«EgyPte HELFT KANDIDATEN SOCIALE ACADEMIES IS NIET TOEGELATEN Verdachte Delftse moord trachtte eerst in te breken Betere prijzen melkveeho uderij schendt bestand' 1 Diefstal 1 320,- uit woning FLATBEWONER GROETTE „X" Reconstructie Minister streeft naar redelijk evenwicht van minuut tot minuut Mutaties in Franse kabinet Nieuwe politieke partij staat op stapel Vakbeweging is politieke pressiegroep Regis Debray in dienst van Allende LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 197: OEUT Eer bedrag van 320 gul i der. i« vwSftOWWyi in de nacht van vrijdag up zaterdag ge.stolm uit eer. doosje in eeb kast van .de huiskamer van de Oeiftcuuar J. IC. .„-m Poplahof Zuid. De dJeCatai werd zaterdag ontdekt gemeld. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De moordenaar van Ada Lansbergen heeft tijdens zijn verhoor op het Delftse politiebureau het relaas gedaan van zijn doen en laten op de dag van de moord. Op dinsdagmorgen 24 november verliet J. C. K. in de nevelige ochtenduren zijn flatwoning aan Poptahof-Zuid in Nieuw Delft. Tegen zijn vrouw zei hij, dat hij beneden zijn bromfiets ging schoonmaken om daarna naar het winkelcentrum De Boogaard in Rijswijk te rijden om er een cadeautje voor de verjaardag van zijn echtgenote te kopen. (Van een onzer verslaggevers) MINISTER ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij zal alles in het werk 8tellen om voor het komende melkprijsjaar een prijsverbetering voor de melkvee- houdertj te verwezenlijken. Het ligt in de bedoeling om voor 1 april van dit jaar de prijzen vast te stellen. De minister deelde gisteren mee dat bij het totale markt- beeld in de zuivelsector thans weer gesproken kan worden van een redelijk even wicht. „Op het ogenblik beschikken we niet meer over echte overschotten maar over een redelijke voorraad die we nodig hebben", aldus de minister. Eeo prijsverbetering voor de melkvee houderij achtte de minister alleszins ge rechtvaardigd uit sociale en economische overwegingen. Vooral gelet op inflatoire ontwikkelingen gedurende de laatste jaren ten aanzien van het prijsbeleid voor consumptiemelk en consumptieprodukten gei de minister dat de consumptiemelk- bedrijven in het westen van Nederland voor wat de kosten en rentabiliteit be treft ongunstig afsteken bij het landelijk gemiddelde. Over deze prijsverschillen en de te volgen berekeningsmethode zal pond 1 februari overleg plaatsvinden met het bedrijfsleven en de overheid. |en ander punt dat de minister onder de aandacht bracht was enerzijds het ge leidelijk dalende verbruik van consump- tiemelk en anderzijds de sterk toenemen de betekenis van de consumptiemelkar- tikelen in het melkobject. In deze ont wikkeling zal de zuivelindustrie moeten uitgroeien van een op prod uk tie gerichte Israël beschuldigtr TEL-AVIV (Reuter ANP) Kort voor de aankomst van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring voor besprekingen met de Israëlische leiders, heeft Israël Egypte beschuldigd van schending van het bestand. Volgens het militair opper bevel in Tel Aviv hebben twee Egypti sche Soekhoi gevechtsbommemwerpers woensdag verkenningsvluchten gemaakt boven Israëlische stellingen in de noordelijke en centrale sector van het Snezkanaal. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken maakte gisteren bekend dat Gunnar Jarring de uitnodiging van Ab ba Eban voor een bezoek aan Jeruza lem heeft aanvaard. Ter voorbereiding vaa Jarrings bezoek heeft premier Gol ds Meir met enkele ministers overleg gepleegd. Waarnemers menen dat Jarring zal proberen een impasse over de procedure van de dinsdag hervatte vredesbespre kingen te doorbreken. In Jordanië is een ondergrondse ver zetsorganisatie opgericht die zich ten doel stelt koning Hoessein af te zetten. De organisatie, „de vrije Jordaanse be weging," is waarschijnlijk verantwoor delijk voor de recente gevechten tussen Jordaanse troepen en Palestijnse guer rilla's. zuivelfabriek tot een marktgevoelige voe dingsmiddelen industrie. Voor de ontwikkelingskosten die een dergelijke moderne zuivelonderneming met zich meebrengen is brede samen werking noodzakelijk. De overheid wil in dit verband de helpende hand bieden, aldus de minister. C.M.C.-voorzitter A. Van Leeuwen zei bij gelegenheid van dit 25-jarig be staan van C.M.C., dat er plannen op stapel staan om het hoofdkantoor van de centrale in Den Haag na 25 jaar te verlaten. Dit in verband met de econo mische ontwikkelingen in de agrarische sector. Het kantoor zal elders in de Randstad gevestigd worden. Over de ont wikkeling van C M C. zei hij dat de centrale van niets meer dan een ver kooporganisatie van melk uitgegroeid was tot een organisatie die zich inzet tot algehele verbetering van het boeren- inkomen. PARIJS (AFP In de Franse rege ring is gisteren een aantal wijzigingen gekomen. Er is een nieuw ministerie voor natuurbescherming gevormd dat onder leiding komt van de bekende (gaullist Robert Poujade. Tot minister van land bouw is Michel Cointat (gaullist) be noemd. Het ministerie van verkeer en openbare werken wordt geleid door Jean Chamant (onafh. rep.). Verdere wijzigingen zijn: minister voor het parlement Jacques Chirac (gaullist), minister voor culturele zaken Jacques Duhamel (centrum), minister van staat voor bestuurshervorming Roger Frey (gaullist), staatssecretaris voor begro tingszaken Pierre Taittinger (gaullist) en staatssecretaris voor de openbare uit gaven Philippe Malaud (onafh. rep). K heeft gisteren tegenovi ondervragende rechercheurs dat Arnoud Lansbergen reeds om 10 over zeven van huis weggegaan is. Een poosje later is hij in het flatgebouw aan de Papsouwselaan binnengegaan Daarna nam K. de lift naar de negende verdie ping stapte uit en ging via de trap naai de achtste. Door de tochtdeur kwam hij op de galerij, waar de familie Lansber gen woonde. Bij de woning van Ada Lansbergen ge komen probeerde hij de deur te openen met een dubbelgebogen draad, die hij bij zich -had. Dit wilde echter niet lukken. Op een gegeven ogenblik kwam er uit een woning verder op de galerij een man naar buiten. Deze liep in zijn richting om naar de lift te gaan. Om geen arg waan te wekken ging K. over de balustrade leunend naar het verkeer be neden staan kijken. Zij groetten elkaar, waarop de man zijn weg vervolgde. Deze man is nooit bij de politie geweest om hiervan aangifte te doen K vertelde over hem, dat hij gekleed was in een grijze mohair jas en een grijze hoed droeg. Toen deze onbekende uit het ge zicht verdwenen was belde K. bij Ada Na enkele ogenblikken kwam Ada. nog in haar nachtkleding, aan het keuken raam. K. legitimeerde zich als een man van de coöperatieve woningbouwvereni ging en toonde een lijst met namen en handtekeningen van andere flatbewoners de hem j Hij zou daar ook geweest zijn om de klaard televisieaansluitingen te controleren. (De lijst had K. overgehouden van een enquête die hij zelf in het flatgebouw Poptahof-Zuid onder de bewoners had gehouden over de vele tv.-storingen, die daar optraden). Aanvankelijk wilde Ada niet opendoen, maar na lang aandringen van K bleek zij van diens betrouwbaar heid overtuigd te raken en liet hem binnen. Toen K. omstreeks tien uur thuis kwam. is hij met zijn vrouw naar Den Haag gegaan om boodschappen te doen. K. blijkt geen voile neef van de maandag aangevallen mevrouw Van Staayeren te RIDDER VAN RAPPARD No. 1 DEN HAAG (ANP) —Mr. L. R. J. Ridder van Happart, burgemeester van Gorinchem, is van plan het terrein van de landelijke politie te betreden als lijsttrekker van een nieuw op te rich ten „Nationale Partij", die in alle kies kringen zal uitkomen. De Haagse advo caat mr. L. van Heijningen zal zich bij deze groepering aansluiten. NIEUWE VOORZITTER N.V.V.: UTRECHT (ANP) „1 ging is in de eerste plaats gratuite bewering. De gezamenlijke schoppen vervolgens noemden zijn naan niet bij hun voordracht van drie. Re langrijk is, dat al deze lijsten advies lijsten waren en geen bindende voor drachten. De paus, die het benoeming! recht heeft, benoemde tenslotte een mar die wel genoemd was, maar niet op <j kleinste lijst stor.d. De paus immers ha niets te maken met hot hier uitgedok terde verkiezingssysteem, want geen goedkeuring aan gegeven Volger de heer Simonis zelf heeft hij de be noeming eerst geweigerd en haar aar vaard. nadat Rome had aangedronger dit past geheel in de lijn van de; gezagsgetrouwe man. Het verwondei mij dan ook zeer, dat zovele gezag< dragers hem nu willen overhalen ht gezag te desavoueren. Men zegt te vre dat met hem niet samen te werken Als men daaronder verstaat „eigen ning prijsgeven voor die van een andei dan zal er zeker geen samenwerku zijn. Als men echter zo doorgaat krijj men de gevreesde situatie, die nr zelf opgeroepen heeft Den Haag, L. Brack» Bisschop Si moms (8: Dank aan W. Bokeloh, priester, die i alle nederigheid en dienstbaarheid, d gevoelens heeft geformuleerd van vele onzer. Dr. Simonis als tweede geplant, op de tachtigduizend formulieren zal bf slist niet in de kou slaan. Wanneer ht klimaat weer wat warmer wordt, kunne we de dekens missen. Den Haag, G. Genemam Bisschop Si moms (83 Ik wil niet ingaan op waarom wél J' „De niet, doch alleen vaststellen, dat ik vóói rige de benoeming van dr. Simonis ben. pioe Wie dit ook is, kan zijn instemminjj ven. gaarne met een briefkaart aan mijl den adres betuigen I hij: Wassenaar. B G. Paulides, Ridderlaan tl gen Een zware explosie die zich gisteren in een geboir te Dyon heeft voorgedaan, heeft drie mcnsenleve werden gewond. Enige dagen geleden kwamen bij Auch, veertien mensen om het leven. van drie verdiepingen geëist. Zes personen soortgelijke ramp in Bisschop Simonis 841 Ik krijg langzaam maar zeker de ii druk, dat de overige kandidaten teleurgesteld zijn over deze benoemin omdat ze /.elf meer kandidaat, stondefl voor de eer van het bisschop-zijn, Bisschop Simonis (74) Reeds meermalen in het verleden is grote twijfel gerezen aan de represen- j tativiteit van het pastoraal concilie. Hoc l goed bedoeld ook is een situatie ontstaan het beeld het beleid van deze instantie ternauwernood aanslaat, laat staan door komt bij de massa van de gelovigen. Integendeel, de wijze waarop het pastoraal concilie zich op stelt heeft, naar wat ik ook uit vele persoonlijke gesprekken heb mogen er varen, mede tot gevolg gehad dat vele gelovigen het niet meer zien omdat hun geen leiding of zo u wilt aan deze tijd en omstandigheden aangepaste leiding js of wordt gegeven; de gang van zaken bij met name het pastoraal concilie vakbewe- heeft er mede toe bijgedragen dat hun •n politieke zicht op de Kerk aanzienlijk is ver- drs. 11. ter Hei- duisterd en vertroebeld, dikwijls in zo- Amsterdam de danige mate dat zij de Kerk de rug heb- N.V.V.-voorzittershamer van André ben toegekeerd of wat veel ernstiger is Kloos overneemt. Over de vakbeweging j dat het geloof in God voor hen een af- als politieke pressiegroep zegt hij onder gedane zaak is geworden. En dat geldt Hij heeft kandidatenlijst erband hiermede be- Binding Rechts", die twee plaatste op de Tweede- Kamerverkiezingen. Ook bij de „Nationale Partij" een naam is nog niet vastgesteld zal mr. Van Heijningen als nummer twee op de lijst verschij nen. Dit deelde hij gisteravond mee. Johan Crugff mag dan een voetballer van wereldklasse zijn, als gitarist stelt hij weinig voor. Herman van Veen, die hem zijn instrument leende, kon het niet aanhoren! Beide sterren traden gisteren op in een ontspan- akbeweging bepaalde dingen onder de aandacht van regering, politieke partijen en parlement tracht te brengen.„Dat is een heel nuttige functie", aldus drs. Ter Heide, „daardoor kan een tegenwicht worden geboden aan andere belangengroepen die in het algemeen over meer middelen beschik- Naarmate de politiek slechter functi oneert. gaat de vakbeweging 'bepaalde functies overnemen", aldus de nieuwe N.V.V.-voorzitter, die als meest spre kend voorbeeld Italië noemt, waar de vakbeweging in 'heel grote mate een directe onderhandelingspartner van de regering is geworden. „Maar", zo vervolt drs. Ter Heide in het N V.V-blad „De vakbeweging". „Ik moet uitdrukkelijk zeggen, dat het aan trekkelijker is wanneer de politieke partijen hun functie goed vervullen en de vakbeweging aanvullend werkzaam is. Gaat politiek echter slecht functione ren, dan zullen wij met de belangen van onze leden voor ogen bepaalde dingen toch moeten gaan doen. Maar mijn hoogste ideaal SANTIAGO (Reuter) De Franse schrijver Regis Debray, die vorige maand door de Boliviaanse regering vrijgelaten werd zal te werk gesteld worden in het persbureau van president Allende van Chili, zo heeft een woord voerder van dit bureau in Santiago woensdag meegedeeld. De functie is hem aangeboden toen bij dinsdag in Valparaiso aakwam. beslist niet allereerst de zg. behoudende gfelavigen maar veeleer de jongeren die en masse de verwarring die met name door het -pastoraal concilie is teweeg gebracht aangrijpen voor een breuk met de Kerk. De welhaast onchristelijke wijze waar» op door kerkelijke gezagsdragers en door het pastoraal concilie is gereageerd op de benoeming van dr. Simonis getuigt niel alleen van een verwerping van de juist door deze kringen zo vurig bepleit te pluriformiteit, maar tevens van een grenzeloze overschatting van eigen positie en van een brutale uitdaging aan de continuatie van de band met de wereldkerk. Wanneer binnenkort of tijdens de ambsuitoefening van mgi Simonis deze bisschop door de manipu laties van pastoraal concilie of van welke invloedrijke groepering dan ook zich genoodzaakt zal zien zijn ambt te leggen, zullen deze kringen zich bewust moeten zijn van de gevolgen de uitwerking die dit ongetwijfeld zullen hebben op zeer vele gelovigen. A. J. Schoorl, Wassenaar Bisschop Simonis (75) „De talloze reacties in de couranten zijn in overgrote meerderheid positief en ten gunst: schop. Ja. zelden is een bisschop met zoveel gejuich en zo grote vreugd door de gelovigen verwelkomd als thans Dr Simonis. Het mokkend verzet van de diocesane pastorale raad •en van het college van dekens zinkt daarbij volko men in het niet. Eens te meer is nu aan het licht gekomen, hoe weinig repre sentatief deze beleidsinstanties in feite zijn en hoe geïsoleerd zij staan. Vanuit hun eigen doelstelling gezien, hebben zij bovendien de kapitale tactische fout gemaakt hun verzet te snel, te fel ook nog in het openbaar te uiten. Op die wijze hebben zij de bal in eigen doel geschoten. Want daardoor hebben zij zelf die enorme stroom van sympa thiebetuigingen jegens bisschop Simonis uitgelokt. Uit die overweldigende adhe sie is duidelijk gebleken, dat de brug tussen hem en de diocesanen reeds is geslagen. Mr. J. A. Rigters. Delft mening laten. En dan maar schetteren over i andere landen. F. J Sedee Delft. Bisschop Simonis (77) de v i het Bisschop Si moms (76) Niel het aanvaarden van mgr. Simonis als bisschop zal het Rotterdamse diocees uiteen doen vallen, zoals zij suggereren, neen de dekens zelf hebben met hun geestverwanten de Kerk van Rotterdam ondergraven. Want wie niet in de R.-K. Kerk van Nederland de vrijzinnige ideeën Volgt mag niet meedoen en wordt voor conservatief versleten en vele priesters, die orthodox blijven worden terzijde ge schoven en dikwijls aan hun lot overge- DEN HAAG (ANP) Ruim vijftig procent van de kandidaten, die zich voor het eerste studiejaar in 1970 aanmeldden voor een dagopleiding aan een sociale academie, ie niet toegelaten. Hierbij is reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat kandidaten zich bü meer dan één onderwijsinstelling had aan gemeld. Het percentage van ruim vijftig is het hoogste sinds jaren. In de twee voorgaande jaren werd respectievelijk 35 en 42 procent van de gegadigden niet toegelaten. Een en ander is becijferd door de Nationale Raad vooi Maatschappelijk Welzijn in zijn maandblad „Reflex" Voor de dagopleidingen aan de sociale academies wer den voor het studiejaar 1970'71 voor het eerste leerjaar 1274 kandidaten toegelaten van de ruim 3000, die zich hadden aangemeld. De inspectie wijst als oorzaken hiervoor aan: Een tekort aan docenten en ruimtegebrek op de scholen. Andere criteria, die bij de selectie wei-den gehanteerd, waren volgens Reflex: tc jong, te geringe vooropleiding, persoonlijk ongeschikt of te lang haar. De raad wijst er op, dat uit een onderzoek naar de öehoefte aan gediplomeerden van sociale academies, werd geconcludeerd, dat het aantal eerstejaars stu denten zich sterk zal moeten uitbreiden om in de toekomst over voldoende afgestudeerden te beschik ken, die nodig zijn voor activiteiten en voorzieningen van allerlei aard Niet alleen dienen er meer docenten te komen, ook het aantal scholen dient te worden uitgebreid. gebeukte kerkgemeenschap op le treden, berst er een stroom van gedesillusioneer de kritiek los. Het is gemakkelijk, in een stroom van betweterij mee te gaan en ie stellen dat dit in de geest van de Nederlandse katholieken is. Maar zij die zich deze mening aanmatigen hebben geen recht om namens ons allen te spre ken. Laat in vredesnaam dit tumult op houden en de goede trouw zegevieren C. A. R. Volckmann Den Haag. Bisschop Simonis (78) Zelf heb ik een gezin van 5 kinderen waarvan 4 de kerk achfer zich lieten alleen door de houding en soms wange drag van een priester. Nu is mijn vurige hoop dat door mgr. Simonis, echt weel een biddende Kerk opbloeit, wellicht zul len de kerken dan weer gevuld zijn. M. K V. i bevochten word Bisschop Si moms (79) „Rome" zou de inspraak van het bis dom hebben genegeerd. Inspraak nooit bindend maar bovendien: Voor de samenstelling van het „profiel" werden 300.000 formulieren uitgereikt. Hiervan werden er slechts 80.000 ingeleverd (37'/i procent). De Rotterdamse Curie (vicarissen, dekens, hoofden en diverse praat-„raden") is hierbij ten onrechte van de veronderstelling uitgegaan zij de enige kanalen voor inspraak De beschuldiging door de nuntiatuur van fraude en manipulaties bij het samenstellen van de voordracht is nog steeds niet overtuigend weerlegd. In de toelichting op de profiel-enque- te zegt vicaris v. d. Ende: „Het gaat in deze uitspraak ook om het kruis dat hij (de nieuwe bisschop) krijgt opgelegd, maar ook de kruisweg erbij". Profeti sche woorden? De acties van dekens en D P R doen het vermoeden. J J Wens veen. Delft Bisschop Simonis (80) Willen we echt vechten voor het be houd van een katholieke kerk, of willen we alleen onze eigen ideeën verwezen lijkt zien? Waar dient al dat bekvech ten toe? En dat onder christenen. Laten we liever bidden dat ieder verstand wordt verlicht, opdat we de eenheid vinden die we zo hard nodig hebben Ingesloten tevens vijftig gulden het is niet veel maar hopelijk volgen er meer om de geldzorgen van de bisschop te verlichten, van iemand die onbekend wil blijven. A. J. D Bisschop Simonis (81) Vast staat dat hij vijftien procent van de gi-oslijststemmen kreeg; hij stond twee. Vast staat tevens, dat hij op de kandidatenlijsten, opgesteld door do gezamenlijke dekens, de priesterraden n de religieuze raden als nummer acht •oorkwam. Beide malen werd hij dus geschikt bevonden voor dit ambt. De Diocesane Pastorale Raad nam zijn op haar voordracht, mede op grond van dv overweging dat zijn tweede plaats op de groslijst te danken was aan een concentratie van .behoudenden", die vol gens die raad geen andere kandidaat ter beschikking hadden. Dit is een volkomen voor het ambt als zodanig. Als n verkiezing, die gehouden werd n profieltekening door de gelovigen, pelaan Simonis tweede stond en hij di het kapittel toch niet werd voorgedrag! dan vraag ik me af. wie de inhaak de gelovigen verwaarloost, Rome qf ht kapittel zelf. Den Haag, F. Kok Bisschop Simonis (85 Ik kan maar niet begrijpen, men al veroordeeld eer bewezen is wat strijd voor en tegen werkt slechts nade lig. Ik lees overal, dat kapelaan Simom een goede priester is. Hem wacht onmenselijk zware taak. Kwintshe'. Mevr. H. Duyndam-v. d. Knaap bisschop Simonis (86 Het Delftse Tribunaal heeft hem vonnist; men zal alles doen om ook he kerkvolk te brengen tot de kreet met hem". Merkwaardige overeenkom! tussen twee rechtsplegingen door „pas toraal bewogenen": Sanadrim en Delft De opperpriesters moesten Jezus kwijt men vreesde Hem, Hij noemde z.f u' hun juiste namen: huichelaars en gepleisterde graven. Dat deed Mgr. monis niet; maar hij zei wel de-herer niet-welgevallige-dingen; hij durfde d ..pastores" te weerstaan: hij ziet taak als priester op een hoger en en offervaardiger plan. Moge Mgr. Simonis met Gods hull uitgroeien tot een goede herder, die schapen weer samenbrengt in de t ware schaapsstal. Den Bosc1 G. Bekker Bisschop Simonis (87 Een groep geestelijken, in het bijzon der de dekens uit het Bisdom Rotter dam. die „goed" in het nauw zit, maak hele rare sprongen. Uit de protester die opgaann tege de benoeming va: Bisschop Simonis, blijkt duidelijke da Z.H. de Paus goed op de hoogte is me de afbraak van de Rooms Katholiek» Kerk in Nederland. Deze afbraak n een HALT worden toegeroepen. De ste bisschops benoeming gedurende dt R.-K. Kerk-afbraak tijd. wijst op gin van de wederopbouw van de R.-l Kerk in Nederland. Dat de H. Gees goed werkt in onze H. Vader, duidelijk bewijs hiervan door de benoe ming van een echte kapelaan tot eer. echte bisschop. Heerlijk! D. Sluimer, Delf1 Bisschop Simonis (88) Enkele jaren geleden toen een groo' land ingreep in het binnenlands beleic van een kleiner land schreeuwde hee de wereld moord en brand. Nu hogerhand ingegrepen wordt vla de- benoeming in het beleid Nederlandse Kerkprovincie proberer velen deze ingreep door Rome te recht vaardigen. Want nu komt deze ingreep uit eigen geledingen en dan ls hel blijkbaar wel geoorloofd. De door de pronuntius aanvaarde voordracht bleek geen enkele waarde te hebben, hij had blijkbaar een eigen en geheel afwijken de mening. Zo zal men waarschijnlijk proberen de lente van de Nederlandse Kerkprovincie te laten afbrokkelen terug te voeren naar het ouderwetse type van weleer. Overigens mij is altijd geleerd dat in zulke beslissingen de paus geleid wordt door de H. Geei heb sterk de indruk dat deze keer - gezien zijn verklaring de pronunti us deze (HiGeest is gewee; H B. Vol Den Haag J f, Ij West- land i BI in Bt hebb nield. Ferra "Hen Verbu lands* klassii

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6