29.® 19. 39* „Ik heb Schermerhorn in 1949 voor ramp behoed VERLIES NS WEER FLINK GESTEGEN 28 63-jarige G. de Vries: 5? plichterstrio oor de and Zuidmolukse jongeren veroordeeld Diefstal van 25.000 diep vrieshaantjes Oostgroningers binden Kamerleden de .noodbel aan atrpatiënten- vereniging ndt telegram an koningin DSM krimpt tijdelijk met 1600 man in Wonderlijk voordeel: Q95 1 fl 95 MANTEL KOSTUUMS 95 [aiitel Specialist Assoeandam geopend Leerlingen oordelen zeer positief over resultaten van M.E.A.O.-opleidingen J DAG 15 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT nbtenaar vergat coffer met zeer eheime stukken I STERDAM ,.De memoi- Schermerhorn zouden it zijn verschenen als ik erland in 1949 niet voor ramp had behoed. Hij t zijn leven aan mij te ken. Als ik met die koffer geheime documenten naar Indonesische legatie was apt. zouden ze hem vast zeker hebben vermoord". boute bewering komt uit nond van de 63-jarige heer G. de Vries, die woont op zijn Johanna, dat ligt afgemeerd op de Jacob Catskade in Am sterdam. Zijn onthulling is geïnspireerd door het succes van Schermerhorns memoires, dat hij met lede ogen heeft gadegeslagen. Het relaas van de heer De Vries luidt als volgt: „Ik lag in 1949 met mijn schip in Den Haag aan de Slachthuiskade. Ik was er erg aan toe. Mijn vrouw was ziek, schuldeisers hadden beslag gelegd op mijn spullen en ik had dringend geld nodig. Op een dag kwam mijn dochter thuis met een zware koffer die ze had ge vonden bij een tramhalte. Daar was een meneer zo lang en innig bezig geweest met het afscheid nemen van een 20 gulden. Hij zei :..U hebt het juffrouw, dat hij zijn bagage op de vluchtheuvel had laten staan, toen de tram kwam. De koffer was zwaar verzegeld en ik maakte hem open. Er zat zeker voor een .miljoen aan bankbiljetten in en verder do cumenten met stempels erop. Geheim. Zeer geheim, enz. Deze documenten hadden be trekking op onze onderhande lingen met Indonesië in die dagen. Ik heb meteen mijn dochtertje naar het politiebu reau gestuurd. Het geheim was gauw opgelost. De koffer was vergeten door een hoge ambtenaar van het ministerie van Finanncië. een zekere drs. H. (naam bij redactie bekend). Hij was verschrikkelijk opge lucht en gaf mijn dochtertje land gered v Volgens de heer De Vries rea liseerde hij zich achteraf, dat drs. H. of het ministerie hem uit dankbaarheid wel uit de financiële nesten had mogen helpen. Hij werd, naar zijn zeggen, verwezen naar dr. Willem Drees, die toen pre mier was. Van diens secreta resse kreeg hij te horen: „De feiten die u vertelt zijn juist, maar u hebt niets meer dan uw plicht gedaan. U kunt uit de verloren koffer geen slaatje slaan. De reputatie van een ambtenaar is meer waard dan uw eerlijke daad". De Vries vertelt verder dat hij toen onverstandig een besluit heeft genomen. Hij schreef drs. H. dat hij twee pakken met documenten had achterge houden en dat hij die pas zou overhandigen als hij de ge vraagde hulp had gekregen. De volgende dag werd hij ge arresteerd op beschuldiging van chantage. Hij besluit zijn verhaal: „Ze lieten me gauw weer gaan. Ze zeiden dat ik het helemaal verkeerd had gedaan. Ik had de vondst van de koffer ge woon geheim moeten houden tot er een beloning was uitge loofd voor de eerlijke vinder. Ik heb voor de rest nooit meer iets van de autoriteiten ge hoord, laat staan dat ze mijn bescheiden verzoek om bij stand hebben ingewilligd, i Maar ik ben ervan overtuigd, dat ik indertijd Schermerhorn voor een persoonlijke en het land voor een nationale ramp heb behoed." IEEMSTEDE (ANP) De re- herche van Heemstede heeft drie aangehouden, die er in iet afgelopen jaar een wijze van akendoen op nahielden (ze richt- coöperaties op en gaven zich als adviseur op het terrein lonen en salarissen, belasting, •erzekeringen, beleggingen, erfe- liskwesties en huurovereenkom- ten), die voor buitenstaanders als ,echt" moesten doorgaan. In wer- lelijkheid waren alle transacties ilechts een fixie. )e 41-jarige J. T.. zijn 26-jarige chtgenote W. T.-B. en hun se- retaris, de 26-jarige P. H. D.. verzekerde bewaring ge teld. De totale schuld, die zij :bben gemaakt, loopt in de tien- lizenden guldens. De 41-jarige trdachte zou zich ook schuldig :bben gemaakt aan flessentrek- oplichting en verduiste- drietal heeft het vorig jaar ïeemstede gewoond, maar ze '«den zich flater in Noprd-v Ze tradén op als b'e- 2n van door hen zelf op- chte coöperaties. Op tal van tbieden gaven ze. zoals in ad- wtenties was aangekondigd, ad- lezen. Ze hadden ook een ad- iesbureau voor bedrijfsontwik- eling opgericht en er werden ostadressen geannonceerd, onder Schiphol-centrum, Genève, faarlem en Luxemburg. De drie rganisatoren stelden zich voor, deel van de Nederlandse ïvolking lid van één van hun opge- chte organisaties zou worden en aartoe wensten zij verschillende antoren in ons land te stichten. Haarlem werd onder meer een uimte gehuurd en er werden Dntacten gelegd voor de levering computer (voor de leden- iministratie) en met architec- de inrichting). Ook de Oodzakelijke folders werden ont- orpen en via dagbladadverten- ei werd getracht medewerkers krijgen. In hotels vonden be- «fékingen plaats, men bleef lo- n en er werd uitgebreid ge- n en gedronken. Enkele ma- werd naar Londen gevlogen ijn contacten te leggen." ft drietal sprak van transacties, t in de miljoenen liepen en jardoor wist men enige zaken- >ver te krijgen dat zij oederen en diensten ter beschik ing stelden, evenwel zonder dat een contante betaling tegen- stond. Doordat de drie ook de winkeliers vele bestellin- deden zonder betaling m de zaak aan het rollen, nkele winkeliers vertrouwden transacties niet en lichtten de olitie in. Toen de politie .zich mmaal met de zaken ging be- werd al gauw duidelijk at alles slechts een fixie was. wel wat betreft de coöperaties de activiteiten van de betrok- ïfn. Het politieonderzoek is >g niet afgesloten. ROTERDAM (ANP) Voor de kin derrechter en de politierechter in Rot terdam hebben gisteren 35 Zuidmolukse I jongeren terechtgestaan, die betrokken i zijn geweest bij de ongeregeldheden op i 3 en 4 september van het vorig jaar in I Capelle aan den IJssel e n Moor drecht. Bij deze moeilijkheden wei-den. aldus de officier van justitie in zijn dagvaar ding, twee agenten gewond en werden twee jongens uit Capelle aan den IJssel mishandeld. Van de 35 verdachen moesten er 31 vanwege hun leeftijd voor de kinder rechter verschijnen. De vonnissen van de kinderrechter varieerden van een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk tot een geldboete van tien gulden. Drie van de vier overige verdachten werden door de politierechter veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De vierde jongeman werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek Goed eten kunt u beslist tij deze man. Het is de chef warme keuken van de KLM, de heer C. W. van Dusschoten. Voor de tweede maal al heeft de heer Van busschoten voor zijn culinaire prestaties de zilveren koksmuts gèkrégèn. De schotel waarmee hij in de Amsterdamse RAI de prijs behaalde zag er beslist aantrekkelijk uit. Bijzondere en gewone nieuwe postzegels (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG De PTT zal dit jaar weer een aantal nieuwe Nederlandse postzegels uitgeven. Naast de bekende zomerzegels. Europazegels en kinderze gels. komt er een bijzondere zegel in verband met de volkstelling, vier zegels ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van prins Bernhard en een ter gelegenheid van de sluiting van bet Haringvliet. De volkstelkngszegel wordt uitgege ven op 16 februari en heeft een fran- keerwaarde van 15 cent. Op 20 april volgt dan een serie van vijf zomerze gels, op 3 mei twee Europazegels, op 29 juni vier Prins Bernhardzegels, waar van één met toeslag ten bate van de Stichting Boroboedoer, in oktober wordt de Haringvlietzegel uitgegeven, terwijl op 9 november de serie van vijf kinder zegels volgt. In verband met de verhoging van een aantal posttarieven per 1 februari zul len de 3 cent «cijfertype) en de 30 cent (oranje, type Juliana) weer verkrijg baar worden gesteld. In verband met de verhoging van de rechten voor aangete kende en expresse stukken van f 1, naar f 1.25 zal een nieuwe frankeerze gel van f 1.50 in omloop worden ge bracht. De kleur is geel-groen in het (grote) type Juliana. De verkoop van de zegels van 2, 8, 12 en 75 cent zal met ingang van 1 febru ari worden gestaakt; ze blijven echter geldig voor frankering. Er komen ook nieuwe postzegelboekjes met zes zegels van 15 cent en twee van 5 cent. De verkoop van boekjes met acht zegels van 12 en vier van 1 cent zal worden gestaakt. Massaal protest bij aankomst te Winschoten Joan Crawford, die in Hollywood werd onderscheiden veeljarige filmcarrière, feliciteerde speels de hond Lassie, die gedurende zeventien jaar een belangrijke rol heeft gespeeld in t v.-series en daarom op het huldigingsfeest was uitgenodigd. Lassie voelde zich echter niet zo op zijn gemak en bejegende Joans geste met een poging tot bijten. De actrice wist niet hoe gauw zij zich van Lassie moest ontdoen. De dappere Lassie is altijd al een lastige jongen geweest. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De financiële resultaten van de Nederlandse Spoorwegen zijn ook dit jaar weer niet zo gunstig. Ondanks een stijging van de totale ontvangsten van 815 miljoen tot 870 miljoen gulden, is het totaal resultaat met 60 miljoen gulden verslechterd; het verlies nam toe tot 140 miljoen gulden. De hoofdoorzaak voor de kostenstijging is de post personeels uitgaven. Die stegen met 76 miljoen gulden, waarvan 13 miljoen gulden als gevolg van de 400-guldenuitkering. Dit zei gistermiddag mr. M. G. de Bruin, president-directeur van de N.S. Nieuwe regeling treinenloop toch geslaagd WINTERSWIJK (ANP) —Aan de Duitse kant van de grenspost Kotten Oeding bij Winterswijk is woensdaga vond een vrachtwagen met aanhanger van de firma Kamphuis uit Barneveld, die geladen was met ongeveer 25.000 diepvriesbaantjes, gestolen. De lading was bestemd voor München. De diefstal werd gepleegd terwijl de chauffeurs in een Duits grensrestaurant zaten te eten na de grensformaliteiten te hebben vervuld. Toen zij weer buitenkwamen, was de combinatie, geladen met 24 ton of bijna 25.000 haantjes, verdwenen. Totdusver bleven alle nasporingen vergeefs. (Van verslaggevers) WINSCHOTEN Met spandoeken en borden, waarop zü hun gevoelens van onbehagen uitten, waren gistermiddag duizenden Oostgroningers naar het station van Winschoten getogen om 28 Kamerleden van de commissies voor Econo mische Zaken en Sociale Zaken, die gisteren en vandaag een bezoek aan dit gebied brengen, een warm onthaal te bereiden. Op le spandoeken werd gevraagd om werk en afwijzing van het plan-Kwikkert. Terwijl de Kamerleden door een opdringende haag van Groningers zich een weg baanden naar het hotel tegenover het station, luidde de alarmklok voor oostelijk Groningen. In de deinenede massa gelukte het schoolkinderen nog de parlementariërs een miniatuuralarmklok aan te bieden. In cidenten deden zich niet voor- Als voorzitter van de Contactgroep Oostgroninger Gemeenten verwelkomde de bur gemeester van Muntendam, mr. W. G. VerKruisen, het ge zelschap namens deze 17 gemeenten. Hij wilde slechts op één aspect van de problematiek ingaan: „Het gebrek aan uitzicht, dat in belangrijke mate de stemming van veel mensen in dit gebied bepaalt, dateert niet van de laatste tijd. De wortels ervan reiken al tachtig tot honderd jaar Door de achterstand van dit gebied was het naar 2ijn mening dan ook niet verbazinkwekkend. dat gedurende bijna een eeuw een deel van de meest ondernemende, en actiefste, de strijdbaarste burgers, naar elders is vertrokken. Door vepl van do niet gemigreerde Oosteroningers wordt het ge bied ervaren als verwaarloosd, vergeten, teleurgesteld en een perspectiefloos stukje Nederland. De grote opkomst van de bevolking bij de aankomst van de Kamerleden verklaarde hij door de verwachtingen die men van het parlement heeft ten aanzien van oplos sing van hun problemen. Het eerste programmapunt was gister avond een on toeting met werknemers actiecomités. Hun woordvoeder, het Gro ninger statenlid voor de CPN Fré Meis, stelde dat de Kamerleden nu zo lang zamerhand wel genoeg op de hoogte be horen te zijn van de problemen waar Oost-Groningen mee te kampen heeft. In de discussie werd steeds met klem ge vraagd niet eerder tot het sluiten van een bedrijf over te gaan, voordat er nieu we werkgelegenheid voor de op straat komende mensen zou zijn gecreëerd. Fré Meisvroeg met nadruk de regering de vestigingsfaciliteiten voor bedrijven in dit gebied zodanig te verbeteren dal er EDA-UTRECHT Het bestuur de Nederlandse Hartpatiëntenvere- heeft gisteren een telegram gc- i de koningin. Dit naar aan- i het ultimatum dat dc vere- gesteld heeft ..an de minister Sociale Zaken en Volksgezondheid, n wordt gevraagd de hartkliniek de Utrechtse universiteit zo snel lijk weer te openen. Het telegram verzonden omdat de vereniging ouwelijk had vernomen dat de re- g voorlopig geen maatregelen zou Hartpatiëntenvereniging vraagt de gin om zo mogelijk in deze zaak bemiddeling te willen verlenen, en behoeve van de in levensnood irende hartpatiënten. De vereniging namelijk het voornemen om de Bk te gaan bezetten, als de regering lig maatregelen neemt. Mr. De Bruin legde er de nadruk op dat het huidige openbaar vervoer niet goed genoeg is voor de toekomst. Er zijn voorzieningen nodig, zei hij, en hij voeg de eraan toe dat de N.S voorstander is van onder meer verhoging van de kwali teit en de frequentie in het reizigers- De N.S. heeft in 1970 een eerste stap gedaan in de richting van de toekom stige vervoersvoorziening. „Spoorslags 70" kan geslaagd genoemd worden door de hogere frequentie, verhoging van de rij snelheid en verkorting van de stoptijden, waardoor een verkorting van de reistijd werd bereikt. Maar er waren ook nadelen aan verbonden; de nieuwe dienstregeling bracht met zich mee, dat de treinenloop niet. altijd stipt op tijd was. De vraag echter of de nieuwe dienstregeling is aangeslagen kunnen de Nederlandse Spoorwegen met een volmondig „ja" be antwoorden Het grootste deel van de vervoerstij- ging het afgelopen jaar is te danken aan de toeneming van het „gewone" reizi- gersvervoer. Daarnaast is uiteraard ook het aantal 65+ en tienertoerreizigers ge stegen. Het militaire vervoer daalde in het afgelopen jaar verder dan het ooil gedaald is. De N.S. heeft het in 1970 helemaal niet gemakkelijk gehad. Er zijn vele onge lukken geweest, zoals bosbrand bij 't Harde, het neerstorten van een vliegtuig op een bovenleiding, een seinstoring'bij Hedel, een brand in de C.V.L.-installatie in Arnhem, en de vrij recentelijke aan varing van de Hembrug door een Rus sisch schip. Bij een zo .dichte',' dienst regeling is de gevoeligheid van de dienst voor „doorwerking" van een ontrege ling op het net veel groter dan vroeger het geval was. De N.S. heeft daarom bij zondere maatregelen getroffen die bij ontregelen in het treinverkeer op de baanvakken van en naar Utrecht, hulp moeten bieden. Op de baanvakken Rot terdam C S.Lage Zwaluwe en Rótter- dam C.S.Den Haag H-S. zijn soortge lijke maatregelen genomen. Door al deze maatregelen toont de hele reizigersdienst in de laatste maanden een gunstiger beeld dan daarvoor. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Het 12.000 man tellende personeel bij de centrale diensten en de chemie van De Staatsmijnen zal in dc komende twee jaar met 1600 tot 1700 man worden ingekrompen. De hoofddi rectie neemt aan dat de personeelver- mindering van tijdelijke aard zal zijn. ..Op basis van alle plannen tot uit- I i breiding etc. in de chemie mag worden j aangenomen dat de totale bezetting in de chemie en bij de centrale diensten in de jaren 1975-'76 niet onbeduidend i groter zal zijn dan die van het ogen- j blik", aldus de DSM-voorlichtingsdienst Volgend jaar zullen er in ieder geval I 300 man afvloeien! BEPERKTE VOORRAAD idem MET BONT Leiden Haarlemmerstraat 163 Een zwijgende maar massale ont vangst door duizenden Oost groningers inderdaad overgegaan zou worden tot industrievestiging. Ook de kwestie van de lage lonen in dit gebied kwam ter sprake. De landarbeiders zouden naar huis gaan met slechts 125 gulden netto De maatregelen die de regering intus sen voor Oost-Groningen heeft genomen, worden als volstrekt onvoldoende aan gemerkt. Het plan-Kikkert werd van de handw gewezen als zijnde geen oplossing van het werkgelegenheidsvraagstuk, ter wijl de oefenterreinen met hooiste gebied van Groningen zouden opslokken Het tweede gedeelte van de avond brachten de Kamerleden door in „praat huizen" in een zestal Oostgroninger ge meenten, waar ze de gelegenheid kregen de bevolking te horen... ASSOEAN (DPA) Dc presidenten Sadat van de Verenigde Arabische Re publiek en Podgorni van de Sovjet-Unie hebben vandaag met het doorknippen van een groen lint de met Russische hulp gebouwde Assoeanstuwdam in ge bruik gesteld. Het 110 meter hoge bouwwerk is voor een bedrag van meer dan 3.5 miljard gulden in een tijd van elf jaar gebouwd. De presidenten onthulden te vens een gedenkteken voor wijlen pre sident Gamal Abdel Nasser die vandaag 53 jaar zou zijn geworden. Zij inspec teerden de grote elektriciteitscentrale bij de dam waar twaalf turbines elk 175.000 kilowatt stroom leveren, vol doende voor de helft van het totale stroomgebruik in Egypte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Afgestudeerden van het middelbaar economisch en administratief onderwijs (m.e.a-o.) blij ken goed in dc „markt" te liggen. Voor zover zij niet studeren, blijken ze vrijwel allemaal terecht le komen in banen waarvoor zij zijn opgeleid. Dit blijktt uit een beperkt onderzoek dat het ministei ir van Onderwijs heeft ingesteld onder de m.e.a.o.'ers die in 1968 en 1969 afstudeerden. Met m.e.a.o. is een nieuwe opleidingsvorm, geregeld in de mammoet wel waarvan de eerste experimentele scholen vijf jaar celeden van start gingen. De opleiding duurt drie jaar en eist over het algemeen m.a.v.o. .mulo) of l.e.a.o- als onderbouw. Er zijn vijf studierichtinge: administratieve, commerciële secretariële, bestuur lijke en vrije richting. Van de ondervraagde jongens is slechts drieënzestig een baan begonnen. De anderen studeerden elders door of moesten onder dienst De meeste doorstu- deerders gingen naar het heao (hoger economisch en administratief onderwijs). De aansluiting was echter bij wiskunde niet altijd even gemakkelijk Do meisjes hebben bijna allen na hun meao een baan aanvaard. Gevraagd of zij hun opleiding een succes vonden. antwoordde zeventig procent van de ondervraagde afgestudeerden positief, tien procent negaüef. Deze uitslag lijkt het ministerie bemoedigend, gezien het - xperimcntele karakter dat de ople'ding had, toen de afgestudeerden van nu op de scholen verbleven. Veel werkende afgestudeerden kregen de ervaring dat hun meao-opleiding weinig specialisatie bood. Een aanwijzing hiervoor is het grote aantal dat aan vullende cursussen volgt. Het ministerie tekent hierbij aan, dat hel meao niet bedoelt een bedrijfsklare ipleiding te bieden, maar een algemene, brede op leiding.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5