Verward fiat van Leidse raad aanWERELPyv'f'1KEL: ulturele en recreatieve projecten Leidse DERDE- Voor twaalven was de pot verdeeld Met zwembad kan men nog alle kanten uit emonstrantse Üj erk moet erg „flexibel worden ,Tegelschouw' in Lakenhal anti-handelssysteem pro-verandersysteem Kleiner wonen: laatste wens van diamanten echtpaar W. Staffeleu Liefhebbers potplanten in werkgroep Zweminrichting vraagt raad om buitenbad en instructiezwembad AGIN A LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1971 (Van onze raadsverslaggever) 51DEN In vier uur tijd heeft de Leidse raad teravond hortend en stotend de laatste hindernissen lomen teneinde de ruim tien miljoen gulden van de 'e) schouwburgpot te kunnen besteden aan een ntal belangrijke projecten op cultureel-recreatief >ied. De vorige week was de raad er niet helemaal kunnen komen", gisteren leek het er even op, dat nieuwe lijdensweg de nacht in zou gaan. gemar- erd met allerhande tegenvoorstellen en amendemen- Tenslotte bleven er twee amendementen-Van Aken er, die beide werden verworpen. Het betrof wijzi- ïgsvoorstellen, die voor een deel ten doel hadden, raad inzicht te verschaffen in de financiële en andere documentatie van zaken als remonstrantse kerk en nieuw zwembad. Als uitkomst noteren we, dat een grote meerderheid van de raad achter het hele pakket staat dat nu aan G.S. ter goedkeuring zal worden voorgelegd: afwikkeling voorbereidingskosten plan nieuwe schouwburg 91.425). verbouwing en restau ratie van oude schouwburg aan de Oude Vest 4.500.000), aankoop remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht en verbouwing daarvan tot flexibele accommodatie voor modern toneel en ander soortige activiteiten 1.280.000), verbouwing voormalig carmelitessenklooster tot cultureel centrum voor K O 1.350.000) en de bouw van een zwembad1 2.850.000). pi Ongeveer onder het motto „Koop die V' voerde wethouder mevrouw Den ,n-Groen een pleidooi voor het over- de Remonstrantse kerk. De s-tfaoop is o.m. nodig als overbrugging 5dj de periode dat de oude schouwburg J: ens restauratie gesloten zal zijn. Dit rad i wel eens 3 a 4 jaar gaan duren, ng. (U ering van het schouwburgherstel is mogelijk. „Het theaterleven in Lei- staat toch al op een laag pitje", rouw Den Haan, „het zou de de sluiting van de oude oawburg niet meer te boven komen [die schouwburg na een aantal jaren r op gang gebracht moet worden". /ai i' het pl richt* ren ver zo. groots iettemi die nog Pfconder overbrugging zouden b.v. bal- het amateurtoneel en houders Cultureel Jongeren Paspoort de du- worden. Aanpassing van de gehoor- is niet doenlijk, deze zaal is van- de allerberoerdste toneelaccommo- onverkoopbaar aan beroepsgezel- ippen, zei de wethouder. l0t1Pevrouw Den Haan prees de bijzon- mooie akoestiek van de kerk; ama- rtoneel- en ballet zullen in dit ge- w een uitkomst vinden. Ook ziet zij lelijkheden als recreatief centrum ii kerk op ander terrein. „Aan het en verbouwen van dit object wij als raad ons geen buil kun- vallen". De door de heer In 't Veld iggereerde mogelijkheid van het ge- ik overdag als collegeruimte zal acht worden zwembad et de uitvoering van aanleg we zwembad zal gewacht worden na de behandeling van de zwembad- waarschijnlijk in maart. De door Kreatief Sentrum gevraagde 50.000 i (om, met de verbouwing van het aan de Breestraat door te kunnen 0 zullen niet uit de schouwburgpot laid kunnen worden, dit m.b t. de te vachte subsidies. Het bedrag zal be- uwij moeten worden als een krediet schrijding. Begin februari zal dit ir htf.s,e' i" raad worden gebracht. B en W. zullen inmiddels, verwachtte de ervar. houder, het Kreatief Sentrum te u na inen geven, dat het verbouwen vast kan gaan. ook al zouden GS. hun ökeuring nog niet hebben opgenomen. Zijn partijgenoot In 't Veld wilde een reconstructieplan voor zwe bad De Zijl als keuzemogelijkheid het voorstel hebben. De heer Driessen (KVP) vroëg waarom er geen onderzoek was geweest naar de kosten van een reconstructie van de Stadsgehoorzaal. Zijh fractie voelt veel voor een over- dekft 50-meterzwembad. Mevrouw Den Haan verwierp het idee uit de PAK-fractie om nu al een schetsplan voor een 50-meterbad en een nieuw Zijlbad te maken; „dit zou zeker negen maanden vertragend wer ken. De Zijl staat al voor 1973 op de nominatie". Evenals de heer In 't Veld had zij een schema („een leuk schema") voor het ten uitvoer brengen van het hele 10-miljoenpakket. Volgens de in dit schema aangegeven advies- en be sluitvormingsprocedures zal de uitvoe ring gaan verlopen. Met dit schema konden na veel discussies de heren Van Aken en In 't Veld akkoord gaan. Wethouder Harmsen wees de wijzi gingsvoorstellen-Van Aken om prakti sche redenen af. Over de exploitatie van Remonstrantse kerk en zwembad is nu nog niet veel zinnigs te zeggen, aldus de Wethouder, die erop aandrong het hele voorstel te accepteren; „als één van de projecten wordt geschrapt of wanneer u aanstuurt op een verslapt voorstel lopen we de kans. dat het hele voorstel de mist in gaaf'. Het was gisteravond verder een aan eensluiting van schorsingen en me ningsverschillen Men struikelde over kapitaall asten en budgettaire lasten. Om elf uur meenden sommigen: „laten maar gaan stemmen". De heer In 't Veld vond het daarvoor nog te vroeg. Er werd geïnformeerd naai de „status van het vel van mevrouw Den Haan' (bedoeld werd „haar schema"). „De sta tus van mijn vel? Die is in zeer goede conditie", verzekerde de wethouder de belangstellenden. De heer Van Aken bleef „toevoegen" en amendementen „aanhaken" tot een gevoel van onbegrip onder meer bij PAK-lid Kuyper. Roel in 't Veld wilde i.het totaal kunnfen overzien en de samenhang kunnen be kijken". Uiteindelijk werden de twee wijzigingsvoorstellen van Van Aken verworpen; het eerste met 26 tegen 10 stemmen en een tweede met 20 tegen 16. In onderdelen Daarna moest het voorstel er door worden gesleept „Het is logisch, dat we over de onderdelen stemmen", vond men bij bet PAK. „Denkt u er wel aan, dat alleen het totale pakket iets bij G.S. zal kunnen uitrichten", waarschuwde voorzitter Menken. De verwarring steeg weer tot een groots hoogtepunt; (een) goede raad was duur. Men kan zich de radeloze, wanhopige tonelen wel voorstellen. De raad wist eenvoudig niet waarover gestemd moest worden. „Hoe veel delen kent het schema?". ..Zes delen", zei de voorzitter gedecideerd. „Het is het schema van het deel", bracht mevrouw Den Haan in het midden Het juristenkoortje van de Leidse raad, dat in moeilijke situaties steeds vodr de problematiek verdiepende in termezzi zorg draagt, verhief ook nu weer zijn stem Mr. In 't Veld mompel de iets over „een voorstel van orde bij dit schimmenspelletje" en andere mees ters vroegen zich tot ieders ontzetting af: en als we nu Romeins drie eens zouden plaatsen voor Romeins twee en vijf verschuiven naar vier..", enzovoorts, enzovoorts. Overigens bedenken we ons. dat mevrouw mr. Docter van de VVD nog een „grote onbekende" in de raad is. In een hall jaar hebben we haar hoogst oppervlakkig leren kennen als ze gedisciplineerd haar „voor" of „tegen" liet horen. De heer Menken hakte de knoop door en liet gewoon de onderdelen van het voorstel de revue passeren Het onderdeel oude schouwburg kreeg 3 te genstemmen. de Remonstrantse kerk 8. Zes raadsleden wensten tenslotte de aantekening tegen het gehele voorstel te zijn. Half twaalf. Nog even werden restantagendapunten afgewerkt (o.a. het aanbrengen van een verlichtingsinr stallatie in zwembad De Vliet). Grote opluchting bij voorzitter Menken: ..Het is nog geen twaalf uur..." Ingekomen waren twee brieven van de Leidse Zwemclub en P.V. De Sleu telstad. waarin met klem de bouw van een 50 meterbad werd geadviseerd;" „Van de 19.000 actieve sportbeoefenaren (in 1969) zitten vooral de 3200 zwem- sporters in de bestaande hopeloze situa tie in de hoek der verdrukten", heette het. LEIDEN Op .vrijdag 29 januari organiseert de vereniging Oud-Leiden in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een avond gewijd aan Oud-Hollandse tegels. Tijdens de pauze van deze avond, die om 20.00 uur begint, zal de tentoonstel ling „Tegelschouw" worden gehouden. Voorts spreekt de heer AFlonk, oud heidkundig restaurateur, over restaura- an tegels en majolica. Tegelmateri aal uit eigen bezit kan ter beoordeling voorgelegd worden aan een commissie in deskundigen. I luis Jongsma zal worden bewoond door drs. Verhey LEIDEN In ons artikel van afge lopen maandag over de heer M. W. Jongsma, de scheidende directeur-ge neesheer van het AZL, zijn helaas en kele onjuistheden vermeld. De namen van dr. Vogel en drs. Verheij onder de portretten zijn verwisseld. Zr. E. Wevels is voorts niet benoemd tot adjunct directrice, zij draagt al gedurende twee jaar de persoonlijke titel directrice. Zr. L. Reinhoud, die haar over enkele we ken opvolgt, zal de functie van functio neel adjunct-directrice vervullen. Het huis van de heer Jongsma aan de Rijnsburgerweg zal niet worden be woond door dr. Vogel maar door drs. Verheij. OEGSTGEEST. Aan de Leitweg te Ocgstgeest wordt een nieuw houten postkantoor gezet. Dit gebouw is de vervanger van het oude kantoor aan het Wilhelminapark. Het oude gebouw wordt in gebruik genomen als bestelpost van de P.T.T. van Leiden Bewoners van Oegstgeest zijn het niet met deze regeling eens en hebben een actiecomité opgericht tot behoud van het kantoor in het Wilhc Iminaperk. Men streef ernaar het nieuwe gebouw omstreeks 1 maart klaar te hebben. De derde wereldwinkel wordt ook in Leiden steeds meer een bekend begrip. Men is echter geneigd om te vragen: Wie of wat vormen dan de eerste en tweede wereld? Welnu, bij logisch denkwerk zou men er achter kunnen komen dat de eerste wereld de Westerse bevolking voorstelt, terwijl de tweede wereld het Oostblok inhoudt. Het derde werelddeel bestrijkt een groot ontwikkelingsgebied (en nog te ontwikkelen gebieden). Het doel van deze winkels vorig jaar van start gegaan en nu al in zeker 50 plaatsen van ons land te vinden is de herstructurering van onze handelsmaat schappij, zodat meer aandacht voor de noden en misstanden in arme landen wordt gegeven. De internationale monetaire- en han delsstructuur is praktisch uitsluitend opgezet in ons eigen belang, om onze rijkdommen nog meer te vergroten en de ai-me landen in hun armoe nog meer te verdiepen. Hierdoor wordt het schrij nende verschil tussen arm en rijk ook weer versterkt, en wat staan we dan nog ver vandaan van een „voor allen een menswaardig bestaan Standprodukten Tijdens het afgelopen lustrumfeest is in Leiden de eerste grote actie begon nen met „standprodukten", afkomstig van missies, zendingen en coöperaties. Handwerkprodukten zoals bewerkte stoffen uit Egypte, houten beeldjes uit de Filippijnen, tassen uit Bolivia, siera den, kaarsen en gevlochten manden, kon men op de kop tikken voor „ge meenschappelijke prijsjes". De op brengst ervan komt ten goede aan het land van herkomst. De suikeractie van riet is een voorbeeldartikel om op een vredelievende manier te protesteren te gen de oneerlijke handelskansen tussen de Westerse rijke landen en de onder ontwikkelde arme gebieden. Rietsuiker zakjes. met op de achterkant een poli tiek tekstje waarin te lezen staat: „Door rietsuiker te gebruiken vergroot men de politieke druk op de regeringen van de rijke Tanden om ook de arme landen een plaatsje onder de welvaarts- zon te gunnen" Dit oorspronkelijk goedkoop(er) artikel, in tegenstelling tot onze bietsuiker (die een EEG-product vormt), wordt door de hoge invoerrech ten en de vele vracht -belasting-verze kering -en vervoersrechten (alles in geldelijke valuta te betalen) in onze winkels op de „markt" gebracht voor een (veel te) hoge prijs. Dit kan anders geregeld worden. Als men de 3e we reldwinkel in de Haarlemmerstraat Het interieur vu n de Leidse binnenstapt liggen vele foldertjes, brie ven, stencils en boekjes op tafel om zomaar eens ingekeken te worden. De muren, volbehangen met advertenties, meldingen en „gevraagd"... zien er als het ware decoratief uit. Acties helpen mee Vele andere acties werken alle met hetzelfde goede doel, nl. de (handcls)- rcchtvaardigheid voor alle mensen en landen. De voeselvoorziening, als 's mensen eerste levensnood, wordt voorop gesteld, die door een eerlijker handels overeenkomst tussen de rijke en arme landen tot stand kan worden ge- De werkgroep S.O.S. in Kerkrade (stichting ontwikkelingsstreken) staat in nauwe relatie tot de 3e wereldwinkel. Met betrekking tot de geïmporteerde artikelen gaat zij na waar het produkt vandaan komt, via welke kanalen dit produkt verhandeld wordt, en welke functie dit verkoopsartikel binnen de economie van dat land vervult. De stichting 2 procent richt zich tegen de mentaliteit van vrijblijvendheid, die moet veranderen in een samenwer king van mensen en groèpen in ar me en rijke landen En zonder financiële steun gaat dit nu eenmaal niet. Hun voorstel is om 2 pet van ons persoonlijk inkomen af te staan voor de derde wereld. Deelname in zo'n groep is echter ook van groot belang, omdat een voorgeschreven wet luidt: Zonder medewerkers komt men ner gens. CLASC, federatie van onafhanke lijke Latijn-Amerikaanse vakbonden, werkt mee aan radicale hervormingen in onze maatschappelijke structuren. „Om te helpen aan de toekomst van de landen van de 3e wereld, die een nood zakelijk en diepgaande politieke en cul turele revolutie vraagt, zodoende de oriëntatie en grondslagen van de rijke landen radicaal te wijzigen". Amnesty International Amnestie International opereert on partijdig voor de vrijheid van menings uitingen op politiek en godsdienstig ge bied. Ook deze organisatie wordt gehol pen door een groot aantal vrijwilligere die er^l^.uren jpy fcdag of.pjr.^eelfc diversë werkzaamheden verrichten. Kaarten-acties en dergelijke hebben de ervaring opgeleverd dat regeringen ge voelig zijn voor de publieke opinie in het buitenland. Hierdoor kan de positie van de gevangene verbeterd worden of zelfs een vrijlating in de hand werken. De noodzakelijke morele en financiële steun aan de familie van de gevange nen wordt niet over het hoofd gezien. Medewerkers, in de vorm van studen ten, huismoeders en andere vrijwilligers staan niet alleen voor de verkoop van de buitenlandse artikelen in de winkel. Ook informatie en voorlichting over al deze acties, waarmee de bewustwording van de uitbuiting arme landen door onze kapitalistische maatschappij-struc tuur benadrukt wordt. Een „gewone" huismoeder, die enkele dagen per week in de winkel helpt, zei: „Door middel van de verkoop van geïm porteerde produkten uit de 3e wereld willen we komen tot een (nodige) men taliteitsverandering met betrekking tot de handel, de handelsbelangen van de arme landen ook voor ogen hebben en niet alleen maar eigen winstbereke- Piet Heynsbroek, een studerende (bi ologie) vrijwilliger: ..Wanneer onze re laties met de 3e wereld (via winkels) beter zijn. maken we onze maatschappij vanzelf ook beter en menselijker" 'JOKE HARTMOT heer Van Aken (PvdA) pleitte met ruk voor een nieuw groot overdekt mbad (50-meterbad). Hij onder inde het aanvullend krediet voor het r. Hief Sentrum en vroeg om een erkomen in de Remonstrantse kerk de denksporten. Deze mogelijkheid hij in een voorstel van zijn hand )efenduels LFC, oodenburg, SJC EIDEN Donderdagavond zullen tweetal oefenduels worden ge ld. LFC en Roodenburg ontmoeten aan de Bosbuizerkade om half ;n in Nuordwijk ontvangt derde- SJC het Voorburgse Wilhel- Raad bestudeert met secretaris nieuwe begroting HILLEGOM Onder voorzitterschap van burgemeester J. Ch. I. van Niekerk kwam de raad gisteravond in spoedei sende vergadering bijeen. De heer C. L. M, Manshande werd als nieuw raadslid beëindigd en maakt deel uit van de CCP-fractie. Tevoren sprak burgemees ter J. Ch. I. van Niekerk een korte nieuwjaarsrede uit en sneed daarbij verschillende problemen aan. Die van woningbouw, scholenbouw, de vuilaf voer. verkeersveiligheid en volksge zondheid Daarvoor zijn financiën nodig, die helaas slechts „mondjesmaat" vanuit Den Haag binnenkomen. Daarna volgde een informele bespre king na overleg met de fractievoorit- ters die resulteerde in een hoofd- stuksgewijze behandeling der verschil lende begrotingen, onder voorzitter schap van gemeentesecretaris E. J. Boe- De KVP-raadsnestor J. G. Stokman informeerde of in de grondaankoop Els- broek Zuid 2 de aanleg der wegen begrepen was. Het gaat hier om de oost-westhoek van de z.g. Karens-gron- den tot aan de Hillinenweg. Gemeente secretaris E. J. Boeters kon hierop be vestigend antwoorden. De kleine beurs- zaal in het nieuwe bouwcomplex zal dienst gaan doen als gemeentelijk gymnastieklokaal. Daarna sprak de raad over de verpleeginrichting „Sonne- vanck", dat wellicht 20 april door het rijk zal worden erkend en een rijksbij drage zal ontvangen. Uit vorige jaren resteren saldi-reserves uit batige saldi en die zijn bestemd tot het dekken (achteraf) van nadelige saldi. LEIDEN „Eerst wilden wc geen feest geven, maar op aandrang van de kleinkinderen zijn we van gedachten veranderd." De diamanten bruiloft van het echtpaar W. Staffelen wordt nu dus toch gevierd. Op dat feest zal maar één van de twee kinderen aanwezig zijn. De dochter van de familie Staffeleu woont al meer dan dertig jaar in Zuid-Afri- ka. Eenmaal zijn meneer (81) en me vrouw (80) Staffeleu naai het zwarte werelddeel gereisd om hun dochter te bezoeken „Ik ben er een jaar geweest", zegt mevrouw Staffeleu. „Mijn man ze ven weken. Het was natuurlijk reuze fijn om onze dochter terug te zien. Maar om er te wonen, nee. Als je een gezond verstand hebt en een klein beet je gevoel voor je medemens, kun je het daar niet uithouden. Als je ziet hoe die zwarte mensen daar behandeld worden, word je misselijk." Het bruidspaar (1 zoon, 1 dochter, 4 kleinkinderen en één achterkleinkind) woont al jaren in de Prins Frederikstraat, onder de rook van de gasfabriek. „We willen nu eindelijk wel eens naar een kleiner huisje. Dit grote huis schoonhouden, wordt me echt teveel," zegt mevrouw Staffeleu. „Maai bij alle verhuispogingen hebben we steeds een nul op regnest gekregen". Gistermiddag kreeg het echtpaar Staffeleu bezoek van burgemeester Van der Willigen. OPRICHTINGSVERGADERING LISSF. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw, cn Plantkunde is zeer actief in de praktische werking der leden. Ten liuize van bioloog II. J. de Graaff, heeft onder auspiciën van deze maatschappij de oprichting plaats gehad van de tweede afdeling, welke als onderafde ling zal ressorteren en speciaal de lief hebbers van potplanten in een werk groep bijeenbrengt. werd genomen initiatief door het landelijk hoofdbestuur zeer op prijs gesteld en werd een unicum in Nederland genoemd: In de werkgroep zullen werkzaam zijn de liefhebbers van een mooie vensterbank met pot planten en de liefhebbers welke meer als verzamelaars worden aangemerkt. De belangen van beide groepen zullen door deze werkgroep voor ogen staan en op allerlei manier zal uitwisseling van gegevens en planten plaats heb- LISSE De afd. Lisse van de Kon. Ned. Mii voor Tuinbouw en Plantkunde wil alle tuinliefhebbers van Lisse bijeen brengen in een onderafdeling van deze Maatschappij, waartoe a.s. donderdaga vond 21 jan. een pprichtingsvergadering wordt gehouden ten huize van de fa. Grimme. Heereweg 133, aanvang 8 uur. Men wil bereiken dat door het geven van adviezen de tuinen in Lisse in het algemeen een beter verzorgd aanzien krijgen, hetgeen zeer te waarderen valt. Bereid tot actie onder bevolking VOORHOUT ln een brief aan de gemeenteraad bepleit de Zwemsticbting met klem de bouw van een overdekt instructiehad en van een buitenbad in de gemeente. In het schrijven baseert zij de redelijkheid van deze verlangens op een aantal feiten en omstandigheden die stuk voor stuk uitgebreid worden behandeld. Op de eerste plaats wordt gewezen op de grote belangstelling die in Voorhout bestaat voor zwemles en voor de zwembeoefening, hetgeen met cijfers wordt aangetoond. De Stichting wijst ook op de binnenkort te verwach ten invoering van zwemles op het les rooster van de lagere school waardoor het noodzakelijk zal worden in Voor hout een overdekt instructiebad te heb ben om aan de wettelijke verplichtin gen te kunnen voldoen. Met de steeds verdere verruiming van de vrije tijd en met straks een 4- i daagse werkweek in het vooruitzicht wordt ook de bouw van een buitenbad bepleit, waarvoor als alternatief gewe- zen wordt op de mogelijkheid om hel bestaande bad van de Katholieke Tech- j nische School, die eerstdaags gaat ver- dwijnen, door de gemeente te doen aankopen. Het zo dikwijls aangevoerde argument, dat Voorhout als kleine ge meente voor deze faciliteiten zou moe- ten terugvallen op omliggende gemeen ten wijst de Stichting van de hand, omdat die gemeenten evenzeer gecon fronteerd zullen worden met een sterk toenemende behoefte van hun inwoners aan sport en recreatie en hun zwemba den thans reeds overvol raken. Het Stichtingsbestuur zegt in zijn brief te beseffen, dat veel geld nodig is voor het verwezenlijken van dpze ver langens. Het ziet als een noodzakelijk heid dat ook de bevolking zelf hieraan het hare bijdraagt en is ook bereid hieraan door acties mede te werken. Echter meent de Stichting pas te kun nen beginnen met geldelijke bijdragen van de inwoners te vragen, wanneer- het Gemeentebestuur eerst met meer concrete voornemens en plannen ter tafel komt, zodat men weet waarvoor men zijn geld geeft. Naar verluidt heeft ae brief van het Stichtingsbestuur bij verschillende ge meenteraadsleden reeds reacties opge- Revanches Sofia in Groenoordhal (Van onze sportredactie) LEIDEN In de Groenoordhal in Leiden zullen op 27 en 28 maart, veertien dagen na de Europese indoorkampioen schappen in Sofia de revanches van deze titelstrijd worden georganiseerd. Tot het deelnemersveld behoren Nederlandse en buitenlandse atleten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3