BEST EN BUSBY VERZOEND Hellas' 35-pl ussers op schot Volop remises na de start Rust keert terug bij Manchester United Willy de Zoete: outsider re r 'eno Lampe leste skiër IN TEGENSPRAAK MET INHOUD iandbalsters kansloos OOR TWENTE DATA AKKOORD Amateurs aan slag voor duel Rusland SPORTTOTO Schaatskalender [JENSDAG 13 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT ter situati; >ds de •abedr GEORGE BEST bijgelegd MANCHESTER De stervoetballer van Manchester United de 24-jarige George Best, heeft zich weer ver zoend met de manager van zijn club, Sir Matt Busby. Hij maakte daarmee een einde aan de vier dagen duren de periode van onzekerheid bij zijn supporters. Best was vorige week door zijn club gestraft met twee weken inhouding van zijn salaris, omdat hij voor het competitieduel tegen Chelsea afgelo pen zaterdag, enkele trainingen ver zuimde. Het gegriefde troetelkind dook daarna voor vier dagen onder en vermeed ieder contact met zijn ploeg genoten. Het grootste gedeelte van de tijd bracht hij door op de flat van zijn vriendin, de 22-jarige Ierse actrice Sinead Cusack. Gisteren kwam George uit zijn isole ment om een gesprek onder vier ogen te voeren met Sir Matt Busby. Na afloop van het onderhoud zei hij dat alles was vergeven. Sir Matt Busby verklaarde dat het geschil op een vriendschappelijke manier was bijge- „De inhouding van het salaris blijft echter van kracht", aldus Sir Matt, „maar George is bereid om met lege handen de training weer aan te van- Het is nog niet duidelijk waarom Best zich vier dagen voor zijn ploeg ver borgen hield. Zijn ploeggenoten zeiden dat het felle licht van de publiciteit op de voetballer te verblindend is geworden. „Hij had weinig vrienden, bij wie hij zijn problemen kwijt kon", aldus zijn ploegmakker Brian Kidd. Door zijn kwikzilverachtige snelheid op het voetbalveld heeft het spel van Best een bijzondere aantrekkings kracht. De langharige voetbalheld ge niet een even grote populariteit als een popidool en overal waar hij komt wordt hij belegerd door dweepzieke George Best zal de komende twee wedstrijden nog niet voetballen in het eerste elftal. Om volledig tot rust te komen, heeft de club hem een paar „vrije" dagen gegeven. Best is na Bobby Moore de tweede voetballer, die de afgelopen dagen de voorpagina's van de Engelse bladen haalde. Moore werd door zijn club. West Ham l'nited beboet, omdat hij zich de avond voor een wedstrijd had opgehouden in een nachtclub. MATT BUSBY bijgelegd 'Isère besloten met de afdaling tus- de ploegen van Engeland, Dene ken, België en Nederland. beste Nederlander was Zeno Lam- die met een prachtige tijd van de vierde plaats voor zich opeiste, jopprijiide dames behaalde de twintigjarige 27 te D [ine de Weger de derde plaats met gemiddelde snelheid van 95 kilo- ur. In het algemeen klasse slalom en afdaling waren >cent m#e plaatsen weggelegd voor de natio- kampioen Linda Esser (17) en Karin Elderen (24). Zij eindigden respec- ilijk als tweede en derde. 26.35; 3 Philippe Peetrc Zeno Lampe (Ned.) 1.21 ■nt: 1. Engeland; 2. Ne< angt TOp BP t('°' de DO' ÏXGELO Het Nederlandse da- aalhandbalteam heeft in Hengelo 9—15 (411) verloren van Zuid- De scoorsters waren: Adri er 3, Marinna de Meurichy 3, Thca irlx 1, Wil Clocquet 1, Kitty de 1. Er waren 800 toeschouwers, stroef en nerveus gestarte Neder- team kon voor rust niet het afweervvapen vinden tegen de en fantasierijke Zuidslavische allen. Halverwege de eerste helft Nederland al een achterstand van waarna Adri Meyervoor het eer- Egenpunt zorgde Daarvoor had Ne- nd wel degelijk kansen gehad om bij te komen, maar de afwer- n de aanvallen was zo slordig, ie Zuidslavische doelvrouwe Zden- stvanovic zelden in moeilijkheden Bovendien verloren de Neder- dames in deze periode de bal te an hun tegenstandsters iat Zuid-Slavië. dat in Ana Knezi- die drie strafworpen gebruikte en rka Tomase. de beste speelsters uitgelopen tot 81, scoorde tnne de Meurichv tegen Deze verontruste Zuid Slavië niet en >ed en snel opgezette aanvallen Nederland, dat bij de stand 3 falende Sandra Reijnders in het had vervangen door Petra van •Diny van Maanen gebles- herhaaldelijk voor grote pro- ruststand van 411 zegt de tweede helft bood Nederland 'lijk beter partij Hetgeen voor lelangrijk deel de verdienste was Marianne de Meurichy en Adri die beiden drie keer scoorden, 'land kwam terug tot 713. rpëar verhinderen dat het aanzien- ervaren en conditioneel bete- idslavische team met 15—9 won. WIJK AAN 7.EE Van de acht partijen uit de eerste ronde in de groot- meestergreep van het 33e Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee zijn ei in de eerste zitting zeven in remise geëindigd. De achtste, het met spanning gevolgde duel tussen de Westduitse grootmeester Hübner en oud-wereld- kampioen Petrosjan werd afgebroken. Het is te verwachten dat de Russische grootmeester zal proberen meer dan een half punt te veroveren uit deze krachtmeting met Hübner, zijn komende tegenstander in de kwartfinales van het kandidatentoernooi. VikLor Kortsnoj in gedachten ver Hvhod het moeilijk tegen de gnidslaaf Glijftric; maat eeh remise bleef toch haalbaar voor hem. Het aantal puntdelingen is in merk waardige tegenspraak met de inhoud van de ronde. Behalve bij de snelle overeen komst. die Lengyel en Ivkov bereikten, is aan vrijwel alle borden vijf uur slag geleverd. Over het geheel genomen ont wikkelden de witspelers een licht voor deel, maar beslissende afmetingen nam NajdorfKuypers was op deze vuist regel een uitzondering. De oude Argen tijn kreeg tegen de Slavische verdediging van de Nederlander langzaam maar zeker kleiné winstmogelijkheden irt handen (Van onzcsportredactie) HEERENVEEN-AMSTERDAM De nieuwe overdekte kunstijsbaan in Eind hoven is komende zaterdag het toneel van de Nederlandse kampioenschappen kunstrijden. Een strijd met twee kandi daten en een outsider voor de titel. Spanning is er genoeg te verwachten, daar 's morgens al meer dan tien senio ren aan de start van de verplichte figuren worden verwacht. De Amsterdamse Lia Does (19) moet haar titel gaan verdedigen. Zij is de kampioen van 1969 en 1970. Lia Does- „Ik ga vol vertrouwen de baan p. Ik bezit op het ogenblik genoeg wedstrijd ervaring. Toch krijg ik het bij deze kampioenschappen heel zwaar. Bang ben ik in de eerste plaats voor de Appeldoornse. Wang La Liu. die lid is van de ijsclub Thialf in Heerenveen. Ook Willy de Zoete uit Den Haag is gevaarlijk. Als dat meisje de verplichte figuren beter kon rijden, werd ze kam pioene. Hef vrijrijden is van haar uit stekend." Lia Does is het afgelopen jaar ook sterk vooruit gegaan onder leiding van Jan Bauer, de ijstrainer, die in Den Haag in feite altijd een stiefkind is geweest, maar in Amsterdam volledig wordt erkend. Voorzitter Leo Schweiger oprichter van de Amsterdamse kunstrij- club: „Bauer heeft Lia Does wedstrijd mentaliteit bijgebracht. Zoiets is heel erg belangrijk. Bijna vijf uur per dag staat Lia met Jan Bauer op het ijs. Regen of wind. Het is fijn dat Lia niet behoeft te werken van haar ouders. Nu kan ze vele uren op het ijs staan. Voor de komende tijd verwacht ik echt veel van haar. Wellicht in februari al bij de Europese kampioenschappen in Zurich. Eèn ding hoop ik, dat Bauer mee mag van de bond naar de kampioenschap pen. Dat geeft de rijdster een enorme „In Nederland kijken we nog steeds terug naar de prestaties van Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra en vra gen ons af of we zo'n koppel nog weieens terug krijgen. De mensen moe ten echter niet vergeten dat alles veel moeilijker is geworden, internationaal gezien. Sjoukje had met haar kur nu zeker geen wereldkampioen kunnen worden. Dubbelsprongen zijn tegen woordig heel gewoon en op een Euro pees kampioenschap moet je driedubbel kunnen springen," aldus Leo Schweiger die zelf in de jaren 1940 en 1947 kampioen bij het ïjsdansen was. Is Lia Does' trainer de oudste in ons land namelijk 57 jaar, de Haagse An neke Heijdt die vroeger ook van Jan Bauer les heeft gehad op de Haagse Hoky is de de jongste in ons land. Met haar negentien jaar is ze maar net twee jaar ouder dan haar pupil voor de Nederlandse kampioenschappen Wang La Liu. Anneke Heijdt, de eerst gedi plomeerde kunstrijtrainster in ons land, heeft hoge verwachtingen van haar leerling. „Wang La Liu kan er heel dicht bij zijn. Het is te hopen dat haar kur er goed uitkomt. Ze heeft pas enkele maanden van me les in Heeren veen. Daar ben ik aan het proberen de kunstrijsport van de grond te krijgen. Talent is er genoeg en de mensen zijn heel erg enthousiast. Ik wil het kun strijden op een hoger niveau brengen met een nieuwe methode. Ik wil in het kunstrijden balletlessen en conditietrai ning verwerken. SCHEDE De besturen van de 'wente en Juvcntus hebben over- 'mming bereikt over de data van ledstrijden in de kwartfinales voor unners Up Cup. De eerste wed- aal op woensdag 27 januari in 1 worden gespeeld, waarschijnlijk middag. De return zal plaatsvin- >P woensdag 17 februari in het ^wnstadion te Enschede om 20.00 is nog et bekend of deze dingen rechtstreeks door de tv worden uitgezonden. Onder de druk van de klok en door moeilijk te schatten complicaties raakte hij zijn overwicht weer kwijt. Kuypers was overigens best tevreden met het re sultaat van de partij. Het scherpste gevecht werd geleverd door Gligoric en Kortsnoj. Meester Ku- rajica uit Zuid-Slavië, al halfweg groot meester, die het toernoói op de voet zal volgen, droeg na afloop de overtuiging uit dat zijn landgenoot tegen de befaam de Kortsnoj goede kans op winst door de aanval zou hebben gehad. De con crete bewijsvoering bleef echter achter wege. De veronderstelling dat het „vecht spel" van Gligoric een aanwijzing zou zijn voor diens plan de Russen hard partij te geven, lijkt voorbarig. Hij heeft echter wel Kortsnoj de kans ontnomen op een herhaling van zijn geweldige be gin in 1968 toen hij uit de eerste acht partijen de volle winst veroverde. In de meestergroep werd de Pool Wit- kowski, een bekende theoreticus, door de jeugdige Jan Timman knap uit balans gespeeld. Dat de gastmeester door tijds overschrijding verloor was feitelijk maar een bijkomstigheid. In de „tweede afde ling" vielen nogal wat beslissingen, doch die waren minder aan rechtlijnige be kwaamheid te danken dan aan inzinkin gen van de verliezers. De Uitslagen Grootmeestergroep: C. B. Van Den Berg (Ned)—J. H. Donner (Ned) M—M: R. Hübner (Wdl)T. Petrosjan (Rusl) afgebr.; S. Gli goric (Zd. SI.)V. Kortsnoj (Rusl.) M~MU. Andersson (Zwe)-H. Ree (Ned) '4—MiL. Lengyel (Hong)—B. Ivkov (Zd SI) M—MM. Najdorf (Arg)—F. Kuijpers (Ned) M—M: H. Mecking (Braz)-K. Langeweg (Ned) M—M F. Olafsson (IJsl)—V. Hort (Zd SI) M—M- Adorjan (Hong) 0—1; J. Scheltinga (Ned) SIES WEVER ZEIST Onder leiding van Arie de .Vreet heeft de uit veertien man bestaande selectiegroep voor het Nederlands amateurelftal dinsdag middag in het KNVB-sportcentrum in Zeist zijn eerste training gehou den. De oefenzitting luidde de eerste faze in van de voorbereidingen, gericht op de wedstrijden tegen Rusland in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi. Hoewel de frequentie van de trai ningsbijeenkomsten en -wedstrijden niet al te groot kan zijn, is er toch een kwalitatief aantrekkelijk oefen programma samengesteld. Na nog enkele trainingen in Zeist en zo mogelijk een paar duels tegen eredi visieclubs (DWS en Telstar) maakt het elftal, dat door De Vroet met klem het etiket „voorlopig" krijgt opgeplakt, van 14 februari een vijf daagse trip naar Israël. De Neder landse amateurs spelen in Tel Aviv tegen het Israëlisch A-elftal en in Haifa of Jeruzalem tegen een selectieploeg. Voor april staat een korte tournee door Oost-Duitsland op de agenda. De huidige selectiegroep van zater dag- en zondagamateurs zal met nog twee man worden uitgebreid, zoals De Vroet in december aankondigde. De succesvolle trainer, die door bondscoach Fadrhonc wordt vervan gen als hij met zijn keurtroep, het Nederlands UEFA-jeugdelftal op de Canarische Eilanden is, heeft de twee spelers nog niet gevonden. Hij zoekt met name nog een rechter vleugelverdediger. De Vroet kan nog niet beoordelen of het elftal het hoge niveau van het vorig jaar, toen Nederland de finale „Ik had, in die periode meer steun pilaren, mannen op wie je kon bou wen. Met Soes Wever als doelman, zoals die in de eerste finalewedstrijd tegen Spanje keepte, zou Jan van Beveren hem niet verbeteren Ook Theo van Londen was nuttig in de achterhoede. Henk Kiel is er geluk kig nog. En we hadden natuurlijk plotseling de beschikking over de twee snelle spitsen, René en Willy van de Kerkhof. Dat is nu niet het geval. Ik heb wel mijn eerste in drukken, maar ik kan nog niet zeg gen of we weer zo hoog komen". En over de aanvulling van zijn se lectiegroep: „Dat wil ik niet over haast doen. Het zou een vreselijke teleurstelling zijn voor zo'n nieuwe ling als ik hem na korte tijd toch weer moest wegsturen. Overigens blijft er natuurlijk altijd plaats voor een groot talent, waar je niet om heen kunt" En Arie de Vroet is dan onverwacht heel open over de vereiste kwalitei ten van zijn toekomstige pupillen: „Ik heb mijn normen gesteld en wie die niet haalt valt af. Ze moeten in de eredivisie kunnen spelen". DEN HAAG Vanmorgen waren op het kantoor van de sporttoto in Den Haag de volgende aantallen aanmel dingen binnengekomen van gegadigden voor de prijzen van toto 26: Eerste prijs (218 447 gulden): 9 aan meldingen. Tweede prijs (15^)34 gulden): 231 aan meldingen. Derde prijs (218.447 gulden): 2193 aan meldingen. Extra-prijs (31.207 gulden: 2551 aan meldingen i de KNSB DEN HAAG Vc staan de volgende woensdag 13 Januari: Zoetermeer: kortebaanwedstrljden donderdag 14 Januari: De leden van de Poolse schaatsploeg onderbraken gisteren de eentonigheid van het trainen met een handje toe te steken. Zij vermaakten zich kostelijk met een baanschuiver. Dit groepje bereidt 'zich momenteel in Deventer alvast voor op de Europese kampioenschappen m-Heerenveen. (Van c sportredactie) DEN HAAG Waarschijnlijk met het oog op het modever schijnsel 65 plus kwamen en kele oudgedienden van een van de grootste handbalvere nigingen van Nederland: Hel las uit Den Haag op het idee weer eens een balletje te gooi en.' „Omdat wij ons hart een maal verpand hebben aan on ze vereniging kwamen wij ie dere zaterdag naar ons club huis. Daar lummelden wij maar wat rond, totdat het idee werd geopperd om voor de gein competitie te gaan spe len", vertelt voorzitter Walker in het sfeervolle clubhuis aan de Laan van Poot. Dat clublokaal, twee jaar ge leden uit eigen middelen zelf gebouwd, staat bij het oprich ten van het „veteranenteam" centraal. „Het is vreemd, maar in tegenstelling tot voetbalver enigingen (HVV) blijft het me rendeel van de spelers niet plakken, wanneer zij zich te oud voelen voor da competi tie", brengt Ockhorst een spe ler van het nieuwopgerichle team in het midden. Zó was het ook bij Hellas gegaan tot., het domicilie in 1969 er was en het plan kon worden gerealiseerd. De „ouwetjes" werden bij elkaar getrommeld en ziedaar een kleurrijk mengsel van directeurs, inge nieurs. salesmanagers. be drijfsleiders enzovoort. Deze nogal goede maatschappelijke gesteldheid schrijft de heer Walker toe aan het feit dat de vereniging twintig jaar gele den (slecht) bekend stond als een „houtain stelletje". „Maar dat is nu absoluut niet meer het geval", benadrukt hij. Zo iets blijkt uit de ledenaanwas van vorig jaar; honderd nieu we leden waarvan de jongste 2jaar oud konden worden ingeschreven. Uit de verste uithoeken kwa men gunstige reacties op het idee. Onder het motto „eerst gezelligheid, dan handballen" werden vooral de lolbroeken gevraagd. De grootste feestma- ker is misschien wel Pater- Jezuiet Fokke, die het pres teerde om op de fiets de af stand LeuvenDen Haag af te leggen. Hij was he». die onder grote hilariteit eens door de scheidsrechter wegens wange drag het veld werd uitge stuurd. Van de overige twintig man. die gunstig reageerden op het plan is de nongste 34 en de oudste '53 jaar. De gemid delde leeftijd bedraagt bijna veertig jaah iClet gematigd op timisme nóemden zij zich 35- plussers. Voor de niet-insicjers een doodgewone leeftijd om actief sport te bedrijven, maar in handbalkringen een zeer respectabele leeftijd. „Handbal is een conditiesport. Het is on mogelijk om dat zoals bij an dere sporten alleen met tech niek goed te maken", verdui delijkt een van de jongste spe lers, W. Lieüwes (35). Niemand verwachtte bij de aanvang vdn het seizoen in september i970 in het 35;-plus- sers-team, hoewel de voörhoe- de in de sterkste stelling de oude aanvalslinie van het vroegere nationale team bete kent, serieuze kandidaten voor een eerste plaats in de afde lingscompetitie te ontmoeten. Tot ieders verbazing speelde dit vijfde, respectievelijk zesde team van Hellas-vijfde op het veld en zesde in de zaal ka' muis met iedere tegenstander. Uitslagen van 31—7 spreken boekdelen". om zijn „straf" uit te „Op hqt veld speelden we bui ten mededinging mee, omdat we'- toch niet van plan waren te promoveren. Voor de zaal handbalcompetitie zijn we van idee vërahderd. Het werd zo moeilijk om te verliëzen", 'zégt de breedgrijnzende voorhoe despeler Ockhorst 39). Onafwendbaar Ondanks de onafwendbare in maakpartijen werd het hel denteam een zeer geziene gast, omdat het de vreemdste capri olen inaakte om met het ge ringst mógelijke verschil te winnen. Scheidsrechters wer den in het oor gefluisterd om maar vooral vóór de verliezers te fluiten en haalde „een ou we" het in zijn hoofd te sco ren of een doelpoging te wa gen. dan werd hij prompt Vorige week nog hadden ze voor de wedstrijd afgesproken met één punt verschil te win nen. In de zwakste opstelling wefden het er met veel moeite twee (1412). De carnavaleske tonelen veroorzaken iedere week volksoplopen. Trainer Achterdebosch met zijn 64 jaar dé geschikte man voor het team probeert het serious te houden. Hij is pas tevreden als zijn pupillen met minstens 25 punten verschil en ten hoogste 10 punten tegen win nen. Om dit doel te bereiken ti*ainen de „trimmers" een keer per Week in het Grotius- Lyseum. Ondanks het trimmen (zo beschouwen zij het traineri en het competitiespelen) is het gezelligste team van Neder land nog ongeslagen. „Als wij verliezen, waar wij op wach ten, wordt er een groot feest gebouwd. Natuurlijk nodigen wij dan ook degenen, die ons verslagen hebben uit." Dat zegt aanvoerder Walker en karaktiseert daarmee de el- genschap van het „ouwen - team", want feesten kunne.»

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11