Surinamers beschuldigen Stud entenhui s vesting Herwonnen Levenskracht schonk tv in Zoeterwoude Dr. B. Bachra voorzitter genootschap Ned.-Israël afd. Leiden „Gebrekkige voorlichting en opvang..." „Immoproject n.v." moet meer parkeerruimte op Voordorp garanderen Taken van secretarie en gemeentewerken worden meer afgebakend Promotie inspraak J. Koolman over de en overheidsbeleid BURGERLIJKE STAND Residentie-orkest op orkaan-krachl VOENSDAG 13 JANUARI 1971 CIDEN Dr. J. Cohen had er een :htig tenue voor aangetrokken toen 7,ijn ontroerende en meeslepende rliaal over de klbboutzim in Israël nving. „Lang heb ik me niet bekom- >rd om dit land, maar sinds jk er in Iï7 zeven weken naar toe ben geweest, tel ik alles in het werk om myn schuld n en de enige manier om dat enlijkcn is door middel van iropaganda". i's een visueel inzicht gaven jr de leefwijze van de Israëli, met name in de collectieve leefgemeen- ehappen, beleefde Cohen nogmaals zijn nzwervingen door het land, dat con- aat onder druk staat, maar er niette- in in slaagt aan zijn toekomst te blij- 'ii werken. Toekomst heeft ook het •nootschap Nederland-Israël afdeling riden, dat gisteravond zijn bestuur in- talleerde en inmiddels al negentig le- LEIDSE COURAN'J wezig i in tijnlandflat, dat een twintigtal 158 leden binnenkort dichter bij huis illen blijven en zich zullen aansluiten j „Leiden". Van concurrentie kan geen nake zijn. temeer niet omdat voorzit- r dr. B. N. Bachra samenwerking met afdeling Rijnsburg voorstaat. Dat mdt in' dat er eventueel ook gezamen- k een reis naar Israël wordt georga- iseerd. leer Bakker: „We gaan pas in 1972 Israël. Op dit moment staan al nensen ingeschreven. Twaalf perso- kunnen nog boeken. Op 6 juli krij- burgemeester". de afdeling Lelden nog maar nauwe- cs van de grond gekomen, tijdelijk '2> eeft zijn bestuursfunctie al weer afge- taan. Het definitieve bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter dr. B. N. iachrasecretaresse mevrouw W. M. in-Groenewegenpenningm. I. Promotie Leidse scheidsrechter - De jeugdige scheidsrechter d. Leek, die een goede op- er lijkt te zijn van Wim Schalks, t opnieuw promotie gemaakt. Mocht irprogramma het komende :einde doorgang vinden, dan zal de ;ondag de (reserve) eerste ADO 3 - Excelsior 3 S houdt filmavond ^felDEN Dë NëÜerl&ridSë Vérenigirig het Spoor- en Tramwegen, de NVBS, (deling Leiden, zal op 15 januari ,a.s. •r de Belgische Spoor wegen, RET en RTM. Dit vindt plaats ln „Ons Centrum" Hooigracht 84 en be- gint 's avonds om 8 uur. Belangstellen- t harte welkom. i „MIK' ngresha :ijn di Kamerhuur voor Doorgangs huis niet acceptabel? LEIDEN De Surinaamse studenten die tydelyk gehuisvest zjjn in de panden Rynsburgerweg 193-195, zyn ontevreden met de voorwaarden waaronder hun ouderdak werd verleend. Zy hebben zich tot de Huuradviescommissie voor Leiden gericht. In een communiqué hebben zy bovendien de stichting Leidse Studenten huisvesting beschuldigd van „bedreiging". De Surinamers kondigen aan, dat zy „voorlopig normaal een voor ons aanvaardbaar bedrag aan huur (zullen) betalen." In het bestuur van de stichting „Leidse Studentenhuisvesting" is de aktie van de „gekoloniseerde beursalen" - zoals ze zich noemen - nog niet ter sprake geweest. De persoonlyke mening van de heer F. Dykstra, voorzitter van het stichtings bestuur: „We denken belden, dat we gelijk hebben. Dat komt meer voor. Maar per slot van rekening zyn we een zakelyk orgaan. Daarom kunnen wij niet accoord gaan met het niet-betalen van de huur. We zyn heus niet te beroerd om deze zaak ter beoordeling aan de kantonrechter voor te leggen." 1 de affiliatie van de Su- sche Faculteit met Leiden komen elk jaar ongeveer 25 medische studenten uit Suriname naar Leiden. De stichting Leidse Studenten Huisves ting was tot voor kort nooit precies op de hoogte van aantal en datum van aankomst. In overleg met het kabinet van de gevolmachtigd minister te Den Haag werd een oplossing gevonden. De Surinaamse regering gaf een bedrag van 50.000,waarvoor de panden Rijnsburgerweg 193-195 gekocht werden. De gebouwen zouden dienen als door gangshuis, van waaruit de studenten uit Paramaribo na verloop van tijd elders permanent onderdak zouden zoeken. Voorlichting De agerende Surinamers stellen nu dat zij onvoldoende voorlichting over de situatie in Nederland gekregen hebben en dat zij hier niet zijn „opgevangen". Ze schryven: „Door de verwarring, die kenmerkend en noodzakelijk is voor elke neo-koloniale regering, weet de afdeling Onderwijszaken van het Kabinet van de Gevolmachtigd Minister van Suri name ook niet, hoeveel beursalen uit Suriname vertrekken en wanneer ze vertrekken. Op Schiphol pas komt men hun aantal te weten. Wel worden gauw de huurovereenkomsten gestencild, waar door deze formulieren op tijd op Schip hol aanwezig zijn om meteen aan de beursaal afgegeven te advies ze nog dezelfde Hierna worden de studenten afgevoerd pand aan de Rijnsburgerweg de grootste daad omdat verwacht wordt dat ze oververmoeid door een reis van 13 uur het contract tekenen zonder dat ze het onderdak gezien hebben. Bovendien hebben de Surinamers geen notie van huurprijzen voor studentenkamers in Nederland. „Tegenwoordig wordt men opgevangen in het pand aan de Rijnsburgerweg in Leiden (sinds 1969) waarby men soms met 2 k 3 man in kamers van ca. 3x4 meter en ca. 3x5 meter wordt ondergebracht. Hierdoor en door andere oorzaken Is studie haast onmogelijk en heeft deze toestand tot talryke spanningen geleld." Huur te hoog En verder: „De student wordt op het hart gedrukt, dat men per bed betaalt 90,-), terwijl in hun huurcontract staat dat zij een kamer huren. Voor een goed inzicht van de lezer is het nodig dat men weet dat soortgelijke studenten kamers in Leiden huurprijzen variëren van 80,- tot 100,- (inclusief service kosten). Door dergelijke praktijken ont vangt de stichting voor een kamer aan de Rijnsburgerweg zelfs ca. 300,- per maand!" rekenen de Surinaamse denten voor, en ze schrijven nog: „Tegen deze toestand protesteerden langs enkele ouderejaarstudenten. Zo werden op Schiphol bij aankomst de beursalen (1970/1971 )de huurki trakten weggesmokkeld zodat deze nooit ondertekend werden. Hierna werd offi cieel bij de Stichting Leidse Sti tenhuisvesting en de afdeling Onderwijs zaken van het kabinet van de Gevol machtigde Minister van Suriname ge protesteerd tegen de huidige toestand in het pand aan de Rijnsburgerweg. Op aanvraag van de Stichting werd toen een bijeenkomst gehouden waarbij door de vertegenwoordigers van de bewoners duidelijk de problémen naar voren wer den gebracht en dat men ten alle tijde bereid was de huren te betalen maar dat de huidigehuurprijzen Wét in ovér- eenstemming zijn met de huurprijzen van soortgelijke kamers en dat boven dien de heersende toestand belemmerend werkt voor de studie. De Stichting bleef zich echter beroepen op een puur com mercieel standpunt en voerde o.a. als argument aan dat er een bepaald bedrag maandelijks gestort moest worden en dat het huis nog onderbezet zou zijn. omdat de volledige bezetting 32 huur- De studenten wezen hierbij op het feit dat men wel degelijk rekening moest houden met de leefbaarheid in het huls en dat het huis overbezet is by een bezeting van 21 man verdeeld over 17 kamers waaronder 2 1-persoonskamers. De besprekingen liepen vast op een kruideniermentaliteit van de Stichting, die probeerde de Surinaamse studenten die 1 i niets door niets anders." Overbezet De heer F. Dijkstra, voorzitter van het stichtingsbestuur, kan, nog niet namens het stichtingsbestuur spreken, omdat hij het protestschrijven nog niet onder ogén kreeg. Wel zegt hij: Leidse agenda DONDERDAG 14 JANUARI Groenoordhal - Weense LJsrevue. a vang 20.00 uur. Academisch Ziekenhuis - Afscheid i de heer Jongsma, 15.00-17.00 uur. Leidse Schouwburg - Van muizen mensen, aanvang 20.15 uur. GEM. AANKONDIGING HERIJK VAN LEIDEN Burgemeester en Wethou der» van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op 14 januari 1971 van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur, allemaal alsmede op 15, 18, 19, 20, 21 en 22 janu- jategorisch niet waar. Wij hebben de I ari 1971, telkens van 9.00 tot 12.00 uur groep studenten die dit jaar naar Leiden en van 13.00 tot 16.00 uur in de kleuter- kwam, 's nachts van het vliegveld op- j school LEIDERDORP Wanneer het „Voordorp"-terrein verkocht wordt aan de n.v. Immoproject te Breda, dan zal het aantal In het bebouwingsplan opgenomen parkeerplaatsen uitgebreid moeten worden van 240 tot 350. Gebeurt dat niet, dan zullen de omliggende woonstraten in de toekomst als parkeerruimte voor het kantoorgebouw gaan dienen. Dat is een van de adviezen, die het technisch adviesbureau van de \/NG - het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey n.v. uit Amers foort op verzoek van b. en w. heeft uitgebracht. sen van het verkeerslichtensysteem de capaciteit van het betrokken kruispunt onder aan de oprit van de Leiderdorpse brug zodanig kan worden vergroot, dat het op dit ogenblik nog mogelijk moet om alle verkeersstromen te ver- •ken. zelfs wanneer zich bijvoorbeeld 50% Opstel vakken >en verlenging van de cyclusduur zal het waarschijnlijk wel nodig zijn de lengte van de verschillende opstel- vallen tot het kruispunt te vergroten. vergadering van Leiderdorps raad op 14 december j.l. was gewezen op de verkeersproblemen, die uit debouw een kantoor- en handelsgebouw op het Voordorp zullen voortvloeien. besluit tot verkoop v. de betreffen de grond werd toen aangehouden tot dat de raad een duidelijk inzicht ver kregen zou hebben in de maatregelen die getroffen moeten worden om een optimale verkeersafwikkeling te garan deren. Daarom werd het ingenieursbu reau DHV verzocht, terzake te advise ren. Het gevraagde advies kwam juist voor de jaarwisseling bij b. en w. van Leiderdorp binnen. In studie Op 4 januari hebben ztj de uitbreiding van het aantal prakeerplaatsen met de gegadigde voor de grond besproken. nader contact met het college te zullen opnemen over de mogelijkheden tot rea lisering van de gewenste parkeerruimte. B. en W. hebben het ingenieursbureau verzocht, ten behoeve van de informatie een verkeersmodel van „Voordorp" sa men te stellen. Discussiestuk reorganisatie de laatste jaren bestond tussen Gemeen tewerken en de secretarie binnenkort is verdwenen, mede dank zy het aak zjjnde definitieve advies va ganisatlebureau Bosboom en Hege- Kleuter rent tegen auto gehaald en omdat ze verreisd hebben we ze hun huurcontract niet meteen laten tekenen. Ik krijg persoon lijk de mening, dat* ze inmiddels zijn opgestookt door lieden met politieke be doelingen. Wegens de affiliatie met de Surinaamse Medische Faculteit hebben onderhandelingen gevoerd met de Surinaamse regering. We hebben af men ons zou kunnen aanmerken wij een overeenkomst hebben aan gegaan met een regering, die zij vijan- ?ezind zijn. Voor de rechter een zuiver financiële basis hebben de kale huur 'voor hun onderdak itgesteld op 50,Daar komen de servicekosten bij, die ze grotendeels zelf in de hand hebben. Vergeleken met de huur die berekend wordt voor overeen komstige studentenkamers 65.—) is niet veel. Daarbij komt dat de pan- aan de Rijnsburgerweg het karak- hebben van een doorgangshuis. In absolute termen is een huur van 50 laag. Gebleken is bovendien, dat we te laag geraamd hebben. Die heren hebben nu de huur zelf be paald. Dat is hun goed recht, maar het Campenlaan 3 alhier zitting zal worden gehouden voor de herijk van maten gewichten en meetwerktuigen. Voor zoveel mogelijk zal aan belanghebben den schriftelijk mededeling worden ge daan van het tijdstip, waarop zij maten, gewichten en meetwerktuigen ter her keuring kunnen aanbieden. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de bekendmaking welke vanaf heden is aangeplakt ten stadhuize, aan het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst (Steenschuür 21) en aan het Waaggebouw. LEIDEN, 13 januari '71. (ADVERTENTIE) Druckerstraat werd kwart voor vier een 3-jarig jongetje, dat uit zijn ouderlijk huis kwam rennen, aangereden. Het kind liep tegen een passerende auto op, die werd bestuurd door een 37-jarige Leidenaar. Het jongetje is met een ern stige vleeswond aan zijn hoofd en schaaf wonden per EHD naar het Diaconessen- huis gebracht. Instrumenten met de muziek mee LEIDEN In de muziekhandel die firma Servaas op het ogenblik Mn het inrichten is in het perceel Nieuwe R(jn 20 werd ingebroken. Via een deur, die uit zijn sloten werd geduwd, kwamen de inbrekers binnen. Zij namen een ver sterker, een microfoon, een electrische gitaar en een accordeon mee, met een totale waarde van 2000 gulden. 1968 verstrekte de directeur meentewerken aan genoemde organisa tiebureau opdracht een advies uit te brengen over enige vraagstukken op het gebied van de interne organisatie van deze dienst. Dit advies leidde onder meer tot reorganisatie van de vroegere hoofdafdeling „Administratie" en aan stelling van een economisch adjunct directeur, drs. D. J. Caspers. Los hiervan verstrekten b. en w. aan hetzelfde bureau een opdracht vrij wel in dezelfde periode vies werd gevraagd ove ning en samenspel trof me zaken van Gemeentewerken ling Openbare Werken van rie. De praktijk had namelijk aange toond, dat onvoldoende duidelijkheid in taakafbakening nogal eens leidde tot onzekerheden, doublures en vertragin gen in procedures. Genoemd adviesbureau verstrekte b. en w. eind 1968 een discussienota over dit laatste probleem, bedoeld als uitgangs punt voor verder onderzoek, waaraan een ambtelijke werkgroep zou deelne- dergelljke werkgroep ln. De gemeentesecretaris (die Inmiddels een uitvoerig kritisch commentaar over de discussienota heeft opgesteld) zit evenals de directeur Gemeentewerken niet In de werkgroep. De werkgroep heeft in september 1970 een tussenrap port uitgebracht, dat j brengen definitieve advies van het ad viesbureau zullen het functionerlngs- vraagstuk Gemeentewerken-secretarie aanzienlijk verbeteren, zo wordt ver- „BESTUREN IS BESLISSEN" LEIDEN „De grote weerklank die buitenparlementaire acties in de publi citeit vinden Is vooral te danken aan de voorliefde van de massa-media voor het incident. De onevenwichtige reactie van de organen op acties jegens hen Is vooral een gevolg van het taboe dat In dergelijke organen rond het Incident be staat". Dit is een van de twaalf stel lingen by het proefschrift „Besturen beslissen", vanmiddag LEIDEN Geboren: Roland Gerar- lus Petrus, zoon van P. J. van Steijn M. M. J. A. P. de Vos; Marcel, zoon G. M. Boogerd en C. Verdoes; Maar- i Cornells, zoon van M. den Duik en J. Quist;Natasja Caroline Antoinette, ochter van K. van Asselt en A. Visser; unis Eric, zoon van T. Veldhuyzen en L. Boogaard; Selma, dochter van J. Mos n H. J per; Bastiaan, Putte en L. A. Holthuiz; Bianca, ochter van C. L. Hofland en F. van ongeren; Jacob Cornelis, zoon van A. Kuijt en J. Klinkenberg; Johanna lexandra, zoon van J. W. Jong en J. °tte; Gênéviève Sjanine Jacobine, doch- 's van J. J. Couzjjn en M. C. Verbeek; Ra Amanda, dochter van H. Humme 11 T. Zeijdel; Willem Fredrik, zoon van W. F. Tegelaar en C. C. Martijn; Mi- chiel Martin Adriaan, zoon van C. A. van de Koppel en W. Hagoort; Ramona dochter van J. H. L. van Amsterdam en A. Brouwer; Justin André, zoon van B. P. M. Bos en A. A. van der Schoot; Sander Johannes, zoon vanB P. M. Bos en A. A. van der Schoot; Jacollen, doch ter van B. A. J. Peeters en E. L. van Rij; Edward Peter Axleander, zoon van J. C Kroon en J. W. Bekooij; Petrus Cornelis Petronella Adriana, zoon van P. J. van der Horst en W. M. Gelens. Gehuwd: J. M W. Aalbersberg Blok en W. M. I. L. Tesink. Overleden: S. noot van G. va Bever H. J. Stroink, en C. Marquenie; Roefstra; O. C. i; D. Dusoswa en C. Cederhout, echtge- an Egmond; A. Z. van J. G. J. van der Zijden, ZOETERWOUDE Herwonnen Levenskracht, een instelling van het N.K.V. probeert tegenwoordig o.m. het leven van gehandicapten en langdurig zieken wat aangenamer te maken. In het kader van deze doelstelling werd de familie A. Haagen aan de Zuidbuurtse- weg gisteravond verrast met een bezoek mevTouw Th. v. d. Drift-Lindeman en de heren G. v. Velzen en Chr. Roessen als bestuursleden van het plaatselijk comité. Hy bood de heer A. Haagen een t.v.- toestel aan. Dankbaar en ontroerd aan vaardde de zieke het geschenk. De heer Van Arendonk sprak de wens. uit dat men veel pleizer van dit geschenk zou mogen beleven. De heer Van Arendonk onderstreepte nog eens dat de schenking mede mogelijk is door de aktiviteiten van het zeer ijverige plaatselijke comité, door welks toedoen reeds eerder enkele t.v.-apparaten in Zoeterwoude konden worden geplaatst. WANNEER OP EEN CONCERT het applaus ovationeel oplaait, is dat gewoonlijk gestoeld op twee oorzaken: men is geweldig geboeid door de uitvoering óf er is zover: lawaai gemaakt, dat men min of meer gedwongen meen! dat ook te moeten gaan doen. Bij het concert door het Residentieorkest, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, onder leiding van Iwaki was d» publieke reactie in ieder geval niet gegrond op du eerste oorzaak. Het was van begin tot eind ..van dik hou: zaagt men ruwe planken". Van die dikke planken was dan weer een piano getimmerd en dat instrument weid door Martha Argerich in het eerste pianoconcert van Liszt gebeukt als in vervlogen tijdes gebruikelijk moei zijn geweest by de bestorming van een stadspoort. De soliste heeft een groot technisch talent, maar haar handen zijn duidelijk te klein om de immense Lisztgrepen te ver tolken. Menige noot viel, de triangel trouwens ook; in deze uitvoering viel zelfs de componist. Al met al bevic het slecht. ALLE WAARDERING, die men voor Iwaki op kan brengen, wordt overigens zwaar getemperd door de muziek, die hij ons voorzet. Als het erg hard is. is hi- Icennelijk in zijn element. Of wij er toondoof van worden telt helemaal niet mee. Dat er andere - en gelukki: betere - interpretaties van Tsjaikowky's vierde symphonic bestaan, schijnt onbekend. Maar zoveel en te ongenuan ceerd legato-spel als we gisteren moesten ondergaan. wel op MARTHA ARGERICH jelevenis van hoge orde. We hebben geen seconde ge beefd op wolken van gezang, wel op loodzware roman- ische orkanen. En dan te bedenken, dat volgende week londerdag op een K. O.-concert dezelfde winden uilen waaien! Want programmering blijkt erg moeliyk. salight Leyden",, steunt op zwakke Alles bijeen i t dus geen bjj prof. H. Daalder is gepromove tot doctor in de sociale wetenschapp Dr. Koolman is medewerker van Tweede Kamerfractie van de Party 3 de Arbeid en wetenschappeiyk me ming voor de gekozen lichamen tot poli tiek gevolg heeft, dat ln toenemende mate Invloed zal worden uitgeoefend door pressie- en actiegroepen met veel •rije tijd, sociale vaardigheid disciplineerde achterban, die bovendien voor hun optreden geen openbare ver antwoording schuldig zijn. Inspraak is een belangrijk begrip in de studie van dr. Kooiman, die een schema heeft ont worpen voor de analyse van het organi satorische en politieke proces van de be leidsvorming van de overheid. Het onderzoek verrichtte hJJ in San Francispo, waar de burgers meer by hun bestuur zijn betrokken dan in Ne derland. Het stadsbestuur kent daar uitgebreide procedures voor inspraak van de burgerij, een' gekozen burge meester, en een vast systeem van open bare hearings. In zjjn slotbeschouwing over de besluitvorming in deze stad zegt dr. Kooiman, dat in de huidige structurele en politiek-culturele verhou dingen stabiliteit daar betere kaarten heeft dan vernieuwing. Een dynami scher aanpak vap de problemen van de stad zal pas een kans krjjgen, meent hjj. bjj een grondige wijziging in de op bouw van het bestuursapparaat, een krachtiger aandrang tot vernieuwing stellingen. Het verschil tussen de twee sleutelbe grippen uit de titel van zijn boek „Ee sturen is beslissen" geeft dr. Koolman aan in zjjn laatste stelling: „De tragiek van de kerkelijke eenwording in ons land ligt vooral daarin, dat in de oecu menische beweging zonder beslissings macht werd bestuurd, terwijl bestuursmacht

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3