Door de construc tie is het bij deze motor mogelijk op een laag toerental een goede trek kracht te krijgen, zodat in feite min der versnellingen (bij toepassing in de autoindustrie) nodig zijn. Naast auto's denkt men ook aan toepassingen in de scheepvaart, de bouw en recreatieve sfeer. Het principe van de Stirlingmotor is al bijzonder oud. De man naar wie de motor genoemd is, Robert Stirling, beschreef het systeem reeds in 1816. Sindsdien is de motor in de belang stelling blijven staan door zijn gunsti ge eigenschappen. Praktische toepas singen bleven de moeilijkheden. Phi lips bekijkt de motor sinds 1938. Uit die motor ontstond de koudgaskoel- machine in 1955. Momenteel is Philips in staat om motoren te maken met een vermogen van 500 pk per cylin der. Ook in de lagere vermogens wordt de ontwikkeling van Stirling- notoren voortgezet. 'hilips is niet van plan een autoindus-» trie op te zetten. Voor de produktie heeft Philips licentieovereenkomsten in Europa met M.A.N.-M.W.N. (Duits land) en het U.S.S. in Zweden. In Amerika heeft General Motors de rechten. De bus op de Brusselse autosalon is uitgerust met een motor die een ver mogen ontwikkelt van 200 pk bij 3000 toeren per minuut. Tijdens het proef- programma wordt echter gestart met het halve vermogen (10U pk bij 3000 toeren). In een later stadium zal het vermogen worden afgesteld op 165 pk. De algemene uitvoering van de bus is berekend op dat vermogen. De Stirlingmotor werkt als volgt: Een gas (Philips gebruikt helium) wordt in een gesloten circuit heen en weer geschoven van de ruimte met een con stante hoge temperatuur naar een ruimte met een constante lage tempe ratuur en omgekeerd door een ver dringer. Warmte wordt afgegeven en opgenomen. Om niet lot onnodige ver spilling te komen is tussen de twee ruimtes een generator geplaatst. Dit verdringersysteem -voor periodieke verhitting en afkoeling van het gas wordt met behulp van een rondisch drijfwerk gecombineerd met een zui gersysteem dat het gas comprimeert als het zich in de warme ruimte be vindt en laat het expanderen als het in de koude ruimte is. Doordat het comprimeren bij een lagere tempera tuur plaats vindt dan het expanderen ontstaat een arbeidsoverschot. De perfecte regenerator die beurte lings warmte opslaat en weer afgeeft is een vinding van Philips. Eveneens een originele vinding is ruitdrijfwerk waardoor de zuiger en de verdringer hun bewegingsspel correct uitvoeren. Bij de constructie worden alle delen van de verdringer en alle delen van de zuiger even zwaar gemaakt. Met de juiste contragewichten wordt er voor gezorgd dat het zwaartepunt van het geheel precies stil staat. Vandaar de geruisloosheid en het opvallend trillingsvrij zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5