We zullen kentering in economie niet zo gemakkelijk doorkomen TWEEDE MOORDPOGING WERD „X" NOODLOTTIG Na meer dan 15.000 manuren oplossing van wurgmoord Van klooster naar politieke commune Drs. G. Brouwers KRACHT VAN GULDEN IS IN GEVAAR Gratis reizen "W5 MINISTER SCHUT: Geld geen knelpunt j^arcjjnaaj bij de woningbouw Yisjinski verdedigt Minister wil best blijven Politieagent verdacht van autodiefstal Poolse volk DONDERDAG 7 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DELFT. Nadat een recherche team van dertig man ruim 15.120 manuren in touw is geweest, is gisteren, door de arrestatie van de 25-jarige J. C. K. uit Delft, verkoper van huishoudelijke arti kelen, een eind gekomen aan het bijna uitzichtloos lijkende onder zoek naar de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen-Höl- scher. Met de arrestatie is tevens een einde gekomen aan de steeds groter wordende onrust in de Delftse nieuwbouwwijken, waar de laatste weken veel vrouwen 's avonds niet alleen thuis durf den te zijn. In de afgelopen zes weken zijn door de Delftse recherche, aangevuld met (Van een onzer verslaggevers) In opdracht van de stichting Nederlandse Priester-religieuzen heeft de benedictijn dom. A. Nuy voor het Kaski vorig jaar een onderzoek verricht onder de 22 nieuwe leefgroepen van priester-religieuzen in Amsterdam. Delft, Geleen, Nijmegen, Tilburg, Utrecht en elders: franciscanen, kapucijnen, norbertijnen, passionisten en anderen. Het resultaat is vastgelegd in een verslag van rond 50 bladzijden, dat gisteren is gepresenteerd. Daarbij is do nadruk gelegd op het feit, dat het hier een eerste oriënterend onderzoek betreft van een nog jong verschijnsel de oudste groepen bestaan pas vier jaar dat volop in de experimentele faze verkeert. Onderzoek naar religieus leven in Nederland collega's uit Leiden, Den Haag en Rotterdam, bergen werk verzet. Naar aanleiding van de televisieoproepen kort na de moord en kortgeleden op nieuw kwamen in totaal, met de mon delinge erbij, 711 tips binnen en 230 brieven. De recherche heeft 150 ver in verband met de moord zijn ge hoord. Er werden reeds 2482 kaarten met allerlei gegevens afgewerkt. Tot gisteren waren er nog 434 kaarten over, waaronder die van J. C. K. zijn nleidir tips van mensen die meenden van mijnheer X die van K te hebben herkend. Mocht K gisteren niet zijn gearresteerd dan had hij een dezer dagen de recherche thuis op bezoek gekregen. Niet alleen heeft K. de rechercheurs soms meer dan 16 uur per dag laten werken, maar hij heeft ook tal van andere personen omvangrijke werk zaamheden bezorgd. Zo heeft de stemdeskundige prof. dr. J. F. Schouten van het instituut voor perceptie-on derzoek in Eindhoven zich op verzoek van de Delftse politie gebogen over de verschillende bandjes die er waren gemaakt van de stem van mijnheer X. Globaal genomen heeft deze kunnen vaststellen dat verschillende telefoon gesprekken inderdaad door een en de zelfde man zijn gevoerd. Naar aanlei ding van geruchten als zou de Rotter damse politie een telefoontje hebben deelde ook de moord op de Rotter damse taxichauffeur te hebben ge pleegd. deelde prof. Schouten mee. dat hij het geluidsbandje had vergeleken Wessel, officier van justit; het arrondissement Den Haag memo reerde gisteravond tijdens de perscon ferentie, die door de Delftse politie werd belegd, dat de Delftse moord zaak de bevolking op een tragische manier heeft beziggehouden. Hij complimenteerde de sollet an buiten Delft, die i Het verschijnsel is zeer verschillend an inhoud en vorm, en met kenmerken ■an moeilijk grijpbare vluchtigheid en ■rijblijvendheid. Een andere beperking s, dat de veel talrijker leefgroepen van vrouwelijke religieuzen niet in deze op dracht werden betrokken, terwijl het hier voorts gaat om een sociologisch onderzoek over een materie waar feite lijk de theologische dimensie die er vrijwel in ontbreekt voorop zou be stelling van de priester-religie een klein onderdeel zijn van d opgeni andere .al en dat na best ijn mening de s aldus prof. Schouten. Daai het onderzoek De medewerking van de bekende Utrechtse paragnost Croiset heeft geen werkelijke bijdrage aan het on derzoek opgeleverd. De gegevens over de mogelijke dader blijken achteraf in geen enkele verhouding te staan tot de werkelijkheid. Opluchting onder de Delftse burgerij, na de oplossing van de wurgmoord op Ada Lansbergen maar ook opluchting bij J. C. K, die volgens de recherche blij was de bekentenis uiteindelijk t hebben gedaan. Naar verluidt zoude loop van woensdag met K. hebben gesproken, waarna snel de I :ongregaties worden ondernomen zicht op de toekomst te krijgen, gebeurt op brede schaal ook door waartegenover de leefgro< een breuk met het verl< e betekenef,. rt weinig zullen kunnen „Voor mij betekent wat hier gebeurt zeker niet de vernieuwing die wij zoe- (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Er is volgens drs. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, een goede kans dat in 1971 een breuk in de conjunctuur zal ontstaan. In zijn traditioneel nieuw jaarsartikel in Economisch-Statistische Berichten waarschuwt hij ervoor, dat we deze kentering niet zo gemakkelijk zulien doorkomen als in het verleden wel het geval is geweest. Het is moeilijk voorspellingen te doen, zo erkent drs. Brouwers. Eind 1962 verwachtte ieder een teruggang in de conjunctuur, maar via een loongolf in de herfst van 1963 zeilden we voor een krachtige inflatiebries of er geen vuiltje aan de lucht was. In 1967/'68 vielen we even terug in een niet in alle opzichten aangename luwte. Daarna ging het weer driftig verder. En nu zitten we wat wiebelig op een nieuwe top en de vraag de komende jaren even onbezorgd doorkruisen als het achter ons liggende decennium. veilige flank van de onstuimige stroom beweging van het economische leven. Wij waren beter bestand tegen de conjunc tuur dan onze nabuurlanden. Dit voor deel is beziig te verkeren in het tegen deel. De signalen, van het kostenverloop en de betalingsbalans staan op rood Sedert 1962 zijn in de verwerkende in dustrie de loonkosten per eenheid pro- dukt aanzienlijk me nu hoger dan normaal, con- Rrouwers. De prijsstijging de 5 procent irdbaar leek, se en. Ook de rente is met het dubbele van vroegere 4 a 5 procent niet uitzonder- k meer. Men went aan alles, aldus de *r Brouwers, maar een nog hoger peil •n deze cijfers zou er toch wat itastrofeachtig uit gaan zien. Er is dus n zekere grens bereikt. Voorspellingen in riskant, maar de soliditeit van de tiendaagse conjunctuur lijkt geringer «n in de zestiger jaren. Overal in Europa lijkt de investerings- eiging af te nemen. Intussen gaat de ondedans van lonen en prijzen onver- voort. Het hangt van de span- tussen kosten en opbrengsten af >ment hij tot een breuk in de r zal leiden. Dat zou wel eens kunnen zijn. Europees gezien n het verleden steeds aan de ivelk ADVERTENTIE 2 januaridagen op uw 65+kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag: of zaterdag die past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart echtpaar jaarkaart echtpaar Legitimatie en pasfoto f 20.- f 30.- 50.- i' 75.- ^-v ■y voordelig uit met NS gelijk aan die in het buitenland. En het Nedei- landse loonpeil dreigt, zelfs met inacht neming van de recehte regeringsmaat regelen, in 1971 opnieuw op onze concur renten uit te lopen. Buitenbeentje Deze bewegmg, zo vervolgt drs. Brouwers, komt door de algemene over- besteding van de laatste jaren. Ook wal het tekort op de betalingsbalans betreft, dreigt- Nederland een buitenbeentje te andere lan Ons jterke valuta. Het geloof hieraan kan echter vlot vervagen, zo waarschuwt de heer Brouwers. De schaarste aan liquidi teit, die dan plotseling zou ontstaan, zou ons los van de internationale conjunctuur wel eens een aparte nationale terugslag kunnen leveren. Men moet oveT de consequenties van een recessie niet te lichtvaardig denken, schrijft de heer Brouwers. Eertijds be schouwde men haar als een rust- en herstelperiode, waarin men saneerde en nieuwe krachten opdeed. Men heeft nu meer begrip voor degenen, die er met hun bestaan voor plegen te betalen. Met de welvaart wijzigen zich onze zeden Een lichte recessie heeft nu hetzelfde sociaal-politieke effect dat vroeger een zware recessie had. Wij kunnen ons dan ook niet bepalen tot de lijdelijke ver zuchting, dat wij op het punt van de inflatie kennelijk in een^ impasse zijn. Wij moeten de cijfercombinatie voor een stabiele groei zien te vinden. Welzijn De heer Brouwers wijst in zijn artike op het verzet tegen de consumptie maatschappij, dat zich thans mantles teert. Men wenst niet meer welvaar' maar meer welzijn. Een Nederlanders heeft lanj noeg aan eten en drink< van de huishouding, telt i spelen. Dat betekent echter niet rrnm- maar meer consumptie, zij het vai hogere kwaliteit. Dit betekent dut neer produktie, bedrijven. Er zal immers minder ar beidstijd kunnen worden besteed aan het behoud en voor de huidige massa toch ook nog wel aan de uitbreiding de i riële i Centraal in de nieuwe behoeftenschaal staan de wooncultuur en de daarmee ver bonden infrastructuur. Voor het gees tesoog rijst het beeld van een gevarieer de stad op, opgenomen in het landschap met vele bomen. Zal het een fata mor gana blijven? Wel als de inflatie juist op dit terrein haar losbandigste triomfen blijft vieren. Pas als die inflatie (jaar lijkse prijsstijging van de woningen met 10 procent) is bedwongen, zal een stede- bouw, die past bij het nieuwe consumptie patroon een praktische propositie zijn geworden, aldus drs. Brouwers. de Hoverhome, een lucht- zaravan, die op de komende n-RAI in Amsterdam te zien Deze earavantentoonstelling rden gehouden van 22 tot en met 31 januari. ken", zei hij, al sloot hij de mogelijk heid niet uit de wellicht hier en daai toch aanzetten te vinden zijn tot een poging daartoe. Hij wilde echter graag de experimenten alle kansen blijven geven. Grondige kritiek werd voorts geleverd door de carmeliet drs wel het verslag De meeste van de 157 leden van dr 22 groepen, variërend in grootte van 3 tot 16 man. en in leeftijd van 19 tot 53 jaar. onderhouden nog wel contact met confraters uit de gemeenschap van hun afkomst. Soms nemen zij zelfs deel aan het bestuur daarvan, maar overwe gend zetten zij zich toch radicaal af tegen ..het oude klooster", dat enerzijds fungeerde ..als een uitstekend hotel met goede tafel" maar anderzijds „een gro te. uiterlijk geüniformeerde gemeen schappelijkheid was. dezelfde kledin*. dagorde, oefenigingen en praktijk» waar men in feite toch gemakkelijk ark grote individualist langs elkaar ||Mr kon leven". In de nieuwe leefgroepen zoekt men in plaats van de gemeenschappelijkheid van velen, de gemeenzaamheid met weinigen, zonder de (juridische) regels, zonder oversten, zonder vaste praktijken (vaak ook niet wat gebed en bezinning betreft). Geloften en professie hebben in de oude vorm afgedaan. Professie wordt nu gezien als trouw tegenover de (klei ne) groep. De begrippen armoede, zui verheid en gehoorzaamheid probeert men een nieuwe betekenis te geven, al blijft het verslag in gebreke de sfeer te schetsen waarop dat in de groepen wordt beleefd. De helft van de groepen wordt op geen enkele manier door der den begeleid. En uit vrees opnieuw „ingekapseld" te worden, stelt men zich vaak ook bewust geheel afzijdig op van de bestaande kerk- en parochiestruc- zelfgenoegzaamheid. anderen functioneren, ook al leeft de wens om „open huis" te bieden, sterk. „Het eerst nodige lijkt dan ook. dat zij kunnen worden bewogen zich ook zelf bloot te stellen aan kritiek, zoals zij die in ruime mate op alle traditionelen hebben. Want de groepen mogen zich dan uitermate onbezorgd opstellen over eigen toekomst („we zien wel wat ,er van komt"): voor de kerk dient het religieuze leven toch gered te worden", meende dr. van Montfoort. Als nu de groepen zich kerkelijk- instiutioneel nogal vrijblijvend opstel len: wat doen zij dan wel? dat hangl er van af: er zijn gif c verschillen. Veel leden (60) zijn student, oorspronkelijk theologie, naar men mag aannemen, weinig of geen neiging om zich priester tot te laten wijden en vaak inmiddels al zwenkend naar ande re studierichtingen. Een viertal groepen (30 leden) doet als priesterteam recht streeks pastoraal werk en modelleert daarbij als het ware een pastorie-nieu- we-stijl. Enkele groepen richten zich helemaal op de arbeidende mens, ande ren bestaan duidelijk uit intellectuelen, die studeren of doceren. Er zijn homo gene en heterogene groepen, er zijn politiek zeer linkse en ook a-politieke, eigenlijk geen peil op te trekken. ook al niet omdat dom Nuy vrijw alleen over het denken - de groepen vertelt. ~t ~t ~M lijks over hun doen. parlementaire redactie) DEN HAAG Geld vormt geen knelpunt bij de woningbouw. Dit verklaarde minister Schut gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. „Mijn ervaring is dat het geld in voldoende mate voor woningbouw beschikbaar komt. Hel achterblijven van de woningbouwproduktie moet dan ook niet worden geweten aan een kapitaaltekort. De oorzaken van de stagnatie in de produktie liggen meer in een onvoldoende planning en continuïteit en in de gespannen arbeidsmarkt. De woningbouwproduktie in 1970 zal op rond 116.000 woningen uitkomen", aldus de minister. I gedaald. Momenteel wordt minder in massale hoogbouw gewerkt en wordt meer variatie toegepast. Ook hierdoor I wordt de produktie beïnvloed. had geen klagen over de medewerking van institutionele beleggingen, maar we moeten proberen nog meer geldbronnen aan te boren, zei hij. De minister liet zich niet uit over de vraag of het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds in deze meer kan deen, maar wel zei hij dat het fonds hem niet in de steek had gelaten. Ook liet minister Schut weten dat hij best in een nieuw kabinet wil terugko men. Hij trok .vergelijkingen tussen de hoge woningproduktic van 1967 en de teruglopende produktie van 1970. Kwa men in 1967 127.500 woningen gereed, vorig jaar waren dat er naar schatting 116.000. Maar de minister bestreed dat het hoge cijfer van 1967 het effect was van het beleid Bogaers In dat jaar moe ten de conjunctuur voldoende aanbod van bouwvakkers en het mooie bouw- weer sterke invloed hebben gehad op de produktie. In de vierjarige kabinetsperiode over schrijdt het aantal in aanbouw genomen woningen de 500.000. In die vier jaren is de gemiddelde arbeldsbezetting op de bouwwerken met elf procent opgelopen, maar is het aantal produktieve uren per werknemer met 12 percent gedaald. De arbeidsproduktiviteit is met zes percent gestegen. De kwaliteit van de woningen is belangrijk toegenomen. In die vier jaar is de produktie echter met negen percent 25-jarige Ir olit rslaggevers) Amsterdam is denking van autodiefstal, heeft inmiddels bekend. Via manipula ties met zijn als gestolen opgegeven rij en legitimatiebewijs wist hij de wagen, die hij ontvreemdde uit de garage waar hij 's avonds een bijverdienste had. door Al zijn moeite leverde hem slechts 2000 gulden op. Hij viel door de mand toen de betrokken auto bij een routine controle door de grensbewakers bij het Limburgse Vaals werd aangehouden. Een oplettende marechaussee consta teerde, dat het op het kentekenbewijs aangegeven chassisnummer niet klopte Nader onderzoek wees uit dat de poli tieagent (die vier dienstjaren had) zowel de nummerplaten als het kentekenbe wijs van de wagen had vervalst. De doorverkopers, de auto is in totaal vier maal van de hand gedaan voor dat de diefstal werd ontdekt, zijn allen te goe- WARCHAU( AFP-AP-Reuter) Kar dinaal Yisjinski, primaat van Polen heeft opnieuw de rechten van het indi vidu in Polen verdedigd. Vanaf de kan sel van de St.-Janskathedraal in War- chau veroordeelde de primaat het ge weld als middel van de regering en verzette hij zich tegen de doodstraf zijnde in tegenspraak met Gods wet- In een verwijzing naar de bloedige onlusten die zich eind vorig jaar in de Baltische havensteden voordeden, wees kardinaal Visjinski het beleid van de autoriteiten van de hand en met name de instructies die aan de ordetroepen waren gegeven de uiterste middelen te gebruiken om de rust te herstellen. „In elke samenleving", aldus de kardinaal, „moeten de consignes die aan de verte genwoordigers van het gezag worden gegeven binnen de limiet blijven van liet respect voor dc mens, zelfs al ver dient die mens het dan gestraft te worden". Het Poolse partijblad Trybuna Mazo- wiecka heeft woensdag de onlangs af gezette partijleiding onder Gomulka be schuldigd van „ernstige schendingen van de Leninistische principes van het partijleven". Deze woordkeus betekent itische jargon de de leiding In de Poolse havenstad Gdansk zou den 3000 werfarbeiders uit protest te gen de arrestaties tijdens de bloedige rellen van december in staking zijn gegaan. Dit meldt het Stockholmse Af-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5