Leiden anno 1980 zal in „Vlietpark" vertier zoeken Komst van roulette biedt aan heel Noord wijk groot voordeel W. Rijsbergen: „Bij promotie twee mille extra bij P.E.C." Recreatieterrein - 285 ha - langs de Vliet Jp Voornamelijk parkgebied FERVENTE VOORSTANDERS VAN HET KANSPEL MENEN: LEIDEN De behoefte aan recreatie-voorzieningen zal de eerstkomende jaren »ierk sty gen. Groei van de bevolking, toenemende automatisering en als gevolg itoarvan korter werktijden zyn daarvan oorzaken. Uitgaand van de geraamde iecreatiebehoeften van het Leiden anno 1980 en van de beschouwingen van de Sportstichting, heeft een werkgroep een Ideeënschets gemaakt voor een recreatie- Utrecht waardoor het in drie com partimenten ia te onderscheiden. Elk van deze drie terreindelen hebben rechtstreeks verbinding met de stad en sluiten ook onderling op elkaar aan. In het zuiden loopt het recreatiegebied vrijwel over in een overeenkomstig terrien. „De Vlietlanden", ten behoeve waarvan onder Voorschoten al zand- gaten gezogen worden. ZATERDAG 16 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT terrein, zo dicht mogeiyk tegen de huidige stad. Het project, aangeduid met de naam „Vlietpark" beslaat een oppervlakte van 285 ha. Daarvan is ongeveer 60 ha in bezit van de gemeente. Wanneer Lelden de wind in de zeilen en ty mee heeft, kunnen zijn bewoners er over tien tot vijftien jaar vertier zoeken. Maar het is wel zeker, dat de aanleg van „Vlietpark" niet binnen vflf jaar zal beginnen. len werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van Gemeentewerken no van de Nederlandse Heidemy later uitgebreid met de wethouders van onderwijs en van openbare werken ■efcte In 1967 de eerste krabbels voor dn schets, die gisteren gepubliceerd Gesitueerd langs de Vliet, maakt „Vliet park" deel uit van een in het streek plan Rijnetreek-west als parkstrook aangemerkt gebied. Het wordt begrensd tin het oosten door de rijksweg 4, in het suiden door de (geprojecteerde) rijks weg 11, in het westen door het Ryn- gehiekaaaal en in het noorden door het kassengebied langs de Rijndijk. Het errein wordt doorsneden door de Euro- paweg en door de spoorlijn Leiden- Fase écn Om redenen van practische aard zo als de dringende behoefte aan sport velden en de ligging van de gronden, die de gemeente Leiden al in eigen dom heeft, stellen de plannenmakers zich voor, het tweede compartiment tussen Europaweg en spoorlijn het eerst te realiseren. Het programma van eisen voor dit gedeelte omvat drie complexen voet balvelden, respectievelijk bestaande uit 4, 4 en 5 velden met bijbehorende oefen- hoeken, kleedgebouwen en parkeer ruimten. Deze dertien velden kunnen in de toekomst nog met vier velden wor den uitgebreid. Bovendien zjjn nog complexen geprojecteerd met drie korfbal- en vier hockeyvelden met oe fengelegenheid, parkeerulmte en kleed gebouwen. In totaal 57 ha sportaccom modatie. Dan zijn er 8 ha volkstuin in opgeno men en een land-ijsbaan van dusdanige omvang, dat de korte- en de lange baan naast elkaar kunnen worden uit gezet. In het hart van dit 110 hectaren grote gebied blijft een 33 ha groot parkgebied over, verspreid over en langs enkele waterpartijen, die met elkaar in verbinding staan. Daardoor biedt dit terrein ruimte aan een ge varieerd patroon van recreatiemoge lijkheden. De bestaande tuinderij, die aansluit aan het landgoed Cronesteln, tenslotte, zou als gemeentekwekerij in gericht kunnen worden. De kosten voor de aanleg van dit eerste compar timent worden nu begroot op ruim 10 miljoen gulden. Volgens het programma van eisen zal het eerste, het meest zuidelijk ge legen compartiment, omvatten: volks tuinen en parkstroken met waterpar tijen, waarin haventjes (53 ha), een kampeerterrein (bruto 21,5 en netto 11 ha) dat gunstig gelegen is t.o.v. het nabije watersportgebied „de Vliet landen" en een parkgebied, doorsne den met wandelpaden en waterpartijen (45,5 ha). De kosten voor het tot ont wikkeling brengen van deze 120 ha worden geraamd op ruim 11 miljoen. Het derde, meest noordelijk gelegen compartiment, zal voornamelijk be staan uit een park met speelterreinen. Het zal een geaccidenteerd karakter dragen doordat het wordt aangelegd op de stortplaats voor niet brandbare afvalstoffen, die wanneer na het be ëindigen van het vuilstorten dat nog een aantal jaren moet worden voortgezet wordt afgedekt met grond. In het noorden wordt dit ter reingedeelte begrensd door de wijk „Meerburgerpolder". opaweg: 'n deel ervan zal veranderd worden ln kampeerterrein.C< Het bestaande volkstuincomplex langs de (toekomstige Em Wellicht zal deze polder een stede- bouwkundige afronding krijgen in de vorm van een strook bungalowbouw. Met de aanelg van het derde compar timent is naar schatting een bedrag van 3 miljoen gemoeid. In totaal zal in „Vlietpark" een bedrag geïnvesteerd worden. Een deel van de benodigde gelden zal door het ministe rie verstrekt worden in de vorm van subsidies. De Raad van Beheer van de Sport stichting, die reeds inzage in de schets kreeg, was er zeer mee ingenomen. schatting 24 miljoen gulden Volgende week zal de droom ook v den voorgelegd aan de Recreatieraad. Maar het moment waarop de gemeen teraad er zich over zal uitspreken. Ir duidelijk afhankelijk van het trac/ waarlangs de geprojecteerde rjjkswe gen het gebied zullen doorsnyden. Daar voor moet er eerst een bestemmings plan worden vastgesteld. NOOROWIJK Enkele weken geleden, tijdens de algemene be schouwingen van de begroting 1971, nodigde de VVD-fractieleider in de Noordwijkse gemeenteraad, de heer Th. F. J. Jansen, het col lege van b. en w. van de badplaats uit, aan de centrale overheid haar wensen kenbaar te maken inzake de mogelijke vestiging van een casino. Te dien tijde leek deze zaak nog wat prematuur en hypothetisch, maar een en ander is in een klap actueel geworden door de uitspraak van de-heer--G~ SI ie pen, directeur van-de streek VW te Breda en voorzitter van de Stichting Behendigheidsspelen, die heeft gesteld, dat er in 1973 vijf casino's in Nederland zullen zijn. Sliepen heeft de casino's gesitueerd in Amsterdam of ZandvoortScheve- ningen, Arnhem. Breda en Zuid Lim burg. Een rijtje zonder Noordwijk, maar eer welingelichte bronnen zeg gen, dat als er in Den Haag slechts iévergunning zal worden afgegeven die raar Noordwijk zal gaan. Over het algemeen staat de Noord wijkse bevolking positief tegenover de vestiging van een casino en ook de Noordwijkse gemeenteraad zal wel mee geaan, zo meent de heer Jansen, die van plan is op de eerstvolgende raadsvergadering wat gedetailleer der op de zaak in te gaan. Hy ziet steun van Gemeentebelang en de ICVP (die goedkeuring van de roulet te per slot van rekening in haar ver kiezingsprogram heeft staan), zodat er een dorpse blik op de zaak niet meegerekend een 10-9 stemmen verhouding in zit. De materiële voordelen zyn dan ook aanzleniyk. In het rapport, waarop 1e heer Sliepen zyn verklaring ba seerde, wordt na veel en concientieus rekenwerk becyferd, dat de vyf ca sino's jaariyks 15 miljoen zullen op brengen; daarby zal dan nog 150 mil joen aan bykomende inkomsten als overnachtingen e.d. per jaar aan toe gevoegd kunnen worden. Zowel de heer Jansen als de heer H. Boyenk geloven dat deze cyfers reëel zijn. In de eerste instantie ziet de heer Jansen deze bedragen toevallen aan hoteliers, restaurateurs e.d., waarna tevens de bakkers, slagers en andere middenstanders een graantje mee zullen pikken. Een groot deel van de pot zal in gemeentehanden komen, die daarvan middels „sociale voor zieningen" de burgerij zal laten pro fiteren. Het meest expliciet drukt zich in deze uit de heer W. Rovers, dè direc teur van de Noordwijkse VW. Hy zal initiatieven in deze richting op alle mogelijke wijzen steunen, want „sedert de eerste dagen dat ik hier werkzaam ben is het mij duidehjk. dat een plaats als Noordwyk gediend is met een roulette". Hij heeft dan ook met teleurstelling kennis genomen van het kabinetspro gramma van de huidige regering, die aan het begin van de zittingsperiode overeenkwam, dat definitieve beslui ten omtrent een vierde uitzondering op de Wet op de Kansspelen (na de Staatsloterij, de Sporttoto en de to- talisator) in de ijskast zouden wor den gestopt. Toendertyd was er spra ke van een roulette in de drie meest belangrijke badplaatsen: Schevenin- gen. Zandvoort en Noordwijk. als mede Valkenburg. En tenslotte is er dan eindelyk een aspect om het seizoen langer te laten duren, dan de enkele weken van dit moment. Roulette is een alternatief voor slecht weer. „Kortom", zo stelt de heer Rovers, „roulette hoort er gewoon by„Maar", zo vervolgt hy, „er dienen aan de vestiging van een casino wel enkele condities verbon den te worden. Allereerst moet zo'n instelling byzonder goed geleid wor den. zodat financiële en morele de bacles tot de absolute onmogelykhe- den behoren. En aan de andere kant zouden gedeelten van de gemaakte winst aangewend moeten worden ter bevordering van het toerisme", in casu worden uitgedeeld aan de VW. Dit laatste punt en de andere overi gens ook) onderschrijft de heer H. Boyenk, bestuurslid van de Noord wijkse winkeliersvereniging Noord wijk Actief en fervent pleiter voor Meer Noofdwyk in Zomer En Winter, ten volle. Hij gaat er zelfs nog wat gedetailleerder op in: een groot ge deelte van de winst zal via de ge meente moeten worden doorgescho ven naar de VVV: niet alles, nee; Door middel van de bouw van scholen en tehuizen voor ouden van dagen zal de bevolking ook moeten profiteren. ft VVD-fraktieleider Ted Jansen: vooruitziende geest. Alternatief pla Argumenten De heer Rovers kan zo voor de vuist weg genoeg gerede argumenten aan voeren, die pleiten vóór de vestiging van een casino ln Noordwyk. Ten eerste zal Noordwyk daardoor etnde- lyk een internationale .badplaats van allure worden en haar concurrentie positie sterk verbeteren; een doel waar al so lang naar toe wordt ge- Vervolgens betekent het een zeer be langrijke en zeer noodzakelijke uit breiding van het ontspanningspakket. De heer Boyenk die overigens sa men met de heren Baalbergen en Schouten is aangezocht zitting te ne men in een commissie, die Noordwyk voor de toerist aantrekkehjker moet maken - heeft een alternatief plan voor de exploitatie. „De exploitatie dient te geschieden door een Stich ting. waar naast enkele particulieren de gemeente een dikke vinger in de pap heeft". Ook voor de plaats van vestiging is er een oplossing: „De heer Van Sterkenburg heeft vroeger altijd een stuk grond (een gedeelte van het Palaceplein en ter terrein van Huis ter Duin) vrijgehouden voor de bouw van een casino". Burgemeester mr. J. M. Bonnike stond nogal sceptisch tegenover deze opzet. Ten aanzien van de creatie van een casino verklaarde hy er „niet af wijzend tegenover te staan, maar er niet van overtuigd te zijn, dat het toe- ritische heil van Noordwyk in de rou lette lag". Hy zei zich er persoonlijk niet tegen te zullen verzetten: „We moeten proberen of er voordeel uit te halen is. maar dit dient gepaard te gaan met duidelyke waarborgen". Mr. Bonnike zag de materiële voor delen wel, maar hy vroeg zich af waar de vrijgekomen gelden terecht zouden komen. Hy was er helemaal niet van overtuigd, dat dit in handen van de gemeenten zou zijn; wellicht zal het Ryk ze aanwenden voor de financiering van nieuwe recreatieve mogeiykheden. Negatief Natuuriyk zyn er velen, die zich ne gatief opstellen. Een exponent van deze groep is de heer C. Benschop, protestant-chrlsteiyk raadslid in Noordwyk. Hy ontkent niet, dat de gemeente er financieel voordeel uit kan en zal halen, maar de vestiging van een casino zal een andere geest over Noordwyk doen komen en af gezien van de principiële kant van de zaak ziet hy nu ook niet zoveel over nachtingen e.d. als direct gevolg van het bestaan van een casino. „Het karakter van de badplaats staat centraal. Een badplaats is een plaats voor ontspanning en dé&r moet ruim te voor geschapen worden. Een casino zal in de realisatie van dit streven een belemmering vormen; de leef baarheid zal hierdoor in negatieve zin beïnvloed worden", aldus de heer Benschop. Casino of niet, het is duidelijk, dat een groot deel van Noordwijks bevol king op de bres staat voor het heil van de badplaats. Vast staatdat de roulette grote financiële voordelen in zsch heeft, hoe de winsten ook mogen vallen. Ted Jansen onderkende ze al eerder, poneerde ze en werd heimelijk uitgelachen. In hetzelfde betoog zei hij: „Maak van Estec een televisie studio". Wie weet f (Ven onze sportredaktie) LEIDEN - Wim Rijsbergen is altijd moeilijk te doorgronden geweest. Immers, wat bezielde hem om aan het eind van het vorige seizoen helemaal naar Zwolle te gaan? Had hij niet de papieren in bezit om hogere ambities te hebben dan ees tweede-divisieclub als PEC? Wm hg niet de uitblinker in een eersteklas-team Roodenburg en aanvoerder van het UEFA-team, wat scouts bij ADO en Sparta deed bewegen deze junior bij hun werk- geversa an te bevelen? Geen van beide kwam tot een, bij vo~-uiat winstgevende, belegging. is fctmers drieduizend gulder. Rijsbergen trok echter de provincie ln. Uit het zicht van de talentenjagers, uit het vizier van de grote clubs, weggedo ken in de meest uitzichtloze afdeling van het betaalde voetbal. Ver van huis, ver verwijderd ook van internationaal voet bal waarmee ADO en Sparta hem mo gelijk in contact hadden kunnen brengen Heeft de nu 19-jarige eerstejaarsprof zijn mogeiykheden wel ten volle uitge buit? „ADO en Sparta wilden me voor een „prikkie" kopen. Ik zou in het tweede elftal gezet worden en dan zou den ze het wel afkyken. Ik kon ook by DWS komen, maar die club was over mijn toekomst erg vaag, en wilde eerst een proefperiode. Een vierde belang stellende, Telstar, trok ndj helemaal niet aan. PEC daarentegen zag een goede kracht in me. Doorslaggevend is voor mij geweest dat Pim v.d. Meent be middelde by het opstellen van het con tract." C< Het UEFA-jeugdelftal, zoals dat er het vorig seizoen uitzag met op de bovenste rij van links naar rechts: Van Zanten, Visser, Jongens. Hildebrand, Leen Barth (thans Anderlecht), Arie de Vroet. Zittend van links naar rechts: Bert v. Marwijk, Wim Rysbergen, Wim Mulder, Rep, Johan Neeekens, Hans Bleyemberg en Hans van Eeden. Vertrek v. d. Meent ties en is met betaald verlof gestuurd. Rysbergen. die met name door v.d. Tot aan het eind van dit seizoen wan- Meent is opgemerkt? „Nee, lk heb me v.d. Meent is inmiddels aan de dyk neer het contract afloopt. snel aangepast en ik kan goed mee gezet door het PEC-bestuur. De toe- Heeft de trainerswisseling - thans is komen. Tot nu toe heb ik één wedstryd verlaat van Rijsbergen is aansprakeiyk Laszlo Zalai Zsiros by de Zwollenaren ln het eerste elftal gemist en dat kwam gesteld voor de „twyfelachtige" presta- in dienst - nog konsekwentles voor nog door een enkelblessure. Overrekte enkelbanden, daar had lk ook by Roo denburg al last van. Genoeg spelers vin den het wel jammer dat v.d. Meent weg is, maar daar kan je je baan niet voor opzeggen. Hy is een goede trainer, maar hy is nog jong. Hy draait nergens om heen. PEC ls niet gewend aan tegen werpingen. Het wilde zyn richtiynen zien nagevolgd. Tegenover Zalal ston den we ln het begin wat vijandig, maar je moet hem wel accepteren. Hy kan er ook niets aan doen. De overgang van amateur- naar betaald voetbal is me erg meegevallen. Je moet sneller rea geren. Je kan niet met de bal biyven zeuren, want je raakt dan of de bal kwijt of je krijgt een trap tegen je enkels. Het is wel harder en gemener. Als je bijv. de lucht Ingaat heb Je nog wel eens de kans dat je een klap in het gezicht krygt of een trap tegen je en kel. Veel tegenstanders spuwen ook naar je. Vooral Pépé Fernandez heeft daar veel last van. Pépé is de gang maker bij ons. Echt een Zuidamerikaan. Na de training begint hy in het Spaans te zingen en dan schreeuwt iedereen mee. Voor het Sinterklaasfeest had hy zyn 19-jarige broer laten overkómen en gaven ze samen een voordracht weg. We hebben er nu weer een keeper bij uit Uruguay, Leonel Cloude. Nationali teiten genoeg dus. Sfeer ook. De jon gens gaan na de training niet meteen weg. Zo zakeiyk is het by ons niet. We pakken altyd nog een pilsje. Zou je dat verbieden dan zou je een ave rechtse uitwerking krygen." Minder dan ton waard Wim Rysbergen: „Myn marktwaarde schat ik zeker niet meer dan een ton" - brengt de andere helft van zyn dag taak door op een accountantskantoor: „Het ls geen vast baantje. Een paar maanden geleden heb lk een psycholo gische test afgelegd om te zien wat m'n mogelijkheden zijn. Ik wilde naar de school voor Middelbaar Economisch en Administratief Onderwys, maar om dat ik naar Zwolle ging is dat niet doorgegaan. PEC heeft me toegezegd wel iets beters voor me te zullen vinden. Ik weet trouwens toch niet of lk in Zwolle blijf. Als we promoveren, en zoals het er nu voorstaat zit dat er wel in, biyf ik. Anders ga ik waarschyniyk naar een andere club. Ik zou dan weer naar het westen komen. Je zit daar ln Zwolle zo afgezonderd en Je hebt steeds die lange treinreizen. Ik train van din»- dagmiddag tot en met zaterdagmiddags, voetbal op zondag en wip dan even over naar huis. Ik wilde wel een wagentje kopen, imaar enkele weken geleden ben ik juist gezakt voor myn rij-examen." „Ik verdien lekker en ik geloof ze ker dat mijn keuze goed is ge weest. Je krijgt een reiskostenver goeding. Voor voetbalschoenen wordt gezorgd. Telkens kan ik een bedrag op de bank zetten. Bij pro motie krijgen we vijftig gulden per punt. Wil je in aanmerking komen voor de eerste divisie dan zul je zeker op een totaal van veertig moeten komen. Dan pak je toch weer zo'n tweeduizend gulden mee." Jan Preenen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3