ANTARES NAAR MAANPROVINCIE FRA MAURO BERGBEKLIMMEN NIEUWSTE OPDRACHT VOOR ASTRONAUTEN LANDINGSGEBIED 4,5 MILJARD JAAR GELEDEN AL BEDEKT MET EEN METERS DIKKE LAAG REGENZEE- PUIN ra ÉÉAél SCHOTEL ANTENNE ZORGT Y00R EERSTE KLEUREN- T.V.- UITZENDING VAN MAAN BODEM „Kitty Hawk" en An tares", dat zijn de twee namen die vanaf zondag 31 januari negen dagen lang in het middelpunt van de belang stelling zullen staan. „Kitty Hawk" was 68 jaar geleden de naam van het allereerste vliegtuigje, gebouwd door de legendarische gebroeders Wright. Thans is deze zelfde naam gegeven aan het moederschip van de Apollo-14. En Antares is een heldere ster in het sterrenbeeld Schorpioen, dat een groot deel van het gezichts veld in beslag zal nemen, als op vrijdag 5 februari gepoogd zal worden met het Apollo-14-landingsvaartuig op de maan te landen. Vandaar dat men dit ruimtescheepje de naam van die heldere ster heeft gegeven. H Duizenden uren van training zijn aan de Apollo"14-vlucht voorafgegaan. Hier Mitchell, Roosa en Shepard (vl.n.r.) in de vluchtnabootser van het bemanningsverblijf. )e start van de Apollo-14 vanaf de uiceerbasis Cape Kennedy is vastge- ior zondag 31 januari, om 21.23 te tijd. Het 54 ton zware ruim- eschip zal bemand worden door de stronauten Alan Shepard (47 jaar), dgar Mitchell (40) en Stuart Roosa De twee eerstgenoemden hopen tmt vrijdag daarop voet te zetten op de ^ftaan. terwijl Roosa met de „Kitty ^■Uwk" achterblijft in een baan om de ^^mua. Na een uitreis van 82 uur en 38 ^^Kciten moet de Apollo donderdag- 4 februari om 8.01 in een ^Bjajioaan gebracht worden met als «wste punt 315 en als laagste 106 ilometer. Twee omwentelingen later, middags om 12.20 uur, zal een aanwijziging worden aangebracht, en iel zo dat het laagste baanpunt op lechts 18 kilometer boven het maan- ppervlak komt te liggen, laartoe zal de boordraket 21,38 secon- en in werking moeten worden ge leld' en zelfs reeds een overcorrectie an 0,65 seconde kan tot gevolg heb- »en dat teruggekeerd moet worden mar een hogere uitwijkbaan om leerstorten tegen een hoge bergwand voorkomen. En zou zo'n uitwijkma- oeuvre inderdaad noodzakelijk zijn an kan de maanlanding wel vergeten orden. Deze uitermate delicate ma- oeuvre zal dan ook heel wat vergen an de stuurmanskunst van de ervoor erantwoordeüjk zijnde Roosa. Fra Maurogebied erst vroeg in de ochtend van vrijdag i februari, tijdens de elfde omwente ling om de maan, zullen Shepard en litchel door de nauwe verbindings- unnel in de neus van het beman- ingsverblijf naar de cabine van het ndingsvariuig kruipen en alles in «ledheid brengen voor de ontkoppe- g, die om 5.51 uur moet plaatsvin- len. Nadat Roosa vervolgens met de Kitty Hawk" is teruggekeerd naar en 111 kilometer hoge cirkelbaan en Ihepard en Mitchell nog eens twee mwentelingen van elk bijna twee lur hebben volgemaakt, zal om 10.05 e landingsmanoeuvre vanaf een hoog- t van 18 kilometer worden ingezet, waalf minuten later, vrijdagmorgen im 10.17 uur onze tijd, .moet, als alles [oed gaat, geland worden in een vrij lak gebied tussen verder bijzonder uw terrein, 80 kilometer ten noorden »an de krater Fra Mauro. De exacte aordinaten van het landingsgebied liden 3 gr. 40' zuiderbreedte en 17 r. 30' westerlengte, hetgeen iets links an het midden van de voor ons ichtbare maanschijf is. Dit is maar 120 meter ten zuiden van de plek waar vorig jaar april de stronauten Lovell en Haise met het Lpollo-13-landingsvaartuig „Aquarius" hadden moeten neerstrijken. Maar ve len zullen zich ongetwijfeld nog wel lerinneren dat zich in de Apollo-13, toen dit ruimteschip onderweg was aar de maan, een hevige explosie ioordeed waardoor het hele luchtver- ersings- en elektrische systeem werd 'erwoest. Daardoor werd een zo snel uogelijke terugkeer naar de aarde loodzakelijk omdat de bemanning, Lovell, Haisc en Swigert, in direct evensgevaar verkeerde. Een geluk bij een ongeluk was het dat zij nog onden beschikken over het landings vaartuig, dat de rest van de reis dienst deed als „ruimtereddingssloep" De schade kon daardoor beperkt blij ven tot alleen een mislukte maanex- •editie. Mensenlevens kostte het ge lukkig niet. Overigens is de Apollo-14 »u ten koste van een extra 15 miljoen lollar zodanig beveiligd dat een gelij ke gevaarlijke situatie als vorig jaar *ich niet meer kan herhalen. In dat verband noemde Shepard de Apollo-14 het veiligste ruimteschip dat ooit lan- feergereed gemaakt is. Reeds lang eordat de ramp in de Apollo-13 'laatsvond was besloten de Apollo-14 laten landen in het uitermate uige terrein bij een andere maankra- er. Littrow. maar onder druk van ele maangeleerden herzag de NASA m april vorig jaar haar plannen en heloot men tenslotte tot een her- het* Fra Mau- Drie lagen Zoals reeds vermeld, het Fra Mauro gebied is bijzonder ruw vergeleken met de „zeeën" of „mares", waarin in '69 de Apollo-11 en -12 neerkwamen. Het is een gebied met een rijke geolo gische (of beter: selenologische) ge schiedenis, waar drie afzettingslagen met een verschillende oorsprong op elkaar liggen Het gebied werd oor spronkelijk alleen bedekt door lava achtig materiaal, afkomstig uit de Fra Maurokrater, tot zich, zo'n 4,5 miljard jaar geleden een enorme kosmische botsing voordeed tussen de maan en een reusachtige meteoriet. Deze sloeg, ongeveer 1200 kilometer ten noorden van Fra Mauro, een 1100 kilometer breed gat, dat thans bekend staat als de Regenzee, in de maanbodem. Bij de klap kan gesteente van diepten tot 170 kilometer onder het oppervlak zijn weggeslagen, om elders weer neer te komen. In elk geval, in het allereerste begin van de kosmische oertijd werd het huidige Apollo-14- landingsgebied reeds bedekt door een meters dikke laag Regenzeepuin. Daar overheen tenslotte zette zich als gevolg van kleine meteorietinslagen en grondverschuivingen in de achter ons liggende 4 miljard jaar de huidige bovenlaag, .het z.g. regoliet, af. De belangstelling van de geleerden gaat echter hoofdzakelijk uit naar het Re- genzeegesteente. dat echter normaal gesproken te diep onder het regoliet verborgen ligt om door de astronau ten gevonden te worden. Gelukkig echter heeft de natuur zelf een oplos sing voor dit probleem aan de hand gedaan. Vlak in de buurt van de landingsplaats heeft een kleine meteo riet een 50 meter diep en 300 meter breed gat in de maanbodem geslagen, en grote klompen Regenzeegesteente vrijgemaakt. Aan de voet van het gat, dat vanwege zijn vorm door de Ameri- rikanen Kegelkrater wordt genoemd, liggen hier en daar rotsblokken ter grootte van een auto. De krater ligt ongeveer een kilometer ten noordoos ten van de plek waar de „Antares" met Shepard en Mitchell moet neer- strijken en de astronauten zijn onder meer van plan om tegen.de vrij steile hélling op te klauteren om aan de rand van de krater onderzoekingen te verrichten. Eerste uitstapje Even na drie uur vrijdagmiddag, bijna vijf uur. na de landing, zal begonnen worden aan de eerste maanwandeling. Deze zal ruim vier uur mogen duren met een uitbreidingsmogelijkheid tot KRUIWAGEN OP LUCHTBANDEN ALS PRIMEUR maximaal vijf uur en Tijdens die eerste excursieperiode zul len Shepard en Mitchell zich onder meer bezighouden met het opstellen van een opvouwbare schotelantenne, het planten van de Amerikaanse vlag en het uitladen en opstellen van een aantal meetinstrumenten, waarvan de belangrijkste wel een seismograaf is. Maar het allereerste dat aan de beurt komt is het activeren van een kleu rentelevisiecamera, waarvan we, dank zij de naast „Antares" op te stellen schotelantenne, duidelijke beelden kunnen verwachten, hoewel studio kwaliteit wel eei) onbereikbaar ideaal Een ander belangrijk hulpmiddel voor dezeexpeditie, waarmee de astronau ten zich aan het begin van hun eerste maanuitstapje zullen bezighouden, is een 9 kilogram zwaar, aluminium karretje. Deze maankruiwagen, een primeur in hef; Amerikaanse Apollo- programma, is tijdens de vlucht in opgevouwen toestand tegen de zijkant van het maanlandingsvaartuig beves tigd en zal dus eerst in elkaar moeten worden gezet. Het karretje rijdt op twee luchtbandjes en kan 30 kilogram bagage torsen, waaronder geologsicli gereedschap, camera's en verzamel - zakken voor de maangrond en stenen. Zodra de werkzaamheden bij „Anta res" beëindigd zijn (dat zal ongeveer anderhalf uur in beslag nemen) zullen Shepard en Mitchell zich met het instrumentenpakket en het wagentje in westelijke richting begeven om het instrumentarium ongeveer een halve kilomter van de „Antares" op te stel len. Op die wijze zal de maan een nieuwe wetenschappelijke waarne mingspost rijker worden. Vervolgens zal Mitchell drie geofoons („geologische microfoons") met een on derlinge afstand van 50 meter in de maanbodem plaatsen en ze door mid del van een ruim 100 meter lange kabel verbinden met een centraal zendapparaat, dat onder meer tot taak heeft alle metingen van het weten schappelijk station naar de aarde over te seipen. Daarna moet de astronaut aan het werk gaan met een z.g. „bo demstamper", een holle buis met een aan de onderzijde verend opgehangen metalen plaat. Door in de stamper patronen te laten ontploffen wordt de plaat met een flinke klap tegen de grond geslagen. 21 maal moet dit gebeuren, met het doel trillingen in de maanbodem op te wekken en deze te laten registreren door de geofoons. Ook zal Mitchell een vieiiopige mor tier op scherp stellen. Deze bevat vier granaten, een voor elke loop, die weg geschoten moeten worden naar af standen van respectievelijk 150, 300, 1000 en 1500 meter. Ook dit experi ment heeft weer tot doel maanbevin- dingen te creëren die geregistreerd kun nen worden, om de geleerden een inzicht te geven in de structuur van de maanbodem ter plaatse. De mortier zal ov igens niet door de astronauten zelf gehanteerd worden, doch bediend worden vanaf de aarde, lang nadat de „Antares" al weer is vertrokken. Shep ard zal zich onderwijl bezig houden met het verzamelen van bodemmon sters, waaronder onder meer 4 kilo gram los gruis en een stuk steen ter grootte van een flinke rugbybal. La ter zal de 47-jarige commandant daarbij weer gezelschap krijgen van Mitchell Overigens zal het helemaal van een wel of niet verlengen van de eerste excursie afhangen, of er nog meer maangrcnd verzameld kan wor den. Verloopt het programma echter normaal en raken de twee astronau ten niet tè vermoeid, dan kan zeker op zo'n verlenging gerekend wor- Ecn lange v. andeling De tweede inaanexcursie moet een aanvang nemen op zaterdag 6 februa ri, 's morgens omstreeks half twaalf, onze tijd. Ook deze maanwandeling zal zeker vier uur, en mogelijk zelfs vijf maal 60 minuten in beslag nemen en bestaan uit een circa vier kilome ter lange voettocht naar de rand van de Kegelkrater. Opnieuw zal de maankruiwagen worden meegetrok ken en onderweg zal vele malen ge stopt worden voor het bijeengaren van maangrond en stenen, waaronder materiaal uit de Regenzee. Dit verza melen van bodemmonsters zal overi gens een bijzonder nauwkeurig kar wei worden en niet zomaar een opra- pen-in-het-wilde-weg. Alvorens een stuk steen, een schep grond of een dieptemonster in een der verzamel- zakken verdwijnt, moet de vindplaats eerst tenminste vijf maal vanuit di verse hoeken gefotografeerd worden, om bij later onderzoek op aarde een indicatie te geven, waar en onder welke omstandigheden de monsters werden gevonden. Het moeilijkste van alles zal echter zijn de beklimming van de circa 500 meter lange en vrij steile helling van de Kegelkrater. De ze klim zal echter beslist de moeite waard zijn. Behoudens het verrichten van onderzoekingen aan de krater rand zelf zullen de astronauten nl. in staat zijn vanaf deze verhoging in het terrein een schitterende fotografische impressie te maken van hoe liet lan dingsgebied eruitziet. Gevolgen Tussen half vier en half vijf zaterdag middag moeten Shepard en Mitchell ;n de cabine van de „Antares" terug- teren, om alles in gereedheid te bren- cn voor he; vertrek, dat zal plaats inden om 19.47 precies, diezelfde dag let landingsvaartuig zal dan 33 uur en 30 minuten op de maan hebben gestaan. Nog geen twee uur na de start, tegen half tien 's avonds, moet Shepard en Mitchell (voorgrond) bij een oefening hoe het instrumenten pakket uit te zetten. Voor de televisiekijkers die straks getuige zullen zijn van de twee maanexcursies, Shepard zal te herkennen zijn aan de rode (kleurenkijkers) of donkere (zwartwitkijkers) banden op de mouw- en beenstukken van zijn ruimtepak. Deze zijn ook op deze opname duidelijk te zien. vastgehaakt worden aan de „Kitty Hawk", waarna de twee maanonder- zoekers zich met medeneming van hun kostbare buit, weer bij hun wachtende collega Roosa kunnen voe- De „Antares" wordt daarna losgegooid en zal, zo ligt in de bedoeling, in de nacht van zaterdag op zondag te plet ter vallen op de maan, ongeveer 55 kilometer ten westen van de plek waar Shepard en Mitchell luttele uren eerder nog rondwandelden. Doel van deze naar verniel ingsdrang riekende actie zal weer zijn het creëren van een maanbeving, die niet alleen gere gistreerd moet kunnen worden door de Apollo-14-seismograaf, maar ook door een soortgelijk apparaat dat tij dens de Apollo-12-expeditie in novem ber op de maan werd geplaatst. Deze seismograaf staat circa 170 kilometer ten westen van de landingsplaats van de Apollo-14. Zondagmorgen om 2.38 uur zal cte „Kitty Hawk" na 34 omwentelingen om de maan beschreven te hebben, beginnen aan de thuisreis, die nog eens ruim 67 uur in beslag zal nemen. Dinsdag 9 februari, 's avonds om 22 04 uur Nedei'landse tijd, moet de Apollo- 14 met een «landing in de Stille Oce aan op aarde terugkeren, na een reis van negen dagen en 41 minuten. GERARD J. PLWCKBL Het landingsgebied van de Apollo-14 is een plek in het midden van deze foto. reliëfrijk. De astronauten zullen moeten neerkomen op

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11