Werkgroep Meren wijk wil kunstenaars in planning Kremlin letter Er zit weer muziek in aula Opzet Rembrandt-prijzen nog dit jaar gewijzigd? „Derde weg" naar vroege bevordering leefklimaat Meer bekendheid door gewestelijk karakter BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. GOEDKOPE BESTELWAGENS CASH AND CARRY PRIJZEN N.V. LU.M. BIOSCOPEN Onderhoudend avontuur achter het IJzeren Gordijn bioscopen in LEIDEN Relaxed kijken naar GREEP VAN DE ANGST JAGGER sterk in matig verfilmd PERFORMANCE JOHNNY HAMLET" Shakespeares drama nu in westernversie LE1DSE CUUKAiN'i LEIDEN Om nu al zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor aanzien en leefklimaat van de (toekomstige) Merenwijk, heeft de werkgroep Cultuur en Recreatie van de interne stuurgroep Merenwijk een aantal suggesties gedaan. Deze suggesties betreffen vooral de manier, waarop de kunstenaar in samenwerking met de architect en met andere ontwerpers zo effectief en practisch mogelijk tot zijn recht kan komen. Deze suggesties hebben de vorm gekregen van een voorstel dat gisteravond in de vergadering van de Leidse Culturele Raad bespro ken werd. Tot duver werd het artistieke en speelse element in nieuwbouwwijken binnengebracht door middel van twee- re gelingen. Dat zijn z.g. .,1 \j pet-rege ling" en die van de „vri)e kunstopdrach ten". De werkgroep stelt nu een derde,, nieuwe regeling voor, ten gunste van objecten buiten het bereik van beide ge ijkte regelingen. Bij de eerste regeling plaatste de werkgroep namelijk de kritische kantte kening: „Wanneer B. en W. (en even tueel de raad) bereid zijn het hierover door de Culturele Raad uitgebrachte ad vies over te nemen dan geeft de daarin omschreven procedure o.i. voldoende ze kerheid, dat op dit punt bij openbare gebouwen de artistieke invloed goed tot zijn recht komt. En bij de tweede rege ling merkt de werkgroep op: „Op grond van dezelfde regeling als hierboven aan gegeven. is in beginsel ook een goede en tijdige totstandkoming van kunstop drachten gewaarborgd. Een ander punt is. dat de voor 1971 op 17.000.— per jaar bepaalde storting in de „beelden- pot". bij lange na niet toereikend zal zijn om deze kunstwerken ook (tijdig) in de Merenwijk tot stand te laten komen". Daarvoor zou, volgens de werkgroep een minste veertig mille per jaar nodig zijn. Derde weg De derde vorm, waarin de zo door de werkgroep bepleite fantasie tot zijn recht dient te komen, is de invloed van de kunstenaar op de architectuur vooral bij woningbouw en op overige zaken als plantsoenen, groen- en watervoorzie ningen, buurtstoffering en straatmeubi- lair. De werkgroep noemt dit als het eigenlijke vraagstuk, waarop zijn advies betrekking heeft. Daarom besloot de Culturele Raad zich bewust van de consequenties, die deze toevoeging kan hebben voor het beleid in de andere delen van de stad ervoor te pleiten, f 40.000,— per-jaar 1 aan de verfraaiing van de Merenwijk te besteden, uitsluitend niet dc bedoe- j ling, deze w\jk bewoonbaar te maken. De werkgroep acht daarvoor een strut- turele samenwerkingsvorm wenselijk, waarbij op een flexibele manier de ge wenste artistieke bijdrage in het plan- ningswerk van Gemeentewerken wordt ingevlochten. Deze oplossing gaat in feite uit van het constateren dat de overheid voor het ontwerpen en uitvoe ren van haar plannen een team mede werkster beschikking heeft dat welis waar verscheidene technisch georiën teerde dekundigen telt, maar waarin voor de artistieke bijdrage en deskun digheid géén plaats is ingeruimd. deskundigen, bepalen tenslotte hun keus op drie sollicitanten, t.w. één contact man en twee andere kunstenaars, waarbij gelet wordt op geschiktheid tot samenwerking. Tegen het einde van het eerste half jaar zal de directeur, wanneer tenminste de werkwijze goed voldoet, tot aanstel ling voor een periode van nog eens een periode van maximaal 3V1- jaar overgaan (Deze maximum-duur ter voorkoming van verstarring. Teamverband 4. De aangestelde kunstenaars nemen kennis van alle plannen betreffende de Merenwijk (ook van belangrijke bespre kingen hierover) en krijgen de gelegen heid over intern opgestelde of inge zonden ontworpen hun adviezen te ge ven. 5. In die gevallen waarbij de inzichten van ontwerpers of directie en kunstenaars in eerste instantie niet tot elkaar te brengen zijn, vormt het bouw team (dit zijn vertegenwoordigers van gemeente, architecten, aannemers en woningbouwverenigingeneen volgend stadium waarin de waarde en de be langen van de strijdige inzichten tegen elkaar kunnen worden afgewogen. 6 De contactman van de kunstenaars zal bij voorkeur ook vast lid van de Interne Stuurgroep Merenwijk worden benoemd. Een gezichtspunt dat voor de goede orde in dit advies niet wordt uitgewerkt, maar naar de mening van de werkgroep nu onontkoombaar aan de orde zal (moe ten) komen, is de samenstelling en be- voegheid van de Welstandscommissie, ook t.a.v. het z.g. stadsschoon: in beide is het essentiële artistieke element niet of onvoldoende vertegen woordigd. Dit geldt zowel de toekomsti ge Merenwijk als principieel ook de oude stad, aldus de werkgroep. Het herenhuis ..Rhijnhof" dat uit het achterliggende jaar een grondige restauratie onderging. De muzikale problemen in de aula van de begraafplaats „Rhijnhof" zijn op een I originele manier opgelost. Het orgel in j de aula was de laatste tijd helemaal aan j het eind van zijn latjjn. maar geld om I een nieuw instrument aan te schaffen was er niet meer. De oplossing heeft men nu gezocht in de richting van de in het Morskwartier gelegen Marana- thakerk. Via een geluidsverbinding kan de organise in die kerk nu de diensten in de aula volgen. Is het moment geko men, dat er orgelmuziek moet komen, dan bespeelt de organist in de kerk zijn orgel en wordt de muziek via de ver binding in de aula ten gehore gebracht. Met ingang van maandag zal de gron dig gerestaureerde aula van de begraaf plaats, waar sinds enige tijd ook katho lieken worden begraven, weer gebruikt kunnen worden. De modernisering van het onder Monu mentenzorg staande herenhuis „Rhijn hof" duurde ongeveer een jaar. Vooral de ontvangstruimten ondergingen een hele verbetering. Verder werd de ver lichting vernieuwd en werd het hoogte verschil tussen aula en uitgang opge lost door aan de buitenzijde van het gebouw een aflopend voetpad aan te brengen. Voorstel Hoewel de figuur van kunstenaars in ambtelijke dienst wat onwerkelijk lijkt, stelt de werkgroep voor: 1. Bij de Dienst Gemeentewerken wordt, bij voorkeur voor de afdeling Stadsontwikkeling, een salaris gereserveerd voor nominaal één medewerker van niveau, stel in de orde van ƒ25.000,(exclusief sociale lasten). 2. Voor dit salaris worden tijdelijk, d.w.z. aanvankelijk voor een proeftijd van een half jaar. onder verantwoordelijkheid van de directeur der gemeentewerken, drie kunatnaars, op part-time basis aan gesteld. die in of bij de afdeling Stads ontwikkeling een pied-a-terre hebben. Eén van de drie kunstenaars treedt op als contactman en daarmee als hoofd schakel met de directeur en de afdeling. 3. Keuze en aanstelling van de kunste naars zou via advertenties kunnen ge beuren. Sollicitaties worden in eerste in stantie geschift door de deskundigen- kern en de directeur gemeentewerken. De directeur en zjjn stafleden, geassis teerd door één of twee van de B.K.R.- Nu voor alle vormen van scheppende kunst ADVERTENTIE brandtprijzen, de bevordering van de scheppende kunst in Nederland, voorbij werd geschoten. Bovendien menen zij, dat de R.em- brandtprijzen. waaraan geldbedragen verbonden zijn, die tot de hoogste in Nederland behoren, nauwelijks of geen bekendheid genieten. Daarom willen zij de prijzen eens in de drie jaar doen toekennen. LEIDEN De „Rembrandtpfijzen der gemeente Leiden zullen vanaf dit jaar niet langer voorbehouden blijven aan schilders en grafici. Be- ln 197^ weer georganiseerd zal worden, oefenaars van alle vormen van scheppende kunst komen voor beide stelt de sectie Beeldende Kunsten voor. prijzen in aanmerking. Bovendien zullen de prijzen niet langer een na- de toekenning van de Rembrandtpryzen tionaal maar een gewestelijk karakter dragen. Wel blijven ze bedoeld ter stimulering van de scheppende kunst. Om ze meer bekendheid te geven worden ze voortaan om de 3 jaar uitgereikt. De Culturele Raad Leiden ging gisteravond in principe akkoord met deze wijzigingen van de oorspronkelijke opzet, zoals die werden voorgesteld door zijn sectie Beeldende Kunsten. Over het totaal van de voorgestelde wijzigingen zal de Culturele Raad zich in zijn eerstvolgende vergadering op 11 fe bruari a.s. uitspreken. De gemeenteraad heeft uiteindelijk het laatste woord omdat hij het geld moet voteren. Bij gelegenheid van een Renibrandt- die tentoonstelling te koppelen. Voorkeur Toen in 1968 alle gemeenten, aange sloten bij het Gewest Leiden, bij de toen nog als inzendings-aankoop-ten- toonstelllng opgezette manifestatie wer den betrokken, hebben de kunstenaars duidelijk laten blijken, dat zij de voor keur geven aan aankoop door particu lieren boven de in hun ogen min of meer geforceerde gemeentelijke aankoop van kunstwerken. SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) Wij ruimen de volgende bestelwagens op tegen '66 V.W. BESTEL, type Clipper, 2 schuifdeuren f 2950,- '68 FORD TRANSIT, gesloten bestel met romen 1950,- '66 V.W.-BESTEL, moet uiterlijk opgeknapt worden 900,- '65 OPEL-BLJTZ, bloemenwagen met rolluiken1950," '64 V.W. TYPE PICK-UP, nieuwe motor750,- Pak nu de telefoon, of beter, kom direkt lange om op één van deze auto's bes'ag te leggen. VONOELLAAN 45 TEL. 01710—44545 herdenking in 1956 werd de vijfjaar- I ïykse „Rembrandt-prijs der gemeente Leiden" ingesteld, met de opzet, „om De sectie stelt rich op het standpunt de vjjf jaren ter bevordering van de dat door een beperking tot gewestejjke scheppende kunst in Nederland een kunstprijzen de beste gelegenheid ge- I (geld)prijs uit te loven voor de schil- schapen wordt, de kunstenaars uit het derkunst". gewest Leiden wat meer bekendheid te j - sarot i os? geven. Bovendien wordt zodoende *"»««•- De prqs werd voor het eerst in i»oi uitgloofd aan de Amsterdamse „joffer". Coba Ritsema, voor de tweede maal in 1961 aan Kees Verwey. Beiden ontvin gen een bedrag van 5000,wat in die jaren de hoogste kunstprijs in Nederland was, althans wat het geldbedrag betrof. In 1963 werd besloten om voor 1966, be halve voor de schilderkunst ook eeD prijs in te stellep voor de grafiek. Hel daarbij horende bedrag werd vastgestelo XRIANON op 1500,—. iveelste keer licht doet schijnen over een reeds nationaal of zelfs internationaal bekend kunstenaar. „Brief Penningen In 1966 werden de geldprijzen zowel voor schilderkunst als voor grafiek be paald op 7500,Tevens verleende de gemeenteraad een extra-krediet voor het ontwerpen van een Rembrandtpenning door prof. Esser te Amsterdam. De eer ste drie van die penningen werden uit gereikt aan Kees Verwey en aan de schilder Co Westrik en de graficus Wout van Heusden. winnaars van de geld prijzen in 1966. De twee overige werdeD gereserveerd voor de prijswinnaar8-1971 Tot nu toe waren die winnaars al zeer bekende en min of meer „gearri veerde" kunstenaars. De prjjzen werden hun uitgereikt op grond van de ver diensten van hun gehele oeuvre. De leden van de sectie Beeldende Kunsten van de Cuturele Raad Leiden z(jn van mening dat daardoor aan hel doel van de toekenning van de Rem- het Kremlin" 18 jaar zondag 2.30 - 6.45 en Dagelijks 9.15 uur CAMERA „Performance" 18 jaar Dagelijks 230 - 7 - 9 15 uur; zon dag 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling (vr/za 23.30 uur) „Petulia" 18 jaar STUDIO „De Rode Cirkel" 18 jaar REX „Het pornoschip" 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7 - 9.15 uur; zon dag 2.30 - 4.30 - 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling (vr/za 23.30 uur) „Les Riches" 18 jaar l.l XOR „Johnny Hamlet, de wreker" 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7 - 9.15 uur; zon- dagelijks 2.30 - 4.45 - 7 en 9.45 uur. IJ DO „In de greep van de angst" 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7 - 9.15 uur; zon dag 2.30 - 4.45 - 7 en 9.45 uur. 1/ z/The TRIANON De dagen dat regis seur John Huston zichzelf nog helemaal serieus nam liggen ver ach ter ons. De zoon van wijlen de acteur Walter Huston maakt nog slechts films voor zijn plezier en dat plezier straalt duidelijk af van „The Kremlin letter" een grimmig en gecompli ceerd spionageverhaal, dat zonder de top van zijn artistiek kunnen te be reiken, toch veel levendiger is dan bijv. Hitchcocks veel meer op effect berekende verfilming van Leon Uris Topaz", waaraan deze film met zijn ingewikkelde opzet duidelijk doet denken. Uit het bovenstaande blijkt Het gezelschap spionnen bij elkaar. Van links naar rechts: Barbara Parkins, Patrick O'Neal, Nigel Green, Richard Boone en George Sanders. („The Kremlin Letter" Trianon) reeds: kom op tijd anders krijgt u de verhaaldraad beslist nooit meer te pakken. Waar het om gaat is in feite simpel. Een Amerikaanse topfunctio naris heeft Moskou zwart op wit de verzekering gegeven, dat hij Rusland zal steunen bij een inval in Rood China. Washington ii maal niet mee eens spionageorganisatie i vaarlijke" brief krijgen. Oud-n: 3 het daar heie en schakelt een r in handen te ie-officier Charles Rone (Patrick McNeal( wordt gehaald vanwege zijn fotografisch geheugen. En dan begint het vuile spelletje tussen de geheimagenten, waarby niemand en Rone in het minst weet wie van de" anderen te vertrouwen is. Het is Hustons ver dienste. dat hij na een wat onovér- zichtelqk begin, de touwtjes (en daar bij de verhaaldraad) stevig in handen wist te krijgen om deze niet mee>- los te laten. Met zichtbaar genoegen speelt hij met zijn gegeven, het maxi mum aan effect halend uit de ge compliceerde situaties waarin zijn meer dan levensgroot getekende fi guren telkens weer terechtkomen. Zelden zag men zo'n groot aantal bekende sterren die zo perfect voor hun rol gekozen waren. Patrick Mc- Neal noemden wij reeds als de begin neling in het smerige spionagevak. Richard Boone speelt de ruige vete raan. die het vuile werk opknapt en Dean Jagger is als „de struikrover" een prachtig onopvallend brein achter de hele operatie. Nigel Green geeft de beroepsavontuur, die plezier heeft in zijn vak, gestalte en George San ders is bepaald verrassend in de hem ongewone rol van homosexueel en travestiet. Barbara Parkins is iets te onschuldig als het brandkastenkraak- stertje, maar Lila Kedrova daaren tegen weer overweldigend als de eige naresse van een huis van lichte ze den. Aan „Russische" zijde kan men weer rekenen op solide vertolkingen van Orson Welles en Max von Sydow als de elkaar geen duimbreed ver trouwende geheimagenten, terwijl Bibi Andersson juist dat gefrustreer de heer als Von Sydows echtgenote wat de rol vereist zonder in over acting te vervallen. Hoe Huston zo'n volkomen uitgebalanceerde interna tionale rolbezetting bij elkaar gekre gen heeft is een raadsel, maar de film vaart er wel bij. En de eeuwige grappenmaker Huston zelf komt daarbij ook nog aan bod als acteur ln een klein donderspeechje aan het begin als admiraal. Wie van een vlot verteld spionageverhaal houdt mag „The Kremlin letter" niet missen. Charles Bronson in „Rider on the raln" (ln de greep van de angst) Lido. CAMERA De kans dat Mick Jagger een miskleun maakt is zeer gering. Hij behoort tot de cate gorie persoonlijkheden die bijna elke flim extra kracht inblazen. Zo ook ln Performance waarin regisseur Donald Cammel zonder Jagger ner gens geweest zou zijn. Qua gegeven verschilt het draaiboek bijzonder wei nig van de standaard sex en perversie- uitvoeringen. De grote kracht ligt echter bij Cammel ln het mixen van acties waardoor hij steeds bewust de vaste lijn in het verhaal ontwijkt. Jagger speelt hierin de rol van een muzikant die tezamen met twee stoel- poezen in een oud huis een kluize naarsbestaan heeft opgebouwd. Mede onder invloed van druga heeft hij af gerekend met de wereld en met zich zelf. Daar wordt hij zich bewust van als een voortvluchtig moordenaar (James Fox) een kelderappartement bij hem huurt. Aanvankelijk nogal sceptisch tegenover deze inbreuk op de eeuwige rust ervaart hij dat de door hem zo vervloekte burgerij door diens nuchterheid een ongekende kracht op hem uitoefent. Zijn mls- genóegen hierover uit hy op een fft Mick Jagger in „Perfoi knappe wyze als hy zich in een flash back verplaatst tegenover de achter volgers van de moordenaar. Even laait het Rolling Stone-vuur weer op met zijn nummer „Memo from Tur ner'. Het betekent tevens het hoogte punt in Performance want in het resterende aantal meters film moet Camjnel alle zeilen bijzetten (close- ups. bedscènes) om in zijn creatie een bevredigend slot ln te passen. IIDO Het is verbazingwekkend j te zien in welk een luchtige atyi de Franse regisseur René Clement zijn „Rider on the rain" (In de greep van de angst) toch sfeervol heeft verfilmd. Het enige nadelige resul taat hiervan is dat van een „thriller" op den duur weinig overblijft, ro laco niek heeft hij het basisgegeve» van zijn film uitgewerkt. Clement heeft het daarbij getroffen met zqn spelers. Marlène Jobert speelt het pas getrouwde vrouwtje, dat wanneer haar man op reis is ongewenst bezoek krijgt van een vreemdeling, een sexmaniak, die haar verkracht en zich vervolgens in de kelder verstopt, waarna hij door zijn prooi koelbloedig wordt doodgescho ten. Na het lijk in een rivier te heb ben geworpen wordt het vrouwtje (Mellie) dagelyks achtervolgd en ver hoord door een mysterieuze Ameri kaan. die probeert haar toe te laten geven, dat zij een moord heeft ge pleegd. Het scenario krijgt een ver rassende wending, wanneer blijkt dat de politie in dezelfde omgeving een lijk aantreft, dat echter niet het be wuste slachtoffer blijkt te zijn. De Amerikaan, die zich inmiddels ont popt heeft als een kolonel van de ge heime dienst, blijft Mellie verhoren, doch deze zwicht niet. Onder werke lijk allervriendeiykste omstandighe den vormt een knoop tenslotte de ontknoping. Een thriller waarnaar men relaxed zit te kyken. Het spanningselement wordt geringer naarmate het ver haal gecompliceerder wordt en meer mogeiykheden biedt voor de hoofdrolspelers. Marlène Jobert ac teert ronduit verrukkelijk en Charles Bronson (o.m. de held int „Once upon a time in the West") doet het best als de laconieke Amerikaanse kolo nel. Een fraaie fotografie completeert deze luchtige thriller (18). I UXOR ..Johnny Hamlet" is een film. waarin regisseur Enzo Cas- tellari zeer nadrukkelijk de klassie ken betrekt. „Johnny Hamlet" de titel zegt het al trekt een parallel met de tragedie van de Deense kroon prins. duideiyk in de Shakespeare- versie, zelfs met hele citaten aan het Johnny Hamlet keert terug uit de burgeroorlog. Zijn vader is vermoord en zijn moeder hertrouwd met de broer van de overledene, in de film oom Claude en niet Claudius ge noemd. Twee trawanten van oom Claude-Ross en Gil genaamd - een sinistere versie van Rosenkrantz en Guildenstern, staan Johnny Hamlet in opdracht naar het leven, maar steeds is er weer Horace. alias Horatio die als een reddende engel Johnny op het laatste moment by- Ongeveer een half uur zien we een westernversie van Shakespeares Hamlet met vrij gedragen dialogen, maar dan gaat de regisseur zijn eigen versie geven met veel vuistgevechten van een snel schietende, met de knuis ten zeer parate Johnny Hamlet. Oom Claude schiet Ophelia dood en werpt haar daarna in het water, de schuld op Hamlet junior werpend. Guilden stern vermoordt Hamiets moeder en Hamlet zelf overleeft de strijd, onge kende mogeiykheden openend voor 'n vervolg. Oom Claude bijt in het stof goudna heel wat zwarter te zijn afgeschilderd dan Shakespeare ooit durfde. Polonius speelt de rol van corrupte sherrlff, neergeknald door een meer dan laconieke Horatio. „Johnny Hamlet" is als drama volle dig mislukt, maar als western een onderhoudend filmwerk geworden. De spelerskeuze van Castellari is niet al te best (met uitzondering de vertol king van Haratio), maar de regis seur heeft dit goeddeels opgevangen door alleraardigst camerawerk en een spannend scenario. (18). De rode cirrkel tineerde (Alain Delon), een voort vluchtige misdadiger (Gian Maria Volonte) en een voormalig politie man (Yves Montand) beramen een geraffineerde inbraak. André Bonrvil in glansrol als politiecommissaris. Fijne film (14). Het pornoschip REX Tweede week. Onzinnig werkje met een onzinnig aantal bedscenes aan boord van een jacht. En dat alles onder toezicht van een gecastreerde kapitein, die zich uit pure ellende tenslotte uit de mast laat vallen. (18).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4