Walvis herleeft 3 miljoen jaren na overlijden )R. HESLINGA, PIONIER IN CETOLOGIE Mode op stelten Schieten in Amman blijft nog doorgaan GEEN LAND TE BEZEILEN MET VAKBEWEGING T Voorzitter VNO: Maanstof in staat bacillen te doden Progil rekent op vestiging bij Kallo Begraven worden in Rome is moeilijke zaak VOENSDAG 13 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van één onzer verslaggevers) ENSCHEDE In de kelder van het Natuurmuseum in Enschede werkt dr. F. J. M. Heslinga (42) uit Amsterdam, samen met zijn 24-jarige assistente, mej. J. Schut, aan de ■econstructie van een walvis. Een walvisje slechts enkele Tieters lang, maar wel een bijzonder dier, want het is zo'n slordige drie miljoen jaren oud. Een heie walvis wordt het ïatuurlijk niet meer, want alleen de „graat", om het zo eens e zeggen, bleet bewaard. Al die miljoenen jaren hebben de wervels in de klei bij Groenlo gezeten, waar het dier eens sp een ondiepe kust gestrand en omgekomen was. Klei- jravers van een steenfabriek en verzamelaars zorgden, dat de botten in het museum te Enschede terecht kwamen. Daar lagen ze netjes geëtiketteerd in laden opgeborgen, totdat Helsinga ze ontdekte. karrevrachten vol zijn in de loop de jaren walvisbotten in Oost- [ederland opgegraven. Voornamelijk Groenlo en in de Needse berg. Terzamelaars sleepten er honderden aar het grootste aantal ging erloren. Daaronder de hele „graat", waarover wijlen dr. A. B. van Deinse chrijft in zijn proefschrift „De fossie- recente cetacea van Nederland 1931)". dat boek lezen we ook, dat hande de beenderen opgekocht hebben mislukte poging om er kunst van te maken en dat ze bij arren vol samen met puin en afval oude leemputten gestort zijn. Dr. leslinga vraagt zich af, waar die tortplaatsen onder bos of cultuur- rond verborgen zitten. Want als het hem ligt, wordt elke fossiele wal- rervel, die ooit in Nederland ge- onden is, grondig onderzocht. Niet als met de meeste dingen in het even, ben ik bij toeval met die wal- n in aanraking gekomen" vertelt Amsterdamse biochemicus (die een opleiding tot medicus ge- rolgd heeft en die dus wel het een en inder weet over het zoogdier. „Ik was net vakantie in Meddo en ons café- iension bleek tevens de stamkroeg de leemgravers te zijn. Hoe gaat lat dan: je maakt een praatje, je ft een biertje weg. Toen kwamen haaietanden tevoorschijn. Daar be staat tegenwoordig een levendige han- lel in. Er worden fantastische bedra gen betaald voor die kleine glimmen- driehoekjes. En toen hoorde ik de arbeiders ook over botten praten. ,,Haaiebotten" zeiden ze. Ik geloofde daar niet zoveel van. Ik had al wel n walvisbotten in de klei ge let vervolg laat zich raden. Dr. Hes- nam wat „haaiebotten" mee Amsterdam, liet zich van de ene wetenschapsman naar de andere stu ren, totdat hij tenslotte op de zolders het Zoologisch Museum te Leiden «aderden van dergelijke botten ont- deite, die er als walvisbotten gedeter- trd waren. Hij raakte nu ook ii de literatuur thuis en hij werd easJotte volledig door zijn onderwerp Wepen. ben in Nederlands-Indië opge groeid en ik had geoloog willen wor den. Maar op mijn veertiende jaar cwam ik achter het Japanse prikkel- Iraad terecht. Mijn verzameling vul- :anische gesteenten heb ik nooit terug gezien en na de oorlog bood de studie veldgeologle, die mij trok, weinig perspectief. Zo ging ik. medicij- styderen. Ik heb wel altijd veel fossielen gelezen en er in musea gekeken. Maar actief me er mee temoeien deed ik pas na die vakantie n Meddo, ik geloof, dat het in 1963 )r. Heslinga was geen bioloog. Het interesseerde hem niet zo erg om al iie walvisbotjes precies in hokjes te letten. Als medicus trokken hem meer de botstructuren, vooral toen hij daar ifwijkingen in ontdekte. Ook in mam- noetbeenderen kwam hij dergelijke afwijkingen tegen. ,Ik zag veel, wat ik niet begreep, of eigenlijk begreep ik niets. De spongio- sa (heendercellen) die in het algemeen in lengterichting lopen, werden soms door een soort dwarsplaat onderbro ken. Ik dook in boeken over röntgeno logie en zag daar hetzelfde verschijn sel bij de mens. Langzamerhand werd ik zeker van mijn zaak. Die dwars- platen zijn veroorzaakt door een groeistoornis, door ziekte of een slech te voedingsconditie". Nu, wijlen dr. Slijper, bekend cetoloog (walviskundige), had er nooit van ge hoord, in de literatuur is er niets bekend. „Ik begon het leuk te vinden" zegt dr. Heslinga, „Vooral toen ik nog veel meer gekke dingen zag".. Kort en goed, dr. Heslinga is nu bezig te pionieren op een geheel nieuw ter rein van wetenschap. En inmiddels heeft hij zich toch met de biologische •hokjes moeten bezighouden. De deter minatie, zoals die vroeger op uitwen dige kenmerken gebeurde, blijkt lang niet altijd betrouwbaar te zijn. Dr. Heslinga vergeet voorlopig alles wat Meester en leerlinge: dr. Heslinga en mej. schut bezig een fossiele walvis te construeren. zijn voorgangers gedaan hebben en begint opnieuw, met de beenderstruc- tuur als uitgangspunt. Hij maakt röntgenfoto's, hij zaagt botten door, hij zet alles op kaartsysteem. Een jaar of wat heeft hij het in zijn beroep veel te druk gehad, om de walvisstudie voort te zetten, maar toen de staf van het laboratorium, waar Wj werkt, uitgebreid werd, kreeg hij zijn-kans weer. Hij wist een nieu welinge in die staf, mejuffrouw Schut, vöor de walvisstudie warm te maken en op het ogenblik doet die in enthou siasme en soms ook al in kennis niet voor haar leermeester onder. Inmiddels bezit dr. Heslinga een van de grootste privécollecties wat walvis botten betreft. Hij hecht er niet an ders aan dan voor studiedoeleinden. Het museum in Enschede krijgt van hem de wervels, voorzover hij daar mee lacunes kan opvullen. Die recon structie van een ruggegraat is eigen lijk een aardigheid, maar museumdi recteur G. M. Roding is er bijzonder blij mee. Voor dr. Heslinga was. het Enschedese museum een openbaring. Zo netjes verzorgd had hij nog nergens een collectie aangetroffen. Bovendien zit •er erg veel mooi materiaal en is men er enorm in zijn werk geïnteresseerd. Inmiddels kan dr. Heslinga vergelij ken. Hij heeft al heel wat walvisbot- tencollecties bekeken, waaronder de beroemdste in Brussel een nationale trots van de Belgen, die door de aan leg van de Antwerpse havens in de vorige eeuw zoveel walvisfossielen vonden,-dat ze er hun Konklijk Mu seum. een stukje status van de nieuwe staat, goed mee konden starten.) Van Deinse is ook veel in Brussel geweest en heeft door de Nederlandse vondsten met het materiaal daar te vergelijken, veel kunnen determine ren. Maar niet alles klopt en er is bovendien veel nieuw materiaal bijge komen. Dr. Heslinga heeft nog enorm veel uit te zoeken. Niettemin: hij is bereid om kilometers te reizen voor elk nieuw bot. Voor zijn studie, maar ook voor het zoveel mogelijk reconstrueren van miljoenen jaren oude walvisskeletten, Is het ui terst belangrijk, dat elke vondst be kend is. De heer Roding vermoedt, dat er in Twente en Achterhoek, maar ook elders in het land, nog heel wat mate riaal bij particulieren zit. Laten zij zich melden! Ze hoeven hun bezittin gen niet af te staan; dr. Heslinga en zijn vlotte assistente komen graag een avondje graten. Groeitstoomig normale, link* •Jacques Esterel, Par ij se modeontwerper van wereldnaam, laat er geen P'obleem over bestaan: maxi t* b# hem werkelijk m-a-x-i. Zijn nieuwe coU«ctie, 25 januari te presenteren, wordt nog onder sluiers gehouden. Mogelijk onder deze. El Fatah eist heengaan van regering AMMAN (Reuter-AFP) De rust in de Jordaanse hoofdstad Amman was vannacht nog niet teruggekeerd. Ver scheidene uren na de afkondiging van een bestand door de Jordaanse regering en de Palestijnse leiders, werd er nog geschoten. Berichten over voortdurende gevechten tussen het leger en commando- strijders in de Jordaanvallei konden niet bevestigd worden. De bestandsovereenkomst, die gister middag werd omgeroepen door radio- Amman, was ondertekend door de Jor daanse premier Wasfi Teil en, namens het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, door Ibrahim Bij de gevechten van gisteren zijn in Amman twaalf personen om het leven gekomen. Voor de vijfde achtereenvol gende dag waren gisteren alle winkels en kantoren gesloten. Ook de meeste ministeries bleven dicht. Israëlische boeren in zuidelijk Golan konden gisteren door verrekijkers zien, hoe Jordaanse troepen met tanks na een urenlange artilleriebeschieting het dorp Akbara, kennelijk een Palestijns bol werk, veroverden. Ook in de naburige dorpen hadden ze gevechten waargeno men. Er stegen grote rookwolken uit op. Granaten explodeerden temidden van wat vermoedelijk een guerillaeenheid was, en later werden mensen op bran cards weggevoerd. In de buurt van het dorp Faheb, waar Jordaanse militairen burgers bijeendreven en huizen door zochten. zagen Israëliërs groepen mensen naar Syrië uitwijken met medeneming van doden en gewonden. Voor 't eerst heeft nu ook de Palestijn se commandobeweging Al Fatah opge roepen tot omverwerping van de Jor daanse regering. Wil tot matiging lonen is er niet (Van onze parlemaentaire redactie) j DEN IJAAG Er valt op het ogen- blik geen land te bezeilen met de heren van de vakbeweging. Door zich niet op basis van de feiten te willen stellen, dreigen zij de sympathie bij het publick te verspelen. Dit zei de voorzitter van het verbond van Ned. Ondernemingen, jjjg.i, de heer Bakkenist, gisteren op een persconferentie. De heer Bakkenist zei. dat de werkgevers thans hun hart wil den luchten na zich aanvankelijk rustig te hebben gehouden over alles, wat zich j rond het loonmatigingsbesluit ven de regering heeft afgespeeld. HOUSTON (AP) —Stof van het maanoppervlak kan worden gebruikt voor de produktic van een antisep tisch middel, dat zo krachtig is dat het enkele van de onaangenaamste bacteriën van de aarde kan vernieti gen. Het maanstof. dat is verzameld door de Apollo-astronauten. bevat een onbekend ingrediënt, dat uiterst giftig is voor bacteriën, heeft dr. Gerald Taylor op de tweede jaar lijkse conferentie voor de kennis van de maan verklaard. Hij zei, dat het antisepticum toeval lig ontstond, terwijl geleerden van het bemande ruimtevaartcentrum een poging deden om eventuele or ganismen in het maanstof tot leven te brengen. Er werden geen maanor- ganismen gevonden. Dr. Taylor, die werkt in het labora torium in het centrum, dat de maan- stoffen ontvangt, zei, dat de stof werd gemengd met proteïnen en vervolgens enige tijd kreeg om „uit te broeden". De vloeistof, die uit dit mengsel ontstond werd vervolgens gedurende tien uur in contact ge bracht met drie soorten bacteriën. Zij werden alle gedood. Bomaanslag op Britse minister HADLEY GREEN (AP) Voor het huis van de Britse minister voor werk gelegenheid. Robert Carr, zijn gistera vond '.wee bommen ontploft De woning van de minister en een voor de deur geparkeerde auto liepen schade op. Carr en zijn echtgenote, die beiden thuis waren, werden niet gewond, aldus de politie. De tweede bom explodeerde vijf minuten na de eerste. Hij vond dat de vakbeweging dit regeringsbesluit volledig aan zichzelf te wijten heeft, omdat men zich in het gehele voorafgaande loonoverleg niet concreet over een loonmatiging en een percentage heeft willen uitspreken Wij wijzen iedere verantwoordelijkheid voor de loonmaatregel af, aldus de VNO-voorzitter. De regering had geen keus, en moest wel met een loonmaat regel komen. De heer Bakkenist zei voorts, dat het dreigen door de vakbeweging met een loonexplosie per 1 juli bewijst, dat de wil tot matiging bij de vakbeweging in werkelijkheid niet aanwezig was. Hij beschuldigde de vakbeweging ervan be w. zig te zijn de sfeer voor een dergelijke explosie op te bouwen. Men stelt zich daarbij negatief en agressief op, het geen een vruchtbaar overleg wederom bemoeilijkt. De vakbeweging moet zich volgens de heer Bakkenist opnieuw op De P.v.d.A. heeft er een nieuw Tweede-Kamerlid bij: André van der Louw. Gistermiddag werd hij alt Kamerlid beëdigd. voorts dat een loonmatiging en het voor komen van een loonexplosie in juli in het belang van het gehele bedrijfs- leven is, ook in het belang van de werk- I nemers zelf. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL-GENT Progil houdt er rekening mee nu binnenkort toestem ming te krijgen voor de vestiging van een zwavelkoolstoffabriek op de linker Scheldeoever nabij Kallo. Dat leidt men in Bëlgië af uit een bericht in de Staatscourant dat de Belgische maat schappij Chemie Union a.s.. waarvan het (Franse) concern Progil praktisch alle aandelen In handen heeft, het maat schappelijk kapitaal heeft verhoogd van (Van onze correspondent) ROME De burgemeester van Ro me, Darida, heeft tegengesproken, dat 5.000 dode Romeinen op hun begrafenis liggen te wachten. De do den zouden ter aarde, ;besteld moeten worden in Verano, Rome's grootste kerkhof. Dardia zei, ftat de gemeen teraad de aanleg van 11.700 „vijf- verdiepings-graven" had goedge- Volgens publikaties in verschillende De nieuwe aandelen zijn allemaal in het bezit van Progil. Bovendien is de maatschappij omgevormd tot de „naam loze vennootschap Progil". Zoals bekend heeft de Belgische regering vrijwel geen bezwaren meer tegen de vestiging van de zwavelkoolstoffenfabriek bij Kallo. Het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen dat een vestigingsver gunning moet afgeven, heeft echter zijn definitieve standpunt nog niet be- Bloedbelasting in België BRUSSEL (AP) De Belgische bloeddonors zijn zeer verontwaardigd omdat de Belgische regering hun pro- dukt wil gaan belasten. Als in België iemand gratis een liter bloed aan het Rode Kruis geeft, verkoopt deze instel ling het aan ziekenhuizen voor 1500 graven doden op het Romeinse kerk hof de 5.000. Het Romeinse raadslid Sachetti, onder wiens verantwoorde lijkheid ter aarde bestellingen en kerkhoven in Rome vallen, sprak dit getal tegen en schatte dat het aantal onbegraven doden in de buurt van de 2.000. Ondertussen schint een Ro meinse afgestorvene alleen op zijn laatste rustplaats terecht te kunnen, als zijn faiftilie erin slaagt met een som geld van om en nabij de f 300,- de daarvoor benodigde personen om te kopen. Het verhaal over de doden van Ro me stond gisteren op de voorpagina van het in Milaan verschijnende dagblad 11 Corriere Delia Sera: „De doden stemmen niet, staken niet en ze hebben zelfs geon doelmatige vakbond. Als je op Verano begraven wil worden, doe je met geld alleen niets. Je moet ook over kennissen en familie beschikken die zich voor Je uit wil sloven," aldus dit Milaan se dagblad. Het behoudende Romeinse blad 11 Tempo schrijft dat het hele verhaal De legering nu wil dit bedrag gaan verhogen door er een belasting van zes pet. op te heffen. De bloedgevers vinden het schandalig dat de regering geld op hun bloed wil gaan verdienen, en de kans is niet uitgesloten dat een aantal hunner gaan weigeren zich beschikbaar te stellen. dische lasterpraat" is. In de laster campagne ..mobiliseren zij zelfs de doden om 'Rome maar zwart te ma ken." zegt het blad. Met dit al is het echter nog steeds niet duidelijk of het aantal „gemobiliseerde" doden tussen de 1.000 of 2.000 ligt; een bataljon is het zeker wel. Politiemannen bij het beschadigde huis en auto van de Britse minister vo Robert Carr, m de Londense voorstad Barnet. Bij zijn woning ontploften geen slachtoffers veroorzaakten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9