NEDERLANDSE DAG IN HET NOORSE SCHAATSMEKKA Stadions in Nederland zijn optimaal Willem II dient schadeclaim tegen NAC in Recordboete George Best JAN HORDIJK: KNLTB HEEFT LAATSTE MAANDEN NIETS VOOR ME GEDAAN" 1,'aSRi DINSDAG 5 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT OSLO Coach Leen Pfrommer straalde van genoegen. Op de eerste dag van de traditionele Nieuwjaarswedstrijden had zijn keurkorps een staaltje van kracht, kunde en conditie gegeven dat het sportieve publiek in het Bisletstadion van Oslo met uitbundig enthousiasme begroette. Drie Nederlanders voerden na de eerste twee afstanden het algemeen klassement aan: wereldkampioen Schenk voorop, daar na de zeer sterk rijdende Eddy Verheyen en op de derde plaats Jan Bols. De teleurstelling dat Dag Fornaess niet verder kon reiken dan de zevende plaats in de algemene rangschikking, slikten de Noren manmoedig weg. Ze zijn te veel schaatsliefhebber en te des kundig om d^ „coup" van de Nederlanders niet naar waarde te schatten. Op alle fronten onderstreepten de Nederlan ders hun vorm. Te groot optimisme moet evenwel geweerd yvorden want de eerste gro te slag valt pas op 23 en 24 januari in Heerenveen als de Europese titel op het spel de Pfrommer Zijn zege had Thomassen i geheel ontplooien. Bij een temper nul zorgde Mag 500 i amassen in een sublieme Noorse succes. Hij ging ijder alleen over de baan voor de Zijn oorspronkelijke tegenstander Pc- Nottet vertoefde in Den Ha; goed gevolg het theoretisch gedeelte van het staatsexamen fysiotherapie af te leggen. Tho massen overtrof alle tot dan toe gemaakte tijden en liet 40.44 sec. afdrukken. 0.33 sneller dan Ard Schenk die tweede weid Noorwe gens ..nieuwe man". Roar Groenvold, bracht dan de tiende plaats i derde plaats. Opvallend werk leverde Ronnie Nooitgedacht op de vi.if kilometer door na de Noor Stensen en de Zweed Claeson op de zesde plaats beslag te leggen. Jappie van Dijk werd acht ste en Kees Verkerk, die op de sprint niet verder reikte dan de dertiende plaats, is bepaald nog niet in topconditie want elfde op de vijf kilometer al was dat dan ook nog voor Fornaess die gelijk eindigde met Piet Vink is nog niet om in juichen uit te barsten. Maar wederom geldt dan dat de grote kwam in zijn rit in de laatste bocht in gevecht met zijn balans, reed in de sneeuw- rand en kwam daardoor net de onderdelen van seconden tekort blijven. nestelden drie Nederlanders zich op de eerste plaatsen op de 5000 m. Eddy Verheyen reed een magistrale race tegen Magne Thomassen die tegen het verbluffende eindschot van de Deventenaar niet was opgewassen. Met Het Peter Nottet (rechts) heeft zich gisteren bevrijd ran een lastzodat hij zich voorlopig volop aan het schaatsen kan wijden. Hij slaagde voor het theoretisch gedeelte van z\)n examen voor fysiotherapeut. Peter Nottet voor zijn „rechters", dr. Koopman (links) en dr. Luiting Thomassen i Verheyen De andere In de sprintersklasse van deze wedstrijden. Zweden en Nederlanders Jan Bazen zich uitstekend handhaven. Met de goede tijd van 40.25 sec. zegevierde de Noor Bjoerang op de sprint. Met zijn 40.59 bereikte Bazen de vierde plaats Op de 1000 meter schoot het Noorse ..kanon" Eriksen naar 1.21.1. waarmee hij zijn eigen baanrecord met 1.5 sec. verbeterde De tweede plaats van Bazen, in vereniging met Hoekstra beiden 1.22.7 was voldoende om na Eriksen te kunnen volgen in het algemeen klassement na de eerste dag. De Noren op de >raken giste Nederlandse Mekka, het De uitslagen waren: 500 m 1 Magne Thomas sen (Noorw. 40.44 sec.: 2. Ard Schenk (Ned) 40.77. 3. Svein Erik Stiansen (Noorw i 40.91; 4 Goernn Claesson (Zwed) 40.96. 5. Bjoern Tve ter (Noorw) 40.97. 6 Dag Fornaess (Noorw) 41,27. 7 Honny Hoeglin (Zwed) 41.40;^ 8. Jan Bols (Ned) 41.46; 9. Eddy Verheven (Ned) 41.50 10. Roar Groenvold (Noorw) 41.54; 11. Per Willy Guttormsen (Noorw) en Goeran Johans son (Zwed) beiden 41,80; 13. Kees Verkerk (Ned) 41.94; 14 Sten Stensen (Noorw) 42.04; 15. Ronnie Nooitgedacht (Ncd) 42.15; 16 Willy Olsen (Noorw) 42.17; 16. Olof Granath (Zwed) 42 19; 18. DIJN Johansson (Zwed) 42.24: 19. Claes Lavaes (Zwed) 42.26; 20. Jappie van Dijk (Ned) 42.52; 21. Oerjan Sandler (Zwed' 42.83. 22. Piet Vink (Ned) 43.30; 23. Baerd Hendriksen (Noorwi 59.76 (gevallen) 5.000 m: 1. Verheyen 7.25 6; 2. Bols 7.26.9; 3. Schenk 7.33.2; 4 Stensen 7.35.0; 5. Claeson 7.36.3; G. Nooitgedacht 7.37.4; 7. Guttormsen 7.38.2: 8. Van Dijk 7.38.4; 9, Groenvold 7.39.4; 12. Clae son 86.590; 6. Groenvold 87.480; 7. Fornaess 87.530 pnt: 8 Stensen 87.540 pnt: 9 Guttorm sen 87.620 pnt; 10. Nooitgedacht 87.890; 11. Tveter 87.940; 12. Verkerk 88 110: 13. Hoeglin 88.150; 14. Van Dijk 88.360. 15. Goeran Jo hansson 88.900; 16. Olsen 88.930; 17. Stiansen 89 060; 18. Vink 89.560; 19. Sandler 89 810; 20. Dan Johansson 90.120; 21. Granath 90.540; 22. Lavaes 91.107. Sprintersklasse 500 m: 1. Per Bjoerang (Noorw) 40.25; 2. Arne Herjuaune (Noorw) en Iver Eriksen (Noorw) beiden 40.47 sec; 4. Jan Bazen (Ned 40.59 sec; 5. Arnulf Sunde (Noorw) 40-73 sec; Johan Lind (Noorw) 40.74 sec; 7. Ole Iversen (Noorw) 40.77 sec. 8. Marten Hoekstra (Ned) 40.84 sec: 9 Mats Wall berg (Zwed) 41.36 sec; 10 Bernt Jansson (Zwed) 41.37 (Noorw) 7.47.5: 15. Olsen 7.47.6; 16 Sandler 7.49.2: 17 Tveter 7.49.7, 18 Goeran Johansson 7.51.0, 19 Dan Johansson 7.58.8: 20. Stiansen 8.01.5; 21. Granath 8.03.5; 22. Lavaes 8.09.1; Hendrik- 1000 meter: 1. Eriksen 1.21.1 Bazen beiden 1.22.7: 4. Iversen 1.22.8; 5. Her- luauane 1.23.8; 6. Sunde 1.24.0; 7. Wallberg I 24.1; 8. Lind 1.24.7; 9. Bjoerang 1.24.9; 10. Efskind 1.262; 11 Jansson 1.26.8. Algemeen klassement: 1. Eriksen 81 020 2. Bazen 81.940; 3. Iversen 82.170. 4. Hoekstra 82 190; 5. Herjuaune 82.370; 6 Bjoerang 82.700; 7. Sunde 82.730; 8. Lmd 83 090. 9 Wallberg 83.410; 10. Jansson 84.770; 11. Efs kind 85.320. Schaatskalender LONDEN. George Best, ge schat jaarinkomen tweeëneenhalve ton, is door de disciplinaire com missie van de Engelse Voetbal hond beboet met 2500 gulden en heeft tevens een voorwaardelijke schorsing van zes weken opgelegd gekregen. George Best (Manchester United) liep in één jaar drie berispingen op van scheidsrechters. Indien hij in de komende twaalf maanden wederom driemaal wordt berispt, zal de schorsing in.wer king treden. De boete die Best kreeg, is de hoogste die ooit in het Engelse voetbal werd gegeven. Een jaar geleden werd Best een boete van duizend gulden en een schorsing van achtentwintig dagen opgelegd. Het is opvallend de bij voetbalwedstrijden voorkwamen, oorzaak weet men niet. Er w teel .onderzocht of de directie van het Ibrox-Park met het aantal entreebewij zen niet te gemakkelijk is omgesprongen. „Als ik deze wedstrijden in Groot-Brit- tannië wél eens op de televisie zag. hield ik altijd mijn hart vast. Soms werd ik gewoon bang als de opeengepakte men senmassa. vooral bij hoekschoppen, zich uitrekte". Een mening van Otto Roffel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De ramp in Glasgow zal nooit in Nederland kunneifi gebeuren. Dit is de onverdeelde conclusie van de directies van de grootste voetbalstadions in ons land. De commissie voor bouw- en woningtoezicht oefent overal in ons land een doelmatige inspectie uit i men het volste vertrouwen hectl. Daarom is een vergelijking met het Ibroxstadion, waar de „glijbaan raar de dood" zaterdagmiddag bij uitgang 13 na de wedstrijd Glasgow RangersCeltic in beweging kwam, niet reëel. „De trappen van het Olympisch Stadion hebben veel bredere corridors. Tenminste twintig mensen kunnen naast elkaar staan", aldus de heer Otto Roffel, directeur van het Amsterdamse stadion. De kans is daardoor mijns inziens te verwaarlozen dat zoiets in ons land zal voorkomen." Transfer Gerrie Deijkers (Van i sportredactie) TILBURG. De problemen die zich een half jaar geleden voor deden bij de transfer van Gerrie Deykers naar DWS, lijken, nage noeg halverwege de competitie, nog niet geheel te zijn opgelost. Er is nog steeds het conflict tussen Willem II, dat destijds een optie op Deykers had, en NAC, dat de oorspronkelijke rechten op deze speler had. Willem II heeft via zijn juridisch adviseur, mr. Janssen van Raay, een klacht ingediend tegen NAC en daarbij tevens oen schadepost geclaimd. Mocht NAC niet geneigd zijn deze schadeclaim te betalen en daar ziet het naar uit dan zal een arbitragecommissie de klacht moeten onderzoeken. De heer G. Villevoye, vice-voorzitter van de Tilburgse eerstedivisieclub, over de klacht: „Wij staan wel degelijk in ons recht. NAC heeft Deykers getransfereerd zonder ons optierecht in acht te nemen. Wij hadden tot 15 juli 1970 het recht om Deykers voor een ton te kopen. NAC heeft zich daarvan niets aangetrokken getransfereerd. Wij hebben daarvan be wijzen en ofschoon de KNVB deze zaak ook heeft afgewerkt, hebben wij op ad vies van onze juridisch adviseur de klacht ingediend. Mr. Janssen van Raay is een uitstekend kenner van voetbal zaken en via een arbitrage zal worden uitgemaakt wie gelijk heeft. Als wij winnen zal NAC een schadepost moeten betalen". Hoe groot de door Willem II geclaimde schadepost is, wilde de heer Villevoye niet zeggen. Wel staat vast dat NAC er niet aan denkt alsnog te betalen. Secre taris Speekenbrink: „Nee, aan de trans fer van Deykers heeft de KNVB zijn medewerking verleend en die zaak is Mocht de klacht van Willem II ge grond zijn dan impliceert dat tevens dat de KNVB vrijwel zeker een misstap heeft begaan. de Nederlandse stadions een voorzichti ger beleid blijken te voeren. De heer F de Kimpe: „Wij houden als vuistregel aan: er moeten tenminste tweemaal veel zit- als staanplaatsen zijn Dat scheelt de een neemt zeker de dubbele afstand van de ander in beslag, tijd veiliger". De heer Roffel beaamde het argument van zijn Rotterdamse collega. „In het Olympisch stadion met een capa citeit van 65 (JOU toeschouwers zijn slechts achtduizend staanplaatsen. Dat i geen twaalf procent Hoewel ik exact van de cijfers van Glasgow hoogte ben. vermoed ik dat de verhou ding daar veel ongunstiger ligt. Het me achteraf helemaal niet verbazen blijkt dat het Ibroxstadion voor tachtig procent uit staanplaatsen bestaal. Tja, je de capaciteit wilt opvoeren, de capaciteit hogen" Het is opvallend dat ook in Neder- toeschouwers dat per vak kan worden ondergebracht. De heer Bakker van de commissie voor bouw- en woningtoezicht in Amsterdam: „Vergelijkingsnormen zijn er niet. Wij weten helemaal r in Schotland als eisen zijn geste andere instanties zijn daarvan de hoogte. Het komt er dus op n internationaal in dit opzicht niei staat". Conclusie van Kuipdlrecteur De Kimpe: ..Bij ons zitten minder een vak. Het gevaar, dat zoiets dergelijks als in Glasgow in ons land gebeurt, is Ook is het in ons land ondenkbaar dat zo'n chaos op zulke lange trappen als in Schotland zal ontstaan. Ze bestaan dood eenvoudig niet. Stadiondirecteur Otto Roffel: ..Als zo'n razende menigte in weging komt. door welke samenloop omstandigheden dan c Het 1 dat de afscheidingshekken het begav dan maar van ondergeschikt belang" Behalve Ajax en Feijenoord kampt niemand met het probleem van I vaar" van een stadion. ADO-n Eddie Hartmann legt dat uit: „Het zal in Nederland lang niet zo'n vaart lopen. In de eerste plaats missen de meeste clubs zoveel aanhang van publiek en in de tweede plaats zijn de meeste tribunes van beton" Andere stadiondirecties, die evenmin boven een bezoek van dertig duizend toeschouwers komen, denken er Het stadion Ibrox Park afspeelde zich na de wedstrijd Glasgow RangersCeltic |tni9l0 kortebaanwe(,Blr'Jden heren aan duidelijkheid weinig te af tot de acht maanden zouden zijn verstreken. wanneer zal worden beslist of ik weer voluit mag spe len, maar het heeft me wel :een de bondsarts in actie. Acht maanden rust zonder meer, terwijl ik er een heeft Jan Hordijk het afge lopen weekeinde aange toond dat de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond bij uilverkiezing van Binnen deze periode echter toonde Jan Hordijk zich volkomen genezen Eigen initiatief moest eraan te gedupeerd. Ik kon bijvoor- 1 beeld niet meedoen aan de j nationale overdekte kampi- oenschappen. Het toernooi in Tilburg was op basis geen last meer van had. Ik masseur gegaan, omdat er van bondswege niet* werd gedaan. Dat masseren heeft iligende teams moeilijk aan hem voorbij kan gaan. In het goed bezette indooi- toernooi in Tilburg bleek te brengen. ,,Ik ben vorig jaar naar dokter Strikwer- da in Utrecht gegaan, die mij vertelde dat er geen enkele reden was met ten V.";';iG '-'A ik daar gerust meespelen. loop van tijd had ik er totaal geen hinder meer s an. Toch kon ik niet mee doen aan de nationale overdekte kampioenschap- dan de gehele nationale top •n versloeg hij bovendien in de finale de Westduitser 'nge Buding. na. opmerke- 'ijke overwinningen op de Belgen Hombergen en Drossart. Des te onbegrij pelijker wordt het dan dal Ie maanden zo weinig ge- nissen te stoppen. Hij kon geen enkele aanleiding vin- zetten. Dat lag overigens geheel in de lijn van de beslissing van mijn eigen specialist, dokter Van der Drift uit Wassenaar, die vonden te spelen. Ik ben daarom gewoon doorgegaan JAN HORDIJK blessure alleen ls afgegaan zijn gemaakt. Ik ben nooit bij hem geweest. Hij heeft mij nooit persoonlijk on derzocht Als je dan toch zo'n vergaande beslissing Hordijk overigens al jaren I last heeft, hebben hem zelf bepaald niet verontrust. Elk jaar kreeg ik wel eens dat was dan binnen een paar dagen weer over. Ik 1 dacht dal het niet meer was dan een beetje kou. De ene speler heeft last van ge die gedwongen rust." Volgende maand neemt de tennisbond een definitieve beslissing of Hordijk weer volledig aan de training kan deelnemen en in bui tenlandse toernooien mag uitkomen. Inmiddels werd het Nederlandse team door ian Hordijk, die vorig jaar ia afloop van de nationale kampioenschappen in Sche eningen een speelverbod kreeg opgelegd van acht maanden, als gevolg van ■en zich tijdens de nationa le titelstrijd openbarende ugblessure. Bij het speelverbod van de bond opgelegd door dok ter Wille bleef het ech- met mijn training. Pas na mijn afkeuring voor mili taire dienst ben ik weer doen Ik kon. voordat de beslissing van de militaire deskundigen bekend was, natuurlijk niet dokter Wille en mijn eigen specialisten j tegen elkaar uitspelen. Ik moest eerst afwachten wat die herkeuring voor dienst beetje vreemd. Hij had me op zijn minst zelf eens kunnen onderzoeken. en speelverbod kunnen opleg gen Dat is echter niet ge- ..Het gevolg van de beslis sing van dokter Wille is echter wel dat ik voorlopig wel eens spierpijn in zijn Gedwongen ..Ik heb er zelf nooit zo zwaar aan getild, te meer omdat het meestal na een Vorig jaar kwam hel ech ter op een bijzonder on gunstig ogenblik. Tijdens Zwitserland uitgeschakeld in het Koning Gustaafbe- kertoernooi. Met Jan Hor dijk, die vooral op indoor- banen «terk is vanwege zijn formidabele service kracht enige jaren gele den bereikte Hordijk met Tom Okker de finale van dit toernooi hadden de Nederlandse tennissers rno- manier trachtte de bond de Rotterdammer te helpen over zijn blessure heen te „Het is echter wel merk- waardig dat dokter Wille i bij de beoordeling van mijn len. De termijn van acht maanden, die aanvankelijk tot mei zou duren is dan ningen schoot het er ineens in. Omdat dat tijdens de nationale kampioenschap pen gebeurde, kwam me- bond de Rotterdammes wel iets nauwkeuriger moeten volgen na de constatering van zijn blessure.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9