fieidóc (Somoni Drie jaar tot vier maanden voor 35 Zuidmolukkers WEGENS GEWELDPLEGING EN VRIJHEIDSBEROVING EXTRA-PROBLEMEN BIJ VOLKSTELLING TBC- explosie op Urk Roermond voorzichtiger na rumoer in Rotterdam I Eén verdachte 1 in vrijheid Door besluit minister Tellers moeten elke avond enveloppen inleveren morgen gepaneerde varkenslappen Oe Thant zal niet aanblijven Ongelukken bij Zürich 41 doden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus.11, telefoon 22244' - Giro 103003 Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur: drs. J. H M. Brader Hoofdredacteur: F J Plug. Chef-redacteur: H P M Heruer. Advertenties (excl. B T W0,24 p mm Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan '71: p week 1.41, maand t 6,05, kwartaal 18.10, jaar 70,30 Pei post- pei kwartaal 21,70, per jaar 84.70 62e jaargang, no. 18.260 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland II: 19.30 uur Topop; 20-21 uur: Peyton Place; 21.10 uur: Muziek is troef, amusement. DINSDAG 19 JANUARI 1971 VRIJ ZACHT Vrij zacht met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks vier graden, maximumtemperaturen onge- (Van onze rechtbankverslaggever) I DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 35 Moiukkers die op 31 augustus vorig jaar betrokken ge weest zijn bij de bezetting van de Indonesische ambassade woning te Wassenaar veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van drie jaar tot vier maanden, met aftrek van voorarrest. Een 49-jarige verdachte, die vier maanden straf opgelegd kreeg werd vanmorgen onmiddellijk in vrijheid ge steld. Zoals bekend had de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer op 5 januari straffen geëist, die varieerden van zeven jaar tot één jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. De D^modeiiev" zwaarste straf van drie jaar met aftrek hoorde de 34-jarige H. hadden eivom J. H. uit Capelle aan de IJssel tegen zich uitspreken. De ^'Jrhoor d'e Haagse rechtbank achtte hem schuldig aan doodslag op de ontwerper eerde hoofdagent, J. Moolenaar, van de Wassenaarse politie. £resenta"«e°or Rangschikking bisschops kandidaten vervalt ROERMOND (K.N.P.) De moeilijkheden in het bisdom Rotterdam rond de benoeming van een nieuwe bisschop heeft het bisdom Roermond ertoe gebracht een gewijzigde kandidaatstelling te volgen voor de opvolging van mgr. P. Moors. De kandidaatstelling door de priesters, de Diocesane Pastorale Raad, de dekenale centra en de dekenale reli- gieuzenberaden in Roermond komt te vervallen. Ook komt 'allen de rangschikking van de tien hoogst-geplaatste kandidaten in \X»lgorde van voorkeur door de dekens, de staf van de theologische hogeschool, de hoofden van dienst en de Diocesane Pastorale Raad. Isstraf met aftrek 1 het v •est. De rechtbank oordeelde vanmorgen in vonnis tegen de 35 Moiukkers, dat W bij de keuze van het door hen ge buikte middel niet de strafrechterlijk rereiste zorgvuldigheid hebben betracht. ,Ze hebben hun keus laten vallen op openlijke geweldpleging en wederrech telijke vrijheidsberoving. Ze hebben daarbij onvoldoende rekening gehouden met de grote waarde van de aldus ge schonden rechtsgoederen en bovendien uit het oog verloren, dat hun in onze democratie een reeks van legale midde len ten dienste staan, om de aandacht te vestigen op hun ideaal", aldus de recht bank. ien van H. J .H., die het do delijke schot heeft gelost, concludeerde de rechtbank, dat ook ten aanzien van de doodslag rekening moet worden ge houden met de zware „ongetwijfeld door het optreden in collectief verband ver sterkte" psychische druk waarvan ver dachte ten tiide van de aktie evenals zijn mededaders was onderworpen. Zij is an derzijds van mening dat elk der verdach- hoezeer ook deel uitmakende van georganiseerde groep personen, naast de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid, ook zijn eigen verantwoordelijk-1 heid heeft te dragen. De rechtbank acht dan ook voor verdachte een niet onbe langrijk zwaardere straf geboden dan de straf, waartoe zijn mededeelnemers aan die aktie worden veroordeeld Voor Paul C. T. (41), organisator van de bezetting, luidde het vonnis 2 jaar 2\z jaar), terzake uitlokking tot het misdrijf, Jacob C. U. (36), de wapen- everancier en Mozes J. S (34). leider i de bezetting ieder 1 Ve jaar (eis 2 r); Mozes F. S. (21) organisator van bezetting, 1 jaar en 4 maanden (eis jaar en 9 maanden). Zadrek T. (48), ernstige mate verzachtende idigheden golden, werd veroor- :ld tot 4 maanden gevangenisstraf met die tijd in voorarrest reeds irgebracht, zodat hij op vrije voeten gesteld. De rechtbank veroordeelde verder 24 erdachten, tegen wie I's jaar gevange-' isstraf was gevorderd, allen tot één jaar De rechtbank achtte alle verdachten schuldig aan openlijke geweldpleging en wederrechtelijke vrijheidsberoving. Voor zes verdachten nam de rechtbank daar bij tevens in overweging dat dezen in oktober 1966, eveneens door de recht bank in Den Haag, waren veroordeeld wegens brandstichting in de Indonesi sche ambassade De rechtbank legde maanden. Het gold, behalve de 21-jarige deze zes straffen op van één jaar en viér Matheus F. S. uit Moordrécht, tevens de 19-jarige Kosmus Joseph T., de 19-jarige Max Cornells de K., de 23-jarige Jacob Mgr. Van Odijk, de vicaris-generaal van het bisdom Roer mond zei gisteravond, dat „de in Rotterdam gehanteerde inspraak-procedure, waarvoor wij alle respect hebben, klaar blijkelijk niet goed heeft gefunctioneerd. De ontwikkelingen in het kerkbeeld zijn elders minder ver gevorderd dan in Nederland. Daardoor is een kortsluiting onstaan, die bij de beslissing in Rome duidelijk aan het licht is getreden". Als mogelijkheden voor inspraak in het bisdom Roermond blijven volgens mgr. Van Odijk bestaan de reacties op het profiel van een bisschop. Uit de reacties van alle groeperin gen zal het Roermondse kapittel moeten putten om de juiste voordracht te kunnen opstellen voor de benoeming. „Wij zullen moeten ervaren, dat de tijd kennelijk nog niet rijp is voor een verbrede vorm van inspraak", aldus de vicaris- generaal van het bisdom Roermond. In Rotterdam voeren dr. A. J. Simonis en het diocesaan bestuurscollege voortdurend overleg met elkaar. „Gezien de thans aanwezige noodzaak van samenwerking wil zowel de nieuwbenoemde bisschop als het diocesaan bestuurs college de verschillen van inzicht grondig uitpraten. Met name gaat het erom een modus te vinden voor de samen werking tussen bisschop en diverse diocesane instanties. Het overleg gaat dan ook voor een belangrijk deel over het functioneren van de diverse bestuurscolleges onder de bischop". aldus een bekendmaking van het bisdom. Johannes S.. de 30-jarige Jonker M de 23-jarige Melianus T. allen uit Moor drecht. De rechtbank heeft er bij haar straf toemeting rekening mede gehouden dat er wellicht reden is voor bezinning op de vraag of de Nederlandse regering, het Nederlandse parlement en de Nederland se volksgemeenschap zich in de afgelo pen twintig jaren steeds voldoende be wust zijn geureest van de Nederlandse- verplchtingen, tegenover het volk 'der Zuid-Molukken. De verdediging zal contact opnemen met de veroordeelden over het eventueel instellen van hoger beroep. WASHINGTON (DPA'AFP) De we ll de Amerikaanse astronaut irgil Grissom, die op 27 januari 1967 bij oefening met de Apollo-1 in Kaap edy. met twee collega's omkwam de cabine in brand vloog, heeft een tot schadevergoeding ingediend. Me- Grissom eist tien miljoen dollar an de fabrikant van het ruimteschip North American Rockwell Co" die zij oor het ongeluk met de cabine aanspra- elijk stelt. iADVERTENTIE LEEUWARDEN (ANP) Twaalf in woners van Urk zijn in een sanatorium in Harderwijk met TBC opgenomen. Tien patiënten worden momenteel nog thuis* behandeld met een tablettenkuur. De tbc-explosie heeft zich kort na Kerstmis geopenbaard, maar is thans in de openbaarheid gebracht. Onder de patiënten zijn vijl" kinderen uit één huishouding, terwijl vandaag ook de moeder is weggebracht. De rest van de patiënten woont verspreid over Urk. Men is op het voormalig eiland thans bezig met een bevolkingsonder zoek in de leeftijdsgroep van nul tot dertig jaar. Volgens de artsen heeft men de haard van de ziekte ontdekt. ROTTERDAM (A.N.P.). De beslis sing van minister Nelissen dal dc volks tellers na iedere teldag de enveloppen met kaarten op het stadhuis van hun gemeente moeten inleveren, heeft volgens het hoofd van het bureau voor de statis tiek in Rotterdam, drs. Chr. Fransen, de grote gemeenten plotseling voor aanzien lijke organisatorische probleme^i ge plaatst. Tijdens een gisteren in Rotter dam gehouden bijeenkomst van vijftig plaatselijke leiders van de volkstelling in Zuid-Holland, zei drs. Fransen hel onbegrijpelijk te vinden dat deze ver gaande beslissing zo kort voor het begin van de volkstelling is genomen en be kendgemaakt. „Vooral de grote g< nu plotseling voor gigantische organi satorische problemen geplaatst", aldus drs. Fransen. „In Rotterdam waren wij juist klaar met de organisatie van de volkstelling, maar door de recente be slissingen van de minister is de zaak nu plotseling niet meer te overzien. Op het ogenblik maak ik me, vooral wat de grote steden betreft, ongerust over "het slagen van de volkstelling". Volgens drs. Fransen leidt de beslissing van de minister ertoe, dat in een stad als Rotterdam iedere teldag na tien uur 's avopds ongeveer 3000 tellers naar het stadhuis moeten komen, die dan in totaal zo'n 60.000 ei 70.000 enveloppen met kaarten inleveren. „Hoe kunnen wij de tellers verplichten na tien uur 's avonds de reis naar de Coolsingel te maken en waar halen we plotseling de ambtenaren vandaan, die al die enveloppen daarna nog moeten verwerken", zo vroeg drs. Fransen zich af. Hij zei weerstanden te verwachten bij de tellers, die nu als uitvloeisel van deze beslissing 's avonds hun enveloppen nog van veraf gelegen woongebieden naar het stadhuis moeten brengen. Bij het Rotterdamse bureau voor de statistiek zijn overigens al telefoontjes binnenge komen van tellers, die weigeren op basis van de nieuwe besluiten mee te doen. Men is ook bijzonder onaangenaam verrast door het besluit dat de gemeen ten loonkaarten voor de volkstellers moeten aanleggen, in verband met de op het honorarium van de tellers in te houden belasting. Ook deze beslissing brengt voor de gemeente plotseling een enorme administratieve rompslomp. In Den Haag blijken er geen problemen te bestaan. Men verklaart dit doordat veel tellers uit ambtelijke kringen zijn aangetrokken. Andere sluittijden advertenties Vanwege een technische reorgani satie zijn de uiterste tijdstippen, waarop advertenties voor de Leid- se Courant kunnen worden opge geven, enigszins verschoven. De sluitingstijden zien er nu als volgt uit: Voor advertenties in onze edi ties van maandag tot en met vrijdag 's morgens 9.00 uur. Voor advertenties in de zater dagedities: vrijdags om 14.00 Voor „Telefoontjes" (onze kleine gerubriceerde adverten ties: de dag vóór plaatsing om 17.00 uur. Voor „Telefoontjes" in de maandagedities: vrijdags om 17.00 u. „Telefoontjes'1 voor de zaterdagkrant dienen vrij dags uiterlijk om 13.30 uur in ons bezit te zijn. Zeer op prijs zullen wij het stel len als onze adverteerders met deze gewijzigde tijden rekening willen houden. Varkensvlees is nu goedkoop! bij groene of witte kool of lof ongelooflijk lekker! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconse1 In de,ze pakjes wordt in Londen binnenkort een voetbalwedstrijd tussen dames gehouden. Het zal een liefdadigheidsvoorstelling worden voor zieke kinderen NEW YORK (APi Dc secretaris generaal van de Verenigde Naties Oe Thant. heeft meegedeeld, dat hij. als zijn ambtstermijn tegen het eind van dit jaar is verstreken, niet wil aanblijven. Hij is thans het tiende jaar in deze func tie ingegaan De heer Thant wordt aan staande vrijdag 62 jaar. ZÜRICH (AP) ln Zürich wordt een j onderzoek ingesteld naar twee verkeers ongelukken, die gisteravond tenminste -11 slachtoffers hebben geëist. Vijfender tig personen kwamen om het leven toen een viermotorige Iljoesjin-18 van de Bul I gaarse luchtvaartmaatschappij vlak bü het vliegveld van Zürich neerstortte. Al leen de Russische piloot van het toestel en een Israëlisch kind overleefden de ramp. Daarnaast hebben minstens zes personen het leven verloren bü een trein botsing bü het station van Meilen, dicht bij Zürich. Dit laatste ongeluk was ver- moedelijk te wijten aan een misverstand tussen twee stationschefs, matiscb seinsys i defect was geraakt De Iljoesjin moet zijn verongelukt toen 1 het in d dichte mist op 00 meter hoogte de landingsbaan van het vliegveld van Zürich naderde. Het toestel kwam in een I onbewoond heuvelachtig gebied terecht, i waardoor de reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt, De afgebroken ngelukte Bulgaarse toestel

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1