MOTOR VAN PATER HUBERS HEEFT SCHONE UITLAATGASSEN STARTEN ZONDER PROBLEMEN Leger jaagt vergeefs op ontvoerders Jackson Touwtrekken om de Saharaolie SOLDAAT SCHOOT BABY'S UIT ARMEN VAN MOEDERS Belangrijkste uitvinding ker CITROEN G S: Auto van het jaar Algerije draait kraan dicht voor Elf Proces Song My HOORN Heeft pater C. Hubers S.J., bedrijfsaalmoezenier in Rozenburg, de „uitvinding van de eeuw" gedaan? Technisch gezien lijkt het er veel op, jegt een hooggeplaatste functionaris van het octrooibureau te Den Haag. pater Hubers heeft zegt hij zelf een motor uitgevonden, die absoluut, schope uitlaatgassen produceert. Hij is met zijn vinding zover, dat hij er, octrooi op heeft aangevraagd. De moeilijkheid voor hem is een industrie te vinden, die bereid is de motor te bouwen en in een auto uit te proberen. NUAhl 1D 1 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Na de afkondiging van de nood- ontvoerde Britse ambassadeur Jackson to vinden toestand in Uruguay is het leger grote zoekacties Honderden mensen worden vastgehouden voor verhoor begonnen om een spoor van de door de Tupamaros en hele woonwijken worden uitgekamd. Vijftig mensen bij ontvoering betrokken Tupamaros is en allang gezocht werd i wegens haar aandeel in een reeks bank- Spaanse generaal Lt.-gen. Fernando overvallen. Rodrigo Cifuentes, commandant van hel Tot dusver heeft de actie echter nog militaire district Granada, is door dc geen spoor van de ontvoerders en hun j Spaanse minister voor het leger oot- gijzclaars opgeleverd. Bij de regering te I slagen, j Montevideo bestaat echter een groot optimisme en wordt verwacht dat de af- Dit is klaarblijkelijk gebeurd omdat hij kondiging van de noodtoestand spoedig j de katholieke lekenorganisatie Opus Dei de impasse zal helpen doorbreken. Hoge in december in een toespraak had be- politieambtenaren zeggen dat het ge- titeld als ,.een witte vrijmetaelaarsbe- ontdekt te worden voor de Tupa- weging die tracht ln Spanje onenigheid icheppen en te verspreiden". Op zoek naar industrie die motor «ril bouwen •ater Hubers hoopt, dat er van rege- Ingswege aandacht aan zijn vinding worden besteed. De aalmoezenier met zijn nieuws in de openbaar- nu bekend is. dat de DAF- abrieken al een goed eind gevorderd hun pogingen een betere ver- randing in automotoren te realiseren. Men weet het: uitlaatgassen van ou- worden mede als de grote boos- lers gezien, waar het gaat om Lichtvervuiling. Dat komt zegt pa- Hubers omdat de klassieke xplosie-benzinemotor eigenlijk een lootmotor is. De techniek is nu zover evorderd, dat deze motor de laatste en steeds meer kon worden opge- srd. Gevolg daarvan is geweest, dat benzine verrijkt moest worden met illerlei vergiften om de ontbrandings- vloeistog te verlengen. Jaar komt bij dat in een benzinemo de tijd. die nodig is om de brand- te verbranden, zeer kort is. De zine verbrandt nooit geheel. Gt- is. dat er uitlaatgassen vrijko- i, rijk aan koolmonoxyde en „Bij de motor, die ik heb uitgevon- len, gebeurt dat niet meer. Ik heb het :lassieke systeem verlaten en gesteld, lat het mogelijk moet zijn een con- Itante en volkomen verbranding van de brandstof te bewerkstelligen. Dat is gelukt Zeg het zo', dat mijn motor met mijn verbrandingssysteem dezelf de kracht kan opbrengen als een locomotief", vertelt hij zelf. t is bij mijn systeem niet nodig, hnzine wordt gebruikt. Het mag 1 te bereiken, dat de brandstof alledig verbrandt. Deze verbranding a ik onder controle door de toevoer n brandstof te regelen. De verhitte issa. die zo ontstaat leid ik naar de •tor. Naverbranding is ook niet no- ieen pep elangrijkste ls, dat de uitgewerkte die de motor verlaten, schoon jn. Bijkomstig, maar ook belangrijk dat de motor een hoger rendement eft en een lager brandstofverbruik eeft; de brandstof behoeft niet meer iet allerlei giftige stoffen te worden igepept; een eenvoudige brandstof is Hioeg. Kortom ik heb een goede mo- r voor wegtractie gevonden, die en korte verbrandingstijd heeft. Ik :b het octrooi op 29 oktober 1970 ingevraagd". Probleem is nu. dat de motor zo gauw mogelijk óp de markt moet komen. Hij heeft nog niet gedraaid in een auto. Het zou geen gek iedee zijn als met regeringssteun geprobeerd werd deze motor tc bouwen en uit te probe ren. aldus de mening van de octrooi- deskundige. Al eerder Pater Hubers komt met zijn nieuws maal in de publiciteit. Op 4 oktober 1966 kwam hij al met de onthulling, dat hij een motor had uitgevonden, die „schoon" was. Het verhaal haalde de kranten, toen de octrooi-aanvraag 'nog moest worden ingediend. Teen sprong de heer Th. Buckens uit Zuid-Scharwoude op de ketting niet de mededeling, dat pater Hubers loog. De uitgevonden motor, aldus de heer Buckens, die monteur van beroep is, was het werk van hem en pater Hubers. Hij stelde, dat hij óók rechten had. Ook dit verhaal werd gepubliceerd. Gevolg was. dat de overheid van de orde van pater Hubers schrok van de publiciteit en hem verzocht geen me dedelingen meer te doen. Pater Hubers voldeed daaraan. Hij werkte intussen aan een tweede uit vinding. namelijk een tussenoolader voor scheepsdieselmoloren. Deze vin ding heeft in de lande waar grote scheepsmotoren worden gebouwd in middels octrooi gekregen. De tijd sinds 1966 heeft hij voor een belangrijk deel gevuld om de tüssenoplader op papier te krijgen. Hij dacht overigens, dat met de octrooiverlening voor de tüssenoplader ook zijn motor bestemd was. Dat bleek anders te moeten. Nu hij ook een octrooi-aanvraag' heeft Pater C. Hubers s.j. ingediend voor zijn schone motor, be gint de tijd voor hem te dringen. De kwestie is. dat pater Hubers een jaar de tijd krijgt in andere landen dan Nederland een octrooi aan te vragen. Daar heeft hij de hulp van de indus trie voor nodig, want hij kan niet financieren. Intussen zijn er twee maanden ver-' streken, maar er is nog niets gebeurd. Ook ligt er de kwestie nog met de heer Buckens. Pater Hubers houdt vol, dat de heer Buckens alleen geholpen heeft bij een proefneming. Dat is in de paasvakantie van 1961 geweest. De heer Buckens bestrijdt dit en stelt, dat hem bepaalde rechten zijn toegezegd Pater Hubers wil deze kwestie uit de j wereld helpen. Met de uitvinding op zich heeft dit overigens weinig te maken. De speuractie is vooral gericht op de voorwij ken van Montevideo. Malvin en maros zeer groot is, omdat er bij de i Carraco. Het verzoek van de regering ontvoering van Jackson naar schatting om de noodtoestand af te kondigen werd vijftig mensen betrokken waren. Een 1 met minder grote meerderheid aan- krant in Montevideo. EI Popular, schreef genomen dan waarop president Pacheco dat de politie bij het verhoren van dc gerekend had. verdachte personen eventueel waar- De belangrijkste arrestatie is die van heidsmiddelen zal gebruiken. Maria Teresa Ravellino. die lid van de 1 (Copyright Guardian! Het ontslag van de generaal w*» 4e eerste aanduiding dat er achter de scher men een strijd gaande is tussen de con servatieven van het leger en de Opus Dei, een strijd die tot een climax ia gekomen door het proces van Burgos. die et octrooibureau heeft bevestigd, dat ubers een aanvraag op zijn motor :eft ingediend. Gesteld werd, dat met n model proefnemingen zijn ver- cht. Technisch gezien lijkt het iets jzonders, aldus de woordvoerder van' nister dr. E. Jonckheer van de Nederla ndse Antillen in Nederland, hangt, zoals bekend, zijn de wilgen. Daartoe nam hij gisteren alvast afscheid. Zijn collega van Suriname kwam hem tijdens de receptie in Wassenaar ook de hand schudden. Met 233 punten. 35.3 pro cent van de totaal te beha len 660. is de Citroen GS voor 1970 uitgeroepen tot ..auto van het jaar". Op de tweede plaats kwam de Volkswagen K70. Deze in dertijd door NSU ontwor pen auto. werd met een zeer duidelijke marge door de GS verslagen. De K 70 verwierf 121 stemmen (18.3 procent). Hierbij kan worden aange tekend dat NSU twee jaar geleden met de RO 80 de in de automobielwereld fel begeerde titel in de wacht sleepte. Vorig jaar opge volgd door Fiat met de 128. Voor Citroën is 1970 een bijzonder succesvol jaar, want" de derde plaats in deze door het Nederlandse weekblad „Autovisie" uit geschreven wedstrijd, werd ook Ingenomen door dit Franse merk. En wel met de Citroën SM. Deze auto kreeg 105 pun ten, overeenkomend met 15,9 procent van het pun tentotaal. In tegenstelling tot de GS, die waarschijn lijk niet voor eind februari in ons land leverbaar zal zijn, is de SM wel te koop. Deze prestige wagen kost ruim 37.000 gulden; mo menteel zijn er ruim 40 van deze wagens in Neder land besteld. De Opel Manta en de Ran ge Rover deelden met evenveel punten nl. 47 (7.1 procent) de vierde plaats. In het juryrapport had men de GS ln technisch opzicht een buitengewoon opmer kelijke auto genoemd. Ge prezen worden verder de goede wegligging. moderne vormgeving en goede rem men. De jury werd ge vormd door 44 journalisten, afkomstig uit 12 landen. Onder hen waren 4 Neder landers. Ook al wordt de wagen regelmatig onderhouden, toch hebben heel wat automobilisten op een of andere wijze met startproblemen te kam- Koude, regen cn vorst zorgen vaak voor de moeilijkheden bij het «tarten. Sinds kort is er echter een 'Pparaat op de markt de Acro lein Startversneller dat veel tartproblemen voorkomt. De start- 'frsneller kan in elke wagen inge duwd worden. Het versterkt het 'rmogen van het ontstekingssy- teem op het moment van star- Gebleken is dat negentig procent van het slecht of helemaal niet starten van benzinemotoren te wij ten is aan moeilijkheden met 't ont stekingssysteem (accu, startmotor, bobine, verdeler, bougies). De accu zorgt voor het in werking stellen van de startmotor en voor de stroomtoevoer naar de bobine. Startproblemen zullen optreden bij spanningsverlies door kou, langdu rig starten en veroudering van de emperatuur de e is, zodat de a energie nodig terwijl bij I motorolie no* startmotor jui: heeft. Een 12-voltsysteem verliest bij een lage temperatuur ongeveer 3 volt, terwijl dikke olie ook nog eens voor 3 volt spanningsverlies zorgt Totaal de helft van de voor de bobine benodigde spanning. Door de gehalveerde spanning komt er helemaal of een te zwakke vonk. die niet in staat is het gasmengsel te doen ontbranden. Vocht op de ontstekingsdraden ver- De startversneller zorgt dat een accu met een te lage spanning toch een vonk oplevert, die een optimale ontstekingswaarde heeft: Als dc motor gaat lopen, wordt de start versneller automatisch uitgescha keld. De startversneller, die eenvoudig gemonteerd kan worden, kost 35 gulden en de erbij benodigde bat terij 5,50 gulden. (Van o •espondent) PARIJS Er hangen weer zware onweerswolken aan de hemel tussen Frankrijk en Algerije. Aan dreigemen ten van beide partijen ontbreekt het niet. Sedert enkele dagen heeft Algerije de oliekraan bij Arzew bij Oran. een van de grootste uitvoerhavens van ruwe olie uit de Sahara, dichtgedraaid, waar van hoofdzakelijk het slachtoffers is ge worden Elf-Erap. De schepen van deze oliemaatschappij, geheel ln handen Sedert de onafhankelijkheid van Al gerije heeft, het aan conflicten tussen beide landen niet ontbroken. Twee van de voornaamste conflicten zijn de Alge rijnse olie uit de Sahara en de Alge rijnse wijnen. Zonder het openlijk te zeggen streeft de Algerijnse regering van Boumedienne naar nationalisatie van alle oliemaatschappijen. Tussensta tions zijn verhoging van de olieprijs en druk op de oliemaatschappijen om hun winsten niet meer naar Frankrijk over te hevelen, maar die to beleggen in [die in Algerije werken terug te roepen i en alle Algerij'rien die in Frankrijk werken over de Middellandse. Zee .naar huis terug te sturen. Maar dat is een loos dreigement geweest, want de Fran se industrie, met name de bouwvakken I en de metaalnijverheid, zal het geen I dag kunnen stellen zonder ongeschoolde i Algerijnse arbeiders die het vuile werk doen waar de Fransen geen zin in Dat Frankrijk het op een breuk zal I aansturen is niet te verwachten. Ook al jaar zit Parijs boven op de kast. De breuk telkens I met Algerije zou de hele Middellandse- lopen de besprekingen vast. De laatste Zeepolitiek van Frankrijk maatregel is het dichtdraaien van de kranen. De Franse pers staat daar natuurlijk over op haar achterste benen. De conservatieve Figaro van gis teren houdt de Algerijnen voor hoe edelmoedig Algerije door generaal De Gaulle en diens opvolger is behandeld en dat aan het geduld een einde kan komen. Als een van de drukmiddelen heeft Frankrijk achter de hand dal het op zijn beurt de wijnkraan zou kunnen dichtdraaien. Algerije produceert 8 mil joen hectoliter wijn per jaar. waarvan een groot deel door Frankrijk wordt afgenomen voor het aanleggen met Franse wijnen. Zou Frankrijk de kraan dichtdraaien, waarmee al herhaaldelijk is gedreigd, dan zitten de Algerijnse wijnboeren met een groot overschot, dat zij wel aan Rusland kwijt kunnen Rusland neemt al per jaar enkele mil joenen hectoliters Algerijnse wijn af maar tegen een veel lagere prijs dan die welke Frankrijk betaalt. Een ander drukmiddel is de beper king van de Algerijnse emigratie naar Frankrijk. In Frankrijk werken naar schatting 700.000 Algerijnen die het grootste deel van hun verdiensten op sturen voor het onderhoud van hun in Algerije achtergelaten gezinnen. Jaar lijks komen er 35.000 Algerijnse emi granten bij, maar dit aantal wordt door clandestine emigratie op het dubbele geschat. Tijdens de onderhandelingen gevi brengen en de hartelijke betrekkingen met de Arabische landen bederven. Men zal de persconferentie van Pompidou op 21 januari a.s. moeten afwachten om te zien wat Frankrijk gaat doen. Maar aangezien Pompidou iets voorzichtiger is dan zijn grote voorganger De Gaulle, mag men aannemendat Pompidou zich zelf zal inhouden o'm geen ongelukken te begaan. Veroordeelde Basken over 4 gevangenissen verdeeld MADRID a De vijftien Baskische se- paristen die vorige maand in Burgos te rechtstonden, zijn voor het uitzitten van hun langdurige celstraffen verspreid over vier gevangenissen in Spanje. Ze zijn naar dinsdag bekend werd. maandag door overvalwagens van de politie opge haald uit de gevangenis van Burgos. Het tribunaal in Burgos deed op 28 decem ber uitspraak. Twee dagen later verleen de generaal Franco de zes ter dood ver- FORT BENNING (Reuter) De Amerikaanse ex-militair Paul Meadlo (23) heeft verklaard dat hij in Zuid-Vietnam babies in de armen van hun moeder heeft dood geschoten omdat hij alle Vietna- mezen als vijanden beschouwde en omdat hij bang was dat de babies als levende bommen zoliden fun geren. Hij en de voor de krijgsraad staande luitenant Calley hadden op 16 maart 1968 in het dorp Song My 100 tot 150 burgers gedood. De avond vóór de actie had kapitein Ernest Medina opdracht gege ven, dat alle bewoners van het dorp inclusief vrouwen en k ideren gedood moesten worden, aldus Meadlo, die toen •oldasrt W9». Op de vraag van de aanklager hij de Vietnamezen doodschoot, ant woordde Meadlo: „Omdat zij tot de Vietkong behoorden". „Waar waren de babies?", zo vroeg de aanklager vervolgens. „Die lagen in de armen van hun moeders", luidde het antwoord. „Was u bang dat ze u zouden aan- „Ja, dat was ik". „De babies?". „Ja", zo reageerde Meadlo, „ze zouden bepakt kunnen zijn met granaten of wat hun moeders ook bij hen hadden kunnen stoppenmisschien explodeerden ze wel". De getuige geloofde dat het doden van de burgers juist was, omdat Medina het had zien gebeuren en „er wel direct een einde aan zou hebben gemaakt als het niet goed was". De strategie van Calley's verde<ilgers is er voor een belangrijk deel op gericht, de militaire jury ervan te overtuigen dat Calley in Song My alleen maar Medina's orders opvolgde. In Detroit vertelde een voormalige luitenant van de mariniers. William Forester, op een persconferentie, dat een Amerikaans mariniersregiment in Viet- nam een wedstrijd onder zijn vijf artil lerie-eenheden had georganiseerd ora te zien wie de meeste Vietnamezen kon doden. Op het regimentshoofdkwartier werd daartoe elke dag een scorebord bijgehouden. Met behulp van een nieuw laserapparaat kon iemand op meer dan zev enkilometer afstand nog nauwkeurig worden waargenomen. Dan werd het geschut ingesteld en waren een paar granaten voldoende om man. vrouw of kind te doden, aldus Forester.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7