TROUWE KATHOLIEKEN! DONDERDAG 7 JANUARI 1971 DE TIJD ET de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam plaatst Rome een verticaal monument van bewust en eerlijk conservatisme temidden van een Verdeeld katholiek Nederland. Dat is een moeilijke, penibele, maar reële zaak. Eén conservatieve bisschop in een erkend progressief college van bisschoppen weerspiegelt me' enige waarschijnlijkheid de gevoelens en gevoeligheden die hier iv katholieke geloofszaken bestaan. En wie de werkelijkheid onder ogen krijgt, hoeft niet te treuren. Over de oorzaken misschien wel, maar over de gevolgen al veel minder, wznt daar zouden voordelen aan vast kunnen zitten. kerkprovincie, die naar democratische verhoudingen streeft, ook stem kunnen krijgen in het hoogste college. Er hoeft pas echt getreurd te worden als deze ene stem de collegialiteit geweld zou aandoen door zich met dwingende kracht te doen horen als het geluid dat de enige waarheid verkondigt. Maar dr. Simonis is een En verder constateert het blad, dat wie positieve gedachten over het huidige bisschoppencollege heeft en u>y rekenen ons daarbij niet louter negatief over het resultaat van deze benoeming hoeven te oordelen. Althans niet bij voorbaat. Men mag toch immers hopen, dat de nieuwe bisschop zijn overtuigingskracht naar twee zijden zal gebruiken, via inspraak binnen het college en via uitspraken naar het katholieke volk. Welnu, in deze laatste kwaliteit, die wij niet afwezig durven veronderstellen, aanvaardt de nieuwe bisschop mét zijn benoeming ook de plicht te getuigen van de oprechte wil tot verdraagzaamheid en begrip, die naar onze overtuiging binnen het huidige college van bisschoppen „Wij staan gereserveerd tegenover de benoeming van dr. Simonis Niet echter tegenover de integriteit van z'n overtuiging en z'n persoonlijkheid. In zijn benoeming beluistert men de stem van Rome. Zij klinkt harder dan de stemmen van de veler, uit het Rotterdamse dioceesdie meenden via een optimale vorm var democratische meningsvorming te mogen meespreken bij de benoeming van hun bisschop. nog niet onmiddellijk te wanhopen over de echo die via dr Simonis zou gunnen getuigen van de oprechte gezindheid van een vooruitstrevend Nederlands episcopaat en van haar waarde binnen de Wereldkerk'' dat in ieder geval de man, die het als de meest geschikte kandideerde, niet verkozen zag. Het commentaar vervolgt dan: „Het Nederlands episcopaat met kardinaal Alfrink aan het hoofd kan de benoeming niet minde.- zien dan als een desavouering. De benoeming is des te merkwaardiger omdat het Vaticaan hiermee ingaat tegen de eigen traditie die voorschrijft dat een controversiële figuur reeds bij voorbaat is uitgesloten. Welke dan de wel zwaarwichtige motieven voor deze benoeming zijn geiveest. kan men overeenkomstig eeuwenoude Vaticaanse traditie slechts raden. Voorlopig kan alleen maar geconstateerd worden, dat de band tussen bisschop en diocesanen op hel spel staat, dat de samenwerking binnen het Nederlandse episcopaat een byna onmogelijke zaak dreigt te worden en dat Rome" in, veler ogen hier zich wee,- eens van zijn meest kant heeft laten zien". NOORDHOLLANDS DAGBLAD ƒ-ƒ ET is intussen, duidelijk, dat een nieuwe bisschop geen schijn beaoelingen te realiseren als zijn priesters voorop gaan hem bij voorbaat af te wijzen, zoals velen in het Rotterdamse reeds als om strijd hebben gedaan: de dekens, de sta) van 't bisdom, de diocesane pastorale raad en ae meerderheid van allerlei bijeenkomsten van priesters Zij hebben zich daarmee echter zwaar in de verantwoordelijkheid gestoken voor de afschuwelijke impasse, die nu is ontslaan en die nauwelijks te doorbreken lijkt Tenzij botte afwijzing door een genuanceerder opstelling wordt gevolgd. Natuurlijk kan dr. Simonis tot de conclusie komen dat vruchtbaar werken hem onmogelijk wordt gemaakt en alsnog zijn benoeming teruggeven. Maai wat dan? Zijn dan degenen dit hem tot aftreden hebben gedwongen en op wat voor manier! nog geloofivaardig als zij over een pluriforme Kerk iedereenDoen zij zelf niet precies wat zij bisschop Simonis op voorhand verwijten zonder hem een kans te laten tot bewijs van het tegendeel: geen ruimte geven aan wat afwijkt van hun visie? Wij weten niet welke regisseur er achter het verzet tegen Simonis zit. Wij kunnen slechts constateren, dat het stuk bar slecht is gespeeld. Ook door Rome. dat "dereen slech's vermoedens laat". geen pontifex, wat een bisschop toch in de eerste plaats moet zijn". De toegenomen spanning tussen ons land en Rome Een vierde bezwaar formuleert het olad aldus. „De Nederlandse Kerk is. sinds het Vaticaans concilie en het pastoraal duidelijke vernieuwing. verschijningsvorm van de Kerk. Met Hans Küng zijn wij van mening, dat hiermee een werkelijk hoopgevende en voor heel de Kerk heilzame vernieuwingsbeweging op gang is gekomen, die alle kans moet krijgen Uiteraard zijn er spanningen, is er een begrijpelijke verontrusting en gaat die vernieuwing gepaard met onzekerheden en onwijsheden De Nederlandse Kerk verkeert daarom zonder twijfel in een crisis. Maar die crisis hoéft niet negatief beoordeeld te worden. Er zijn tal van verschijningsvormen van de ene Kerk mogelijk, die allemaal legitiem zijn. Het gevaar dat de benoeming van dr. Simonis inhoudt is, dat nu. voortijdig. een schijnduidelijkheid geforceerd wordt in een situatie die niet rijp is. Daarmee niet gezegd zijn, dat de kerkprovincie niet hebben kunnen bijbenen en hun hoop nu hebben gesteld op de „rots van de waarheid", die mgr. Simonis voor hen schijnt te zijn. Dat vliegtuigje met de tekst ..Leve bisschop Simonis" boven Den Haag is veel mee een waarschuwing dan een juichkreet" DE GELDERLANDER benoeming van dr. Simonis had mi kunnen voorzien cii had men moeti voorzien. Dat dit niet is gebeurd. genomen vanuit de overtuiging dat er een groter belang op het spel staat. Dat groter belang zou dan de zuiverheid van het geloof, de ware leer van het priesterschap, het behoud van de katholieke kerkopvatting en hel herstel van het christelijk leven, met name het gebed, kortom de orthodoxie zijn. D-ze zorg is legitiem en zij behoort tot de taker, van het Petrusambt; het is overigens een zorg die dooi velen gedeeld wordt, ook in Nederland, al zullen sommigen de voorkeur geven aan een heel andere formulering. Iedere christen van welke richting of modaliteit ook. staat de of JV i feil i in de Kerk gehoord mogen worden, zij moeten zelfs gehoord kunnen worden er. near hen moet zeker ook worden geluisterdZij moeten binnen een Kerk. die zich democratiseert, ook vertegenwoordigd zijn. Dat had dan echter beter kunnen geschieden ni et-controversiële figuur in een bisdom waar de verhoudingen dan ook nog weer anders liggen dan juist in het bisdom Rotterdam" goed er ook op te wijzen, dat de nieuwe bisschop, al is hij dan niet de duidelijke keuze van het kerkvolk, niettemin in ruime mate voldoet aan enkele belangrijke wensen, die 80.000 Rotterdamse diocesanen dit voorjaar in hun „Profiel van een bisschop" duidelijk naar voren hebben gebracht. Uit deze enquête bleek, dat de nieuwe bisschop van Rotterdam onder andere moet kunnen luisteren (94,3 procent), duidelijk een eigen standpunt moet durven innemen (91,1 procent), goed moet kunnen optreden in 't openbaar (76,7 procent), op eenheid met Rome gesteld moet zijn (68,2 procent), diep-gelovig (76,6) en een vroom priester (60,4 procentWelnu, wie dc Noordwijkerhout op het pastoraal concilie heeft horen spreken, zal weinig moeite hebben dat deze hoogst belangrijke PROF. HAARSMA BRABANTS DAGBLAD Df^VOLKSKRANT E benoeming kan volgens deze krabt hiét' a ddertf teleurstelling zijn voor het- overgrote - deel van dc tachtigduizend gelovigen, die de vragenlijst van de enquête hebben mgevutd en voor de pastorale raad van het bisdom, dat zijn kandidaatstelling door het Vaticaan ziet genegeerd, en voor het kapittel TWENTSCHE COURANT Schop] De procedurekwestie, waarbij is afgeweken van de tot dusver geldende regels, zonder dat In e H ET zou °vei^dens niet fair nu al een (voor-)oordeel uit te spreken. Niemand kan immers voorspellen hoe deze nieuwe bisschop zich ir zijn ambt zal ontpoppen Progressief is trouwens niet synoniem met alles omver halen en conservatief is niet altijd in alle opzichten geljik aan verwerpelijk ouderwets. Er zijn nu eenmaal zaken ook tradities kunnen daaronder vallen als ze waardevol zijn die geconserveerd „en hehtiftLen maaten blijveniói- er zijn andere, waarvan dat weliswaar niet noodzakelijk, maar wel wenselijk is". En vervolgens in een tweede Treedt hij af, dan stelt hij het te onderschatten deel van Nederlandse katholieken teb die de veranderingen in o [j E benoeming van dr. Simonis als bisschop van Rotterdam", zo schrijft pro). d> F. Haarsma, hoogleraar in de pasloraal-theologie te Nijmegen in De Tijd van dinsdagavond, „is in enkele dagen uitgegroeid tot het zoveelste conflict tussen de Katholieke Kerk in Nederland en Rome. Een conflict dat even pijnlijk is voor de persoon van de benoemde bisschop als heilloos geloofwaardigheid inboet". „Ziet men de zaak vanuit een strikt kerkrechtelijk standpunt dan is er met deze strikt kerkrechtelijke Zelfs als men wil blijven binnen de kaders van het nog geldende formele recht moet men vaststellen dat er van de kan' van Rome, met name van de Congregatie van de Bisschoppen, een zeer ernstige beleidsfout is gemaakt Men riskeert niet de benoeming van een persoon, die, hoe bekwdam en hoe geschikt hij op zich ook moge hij moe' samenwerken ,en van wie hij dus afhankelijk is. niet wordt geaccepteerd „Het in feite gerezen verzet tegen de Congregatie van de Bisschoppen heeft men meer waarde toegekend aan de informatie van de kant van de pronuntius dan aan hel advies van de pastorale raad en het kapittel van Rotterdam Prof. Haarsma vervolgt met een tweede knelpunt, dieper en wezenlijker dan een beleidsfout: Het is de onmacht die in Rome bestaat om de weg van kerkvernieuwing, die het Vaticaans concilie heeft gewezen, consequent verder te gaan Wij kunnen daarbij in het midden laten of Rome te traag werkt of dat de Nederlandse Kerk te haastig is. Waan het om gaal, is de erkenning van de waarde en de waardigheid van de lokale Kerk binnen de eenheid var dc Wereldkerk Of van de andere kont bekeken om in het pauselijk ten herstel van het zoals wij dit in het Nieuwe Testament vinden en zoals liet op het concilie vooral door de bisschoppen van de oosterse Kerken is voorgehouden .De eeuwenlange centralisatie van het bestuw in de Rcmeinse curie heeft geleid tot een situatie die hiermee lijnrecht in tegenspraak is. Zo is de bisschopskeuze uiteraard een zaak ran het betreffende bisdom en van het bisschoppencollege ter plaatse. Aan de benoeming van de bisschoppen in de oudheid kwam Rome dan ook niet te pas. Het was een zaak allereerst van clerus en volk van de plaatselijke Kerk. Wel was acceptatie nodig van de omringende bisschoppen. a' spoedig ook van de metropoliet of patriarch Dit was dc uitdrukking van de verbondenheid ran de Kerken In de ene Kerk van Christus, maar :ij geschiedde achteraf De oosterse bisschoppen hebben op het concilie aangedrongen op 'n veel verder gaand herstel van de eigen traditie op clil punt. Voor de westerse Kerk is men op het concilie niet zo ver gegaan, maar het lijkt 'n logische consequentie uit de leer van het concilie over het volk Gods. over de leken, over de collegialiteit van het bisschopsambt en vooral over de particuliere Kerken, dat 't aandeel van het priestercollege, de leken en de collega-bisschoppen zienlijk versterkt pjordt. Wat in christe'.ijk geloof kan t zich Rome als Nederland, zowel onder protestanten als onder katholieken Het is mogelijk dat Rome overtuigd is, dat een omzetting van het Nederlandse episcopaat het middel is om deze crisis te bezweren Een echte crisis laat zich echter niet bezweren. maar moet doorleefd en doorleden worden, wil zy to* een nieuwe en vruchtbare integratie voeren Vervolgens, zorg en bezorgdheid worden pas vruchtbaar, wanneer zij zich uiten iu de grootst mogelijke nabijheid, die een zekere distantie niet uitsluit Tot nu toe ontbreekt van de kant van Rome die nabijheid, dat 'nvoelen in de werkelijke mogelijkheden waarvoor u-ij in Nederland en elders staan Daarmee is tevens gezegd dat d- koers van hel huidig episcopaat die de moeilijke en de lange weg. van het overleg en het geduld - een ware katholieke eigenschap hebben gekozen, de enigjuiste is. al zou hij in bijzonderheden voortdurend bijgesteld moeten worden Een nieuwe stuurman erbij, die een andere koers wil varen, zal het schip niet alleen onbestuurbaar maken, maar ook de Kerk in een onvruchtbaar isolement drijven en haar vervreemden van andere Kerken zonder welke wij niet verder kunnen en van de wereld voor wier heil de Kerk bestaal" ..De door Rome aangewezen bisschop van Rotterdam da' moet de bewijst zijn diocees en de Kerk in Nederland de beste dienst, wanneer teruggeeft. Het is piinlnl. voor hem zelf, maar van twee kwaden moet men het minste kiezen" overeenkomstig vocabulaire ontslaat, wordt er weliswaar met daaruit voortvloeiende spelregels geëxperi menteerd in een overigens moeizaam op gang komende representatie van een vaak innerlijk verscheurde kerk gemeenschap. maar deze spelregels zijn in feite nog te ontoereikend eu (e provisorisch dan dat ze officieel en met gezamenlijke instemming ge legitimeerd zouden kunnen worden. Hel is daarom zaak zich niet te ver harden in een verborgen en open con flict. maar tegelijk door de aanvaar ding van deze bisschopsbenoeming ge loofwaardig de hele zaak van het be leid inzake bisschopsbenoemingen in het algemeen duidelijk op de agenda van de hele kerk te plaatsen. Het is heel goed mogelijk dat de tijd nabij is dat de bisschop geheel uit de plaatselijke kerk tevoorschijn komt en dat het Petrusambt zich gaat realise ren in het aandragen van de zegen en van de beaming uit de wereldkerk. Het zijn namelijk vooral dc tegenstel lingen in de eigen kerkprovincie die een gezamenlijk aanvaarde vertaling sluiten Het is een wat afgezaagde melodie om „de volkomen falende communicatie" (Haarsma) alleen in Rome of bij de congregatie van de bisschoppen te lokaliseren. Minstens dient men de uiterst gebrekkige com municatie binnen de Nederlandse kerkprovincie of het diocees te ver melden. Is trouwens al niet eerder door kardinaal Alfrink gesteld dat ie tegenstellingen niet zozeer tussen Rome en Utrecht maar veeleer dwars dnnr de kerkprovincie heenlopen Misschien signaleert men behalve de tegenstellingen progressief-conserva tief, een veel ernstiger kloof tussen enerzijds een kleine, technisch goed geschoolde en welbespraakte iwor- hoede die alle energie besteedt aan de modernisering van het kerkelijk ap paraat en anderzijds het brede grond- kerkvolk genoemd tuatie in Nederland Dr. W. van Paassen l N het dagblad De Tijd ran 6 janu ari schrijft dr W. J. M. Van Paas sen SCJ. studentenpastor te Delft het zaak, dat 'bet- derde 'd/ifjiêqt.^Lan de tof jui toe buiten g ~1s~Tjeoleèen. Het is namelijk mogelijk en zelfs niet onwaarschijnlijk dat de benoeming van dr. Simonis weliswaar een beleidsfout, een misrekening is. maar dat men in Rome welbewust het risico van de niet-aanvaarding heeft verheven achtergrondsbeschouwingen ten beste geven, maar deze benoeming cii de aanvaarclinfA ervan door d.c jje-, -lioepi'Sè zijn. èeti jwt Dit feit ontkeif'- -r\eii~o( hjit ^ijocfs willfu terugkó len lijkt me uiterst moeilijk en i» dc gegeven situatie zeis principieel en pastoraal onverantwoord We kunnen inderdaad deze hele si tuatie niet louter kerkrechtelijk blij- ren benaderen. Terwijl er dus deze kozen worden'. Deze benoeming geldt inderdaad als een weloverwogen beleidsbeslissing en wordt naar de mening van enkele opiniepeilers door honderdduizenden begroet als een gebedsverhoring. Bo vendien beslaat er pastoraal gespro ken een ooedc kans dat mede door een bisschop van deze signatuur grote groepen gelovigen nu weer gemakke lijker meekomen met dr katholieke van de gebrekkigheid, de ontoerei kendheid en de teleurstelling mag ook hier zeker niet tot voortgezel conflict en verharding leiden. Zij die tevreden zijn met deze benoeming mogen geen enkel leedvermaak koes teren over falende structuren en pro cedures, omdat er tenslotte de eerlijke inzet van velen in verdisconteerd is. Maar duidelijk is wel i we dan toch op de democratische toer moeten, kandidaat Simonis voor velen een duidelijk hgrkeiipaar profiel had en dal hg' bijgevolg óok niet in deze zaaksibaug hoeftyje zijn. voor open baarheid. Het heeft echter weinig rin om wat deze benoeming betreft, na te kaarten over de gevolgde procedure Ook zou het voorbarig en onzakelijk zijn om inzake zijn beleid nu reeds spoken of utopieën te zien rs Bisschop Simonis (58) Ik kan mij de teleurstelling van de progressieven" over de benoeming van Simonis voorstellen, hoewel ik die liet deel, wat ik mij echter vooral raag is, of hun bezwaren zo ernstig inen zijr., dat het verantwoord was en de benoeming te ageren op de ze zoals dat door de kapittel Dioce- e Raad, deken- en priestergroepen ns gebeurt. Ze vallen haast over aar heen om toch maar publiekelijk verklaren dat met de nieuwe bis- op niet valt samen te werken. Een re demonstratie van eigen bereidheid samenwerking met iemand, die ook erkennen als integer en overtuigd ester, maar die niet in eigen straatje ;t! Is dit echt allemaal ingegeven Hoon door oprechte bezorgdheid voor welzijn van ..de gelovige gemeen- p" van de Kerk van Nederland? G. F. Löktzer Delft Pisschop Simonis (59) oe wijs Gods raadsbesluiten zijn tt weer eens te meer uit de reacties de benoeming van Mgr. Simonis |V.?Ip gelovigen, die zich verbonden oelden met de „zwijgende kerk" in ederland, verbreken nu dit isolement ook hun stem te laten horen tegen opposanten, die hun teleurstelling r deze benoeming niet voor zich unnen houden en dit nu wereldkundig loeten maken. Zij zijn te ver gegaan zijn die mensen die de mond vol ion van het woord „inspraak" doch ie ware betekenis er van niet eens lovigen voelen aankomen. Hoe staat het met de inspraak van de 'ovigen bij de verkoop van kerkelijke stbaarheden en kerkinterieurs, vaak 'kregen door schenkingen of bijdra- n van gelovigen dus gemeenschap- lijk bezit en die nu op de markt bij antiquairs te verkrijgen zijn of ds in particuliere huizen prijken? Waar is de inspraak van de gelovigen de bestemming van het seminarie in oordwijkerhout De bestemming die nu heeft gekregen als conferentie- lmte voor het pastoraal concilie heeft ker niet de volle instemming van de Porderheid van de gelovigen. Terwijl het meren deel van het gelovige volk de benoeming met vreugde begroet, zijn er onder de priesters velen die er zich tegen ver- imniiig Het is een wijs besluit in het bisdom iemand neer te zetten die de klok niet terugzet maar alleen stilzet en dat is dringend noodzakelijk Bisschop Simonis (60) Hoewel aanvankelijk niet erg geluk kig met de benoeming van dr. A. J Simonis komt voor mij de verdeeldheid binnen onze kerk, zoals deze de laatste week via allerlei media wordt uitgedra gen wel hard aan. Misschien zijn wij op dit moment aan een stuk oecumenen binnen onze eigen Kerk toe en zouden wij er goed aan doen eens te kijken welke punten ons binden om op basis daarvan een nieuwe koers uit te zetten Indien wij waarde ring voor eikaars standpunten op kun nen brengen, bestaat er een redelijke kans van slagen. En dan is na alles wat er gebeurd is, dr. A. J. Simonis mis schien toch de man die op bezielende wijze aan deze ontwikkeling leiding kan geven. a. g. c. v. d. Knaap, Zoetermeer Bisschop Simonis (61) Als geboren en nuchtcrdenkende Groninger schrijf ik mijn eerste inge zonden stuk in een dagblad. Als r.-k. heb ik mij enigszins geërgerd over de (ADVERTENTIE) PROTESTEER TEGEN HET ONWAARDIG GEKONKEL van kapittel, dekens en bepaalde priesters tegen onze nieuwe bisschop, mgr. Simonis' Hun terreur is het beste bewijs dat paus Paulus ons de juiste bisschop gaf. Wees blij, dank de Heilige Vader en steun bisschop Simonis blijvend tegen psychische druk. Hugo v. d. HEYDEN, pr. meeste woorden van de hoogeerwaarde, zeereerwaarde, weleerwaarde enz. he ren op de vergadering van de DPR in Delft. Naar mijn mening is de zwijgen de en zeer grote middengroep waar toe ik mijzelf reken wakker geschud tteun zijn voor de juist A. J. Simonis als bisschop van Rotterdam. Onnodig te zeggen, dat ik mij over deze benoeming zeer ver heug, niet alleen voor mijzelf, maar meer voor mijn kinderen en vooral ten voordele van mijn tot dusver veertien kleinkinderen. J. A. van den Broek Bisschop Simonis (62) Rumoer rond een priester die ..ja" zei tegen de volheid van het priesterschap, hem aangeboden door de hogepriester De vraag komt bij mij op ..Is het kerk volk vastgeroest in de poging tot ver nieuwing"? Kan een priester, bisschop, paus die géén tegenspraak oproept zoals Christus zelf.en zoals Chrislus voorzegd heeft dat Zijn leerlingen zouden doen tot „heil" zijn voor de vernieu wing. dit is bekering van de mensheid? Wie mij liefheeft neemt het kruis op, zegt de Heer en volgt Mij. Als wij „geen ja" zeggen tegen kape laan Simonis zeggen wij „nee" tegen Christus. Zeggen wij „ja" tegen Christus dan zeggen wij „geen nee" tegen bisschop Simonis. T. Dijkman-Verheggen. Bissch op Si mon is 63 lovigen. Is het niet de hoogste tijd dat de ..zwijgende Kerk" zich Iaat horen" Adhesiebetuigingen naar Koningin Em- maplein 3 Rotterdam. Een eenvoudig visitekaartje is al voldoende. Bisschop Simonis (64) Teleurgesteld door de reactie van ver schillende priesters op de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rot- L. Pas terdam. deed het mij goed in uw blad. zoveel blijken van sympathie en medele- Th. v.d. Heyden Bisschop Simonis (65) Ik verwonder mij ten zeerste over de mening van de heer H. Loos (43). Na pu- blikalie van 57 meningen kom ik tot de conclusie, dat er 80 procent van de kerk gangers vóór mgi Simonis zijn. Voor mij staat het wel vast dat mgr. Simonis die 20 procent waar H. Loos bij hoort er bij Zal krijgen. Bisschop Simonis (66) De bisdommelijke overheden hebben geadviseerd om tijdens de kerkdiensten in bisdom Rotterdam aan God te vragen Zich te bemoeien met de benoeming van een nieuwe bisschop. En zo geschiedde: God werd er geen zondag meer met rust gelaten. De bisschop is er nu en uitgerekend de 14 dekens van het bisdom Rotterdam, alsmede de diocesane pastorale raad en andere wijzen uit het westen hebben blijk gegeven te hebben gebeden onder in plaats van zonder voorbehoud. E. G. Carrière Den Haag Bisschop Simonis (67) Door de uitvoerige aandacht welke alle publiciteitsmedia eraan hebben gegeven, maar zeker ook de achtergronden van deze zaak, is de benoeming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotterdam een ondergetekenden, priesters uil het bisdom volgende verklaren. Wij eerbiedigen de keuze die deze integere priester ambt heeft benoemd. Wi rechte bewondering voor deze wel kon voorzien dat er moeilijkheden zouden komen en toch uit roeping „ja" heeft durven zeggen Met ontsteltenis namen wij kennis van hetgeen in feite na deze benoeming is gebeurd. Wij zijn „Deze benoeming is voor de gehele Ned. kerkprovincie, alsook voor onze me dechristenen een zegen geweest. Bisschop Simonis (71) Het kan moeilijk ontkend wo gewetensnood. De Hervormde Kerk heeft dit begrepen en mengt zich niet in deze twisten. Het heeft er echter alle schijn van dat Achter het Nieuws en twee leden van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. in deze moeilijkheden wel mo gelijkheden zien. Alhoewel ik steeds sympathie voor de P.v.d.A. gehad heb. dringt nu toch een beeld van gieren doodziek J. K., Den Haag Bisschop Simonis (72) Het heeft mij verwonderd, dat in deze tijd van oecumene, de tijd om met andersdenkenden samen «e werken en samen te denken, het merende- van de geestelijkheid in het bisdom zich in felle bewoordingen afzet tegen een mede christen en hem niet de gelegenheid geelt zich te bewijzen. Het is de hoogste tijd.dat hiertegen verzet wordt aan getekend De vele ingezonden stukken ten gunste van dr simonis hebben mij Bisschop Simonis (73) Het merendeel van de in uw rubriek „Uw mening" gepubliceerde brieven In zake de benoeming van de heer Simonis tot bisschop van Rotterdam is kennelijk het gezegde: „Roma locuta, Op deze stellingneming is en ander aan te merken, i de loop der tijden standpunt i Paus Paulus heeft gisteren voor het eerst de Joannes XXIII-vredesprijs uitgereikt en icel aan de Albanese zuster moeder Theresia. wegens haai werk ten behoeve ran de allerarmsten in India Zij kreeg ecu bedrag van 90.000 gulden en een Christusbeeldje, dat haar h er door paus Paulus overhandigd schoppen te mogen in deze zaak spoedig stellingname zullen kt Nu men van verschillende kanten adressen heeft gepubliceerd waar men „tegen" kan stemmen, menen wij dat het eerlijk is ook de gelegenheid open te stellen om zijn instemming met .deze benoeming te uiten en aldus de nieuwe bisschop opbeuring te geven. Wij roepen alle gelovigen en priesters uit heel het land op om hun adhesie te betuigen, een kaartje is al voldoende Wilt u uw schrijven richten aan: Postbus 141 te Hoorn. Maar doe het s.v.p. direct positieve Bisschop Simonis (68) 'd Th. Drost A. Abeto «benoemd, zou ik me zobcnauwd voelen, dat ik de eerste nacht dc beste al die Naast een gebed richt ik een oproep veertien dekens van mijn bed aftrapte in allen die zich niet verzetten tegen de benoeming, hun stem te' laten horen H. Lohman O.F.M.. Woerden 't katredraal kapittel van het bisdom Rot terdam, Mathenesserlaan 464a Rotterdam met b.v. de woorden: vóór bisschop Si- bisschojT Bisschop Simonis (69) De benoeming van dr. Simonis tot Rotterdam brengt vele ge- I moederen in beweging. Deze zorg van n w V3n 'rs V(?len om het heil van de Kerk is zeker Den Haag. te prjjzen Toch hebben al deze priesters r. en leken die zo fel tegen deze benoeming bisschop Simonis (iU) Zldl niet «>ns afgevraagd of z»j i zich niet kunnen vergissen en de moge- Als ze mij in plaats van dr. Simo- 1 lijkheid wel eens zou kunnen zijn, dat nia tot bisschop van Rotterdam hadden wij over enkele jaren rullen roggen minderheid, zelfs i ling, afwijkende meningen had. Kunnen de dekens, pastores en anderen van het bisdom Rotterdam dus niet een kataly sator zijn in een proces dat tot een nieu we bewustwording van het christen-zijn 1 :dt? Het schrijven van de heer J. H Maag in uw blad van 4 januari j.l. begint met de zin: „Het oude jaar heeft zijn beste nieuws voor het laatst bewaard". Ik ben van mening dat i.e. dit „beste" tenminste door „meest dubieuze" en liefst door „slechtste" moet worden vervangen. Inzake mijn afwijzing van de benoe ming van de heer Simonis heb ik al aan het kapittel van het bisdom Rotterdam, met doorslag aan de heer Simonis. ge schreven. Ik vind het niet nodig thans op de controverse in te gaan, behoudens mijn verlangen enig tegenwicht te geven tegen de neerbuigende teneur van niet weinig door u gepubliceerde reacties. A. M. P»rfc*m, D«i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7