IN ooit koude voeten door die eindeloze klompjes „BEBIEKADO" iil il i Bona Stars wil tegen Agon image verbeteren LEFT SIDE informatie voor moeders in spé Inlegluiers en babydagboek in een pakket ZATERDAG 9 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT Koos de klompenmaker heeft mooi vak in eeltige vingers ZOETERWOUDE Als je het Koos de klompenmaker op de man af vraagt, hoeft het voor hem eigenlijk niet meer. Al heeft hij het vak evenals zjjn vader, opa en overgrootvader in zyn eeltige vingers meegekregen, nog even en de handel van Koos plettert ineen. Tegen de vernuftige apparatuur, die klompen spuwt, is immers met de hand niet meer op te werken. De mensen trappen er niet meer in. Uitgezonderd de landbouwer uit de buurt en de zomerse toerist. Daar mikt Koos nog wel op. Maar laten de agrariër en buitenlanders verstek gaan, dan kan Koos met zijn klompen gaan spelen. In zijn werkplaats zonder kachel. Raggen kleven er aan een simpel hanglampje. klommen gemaakt op doktersadvies. Het waren klompen met ingebouwde steunzolen. Een fijne opdracht. Twee klompen moeten altijd gelijk zijn. Dat ia ook het vak. Bovendien garan deer ik splintervrije klompen. Maar loop er niet in met nylonsokken. Nee, die lekkere dikke geitenwollen sok ken. En dan maar stappen. „Na de oorlog is de klomp in elkaar gestort Op de aarden vloer staan de werk tuigen. Witte houtsnippers liggen over al. Als Koos naar buiten kijkt, ls er alleen platteland te zien. Puur en ongerept. Maar Koos Vreeswijk (34> is een taaie. Hij zal klompen blijven maken, al zou het maar zijn om de ge mechaniseerde klompenindustrie een hak te zetten. Acht jaar deed hij er over om het vak te leren. Daarom laat hij niet over zich lopen. Koos pakt zijn bijl. Met vijftien welgemikte houwen levert hij uit een stuk hout het welvende silhouet van een plom pe klomp. Klompengedoe „Dit vak heeft geen moeilijke kan ten. Alles is even moeilijk. Het is niet enkel dat klompengedoe. maar je moet ook je eigen gereedschap scherp kunnen houden; je moet bomen kun nen kopen kortom de hele toelevering verzorgen. Neem alleen die bomen nu. Voor' klompen heb Je waterdicht hout nodig. Wilgen zijn waterdicht. Politteklomp* maar uiterst schaars. We kunnen ook met een populier thuis komen, die nog zelf ontworteld hebben. Maar populier is poreus. Maar geen kwt boom. Dan begint het feest. geeft niet hoe de klomp kwart van zo'n boom kun je al niet gebruiken. Waardeloos. Na het kloven t je blokken hakken. Die volgorde Speciale bijl Uiteindelijk begin je aan de klomp zelf. 's Zomers sta lk regelmatig met mijn kar in Aalsmeer. Duitsers zijn gek op zelfgemaakte klompen. In twee uur tijd heb ik van een stuk hout een paar klompen gemaakt; twee van die onwijze dingen, waar je niet eens schatrijk van wordt. Daarom ga ik er ook niet hard tegenaan. Goed, mijn boterhammetje ik Me< nen maar als gegoten zitten. Ik kan de hele dag op klompen lopen. Het 1» goed voor je voeten: gezond tot en met. Ik zou de mensen die vaak stil staan adviseren klompen aan te trek ken. Je hebt dan goed houvast. Poli tieagenten, die het verkeer regelen zouden ermee uitgerust moeten wor den. Mijn klompen zitten overal in de wereld, waarom dan ook niet bij de politie. Maar de klomp doet het niet meer Na de oorlog is de klomp in elkaar gestort. Wij hebben het voor ons zelf verprutst. Er werden toen te veel klompen door ons gemaakt waarvan de kwaliteit niet goed was. Het ging toen niet om de kwaliteit, nee men moest een vervanging hebben voor het schoeisel, dat schaars raakte. Als het toen maar even op een klómp leek werd het verkocht. Mijn klompen haal ik overal tussen uit. Al staan er dui zend op een rij. krijgen. Een fabrieksprodukt, maar toch nemen ze hem als ik te duur ben. Maar geloof nu niet dat ik geen schik in mijn werk heb. Financieel ls het geen goed vak, maar het is fijn werken met dat hout, de slijpsteen en de bijl. Mijn zoontje heeft het ook al ge probeerd. Laat maar prutsen, kijken en knoeien mijn jochie. Daar heb ik het ook van geleerd. Acht jaar heb lk erover gedaan. De eerste jaren hele maal geen stuivertje verdiend. Met klompenmaken is het zo. je kunt het of je kunt het niet. Een kennis van me heeft dagen geprobeerd een stuk hout tot klomp te maken. Hij kreeg het niet voor elkaar. Aan een stuk door tumperen. Neem nu d Iedereen Niets waarbij de duim altijd vrij is. Anders zou je voor je het weet wel een paar vingers kwijt zijn. Die bijl wordt ge maakt door een halve smid ergens uit Hak je er eenmaal mee, dan maak je de klomp naar het blok hout groot is. Voor mijn part wordt het maat 48, maar mijn vader heeft me Ingeprent 3 verkoopt zo'n paar klompen voor egen gulden. Daggeld verdienen le niet bij. Eigenlijk moeten die klom- gulden de twee opbrengen. Maar dat doet Tradttie Behalve klompenmaken. Daar bleven ze toch mooi vanaf. Jammer dat we er toen met de pet naar hebben ge gooid. Het klompenmakersvak ging er goed mee naar de knoppen. Straks hoef je nergens meer aan te komen voor een trip- of riemklomp. Daar Js ook weer verschil in. Bepaalde stre ken van Friesland en Groningen heo- ben dergelijke klompen. Traditie. Het is overigens duidelijk dat ik de stijl heb van mijn vader. Die kon ook zo goed met taai hout overweg. Maar ik zou het vreselijk leuk vinden als dit vak deze handarbeid zou blijven voortbestaan. Ik heb wel eens tegen mijn broer gezegd, ga met je gekke kop in Parijs staan met die handel Dat is daar gelijk m. Maar voorlopig modderen we hier door Een ding weet lk zeker. Dat ik nooit en te nimmer last zal hebben van koude voeten. Hoe streng de winter ook is. Daar zorgen die eindeloze klompjes wel voor." Bom Stai LEIDEN Na een gedwongen rusl luze van drie weken gaat de basket illcompetitie weer draaien. Wiste wedstrijden t «pelen. Dit Stars ut 11— pelijk is hij vandaag in de thuiswed strijd tegen Agon weer honderd procent j fit. Hij immers zal Rob Plantinga met Kurt Lagerweij de gevaarlijkste speler bij Agon, moeten afstoppen Gezien de resultaten van Agon tot nu toe moeten de Bona Stars zaterdagavond waar kun- iken of zij dit seizoen nog iets gezeten hebben, integendeel, de trainin gen werden uitgebreid en geïntensiveerd waarbij extra aan de conditie geschaafd Is. En deze eondtfie denken zij hard nodig te hebben om hun spel sneller, ge varieerder, spectaculairder en dus aan trekkelijker te maken. Sierlijk elndprodukt Een prachtig voorbeeld van hoe bas ketball gespeeld moet worden hebben zij gezien in Haarlem. Geen wonder was het dat de telkemale uitverkochte Ken- nemersporthal helemaal gek was van het spel van de Levi's. Met dat voorbeeld voor ogen hebben de meeste Stars er nog een schepje bovenop gegooid met de wetenschap dat er nog ontzettend veel I aan hun spel ontbreekt. Het enige min- j punt van het nieuwaarstoernooi van Flamingo's is de enkelblessure, die Pie- ter van Tuyll als gastspeler bij Rot terdam-Zuid daar heeft opgelopen. Ho- De belangrijkste wedstrijd dit einde is Rotterdam Zuid tegen Fiat I Stars. De Rotterdammers zijn ernstig gehandicapt door het ontbreken van Hugo Harrewijn die in Haarlem een her senschudding heeft opgelopen. De dames van Bona Stars krijgen Rowic op bezoek. De Dortae ploeg is1 niet meer zo sterk als vorig jaar maar speelt nog steeds hard en is een las- stige tegenstander De overwinning die 5-Meihal 17.30 LUSV 2. Bona Stars D3—Te Wi 18.45 uur Bona Stars Dl—Rowic, 20.15 uur Bona StarsAgon, 21.30 uur Bona Stars 2Essor 2. Verdei Punch 6—Blitz 3, 16.30 uui TCL 3, 19.30 uur ADO 1—Bona Stars 6. 19.30 uur Agus 3Rembrandt 1, uur MSV bBona Stars e, 20.4; MSV 1—Achilles 2. Vliethorst: 19.00 uur Blitz xJumpers x, Blitz a- Stars b, 20.10 uur Blitz 1—For 21.20 uur Blitz D2—TCL Dl, Bli Forwodians 1. De Treffers gaat jeugd uitbreiden ROELOFAREN DSVEEN Reeda na twee maanden blijkt de woensdag- middagtraining van Ellen Kort een over weldigend succes te gaan worden. De 7- en 8-jarigen volgen de trainingen mei gToot enthousiasme. De jeugdleiding van De - door uitwisseling naar beter begrip LEIDEN „People to People" is een belangeloze, niet poli tieke wereld-organisatie, door president Eisenhower in 1956 in het leven geroepen, waarbij jong ifkomst of politieke gezindheid) om het internationale begrip te verbeteren en te versterken met als ideaal de wereld-vrede. Dit ls beknopt gezegd het grote levensdoel van deze organisatie, die in vele landen opereert. En met succes. Enthousiaste deelne mers en goede organisatoren (en veel geld. want niets voor niets ls ook hier de geldende regel) s land buitenlander onder hun hoede. Hierdoor worden men sen in de gelegenheid gesteld met elkaar van gedachten en menin gen te wisselen. Internationale contacten tussen scholen en klas sen komen hierdoor tot stand correspondentie met de buiten landse jeugd over wederzijdse interessen worden aangeknoopt. Op deze wijze wordt niet alleen de kennis van de vreemde taal bevorderd, maar krijgt de scho lier/student ook een beter Inzicht in het (school)leven van de an der. Een hechte vriendschap is meestal het resultaat van deze uitwisseling, die dan ook een tegenbezoek gewenst en vaak mogelijk maakt. Een daadwerke lijk nieuw begrin voor wederzijds respect in de strijd van het zo moeilijk te realiseren vredes- ideaal heeft „People to People" ook hier mogelijk gemaakt. Vorig jaar verbleven 51 Indiase jongeren in verschillende Neder landse gezinnen. Ook uit Japan was een gezelschap van 13 per sonen te gast in onze Residentie. Mocht de Engelse taal enige pro blemen opgeleverd hebben, dan werd dit onmiddellijk verholpen door de alles Het programma van dit jaar houdt in het ontvangen van 15 20 jongens en meisjes in de leef tijd van 16 tot 27 jaar. leden van People to People-Argentinië. Zij zullen op 15 januari a.s. in Lon den arriveren en vertrekken weer op 22 januari naar Frankrijk. In februari hopen 20 Braziliaanse jongeren van de 10e tot de 16e hier bij gast-families te verble ven. De bedoeling is, dat deze jongelui met de dochter of zoon des huizes als „toehoorder" mee school gaan. Misschien per slechts dag. om inzicht in te krijgen. Wanneer men geïnteresseerd is voor opneming van zo'n buiten landse jongere in het gezin, kan men voor verdere inlichtingen het jehaalden echter enig De Leidse rayonklasser Essor is bij Midland te gast. Thuis had Essor veel moeite met oud-SVE'er Rutting, nu met Chris Verhoeks moet een beter resul- taa mogelijk zijn, misschien zelfs de eerste overwinning. Programma voor vandaag: zaterdag: kinderen van de eerste klassen van de lagere scholen. Gestart wordt om drie j uur in het tafeltenniscentrum aan de Menneweg Iedereen die hier aanwezig is maak kans om voor de zaterdagmid dagtraining te worden uitgenodigd. De N.K.J.B. Hoogmade Zondag 10 januari Huize v.d. Ploeg Aanvang 8 uur LEIDEN „We zijn hier ongeveer twintig jaar geleden gestart met de firma. De eerste paar-jaar waren we zuiver een reclamebureau, maar onze taken hebben zich nu naar een heel ander terrein ver plaatst We treden nu met onze felicitatiediensten erg veel naar buiten. Ik denk dat het grootste gedeelte van de mensen, die bezoek krijgen van onze hostesses er geen idee van heeft dat Felicitas ook nog heel andere dingen doet. We hebben ook een opleiding voor mensen, die winkeliers afgaan om daar nieuwe orodukten te Introduceren. Deze mensen zijn bij ons in dienst maar werken voor de firma, die de produkten verder op de markt brengt Ook hebben wij een aantal gastvrouwen en select ladies. De gastvrouwen zorgen voor Informatie op vakbeurzen en tentoonstellingen. Maar een van de belangrijkste onderdelen van ons bedrijf is toch wel de felicitatie- dienst De heer Van Oorschot adjunct-directeur van Felicitas, vertelt over zijn bedrijf: omdat de mensen naar wie de hostesess gaan zelf om de informatie gevraagd hebben. Als zij vinden dat zij het niet nodig hebben of het om een andere reden vervelend vinden gaan wij er niet naar toe. Het heeft geen enkele zin mensen iets op te dringen. Nee, het is een geweldig succes. Dat dit niet alleen in Nederland zo le, is wel te merken aan de vestigingen, die Felici tas op het ogenblik heeft in verschei dene Europese landen. Er zijn al ves tigingen in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië en binnenkort hoopt men te starten met een vesti ging in Zweden. Vanuit de felicitatiedienet, die per jaar 7000 bruidjes bezoekt (het Nederlandse kantoor opereert ln 400 gemeenten), is het idee ontstaan van een felicitatie- voorlichtingsdienst voor aanstaande Maar wat is nu eigenlijk de opzet van het hele Bebiekado-plan In de vijfde of 6e maand van de zwangerschap voor de zevende maand een medisch vast gestelde etfld) krijgt de aanstaande moeder een pakket toegezonden, waar in allerlei informatiemateriaal zit. Dit pakket wordt bezorgd door een pakket wordt bezorgd door een speciale ver- zorgingsdienst en wordt alleen bij het eerste kind gegeven. Alleen bij het eerste kind, omdat bij latere geboorten de moeder al wel zover op de hoogte is dat zij de informatie, die door Bebie- kado gegeven wordt niet meer nodig heeft. Een ander punt van Bebiekado is dat zij de artikelen, die in het pak ket zitten niet aan de moeder opdriiigt. Hoe komt de fellcitatiedienst aan de adressen van deze moeders in spé? Die adressen worden door de moeders zelf geleverd. Zij sturen een kaart in, waar op zij te kennen geven dat ze belang stelling hebben voor het pakket. En fan de aantrekkelijk met foldertjes en leuke kadootjes. Een spaarpot van een bank met daarbij de verzekering dat het kind een boekje krijgt met daarop een kleine aanloop „Bebiekado", goed idee van Felicitattedienst. Leuk voor mammli De filicitatiedienst is erop gericht om de consument, in dit geval, de net nog niet getrouwde vrouw, zoveel mogelijk informatie te geven. Wij geven de pro dukten en daar wordt dan het gebrui kelijke babbeltje bij afgestoken. Het slaat geweldig in. Dit komt vooral ook moeders. Deze dienst is onder de naam Bebie- kado-Fellcitas het leven ingestuurd. Maar de mensen die deze dienst opge zet hebben, zijn beslist niet over één nacht ijs gegaan. Zure uitjes Langdurige experimenten en tests heb ben bewezen dat er behoefte bestaat aan een dergelijke instelling. Een van de belangrijkste onderzoekingen, die buiten het kadowerk door Bebiekado gedaan zijn is het onderzoeken van het marktprofiel van de aanstaande moe der. In deze test zijn de gekste dingen onderzocht over allerlei gewoonten, dat iemand opeens zu gurken gaat eten, rpaar het is wel vreemd als zo'n iemand daarvoor bij staande moeders nog gaat breien. En dat terwijl erin allerlei winkels de schattigste kleertjes te koop zijn. An dere cijfers: 24 pet. van de moeders is van plan om kort na de bevalling weel een baan te gaan zoeken. 46 pet. be zoekt in de tijd dat ze zwanger zijn een of meerdere malen per week een banketbakker. 1 pet. gebruikt nooit shampoo. Zomaar wat cijfers over Kennismaking schenkje doet deze 1 gekleurde rammelaar bij. Waardebon nen zijn er-ook plenty te vinden in dit pakket. Maar het leukst zijn natuur lijk de cadeautjes. De baby-olie en die t bijzonder i pro den door te komen is er buiten de „verplichte" lectuur ook nog tijd om een of ander tijdschrift te iezen. Dat zit-dan ook ln het pakket. Een leuke kennismaking met een vrouwenblad. Natuurlijk is ook „vakliteratuur" in het pakket te vinden met name het het door de plaatselijke midden stand. In dit boekje zitten verschei dene waardebonnen, maar ook een heel lange lijst met jongens- en meisjes namen voor wanhopige ouders, die maar niet weten hoe ze hun kind zou den moeten noemen. Dit boekje wordt na het pakket door Bebiekadoo ver stuurd. Het boekje geeft niet alleen formatie, maar fungeert tegelijk als dagboek voor het eerste levensjaar van de baby. Het laatste gedeelte van het boekje is bedrukt met allerlei fijne din gen, zoals plaatjes om de namen, het gewicht, het geboorteur en al dat soort dingen te noteren. Een heel belangrijk plaats is ingeruimd voor foto's. Want ook dat is in het pakket opgenomen. De aanbieding voor een gratis vergro ting van een kleurenfoto. Belangrijk En dan luiers, ook een heel belangrijk ding ln het leven van een baby. En er zijn verschrikkelijk veel soorten. Je kunt door de bomen het bos niet meer zien. Daarom zitten er in de doos, ook verschillende voorbeelden van deze nuttige gebruiksvoorwerpen. Een ge wone luier, een „ouderwetse die je steeds moet wassen en een „bij-de- tijdse". Een inlegluier. Die gebruikt kan worden in de gewone luier of ln een speciaal broekje. Eigenlijk een bijzonder waardevol pak ket. Als je alles by elkaar gaat optel len kom je nog aan een behoorlijk be drag aan cadeautjes en zo. Een fyn initiatief van een nu echt wel bekende dienst. We moeten het pakket vóór de we vende maand afgeleverd hebben voor de adverteerders. Jammer voor al die vrouwtjes, die de kaarten te laat in sturen", vertelt de heer van Oorschot. Hij praat met bijzonder veel enthou siasme over de dienst, die twee jaar geleden pas begon te draaien. We zijn •rg blij dat het een succes geworden i dat t ge-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5