RHODA SCOTT: STAN GETZ CHARLES AZNAVOUR DOUGLAS QUINTET BLODWYN PIG JUICY LUCY JAMES LAST STEVE STILLS' PAUL CORENE Come Bach to me Het benutten van klassieke thema's voor populaire muziek is tegenwoordig heel normaal. Verscheidene popgroepen (F.kseption. Nice), zanggroepen (Swingle Singers) en jazzmusici (Chris Hinze. Eugen Cicero) gebruiken maar al te graag het prachtige materiaal dat door de oude meesters is nagelaten. Vooral vader Bach is geliefd bij de lichte musici. Ook organiste Rhoda Scott, een Amerikaanse die in Nederland een zekere populariteit verwierf door haar optreden tijdens Lou van Rees' mislukte Sche- veningenfestijn, heeft nu het werk van Bach geno men als basis voor een nieuwe plaat. ..Come Bach to me" getiteld. Overigens koppelt Rhoda op deze schijf de thema's van de grote Bach aan bekende nummers uit het jazz- en lichte repertoire, zoals Bobby Timmons ..Moanin' (eertijds dé deun van Blakey en zijn Messengers), „The Preacher" van Horace Silver, „Les Feuilles mortes" van Prevert en Otis Reddings ..Slttin' on the dock of the bay". Na een klassiek intro gaat Rhoda Scott in al deze nummers over op charmant, swingend orgelspel dat eerder soulful dan jazzy te noemen is. Verwacht van Rhoda Scott dus geen super-inventief werk la Jimmy Smith (maar dat is dan ook een klasse apart), maar wel vermakelijk en uiterst plezierig spel voor after the midnight hour, zoals dat dan heet. (Barclay). ZATERDAG 9 JANUARI 19 met gevoelige popsongs Saxofonist Stan Getz, eens een vermaard van de cool-jazzbeweging en in het begin van de jaren zestig een oprecht belijder van de bossanova ritmen, blaast tegenwoordig helemaal in de soepele, lichte stijl die zo goed gedijt in de late avonduren. Tot zeer groot verdriet van zijn vroegere jazzbe- wonderaars mogen wij wel zeggen, want die vinden dat Getz zijn ziel heeft verkocht aan de commercië le duivel van de lekker verkopende lichte muze. Getz heeft al jaren een heel aanvaardbare verkla ring voor zijn lichte escapades: „Ik wil mijn kinde ren meer te eten geven dan droog brood". Een heel redelijk argument van de goed ogende Amerikaan, dat trouwens opgaat voor zovele musici. Enfin, voor de jazzjongens is Getz' nieuwste elpee „Marrakesh Express" dus duidelijk niet bedoeld. Maar wie van warme, lyrische en vooral lichte klanken houdt moet zeker deze schijf aanschaffen. Getz fraseert in een aantal bekende nummers uit het lichte reper toire nog even makkelijk als vijftien jaar geleden, zij het, zoals gezegd, bepaald commerciëler. Dat mag echter de pret niet drukken. De bekende Britse producer George Martin, die momenteel een poging onderneemt de Beatles te herenigen, tekent voor de produktie van dit album en dat zegt genoeg. Over duidelijk vakwerk. Titels: „Marrakesh Express". „Both sides now". „The April Fools", ..Ceaeilia", „Raindrops keep fallin' on my head" e.a. (MGM 2315 successen in het Engels Charles Aznavour heeft een tweede Engelstalige elpee uitgebracht. Kennelijk heeft zijn eersteling op de Engelse markt hem geen windeieren gelegd, en dat is - ook voor de trouwe fans van zijn Franse chansons - geen verrassing. Want ook met deze nieuwe uitgave blijkt Aznavour zijn chansons in een voortreffelijke vertaling te kunnen brengen, die na enige malen beluisteren nauwelijks onderdoet voor het origineel. Aznavours stem - die hijzelf omschrijft met „froggy", m.a.w. een kikker in de keel - doet het uitstekend in de vaak wat droevige songs, daarbij begeleid door een groot orkest. Life is sad (Tout s'en va) en Sunday is nol my day (Je hais les dimanches) zouden oorspronkelijk Engels kunnen zijn, hoewel er ook songs op de plaat voorkomen die een typisch Franse sfeer behouden hebben: If I had a piano (Si j'avais un piano) en A blue like the blue of your eyes (plus bleu que le bleu de tes yeux). Een voortreffelijke plaat, waarop evenwel Yesterday ontbreekt. Aznavour sings Aznavour Vol, 2. Barclay 80418. SIR al jaren gezellige meestampmuziek Een groep die al heel lang In ongewijzigde samenstelling in de pop meeloopt is het Ameri kaanse Sir Douglas Quintet. Dit vijftal was In het verleden goed voor hits als „She's about a mover", „Mendocino" en „Nuovo Laredo", stuk voor stuk typische meedeiners. Op de allernieuwste elpee van de groep, „l+l-j-l" getiteld, zijn de stampende ritmen gebleven, maar de groep heeft duidelijk gezocht naar een wat gevari eerder repertoire, waarin ele menten te vinden zijn van heel wat stijlen. Zo is „Pretty flower" van de bekende blues kei Huddie Leadbetter in de Sir Douglasuitvoering een on vervalst rhythm and bluesnum - mer geworden, en in „Bereal" gaat het geheel de kant op van de country and wes tern. Om het pluriforme ka rakter te verstevigen heeft leider Doug Sham voor de op namen van deze plaat steun gezocht bij een aantal losse begeleidingsmusici, waarbij de Nashvllleviolisten Buddy Spl- cher en Tommy Jackson een een stel stevige blazers. Wat je noemt ongecompliceerde muziek. (Philips 6336 005). niet helemaal uit de verf Dat de jazz tegenwoordig de pop in niet onbelangrijke mate beïnvloedt is genoegzaam be kend. Ook Blodwyn Pi g uit het Groot-Britse poprijk doet voor de plaat .Getting to this" een beroep op de vurige jazz- ritmen. Soms levert dat pretti ge klanken op, zoals in het nummer „Varations" on Nai- nos", maar even vaak ook mo menten van absolute verveling zoals in het zeer lange ..San Francisco Sketches". Dat de laatste compositie de mist in gaat ligt aan het feit dat Blodwyn Pig tracht te eten van twee walletjes. Enerzijds wil men de popliefhebbers met oprechte popklanken gerieven maar anderzijds wil men toch ook het jazzfrontf te vriend houden. De al of niet beoogde fusie tussen de pop en de jazz komt er dus niet uit. Een wat dui delijker opstelling zou Blodwyn Ptg zeker ten goede komen (Chrysalis). goede blues Vitale blanke blues vinden we op de tweede Vertigo-elpee „Lie back and enjoy it" van de Britse zesmansformatie Juicy Lucy. Deze groep zoekt het echt niet in gierende gi taaruithalen en jankend ge zang (wat maar al te dikwijls voor blues versleten wordt), maar meer in genuanceerde en behoorlijk negroïde aan doende eigen composities. De schijf wordt gecompleteerd door een stuk van de fameuze bluescomponist Willie Dixon, „Built for comfort", en door een in bluesvorm gegoten werk van de vader van The Mothers of Invention Frank Zappa. Een lekkere plaat. (Vertigo 6360 014). De platen van het orkest van de bekende Duitse or kestleider James Last gaan de laatste jaren als brood jes over de toonbank. Ver koopcijfers met ettelijke nullen prijken dan ook trots op de conduitestaat Last. Reden te meer om er nog maar eens een schijf tegen aan te gooien. Zo ver scheen er een week of wat geleden de langspeler „Ja mes Last with compli ments", waarop het lichte muzeminnende publiek weer twaalf handwarme hits vindt die in de overbe kende Lastvorm gegoten zijn. Overigens opereert Last de laatste tijd meer •n meer met zwijmelende idolen k la Mantovani en dat maakt het geheel er nog wel prettiger op. Dat typi sche geroezemoes komen we trouwens op zijn platen Bteeds minder tegen, alleen voor het „Non-stop dancing" en „Go-go"-werk wil Ja mes Last zijn koor nog wel eens van stal halen. Op „James Last with compli ments" vinden we dus lou ter Instrumentale klanken, die, net als op de enige met de complimenten maanden geleden versche nen schijf „An evening out with James Last", de per fectie bijna benaderen. Voor de bezitters van een goede stereo-installatie is deze plaat dan ook een ab soluut genoegen door de grandioze opnamekwaliteit en door, nogmaals, het wel luidende werk van het Lastorkest. Ook voor de keuze van het repertoire voor deze plaat moeten wij Last lof toezwaaien. Hij heeft heel kien romantische nummers afgewisseld met wat hipper werk en aldus het geheel omgetoverd tot een voor iedereen geniet baar geheel. Een handige vogel, die bebaarde James Last. Titels: „Jean", „Bal lad of Easy Rider", „El con dor pasa", „The pearl fishers „The house of the rising sun". „Rainy, Rainy e.a. (Polydor 2371 071). Van het popfront Bij aankoop van Eric Burdont nieuwe USA dubbelalbum „Black man's Burdon" krijgt men daar een biljet op vertoon waarvan men één dollar korting op een Eric Burdonconcert krygt. Stephen Stills album nr. 9 in Hilversum III, lp top tien. Vorige week aangekondigde nieuwe Earringnummer heet niet ..Angeline" maar „Jangoline". Hans Vermeuten zeer enthousiast over de opnamen, die hij afgelopen week met Marjan Nobel maakte In Engeland gaat hij nog een koortje indubben. Veronica's Tineke vertelde ons dat Labi Siffre's „A little more line" waarschijnlijk haar volgende hittip gaat worden. Led Zeppelins nieuwe single „The Immigrant song" is de hittip van de Ajaxspelers Nico Rijnders, Gerry Miihren en Barry Hulshof. Het gaat goed met Ajax. Willem van Kooten vertelde ons. dat ..See me, feel me" van The Who plaat van het jaar is in AVRO's Top Pop. Volgende maand komt de tweede, in Engeland zeer goed gerecenseerde elpee ran Stone the Crows uit. in Nederland. Melanie zegde een korte Europese tournee af vanwege de opnamen van een nieuw Buddah album. Polydor kan zorgen voor een film van „Black queen" ran de elpee van Stephen Stills Beschikbaar voor t.r. De Indiaanse zanger Jesse Davis maakte een album op Atco met o a. Eric Clapton. Gram Parsons, Leon Russell, Larry Knechtel en Merry Clayton. Hopelijk uit in januari. Tony Bass nam een gastoptreden als jurylid ran Rodeo op. Zijn laatste single Elisodoet het weer eens uitstekend. Snip Snap waren weer te gast in „De Vuist". DU onder meer naar aanleiding van hun tweede Polydoralbum. DISCORUBRIEK Steve door Charles Bels wisselende kwaliteit In oprechte navolging van Neil Young („After the Goldrusb") heeft nu ook Stills, gewaardeerd lid van Crosby, Stills, Nash and Young en vroeger steunpilaar van Buffalo Springfield, zijn soloplaat. Het vervaardigen van solo schijven is tegenwoordig trouwens toch de grote ra ge van prominente leden van toppopgroepen. Bin nenkort worden er dan ook soloplaten verwacht van de twee andere C., S. N and Y-bonzcn David Crosby en Graham Nash. Steve Stills genoot bij de opnamen voor deze plaat buitengewone medewerking van andere bekende groot heden zoals wijlen Jimi Hendrix, Eric Clapton, Booker T. Jones, John Se bastian, Rita Coolidge, Cass Elliott en noem maar op. Ondanks de vitale inbreng van al deze illustere figuren is Steve Stills soloavon- tuur toch niet geworden wat wij ervan verwacht hadden. Misschien komt het iuist wel door de medewer king van al die grootheden dat de plaat zo'n hetero geen karakter toont, dat wil zeggen zeer wisselende kwaliteit. Zo is „Love the one you're with" inderdaad een absoluut topnummer, dat wijzen de verkoopcij fers van dit op single uit gebrachte nummer wel uit, maar er zijn op deze plaat toch ook wel dertien in een dozijn nummers te vinden. Wij staan dan ook een beetje vreemd te kijken van de buitengewone ont vangst die deze plaat ten deel is gevallen, vooral in Amerika. Maar ja, wie zijn wij(Atlantic SD 7202). Visagiste in woorden en werken erukkelijk, •esle- ..Mijn bei pend, maar delicaat en soms ook ondankbaar. De waarheid zeggen, oprechte kritiek leveren bijna wreed De woorden rijgen zich met lange vloeiende volzinnen, aan een tot een ..getuigenis". Paul Corè- ne. eerste visagiste van Helena Ru binstein spreekt tijdens een lunch lang in het meest dichterlijke Frans over ,.de vrouw". Dolle Mina komt niet in zijn vocabulaire voor. of schoon de stichtster van het schoon heidsimperium waarvoor hij als apostel predikt, aan elke Mina die nu op de bres staat een adembenemd voorbeeld biedt. Helena Rubinstein werd goed hon derd jaar geleden in Krakau op kerstdag 1870 geboren, trok als 18- jarig meisje in haar eentje naar Australië, begon haar carrière met een paar potjes crème volgens recept van Oom apotheker en sloot op 93- jarige leeftijd de ogen. Maar toen wapperde haar vlag dan ook op schoonheidsinstituten, fabrieken en somptueuze privéwoningen over de hele wereld en werden haar potjes verkocht in stad en /land. In haar rijk ging de zon niet onder. Gelaatskunstenaar Een goede visagiste is een kunste naar. (En raken eerder in zijn, dan in haér ban). Hij verstaat een vak. dat gelijk is aan dat van de knapste schoon heidsspecialiste, maar hij is begiftigd met artisticiteit, flair, mensenkennis, overtuigingskracht en een onmetelijk diep geloof in eigen roeping. Paul Corène: „Ik maak de vrouw bewust van wat noodzakelijk is voor de rol die zij speelt Welke rol is haar toebedeeld Die van een jong meisje van echtgenote, moeder, werkende vrouw Hoe is haar manier van leven Zingt zij in de opera of is zij verpleeg ster Ah De weldadige glimlach van een verpleegster. (Hieraan wijdt Paul een poëtische ontboezeming waarop men dadelijk verpleegster zou willen worden „Is .zij verkoopster of barmaid Er bestaat geen maatstaf in het algemeen voor de juiste vrouwelijkheid. Ik reis alsmaar de wereld rond en vlieg van Spanje waar de warme zon nog schijnt, naar Finland dat onder de sneeuw ligt. Het letterlijk en geestelijk klimaat stelt «clkens andere voorwaarden Maar overal hebben de vrouwen dezelfde wensen Deze visagiste schept vertrouwen door onopvallende verschijning die al op weg is naar de middel bare leeftijd. Hij doet niet geposeerd, extravagant, niet overdreven-verfijnd of jeugdig hip. Na de Ecole du Lou vre. een Parijse kunstacademie die een algemeen artistie ke opleiding geeft, had hij het geluk door Helena Rubin stein zelf opgemerkt te worden. Zij vormde en trainde hem tot een belangrijk medewerker die serieus én speels haar faam over de wereld uitdraagt. De uitermate scherp zinnige oude dame had de gewoonte weinig te zeggen, goed te luisteren, een enkel woord te noteren en het soms te omcircelen en er een scherpe punt achter te mikken. Haar geheugen bleef bijna tot aan het eind ijzersterk. Na lange afwezigheid kon zij Paul vragen naar details uit een vroeger gesprek. „Er worden in een eeuw maar tien vrouwen van zulk formaat geboren1'' roept hij uit. Paul Corène noemt zich een zendeling. Hij is Heiena's profeet. Uit haar naam zegt hij de vrouwen: „Als u jong bent. onderstreep voorzichtig die jeugd. Als u mooi bent, toon die schoonheid. Als u schoonheidsfouten hebt, camoufleei ze. Als u lelijk bent... blijf niet lelijk! Ik zeg de waarheid die hard kan zijn, maar vrouwen zijn niet dom. Sencerity pays." Het laatste zegt hij liever in het Engels. „De schoonste kroon op mijn werk ooit ontvangen, kreeg ik hier in ditzelfde Nederland, 12 jaar geleden." (Hij gelooft op dit ogenblik zelf dat geen groter geluk hem beschoren is geweest.) ,,lk gaf een demonstratie. Drie uur lang bleef een vrouw op de achtergrond naar mij luiste ren en kijken, zonder een woord te zeggen. Tenslotte liet ik haar vragen of zij misschien in dienst van een concurrent stond. Zij ontkende zwijgend. Ik vroeg haar Paul Corène bij het portret dat Christian Bérard schilderde Helena toen zij midden-veertig was, één kleine zoon had en het toppunt van haar carrière stormde. NEUSWARMERTJE „Als de dagen gaan lengen, begint de winter te strengen" en daarom moeten we ons maar lekker warmpjes aankleden. Hoe hoger de col reikt hoe beter, het staat waarachtig nog chic ook, niet in het minst door de sjaal die aan trui, tas, gevoerde handschoenen en de draagster opperste élégance verleent door de grote letters CHRISTIAN DIOR. „Miss Mala" Rubinstein, van eenzelfde Poo schoonheid als tante, gehuwd met een Amerikaai industrieel ontwerper en al weer meer dan delbaar van leeftijd. (Hoe goed de preparaten zijl make-up te mogen geven. Zij stemde zwijgend toe. daarna!! Daarna schitterden twee sterren in haar oogt ken. Schitterende sterren, tranen. Van geluk. Nog sp: zij niet, maar zij schreef op een stukje papier: ik mijn man en alle levensmoed verloren. Wat ik nu ii spiegel zie, geeft mij het geloof ln het leven weer." Tien dagen logeert hij in Hotel des Indes, maar toerkl de Bijenkorven. Ik zie dezelfde man die met bloemri zingen en Franse gebaren sprak als medeveroveraar het wereldrijk, nu aan het werk als een andere man, een dienaar. Hij benadert de vrouwen die om hem h drommen uitermate voorzichtig. Demonstratrices ran lena's preparaten vertalen desgewenst zijn wijsheden hier in het Engels met vertederend accent, ten bi gegeven worden. Visagiste in het warenhuis Hij tilt een kinnetje op met één vinger, keert i voorzichtige handen een hoofd, roemt de schoonheid die elk gelaat wel te vinden is en strijkt een crème op handrug van de vrouw. Zij hangt aan zijn lippen, vollei geloof ligt in haar ogen, zij knikt vol overtuiging. I mooi meisje wordt naar hem toegetrokken, haar vrii kleurt diep maar zijn ogen stralen en hij volgt de „li met intense belangstelling en trots. Voortdurend blij» mannen gefascineerd staan, de gepensioneerde onder* zer zo tooed als de pie. Een huismoed r met uitpuilcr boodschappentas, ongetemde haren en felrode konen, verbaasd alsof haar diepste geheim onthuld wordt neer deze magiër zegt dat zij couperose heeft... Uit i mond klinkt het als een helderziende openbaring en geeft zich volledig over. Terwijl hij spreekt, geven helpsters volledige maquillages en een schriftelijk sehw heidsadvies waarop alles genoteerd staat dat juist het geschikste is. Ik zie nu Monsieur Corène op de n een vermoeide rug. Honderdvijftig vrouwen per dag beta ken en adviseren, gedurende 11 maanden van het j; weken van 5% werkdag. SteedB minder in Amerit steeds meer in Europa omdat Rubinstein nog altijd breidt en aan de overzijde een andere Paul rondtrd Inspiratie wordt gevonden op concerten en kunstexposil in het volgen van mode. Het werk wordt op peil gehow door een jaarlijkse studieretraite in de laboratoria Helena. Van Mala zouden wij nu moeten zeggen. Nieuwe opvolging dynastie Mala Rubinstein, vroeger een meisje dat gedicht schreef, heeft nu de fakkel van tante Helena overi men. Deze vice-presidente van het concern, met domi te New York is niet alleen expert in cosmetica masr in mode. Zij bezit (evenals destijds tante) een ine wekkende collectie juwelen en in haar garderobe ri slechts ontwerpen van beroemde couturiers te vind Meerdere malen per jaar confereert Mala met Paul het in New York, het zij in Europa, om zijn ervaringen vergelijken met de rapporten die zij, uit alle windsti binnenkrijgt. De adviezen van de verpersoonlijking het „eeuwig vrouwelijke" (met een zakelijke kern wa menige geslaagde businessman in het niet zinkt) hoogst waardevol voor een man als Monsieur Cor&n al zijn activiteit richt op de vrouw.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10