Golfbrekers Holland Sport braken de „rollers" van ADO Dijkstra he'd in Maastricht ADO-voorhoede te statisch Mystery' man uit Amerika bij AD0 Gehoord In (aanstaand) topsportcentrum Zulder- Komt wel goed, ze doen nu al samen met twee punten. Wandaden door Hans de Bruyn DEN HAAG Later, toen alle inzet van ADO tevergeefs was geweest en de teleurstelling van de gezichten van de vermoeide spelers dreef, keken diversen, wat verlegen achend, naar een ,,oude bekende" op de tribune. Een (orte knik en een forse armbeweging maakten de afstand :ussen Lambert Maassen, eens het „gouden hoofd" van ADO, en zijn oud-clubgenoten een stuk kleiner. kost dit drie Houten* jeringen 25. Vi 89. ïeL 0171 >e herinnering aan wat zich vroeger afspeelde in het Zuiderpark was loor deze confrontatie vernieuwd. Kijk", constateerde Theo van der lurch in een rustig hoekje van het imateurgebouw, „Lambert was een peler met body. Hij ging voor niemand ipzij als hij een kans kreeg. En dat vas precies wat ADO vandaag miste, leen kracht in het centrum. Had -ambert bijvoorbeeld de kans van die ;opbal van Schoenmaker gehad dan at ie. Gegarandeerd. Hij was vrese- ijk sterk in dé lucht". Sn met deze opmerking was precies 'erklaard waaraan het gisteren ichortte bij ADO. Joop Korevaar, de egelmatige yitblinker van de laatste Weken, probeerde van alles om ook ils spitsspeler een verdienstelijk de- lut te maken, maar kon de indruk toch niet verdrijven dat hij voor dit ware werk niet geschikt is. Wytze iQuperus kwam door deze verande- "ing te „zweven" en ging ten lange aar achter zijn voorhoede ope- Een manoeuvre, die verkeerd itwerkte. Lambert Maassen: „Ik 'ond, dat de voorhoede van ADO te 'einig in beweging was. Als de bal kwam stonden meestal drie spe lers te kijken. Dat was in mijn tijd inders. Vooral Piet van Miert begreep goed. Hij rende altijd kris-kras, ral naar toe als de bal in zicht 'am. En dan sticht je pas verwar ring". Lambert Maassen (29 en voor het eerst na zijn vertrek uit Den Haag weer bij ADO op bezoek) had geen moeite meer om een vergelijking te trekken tussen het verleden en nu. Hij heeft zijn problemen door een kniisbandenblessure moest hij in 1969 stoppen met voetballen knap over wonnen. En daarom ook durfde hij het weer aan om de gewijde grond van zijn herinnering te betreden. Al zijn vrienden van vroeger, toen hij zeven jaar uitkwam voor de Zuiderpark- ploeg, herkenden hem nog. „Ik ben over mijn moeilijke periode heen. Maar ik heb wel wat kwaaie maanden achter de rug, zeg. Het eerste jaar had ik echt bijna elke dag kippevel. Je werd donderdags bijvoorbeeld wel op het etentje van ADO dat er elke week is, uitgenodigd, maar je voelde toch, dat je er niet meer bijhoorde. En dat was moeilijk te verwerken. Je werd voortdurend chagrijniger, kon niets meer verdragen en werd soms al om de kleinste dingen boos. Als ik nog aan deze vervelende tijd terug denk. Brrr. Maar ook voor Lambert Maassen brak de zon door. Hij ver huisde in 1970 naar het Zuiden, kreeg een aangepaste baan op de service afdeling van verwarmingsbedrijf en bleef met de voetbalsport verbonden door trainer te worden van Steensel, een amateurclub uit de onderbond. „Ik ben nu tevreden". Ook in de financiële sector zijn alle moeilijkheden opgelost. Tot juni 1970 kreeg hij „honderd procent" van de overeenkomst met ADO (20 procent van ADO zelf erbij) uitbetaald. En momenteel is de situatie zo, dat 65 procent door de wettelijke arbeidson geschiktheidsregeling wordt uitge keerd. De vraag is alleen nog in het geding of deze regeling van kracht blijft tot zijn 35ste of tot 65ste jaar. Als Lambert Maassen Karei Jansen, de secretaris van de VVCS (Vereni ging voor contractspelers) mag gelo ven dan is de kans op de laatste gelijkheid zeer groot. door Herman van Bergem DEN HAAG Onder de rook van het Hoogoventoernooi vergat ADO te schaken. Als een doldrieste grootmeester, overtuigd van eigen kracht, werden de stukken naar voren gedirigeerd met zulke driftige bewegingen en jnet zo'n stu wing dat de vijandelijke stelling opgerold leek te worden. Dat was de grote misstap van ADO in de derby tegen Hol land Sport, dat ongeschonden uit de alleseisende afweer- slag te voorschijn kwam. Op schaarse momenten na rolde ADO als een vloedgolf op het doel van Louwerens af maar die had een stel golfbrekers tot zijn beschikking die alle „rollers" braken en bovendien speelde hij zelf een nagenoeg vlekkeloze partij. In plaats van als een bedachtzaam schaker voor de tegenstander een val te ontwerpen, poogde ADO met het onmiskenbaar aanwezige technisch overwicht door krachtvoetbal tot scoren te komen. Maar die meerdere techniek werd volledig afgebroken in een duel dat de 26.000 toeschouwers geen voetbal van hoog niveau bood maar wel de ontiege lijke spanning of de koploper er in derdaad in zou slagen de opvallend rustige, vrijwel nooit in paniek raken de, defensie van Holland Sport, ge steund door een sterk spelend midden veld, toch eenmaal te overmeesteren. Het lukte niet. Conditioneel was Hol land Sport ook niet door de knieën te dwingen. Juist die onophoudelijk aan rollende aanvallen brachten trainer Jezek tot deze veroordeling van zijn aanval: „Het mankeerde onze aanval lers aan inzet. Ze speelden maar voor vijftig procent Kijk eens, als je vijf entachtig van de negentig minuten in de aanval benf. en. je krijgt niet meer dan drie vrije-trappen toegewezen, ben je er niet voldfcrênde tegenaan gegaan": Effectief Daarmee wilde Jezek niets afdoen aan de prestatie van Holland Sport, dat zich de mindere wist maar een simpel defensiesysteem hanteerde, waarop ADO zich stuk beet. Iedere bal die in het strafschopgebied van Holland Sport belandde, werd meedogenloos wegggeknald. Dat v/as wel geen systeem voor een schoonheidsprijs maar uiterst effectief. Zonder aarzelen grepen de sterk spelende centrumver dedigers Valkenhoff en v. d. Heide in. Bij hen voegde zich rechterverdedigers Dor jee, Kronshorst, v. d. Bol en de enorm zwoegende Roggeveen die zich zelden op znij oorspronkelijke taak achter de aanval kon concentreren. Dat die weg-is-wegtactiek overigens niet lukraak werd uitgevoerd, bewezen de hoekschoppen die ADO kreeg te nemen. Zes voor en zeven na de rust zijn geen „ontstellende" aantallen. En daarbij waren er nog die als pure reddingen konden worden beschouwd. Zoals in het begin toen Schoenmaker inkopte en Valkenhoff de bal uit het doel knalde over de cornerlijn. En toen Van der Bol, keurig spelend maar de inzet niet verwaarlozend, bij een schot van Cou perus de taak van Louwerens overnam. Daar stonden de minieme maar ge vaarlijke uitvallen van Holland Sport tegenover, waaruit linkerverdediger Van der Maas bij een reëele kans naast schoot en de Joego-Slaaf Mitic goed met de bal in de vrije ruimte maar veel zwakker in het duel via een been van een ADO'er een hoekschop over hield, de eerste en enige voor de rust. Aan zichzelf Paul Roodnat was de speler die zich het meest onderscheidde. Met zijn snelle sprint maakte hij het Van der Burch razend moeilijk en zijn ijver en conditie waren zo verbazingwekkend groot dat hij zijn defensie constant knap assisteerde. Met Louwerens be hoorde hij tot de opvallendste spelers, hoe\yel die van Holland Sport zich ge makkelijker konden onderscheiden dan de „drukkende", zwoegende ADO'ers die nadrukkelijker faalden omdat hun succes uitbleef. Niettemin zei Jezek: „Dat hebben ze ook aan zich zelf te wijten. De opdracht was van het begin af over de vleugels, Berg en Hestad, spelen. Wat is er van terecht gekomen? Pas na de rust kwam Berg voldoende aan bod. Maar onze aanval was niet fel genoeg. Ik heb niet één slalom gezien zoals bijvoorbeeld Roggeveen en Rood nat bij Holland Sport af en toe wel deden. Onze aanvallers reageerden ook te slap. Als dat wel was gebeurd, zou den ze in bepaalde situaties schietkan sen hebben gehad". Het gebrek aan inzet, aan „power" en wellicht ook aan durf bij de aanvallers van ADO was er oorzaak van dat de onvoorwaardelijk opruimende defensie van Holland Sport, onder het motto „geen enkel risico", daartoe ook te veel de kans kreeg. In de hand ADO miste ook de man die de wed strijd kon maken omdat Schoenmakei al gauw „wegviel". Jezek: „Je kunt mannen als Van Hanegem en Cruyff nog zo op hun huid zitten of het hen moeilijk maken, ze zijn in staat het ge zicht van een wedstrijd te bepalen. Dat moet bij ons Schoenmaker doen en hij DEN HAAG De „mystery-man" bij ADOHolland Sport was John Mon santo. De 40-jarige Amerikaan, die in opdracht werkt voor een pers agentschap in San Francisco, wilde de herinnering aan ADO weer op halen door zijn lezers over de resul taten en de organisatie van de club te informeren. „Kijk, toen ADO drie jaar geleden een trip door Amerika maakte en het hele voetbal daar van de grond leek te komen, was er een enorme belangstelling van het pu bliek. Dat is soms wel eens ontkend, maar het is echt waar. Door een bankroet van de organisatie verdween het voetbal echter weer. Maar de animo van de toeschouwers bleef. Nog bestaat in Amerika een enorme interesse naar het Europese voetbal. Daarom ben ik met medewerking van de ambassade nu hier. En er zullen volgens mij de komende seizoe nen nog meer journalisten naar Europa komen". HET gooien van voorwerpen op een ijsvloer is levensgevaarlijk. Normale bezoekers van iishockey- wedstrijden weten dal. Er ver toefde vrijdagavond op de HOKIJ iemand die niet tot deze categorie behoort. Hij wierp een fruitmes op de ijsvlakte. Het is verbazingwek kend dat niemand uit de omgeving de tribune waar de rommel altijd vandaan komt, ls al gelokali seerd zoiets niet ziet en ingrijpt. Wellicht durft men niet of is de laffe dader omgeven door lieden die de ernst van zulk een wandaad evenmin inzien. Als scheidsrechter Tamboer niet zo coulant was ge weest, zou hij de wedstrijd ge staakt hebben. Bovendien kan een dergelijke wandaad sancties van de Ned. IJshockey Bond ten gevolge hebben. Het was niet alleen een misselijke daad, maar ook een die wijst op gebrek aan zelfbeheersing en fatsoen. Psychologisch OP het „glij-ijs" van Davos heeft de Nederlandse schaatstop de afgelopen dagen indrukwekkende prestaties geleverd. Records wer den omver gekegeld en vlak voor het toernooi om de Europese titel voor heren hebben de Nederlandse kanshebbers zich nadrukkelijk ge manifesteerd. Op dezelfde dagen waarop de Noren streden om hun nationale titel om hun nationale titels dolden Schenk, Verkerk en Bols met tijden, waaraan de Noren niet toekwamen. Een stukje psychologische oorlogvoering, dat de Noren tenminste aan het den ken zal zetten. Geen kans 7VEDERLANDSE beroepsboksers een topduel bezorgen, is een uiterst moeilijke zaak. Zwaarge wicht Jan Lubbers had een kans kunnen krijgen door in Keulen de Spanjaard Urtain te ontmoeten, die dan wel niet de hoogste top verte genwoordigt, maar in elk geval tot de „namen" in die categorie wordt gerekend. De boksbond heeft voor het duel geen toestemming ver leend. Voorzitter Hofman achtte derlands eerste zwaargewicht, Bas van Duivenbode, in aanmerking kwam. Hiervoor moet begrip wor den opgebracht, maar het blijft te betreuren dat een Nederlander een kans werd ontnomen. Urtain mag dan „zwaar" kunnen stoten, tegen een technisch goede bokser die Jan Lubbers is, hoeft hij niet per se die stoten te kunnen plaatsen. (ADVERTENTIE) kon het niet". Trainer Jezek spaarde dus zijn mannen niet en had slechts /goede worden over voor Korevaar, mansveld, voor de kanppe afweer van Holland Sport en de faire wedstrijd, feilloos geleid door de heer Boogaerts die het duel van het begin af vast in de hand had en slechts eenmaal zijn boekje te voorschijn haalde toen Coe- nen een brokje spelbederf opvoerde door de bal toch nog weg te schieten na het fluitsignaal. Het was overigens voor trainer Van der Hart een wedstrijd waarin hy maar één kant uitkon. „Voorin heb ik geen spelers die bal bal vast kunnen houden. Het uitbreken uit de tweede lijn is me echter iets tegengevallen maar ik ben natuurlijK o, ..v reden, vooral met de inzet". Die lijn had het echter veel te arun. mei huip verlenen aan de verdediging zuuat er van uitbreken niet veel kon komen. Zwakke been Van der Hart wist tevoren, dat hy op verdedigen moest rekenen en derhalve het risico moest wegcijferen waardoor het merkwaardige spelbeeld ontstond van de ploeg (ADO) die zich kapot liep op de verdediging maar het toch geen saaie vertoning werd omdat er altijd de kans op een verrassing in bleef zit ten. Een verrassing die dan van de zijde van Holland Sport had moeten komen met die weinige uitvallen, waarin Roodnat het grootste aandeel had en Coenen steeds de aandacht opeiste, xwooonat Kreeg zelfs een uitzonderlijke kans toen hij zich op rechts bevond maar zijn rechterbeen is zwak en zo doende joeg hij de bal voorlangs het Trainer Jezek had inmiddels spoedig na de rust Wim Looye vervangen door De Caluwé, die de plaats innam van Kore vaar in de defensie waardoor deze in de spits kon gaan opereren. Het nood zakelijke gevolg was wel dat Couperu. zich terugtrok om het gedrang niet not, groter te maken. Van der Hart haalde Mitic eruit voor Ben Muller „in d<. hoop dat ik daardoor wel een man zou krijgen die de bal vast kon houden Later moest hij de geblesseerde Krons horst nog vervangen door Roode. Ei kwam nog een kans voor Hestad wiem schot door Louwerens perfect over di cornerlijn werd gewerkt en voo. Schoenmaker die evenwel te slap ii Troost Nog staat ADO (gedeeld met Feijen oord), aan de kop. Het is in elk geva. de ploeg geweest die mede voor een opzienbarend verloop van de compe titie heeft gezorgd, een prestatie die hoog te schatten is. Holland Sport heeft weer eens bewezen dat het ver boven de aan de ploeg veelal toege dachte kracht kan uitgaan en een stortzee van aanvallen op verbluffend rake en kalme wijze kan pareren. „Ach", zei Jezek, „we hebben de troost aal de punten in Den Haag zijn geble ven". Het moet voor hem en zijn man nen toch een ietwat bittere troost zijn geweest. Zoekplaatje. Waar is de bal? Uit deze onoverzichtelijke situatie waarin we van links naar rechts herkennen Lex Schoenmaker, Wytze Couperus, Hans Dorjee, Sjaak Roggeveen en liggend Harry Hestad, ontstaat ook geen doelpunt. De bal is verscholen achter Hestad. a en Bonfrère werken de bal )or Cruyff zich meester kan maken van het leer. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT De verrassende winst (10) van MVV op Ajax was dik ver diend. Als je als „underdog" kans ziet de landskampioen zo te bedwingen dat de ploeg niet één behoorlijke scoringskans krijgt, als je bovendien twee keer keihard tegen de paal schiet en in de slotfaze zelfs eenMnagnifiek doelpunt produceert, kan niemand MVV met de vinger nawijzen en zeggen: „geluk, dom geluk". Trouwens Rinus Michels erkende volmondig. „Ik zou MVV zwaar tekort doen, als lk zou be weren dat Ajax vandaag gefaald heeft. Dat is echt niet zo. Ik heb gezien dat mijn spelers stuk voor stuk hard gewerkt hebben, maar ik zag ook dat ze stuk voor stuk vastliepen op de onneembare defensie van MVV". De vreugde kan niet op. Ko Prins klimt letterlijk in zfjn doelman Frans Körver na de verrassende zege op Ajax. Die verdediging van MVV was gisteren inderdaad onneembaar, zelfs voor de sterrenvoorhoede van Ajax, de laatste zes weken goed voor bijna dertig goals. Kei zer, Van Dijk en Swart, maar ook Cruijff kregen figuurlijk geen poot aan de grond. De grote man in de Maastrichtse defensie was Johan Dijkstra, jarenlang te licht be vonden voor het topteam. die eindelijk doorbrak. Enkele weken terug tegen Twente werd hij voor het eerst in dit seizoen opgesteld. Het was een experiment. Dijk stra voldeed, maar speelde nog niet groots. Toch bleef hij gehandhaafd. En gisteren moest hij, toen Jo Toennaer plot seling wegviel door een rugblessure, Cruijff schaduwen. Dijkstra deed het voortreffelijk en viel bovendien op door uitstekend plaatsen. Toen hij zes minu ten voor tijd voor de eerste keer zijn rol ils „sch&duw" vergat en mee ten aan- val trok. werd hij op'slag de held van \iaastricht. Met de bal aan de voet ukte hij op tot 25 meter van Stuy's doel n "haalde uit voor een machtig schot waar Stuy geen antwoord op had. De sensatie was compleet. MW stond voor en het zag er niet naar uit dat het de overwinning nog uit handen zou ge ven. Daarvoor was het tegenoffensief van Ajax te paniekerig en veel te sim pel van opzet. MW wist er echter wel raad mee. Het kon gisteren alles. Het speelde zo goed dat Jaap van Praag naar MW's kleedkamer ging om de spelers en trainer Knobel, eindelijk een zeer brede lach op zijn gezicht, te feliciteren. „Mijn complimenten", zei hij „verdiend gewonnen". MVV was gedurende de gehele wed strijd de betere ploeg. Het heerste op het middeenveld, maar gaf dat soms ook gemakkelijk prijs om Ajax te kunnen la ten komen om dan hard te penetreren. Twee van die- acties brachten Ajax al eerder de dreiging van een nederlaag. In de 22ste minuut schoot Jo Bonfrère hard tegen de paal en had Ajax geluk dat Szefer de terugspringende bal naast schoot. Twintig minuten voor tijd brak Brokamp door en kogelde eveneens tegen de staander. Het was allemaal uitstel van executie. Zes minuten voor tijd haalde Dijkstra uit. MW won. Maastricht nam een voorproefje van het carnaval.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9