PIET KLEINE DOET MEE OM TE LEREN Keiler revanche op Boerj es PELLENAARS HEEFT BASISPLOEG Sonny Liston; sportieve loopbaan aan zelfkant van maatschappij JAN WAGENAAR JR. PIKEUR NO. EEN Protest tegen nieuwe trainer Haarlem DONDERDAG 7 JANUARI 1971' LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Het grootste gevaar voor de kern ploeg". Deze krasse uitspraak doet schaatscoach Leen Pfrommer over Piet Kleine. De negen tie jarige Drten Pfrommer zelfs al niet te zeer verrassen als hij een plaats bij de laatste zes in de nationale titelstrijd zou veroveren. De uitspraken van Pfrommer krijgen nog gewicht omdat hij de eerste trainer van het talent uit Hollandscheveld was. „Dat was een jaar of drie geleden", herinnert Piet Kleine zich, terwijl hij vlak zijn dagelijkse training op de Jaap Edenbaan nog de traditionele chocolademelk nipt. „Daarvoor had ik wel eens wat geschaatst. Drie jaar geleden ben ik echter serieus begonnen, het eerste seizoen onder leiding van Pfrommer. Daarna trainde ik twee jaar onder Klaas Posthuma en aan het begin van dit seizoen waren Brands en Smouter mijn trainers, en natuurlijk Egbert van 't Oever, de trainer van de jeugdkernploeg". Piet Kleine vertelt dit alsof het niets bijzonders is dat hij in het tweede jaar dat hij zich serieus op het wedstrijd- schaatsen toelegde, al Nederlands kampioen bij de oudste junioren werd; alsof het gewoon is dat hij vorig jaar met Co Gilling weer favoriet was voor deze titel, maar hij kon niet starten wegens een voorhoofdsholte ontsteking; alsof het ook niets bijzonders is, dat hij dit seizoen al direct bij de IJsselcupwedstrijden sterk startte en verder tal van wedstrijden met imponerende tijden, heeft gewonnen. DER LECK TILBURG Jaap van der Leek, trai- ;r van Willem II en oud-coach van het Nederlands elftal, heeft in zijn func- van de Ver- (VVO) bij de KNVB geprotesteerd tegen de aanvaar- het trainerschap bij de ere divisieclub feaarlem door John Eelman als an de ontslagen Schot Bill De heer Eelman is niet in het ;en A-diploma. WO is ontstemd over het feit dat Haarlem Thompson heeft ontslagen, zo nadat de Vereniging van Oefen iers de KNVB had gevraagd Thomp son geen werkvergunning te verlenen, Volgens de heer Van der Leek heeft het protest gehoor gevonden bij de KNVB en zal de heer Eelman geen trainer bij kaarlem worden. De heer Burgwal, se- ■penningmeester van de KNVB, ontkende dat de zaak al in een dergelijk vergevorderd stadium is. Schaatskalender it: iangebaanwedstrijden jon- telijk kampioensc lan wedstrijd he Langerak-N V ierbanen toernooi niet-geselecteerden (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor niet- geselecteerde rijders en rijdsters zal eind januari begin februari een zogenaamd vierbanentoernooi schaatsen worden Twintig heren, tien dames sprinters zullen op de kunstijs banen van Amsterdam, Deventer, Assen en Eindhoven in actie komen. De rijders en rijdsters worden aange- ezen door de landelijke technische immissie. De heren rijden op elke baan 'n kleine vierkamp (500, 1500, 3000 en 5000 m), terwijl de dames en de sprinters de voor hun klasse gebruikelijke afstan den rijden. De voorlopige data van deze wedstrijden zijn: 21 januari in Amster- dsm, 28 j in 9 of 11 februari in Eind- „Ach", zegt hij terugval. Dat is niet in mijn tijden tot uitdrukking gekomen, want ik heb wedstrijden gereden, maar ik merk het wel. Ik geloof trouwens ook dat in die wedstrijden in het voorseizoen wel een beetje vertekend beeld is ontstaan. Ik werd wel eens door wat geluk eerste in het algemeen klassement, omdat de concurrenten vielen. Ik ga dan ook niet met al te veel illusies van start in Amsterdam. Waarom ook? Ik ben ten slotte met mijn negentien jaar de jong ste deelnemer aan de kampioenschap pen. Ik heb nog nooit voor zo'n grote menigte gereden. Daarin moet ik nog ervaring opdoen. Ik ga er daarom naar toe met het idee om wat te leren. Volgend jaar kan ik het nog altijd beter doen. Ik ben nog jong genoeg. Bovendien is de top in Nederland van wereldklasse. Vooral Schenk, die ik als de grootste favoriet beschouw, Verkerk, blijft altijd een mistige figuur, Bols, zal later in het seizoen nog wel beter gaan rijden, met Verhei" in elk geval nie Bovt jeugdkernploeg eigenlijk pas na Sap pers aan de beurt komen. Daar heb ik me ook op ingesteld". Fietsen en schaatsen Tot de Olympische Spelen 1972 zal Piet Kleine dus gewoon doorgaan met schaatsen, wat hij in met de KNSB opleverde, die hem dwong te kiezen voor fietsen of schaat sen. Hierdoor liep Piet Kleine, die de combinatie van schaatsen en fietsen wilde continueren, een reisje mis naar Oost-Duitsland. „Dat was natuurlijk jammer", zegt hij nu laconiek, „maar ik kan het wel begrijpen dat ze die vraag stelden. Ik nogal eens Wat gèld oplevért, terwijl er met schaatsen alleen maar geld bij moet". Piet Kleine is zelfs zo succesvol als wielrenner, dat hij van de zomer alleen op de racefiets heeft gezeten. „Ik heb op school diploma's gehaald voor timmerman. Later ben ik stucadoor ge worden, maar dat is ook niets. En zoals ik het deze zomer heb gedaan, beviel Zorgelijk „Dat de combinatie kan, hebben Bols, Liebrechts en ook Giling bewezen, al geloof ik, dat mijn niet zo constante vorm ook samenhangt met het wielren nen. Ik heb vaak uitschieters, dat ik alles kan en vlak daarna is het dan weer helemaal niks met me. Dan heb Chelsea bekerronde verder LONDEN. Bekerhouder Chelsea heeft gisteravond in een beslissingswed strijd in de derde ronde van het toernooi om de Football Association Cup met 20 gewonnen van Crystal Palace. inde ronde tegen Manchf Eveneens in de derde ronde heeft Waterford met 5—0 gewonnen van Reading. Waterford komt nu uit tegen Oxford United of Burnley. Arsenal versloeg de non-leagueclub Yeovil met 3—0. 'el een paar weken een terugslag. Ik denk dat het komt omdat je het gehele jaar aan het fietsen of aan het :haatsen bent. Het lijkt me onmogelijk n dan ook het gehele jaar in topvorm 50000 m. in 7.37.4. „De tien kilometer heb ik pas eenmaal, en nog wel op jn gemak, gereden in Inzeil. Toen „Vooral mijn 500 meter moet sneller worden. Maar ik heb de handicap dat ik lang ben (1.90 meter bij een gewicht van 84 kilo). Daarom ben ik wat lang- Hij zegt het wat zorgelijk, Piet Kleine, die volgens zichzelf met een kleine inzinking kampt. Trainer Egbert van 't topvorm", zegt INNSBRüCK De Zweedse schaatsflits Hasse Boerjes heeft de Westduitse sprintcrack Erhard Keiler zijn revanche moeten toestaan. In Innsbriick had Boerjes dinsdag de Westduitser achter zich gelaten maar gisteren legde Keiler de 500 meter op de minder snel geworden baan af in 40.1 sec., eentiende seconde sneller dan Boerjes. De Zweed zegevierde evenwel op de 1000 meter in 1.23.1 en Keiler werd vierde in 1.24.6. waardoor Boerjes in de totaaluitslag winnaar werd met 162.500 punten voor Keiler met 164.850 en Holmgren (Zweden) met 166.550. De Zweed Jan Granath zegevierde in de allroundklasse waarin ook Karei te Winkel uitkwam. Op de 1000 meter werd Te Winkel gisteren negende en op de 3000 meter derde. In het totaalklassement eindigde hij op de vijfde plaats met 178.017 punten achter Granath met 173.384, Marmstaal (Zweden) 174.800, Gerhard Zimmermann (Wdld) 175.283 en Carlen (Zweden) 176.533. Een dag voor de terugtocht naar Ne derland in verband met de nationale schaatskampioenschappen zijn de leden van de kernploeg nog uitgekomen in wedstrijden in de Noorse plaats Skiën. Ard Schenk eindigde op de 500 meter als tweede achter de Zweed Goeran Claeson, die 41,9 seconden liet afdrukken. Claeson, won ook de 5000 meter. AMSTERDAM Kees Pelle- naars heeft zijn basisploeg bijeen. Nadat Leo Duyndam, Jan Krekels, Harrie Steevens, Gerben Karstens, Jan van Katwijk, Jos van Beers en Henk Benjamins al eerder waren aangetrokken, hebben ook de Zeeuw Cees Rentmees ter, de Brabander Wimke Prinzen en de Limburger Ger Harings hun contra Goudsmit-Hoff geteken. ook", aldus Pelle- Aanbiedingen voor de vier plaatsen heeft hij genoeg. „Ze willen allemaal wel tekenen, als knecht desnoods, maar die heb ik nooit gehad en moet ik ook nu niet hebben. Wie van daag goed rijdt, is vandaag mijn kopman," filosofeerde Pellenaars. Ook uit België hebben - b,em_ yerzoeken bereikt op te nemen. „De ploegleidei Van Buggenhout en Driesser hebben om beurten aan de tf 'efoon gehangen. Er schijne in België liefst 139 coure heb ze gezegd, dat Goudsr Hoff, althans voorlopig, Nederlandse ploeg is blijft." Assistent heeftPellenaars als assistent-ploegleider de Lim burger Huub Harings, die wel licht na het komende wereld kampioenschap cyclo-cross in Apeldoorn (28 februari) zijn fiets op stal zet, op het oog. „Huub^il liet'gr.aag en ik zal hem de k^ns geven. jljij gaat de eerste wedstrijden met me mee als chauffeur en dan kan ik kijken hoe hij het er af brengt. Ik ben eerlijk gezegd een beetje bang geweest, dat als ploegleider op te treden. Maar ik heb gehoord dat hij in zijn autorijschool de meest gevraagde instructeur is en als zodanig moet je toch je zenu wen in bedwang kunnen hou- Welke de eerste wedstrijden van de Goudsmit-Hoffploeg zpllen zijn, alle twee wel." Die zijn de proloog voor Pellenaars inmiddels een uitnodiging heeft ontvangen. Spanje wil ik beslist doen, niet alleen :onder goed de ber gen oprijdt. Dat kan hij in Spanje bewijzen, en als dat zo >0.840; 9. verkerk Sprln terski asse: Jansson (Zw) A). 1.25,2: t. WAllbwg Slgrid Sundby (NwM er: 1. Slgrid Sundby 1.: Slgrid Sundby i Giling veroverde gisteren op de Ijs- Dopingcontrole bij schaatsstrijd DEN HAAG Tijdens de wedstrij den om de Nederlandse kampioenschap pen hardrijden op de schaats voor da mes en heren en sprinters, die zaterdag en zondag op de Jaap Eden kunstijs baan in Amsterdam worden gehouden, zal voor de vierde achtereenvolgende maal een dopingcontrole plaats vinden. De medische commissie van de KNSB zal via steekproeven bepalen wie voor een onderzoek naar gebruik van verbo den stimulerende middelen in aanmer king komen. E.k. honkbal in Italië AMSTERDAM Het toernooi om het Europese honkbalkampioenschap voor landenteams zal van 5 tot .,12 september in de Italiaanse steden Bo logna en Parma worden gehouden. De inschrijving van Nederland is afhanke lijk van het standpunt dat de Europese Honkbalbond op de vergadering van 13 maart zal innemen ten opzichte van de op de Antillen geboren Nederlanders. In het Japanse Sapporoivordt hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de Olympische Winterspelen in 1971. Op foto een beeld van het proef branden van de olympische vlam aan de Makomanai-ysbaan, het belangrijkste stadion vc deze Spelen. LAS VEGAS Toen Geraldine Liston, die in St. Louis vertoefde, bemerkte dat de telefoon in haar luxueuze villa in Las Vegas wel over ging maar niet werd opgenomen, ijlde zij naar huis. Dinsdagavond vond zij haar man dood op een bank, vlakbij het bed in dc slaapkamer. De televisie stond nog aan. Geraldine Liston waarschuwde de sheriff van Clark County bij Las Vegas en er werd geconstateerd dat Liston waarschijnlijk al een week, de tijd dat zijn vrouw zich in St. Louis bevond, geleden was gestorven. In eerste instantie wordt niet aan misdrijf gedacht. Sonny Liston, geboren op 8 mei 1932 in St. Francis County in dc Amerikaanse staat Arkansas, had een leven afgesloten dat hij zelf eens karakteriseerde met: „Ik heb in de schijnwerpers gestaan op twee manieren, goed en slecht. Vanaf mijn geboorte heb ik gevochten voor mijn leven." Sonny Liston heeft het gevecht te vroeg verloren. Wellicht moet de oorzaak van zijn plotselinge dood gezocht worden in de gevolgen van de ernstige verwondingen die hij opliep bij een auto-ongeluk op ebroken en hij daarmee twintigtal gehecht moesten worden. De artsen hebben zelfs aan plastische chirurgie gedacht maar stapten daarvan later af. Liston had een turbulent leven de i Hij het hij dertien jaar was, ontvluchtte hij het ouderlijk huis en belandde in de ach terbuurten van Saint Louis. In diverse inrichtingen voor jeugdige delinquenten verbleef hij maar de criminele aanleg van Liston kon niet worden beteugeld. Zijn strafblad was tenslotte even groot als de erelijst die hij in de ring had Hij leerde boksen in de gevangenis waar hij een straf uitzat van vijf jaar wegens roof met geweldpleging op een tankstation in Saint Louis. Liston was in de greep van het befaamde gang stersyndicaat waarvan Frankie Garbo en Frank Palermo deel uitmaakten. Tot 1960 kon hij niet onder hun macht vandaan komen. Toen ontfermde de Je- zuiet father Murphy zich over hem en nam de man in huis die vanaf zijn jeugd onder de druk van gangsters had geleefd. ucces was het verovereh eenentwintigjarige leeftijd werd hij professional en op 2 september 1953 zijn eerste zege, door k.o. erste ronde, op Don Smith. Zijn ederlaag voor hij Cassius Clay leed hij een jaar na zijn debuut als prof tegen Marty Marshall, die hij later tweemaal versloeg. Liston ontmoette alle groten uit die tijd: Way ne Bethea, Cleveland Williams, Zora Folley, Eddie Machen. Roy Harris. Zijn geweldige rechtse had paniek gezaaid in de boksringen. Zijn onwaar schijnlijk incasseringsvermogen dwong bewondering af. Een gevecht om de wereldtitel kon niet uitblijven en op 25 september 1962 werd hij wereldkampi oen door een zege met k.ot. in de eerste ronde op Floyd Patterson, die in juli 1963 zijn revanche kreeg maar weer in de eerste ronde door k.o. verloor. Op 25 februari 1964 stond Liston in Miami Beach tegenover Cassius Clay. Toen de zevende ronde moest beginnen, was Liston niet meer in staat verder te boksen. Men zei dat hij zonder meer had opgegeven wat Liston altijd heeft ontkent. Een doktersonderzoek na het duel wees ook uit dat hij niet meer in staat was met zijn linkerarm te boksen en dat was de reden geweest waarom hij niet kon doorgaan. Want Liston, buiten de ring een vriendelijk man, was tussen de touwen een harde, dik wijls gemene, bokser die zich zeker niet onnodig aan het gevecht zou ont trekken. Daarvoor was hij te hard op gevoed en wist hij te goed dat hij voor zijn brood bokste. Hij daagde Clay uit voor een revanche die hij kreeg op 25 mei 1965. Met een „meesterstoot" velde Clay hem na een minuut en tweeënder- Van 1953—1970 De vier duels om de wereldtitel had den Liston het kapitaal van veertien miljoen opgeleverd met als grootste klap het gevecht tegen Patterson in 1963 toen hij alleen al van de televisie rechten vijf miljoen ontving. Er bleef niet veel van over. Managers en de belasting eisten veel van het vermogen. Liston moest echter blijven boksen. Sonny Listons carrière was door die ene meesterstoot van Clay vernietigd. Hij bokste nadien nog in Zweden maar kwam meer in het nieuws wegens ver oordelingen voor gevaarlijk rijden en verboden wapenbezit. Niettemin boekte hij nog zoveel ringsuccessen dat hij opklom tot derde op de lijst van uitda gers van wereldkampioen Joe Frazier. Zijn illusie nog eenmaal de wereld kroon te veroveren, werd verstoord door Leotis Martin die hem eind 1969 door k.o. overwon. Hij hervatte vorig jaar nogmaals de training maar toen hij op 29 juni 1970 van Chuck Wepner had verloren door k.o. in de negende ronde, besloot hij nimmer meer in de ring te verschijnen. De boksloopbaan van Sonny Liston had, met een onderbreking van april 1956 tot januari 1958, geduurd van 1953 tot 1970. Een sportieve loopbaan, over schaduwd door zijn leefwijze aan de zelfkant van de maatschappij. DEN HAAG. Voor de zesde maal in zijn carrière is de 33-jarige Jan Wagenaar jr. uit Otterlo op de eerste plaats geëindigd in het rijdersklassement. Hij onttroonde hiermee Jan van Dooyeweerd, die in 1968 en 1969 op de eerste plaats eindigde. Jan Wagenaar jr passeerde in 134 daarmee, inclusief de plaatsgelden, een bedrag van f 300.823,- waarmee hij de eerste rijder in de geschiedenis van de Nederlandse drafsport is die de grens van 300.000 gulden passeerde. Op de tweede plaats eindigde Jan van Dooye weerd met 126 overwinningen en een gewonnen bedrag van f255.837,-, derde werd Klaas Woudstra met 88 eerste plaatsen en f 136.192,-. De totalisatoromzet was in 1970 met tweeënvijftig miljoen gulden ongeveer vijf miljoen hoger dan in 1969 De totalisator ging met 1971 een belangrijk jaar tegemoet waarin de covercallwed- denschappen verdwenen en de toto voor het winnend- en plaatsgeld draait op een in Zweden gehuurde computer. Het is de bedoeling dat in april 1972 een eigen computer in gebruik wordt geno men waarin ook het koppelspel en tri- ospel verwerkt kunnen worden. De kos ten van een computer bedragen drie ëneenhalf miljoen en men wil ze plaat sen in Hilversum, op Duindigt en in Wolvega. Op deze computers kunnen andere banen worden aangesloten, bij voorbeeld Nootdorp op Duindigt en Groningen op Wolvega. Het ligt even eens in de bedoeling de guldenwedden schap in het Iriospel af te schaffen en te verhogen tot twee gulden. De sane ring van enige noordelijke banen zal eveneens een feit worden. Er is geble ken dat alleen de banen in Hilversum, Alkmaar en Wolvega een voordelig sal do opleveren. Duindigt moest in 1969 op de exploitatie f21.000 toeleggen. In dat jaar trok Duindigt per meeting op zon en feestdagen gemiddeld 3793 "bezoe kers, op werkdagen -kwamen gemiddeld BISSCHOFSHOFEN De Tsjech Jiri Raska heeft gisteren door als tweede te eindigen in het skispringen te Bischofs- hofen de Vierschansentournee gewonnen. De Noor Ingolf Mork, die in Bischofs- hofen zegevierde, werd tweede in het eindklassement. in kleine stijging ten opzichte van lar daarvoor worden gerekend i niet onaanzienlijk verlies boek je banen Groningen, Emmeloord, ;rmeer, Baarlo, Eenrum en Heer- in. Verscheidene van deze banen i langzamerhand uit de koersagen- 'erdwijnen, Baarlo waarschijnlijk MÜLLER VAN VELD GERD MÜLLER ruw spel. LIMA De Westduitse „herfstkam- pioen" Bayern München heeft in Lima voor 50.000 toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen het Peruaanse Universitario gelijkgespeeld scoord door Gerd Müller die li met zijn ploeggenoot Mrosko van het veld werd gestuurd wegens ruw spel. De scheidsrechter die ook de Peruaan Jurado van het veld verwij derde, werd na afloop van de wed-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11