postspaarbank Nu rente tot ftHdéeSomont Trekkingen staatsloterij voortaan op tv te volgen Jazzpianist Corea in Gem. Museum Wedstrijd in science fiction Donald Bell stelde teleur in 5Winterreise' Zelf doen MIK BI LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI lfr WOE Episcopaat heeft de rij weer gesloten UU AT in het verheugende nieuws gisteren rond de bisschopsbenoeming van dr. Simonis een van de duidelijkste feiten bleek, is, dat het Nederlands episcopaat zijn rij weer gesloten heeft. Doorslag bij het nemen van dit besluit heeft voor kardinaal Alfrink c.s. gegeven de mededelingen uit Rome, dat de paus niet kan terugkomen op een beslissing die hij, zeer zorgvuldig overwegend, genomer. heeft. Tegelijkertijd zijn er, door verduidelijkingen van de nieuwe bisschop van Rotterdam inzake een paar onzorgvuldige verklaringen zijnerzijds, kennelijk voldoende garanties gegeven voor de collegiale samenwerking in het episcopaat, die voor de Kerk in Nederland onmisbaar is. Professor De Moor heeft gisteravond via de K.R.O.-radio opgemerkt, dat „links" en „rechts" onder de Nederlandse katholieken op dit einde van een tragisch conflict wel kritiek zullen hebben, maar dat er nu belangrijker zaken op het spel staan. Wij voor ons kunnen ons achter zo'n conclusie stellen. Hoe veel moeite dit sommigen kosten zal, is intussen uit enkele reacties ook wel gebleken. Zacht gezegd INTUSSEN zal het „sluiten van de rijen" aan de top van de Nederlandse kerkprovincie gepaard moeten gaan aan ernstige bezinning over een paar belangrijke zaken. Een daarvan wordt in het bisschoppelijk communiqué omschreven als „communicatiestoornissen in de Nederlandse kerkprovincie". Dit is bijzonder zacht gezegd en een bijna diplomatieké formulering van een veel ernstiger probleem dan op het eerste gezicht uit de woorden van de bisschoppen te lezen valt. Wij denken dat de Nederlandse bisschoppen niet alleen onder de indruk van Romes vastberadenheid gekomen zijn, maar ook van de massale steun, die dr. Simonis vooral na de eerste anti-verklaringen gekregen heeft. Daardoor bleek: 1) Dat een belangrijk deel van de gelovigen en een invloedrijk deel van de clerus van elkaar vervreemd zijn; 2) Dat een zekere i democratisering op kerkelijk gebied j gepaard gegaan is aan een geloofscrisis bij velen, die onvoldoende werd i onderkend; 3) Dat de pluriformiteit van de Kerk in Nederland door een grote groep van de Nederlandse katholieken in de praktijk niet zo positief ervaren wordt, als de wereldopinie het voorstelt; I 4) Dat het vooruitstrevende, maar j voorzichtige beleid van de Nederlandse I bisschoppen spanningen heeft opgewekt, die op een kritiek ogenblik veel groter zijn hiervan slechts de extreme x Uiterst moeilijk ÏYAAROM zullen de bisschoppen ook L' wel weten dat hun beroep aan de Nederlandse katholieken om beter te leren leven met spanningen en conflicten, moeilijke opga' dr Simnn-'s wel onder uiterst moeilijk» omstandigheden" zijn ambt gaat aanvaarden. Want van hem wordt door velen nu verwacht, dat hij naar best vermogen zal gaan. werken om de crisis die zich nu behalve in spanningen ook "n een conflict gemanifesteerd heeft, an te pakken. En dit naast de talrijke 'indere problemen van geestelijke en materiële, menselijke en organisatorische aard. waarmee in ^971 een bisschop, niet op de laatste plaats een bisschop in Nederland, te maken heeft. Dr. Simonis weet sinds gisteren dat hij op zijn medebisschoppen mag rekenen als zij op hem kunnen rekenen; hij weet dat hij op vele katholieken kan rekenen, zeker ;jls hij hen weet te inspireren tot een herontdekking van Christus in deze gecompliceerde maatschappij. Kan hij ook rekenen op medewerkers in de bovenstructuur van zijn bisdom? Op die vraag weten wij op dit moment woensdagmorgen 13 januari het betrouwbare antwoord nog niet te geven. Uiterst moeilijk, ja: Maar wie erin slaagt door de oppex-vlakte tot de kern het probleem, dat nu aan de orde is, door te dringen, moet ontdekken wat nodig is om spanningen zo te regelen, it ermee te leven valt Niet zozeer door hem of haar persoonlijk, maar door de gemeenschap, die in de wereld het aangezicht van weerspiegeld wil zien. HILVERSUM Te beginnen vol gende week woensdag zal de NOS- televisie een deel van de trekkingen van de staatsloterij, zoals gemeld, rechtstreeks via Nederland I gaan uit zenden. In verband hiermee zullen de trekkingen, die tot dusver in Den Haag werden gehouden. voortaan te De trekkingen beginnen om 19.30 uur. Aangezien echter slechts de trekkingen van de hoge prijzen worden uitgezon den, begint de t.v.-uitzending, die vijf minuten duurt, om 20.30 uur- Allereerst wordt mededeling gedaan \'an de op die avond al getrokken lagere prijzen. Vervolgens worden de hoge prijzen getrokken. Aan het eind van de uitzending volgt een overzicht van alle nummers, die op die avond zijn getrokken. Het programma wordt gepresenteerd door Joop van Zijl en de regie heeft Fred Anhalt. Woensdagavond 20 januari wordt de trekking van de eerste klas van de 601 - ste staatsloterij gehouden. Men kan dan de trekkingen volgen van de prij zen van 5000. 250000 en de extra-prUs van 50.000 gulden. In de tweede klas se worden op woensdag 27 januari de prijzen van 5.000. 50.000 en de extra- prijs van 100.000 getrokken. In de derde klasse op woensdag 3 februari de prijzen van 10.000, 25.000, 50.000, 100.000 en de extra-prijs van een half miljoen. pen de diverse kringlopen doen stop pen. Als het te trekken lotnummer compleet is, verschijnt dat op ven stertjes. De trekkingscommissie be staande uit de voorzitter (de directeur van de staatsloterij) en twee leden geeft via een ander paneel alleen die ringlopen vrij, die noodzakelijk zijn voor het bepalen trekken De NOS-uitzending vervangt niet de bekendmaking van de volledige trek kingsuitslagen d.m.v. trekkingslijsten. die bij de loterijkantoren worden op gehangen, en van de advertentie in de dagbladen. Deze publikaties blijven gehandhaafd. Centraal in het programma staat een nieuw elektronisch trekkingsapparaat, dat speciaal voor de staatsloterij door de technische hogeschool te Delft werd ontworpen. Op een voor het publiek duidelijk zichtbare plaats, tus sen twee borden waarop de uitslagen worden vastgelegd, zal het apparaat rop de prijzen vallen Iemand uit het publiek zal als „trek ker" optreden. Op een apart paneel zal hij door het indrukken van knop- Aan de Irekkingsceremonie, die zoals steeds onder supervisie staat van de daartoe op grond van de wet aange wezen trekkingscommissie, nemen be halve deze commissie en de ..trekker" nog deel een controleur van de staats loterij, een assistente die de getrokken nummers op een bord vastlegt en de „aangever" wiens taak het is de assis tente de cijfers van de getrokken lot- De trekkingen van de staatsloterij in studio Bellevue zijn openbaar. Omdat evenwel in de studio het aantal zit plaatsen uiteraard beperkt is, zal voor het bijwonen van de trekkingen toe gangskaarten kunnen worden aange vraagd bij de directie van de staatslo terij in Den Haag. Deze kaarten wor- NEDERLAND 1 2021 uur: •18.55 uur: NOS Politieke uitzending Journaal ARP KRO •20.31 uur: 19.05 uur: de Lamaars Running man Mik •22.10 uur: •20.00 uur: Journaal Socutera 22.15 uur: •20.21 uur: Den Haag vandaag Studio Sport •22.50 uur: The Outsider 21.11 uur: Toonbeeld, concert Zelf doen, o IKOR 21.51 uur: Journaal Kenmerk NEDERLAND II •22.31 uur: NOS NOS Journaal •20.00 uur: •18.45 uur: Journaal De Woefs en Gelegenheids wetgeving VERLAGING van de kiesgerechtigde leeftijd is een goede zaak; ook voor verlaging van de leeftijd waarop de Nederlandse burger tot lid van het par lement of andere vertegenwoordigende organen gekozen kan worden, valt veel te zeggen. Maar dat dit nu zo'n spoed zaak is, dat de in april te kiezen Tweede Kamer hiervoor na een paar maanden weer ontbonden moet worden,- trekken we m twijfel; Toch stellen een aantal. Kamerleden van de P.v.d-A., D '66, de PPR en de PSP dit voor. Ze erkennen dat de eerder gedane suggestie om bij de komende ver kiezingen met twee soorten na stem biljetten te werken (één soort voor de jongeren die na wijziging van de grond wet een volgende maal zouden mogen meestemmen) ingewikkeld en misschien zelfs in strijd met de grondwet zou zijn. Maar ze willen na grondwetswijziging voor de periode 19711975 toch groag de nieuwe kiezers bij de parlementssamen- stellimg betrekken en pleiten daarom voor nieuwe verkiezingen direct na het totstandkomen van de grondwetsherzie ning. Aangezien op die manier de tweede stembusstrijd in veler ogen slechts een herhaling van de eerste zou worden, zal behalve bij jonge kiezers de animo om dan naar het stemlokaal te komen, gering zijn. Daarom hebben de Kamerleden- in itiaitiefixemers iets anders erop verzon nen: laten we dé eerste Kamerverkie zingen helemaal in het teken van de grandwetswijziging stellen: de tweede. Een farce WIJ hebben l opzet de animo om bij de eerste maal naar het stemlokaal te trekken dan bijzonder gering zal zijn, zodat op die manier de grondwetswijziging (welke ook om andere zaken dan de kiesgerechtigde leeftijd gaat) een farce zou worden. En wanneer moet de tweede stemronde plaats vinden? Dit zou niet eerder kun nen dan in de zomermaanden; iets waar tegen vele politieke partijen terecht be- Intussen komt er van een krachtig regeringsbeleid niets terecht. aWn-t door een ander beleid zou moeten worden vervangen. Vermoedelijk rekenen de partijen de bus zullen komen dan de eerste. Mis schien vermoeden ze zelfs dat de uit slagen eind april voor hen wel eens teleurstellend zouden kunnen zijn wat de verwachte winst betreft. En wat ia er tachtisch mooier dan te kunnen werken met de revanchegedachte? (Van onze om HILVERSUM en televisie (B.R.TJ en de NOS-radio sluit van de conferentie der Neder landse letteren een gemeenschappelij ke wedstrijd uitgeschreven in het schrijven van een science fictionver- haal. De bekroonde verhalen zullen t.z.t. door de B.R.T.-radio en de NOS- radio worden uitgezonden. De duur van de in te zenden verha len. welke niet eerder in druk mogen zijn verschenen, noch door een radio- omroep zijn uitgezonden, mag maxi maal 20 minuten zijn. De inzendingen mogen ook geen vertalingen of bewer kingen zijn van bestaande verhalen of Jo Smit, voorzitter, en de leden Marcel Coole. Jan Geysen. Jos de Haan, Erik Lankaster en Bert van der Zouw. De termijn voor inzending slui De eerste prijs bestaat uit een bedrag van 1100 gulden, de tweede prijs uit 900 gulden en de derde prijs 725 De inzendingen dienen te worden ge stuurd aan de NOS, ta v. de heer B. van der Zouw, postbus 10 te Hilver sum. Op dit adres zijn ook andere Inlichtingen omtrent de voorwaarden voor deelneming te verkrijgen. Ah-Kam. De man weet, dat hij dig zal sterven en wil dat Ross de urn met zijn as overhandigt aan een van de vrienden van Kam. Dit blijkt niet zo'n eenvoudige zaak, daar vijanden van Kam alles proberen om die urn in handen te krijgen. KRO Ned. II 20.21 NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: De Woefs en de 18 55 uur: VPRO 19.04 uur: •Betty Boop 19.10 uur: Be glad. popmuziek •21.30 uur: Beauty, film 22.00 uur: Who invited US, Am. documentaire •22.30 uur: 19.50 uur: Toeristische tips •20.00 uur: Journaal TROS •20.20 uur: De zeven zeeën •21.10 uur: Wegwezen •21.40 uur: Liefde op zijn Amerikaans, show Chick Corea studeerde reeds op zesjarige leeftijd piano in Chelsea (Massa chusetts, U.S.A.) en assis teerde zijn vader, die even eens als musicus werl was. Al spoedig ontdekte hij de magische ritmiek van de Zuidamerikaanse landen. Vanaf deze periode dient de Latijns-Amerikaanse maatindeling als basis voor muziek. Hij debuteerde als professional bij de orkesten van MongoSantamaria. bie Mann en Willie Bobo. Tussen 1964 en 1966 maakte Chick Coréa deel uit van de formatie van trompettist Blue Mitchell. Met deze groep werden drie l p's opgenomen. Gedurende zijn samenwerking met de vermaarde trompettist Miles Davis kwamen zijn muzikale kwaliteiten echter werkelijk tot ontplooiing. Hij introduceerde de elektrische piano waarop hij door middel van zijn razendsnelle techniek een zeer gewaardeerd side-man werd. Naast deze verbintenis manifesteert Chick Corea met zijn eigen kwartet „Circle", met welke formatie hij ook in het Gemeentemuseum zal concerteren. De bezetting is als volgt: Chick Corea (piano en elektrische piano), Anthony Braxton (altsax, basblokfluit en klarinet I. Dave Heiland (bas) en Barry Alt^chul op drums. Van deze groep verschenen reeds twee grammofoonopnamen, namelijk „Now he sings, now he sobs" en „Is". De wijze waarop deze avant-gardist de Latijns-Amerikaanse nltr.er zal weten te •mengen met zijn free-jazzstijl want dit blijkt in feite rijn spelpatroon zal ededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vas. eerd programma. Mededelinger ?S: 5™ Me,er over "?'n,de,r; de st®m van Joost mag1 het woten? Item pl^ten^rograro [lms v' i f S? n wnrwr (16-00-16.02 ma en de Tipparade. 13.00 Nieuws. 13.03 Di Wogen, leuws). NCRV; 17.30 NCRV en Bloc: actu- Felix Meurders Show. KRO: H.00-1In „Ons blijken t waarbij ook de 1821-jarigen kunnen symptoom blijkt, hoe het de deelnemen, moeten vervolgens beslissen politici in feite meer om winstkans voor over het politieke beleid in de komende hun partijen dan om mondigheid van de période. 1 jonge burger te doen ia. I ert> aging lijken. En het risico hiervan vijlden w» tezamen met vertraging van de nu in ver schillende urgentieprograms aangekon digde taken, zo groot, dat de volksver tegenwoordiging er maar niet op in moet Vooral niet. Halve maatregel ETREKKELIJK weinig en naar onze smaak te weinig aandacht is er be steed aan de halve maatregel welke het kabinet-De Jong genomen heeft voor de democratisering van het stelsel der ko ninklijke onderscheidingen. De archasïche vertoning van brons, zilver en goud bij de eremedailles be hoort wel tot de verleden tijd. maar in de hogere rangen van het „lintjes"- stelsel blijft Nederland lustig met ran gen en standen werken. Op dit punt is het kabinet met zijn goede voornemens op de klippen gelopen van *een paar praktische bezwaren en vermoedelijk op het sentiment van bevolkingsgroepen die in dit opzicht de tijd van Couperus nog wel eens heropgevoerd zouden wil len zien. Wij vinden het jammer dat het kabi net met deze halve maatregel spoedig door verdere stappen op de weg van democratisering der bijzondere onder scheidingen gevolgd zal worden. De re gering kan trouwens dit jaar toch voor verdere vorderingen in, goede rich ting zorgen: door wat minder scheutig te werk te gaan met het toezwaaien van lintjes, daarbij minder lettend op de spelregels van de conventie en wat meer op werkelijke verdiensten. Dan wordt er hier en daar eind april mogelijk nog ergens een traantje weg gepinkt (niet van ontroering maar van teleurstelling) maar het gros van de burgers van 1971 heeft gelukkig al meer gevoel voor realiteit gekregen dan enkele tientallen jaren geleden in dit opzicht mogelijk leek. De weg naar één onderscheiding voor bijzondere prestaties waarmee zowel de kleine werknemer als de hoge ambte naar zich gelukkig voelt, zal een paar hindernissen opleveren voor de regering verzoekplatenprogra 55 goed gemaakt door het delicate, door en door muzikale, indringende en eoloris- tisch meesterlijke pianospel vah George van Renesse. Daarin vond men Schu berts grootheid volkomen weerspiegeld maar helaas is de pianopartij, hoe be langrijk ook, slechts de helft. Zelfs de betekenis van die pianopartij bleek Lennep Diligentia gisteravond 1 r de lai i plat tolstad bij uitnemendheid, dus altijd nog een reci- talpubliek te vinden, zelfs voor een liederenavond! Maar ja. op het pro gramma stond dan ook de aangrijpende cyclus Die Winterreise die Schubert op het eind van zijn korte leven als een soort symbolische autobiografie compo neerde. En het toaa al weer geruime tijd geleden dat men die cyclus hier ter had k ichrij- i hor» g zouden we k* >k de interpretatie dooi ariton Donald Bell een voca- artistieke belevenis werd. lells ;elijk. i heeft laagte, laat veel te wensen over en hi Duits is redelijk aangeleerd maar gee expressiemedium, noch ln de klinket noch in de medeklinkers. in hun uit: haaldelijk gen, juist troosteloosheid her- nd horen voordra- ;ers die reeds lang volmaakt wistei telling werd enigszins In d« maandelijkse rubriek voor de doe-het-zelver, Zelf doen, komen dit maal de volgende zaken aan de orde: een nieuwe spanklem, die de conven tionele lijmtang concurrentie zal gaan aan doen; een Deens z.g. strokenpak ket, waarmee met. weinig handigheid een houten vloer kan worden gelegd; een z.g. .snapper", met duizend-en-één mogelijkheden; een nieuw soort la- bakjes om allerlei spulletjes in op te hinderlijke tocht weg ie werken. Tenslotte beteedt samensteller en presentator Hans Bik in dit program- na aandacht aan de jaarlijkse vak beurs „Karwei" en de vakbeurs „Tuin en park". Beiden in de eerste plaats bedoeld voor de vakman, maar met heel veel interessante aspecten voor de doe-het-zelver. KRO Ned. II 21.11 Brandpunt had gisteren het reporters- geluk van een uitzending te hebben op de avond dat belangrijk nieuws be schikbaar kwam, t.w. de definitiviteit van de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam. De benade ring was voorzichtig, met gedempt- kritische ondertoon. De uitzending ademde de milde sfeer die thans gepast lijkt; de benoeming is er, de benoemde behoort een eerlij ke kans te krijgen. Brandpunt had daarvoor een uitgangspunt kunnen scheppen door minder na te kaarten cn meer vooruit te zien. Bijvoorbeeld door de persoon van dr. Simonis wat duidelijker te schetsen. Iets wat op tv nog steeds niet gebeurd is. Dat de KRO „WU. heren van Ziehem" vervolgt Is Iets waar heel veel kijkers ccn genoegen mee bereid wordt. Veel meer dan bij (het gelukkig aflopende) Mod Squad, de serie waarin Amerika eigen problemen nogal houterig arrea- Paul Vlaanderen hebben we niet ge zien. Er komen nog vele afleveringen en de kans op een Barbara Streisand- special Is tenslotte eens in de vijf AVRO's Televizier bracht boel rlm-ram, waaronder eci met dr. W. Drees (jr.) die niet duide lijk maakte waar de grens DS '70 en de VVD lag. Maar ook een reportage over een onzinniji woning-afbraak in Heerlen uitvoerig bericht over Oost-Groningei dat zo ongeveer een ontwikkelingsgi bied lijkt te zijn dat een soort NOVIF van node heeft. Voor dit soort proble men is elke seconde zendtijd verant r Het maandelijks programma „MIK' komt vanavond vanuit de Congresha in Utrecht. Speciale gasten zijn dit maal de zanger van het religieuze lieé D.C. Lewis, de Engelse folksong group „The New Seekers" met hur- nieuwste nummer. De Wama's met he: liedje „Eenzaam en verlaten", Gonni» Baars met haar nummer „Hoempapa' erv tenslotte het carnavalsduo uit Der Bosch „De Twee Pinten" met „Gee! mij de liefde - van Buuten. Boer Voorthuizen, staan weer onder leiding van Jo Budie. Dit programma van Nico Hiltrop wordt gepresenteerd (ADVERTENTIE) Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2