Ard Schenk: „Er zijn vier kanshebbers" Snelste tijden van t seizoen Haarlem begrijpt 't niet Verkerk: „Tijd van Ajax en Feijenoord bij schaatsen voorbij Winst W.K. voetbal 21 miljoen V VRIJDAG 8 JANUARI 1971 (Van onze sportredactie) SCHIPHOL Nonchalant met zijn Oscar zwaaiend, arriveerde de nieuwe ereburger van Toensberg, Ard Schenk, gisteren op Schiphol. Hij toonde een vlak, bijna emotieloos gezicht. Ook in het verleden droeg hij voor belangrijke wedstrijden altijd dit „masker". Voor Schenk wordt de eerste van de drie grote kampioenschappen waar hij zijn titel moet verdedigen, spannend. Ard Schenk: „Iedereen weet natuurlijk dat er vier kanshebbers zijn: Kees Verkerk, Jan Bols, Eddy Verheyen en ik. Dat ik misschien, als deze weersomstandigheden aanhouden, vanwege mijn lengte in het nadeel zou zijn, geloof ik niet direct. Een zware baan hoeft niet altijd een nadeel te zijn „De drievoudige kampioen wilde ove rigens vlak voor de Nederlandse kam pioenschappen niet al te veel prijsge ven. Pas toen de Nieuwjaarswedstrij den in Oslo ter sprake kwamen, zei hij: .,De Nieuwjaars wedstrijden gin- dan ook bijzonder tevreden over. Ik had voor diverse afstanden een be paald uitgangspunt voor ogen gehou den en dat is allemaal goed gelukt. Vooral over de 10 km. reed ik zuiver als test en bepaald niet met de bedoe ling om er een toptijd van te maken. Op de 1.500 meter bijvoorbeeld weet ik wel wat ik kan. Magne Thomassen was mijn tegenstander en ik had geen zin om hem het achterste van mijn tong te laten zien. Thomassen kom ik dit seizoen misschien nog wel een keer of drie tegen". Ard Schenk demonstreerde met die laatste uitspraak dat hij in gedachten al verder is dan de nationale kampi oenschappen. Dat gold bepaald niet voor Eddy Verheyen, de opzienbarend ste rijder in de Nieuwjaarswedstrij den. Verheyen was zeer nerveus. Het liefst had hij helemaal niet willen praten. „Na de Nederlandse kampi oenschappen wil ik wel, ontweek hij de vragen. Verheyen kan de spannin gen van het „favoriet" zijn nog maar moeilijk verwerken. De overgang van de kernploeglid naar de wereldtop is immers razendsnel verlopen, ook voor hemzelf. „Ik geloof dat mijn trai ningsstage, op eigen kosten in Inzeil erg nuttig is geweest. Daar heb ik een week met Jan Palsma, geschaafd aan mijn techniek. Verder is de voorberei ding onder leiding var Pfrommer heb ik veel gepraat, wat mijn prestaties alleen maar ten goede is gekomen. Ook scheelt het natuur lijk wel, dat ik dit seizoen eindelijk eens zonder studie kon „Vroeger keek ik altijd afgunstig de rijders, die schijnbaar op de 1,500 meter onder 2.05 kwamen. Nu ging ik er zelf opeens onder en ook heel gemakkelijk. Ik hoop dan ook dat de stijgende lijn in mijn prestaties zich zal voortzetten op de Nederlandse kampioenschappen. Gefietst Jan Bols, die, nadat Verheyen niet eigenlijk een gedevalueerde winnaar werd, was vlak voor de nationale titelstrijd ook al erg zwijgzaam. „Het gaat wel lekker", was zijn understate ment voor de goede vorm die hij bereikte, ondanks zijn. drukke werk- hem verhinderde intensief te trainen. „De vorm is er, geloof ik, Op die Nieuwjaarswedstrijden bleek dat wel. Op de 10 km. heb ik gewoon „ge fietst". Helemaal niets geforceerd en toch een tijd van 15.32.3" Het topkwartet zal een harde strijd moeten leveren. Ook trouwens de overige kernploegleden en leden van de jeugdkernploeg om de resterende twee plaatsen voor de twee grote Onmiddellijk na aankomst uit Noor wegen gingen de schaatsers naar de Jaap Edenbaan waar van links naar rechts Eddy Verheyen, Jappie van Dijk en Jan Bols er meteen flink trokken. zes klasseren. „Ik heb net zo veel kans als Jappie van Dijk en Peter Nottet, om die laatste zes te bereiken misschien nog wel meer." Kernploeglid Piet Vink was pessi- dik dat ik maar het wordt gere de Nieuwjaarswedstrijden, reed. Voor de niet-geselecteerden zal er za terdag en zondag weinig overblijven. Daarvoor is het gat tussen de ploegen van Pfrommer en jeugdtrainer Egbert van 't Oever en de rest te groot DEN HAAG De beste seizoen- prestaties van de voornaamste kanshebbers bij de nationale kam pioenschappen zijn: (spr deelnemer sprintersklasse) HEREN: 500 meter: 1. Jan Bazen (spr) 40.59 sec; 2. Ard Schenk 40:77; 3. Martin ter: 1.20.6, Ard Schenk; .1500 meter: 2.01.9, Kees Verkerk; 5000 meter: 7.13.2, Kees Verkerk; 10.000 meter: 15.03.6. Kees Verkerk; punten totaal grote vierkamp: 171.512 punten Jan Bols; puntentotaal sprintvier kamp: 163.600, Peter Nottet. DAME S: Hoekstra (spr) 40.84; 4. Gerard Dem- kes (spr) 40.9: 5. Jan Pasman (spr) 41.2; 6. Jos Valentijn (spr) 41.4; 7. Jan Bols 41.46; 8. Eddy Verheyen 41.50; 9. Johnny Olof (spr) 41.6; 10. Piet de Boer (spr) 41.8. 1000 meter (alleen spr): 1'2. Marten Hoekstra en Jan Bazen 1.22.7; 3. Gerard Demkes 1.24.4; 4. Jos Va- lentijn 1.24.8; 5. Jan Pasman 1.25.3; 6. Eppie Bleeker 1.25.5; 7. Johnny Olof 1.27.6; 8. Piet de Boer 1.28.0. 1500 meter: 1. Eddy Verheyen 2.04.4; 2. Ard Schenk 2.04.8; 3. Jan Bols 2.05.8; 4. Kees Verkerk 2.06.4; 5. Ronnie Nooitgedagt 2.06.5; 6. Jappie van Dijk 2.08.1; 7. Peter Nottet Trijnie Rep 46.3; 3. Annie van Dal- sen 46.7; 4. Truus Dijkstra 47.0; 5. Akke Falkena 47.16. Sijtje van dei- Lende 47.3; 7. Elly van de Brom 47.5; 8. Stien Kaiser. Ans Schut 1000 meter: 1 Stien Kaiser 1.35.8; 2. At je Keulen 1.36.3; 3. Akke Falkena 1.36.4; 4. Ans Schut 1.37.5; 5. Carry Geyssen 1.37.7; 6. Willy Burgmeyer 1.37.8; 7. Rieneke Demming 1.38.1; 8. Elly van de Brom 1.38.6; 9. An nie van Dalsen 1.38.8; 10. Marrie Willems 1.39.7. 1500 meier: 1. Alje Keulen 2.27.0; 2. Trijnie Rep en Sijtje van der Lende 2.08.3: 8. Jan Bazen (spr) 2.09.7; 9. Marten Hoekstra (spr) 2.09.9; 10. Piet Vink 2.11.1. 5000 meter: 1. Eddy Verheyen 7.25.6; 2. Jan Bols 7.26.9; 3. Ard Schenk 7.33.2; 4. Ronnie Nooitgedagt 7.37.4; 5. Jappie van Dijk 7.38.4; 6. Kees Verkerk 7.41.7; 7 Piet Vink 7.42.6; 8. Peter Nottet 7.46.6: 9. Piet Kleine 7.55.7. 10.000 meter: 1. Jan Bols 15.32.3: 2. Ard Schenk 15.43.9; 3. Piet Vink 2.28.0; 4. Rieneke Demming 2.28.5; 5. Stien Kaiser 2.28.8; 6. Akke Fal kena 2.30.0; 7. Willy Burgmeyer 2.30.1; 8. Sipke Tichelaar 2.30.6; 9. Ans Schut 2.31.0; 10. Carry Geys- 3000 meter: 1. Trijnie Rep 5.11.4; 2. Stien Kaiser 5.14.5; 3. Rieneke Dem ming 5.14.7; 4. Atje Keulen en Sijtje van der Lende 5.16.2; 6. Wil ly Burgmeyer 5.17,0; 7. Sipke Tiche laar 5.17.1; 8. Akke Falkena 5.20.5; 5. Co Giling 16.30.4; 6. Jan Derksen 16.32.4; 7. Henk Waanders 16.47.3; 8. Sjaak de Koning 16.51.3; 9, Piet de Rijke 16.55.5: 10 Jan Palsma Nederlandse records: 500 meter; 39.6 Jan Bazen; 1000 me- Nederlandse records: 500 meter: 44.5. Atje Keulen en Annie van Dalsen; 1000 meter: 1.30.0 Elly van de Brom; 1500 meter: 2.17.2, Atje Keulen; 3000 meter: 4.50.3, Ans Schut; puntentotaal grote vierkamp: 185.500 punten, Ans Schut. ATHENE. Het toernooi om bet wereldkampioenschap voetbal ,191ft in Mexico heeft een netto- jopbrengst van 2Vi miljoen pond 's/erling (ongeveer 21 miljoen gul- Jen) opgeleverd. De heeft gen, d deeld onder de vijftien overige landen. De wedstrijden zijn door 1.673.975 be talende toeschouwers bijgewoond. Meer dan 100.000 toeschouwers kwamen bij de wedstrijden RuslandMexico, El Sal vadorMexico, BelgiëMexico, Italië West-Duitsland, UruguayWest-Duits- BraziliëItalië. ninste aantal bezoekers trok ZwedenIsraël (9624); het grootste aan tal BelgiëMexico (108.919). De finale Twee coureurs tegen vangrail BUENOS AIRES. Tijdens de training voor autoraces, die zondag Buenos Aires worden gehouden, hebben zich twee ongelukken voorgedaan waarbij geen slacht offers zijn gevallen. De Braziliaan Emerson Fittipaldi vloog tegen de vangrail nadat één van de ban den van zijn Alfa Romeo 33-3 was ge sprongen. De wagen werd geheel ver nield. Enige seconden later kwam de Ferrari 12 van de Zweed Ronnie Petter- son ook tegen een vangrail toen hij met een snelheid van 295 km per uur reed. Na deze ongevallen werd de baan een uur gesloten, waarna de training mocht worden hervat. Ook Vissers een profwielerploeg DEN HAAG Ton Vissers, die aan het eind van 1970 met een tweede Neder landse professionalwielerploeg leek te zullen starten de samenwerking met Verbunt in Tilburg ging echter niet zal in het nieuwe jaar toch een ploeg, naast die van Kees Pellenaars, op de weg brengen. Het uitgangspunt van Vissers zal een nationale ploeg zijn, die in de Neder landse wedstrijden rijdt, een aantal klassiekers gaat doen en mogelijk deel neemt aan de minder prominente meer daagse wedstrijden. Met enige renners is Vissers al tot overeenstemming gekomen. Squaw Valley te koop SACRAMENTO. Het winter sportcentrum van Squaw Valley, dat werd aangelegd voor de Olym pische Winterspelen 1960, zal in april bij opbod worden verkocht door de staat Californië. De staat verloor per jaar 300.000 dollar aan het onderhoud van het centrum, hoewel de pachters van de skipistes redelijke winsten maakten. De totale investering in het wintersportgebied wordt geschat op ongeveer 25 miljoen dollar. (Van c sportredactie) HAARLEM De eredivisieclub Haarlem zit weer in de zorgen. Nauwelijks was trainer Bill Thompson naar Schotland teruggezonden en was in zijn plaats de jonge hulptrainer Eelman benoemd, in wie de spelers (zij hadden dit nadrukkelijk verklaard) wel vertrouwen stelden, of daar kwam het protest van de Vereniging Van Oefenmeesters (VVO). Bij monde van secretaris generaal Jaap v. d. Leek protesteerden de oefenmeesters april zijn laatste moet afleggen, kon de VVO nie Leek: „Een man die nog niet ingenieur stel je toch ook niet ingenieur. Zo moet je het zien. een goede trainer kan worden. dat begeerde diploma t vermurwen. Van der afgestudeerd is voor direct aan als hoofd- Eelman, die misschien is pas twee jaar van i de Een standpunt dat het bestuur van Haarlem verraste. Secretaris Arnoldy: „We hebben er bij de aanstelling van Eelman niet bij gedacht dat de VVO zou protesteren Achteraf gezien ben ik er eigenlijk niet verbaasd over. Wij hebben tenslotte bij de aanstelling van Bill Thompson ook*een 'protest van de oefenmeesters gehoord, wat toen dooi de KNVB is verworpen. Het is natuur lijk begrijpelijk dat de VVO voor zijn leden opkomt. V. d. Leek klimt gewoon in de touwen voor het groepsbelang. We moeten echter wel opmerken dat we, voor we Thompson aanstelden, met Ne derlandse oefenmeesters bezig zijn ge weest. Zwartkruis en Jacobs konden echter niet komen. Daarna hebben wij ook Franz Fuchs en Fahdronc benaderd. Het Nederlandse zaalhandbalteam heren heeft gisteren een overwinning behaald op Israël van 1914, Na afloop van de wedstrijd in de Heerlense sporthal Varenbeek was trainer Jaroslav Mraz echter ontevreden over zijn pupillen, die zijns inziens de tegenstander hadden onderschat. Nederland stond bij de rust met 96 achter en kwam pas tien minuten voor tijd op gelijke hoogte met de Israëli's. Drie benutte strafworpen en twee normale doelpunten gaven in de allerlaatste minuten de score een voor Nederland enigszins geflatteerd aanzien. De doelpunten werden gescoord door: Loeffen (6), Kivit (5), Hiensch (3), Keizer (2), Cantelberg (2), Hofman (I). Op de foto een van de negentien treffers in toording. i de Vertrouwen Ju wij vijf maanden daarna opeens en korte tijd met enorme moeilijk- I heden kampten die tot een versneld ontslag van de heer Thompson hebben I geleid, zijn wij niet in onderhandeling I geweest. Tot onze verbazing bleek Eel man, die bepaald geen vriend van Hughes was, wel het vertrouwen van de spelers te hebben. Wat is nu mooier dan dat je een dergelijke man, van wie je weet dat hij goed traint en het vertrouwen van de spelers geniet, als hoofdtrainer aanstelt, vooral in de moeilijke positie, waarin Haarlem ver- Spelers West Ham U. zaten in café LONDEN. De Engelse eerste- divisieclub West Ham United heeft gis teren vier spelers een boete opgelegd wegens ongedisciplineerd gedrag. Het zijn Bobby Moore, Jimmy Greaves, Clyde Best en Brian Dear. Zij werden zaterdagochtend, enige uren voor de bekerwedstrijd van West Ham United tegen Blackpool, gesignaleerd in een café in Blackpool. Voor Van der Leek is die oploss echter helemaal niet zo logisch. hebben Haarlem, dat al eerder te; advies in en na onze protesten buitenlandse vijf had liep, geadviseerd aan te stellen. Wij hebben in dat ver band ook de namen genoemd van Joop de Boutér en Meg de Jongh. die beiden in het verleden toch wel getoond heb ben te kunnen trainen. Maar nee, Haarlem besliste anders. Het stelde naast Eelman nog een aparte conditie trainer aan. net of het aan de conditie zal liggen. En als dat werkelijk hel geval is, zou Eelman dat dan niet kun nen verhelpen. Holleboom werd aange steld, alleen bekend in schaatskringen. Heb je weieens een voetballer op schaatsen Op die vraag zal de KNVB geei antwoord geven. Daar ligt wel de beslis sing of Eelman drie maanden dispensa tie krijgt om Haarlem zonder A-diplo ma te trainen. De VVO blijft in iede Schaaktitel voor Ribli GRONINGEN. Met nog één ronde te spelen heeft de 19-jarige Hongaarse meester Zoltan Ribli het schaaktoernooi om de Europese juniorenbeker in Groningen op zijn naam gebracht. Ribli won gisteren met wit in de achtste cn voorlaatste ronde van de finale- groep-A van de Joego-Slaaf Barle en is, met twee punten voorsprong, niet meer in te halen. Borngasser moest de sterkte van Beljavski ervaren. De Rus. die voor het toernooi als grote favoriet gold, is nu kanshebber voor de tweede plaats. De uitslagen van gisteren zijn: (W-Did)—Beljavski (Rusl) 0—1; Ermenkov (Buig)—Klffmeyei- (W-Did) 0—1; Saverymuttu (G.B.)—Holt (Schotl) Redder (Den)— Uddetvfeldl (Zwe) 01Ribli (Hong)—Barle (J -Si) i-u. 2 Bel lavskI S; 3. Borngasser' -Ui4/5 Ermen- KlTlméyer 4; 6/7 Saverymuttu en t'2)4. ?L«;ben|ï ''cHpeiir'1 11 (Van i sportredactie) SCHIPHOL Eindelijk verbrak Kees Verkerk het stilzwijgen, waarin hij zich tot nu toe heeft gehuld. Doodkalm liet hij deze schokkende verklaring los: „Ik geef dit seizoen alles cadeau als ik maar goed rijd op de Europese en wereldkampioenschappen. Ja, ook de Nederlandse kampioenschappen, al zal ik die wel gebruiken om eens alles uit te proberen. Ik heb dit seizoen nog geen wedstrijd voluit gereden, ook de nieuwjaarswedstrijden niet. Dat is duidelijk als je de tijden ziet. Het wordt natuurlijk een andere zaak als ik na de Nederlandse titelstrijd na drie afstanden bijvoorbeeld eerste zou staan. Dan wil het op de tien kilometer nog wel eens vlammen. Maar als alles normaal gaat, als Ard bijvoorbeeld een goede 500 m rijdt, beperk ik me gewoon ertoe mijn eigen races te rijden en het resultaat kan mee- of tegenvallen. Ook voor mezelf". gaan we naar Davos, maar dat heeft volgens mij het bezwaar dat je je te veel vakantieganger gaat voelen. Lekker in het zonnetje zitten en zo. Voor een ander misschien goed om Kees Verkerk heeft zich dus bewust „gedrukt", nadat bij de IJssel-Cup- wedstrijden al was gebleken dat de vorm er was. Verkerk geeft het grif toe. „Na die IJssel-Cupwedstrijden heb ik mijn prestaties inderdaad be wust gedrukt, overigens na overleg met de dokter. Ik had tenslotte leer geld betaald met het vroeg in vorm zijn. Dan ben ik erg kwetsbaar, -fysiek vooral en misschien ook nog geestelijk. Ik heb het immers seizoe nen lang gehad, dat ik het voorsei zoen alles won wat maar te winnen viel. Maar dan werd de druk steeds groter. Nu bevindt Ard zich volgens mij in zo'n situatie. Als hij bij de Nederlandse kampioenschappen tweede of derde wordt, is dat een enorme teleurstelling. Als ik echter op dit moment vijfde word, is dat normaal, word ik derde dan is dat verkies het nu zelf om de vraagtekens achter mijn naam te zetten. Dat heeft het nadeel dat ik niet, zoals chenk, Bols of Verheyen, weet wat ik precies kan op een bepaald moment. Het heeft echter wel het voordeel dat de con currentie het ook niet weet". En Kees Verkerk glimlachte slim. Hij heeft weer de rol van outsider op zich genomen, die hem drie jaar geleden al eens grote successen bracht. In de schaduw van Ard' Schenk, die zich moet weren tegen de aanstormende concurrentie van Jan Bols en Eddy Verheyen, wil Kees Verkerk rustig toeleven naar de Europese- en Wereldstri jd. Slechts ziekte of een blessure kan deze opzet doorkruisen. Kees Ver kerk is daar bang voor. „Daarom was ik ook liever na de Nederlandse kampioenschappen te ruggegaan naar Noorwegèn. Nu dikwijls goed om een kou op te lopen. Ik prefereer daarom Noorwe gen. Daar heerst meer sfeer waar ik uren .kan. trainen. En. dat heb ik nodig. Ard heeft dat veel minder. Die lijkt er haast vanzelf te komen. Maar als ik er, zoals vorige jaren, dagen of weken tussenuit ben voor een klein griepje, merk ik dat direct. Zorgen Kees Verkerk is op dit punt bijna overdreven voorzichtig geworden. Hij nam met de kerstdagen drie dagen vrij en met Nieuwjaar een „snipperdag" om maar niet over- traind of ziek te worden. Hij reed geen enkele westrijd voluit om niet de kans te lopen extra kwetsbaar te worden. „Dat voelde ik wel in de portemonnee. In Noorwegen wordt echt wel met prijzen gesmeten. Dan zitten de andere jongens'met de han den vol, maar ik heb dit seizoen nog geen moer verdiend". De grapjeas- naar-buiten blijkt meer zorgen te hebben. „Ik word ook al wat ouder. Kees Verkerk wil ook wel n, die echter weer wat verbazing zaait. „Als Ard geluk kig is op de 500 m, wordt hij na tuurlijk kampioen. Al is het natuur lijk wel zo dat hij de laatste dagen tweemaal geconcentreerd een 500 m heeft gereden, die beide malen ver keerd ging. Bols en Verheyen zijn zijn. grootste concurrenten. Vooral Verheyen is gevaarlijk. Dat is een venijnig vechtertje dat op alle soor ten ijs goed is, wat in Amsterdam natuurlijk wel eens beslissend kan zijn. Voor mij resteert misschien nog een vierde plaats. De tijd is voorbij, dat er bij een nationaal kampioen schap alleen een duel ArdKees te zien was. Wij kennen niet meer Ajax en Feijenoord bij het schaal- Behalve Ard en mezelf reken ik vooral Fornaess toch tot de grote mannen. Hij is er momenteel nog niet helemaal. De Noren hebben een paar weken achterstand op ons en ze doen het, al is het misschien een ruim woord, echt in de broek voor ons. Maar Fornaess is op tijd in vorm voor de grote kampioenschap pen, reken daarop". Kees Verkerk:

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7