ÊeidaeSouxa/nt m Jordaanse leger zet Syrische en Iraakse commando's over grens VERWARDE GEVECHTEN IN JORDANIË Bols bereidde bitter brouwsel voor Schenk - Hife Vliegende dank aan paus Paulus voor dr. Simonis Gerucht van compromis voorstel Episcopaat Hagenaar betrokken bij overval Rotterdam Geen reden tot economisch pessimisme Vlucht naar Jordaan COCO CHANEL OVERLEDEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amrc Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2,25. Klachten bezorging t per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.253 MAANDAG 11 JANUARI 1971 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur: Dier vriend; 19.25 uur: Zo vader zo zoo 20.45 uur: De kleine waarheid; 21. Nederland II: 19.05 uur: Kijken na uur: Gilbert Bécaudshow. Nederland II: 19.05 kinderen; 19.30 Street; 21.00 Coronation Ninotchka, film met ZONNIG EN DROOG Zonnig en droog weer met een matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 5 gra den plaatselijk in het binnenland. Maximumtemperaturen omstreeks 3 graden. Zeldzame vale gier gezien MIDDELBURG (Aivh In de buurt van de Noordbrabantse Donge is gisteren door verschillende ornitholo gen de vale gier waargenomen. De vaie gier, een typische aaseter die in de bergen van Zuid- en Zuidoost- Europa broedt, is deze eeuw slechts vier keer ir t keer in Nederland waargenomen k dan alleen nog in het tijdvak tus- V voor- en najaar. De vale gier heeft een lengti circa een meter en is vooral i end door de zeer lange en •.Vogels. Het verenkleed is bi i wijl staart en vleugels zwart i Volgens deskundigen is de vogel •an Zuid-Europa. SCHAATSTRIOMF Jan Bols. de nieume Nederlandse kampioen op de schaats, op de schouders nan Ard Schenk (links) en Eddy Verheyen. (Van r>nze sportredat AMSTERDAM „br&annncldent" schaatsknmpioenschappen in Amstérdani. Jan Bols sloeg mede daardoor zijn slag op de tien kilometer en werd verrassend Nederlands kam pioen. Minder onverwacht, maar niet minder opzienba rend was de prestatie van Stien Kaiser. Zij won haar zesde titel. Dat was te mer ken aan haar laconieke re actie: „Och, waar zou ik niet laconiek reageren. Je bent niet meer zo zenuwachtig. Niet Even nuchter beaamde ze dat ze zichzelf in het rijtje favorieten voor dit kampi oenschap had geschaard. „Waarom ook niet. Waarom dan Atje of t mezelf dat Het vorig j dwijnt de z beetje De Delftso d verbeterde s door bulten op de Jaap Delftse poldt buis nog div ivel emonstreerde de ituatie duidelijk haar trainingen Edenbaan in de >r vlak bi i h:.ar erse baantjes te I Kaiser 1: nier van rijden, die haar niet alleen meer snelheid bracht, maar ook terug op de door Atje Keulen-Deelstra leek te zijn afgestoten. En direct na de Nederlandse happen zei ze al- genoegen te den- 'ereldkampioenschappen. res- lijk in Helsinki en ningrad Daar zal Stien kampioene Stien Kaiser heeft nog geen Olympisch goud. „Daarna", zegt Stien wat spottend, „wil ik door- Ö4N* aan P4US '"A'tt.us V00R8ISSChi (Van 'erslaggevers) DEN HAAG „Dank aan paus Paulus VI voor bisschop Simonii". Met deze woorden op hun sleep hebben vandaag twee Pipercubs boven een groot deel van Zuid-Hol land gevlogen in opdracht van gelovigen, die achter de benoeming van dr. A. J. Simonis staan. De vliegtuigen verschenen boven Den Haag, een deel van de Bollenstreek met als hoofdroute Lfsse, de geboorte plaats van dr. Simonis, verder boven het Westland en boven Rotterdam. Dit van de nieuw benoemde bisschop be kostigd hadden. Bij de eerste vlucht liet dr. Simonis weten het gebaar bij zonder op prijs te stellen. „Maar ik had liever gezien, dat men het geld aan het bisdom had geschonken", zei In het dekenaat Vlietstreek heelt deken Heemskerk alle gelovigen op geroepen tot gebed, om de eenheid in het bisdom te kunnen bewaren. In een brief, die tijdens de zondagsdien- parochiekerken gebed en bezinning „voor het herstel van de eenheid eri voor hen, die leiding geven in de Kerk, speciaal in het bisdom Rotter- In alle kerken van het bisdom Roer mond werd gisteren een afscheids brief van mgr. Moors, die eind december ontslag had gevraagd en gekregen als bisschop van Roermond, voorgelezen. In deze brief ging bis schop Moors in op zijn opvolging en op de procedure van de kandidaats stelling. „De benoeming van een bisschop blijft", aldus de brief van de scheidende bisschop, „uiteindelijk voorbehouden aan Z.H- de Paus. Wel heeft ons kathedraal kapittel het recht drie kandidaten voor te dragen. Het zal ieder wel duidelijk zijn dat dit recht een zeer grote delijkheid meebrengt het standpunt van het episcopaat, dat vorige week donderdag langdurig overleg gepleegd heeft over de pro blemen rond de benoeming van dr. A J. Simonis. De bisschoppen zouden uiterlijk zaterdag over dit overleg en over het gesprek tussen kardinaal Alfrink en het bestuurscollege van het bisdom Rotterdam een verklaring afleggen. Deze is uitgesteld. Thans is bekendgemaakt, dat deze verklaring wellicht morgen of nog later zal ver schijnen. De opmerkingen van mgr. Moors in het bisdom Roermond wordt in dit verband als een aan wijzing gezien hoe het episcopaat, zeer verontrust door de tegenstellin gen tussen een groot deel gelovigen en een groot aantal priesters, zal rea geren Vandaar wellicht, dal mgr. Moors gisteren verder liet weten „Allen die van het kapittel deel uil maken, zullen beseffen, hoezeer de menselijke inzichten beperkt zijn". Het episcopaat als geheel zwijgt ech ter nog. Maar sterke geruchten doen de ronde, dat de Nederlandse bLs- schoppen thans Rome om bemidde- zou inhouden, dat dr. A. J. Simonis aanvaard zou worden, wanneer hij nadrukkelijk zou toestemmen in een samenwerking op zo breed mogelijk terrein en wanneer hij zou toezeggen ook hij - dere mening zou zijn toegedaan. Intussen is mgr. M. A. Jansen, de vroegere bisschop van Rotterdam, reeds verhuisd naar Amsterdam. Hij komt nog enige dagen per week in Rotterdam voor het afhandelen van De diocesane pastorale raad van Den Bosch wil een vergadering van alle diocesane raden in Nederland ter bespreking van de benoemingskwestie. Maar deze bijeenkomst moet dan, al dus Den Bosch, wel belegd worden door en onder leiding staan van het Episcopaat. Op de mogelijkheid die pastoor Abeln en vier andere priesters van het bis dom Haarlem sinds vorige week don derdag boden om adhesie te betuigen met de benoeming van dr. A. Simonis Grootste deel van buit teruggevonden ROTTERDAM (A.N.P.). De Rotterdamse recherche heeft gisteren een 36-jarige Hagenaar en een 28-jarige Rotterdammer aangehouden, die ervan verdacht worden vorige week donderdag een Rotterdamse boekhouder te hebben beroofd van een I tas met 46.000 gulden. Zij hebben Inmiddels bekend. i Volgens de politie had de gearresteerde Rotterdammer de boekhouder beroofd onder bedreiging van een pistool. De Rotterdammer verdween in een auto, die I door de 36-jarige Hagenaar werd bestuurd. De politie is de daders op het spoor gekomen door de tip van een inwoner van Den Haag, die in een café in de Residentie de gearresteerde Rotterdammer veel I geld zag uitgeven, waarbij hij toespelingen maakte op de overval in Rotterdam. I Het grootste deel van de buit is terecht. In de huis van de Hagenaar vond de tie een bedrag van f 17.000 en in de auto, die de Rotterdammer had gehuurd, bedrag van 18.000. VOOR ZUID-HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer K. Lcwin, hoofdinspecteur-directeur voor de Ar beidsvoorziening in de provincie Zuid- Holland, heeft vanmorgen tüdcns een persconferentie meegedeeld dat hU hei komende jaar in deze provincie geen verlichting van de gespannen arbeids markt si et. ik kan niet beoordelen hoe het in de andere provincies zal gaan worden". De heer Lewin baseerde zijn mening op de. grote orderportefeuilles, die, de scheepsbouw en de metaalsector ontvan gen hebben. „Deze bedrijfstakken hebben werk voor Jaren. Dit zal bovendien een gunstig effect hebben op de werkvoor ziening van allerhande toeleveringsbe drijven". Ook de directeur van het GAB in Den Haag zag wat Den Haag betreft op korte termijn geen ontspanning op de arbeids markt. „Uit gesprekken met het bedrijfs leven is niet gebleken van een dalende vraag naar arbeidskrachten". De heer Lewin deelde voots nog mee dat binnenkort de eerste vergadering ge houden zal worden van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid- Holland. Hij kon nog niet zeggen wie AMMAN - BEIROET (A.F.P. - D.P.A. - Reuter). Het Jordaanse leger heeft gisteren, na een dag vol gevechten met Palestijnse guerrilla's, enige honderden ge wapende Iraakse en Syrische com mando's over de Syrische grens gezet. De commando's hielden zich op in het Baka'a-vluchtelingen- kamp. De gevechten schijnen nog steeds aan de gang te zijn en volgens El Fatah stromen duizen den vluchtelingen in de richting van de Jordaan om aan het strijd gewoel te ontkomen. El Fatah zei, dat de vluchtelingen door het Jor daanse leger beschoten werden. dat de Jordaanse regering wil overgaan tot een langzame methodische uitschakeling van de guerrilla's. Het gaat om een politiek op lange termijn van koning Hoessein, die momenteel in een Londense kliniek verblijft. Deze po litiek zal systematisch worden voortgezet, af en toe onderbroken door „concessies om al te heftige reacties van de Arabi sche landen te voorkomen". Syrië heeft reeds aangekondigd „niet onverschillig te blijven tegenover het Jordaanse optreden jegens de Palestij- de Arabische bemiddeHngscommis- aie, de Tunesiër Ladgham eist een on middellijk staakt vuren. Hij is naar Lon den vertrokken om de kwestie met koning Hoessein te bespreken. Inmid dels heeft de Jordaanse premier Teil zich bereid verklaard vertegenwoordigers van alle Arabische landen te ontvangen. (ADVERTENTIE) DANSEN 'N FEESTj LISSE: Elke zaterdag 8 uur LEIDEN: Elke zaterdag 8 uur (Alleen De Dansliefhebbers) LEIDEN: Elke zondag 8 uui Tophits van MORGEN. NI lerci Feb Bij Evert Ca: PARIJS (AFP-Reuter) Coco Chanel, een van de bekendste modeontwerpsters op de wereld, is gisteravond op 87-jarige leeftijd in Parijs overleden. Coco Chanel die in werkelijkheid Gabriëlle Bonheur Chanel heette, Is nooit getrouwd ge weest. Zü werd geboren in Saumnr en kwam via Deauville naar Parijs. In de jaren twintig streed zij voor meer vrijheid voor de vrouw bij de keuze van haar kleding. Zij slaagde er tenslotte in de heersende mode te door breken en verloste de vrouw van de plicht kleding te drqgen met allerlei ingewikkelde versieringen die de mode van de 19e eeuw had gekenmerkt Ook schafte zij het corset af. Zij schiep de „lange taille" en de korte rok en introduceerde daarmee het jongens achtige uiterlijk van de vrouw uit de jaren twintig van deze eeuw. Haar stel regel was dat het lichaam van de vrouw niet moet worden ingesnoerd om bij de kleding te passen maar dat de kleding bij het lichaam moet passen. In de jaren twintig domineerde zij de modewereld van Parijs en op het hoogte punt van haar carrière exploiteerde zij vier ondernemingen, een modehuis, een textielbedrijf, een parfumeriefabriek en een atelier voor het vervaardigen van juwelen. Mogelijk is haar naam meer bekend geworden door haar parfum dan door de door haar ontworpen kleding. In 1933 trok zij zich terug uit de wereld van de mode. maar zestien jaar later, in 1954, maakte zij een triomfantelijke come-back. Later keerde zij zich tegen de minirok en kortgeleden verklaarde zij dat het nu een verschrikkelijke tijd is voor vrouwen die niet meer jong zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1