Recordjacht kon niet op in Davos en Kees lachen hele boeltje dit seizoen weer uit IJszeilers gingen de mist in Jhet Kampioene Tighelaar bewees doorbraak Jappie van Dijk won drie nummers OPWINDENDE MIDDAG BIJ PLEUN Van Duivenbode grijpt naast titelgevecht MAANDAG 18 JANUARI 1971 uppie van Dijk. de buiten de ernploeg gereden Fries was isteren in actie op de baan in Madonna di Campiglio. IDONNA Dl CAMPIGLIO Jap van Dijk heeft in Madonna di mpiglio de laatste wedstrijd van rbanenkampioenschap gewonnen, i Dijk zegevierde over drie afstan- Harm Kuipers uit Norg werd vier- a achter de Italiaan Toniolli en de Ij estduitser Gerd Zimmermann. I kopie van Dijk, die zaterdag op de meter een val maakte (69.06), op de 1500 en 10.000 meter zijn concurrenten Toniolli en mann ver achter zich. mann, tweede op de 10.000 ;n derde in het totaalklasse- ït, bleef op de 10.000 meter ruim icconden achter op de Fries, na Kuipers stelde op de tweede persoonlijke records op de .SlGWneter (2.08.8) en de 10.000 i ■P/M33.3) scherper. ZIJ sprintersklasse was het ander- 1(18 J' de Zweed Ove König die een 'raoonlijke triomf behaalde. Twee- werd zijn landgenoot Hasse argewii rjes. De Zweedse schaatsers bena- in Mla ikten nog eens hun suprematie enover de Westduitser Erhard lier, die derde werd. DAVOS Toen de Oranjebrigade was uit geraasd, bleef er nog één vraag over: Waren de wedstrijden in het zonovergoten Davos vroeg genoeg aangevraagd om de zes wereldrecords en de 37 persoonlijke records, waarmee schaat- Dat betekent dat Ard Schenk zich we reldrecordhouder mag noemen op de 1500 meter (1.58.7) de 3000 meter (4.12.6) en de kleine vierkamp (166.478 pnt.), en dat Stien Kaiser eveneens drie we reldrecords tot zich trok: 1500 meter in 2.15.8, 3000 meter in 4.46.5 en het vierkamprecord met 182.817 pnt. Bo vendien evenaarde de Delftse met 1.29.0 het wereldrecord van de Russische Loedmilla Fetsjina op de 1000 meter. In de schaduw van het Nederlandse all-roundgeweld evenaarde de Noor Ivar Eriksen in de sprintersklasse het duizend-meterrecprd van Muratov (1.19.2) en vestigde hij met 157.510 pnt. een nieuw wereldrecord voor de sprin tersvierkamp. Het had niet veel gescheeld of de na tionale kampioen Jan Bols en Kees Verkerk hadden Schenk concurrentie aangedaan bij de recordverbeteringen. Bols had zijn zinnen gezet op de 5 km. Maar toen dit onderdeel aan de beurt kwam, waren de ideale omstandigheden van de 1500 meter zonnig, windstil weer bij een temperatuur van enkele graden boven nul voorbij. Door de dooi was het ijs wat zacht geworden en hoewel Bols zijn directe tegenstan der Schenk met flink verschil klopte, kwam hij toch niet in de buurt van het wereldrecord. Kees Verkerk stelde alles op alles in zijn 1500-meterrace tegen Schenk. „Alleen als ik de eerste buitenbaan loot. heb ik een kans Ard te verslaan", had hij van tevoren laten weten. Het mocht niet zo zijn. Verkerk lootte de binnenbaan en raakte na een adembenemend duel in de laatste bui tenbocht even de sneeuwrand, waar door zijn vaart werd afgeremd en Schenk met een meter verschil als eer ste door de finish flitste: 1 58.7 tegen 1.58.9. Voor het eerst in de geschiedenis van de schaatssport was de twee-minuten- barrière doorbroken. „Net voordat Verkerk het laatste rechte eind inging kwam hij met zijn linkerschaats in de sneeuwrand. Daardoor raakte hij uit balans, want ik dacht dat hij met voor sprong de bocht zou uitkomen. Nu was het Ard, die een voorsprong had van een halve meter en op de laatste hon derd meter had hij net iets meer over dan Kees," aldus Pfrommer. Volgens de elektronische tijdopneming was de tijd van Schenk 1.58.77 en van Verkerk 1.58.92, een verschil dus van vijftien honderdste seconde. De beide tegen standers, die een dag eerder op de 500 meter in een rechtstreeks duel tot 38.9 en 39.9 waren gekomen, draaiden nu op de 1500 meter in feite drie vijfhonderd meters van 39.6 seconden Ards tus- send Nederland de wereldranglijsten aller tijden overhoop gooide, ook daadwerkelijk de officiële erkenning te verschaffen. Uit Inzeil eiste Goeran Claeson zondag de eer op met 2.00.1 het wereldrecord te hebben gebroken. „De 1.58.7 van Ard Schenk zal niet worden erkend", wist hij te melden. Maar in Davos had coach Leen Pfrommer weinig moeite zijn pupillen gerust te stellen: „Natuurlijk is daarvoor ge zorgd. De wereldrecords zijn glaszuiver." Zijn dit de schaatssterren, die het bij de komende grote evenementen gaan maken? In Davos bleken Stien Kaiser en Ard Schenk in ieder geval ongenaakbaar. Voor het scorebord, met hun wereldrecords, poseren Stien >-n Ard met het gebruikelijke bloemetje. 26.0, 56.0, 1.27.0 Stien Kaiser demonstreerde vooral op de 300Q meter de perfecte vorm, waarin zij momenteel steekt. De 32-jarige Delftse opende snel. hield het voordeel vast en finishte bijna zeven seconden sneller dan zij ooit tevoren had gedaan: 4.46.5 tegen Ans Schut 4.51.5. De ont troonde wereldrecordhoudster werd door Rieneke Demming (4.50.4) naar de derde plaats verdreven. Opzienbarend was de vooruitgang op deze langste af stand van wereldkampioene Atje Keu len-Deelstra: van 5.04.7 naar 4.52.9. Bij de heren maakte Ronnie Nooitge dagt, die buiten mededinging .deelnam aan het "op dezelfde baan verreden Zwitserse kampioenschap (Krienbühl werd voor de vierde maal kampioen) eveneens een snelle opmars. De Am sterdammer verbeterde zijn vier per soonlijke records: 41.2, 2.03.6, 7.34.2 en 15.28.5. Toch is er voor Pfrommer geen reden de aan Ronnie Nooitgedagt toe gedachte reserveplaats bij het Europees kampioenschap van eind deze week in Heerenveen, aan een ander over te dragen. „Daartoe was geen aapleiding", aldus Pfrommer „De nummer vijf bij de all-rounders Peter Nottet reed nog altijd beter dan Nooitgedagt. Peter maakte 40.8, 2.03.6 en 7.32.5. Misschien zou hij op de tienduizend meter iets bij Ronnie ten achter gebleven zijn, maar veel zou het niet zijn geweest." Pfrommers grootste vrees is, dat zijn vijftal donderdag bij aankomst in het weer herstelde hotel Weener in Oranje woud, zal worden verwelkomd als de niet te kloppen favorieten. „Misschien heerst die mening in Nederland. Maar in Davos denkt niemand er zó over. We hebben hier alle's mee gehad :ideaal wéér en een ideale loting. Als Claeson hier tegen Schenk op de 1500 meter had gereden, zou hij vast en zeker ook onder de twee minuten zijn gekomen. Ik zie die Zweed nog steeds als een grote kanshebber. En kijk verder eens Tiaar wat Dag Fornaess presteerde bij het Noorse kampioenschap. Met iemand Tompdi door Hans de Bruyn FTERSHOEK In de schaduw van „recordjager" Ard ïenk zocht ook Kees Verkerk op het glij-ijs van het Zwit- se Davos naar erkenning. Minder opvallend misschien, 'men twee drie jaar geleden zou verwachten, maar niet 'der opzienbarend De vorige week. toen de nationale aatstitel de inzet vormde op de Jaap Edenpiste in Amster- heette het nog, dat Kees Verkerk, wiens plaats in de iploeg zelfs in gevaar kwam. versleten was. Zijn dagen iden zijn geteld. Maar elke herinnering aan deze gedachte dween zaterdagmiddag in het feestelijke café van Pleun kerk. 'ijl vrienden en kennissen 'met de ialijsten bij de hand naar de luisteren ontstond een stemmige die typisch Puttershoeks is. Insi- bij uitstek: Pleun Verkerk nam op hoogtepunt van de vreugde het 'rd: „Ard en Kees zijn twee zonen mij. Zó dicht staan we bij elkaar, in u daarom de verzekering ge- dat niet alleen Kees mateloos 'gerd was over zoveel voorbarig- de nieuwsmedia. Alle jongens ■n verontwaardigd. Ik hoop alleen ze niet te vroeg en te fel Iben gereden. Anders zijn ze ver- voor de EK en de WK", hele dorpsgemeenschap leefde van tot minuut mee met de „her van Kees Verkerk. De algeme- conclusie was na een opwindend tsmiddagje in Puttershoek: Ard ik ligt nog wel voor op Kees, dat als je als eerste man in de 'eld op de 1500 meter onder de minuten rijdt, maar hij is toch helemaal de oude. Vader Ver- k laat onmiddellijk zijn ergenis zoveel onbegrip weer blijken, en Kees. zij lachen ook dit °en het heieboeltje uit. Neem dat me maar aan". Alsof de kracht, lrmee hij deze veronderstelling ■"bracht, nog niet voldoende was Pleun Verkerk op een Delfts s< uw wandbord aan de muur van het ana<i.v-! :rr')ke café. „Ik heb die tegel aan begin van het seizoen voor vier- ■derd gulden laten maken. U ziet erop staat: Ard en Kees broeder- naast elkaar rijdend. Iedereen, die seizoen niet in dit duo gelooft, wijs ik op dat bord. Ik ben er zeker van dat Ard en Kees de kampioenschap pen weer maken. Voorlopig ben ik duidelijk in het voordeel, dat moet u toch toegeven". De ergenis van Pleun Verkerk wordt nog groter als hij aan het woord is over de nieuwsmedia. „Wij begijpen de rijders. Anderen niet. Wat me na melijk verbaast in deze tijd is, maar niemand heeft dat ooit gezegd, dat de lonen van 1893 ik-week-niet-hoeveel maal zijn verdubbeld. Maar de te winnen medailles niet". En dan stopt Pleun Verkerk. Hij weer, dat verder doorgaan op dit thema, risico's lopen inhoudt. En daar voelt hij niets voor. Maar het is wel zó, dat de KNSB een ton van de NOS incasseert voor het uitzenden op de televisie en naar schatting vijfentwintigduizend gulden aan recettes. Zijn deze opmerkingen dan kwaadaardig bedoeld? „Als je in het wielerpaleis omroept: „Er valt een naaimachine te verdienen dan stapt Peter Post niet eens op. Maar wel als er een auto op het spel staat". En daarna belandt vade* Verkerk op het punt, waarover iedereen dagen lang in onzekerheid heeft verkeerd. Is het dan gek, dat rijders laconiek naar het Nederlandse kampioenschap toele ven? Zij moeten zes tot acht weken in vorm blijven. Dat kan toch niet. Daarom moet een schaatser beslissen, wat voor hem het belangrijkste is. En Kees, dan klapt Pleun Verkerk uit de school, heeft dat gedaan. Voor hem is de wereldtitel het allerbelangrijkste. Daarom gedroeg hij zich als een sphinx in Amsterdam. „Hij moet er voor zorgen dat hij op er op tijd is. Als ik nu vertel dat Kees momenteel nog drie kilo te zwaar weegt, begrijpt u het wel, hè". Omstanders uit Put tershoek, die Pleun nog niet vaak zo fel aan het woord hebben gezien („Maar deze hele kwestie heeft me enorm veel gedaan") knikken instem mend. Zijn woord is wet. Hij is de ingewijde. „Kijk", vervolgt hij, ..Ik zie zó. wanneer Kees in vorm is. Als zijn jeukbeenderen wat naar achteren staan en hij niet wit maar groen van de concentratie aan het start komt. dan wordt het pas wat". Mensen, die allang veronderstelden, dat Kees Verkerk te oud werd voor de topsport, voerden het hoogste woord over zijn „koude oorlogvoering" problematiek. Hij speelt een slim spel letje, meer niet. Opnieuw springt Pleun Verkerk van verontwaardiging op. „Kees is geen komediant. Neem dat van me aan. Het is wel zo dat hij Vader Pleun Verkerk: „Ard en Kees lachen iedereen uit. Let maar op mijn woorden". niet met zijn gezondheid solt. En dat had het publiek het liefste gezien, geloof ik. De laatste jaren was Kees voortdurend te vroeg in vorm. Dan ben je bevattelijk voor de griep en die soort ziektes. Vooral Kees. Onze fami lie, mijn vrouw in het bijzonder, had dat al. Wij zijn allemaal zwak in de keel en het voorhoofd". Voor deze voorzichtigheid bestond geen begrip. Ook al, omdat Kees Ver kerk er zelf geen ruchtbaarheid aan wilde geven. De kritiek kwam dan ook hard aan. Pleun neemt zijn zoon daarom in bescherming. „Als Kets maar even niet goed rijdt dan zegt men al: Hij is versleten. Dat vind ik wreed". die bij mist en op een zware baan tot 2.08.0 op de 1500 meter komt, moet je zeker rekening houden." Inzeil De Zweed Goeran Claesson leverde in Inzeil dus zijn visitiekaartje in voor de Europese kampioenschappen in Hee renveen. Hij bleef op de 1500 meter eveens beneden het oude record van Kees Verkerk, door deze afstand af te razen in 2.00,1, wat hem in ieder geval een nieuw Zweeds record opleverde. MOSS Dag Fornaess is in Moss voor de tweede achtereenvolgende maal Noors schaatskampioen geworden. Evenals vorig jaar legde Roar Groen- vold beslag op de tweede plaats. Toch heeft het titeltoernooi een duidelijk an der verloop gehad dan in 1970. Toen stond na drie afstanden Groenvold na melijk nog ruim aan de leiding. Hij. zou op de 10 km ruim twintig seconden mogen verliezen, een vergelijkbare si tuatie als dit jaar bij het Nederlandse kampioenschap tussen Schenk en Bols. Fornaess sloeg toen met overmacht to« en herhaalde zijn prestatie zaterdag e:i zondag op een gewijzigde manier. Dag Fornaess, de 22-jarige student, die een bijzonder tamme seizoenstart had, stond na twee afstanden reeds aan de leiding en vergrootte zijn voorsprong door een overwinning op de 1500 meter nog. De springt was voor Roar Groen vold. Per Willy Guttormsen won de beide lange afstanden. Magne Thomassen, die vorig jaar in Oslo bij het toernooi om het wereld kampioenschap als tweede eindigde achter Ard Schenk, kwam niet verder dan de vijfde plaats en verzekerde zich nog juist een plaats in de ploeg voor Heerenveen. De omstandigheden waren beide dagen niet ideaal. Lisbeth Berg is dit weekeinde in Holmestrand Noors schaatskampioene geworden. Zij won drie van de vier afstanden, de 1500, 1000 en 3000 meter. De favoriete voor de titel. Sigrid Sundby, eindigde als derde. Eindklassement: 1. Lisbeth Berg 196.350 punten. 2. Kirsti Biermann 197.550, 3. Sigrid Sundby 198.483. ALMA ATA Tijdens de Russische schaatskampioenschappen voor dames die in Alma Ata worden gehouden zijn snelle tijden geregistreerd. Ludmilla Titova won de 500 meter in 44.3 sec. voor Vera Surovikina met 44.5. De Europese kampioene Nina Stakevitsj noteerde 45.1. Stakevitsj won de 1500 meter in 2.20.1 voor Kapitolina (2.21.7) en leidt na de eerste dag met 91.800 punten voor Surovikina (91.900) en Titova (92.000). (Zie voor uitslagen Resultaten) Het ijszeilen ging niet alleen de mist in, maar viel ook grotendeels in het water, getuige deze plaat, waarop de twee officials slechts dank zij hoge laarzen de voeten droog kunnen houden. (Van onze sportredactie) MONNIKENDAM De deelnemers aan het Europese kampioenschap ijszeilen hebben ook vandaag de ijzers weer onder hun ranke scheepjes moeten schroeven. De dichte mist maakte het gistermiddag totaal onmogelijk het wedstrijdprogramma af te werken. Het was gevaarlijk op de Gouwzee. Levensgevaarlijk zelfs. In de ochtenduren had de boot van de Oostenrijker Reiter met hevig gekraak te kennen gegeven de rest van zijn leven te zullen slijten als brandhout. Een van de Duitse deelnemers had de boot van de sympathieke Oostenrijker midscheeps geramd. In één klap veranderde het glanzende witte scheepje in een zielig hoopje wrakhout. Het bootje lag voor pampus op de dijk bij Katwoude. Maar dat was niet alles. Bouw van Wijk, gevierd regenboogzeiler en kan didaat voor een van de ereplaatsen van dit kampioenschap had in de och tendrace de bovenboei finaal gemist. Een van de andere deelnemers kwam een kwartier na de start terug met de mededeling dat hij even op Marken De eerste ochtendrace werd ongeldig verklaard omdat de helft van 't veld (25 boten) was verdwaald. En Uelo Aaren, een van de Russische deelne mers, moest met een complete vloot worden teruggehaald van een lange zwerftocht. Om twee uur besloot de wedstrijdleiding het programma op te schorten. Voorlopig tot drie uur. Om drie uur was het echter nog veel mistiger dan voor die tijd. En om half vier was het duidelijk dat er niet meer gezeild kon worden. Toen waren inmiddels alle boten veilig binnen. De zeilers konden hun schepen gaan aftuigen tot de reservedag. Wat er vandaag ook gebeurt, het Europees kampioenschap is geldig. Aftuigen Vier van de zes races zijn gevaren en dat is voldoende. Het is echter nog helemaal niet duidelijk wie de titels voor zich zal opeisen. Het is wel zeker dat de strijd om de eerste drie plaat sen zal worden gestreden tussen de Russische kampioen Endel Voorema, de Zweed Helge Roden en onze land genoot Bouw van Wijk. Ook de Rus Helmuth Leppik heeft goede papieren voor een plaats bij de eerste drie. Het zeil van de Zweed Röden heeft name lijk een iets afwijkend model. Boven in het zeil is een soort „luifeltje" aangebouwd. Dat kan hem bij de offi ciële meting van de boten die na het kampioenschap plaatsvindt nog wel eens op diskwalificatie komen te De Nederlander Van Eindhoven die in Monnikendam zijn Europese titel ver dedigde heeft er niet veel van ge maakt. Met een 29-, een 21-, 18-e een 25-ste plaats is hij ver in het veld der kleurloze teruggezakt. Wim van Ak ker zeilt erg constant en heeft zeker uitzicht op een plaats bij de eerste acht. evenals Douwe van Komen uit Landsmeer. Stand na drie wedstrijden: 1. Endel Voorema (USSR); 2. Helmuth Leppik (USSR); 3. Helge Röden (Zweden); 4. Bouw van Wijk (Woubrugge); 5. Ro bert Frode (Zweden); 6. Douwe van Komen (Landsmeèr); 7. Aim Vilde (USSR); 8. Wim van Akker (Lands meer); 9. Peter Koppany (Duitsland); 10. Andrey Gromsky (Polen). GENEVE De Europese Boks Unie (EBU) heeft tijdens een bijeenkomst, dit weekeinde in Geneve, besloten doping onderzoek b(j Europese titelgevechten niet verplicht te stellen. De EBL' schreef voor dat de apparatuur voor doping onderzoek wel aanwezig moet zijn. Een onderzoek kan echter alleen plaats vinden wanneer een vertegenwoordiger van de EBU, de scheidsrechter of de ringarts sterke vermoedens hebben dat een van de boksers stimulerende mid delen heeft gebruikt. De EBU besloot verder bij titelgevechten de punten die de scheidsrechter en juryleden geven, openbaar te maken. Verder heeft de EBU besloten, de gewichtsklasse junior licht gewicht officieel te wijzigen in zwaar vedergewicht. Bas van Duivenbode, de Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht, zag zijn hoop op een Europees titelgevecht tegen de Italiaan Piero del Papa de bodem ingeslagen omdat de EBU de En gelsman Eddie Avoth officieel als uit dager aanwees. Juergen Blin (W.-Dld) zal Henry Cooper (G.-B.) de Europeese kam pioen in het zwaargewicht, uit mogen dagen. Dit gevecht moet voor 10 mei plaatsvinden. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Sippie Tighelaar, een week geleden al sensationeel snel op de senioren kampioenschappen, stapte gisteren stralend als Nederlands jeugdkampioene op het erepodium. Daarmee had ze weer een stap gezet, die haar razendsnelle doorbraak nog eens temeer accentueerde. Verleden jaar immers was de zeventienjarige scholiere uit de Noordoostpolder tweede bij de jongste junioren. Een prestatie die haar eenp alats bezorgde in de jeugdkernploeg van Klaas Visser. De ambitieuse Friese trainer liet haar keihard werken om haar zwakke sprint by te slypen. En hoe Visser slaagde be wees wel de negende plaats van Sippie Tighelaar, eerstjaars a-junioren, op het Nederlands kampioenschap, zy werd daarin negende en verdiende zelfs nog de bronzen medaille op de drieduizend me ter. De sprint van Sippie Tighelaar biyft in zyn algemeenheid bezien echter haar zwakke punt. Zij bleef daarop byv. ver achter bij Annie van Dalsen, even eens een pupil van Klaas Visser. Maar toen zy met een klein verchil wel de 1500 meter win, stond haar eindzege vast. Annie van Dalsen kon imers niet meer de drie korte afstanden winnen. Sippie stond de winst op de 1000. meter weer af aan Annie van Dalsen om op de 3000 meter al haar concurrenten echter zich te laten. Alleen Froukje Jongsma kon haar nog enigszins volgen. Zy moest echter wel genoegen nemen met een achterstand van 15 seconden, terwyl An nie van Dalsen 23 seconden moest prys- geven. De duideiyke overwinning van Sippie Tighelaar was nog duidelijker voor Klaas Visser. De Friese eigenaar van sportza ken zag namelyk de door hem getrainde meisjes die in de jeugdkernploeg zitten, allen hoog eindigen. Alleen Evelien Hoek stra en Annemarie Hoogkamp konden zich tussen de leden van zijn ploeg drin gen. Zij worden echter in hun gewest door Klaas Visser getraind. Hy krygt beide meisjes in zijn jeugdkernploeg mee naar het trainingskamp in Inzeil. Aan zyn team wordt ook Elly van der Brom toegevoegd, terwyl Christa Jaarsma we gens onvoldoende prestatie is afgevoerd. Ook bij de jongste meisjes won een Vis serpupil. Gretha Kuiper (17) bleek te sterk voor de eveneens Friese meisjes Schuurmans en Heslinga. Dat pas op een zevende plaats een niet-Friezin kwam, bewyst eens temeer de deskundigheid an trainer Klaas Visser. Uitslagen van de jeugdkampioenschappen: 1. Annie van Dalsen (Harellngen) 47.5 L EveUen Hoekstra (Leeuwarden) 48.8; lem&rte Hoogkamp (Oranjewoud) 48.8. I. Siroy TlgehelM 1.37.8; 3. Sippie T 1. Slppfé Tichel Dalsen 203.983; 3. Evelien Hoekstra 303 8W 1. Gretha Kuiper (Oldeholtwolde) 48.5; 9. Jeltje Heslinga (Jelsum) 49.9: 3. Anne Zl)n- stra (Warga) 50.3 u-griet Pomper (Smllde) 2.38.3; 2. 6.550; 3. SJoke eren. juni. 1. Jos Valerrtljn 2.13.0; 2. Plet Kleine 3.14 3. John Olof en Gerard van Gelder 2.16,s. 182.850 2. Jos Valentijn (VI aardlngen) -

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11