SCHRIKBARENDE TOESTAND IN DOORNIKSE INRICHTING Bucher vol hoop op zijn vrijlating Shockmusical Salvation brengt redding zeer nabij Vraaggesprek bandj es Caravanpark groeit sterk Munitiedepot ontploft JAWUAJEU la/i LEiDSE COURANT 90 De rookmusioal Hair, die de verschijning profeteerde van de watermanmens Aquarius als een ombudsman voor levensvragen, is zoetjes-aan aan het einde van zijn verlossende latijn gekomen Velen zijn er wijzer van geworden, maar het leven bleef een last weermee je moet leren leven. Misschien biedt de shocktherapie een oplossing, overpeinsden de Amerikanen Courtney en Link, die vervolgens overgingen tot het schrijven en componeren van een shockmusical. Zij namen geen halve maatregelen, gooiden alles overhoop wat nog heilig mag heten en gaven hun produkte de verheffende titel Salvation mee, Redding, want die is er nog volop als bereid bent om heilige huisjes en harde noten te kraken. York, waar de schokkende tekst meer opwond dan het lokkende naakt, krijgt Amsterdam in Carré op vrijdag januari de Europese première een bewerking van Lennaert Nijgh en in een goeddeels Hol- bezetting. e regisseur New Yorkse produktie, Paul Aaron, heeft ondanks drin gende oproepen Londen laten i koos Amsterdam, toen van theaterbure Crane hem riep, omdat hi den oud-modi swingend vindt. Direct na aa komst heeft hij zich met de ti spelers en speelsters in conce teruggetrokken in een i petitiezaaltje in Carré, twaalf u uit, alleen het pief de ;rd oogluikend toege ul Aaron, half weggegeten •ls aan onrustige, vuurrode gertoppen, een gedrongen mai tjesputter wie de woorden als de explosies uit de keel tekenen van een swingende ener gie, noemt dit „sensitivity-trai ning". Hij zegt: „Dat heb ik in New York ook gedaan. Toen de producers mij daar vroegen en mij erbij vertelden, dat het een bele opgave betekende, omdat er geen hoofd- en bijrollen in deze musical voorkomen, maar dat de boodschap door een homogene groep de zaal ingeknald moet worden, heb ik in het contract clausule laten opnemen, die mij de vrijheid gaf mij tien da- zeer intensief met de mensen te mogen bezighouden. Wie daar •t tegen kon vloog er uit en rentuele klachten over geestelij- i geweldpleging zouden voor re ading van de producers komen. Heilige huisjes en harde noten naakt gekraakt Zo zijn we in zee gegaan. Een semblewerk als ze elkaar door en door kennen, at was in New York wat moeilijker dan hier, omdat in New York er een zeke re dreiging over de stad hangt, die de mensen voor elkaar op hun hoede doet zijn. een stuk reserve weggewerkt worden. Ieder beschouwt zijn ei gen lijf als een stuk vreemdbaar bezit. Dat kan niet in Salvation, waarin de boodschap wordt uitgedragen, dat je je tot op de bodem van je ziel aan je medemens moet uitleveren. Je mag geen geheim hoekje meer voor je zelf houden. De geestelijke ont kleding moet zover gaan, dat het naakt voor elkaar staan een na tuurlijke zaak wordt. We hebben hier uren staan oefenen hand in hand, schouder aan schouder, heup aan heup, in slopend lijk-aan- lijfwerk, de enige manier om te bereiken dat het eigei vloeit in de ander, dat over en weer de motoriek als drijfveer werkt. Zij moeten in alle liefde eikaars bloed wel kunnen drin ken. Dat noem ik het toppunt van vind Paul. Geen sterrendom De opzet is duidelijk, het sterren dom met de nadruk op dom moet er uit. Elsje de Wijn, Rob d< Nijs en Bill van Dijk (Claude ir los uit de maatschappij, maar roept in zijn uitdagende houding tegelijkertijd om hulp, een emoti oneel gebeuren, worden uit hun eigen ego's, gebruikt Komt er in deze voorstelling uiten te evenals in de New Yorkse naakt voor? „Dat hangt ervan af", zegt Paul. „Komt men voldoende los uit zichzelf, dan kan de behoefte laakt te getuigen. Op dat moment wordt het bloot ineel. at wordt niet door bepaald, maar door de spelers Desgevraagd zeiden de spelers: „Paul laat het dan wel aan ons Uiteindelijk kun- iet onderdoen voor Hair. Hair nader dan de rock, ition gaat t om de shock- king; de redding is immers TON OLIEMULLER (Van onae correspondent R. Schoemans) BRUSSEL In een inrichting te Doornik, een staatsinstelling, hokken abnormalen, geestelfjk* gestoorden, geesteszieken die door de justitie z(Jn geïnterneerd, in een ware slangenkuil. Die beschuldiging uitte onlangs een Belgische advocaat in het vakblad Journal des Tribunaux. De advocaat, ele malen het instituut waar 1350 personen verblijven heeft bezocht. 1de verontwaardigd over de middeleeuwse lecstanden die er heersen. HU over verwaarlozing van de zieken, over folteringen en over onafgebroken rijen en mishandelingen. de >rden getre- Zware straffen voor kleine vergrijpen Het Doornikse instituut is een staat sinstelling, waarin personen worden opgenomen die door een rechtbank onverantwoordelijk werdenn verkl aard na een bepaald misdrijf; het zijn geestelijk gestoorden die op ge rechtelijk advies werden opgesloten. e verzorgen beschikt het ligt in de Waalse provi gebrek aan kredieten. Dit brengt met zich mee dat alle mogelijke verpleegden worden samengestopt: gestoorden verblijven, moeten ook homosexuelen. klemptomanen en an dere „lichte gevallen" wonen. Gebrek aan personeel heeft als ge volg. dat in de zaal voor postopera- Strafkamers in het instituut lijken recht uit een middeleeuwse folter- kelder te komen. Het zijn kale ka mers, waar niets anders in staat dan een bed, stevig verankerd in de be- tonvloer, uitgerust met dikke ijzeren ringen, waaraan patiënten met le- renriemen worden gekluisterd. Alle deuren van het gebouw zijn steeds stevig gegrendeld, maar in alle zalen wordt gerookt: het minste brandje kan een catastrofe beteke nen (kettingrokers krijgen van de directie geen tabak; zij roken fijn gehakt gras, dat gratis wordt rond- viljoen (een kleine zonde tegen het binnenhuisreglement volstaat) krijgt een pyama mee en in de winter een versleten kapmantel, nog afkomstig uit een Duits militair hospitaal uit de tweede wereldoorlog. Ook patiën ten met zelfmoordpogingen belanden in dat strafpaviljoen. Hun therapie bestaat uit een geregeld onderzoek van hun cellen, terwijl zij zelf enke- malen per dag worden gefouil- mogelijkheid het De bestaat uit het oedienen van driemaal twintig Iruppels haloperidol per dag. Zo- loende verliest de patient zijn fysie- :e veerkracht en wordt psychisch fgestompt. Vie opgesloten wordt in het strafpa- komen, biedt een psychiatrische commissie, die twee maal per jaar vergadert. De com missie kan een patient vrijlaten op advies van een geneesheer-specialist. Hoe moeilijk het echter is om te genezen, blijkt direct uit de verhou ding tussen het aantal psychiaters (vijf) en het aantal geïnterneerden: week geleden, in Belgische kranten ook aan het grote publiek werd be kend gemaakt, is er nog geen offi- Ambassadeur Hartono pleegt zelfmoord DJAKARTA (AP) Luitenant-gene raal Hartono, Indoneseisch ambassadeur in Noord-Korea, heeft zich gisteren in zijn woning te Djakarta doodgeschoten nadat enkele uren tevoren bekend gemaakt was, dat hij van zijn post zou minister van Buitenlandse Zaken. Adam Malik, in de Indonesische hofdstad via Russen hielpen Indonesië met W.-Irianacties DJAKARTA. 6 jan. (A.P.) De In- >nesische minister van Buitenlandse Zaken Jacob Malik heeft verklaard, dat militairen in 1962. toen wijlen president Soekarno zijn campagne tegen Nederland om het bezit van Nieuw- Guinea lanceerde, Indonesisch oorlogstuig hebben bemand tot op het ogenblik dat •s Russische militairen zouden zijn omgekomen bij de strijd in het Midden- Oosten. Malik zei dat de berichten hem luitse geïllustreerde weekblad Der verklaard, dat hjj zich zeer ge- serd voelt en zenuwachtig is. maar Üj vol hoop is dat dc Braziliaanse ing zijn vrijlating zal bewerkstel- Stern zegt dal de Latijns-Ameri- berders van de Zwitserse diplomaat leze een reeks schriftelijke vragen heeft overhandigd. De verzetsstrijders hebben hem later een geluidsband ge geven waarop de antwoorden van am bassadeur Bucher stonden. Bucher ver klaarde met enige terughouding te wil len antwoorden en bijzonder kort te zijn in zijn bewoordingen. wisselingsovereenkomst, de guerrilla strijdera hebben de vrijlating van zeven tig gevangenen gevraagd, zei Bucher: „Ik blijf vertrouwen op d« Bij de band, waarop de Zwitserse bassadeur in het Engels sprak v ook drie foto's van de gijzelaar mochten gepubliceerd worden op waarde dat Der Stern ze zou proberen te verkopen en de opbrengst aan dc or ganisatie „Amnesty International", de organisatie die strijdt voor de bevrijding van politieke gevange aldus staat er in e< Der Stern. „Ik verblijf in een kleine kamer, in goede gezondheid, maar mag niet vrij door het huis lopen. De kamer is erg comfortabel, de sanitaire voorzieningen minder", aldus Bucher. Alhoewel hij de beschikking heeft over radio, televisie en een grammofoon is het moeilijkste probleem „over de claustrofobie heen te kamen". Bucher wordt bewaakt door gemaskerde bewakers. IN NEDERLAND AMSTERDAM (ANP) Het Neder- andse caravanpark groeit sterk. Begin 965 waren er in ons land ruim 36.000 aravans, medio 1970 werd de 100.000 :epassecrd. Thans beschikt Nederland ■ver meer dan 128.000 van deze wa- De verkoopcijfers hielden met de groei gelijke tred. In 1970 vonden ruim 28.000 nieuwe wagens een koper. Daarbij ma nifesteerde zich weer de al eerder ge constateerde tendens naar de stacara van. Bij een kwart van de .verkoop in 1970 bestond deze uit de „tweede wo ning". SAIGON (AP) Het grootste gealieer- de munitiedepot in het centrale kustge bied van Zuid-Vietnam is vandaag ver woest door een reeks krachtige explosies, die ongeveer tien uur aanhielden. Drie Vietnamezen werden gedood, se ven Amerikanen gewond en enkele dui zenden tonne munitie gingen verloren bij dit ongeluk. Naar de oorzaak van de ramp ui ma onderzoek worden ingeatek^ aldue woordvoerder.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9