postspaarbank Nu rente tot „Het proces" van Kafka in nieuwe toneelbewerking KRO-personeel verlangt nieuwe topstructuur Tempel van Taffeh in Leiden herbouwd KNAPPE VOORSTELLING YAN THEATER Garantie voor brede inspraak Dick Verkijk op Tsjechische tv NOS-journaal wil inspraak bij benoeming adjuncthoofd LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JANUARI 1971 Ontbrekende schakels 1/ERSTANI}IG lijkt ons het besluit van 1 K.V.P., A.R. en C.H.U. om bij hun komende programmavergelijking de stukken van partijen, die samenwerking met het christen-democratisch trio afgezworen hebben, toch bij hun studie te betrekken; het socialistisch partij programma inbegrepen. Want op die manier wordt de kiezers tenminste duidelijk gemaakt waar za kelijk de meningsverschillen liggen. De kiezers krijgen dan een beter inzicht wat de mogelijkheden voor een bepaald totaalprogramma (inclusief het over en weer enkele concessies doen) zouden zijn, wanneer de politieke partijen alle bereid waren van de kabinetsformatie en samenstelling van het regeringsprogram een open kwestie zonder veto's te maken. Helaas ontbreken er enkele schakels in de keten waaraan die kans. om reëel te kunnen zijn, moet hangen. De stuur groep van christen-democratische par tijen waaraan de programmavergelijking werd toevertrouwd, vindt voor het sluiten van een stembusakkoord essen tieel: programmavergelijking met posi tieve uitslag, bevestiging van program matische gelijkgezindheid op basis van wederkerigheid en onderlinge vertrou wenssfeer. Welnu: met betrekking tot wederkerigheid en vertrouwenssfeer heeff de P.v.d.A.-leiding al schakels doorgebrand en daarmee het eerste doel var. programmavergelijking onhaalbaar gemaakt. „Maximaal" TOCH is wat de stuurgroep wil gaan proberen een niet te missen onder deel van de „maximale duidelijkheid", die K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee gisteren andermaal beloofd heeft. Want wanneer één of meer partijen weigeren om serieus met een duidelijk vooruitstrevend christen-democratisch samenwerkingsverband te onderhandelen, moeten de kiezers wetcr wat het alter natief had kunnen zijn zowel van het tot niets verplichtende programma van een links blok dat weel aan regerings verantwoordelijkheid te zullen ontkomen als van hét programma dat straks mo gelijk om de natig niet stuurloos te maken bij wijze van noodrantsoen zal moeten worden geslikt. Lokale Kerk pROF. HAARSMA heeft in een beschouwing in De Tijd op een waardiger en verstandiger manier betoogd wat de bezwaren zijn tegen het optreden van dr. Simonis als bisschop. Het artikel kreeg als titel: „Een stap terug"; daarmee weet de lezer precies wat de conclusie van de Nijmeegse pastoraal-theoloog is Ter vermijding van misverstand: aan de categorie „stappen terug", die soms nodig zijn om een beleid of reisroute te corrigeren, denkt prof. Haarsma hier niet. Maar wat ons na lezing van dit boeiende artikel (dat aan geloof, geloofscrisis en pastoraal meer aandacht besteedt dan de protesterende priesters en instanties in het Rotterdamse diocees gezamenlijk gedaan hebben) bleef intrigeren, was vooral één vraag: welke grenzen trekt prof. Haarsma als hij spreekt over 't „volk van de plaatselijke Kerk" in Nederland? De Nijmeegse theoloog constateert in het begin van zijn artikel al „het zoveelste conflict tussen de Katholieke Kerk van Nederland en Rome". Wanneer hij meer aandacht besteedt aan reacties buiten de kringen waarin hij zich pleegt te bewegen, zal hij tot zijn schrik moeten constateren, dat de Katholieke Kerk, die hij en andere .theologen geïdealiseerd hebben, alleen bestaat voor een bepaald aantal groepen in het katholieke bevolkingsdeel van Nederland. Mentaal, religieus en gevoelsmatig zijn er kloven binnen de Katholieke Kerk in Nederland, die wel eens veel meer betekenend zouden kunnen zijn dan „het zoveelste conflict tussen Nederland en Rome". Een andere benoeming te Rotterdam had voor menigeen misschien de diepte van die kloven verborgen gehouden, casu quo theologen, pastorale raden, priesters in bestuurlijke functies gelegenheid gegeven om op een andere manier in de geloofscrisis aspecten te onderkennen waai aan ze onvoldoende aandacht besteed hebben. Maar deze „andere benoeming" heeft de opvolger van Petrus niet gedaan. Sluit prof. Haarsma nu pertinent uit, dat zijn bijbels adagium „de graankorrel die eerst moet sterven en het zaad dat (de mens weet niet hoe) groeit" op een heel andere manier in vervulling kan gaan, dan hij in zijn Tijdartikel op het oog heeft? (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De tempel van Taffeh in het zuiden van Egypte werd gebouwd ten tijde van keizer Augustus, dus bij het begin van onze jaartelling en waarschijnlijk toegewijd aan de godin Isis en enkele lokale Nubische goden Op 50 kilometer ten zuiden van Assoean gelegen op de westelijke Nijloever. kwam het gebouw reeds in 1910 onder water te staan toen de eerste Assoean- dam werd gebouwd. Egyptische en Poolse archeologen braken de tempel, beschadigd door een aanvaring in 1960. af waarna de 657 blokken werden overgebracht naar een eiland nabij As- soen. In de zomer van '70 begon men de resten in kisten te pakken voor ver zending naar Nederland. Want deze brokstukken zullen, zoals reeds eerder bericht, weer worden samengevoegd te Leiden op de binnenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden. Dat Nederland in het bezit komt van een dergelijk waardevol monument uit de oudheid is te danken aan 'n UNESCO- actie ter redding van de Nubische monumenten in verband met de twee de Assoeandam, waardoor anders ook déze tempel opnieuw zou verzinken zoals met die van Abdoel-Simbel ge schiedde. Omdat ons land veel bijge dragen heeft in deze actie wilde de Egyptische regering het monument gaarne ter beschikking van het Leidse museum stellen. Een waardevolle aan winst voor onze verzameling van oud heden! Speciaal voor deze tempel zal het bin nenplein van het museum overdekt worden zodat er een grote ruimte ont staat die ook gebruikt zal worden voor andere doeleinden, zoals tentoonstellin gen etc, waar het publiek vrije toegang heeft. Waarschijnlijk zal tegen eind 1972 deze verbouwing gereed zijn. Het tempelgebouw heeft de volgende afmetingen: De voorgevel is 8.20 meter lang, de diepte bedraagt 7,20 en de hoogte 4,50 meter. Er is door de loop der eeuwen wel wat aan verbouwd zo als de gevelverhoudingen duidelijk la ten zien. Van 710 tot 1200 heeft hij gediend tot christelijke kerk en is daar na. toen de islam in Nubië de over heersende godsdienst werd. voor diver- doeleinden gebruikt. Een inscriptie in de binnenzijde gevonden vermeldt i gebrekkig Grieks de bouwkosten. NEDERLAND I NOS •18.43 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal TROS •19.05 uur: Wat een familie 19.30 uur: •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mission impossible •21.10 uur: Wereld op wielen •21.40 uur: Paul Kruger wildpark NEDERLAND I 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.04 uur: Familiserie (II) 19.19 uur: Nader bekeken 19.29 uur: Vensters van de zie film 20.00 uur: Journaal VARA 20.21 uur: Mannix, 21.10 uur: De ombudsman 22.00 uur; Sandor Vidak, pianist •22.20 uur: Journaal TELEAC 22.25 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest 21.35 uur: Hadiipassa 22.15 uur: Een klein uur U 22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: V er gader techniek NEDERLAND II NOS 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: 19.50 uur: Toeristische tips •20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 Wa: nog wat 20.30 uui •21.15 ui Cabaretiers voor Vietnam •21.50 uur: Een film voor Lucebert IKOR •22.20 uur: Gale is dood, film TELEAC 23.05 uur: Onze landbouw Ter NCRV 19.30 uur: Zing met 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: 20.45 uur:: Hier en nu 21.45 uur: Lang leve de operette 22.25 uur: Farce majeure 22.50 uur: Het beduimelde schoolschrift NOS 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Voorlichtings programma Zinloze aanbeveling OOK in de polemieken rond de bis schopsbenoeming blijkt het moeilijk hoofdzaken en bijkomstigheden goed uit elkaar te houden. Behalve vragen van Kamerleden ligt er bij de minister-presi dent ook een protest van de voorzitter der diocesane financiële commissie; tfë' Volkskrant brengt belangstellende lezers op de hoogtë van het feit dat bètVeffende functie een vrijetijedsbesteding in dienst van de Kerk is. Wanneer dit als aanbeveling bedoeld is, vinden we het een zinloze toevoeging. Er zijn honderden leken die in het be lang van de kerkgemeenschap belange loos werk verrichten; de een kwalitatief belangrijk werk. een ander werk dat op het oog minder belangrijk schijnt maar als het op uitvoering van komt, wellicht beslissend. Persoonlijk zouden wij bijvoorbeeld bij een reactie vóór of tegen de benoeming van dr. Simonis. vóór of tegen de proce dure van Rome meer onder de indruk komerTran mnderWftenlngen als bijvoor beeld: „Mijnheer X. die tientallen jaren lang elke week uren van zijn vrije tijd beschikbaar heeft gesteld om op het ge bied van de zielzorg, de hulp aan men- sen-in-nood, de financiële basis voor pa rochie of missie van zijn solidariteitszin als christen te getuigen'. In het kerkvolk tellen rangen en func ties niet; het gekke is dat zij die het felst ijveren voor democratisering in de Kerk. dit vaak toch het meest vergeten Van het werk van Franz Kafka (vooral van zijn twee beroemdste ro mans ..Het slof en ..Het Proces schijnt een soort aantrekkingskracht uit te gaan. die toneelmensen steeds weer doet besluiten een van de novellen of romans van deze belangrijke Tsjechi sche auteur op het toneel te brengen. De mystrieuzeseer die Kafka opriep in zijn werk, zal daar wel de oorzaak van zijn. Een voorbeeld was gisteravond in Den Haag te zien. toen Toneelgroep Theater hier op bezoek was met zijn voorstelling uan ..Het Proces". Het boek van Kafka werd gedramatiseerd door Jan Grossman, een Tsjech, die zelf ook de regie voerde over de voorstelling. De inhoud van het boek zal bekend zijn: de eerste zin zet het probleem volledig neer: „Iemand moest wel leu gens verteld hebben over Josef K., want zonder dat hij iets verkeerd had gedaan, werd hij op een goeie ochtend gearresteerd." Dan volgt de beschrijving van het ondoorgrondelijke proces dat hij moet ondergaan, tot de dood erop volgt (in het boek met het mes, op het toneel door de 6trop, hetgeen wel meer (Van c e omroepcorrespondent) HILVERSUM Enkele honderden personeelsleden van de KRO hebben tijdens een intern beraad in het ver gadercentrum van de Utrechtse Jaar beurs zich uitgesproken over de toe komstige structuur van hun omroep organisatie. Zeer langdurig werd zowel in plenaire zittingen als in groepsberaad gediscus sieerd over diverse voorstellen. Al spoedig werd duidelijk, dat de meerderheid van de medewerkers het plan van de voorbereidingscommissie ongeschikt achtte. Het voorstel van Ad Langenbent ont ving de meeste waardering en werd voorzien van enige essentiële tekst wijzigingen, met 141 stemmen voor. tien tegen en zeven blanco aangeno- In het voorstel aan het KRO-bestuur spreken de medewerkers zich uit voor een nieuw bestuurscollege, dat voor tenminste eenderde deel zal bestaan uit personeelsleden of uit door het personeel gekozen vertegenwoordigers; dit ter beslissing van het personeel. Voorts zal tenminste eenderde deel van dit nieuwe college op enigerlei wijze de begunstigers dienen te verte genwoordigen, zomede groeperingen Het nieuwe KRO-bestuur zal de de mocratisering binnen het bedrijf ge stalte dienen te geven. Daarbij zal gebruik moeten worden gemaakt van de uitkomsten van een gerichte en quête onder het personeel. Deze en quête dient zo snel mogelijk te wor den gehouden. Vooruitlopend op het resultaat van de enquête zal elke KRO-medewerker per afdeling gelegenheid tot inspraak worden gegeven over zijn eigen werk situatie. Het thans functionerende KRO-bestuur zal zijn oordeel over deze nieuwe struc tuur van de KRO voorleggen aan he voltallige personeel. Vervolgens zullen twee, in aantal ge lijke delegaties onderhandelen om uit eindelijk tot een beslissing te ko- Na afloop van dit beraad, dat onder leiding stond van drs. J. M. Bordens, sociaal-pedagoog te Nijmegen, lieten enige KRO-woordvoerders zich opti mistisch uit over de kans welke dit door het gezamenlijk personeel gefor muleerde voorstel zal kunnen maken bij het huidige KRO-bestuur HILVERSUM (ANP) De Tsjechische televisie zendt vanavond een programma van een half uur uit over de NOS-mede- werker Dick Verkijk. Verkijk werd ver leden jaar in augustus in Praag gearres teerd en na zes dagen hechtenis uitge wezen wegens buiten de normale jour nalistiek vallende activiteiten in Tsje- cho-Slowakije. Dick Verkijk onderhoudt echter nog steeds contacten met Tsjechen. De NOS heeft tot nu toe vergeefs ge probeerd om contact te krijgen met de Tsjechische televisie, teneinde iets te weten te komen over de inhoud van het programma rond Verkijk. Men is er echter nog niets wijzer van geworden. effectvol zal zi.jn). met als laatste zin de opmerking van de beul „als een hond!", waaraan Kafka nog toevoegt: „Het was alsof hij de schande bedoelde, die het betekende na hem nog voort te le- Jan Grossman heeft in zijn bewer king Kafka tamelijk nauwkeurig ge volgd. Dat bètekent dat het stuk het moet hebben van solo's. Allereerst v. d. grote spanningsboog, die de rol van Josef K. moet zijn, een mentale en fysieke inspanning, die heel zwaar is. Verder solo's van de advocaat (lange monologen over de ondoorzichtigheid van ambtenarij en gerechtelijke wegen en instanties:, de schilder Titorelli, die enige invloed lijkt te kunnen uitoefenen op enkele rechters, de gevangenisaalmoe zenier in de kathedraal, die in een prach tig bijbelachtig verhaal nieuwe verge zichten opent in de geest van Josef K. Het boek van Kafka is natuurlijk een verschrikkelijke nachtmerrie, een angst droom over het leven, hier vertegen woordigd door de figuur van Josef K. die tegen allerlei machten (fataal, ono verwinnelijk) zijn leven moet verdedi gen. In roman en bewerking zijn de erotische ervaringen van Josef K. nauw verbonden met zijn angsten. Grossman heeft het droomkarakter in zijn bewer king werkelijk heel doeltreffend vorm gegeven. Bijvoorbeeld door een decor, opge bouwd uit stalen steigerdelen en plat forms. gebouwd op een draaitoneel, waar van alles op en omheen mogelijk was en waar dan ook uitstekend ge bruik van werd gemaakt. De belichting, met het tegenlicht, waar de Tsjechen een patent op schijnen te hebben, deed de rest, in deze visuele vormgeving. Ook in. de bizarre mise-en-scène, het doordachte ritme en de zeer zorgvuldig beheerste stijl van spelen was Gross man 's theatervakmanschap te zien. Carol Linssen speelde Josef K. Een prachtige rol, die zoals van deze acteur te verwachten is, in elke seconde door dacht, beheerst en weloverwogen is. Een grote fysieke en mentale inspan ning, ongetwijfeld. Zo kundig, zo inte ressant gedaan, dat daardoor al veel van het schijnbaar duistere in de ge beurtenissen helder wordt Verder uitstekend werk van Ina van der Molen als Leni, van Eric van der Donk. Bernard Droog (de advocaat), Ju les Croiset (de merkwaardige schilder) en Hans Croisef (de gevangenisaalmoe- Het was voor deze fraaie voorstelling van Theater gisteravond terecht druk in de Koninklijke Schouwburg. Jan Verstappen (Van c e omroepcorrespondent) (ADVERTENTIE) ROTISSERIE: specialités du chef LE BISTRO: typisch Franse gerechten service sur assiette CRÊPERIE: 't Ponnekoekenhuqsje onno 1907 SCHOUT- EN SCHEPENEN CAMERS exclusieve porties in privé sfeer HILVERSUM Het hoofd van de programmastaf van de NOS-televisie. de heer Carel Enkelaar. heeft woens dagmiddag gesproken met een delega tie van het NOS-journaal over de chef-functie. Naar aanleiding van ons bericht over een te verwachten benoeming van de parlementaire redacteur Hans van der Werf tot adjunct-hoofdredacteur bij het NOS-journaal' was er op de redac tie ernstige wrevel ontstaan, omdat voor deze nieuwe functie geen gele genheid tot inspraak was gegeven, in het destijds met de journaal-redac tie besproken reorganisatie-schema kwam deze functie niet voor. Overi gens had een journaal-medewerker kennelijk op eigen verantwoordelijk heid een opinie-peiling gehouden bij een deel van zijn collega's. Hij stelde daarbij de vraag wie men het best geschikt achtte als adjunkt-hoofdre- I dacteur. De journaal-delegatie heeft zich bij de heer Enkelaar gedistantieerd van deze enquête. Wel maakte men duidelijk, j dat de benoeming van een adjunct- I hoofdredacteur niet urgent wordt ge acht. Bovendien wenst de redactie de mogelijkheid te verkrijgen haar voor- j keur uit te spreken bij een door de programma-leiding op te stellen voor- I dracht. Hearing voor de sport, het programma waarmee de VARA de uitzendavond opende, bood sport-profs gelegenheid om grieven te spuien tegen hun res pectievelijke organisaties, die recht op weerwerk kregen. In 55 minuten moesten woord en wederwoord van drie verschillende sporten worden af gewerkt. Onmogelijke zaak, derhalve een nagenoeg onmogelijke uitzending die er alleen toe lelden kan dat de verhouding werkgever-werknemer in de onderhavige sporten wat scherper tegenover elkaar komen te staan. Een gelijkelijk onvruchtbare discussie werd geleverd in het NOS-programrna ..Zienswijze" tussen vrijdenker l'rist Kief en een drietal „gelovigen" Zo'n discussie is bij voorbaat zinlocs omdat bij voorbaat vaststaat dat elke discus siant aan eigen standpunt blijft vast houden en ook omdat er partijen aan het woord zijn die geen dialoog willen doch alleen bewijs van eigcngelijk Dat argumenteren over en weer bood geen enkel nieuw gezichtspunt. Koos Postema op woensdag 2. onder houdend programma. Bezwaar was dat Koos nogmaals aantnontf; dat hij weliswaar een uitstekend intervie wer is. maar dat hij als moppentapper onder de maat blijft. Sommige onder delen duurden overigens veel te Muzikaal had het programma aan trekkelijke kanten. Best: het duet van Jon en Judith Hendriks da: vocalis- tiek van het allerhoogste niveau Achter het Nieuws voer geheel op buitenlands kompas. Bood interessant auditief materiaal over de door Brazi liaanse gangsters gegijzelde Zwitserse diplomaat Bucher en leverde gruwe lijke informatie over het antisemitis me in de Sovjet-Unie. Belangrijk, om dat elk aantonen van onmenselijkheid in dat land kan leiden tot verbetering in het lot van de slachtoffers. Vg. (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM De NCRV heeft van het ministerie van CRM bericht ontvangen, dat 10,2 pet van de NCRV- leden niet als houder van een om- roepkaart kan worden aangemerkt. Dit percentage betekent uitgaande I van het ledenbestand per 31 december I .1.1. (476.109). dat de NCRV ruimschoots I boven de 400.000-grens van a-omroe- I pen blijft. Ter vergelijking volgen hier de resul- I taten van de steekproef bij de andere I omroepcomponenten: AVRO 13,9 pro- cent; KRO 16,3; VARA 12,2; VPRO 20,1 TROS 19,4. (ADVERTENTIE) Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2