mening „Musical HIC„ betrekt burgerij bij diesviering Alphense jongelui uit boot gehaald CLAUDIUS HERLEEFT OP 30 JANUARI Rome in Rock houdt vele mensen bezig SCHAART'S WARENHUIS ERVAREN VERKOOPSTER en LEERLING VERKOOPSTER verdacht van hasj-gehruik Laadbakken aan banden Huigstraat is niet meer Exposities BIOSCOPEN MARKTEN DONDERDAG 7 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIOEN Er was eens een keizer. Niet die van Hans Christiaan Ander sen. Maar Claudius, een bejaard man, van wie we door Tacitus weten, dat hij zijn kleren wèl aanhield. Méér tenminste dan Messalina, zijn temperamentvolle jonge vrouw, lief was. Daar was ook een senator, Silius, wiens kleren hem niet tot man1 maakten. Via Messalina probeerde hij de keizerstroon te bestijgen. Het kostte hem de kop. Maar dank zij de stichting „Musical HIC", zal hfj - en met hem Claudius, Messalina en hun intriges - op 30 januari in de Leidse Schouwburg in hedendaagse stijl herleven. Vast staat, dat Silius ook nu weer geen succes zal hebben. Maar de honderd uitvoerenden en niet in het minst artistiek leider les Hoogland en producer Joost van der Muilen, leven in hoop en verwachting, dat al thans hun musical een succes zal blijken. De bakermat voor Claudius wederge boorte ligt in het HIC-huis aan de Witte Singel, dat de universiteit in afwach ting van de sloper tijdelijk in bruik leen gaf aan de stichting. Het hele huis ademt een merkwaardige HIC-sfeer. Er heerst een en al bedrijvigheid. Overal op deuren en muren kakelbonte schilde ringen en bloemrijke beeldspraak. Ge hamer op de bovenverdieping, gebonk van marcherende ex-legionairs in de achterzaal. Flarden gezang van (Ves taalse) maagden, onmiskenbaar bege leid aan de piano, daartussendoor. En achter de deur, waar productieleider Joost (mag het weten) van der Muilen resideert, mengt zich het gerammel op een schrijfmachine met het geluid van stemmen. Op de deur een uitnodigend: „Kom bin nen. Hij is altijd aardig". En dat valt niet mee, aardig blijven bij zoveel ner veuze drukte en gesjouw. De repetitie tijden luisteren naar een strak tijdsche ma. Bij de wisseling van groepen lijkt het producers-hok wel op een leraars kamer tussen de lessen. Geloop en ge vraag: „Wordt Narcissus nu gebeld?" „Wat doe jij ook alweer: ben je maagd?" ..Ik moet nu eerst Claudius even aan de lijn" „Weet jij of de hoe ren thuis zijn" of „Kan hier getypt worden? Je verrekt boven van de kou". In Rock De aoft rock musical „HIC" onder titelt HRome in Rock" wordt de bur gerij aangeboden bij gelegenheid van de Het is het eerste dies-stuk, waarbij d» burgerij is betrokken. De stichting „Leven in de Kibboets" LEIDEN Het Genootschap Nederland- Israel, afdeling Leiden, zal zijn tweede bijeenkomst houden op 12 januari a.s. in de Rijnlandflat. Bachstraat 2 te Lei den. Op deze avond, die om 8 uur begint, zal Dr. J. Cohen een voordracht met lichtbeelden houden over: „Leven in de kibboets". Het aantal leden van het Ge nootschap is inmiddels tot ruim 80 ge stegen. Het is de bedoeling tijdens deze bijeen komst een definitief bestuur voor dit jaar te kiezen, en een algemene verga dering van leden en adspirant-leden te beleggen. „Musical HIC" is ontstaan uit een deling van alle beschikbare kreatieve krachten, zowel artistiek als technisch, ten behoeve van heel Leiden. Dat initia tief werd genomen naar aanleiding var het tienjarig bestaan van het „Syndicat d'Initiative Artistique", de culturele onderafdeling van „Augustinus". Dat ging niet zo-maar, want de vraag rees of de vereniging er is voor de leden dan wel de leden voor de vereniging. En bij tegenstanders van de „open ver eniging" heerst de mening, dat het openstellen tot de algemene ondergang zal leiden. Voor wat betreft de musical hoeven ze daarvoor niet bevreesd te zijn: de initiatiefnemers hebben weliswaar geen onderscheid willen maken tussen burgerij en studenten, maar de belang stelling van de burgerij voor de audities viel tegen. HIC bleef in hoofdzaak een studenten-aangelegenheid, de stichtings vorm werd vooral op financiële gronden gekozen. En ook dat sluit te groot risico uit. Producer Van der Muilen, realist, zegt: „Ook wij hebben het idee nog niet losgelaten, dat het een flop zou kunnen worden". Effecten Over het ontstaan van de „plot" vertelt Joost (vijfde-jaars wiskunde): „Als pro ducer zocht ik naar een stuk, dat door een heel breed publiek begrepen zou worden. Niet op de eerste plaats „ge- engageerd" of experimenteel. Er zijn al teveel regisseurs, die stukken regisseren die ze zelf niet meer begrijpen. Het gaat erom, mensen bezig te houden en mensen te laten genieten. Dat is, dunkt me, al voldoende om gesubsidieerd te worden. We krijgen danook subsidie van Augustinus omdat er zoveel Augustijnen meedoen maar het is geen Augustinus- aangelegenheid in de meest stricte zin van het woord. Het is een gegeven naar Tacitus. les Hoogland en ik liepen hier door die Leidse straatjes. En steeds was het wat anders. Tot 'ie opeen zei: „Nou heb ik het!" Want we hadden een onderwerp nodig, waarop je allerlei effecten kunt laten aansluiten: een soldaten-scène, een Vestaalse Maagden-scène, een bijzit- scène, een bad-scène. Daarvoor hebben we advies gevraagd van Hans van Kee- ken en Wouter de Lange, studenten klassieke talen, want wat deden bijvoor beeld Vestaalse Maagden allemaal En wat kan je daarvan in anachronismen vatten? les zorgde met Kees Schudde- boom, Frank Neerkens en Theo Tho massen voor de tekst. De grootste be zorgdheid was, dat het allemaal niet te studentikoos zou worden. Natuurlijk zitten er daarvan wel sporen in: het stuk stikt van de anachronistische grap- Sherry-profijr „Sommige liedjes zijn wel erg compact. Ze zitten boordevol gegevens. Maai- het zijn niet van die ,,odes-aan-de-liefde" of ,,Freedom-and-Happiness"-dingen, waarbij je urenlang hetzelfde zingt. We spreken over het oude Rome maar be paalde gegevens uit die tijd zijn met moderne middelen overgebracht: de ondertiteling is heel raak: rome in rock, het is soft-rock. HIC is het Latijn voor „hier" maar het duidt ook op het drank gebruik. Daar liggen aanknopingspun ten. De commercials lopen nog niet zo best. Maar hier liggen kansen". Twee dagen lang is een ploegje ama teur-timmerlieden nu bezig met het bouwen van de decors. Het afgelopen weekend hebben zangers en muziek voor het eerst samen gerepeteerd. „Het ging goed", zegt Joost. „We deden het om de deelnemers onder druk te zetten. Maar iedereen ging naar huis met het idee, dat er niet veel meer hoefde te gebeuren. Het lijkt misschien alsof ik wat autori tair doe. Maar er moeten spijkers met koppen geslagen worden. Of de mede werkers nu studeren of niet en geloof me: het is tegenwoordig harder studeren dan vroeger dit stuk kost iedereen tijd. Het kost de minste tijd als iedereen stipt is. Ben je niet stipt, dan dupeer je anderen. Dat kost je een fles sherry en die maken we op tijdens de repetitie weekends. Dan profiteer je in ieder ge val ook nog van de nalatigheid van een De première van HIC wordt gegeven op 30 januari in de Leidse Schouwburg. Ze wordt gevolgd door voorstellingen op 2 en 3 februari. Op 6 februari is er een uitkoop-voorstelling voor de Uni versiteit, alleen toegankelijk voor oud- allumni. CeidóeGouranf Schouwburg HET argument van het college van b. en w., dat de Remonstrantse kerk een goede vervangende gelegenheid zal zijn als de schouwburg aan de Oude Vest wordt opgeknapt (dat zal ongeveer twee jaar duren) klinkt bijzonder redelijk. Helaas echter geven b. en w. in het voor stel om de Remonstrantse kerk aan de Hooglandse kerkgracht aan te kopen niet aan, dat die kerk de enige vervan gende mogelijkheid is. Zijn er bijvoorbeeld besprekingen ge weest met de Universiteit over een even tueel medegebruik van het LAK-theater aan het Levendaal? Dat is een ruimte, waarin alle mogelijkheden voorhanden z(jn om modern toneel te spelen. Is ook door het college onderzocht om in de verbouwtijd van de oude Schouwburg onderdak te vinden in de foyer van de Stadsgehoorzaal? Zomaar wat vragen onderzijds, waarop wij een antwoord ho pen te horen ln de gemeenteraadsver gadering van maandag. UIT de antwoorden moge hopelijk ook blijken, dat het in dit geval niet alleen gaat om een goede vervangende gele genheid. Dat bq de behandeling tevens wordt aangetoond dat het ook nood zakelijk Is dat er in Leiden naast de reeds bestaande accommodaties, zoals bij het Micro Theater, nóg een speciale ruimte voor experimenteel toneel moet komen. Want daar is het kerkgebouf uiteindelijk voor bestemd. Experimenteel toneel is nog steeds iets voor weinige liefhebbers. Zijn er in Lei den geen andere noden waaruit met meer kracht een beroep gedaan kan worden op een deel (1,3 miljoen gulden) van de Schouwburg-pot? ADVERTENTIE VRAAGT: 3 weken vakantie 6 vakantiegeld korting op eigen aankopen goede arbeidsvoorwaarden 5-daagse werkweek voor goede verkoopsters betalen w?j zeer hoog loon. AANMELDEN SLUISWEG 5 - KATWIJK AAN ZEE Uitlaatklep Gaarne wil ik U komplimenteren met noeming van kapelaan Simonls. Het feit dat Uw lezers via Uw kolommen volledig inspraak krijgen stemt mij tot vreugde Een dagblad dat een goede uitlaatklep is voor de meningen van de lezers is een rijk bezit. Wij hopen dat de lezers, nu de Nederlandse dagbladpers moeilijke tijden doormaakt, zich dit goed zullen beseffen! A. K. te Oegstgeeet LEIDEN Het plaatsen van laadbak ken op de openbare weg wordt voortaan gebonden aan een gemeentelijke vergun ning. Dat hebben h. en w. onlangs be sloten. De vergunninghouders dienen voor dat ze ergens een laadbak plaatsen overleg te plegen met de plaatselijke politie. Voorts hebben b. en w. nadere eisen gesteld aan de laadbakken zelf, voor wat betreft herkenbaarheid, wijze ven belading, bebakening enz. Aanleiding tot dit besluit is o.m. geweest dat nog al eens ongelukken voortgeko men zijn uit onjuiste plaatsing of onvol doende zichtbaarheid van de laadbakken die ln vele gevallen ook het verkeer be lemmeren. LEIDEN Door verhuizing van de bewoners is maandag 4 januari het pand Huigstraat 4 vx-ijgeko men. In afwachting van de sloop is het onklaar gemaakt voor be woning. Daarmee heeft de Huig- straat opgehouden te bestaan. Zodra de vorst voorbij is, zal de slopershamer dit laatste van aan vankelijk negen Huigstraatwonin- gen laten verdwijnen. Behalve door de slechte toestand van de woningen is de Huigstraat ook in verval geraakt nadat een aantal jaren geleden de Huigbrug, de verbinding tussen Langegracht en Maresingel, verdween. „Sociale zondag" Sl Paschalis LEIDEN De R.K. Bond van Melk handelaren St. Paschalis houdt op zon dag 17 januari voor alle leden met hun dames een „Sociale Zondagmorgen". Deze dag wordt begonnen met een ge zongen euchaxistieviering, opgedragen door de geestelijke adviseur pater T. J. Weldendorp in de kapel van het St. Li- dwinahuis, Zoeterwoudsesingel 34. Hierna zal een gemeenschappelijk ontbijt plaats vinden in het restaurant „In de Vergulde Turk", Steenstraat te Leiden. De heer J. P. Janson, voorzitter, zal na het ontbijt een toespraak houden, waar na nog enkele mededelingen gedaan zul len worden. Pieter de Baare miljoenste bezoeker van De Miereweide KATWIJK De 12-jarige Pieter de Itnare uit Katwijk was gistermiddag de miljoenste bezoeker van het Katwijk- se zwembad De Miereweide, dat sedert medio '68 Is geopend. Hjj ontving van badmeester Vermeulen enkele cadeaux. De 999999ste bezoekster, Marlies van d. Akker deelde eveneens ln de vreugde. ALPHEN A.D. RIJN Op vermoeden van handel in verdovende middelen heeft de Alphense politie woensdagmorgen een onderzoek ingesteld op en in een woon boot die gemeerd lag in de Oude Rijn. In de woonboot verbleven al geruime tijd drie jongemannen. In de boot heeft de politie niets van die aard kunnen aantreffen. Toch was de politie van haar falen in dit opzicht niet zeker en nam de jongemannen voor nader verhoor en onderzoek mee naar het bureau. Bij fouillering vond zij even wel op één van hen een hoeveelheid Ara bische hasjies. De verboden waar werd VOORSCHOTEN De heer H. J. Vledder te Hillegom en thans wonende te Voorschoten is gepromoveerd in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „Mo leculair struture and vibrations of for mic and acetic anhydride". in beslaggenomen (een klein kwantum overigens) en de bezitter ervan kreeg een procesverbaal. De jongens zijn daar na naar huis gestuurd. Het bezoek van de politie in alle vroegte aan de boot bleek overigens nog om enkele andere, niet onbelangrijke rede nen, niet geheel nutteloos te zijn. De boot bleek namelijk in veel opzichten niet voor bewoning geschikt. Er ontbrak een aantal noodzakelijke voorzieningen, zo als kookgelegenheid, verlichting, water en sanitaire voorzieningen. Bovendien kwam aan het licht, dat de jongelui zon der de vereiste vergunningen in de boot huisden. Ook deze overtredingen liet de politie niet langs zich heengaan en legde vast in een procesverbaal, voordat de avontuurlijke jongens werden heenge zonden. Een der jongens had met dit heenzenden overigens nogal wat haast, beproefde zijn sprint-behendigheid nam de benen. De politie achterhaalde hem echter snel. Commissie OW: Scholenbouw huiten raad om aanbesteed LEIDERDORP De Commissie Openbare Werken vergadert op woens dag 13 januari a.s. om 20.00 uur in het gemeentehuls. Op de agenda voor deze vergadering staan onder meer: Voorstel inzake de aanleg van een collecteurriool langs de Persant-Snoepweg tussen de Van Diepingenlaan en de Engelendaal t.b.v. het in aanbouw zijnde persgemaal. Dit riool is nodig om de afvalstoffen te kunnen afvoeren naar de rioolzuive ringsinrichting in Leiden-Noord. Het persgemaal zal vermoedelijk in mei 1971 van het gebied ten noordoosten van de Van Poelgeestlaan-Van der Marckstraat m bedrijf komen; voorstel inzake de aanleg van de riolering t.b.v. het in aanbouw zijnde verpleegtehuis „Ley- thenrode". Deze riolering, die eer onderdeel vormt van het nog te maken rioleringsplan voor het ontwerp-bestem- mingsplan .Evenperkr 1968", zal t.z.t. worden aangesloten op het in punt 3 bedoelde collecteurriool.; bespreking van het verzoek van de heer L. Koop- 3, Wilddreef 6, om vergunning tot plaatsing van een patates-friteskraam tussen de flats aan de Engelendaal, waarbij het met name gaat om de plaats bepaling; bespreking van de reconstruc tie van de Achthovenerweg en de door trekking van de Mauritssingel naar die weg. Deze kwestie is bespxoken in de op 14 december 1970 gehouden raads vergadering, waarbij men tot de conclu sie kwam dat dit punt eerst in de Com missie Openbare Wex-ken aan de orde diende te komen. Het hieromtrent in die raadsvergadering bespi'okene is ter oriëntering bijgevoegd; voorstel inzake de wijze van aanbesteding van de bouw van een 6-klassige bassisschool aan de Wilddreef, tot de bouw waarvan de raad besloot ln zijn vergadex-ing van 9 november 1970. De aanbesteding heeft op 23 december 1970 onderhands plaats gehad, hoewel de raad daartoe niet heeft besloten. Daarover zal dus alsnog een besluit moeten worden genomen; voorstel iixzake de vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan „Achthove nerweg", betrekking hebbende op het gebied tussen (le Oude Rijn en de Hoofdstraat-Achthovenerweg vanaf de Doesbrug tot het gemeentelijke slacht huis. Voor dit gebied heeft de raad op 9 november een voox-bereldingsbesluit genomen. De voorgestelde bestemmin gen zijn: eengezinswoningen in open en gesloten bebouwing, kleine bedrijven en openbaar groen. Stedelijk Museum de Lakenhal t/m 31/1 Grafiek van Edvard Munch, t/m 7/2 Te- gelschouw tegels uit eigen bezit van de 16e t/m de 19e eeuw. Galerie van der Vlist (tel. 22806) t/m 30/1 Schilderijen en aquarellen van Adric van Schagen. Galerie 't Hoekje bij de pomp, Warmond t/m 9/1 Kerstgedachten weergegeven via projectie en geluid, t/m 30/1 Tekeningen van Jan de Kok. Volksuniversiteit K&O 8/1 19.30 uur. Excursie naar de tentoonstelling „Schok der Herkennig" in het Mauritshuis te j Den Haag. Na afloop rondleiding door j prof. Bachrach. Groenoordhal (tel. 20045) 2, 3/1 Officiële opening van de iixdoor atletiek baan, de monstraties van vele topatleten. 6 t/m i 17/1 20.00 uur Wiener Sjoukje Dijkstra. Burgemeester Vermeulen van Katwjjk in gesprek met de miljoenste bezoeker van het Katwijkse zwembad De Miereweide. Leidse agenda DONDERDAG 7 JANUARI Groenoordhal Weeixse Eisrevue. Aanvang 20.00 uur. St. Ellsabethziekenhuis. De Komeet. E.H.B.O. vervolg cursus. Peerke Bon ders. Aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 8 JANUARI Groenoordhal Weense Eisrevue. Aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg Noorder Com pagnie. „Van muizen en mensen". Aan vang 20.15 uur. Katholiek Militair Tehuis Schiet- avond Bond van Oud Strijders. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De heer J. J. Burger, ge boren te Willemstad en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift getiteld „Solar modulation of galactic cosmic- ray electrons". TRIANON Met de muziek mee (3e week) aL Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.15 - 4.30 - 7.00 - 9.15 uur CAMERA Dossier Prostitutie 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.30 - 4.45 - 7.00 - 9.15 uur Nachtvoorst, (vr/za 23.30 u.) Carmen Baby 18 jaar STUDIO Midnight cowboy (3e week) 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.30 - 4.45 - 7.00 - 9.15 uur REX Het pornoschip 18 Jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.30 - 4.30 - 7.00 - 9.15 uur Nachtvoorst, (vr/za 23.30 u.) Les Biches 18 jaar LUXOR Dracnla, de verschrikkelijke. (2e week) 18 jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.30 - 4.45 - 7.00 - 9.15 uur LIDO De rode cirkel 14 jaar Dagelijks 2.30 - 7.00 - 9.15 uur Zondag 2.30 - 4.45 - 7.00 - 9.15 uur UTRECHT 17 januari Vee Aanvoer totaal 4352; runderen 11911 vette kalveren 19; graskalveren 109) unchtere kalveren 72?; schapen 1033 j varkens boven 100 kg 477; Varkens be enden 100 kg 7; biggen 778; bokken en geiten 11; Prijzen: melk- en kalfkoeien 1200-1475; kalfvaarzen 1025-1275; vare koeien 850-1085; pinken 650-890; stieren 825-1575; graskalveren 475-676; nuch tere kalveren 40-80; fokkalveren 135-385 schapen 95-135; lammeren 100-180; drachtige varkens 450-650; lopers 75- 85; biggen 50-70; bokken en geiten 24- 74; vette koeien le kwal. 455-490; idem 2e kwal. 395-455; idem 3e kwal. 365-395; Vette kalveren le kwal. 460-500; idem 2e kwal. 420-460; Idem 3e kwal. 380-420. nuchtere kalveren 140-180; slachtzeugen 160-175; jonge slachtzeugen 190-195; Overzicht: melk- en kalfkoeien redelijk - niet geheel prysh; vette koeien rustig - even lager; vare koelen Iets williger - ruim prijahvette kalveren vlug - prijshi graskalveren redelijk - prijsh; nuchtere kalveren lui - prijsh; fokkalveren lui - prijsh; schapen willig - prijsh; varkens rustig - hoger; biggen rustig - laag. KATWIJK, 6 Jan. Groenten: waspeen per kist: AI 8.70-9.80; AH 2.60-9.30; BI 10.60-12.60; Bil 2.00-3.30; Cl 2.30-4.50; CII 1.50-3.50; breekpeen p. kist: 1.90- 5.10; boerenkool 27-35; gele kool 12-30; rode kool 1923; spruiten 54-84; idem C 40; knolselderie 38; uien per kist: 5.20{ waspeen: 188.000 kg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3