Geef waterschappen taak bij bescherming milieu ANGSTIGE UREN VOOR SJOUKJE Leiden moet zuigkracht koopcentra voorblijven es in Gaatj iis maken „Offer parkeerruimte, stimuleer bus en taxi* Wiener Eisrevue maakt uitbundig entree in Leidsé Groenöórdhal 55 „Reconstructie maakte de Rijndijk niet veiliger LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JANUARI 1971 LEIDEN Sjoukje Dijkstra heeft angstige uren beleefd voor de première van de Wiener Eisrevue, waarin de voormalige wereld- (driemaal), europees- (vijfmaal) en olympisch kampioene als gastster optrad. De te serveren „Cocktail" dreigde een bittere dronk te rullen worden. Terwijl voor de glimmende piste enige flora werd aangebracht, verscheen vanachter de coulissen de in een blauw toiletje gestoken toprydster. Geconcentreerd om de voor haar vreemde baan te verkennen. Na opvallend lang met uiterste precisie en voorzichtigheid te hebben rondgecirkeld durfde ze enkele sprongen aan. Soepel zette ze aan, de spanning van zich af werpend, maar tot haar schrik bemerkte ze dat ze by het neerkomen even bleef haken, het evenwicht welhaast volkomen verliezend. De zwakke plek werd nog I eens bekeken. I Nog eens werd het broze gedeelte be- proefd, maar opnieuw wankelde Sjoukje I even; schoonheidsfoutjes, die zy zich. als de grote attractie op de gala-avond, niet kon permitteren. Zo mogeiyk nog hulpelozer stond de Amstelveense te kijken toen zij ook elders oneffenheden bespeurde. De Weense ysmakers, mach teloos toeziend vanaf de kant en de korte uren, die scheidden van de ouver ture van de Wiener IJsrevue met zorg verbijdend, wisten geen antwoord te ge- t op de kritiek, die uit de ogen van hun vedette sprak. Risico's De grote sterren uit de ijsrevue; tijdens hun rondrit Sjoukje Dijkstra en Ron Mc Kenzie. De vriendelijkheid van de schaatskonin- gin uit „Holiday on ice" was als sneeuw voor de zon verdwenen. Korte tijd ove rigens, want de teleurstelling werd snel verwerkt, al zou Sjoukje tijdens het nuttigen van een uitsmijter nog enkele malen uiting geven van haar verstoorde „vakantiegenoegens". „Als ik had ge sprongen stond ik plotseling stil. Je liep gewoon het risico ie enkels te breken. Ik sprong recht in de gaten. Zou het ijs harder zijn dan zou het nog gevaarlijker zijn geworden. Zo'n slechte baan heb ik nog nooit meegemaakt. Het zal nog wel twee dagen duren voor het ijs in goede conditie is." Het rijden voor eigen pu bliek is voor Sjoukje Dijkstra niet op een fiasco uitgelopen, 's Avonds toen zij haar „kuur" met olympische toortsen in de hand met een sprong door een papieren wand aanving, was de desillusie vergeten. Praag: 14.000 Sjoukje, die ook in Heerenveen en Gro ningen nog zal optreden (aanvankelijk zou alleen de Groenoordhal worden aan gedaan) en nu al zo'n zeseneenhalf jaar de ene ijsvakantie na de andere beleeft, komt aan een werkelijke onderbreking van haar werk nauwelijks toe. „Soms De Wiener IJsrevue is op de eerste plaats een show met veel gefonkel dank zij duizenden glazen steentjes.. heb ik maar drie weken vakantie." Daarentegen eist de training minimale tijd op; „Iedere show is een training op zich. Toen ik nog aan wedstrijden deel nam trainde ik zes uur per dag. Maar nu treed ik zo vaak op dat je het niet meer nodig hebt. In Praag, waar we juist voor Kerstmis waren, was het iedere avond uitverkocht. Dat beteken de iedere avond 14.000 bezoekers. Het zijn dan steeds hoogtepunten voor je. Concurrentie is er niet meer bij. Je bent opgenomen in een geheel. Als je steeds moet vechten om nummer één te blij ven dan zou je er aan kapot gaan. Anders is het als je voor eigen publiek rijdt. In oktober was dat in Leeuwarden voor het laatst. De eerste dagen ben je altijd wat zenuwachtig. De mensen zien je zelden en hebben je alleen maar op de teevee aan het werk gezien. Ze willen nu wel eens zien hoe je er life uitziet." Dat gold ook voor de honderden, die gistermiddag achter de Groenoordhal Sjoukje Dijkstra zagen neerstrijken op de sneeuwdeken, na haar vlucht in een helicopter. Jong K G zou haar daarna voorgaan naar de Vergulden Turk waar Arie Westgeest Sjoukje Dijkstra de par tituur van de zgn. „Sjoukemars" zou overhandigen en „volkomen verrast" zijn nieuwste produkt vanachter de plano ten gehore bracht. VOORZITTER KVK WAARSCHUWT: Boskoopse jeugd op de schaats LEIDEN - Gisteravond beleefde Lei den de première van de Wiener Eisre vue. Een goede premièreondanks alle foutjes die er hier en daar inslopen. Een klaterend applaus klonk op toen de eer ste leden van de balletgroep op het ijs kwamen. De geweldige kostuums ont lokten bij vele toeschouwers kreten ra» verbazing. In de ouverture werden de solisten aan het publiek voorgesteld. Hierna begon men met de mini-musicals. De eerste was „Een dag in Parijs"- Grote hoedendozen kwamen het ys op rijden en daaruit kwamen ineens da. liaf-- tallige midinettes tevoorschijn. Het bal let liet hier goed zien wat het is om met een groep van bijna veertig mensen toch alle bewegingen zo te verdelen dat het publiek geen rommelige indruk krijgt. De solo bij dit de manier van rijden van Sjoukje en de Na een wat lange pauze (om het ijs weer werd gereden andere vrouwelijke solistes. Sjoukje's i in een goede conditie te brengen) begon door de ondeugende Nora Bari. Zij kür straalt nog steeds een zekere kracht j de tweede helft van het programma bracht het typisch vrij en een tikkeltje uit. De sprongen die zij maakt doen even feestelijk als de eerste geëindigd brutaal, iets wat men van een Frans niet onder voor die van haar mannelijke was. Men kwam terecht op een gewei naaistertje verwacht, heel goed tot uit- collega's. Het publiek vond het enorm dig zigeunerfeest waar weer de bont drukking. En toen kwam Ronnie Mc. jammer, dat dit optreden niet wat lan- gekleurde kostuums de hoofdrol speel- Kenzie. Hij imponeerde vooral door de ger duurde. den. Na deze Fiesta volgde een komiek geweldige hoge sprongen die hij ook op intermezzo. Het ontbrak echt niet aan deze vloer wist te maken. Maar behalve Een komisch stukje in de show was „De vrolijke, speelse nummers in deze show. zijn techniek heeft hij ook een geweldige Bloem uit het Morgenland". De „dikke De gChot die nu op het ijs verscheen show die hem naast Sjoukje de ster van pasja" de avond maakte. Ja. Sjoukje, het publiek heeft in het eerste gedeelte van de show lang op haar moeten wachten, maar eindelijk daar was ze dan. Tussen twee olym pische vuren door kwam ze met een muze sprong het ijs op. Krachtige kür Ondanks al het onvermijdelijk gladde gepolijste van een ijsrevue, is er nog steeds een groot verschil te zien tussen AZC behaalde knappe remise tegen Hong aren Na een sprookje, dat wat leek op de prinses met de kikker, werd het publiek ineens met de huidige tijd geconfron teerd. Hair-achtige muziek klonk door de hal en op de achtergrond verscheen ineens een grote reclame voor stereo recorders. Deze reclame was ingebouwd in een party maar werkte toch wel sto rend. De party zelf bleek een fijn feest waar iedereen kon dansen wat hij wilde. r erd op sublieme wijze vertolkt maakte het wel heel bont. door Duncan Whaley. Zijn tegenspeel ster in dit nummer was Rusti Kil?, een soort ijs-Dolle Mina. Na dit komische intermezzo volgde een wat romantischer deel van het programma „Venetiaanse nachten". Hierin 'vielen vooral Annette Gardiner en haar partner Allen Glen op. Zij hebben een perfecte stijl en zijn goed op elkaar ingespeeld. Na hen kwam Milena. Het mannelijke deel van het publiek hield even de adem in en ergens hoog achter uit de zaal klonk een waarderend gemompel. Wat deze rjjdster af en toe te kort kwam door wat slordig rijden werd goed ge maakt door haar verschijning. In de grootse carnavalsoptocht voor de pauze hebben de makers van de kostuums en de leiders van de balletgroep hun talen ten volledig tot ontplooiing gebracht. Natuurlijk namen aan deze carnavalsop tocht weer alle solisten deel. sen die op de vluchtroute zaten. En dan was er nog die „persfotograaf", die ont zettend werd geplaagd door het dans paar dat hem steeds maar zijn appara tuur afnam en hem naderhand nog over het ijs slingerde ook. Arme jongen, dacht menigeen. Maar die arme jongen doet dit avond aan avond. Het is zijn nummer in de revue. Vlak voor de finale trad Sjoukje nog eenmaal op. Het was zonder meer goed. Erg goed zelfs. Weer kreeg het publiek l enkele van haar beroemde sprongen te j zien. Het is verbazingwekkend hoe zij nog zo'n hoogte kan bereiken op een baan die stukken kleiner is dan waar zij voor haar wedstrijden op reed. Toen was het tijd voor de finale. De Blauwe Donau van Strauss. Heel fijn van aankleding en belichting was dit laatste nummer, waarbij alles voortdurend in een blauw licht gezet werd. De bloemen werden aangeboden en iedereen reed nog de laatste rondjes om te laten zien dat ze er allemaal weer waren. Oververmoeid waarschijnlijk, maar met een onvermoeibare glimlach namen de artiesten afscheid van het pu bliek. Het publiek dat genoten heeft van een geweldige show, feestelijk in alle opzichten. Muziek, leiding en artiesten, het was allemaal even leuk. BOSKOOP - Woensdagmiddag werden door de ysclub Otweg schaatswedstrijden voor de jeugd georganiseerd. Met groot enthousiasme streden de deelnemers om de fraaie pryzen. De resultaten waren: jongens 8-10 jaar; 1. Cok Verweij; 2. Wim Schakel; 3. Sieg- frief Zuher; 4. Theo van Gelderen. Jongens 11-13 jaar 1. Chris de Bruin; 2. Vincent de Rooij; 3. Addie Verlaan; 4. Fred Verlaan. Meisjes 8-10 jaar: 1. Helma Dekker; 2. Marion de Kwaadsteniet; 3. Talina van Gelderen; 4. Lija Streng. Meisjes 10-12 jaar: 1. Marianne Korten- Noodzakelijk hoef; 2. Helma Kuyf3 Margo Looman; korte termijn LEIDEN Het ontstaan van „koopcentra" in de onmiddellijke om geving van Leiden is een bedreiging voor de aantrekkelijkheid van de Leidse binnenstad als koop- en recreatiecentrum. In dit verband waar schuwde de voorzitter van de Kamer van Koophandel gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak, dat er dringend maatregelen nodig zijn om het gevaar te keren. Die maatregelen moeten ook op korte termijn te ver wezenlijken zijn. Daarbij is, aldus de heer Koningsveld, behalve het scheppen van pro menades en verkeersvrije zones, het opofferen van bestaande par keerruimte onvermijdelijk en het bevorderen van het openbaar vervoer meer dan wenselijk. Vera Stolk. De apen Van verscheidene kanten hadden we al gehoord: Waar blijven ze nou, de apen? Daar waren ze dan. vier Chimpansees helemaal gestoken in ijshockey-tenue. Ze waren alle vier zenuwachtig en na een poosje wat „ijshockey" gespeeld te hebben kregen de oudste twee er genoeg van en vluchtten met hun sticks het publiek in. Tot ontsteltenis van de men- Mevr. Gallas opent zaterdag Het Baarthuis ALPHEN - Mevrouw H. Gallas-Dort- land. de echtgenote van de burgemees ter, opent zaterdagmiddag om drie uur in de Hoofdstraat het creatief centrum van de stichting „Expressie '70", dat „Het Baarthuis" gaat heten ter herinne- BOSKOOP, 6 januari. veiling-Forsythia ring aan de familie Baart, die in ditkwaliteit I 70-75; idem II 51-55-61; idem ruim honderdjarige pand een boekhan- III 35-38; idem IV 14-17; idem per bos del heeft gedreven. 95. Huldigingscomité te Lisse ontvangt vele reacties LISSE/LEIDÉN Bij het deze week te Lisse de geboorteplaats van de nieuw benoemde bisschop van Rotterdam, dr. A. Simonis) in het leven geroepen hul digingscomité stromen de reacties thans binnen. Uit het gehele land van Hee reveen tot Limburg worden zeer vele blijken van meeleven ontvangen. De meeste reacties zijn tot nu toe ge paard gegaan met stortingen op de re kening Cadeau Bisschop Simonis, of met talrijke toezeggingen, zo deelt men ons mede. Ook uit de laatste parochie van kapelaan Simonis in Den Haag heeft het comité leuke rëacties ontvan gen. Degenen die een bijdrage wensen te ge ven voor een geschenk aan dr. Simonis kunnen dit doen op rekening „Cadeau Bisschop Simonis" bij de Algemene Bank Nederland te Lisse, rekeningnummer 56 80 34 228, of door storting op het postgironummer van deze instelling no. 3951. ALPHEN AAN DEN RIJN Op een byzonder knappe wijze heeft AZC gis teravond ln zwembad De Dillen slag ge leverd met Egri Dosza. De Hongaren, met drie internationals naar Nederland gekomen, konden slechts in een aller laatste vertwijfelde poging naast de AJ- phenaren komen. Het 7-7 gelijkspel is een prestatie van formaat vooral als men bekijkt dat dezelfde ploeg afgelo pen weekinde de Nederlandse kampioen de Robben tot een figurant degradeerde. Het is een bijzonder spannende wedstrijd geworden waarin de Hongaren voor de openingstreffer zorgden. De angst voor een spoedige grote afstand bleek onge grond toen Kees van de Broek AZC de gelijkmaker bezorgde. Wat niemand voor de wedstrijd voor mogelijk had gehouden gebeurde. Hans 't Hart zorgde ervoor dat AZC een voorsprong nam. De Hongaren lieten zich echter ook niet onbetuigd Ze zetten waartegen kon richten. Het leverde Egri Dosza de gelijkmaker op. Duidelijk bleek nu dat AZC de laatste tijd vooral mentaal een stuk sterker is geworden. Met een man minder presteerde het door Kees v. d. Broek een 3-2 voorsprong te nemen. Maar weer kwamen de Hongaren, even eens met e enman minder gelijk. Vlak voor het einde van de eerste speelhelfl zett# Wim Verhagen met een afstands schot AZrr -*eer op een voorsprong. In de tweede speelhelft. leek AZC. nadat de Hongaren eerst nog voor de gelijk maker hadden gezorgd, recht op een zege af te stevenen. Rudi de Hey en Wim Verhagen voerden de score op tot 6-4. De Hongaren wisten echter van geen wijken Mede omdat de Alphenaren beheer bijna al hun kruit hadden verschoten gaan" kon Egri Dosza inlopen en zelfs de tref fer van Kees v. d. Broek bleek niet vol ..Sinds doende voor de volle winst. instellingen, die zich hebben bezigge VOORZITTER KVK VOOR RIJNLAND: LEIDEN Naar bestuursvorm en functie zijn de waterschappen bij I f«" d? "al"*™alitelt' z° is sebla" l voepUn-id van een lUchtemvem>g;SSchap i_c.il/uin J ken- dat de bestrijding van de veront- zou daarbij uiteraard onmisbaar zyn. Uitstek geschikt om, in het kader van het milieubeheer, te waken over reinigjng van het oppervlaktewater zeer Met de aldus verkregen middelen zouden de kwaliteit van het oppervlaktewater. Wanneer bovendien - op voor- goed past in de waterschapstructuur zuiveringsactiviteiten kunnen worden beeld van de waterschappen - technisch-organisatorisch hanteerbare Zou net geen aanbeveling verdienen ondernomen. Of daarmee ook de plaats uitvoering vair een of mier parkCTr- garages sneller in zicht zullen komen, achtte hy een vraag, waarop het ant woord helaas nog uitblijft. Het ontwarren van de verkeerskluwen in de Leidse binnenstad, had de heer Koningsveld eerder in zijn voordracht een „nog steeds voor vrijwel alle belang hebbenden frustrerende aangelegenheid" genoemd. Er zal, door de centrumfunctie van de city, een groot verkeersaanbod blijven. De hoop dat door uitbreiding van de „blauwe zone" waarvoor de Kamer reeds eerder heeft gepleit het lang- parkeren op efficiënte wtjze kan worden voorkomen, lijkt niet overeen te stemmen met de verwachtingen die men daar omtrent had. „Het manipuleren met parkeerschijven neemt steeds meer toe," 9telde de spreker vast, „zodat de uit breiding van de parkeermeterzone on- 'eijj^elijk bëvc vorderen van het open- /an-rail-~als bus- - het typisch lokaal gericht taxi- (en zo mogelijk, „buxi"-) vervoer, dat hij als essentieel aanmerk te. Frequentie, accommodatie en tarie ven zullen dan echter een groter pu bliek dan thans moeten aanmoedigen. In dit verband meent de heer Konings veld dat het nut zou kunnen hebben, op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de motieven om aan eigen vervoer de voorkeur te geven boven een (eventueel) verbeterd openbaar vervoer. De uitkomsten van zo'n onderzoek zou den zeer waardevolle gegevens kunnen opleveren voor het ondernemersbeleld in de verroerssector. voor het overheids beleid by wegen- en verkeersplanning, bij het scheppen van parkeer-accommo- datie, bij subsidieverlening en zelfs by een mogelyke fiscale bevoordeling van het openbaar vervoer. Voorzitter KvK klaagt: -o - - e gaan gebruiken bij de bestrijding van ue toezicht op de uitvoering van taak en bevoegdheid van een luc.itzuive- iuchtver0ntreiniging?, vroeg de spreker ringSSChap aan een gewest Op te dragen zieh af „In beide gevallen heeft men Sprekend over „de bedreiging van het evenwicht tussen de mens en met vervuilers te maken", zijn milieu", ontwikkelde de heer A. Koningsveld - voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland - in zijn nieuwjaars toespraak deze suggestie als een variant op de visie van zijn Goudse collega om het „groene hart" van de randstad door gewestelijke sa menwerking te beveiligen. aar »e\vest Samenwerking rijk-provincie noodzakelijk LEIDEN De verbetering van de Hoge Rijndijk tot een driebaansweg met een beter uitzicht door verla ging van de brughoofden zou voor een overwegend lokaal verkeer tus sen de gemeenten die aan deze weg zijn gelegen een welkome op lossing kunnen zijn. Voor de weg gebruiker in het doorgaande ver keer op deze rijksweg zal ze, aldus de voorzitter van de K.v.K. voor Rijnland, het risico slechts vergro- Genoodzaakt door het vooruitzicht, dat deze onhoudbare toestand bij de huidige stand van zaken nog een reeks van ja- Lucht-schap Het is een afgerond en welomschreven doel dat voldoende sterke en.otionele elementen heeft om een levendige be langstelling in brede kring te wekken en een aantal capabele mensen tot een bestuuriyke medeverantwoordelijkheid bereid te doen zijn. Wanneer een inde ling in technisch-organisatorisch han teerbare, homogene regio's mogelijk zou blijken en tezelfdertijd een parallele ontwikkeling in de gewestvorming zou kunnen worden gerealiseerd, zou het denkbaar zijn het toezicht op de uitvoe- de koeten zou door «ng van taak en bevoegdheid van een die de centrale overheid gedragen kunnen uchtzuiveringssehap aan een gewest op te J mede betrokken werden in de bestuurs- worden. Daarnaast zouden heffingen e dragen taak. Het zou dan ook niet verstandig aan de vervuilers moeten worden opge- Het is een aantrekkelijke gedachte dat zijn de bestaande structuur af te breken, legd. ervan uitgaande dat voor elke men binnen afzienbare tijd gewestelijk Men zou kunnen denken aan luchtzui veringsschappen voor gebieden die te overzien zijn en qua problematiek ho mogeniteit bezitten. Het algemeen be lang en het individuele belang zouden, De heer Koningsveld stelde vast dat i houden met de beveiliging van de sa- algemeen in Nederland de overtuiging menleving tegen omstandigheden, die veld wint, dat decentralisatie van het haar bedreigen: de waterschappen beleid in regio's de voorkeur verdient Aantrekkelijk is hun structuur altijd ge- evenals by de waterschappen, in finan boven een nog verder gaande centra- j weest dat de activiteiten werden gefi- eiering en bestuur tot hun recht moeten lisatie. „In dit licht bezien lijkt het min- nancierd door degenen die rechtstreeks komen. Een deel der gewenst op het terrein van milieu- van die activiteiten profiteerden J jjg| ■èl tot centralisatie Dodelijk ongeval in De Zilk DE ZILK - De 17-jarige Alfred de Groot uit De Zilk is gisteravond omstreeks zeven uur toen hy op de fiets reeds op de Delfweg door een achteropkomende auto, bestuurd door de heer Boender uit Noordwijkerhout, geschept en tegen het wegdek geslingerd. De jongeman is later op de avond aan zijn verwondingen in het Academisch Ziekenhuis overleden. De politie is nog niet achter de oorzaak van het dodeiyk ongeval. Men vermoedt, dat het achterlicht van de fiets niet ren wordt gecontinueerd, en zelfs ver ergert, deed de heer Koningsveld in zijn nieuwjaarstoespraak een dringend be roep op Rijk en Provincie, desnoods al leen de meest urgente gedeelten van de provinciale weg 6 en van de ryksweg 11 te doen verbeteren, waarbij hy dan niet rekende, de definitieve aansluiting daar van in het oosten. Is het dan zo vroeg hy zich af onbestaanbaar, dat twee overheidsdiensten als hierbij zyn betrok ken in onderling overleg tot samenwer king komen voor zo grote algemene belangen? Is er geen coördinatiepunt te vinden, waarin voor althans één tracé in de letterlyke zin een weg kan worden gevonden Mevr. Hoogenboom wint op prikslee NIEUWE WETERING Gistermiddag werd door de priksledeclub ,fie Gladde IJzers" weer wedtsrijden op de prikslede georganiseerdechter ditmaal niet voor de mannelijke leden maar voor de do- mes en jongens en meisjes. En om deze wedstrijden waarvoor een zeer grote be langstelling was, nog aantrekkelijker te maken werden er hindemiswedstrijden van gemaakt. De uitslag bij de gehuwde dames werd uiteindeiyk als volgt; 1 mevr. Hoogen- boom-van Haastregt, 2 mevr. v. d. Ede- Vis; 3 mevr. IJs de Jong-Jonkman; 4 mevr. Bouwmeester-Mollers. Meisjes van 6-8 jaar: 1 Ans Borst; 2 Carlien Bouw meester; 3 Sandra Mollers; 9-11 jaar: 1 Liana Bouwmeester; 2 Ina Bouwmees ter; 12-15 jaar: 1 Dorien Mollers; 2 Ma ry Mastwijk; Jongens 6-8 jaar; 1 Peter Hoogenboom; 2 Robbie Hoogenboom: 9-10 jaar: 1 Bart Klerks; 12-15 jaar: 1 Cok Bouwmeester; 2 Johnnie Bouw meester; 3 Cokkie Bouwmeester; 4 Rie- nus Spring in 't Veld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4