Wellicht deze week 1DURE NAMEN VOOR GEWOON WERK begin van vredesgesprek Brandt tegen zet zich schrap CDU-oppositie Berlijn niet meer centraal Hartzegelactie voor operaties in buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1971 Krijgshaftige rede Sadat NEW YORK (AP) Dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Wil liam Rogers, heeft gisteren 'n ontmoe ting gehad met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, ter inleiding van dc vredesbesprekingen over het conflict in het Midden Oosten, die wellicht nog deze week worden Zondag had minister Rogers al een onderhoud gehad met Gunnar Jarring, de Zweedse diplomaat, die de speciale vertegenwoordiger is van Oe Thant in de kwestie van het Midden Oosten. „De volgende veldslag met Israël zal op grote schaal worden gestreden. Zo wel het leger als het volk zullen erbij betrokken zijn. Hij zal hevig zijn, want niet alleen Israël heeft zijn sterkte gehandhaafd, wij ook. De geoefendheid van ons leger heeft een bevredigend niveau bereikt en wij kunnen zeer doelmatig gebruik maken van de mo- Pluimveehouders zijn radeloos DEN HAAG (ANP) „We krijgen nu werkelijk met radeloze pluimvee houders te maken", dit zegt ir. J. A. A. Bokx, algemeen secretaris van de Ne derlandse Organisatie van Pluimvee houders NOP en secretaris van de afde ling pluimveehouderij van het land bouwschap. Er zijn pluimveehouders die met gro te voederschulden zitten en voederle veranciers gaan zich afvragen of ze met hun leveringen door moeten gaan. Zul len er pluimveebedrijven beëindigd worden? Er zijn bedrijven die, juist vanwege die schulden, niet kunnen op houden: een boer laat zich zo gauwl niet failliet verklaren. De Nederlandse pluimveehouders, die al een allerberoerdst jaar achter de rug hadden, zagen zich door de invoerstop van de Duitse markt afgesloten juist toen die markt er weer wat vriendelij ker uit ging zien. Tot die invoerstop konden anderen geen munt slaan uit hun slechte positie: ook in Duitsland en België ging het slecht met de eieren. Maar nu kunnen de Duitse en Belgi sche eierproducenten hun prijzen laten oplopen, terwijl de Nederlanders ach terblijven. Tot de invoerstop hield men zich ondanks de moeilijkheden op de been i,n de hoop op hogere prijzen. Nu verkeerr men in de positie van iemand die, bijna aan de top van de berg gekomen, toch nog terugzakt. dernste elektronische apparatuur", al dus de Egyptische president Sadat op een politieke bijeenkomst in Tanta, de hoofdstad van Neder-Egypte. ..Wij willen vrede", zo zei de presi dent, „maar niet ten koste van ook maar de geringste territoriale conces- Sadat erkende dat er Russische mili tairen in Egypte zijn ingezet voor de periode, waarin de Egyptische man schappen werden opgeleid voor de ra ketstellingen langs het Suezkanaal. Hij zei ook dat er zes Russen waren ge sneuveld bij een luchtaanval op Das- joer, even buiten Carïo. De Arabische bevrijdingsorganisatie Al Fatah, zal om bezuinigingsredenen al haar kantoren in Libanon sluiten. Alleen in Beiroet zal zij haar hoofd kantoor handhaven. Deze beslissing heeft de leider Yasser Arafat gisteren de Libanese premier Saeb Salem mee gedeeld. Jongeman drinkt zich dood DüSSELDORF (AP) Twee broers zijn gisteren in Düsseldorf in elkaar gezakt en een van hen is gestorven, nadat ze samen met drie vrienden vier flessen cognac hadden opgedronken in twee uur tijds. De politie heeft bekendgemaakt dat de beide jonge mannen 16 en 17 jaar oud, op het punt stonden om naar een huis van bewaring te gaan, omdat ze veroordeeld waren wegens diefstal. Ze besloten eerst in een openbaar toilet iets te drinken. Na afloop zakten ze beiden in elkaar. De oudste broer was dood toen hij in het ziekenhuis werd gebracht. De jongere broer bevindt zich in ernstige toestand. Negersoldaten tuigen blanke kapitein af HANAU (A.P.) Een kapitein van het Amerikaanse leger in West-Duitsland en een soldaat, beiden blanken, zijn zon dag in een kazerne van het Amerikaanse leger door een aantal negers afgeranseld nadat een neger was omgekomen als gevolg van een ongeluk. Weet u wat een kukel is? Of een shift safety man, een chemicien, een site services operator, een calquese of een trouble shooter? Als u ja zegt, dan bent u misschien wel de juiste man als „business development man" bij een „multinational" bank of de lang verwachte „new product development manager" van een bekende onderneming in het westen des lands. Of misschien is de functie van „data link operator" iets voor u. Maar als uw antwoord „neen" is: treur niet. Want u hebt veel medestanders. Ook zij willen een andere baan, zoeken misschien al lang, maar durven op zo'n advertentie niet of nauwelijks een brief te sturen. Daarom blijven ze maar weer hangen. Tegen hun zin misschien. En de nieuwe baan blijft onbezet: grote zorg voor de ondernemer. Men hoeft er de krant maar bij open te slaan of de ene engineer na de andere controller staart u door een adver tentie aan. Elke week opnieuw. Naar schatting wordt er in ons land momenteel voor plusminus zes miljoen gulden per week voor personeel geadverteerd. En veelal voor niets. Want de arbeidsmarkt is krap en van baan veranderen doe je zo maar niet één, twee, drie. Boze tongen beweren dat talloze advertenties voor de show worden geplaatst. Misschien in de hoop de concurrentie in verwarring te brengen. Op brieven wordt nooit antwoord gegeven. Sommigen menen dat het hier om zeker dertig procent gaat van het totaal. Maar wie hierover begint krijgt onmiddellijk een ontkenning uit de reclamewereld: „Daar voor zijn de kosten van het adverteren veel te hoog". Maar die kosten gaan altijd voor de baat, oftewel de strijd tegen de concurrentie, uit.... Maar hoe het ook zij: aan de sollicitant wordt niet gedacht. Zijn gegevens, zijn bijgesloten bescheiden, hij hoort er nooit meer wat van. De personeelswerving is een gevoelig terrein. In feite komt het erop neer, dat de toekomstige werkgever de werk nemer moet bewegen te reageren op een lokmiddel als een prentje en een stukje tekst. Zijn toekomst kan ervan j afhangen, zijn huis, zijn gezin. De betrekkelijke zekerheid van zijn huidige bestaan zet hij op het spel. Vooral voor de man tussen de 20 en de 40 jaar gaat het om één van de meest essentiële dingen van zijn leven. En toch wordt er maar raak geadverteerd. Vaak zonder erbij te denken. Er is iemand nodig? Goed. adverteer maar even. En dat gebeurt maar al te vaak met begrippen die de bedrijven intern hanteren, maar voor de buitenstaander vrijwel onbegrijpelijk zijn. Veelal gaat men ook uit van de eigen ideeën, wensen, gedachten en zakelijke mogelijk heden. Te weinig echter van de man of vrouw die gezocht wordt. Zijn belangen, zijn kansen. De menselijke dialoog ontbreekt. Ook bij de reclamebureaus begint deze gedachte veld te winnen. Zeer veel advertenties zijn nog slecht; de weke lijkse personeelskolommen zijn grijs, zonder veel spirit en verbeelding. Doet een enkele ondernemer eens iets bijzon ders, dan zet hij zijn naam er liever niet bij: zijn concur rentie mocht eens op een idee komen. Maar het probleem wordt groter, de personeelsnood hoger en de kosten stijgen. Geen wonder dus dat dit stiefkind in de reclamewereld meer en meer in de belangstelling komt te staan. De achterstand die de personeelsadvertentie had ten opzichte van de consumptieve advertenties wordt met rasse schreden ingehaald. Men gaat de sollicitant professioneler benaderen, men vraagt zich af wat hem bewegen kan op de baan of dat bedrijf te reflecteren. Er is geen reclamebureau te vinden, of men is er wel mee bezig. Verscheidene bureaus hebben sinds kort zelfs een speciale afdeling voor personeelswerving. En toegegeven wordt dat men zich tot nu toe veel te veel op de massa consumptieartikelen heeft geworpen maar het belang voor Eén ^Oordvoerder voor de derde ge pantserde bekend maakte zed dat het incident zich zondag in de Hessen Homburgkazerne ln Hanau had voorgedaan, na de dood van de ondernemer, zijn personeel, heeft verwaarloosd. De personeelsadverten ties hebben erbij gehangen. En onder druk van personeelsgebrek en de stij gende kosten (herplaatsing!) gaat men de werving nu meer en meer weten schappelijk benaderen. En dat geldt niet alleen voor de moeilijke, vaak vreemde titels maar ook voor een advertentie als „Groot bedrijf zoekt bekwame kracht". Want: wat voor reden kan iemand hebben om op zo'n advertentie te reageren? Niets spreekt de sollicitant aan. Een goed reclamebureau zal daarom na gaan wat het bedrijf de sollicitant heeft te bieden. Hij brengt dit ver staanbaar over. En als hét nodig is zal hij de functie vertalen of omschrij- Zoals een bekend Amsterdams recla mebureau het formuleert: „Wij krui pen in de huid van de doelgroep". Waarbij dan niet zozeer wetenschap als wel psychologie, gevoel en handig heid meespelen. („Een betonwerker spreekt men nu eenmaal anders aan dan een academicus"). En meer en meer wordt de opdrachtgever zijn vastomlijnde advertentieplan uit het hoofd gepraat: de „afschuwelijke" ad vertenties ruimen het veld voor eer meer menselijker benadering, commu nicatie en dialoog. En daarbij wordt dan gewezen op de ongelooflijke ponse op een hele pagina die IBM onlangs had gewijd aan hogere staf medewerkers en academici. Een sim pele heldere tekst, met overtuiging over een goede carrière, bleek de de kandidaat, onkunde en onbegrip spelen een rol. Naast uiteraard min der voorkomende sollicitanten. En on dit probleem te beperken wordt da- een voorselectie toegepast. Men vraar geen bureauleider, maar een „office manager" in de hoop dat alleen ei volbloedmanager reageren zal. He kaf wordt al tevoren van het korer gescheiden. Maar de personeelsmarkt verander! Dat staat wel vast. Na schade schande bij werkgevers en -nemer: Veel te laat heeft men ingezien d; verkeerd aangetrokken personeel <j< resultaten van een onderneming nade- lig beïnvloedt. En veel te laat ook kwam de ondernemer tot de conclusie dat de vorm van de advertentie dt sleutel tot het succes is. De toekom.M zal nu uitmaken of de menseliil« benadering, zoals die nu zal wordcr, toegepast, het antwoord op veel perso- neelsproblerr .-n is. Maar daarvoor zullen nog zeeëi onkunde en onwil moeten worden overwonnen. En menige sollicitatie brief zal de overkant nog wel niet Van bedrijve: vragen voor ook andere gevallen, i die hoger personeel een functie van lager niveau. Of een dure naam creëren voor „gewoon" werk. Modinette bijv., dat nu geheel is ingeburgerd en het denigrerend klinkende naaister heeft verdrongen. Of 'n chemicien vragen, die naderhand in een kalkoven blijkt te moeten werken. In zo'n geval is de sollicitant de dupe. Hij merkt het leugenachtig van de advertentie meestal te laat. En het zet voor de ondernemer dan ook meestal geen blijvende zoden aan de dijk omdat het moeizaam aangetrokken personeel dik wijls na korte tijd weer verdwijnt: men voelt zich bedrogen. Toch zullen er altijd wel min of meer onbegrijpelijke functies worden geëta leerd. Ondanks de nu beginnende strijd hiertegen van de reclamebu reaus. Want veel ondernemers hebben een hekel aan sollicitanten. Zeker de helft van brieven wordt nooit beant woord, soms voelt de ondervrager zijn eigen positie bedreigd bij het zien van soldaat Marvün Powell. Powell liep een schedelbreuk op toen hij „schijnbaar dronken of onder invloed van drugs" van de trap viel. Een groep van 35 tot 40 negersoldaten ging naar het bureau van de compagnie en eiste een onderhoud met de commandant. Kapitein Richard Johnston werd daarop met een aantal die dit maandag' "voorwerpen geslagen en een aantal ver trekken in de kazerne werd overhoop gehaald. Eerder op de dag had de groep een blanke soldaat afgeranseld. SUSKE EN WISKE: De toornige tjiftjaf RATIFICATIE OOS TYERDRAGEN Groenten duur door winterweer VENLO (ANP) Op verschillend) Limburgse groenteveilingen zijl prijzen van verschillende groenten door het winterse weer sterk gestegen, ln het bijzonder geldt dit voor de prei en dc kassla. Gisteren werd voor d< waarvan dagelijks grote lioeveelhedet worden aangevoerd van 1.27 tot 1.95 gulden per kilo betaald, betgeen neer komt op het drievoudige van de priji die vóór de vorstperiode gold. Ook de kasslaprijs ligt belangrijk hc ger, hoewel de aanvoeren nog zeer ruii zijn. Gisteren werd bij een aanbod va bijna één miljoen kroppen sla van 1 tot 37 cent per krop betaald. Een klei gedeelte van de lichte sla (beneden ell kilo per honderd stuks) haalde de gestelde minimumprijs van 12 cent pëï! krop niet en draaide door. De kasveld: la en kasandijvie, zijn eveneens bijzon der duur. Schade vergoeding geëist van fabrikant pil (Van onze correspondent) BONN Hel moeilijkste besluit dat de huidige Westduitse regering op dit ogenblik te nemen heeft, is de vaststel ling van de datum waarop zij aan het parlement de verdragen met de Sovjet- Unie en Polen ter ratificatie zal voor leggen. De parlementaire behandeling van deze verdragen zullen waarschijn lijk een van de meest levendige debat ten van dc laatste jaren in de Bondsdag drag te ratificeren, werden in juni 1970 door het kabinet bepaald. Toen werd er gezegd dat de besprekingen tussen de vier geallieerden over Berlijn zouden leiden tot de garantie dat West-Duits land en Berlijn met elkaar verbonden zouden blijven. Ook dat de besprekin gen zouden leiden tot een vrije gebruik van de wegverbinding tussen Berlijn het Westen. Zo lang aan deze vo waarden niet voldaan zou zijn, zou geen verdrag over de onthouding v wapengeweld in werking kunnen tre- Sedertdien hebben verschillende nisters zich evenwel tegenstrijdig uitge laten, over deze samenhang drie er zot moeten bestaan tussen een bevredigen de regeling voor Berlijn en de ratifice ring van de verdragen die nu gesloten zijn. De Bondsregering heeft de laatste tijd de indruk gewekt, dat zij een regeling voor Berlijn niet langer als voorwaarde beschouwt voor een ratifi catie. De Bondsregering is tot deze ver andering van positie gekomen door de onverzoenlijkheid van de Russen in de besprekingen met de geallieerden. Ook de wetenschap dat een weigering om de Bondsdag te vragen de verdragen te ratificeren, de betrekkingen met de landen van het oostblok nog slechter zouden maken als ze waren vóór de oostpolitiek, heeft aan deze verandering meegewerkt. Terwijl de Bondsregering zijn oostpo litiek wat schijnt te versoepelén, lijkt het erop alsof de verhouding van de christen-democratische oppositie harder wordt. De nieuwste politieke zet van de CDU is, dat zij een regeling voor Ber lijn niet langer als de enige beslissende factor in de Oostpolitiek beschouwt. De fractieleider van de CDU in de Bonds dag Barzel heeft een nieuw thema aan gesneden: het probleem van de Duitsers in Duitsland. Zolang er in de toestand van de Duitsers geen definitieve verbe tering komt. zal volgens hem de Oost politiek zelfs niet gedeeltelijk geratifi ceerd kunnen worden. De fractieleider van de sociaaldemo- het jaar het vrachtaanbod beduidend I cratische regeringspartij in de Bonds- minder is dan normaal. De vorststilte in dag Wehner waarschuwde voor deze de bouw heeft daartoe nog extra bijge- redenering. Als de regering dit soort dragen. Een douane-ambtenaar schatte maatstaven zou aanleggen, zou zij de het aanbod op eenderde van het Oostduitse regering een wapen in han- normale. Wanneer het vrachtverkeer I den geven tegen de Europese ontspan- I intensiever wordt zullen de files aan de ning. De Oostduitse regering zou dit I grens wel eens veel langer kunnen wapen kunnen gebruiken door eenvou- worden. digweg de vooruitgang in de toestand Belgische BTW oorzaak files bij grenspost (Van een onzer verslaggevers) WüUSTWEZEL-WERNHOUT Aan de grens tussen België en Nederland I heeft het vrachtverkreer het gisteren moeilijk gehad. Op de eerste werkdag waarop de Belgische douaniers met de nieuwe voorschriften moesten werken verliep de afwikkling van de formali- teiten stroef. De nieuwe BTW-voor- I schriften spelen de Belgen nogal par- De vrachtwagens aan de drukke grenspost Wernhout stonden in een file van enkele kilometers. Ook het perso nenverkeer ondervond daardoor hinder. De douaniers mochten nog van geluk spreken dat op de eerste werkdag van de Duitsers te saboteren. Wehner zei dat het een ramp zou zijn als Bonn de verdragen niet langer zou blijven steunen. De verdragen hadden volgens hem voor het eerst sedert lange tijd de mogelijkheid geschapen de belangen van Oost en West met elkaar in c wicht te brengen. Overigens zou het volgens Wehner voor de vier geallieerden uitermate moeilijk zijn om een gemeenschappelij ke maatstaf voor het Berlijnie pro bleem te vinden. De mogelijkheid zat ei volgens Wehner echter in, dat er in d< eerste helft van dit jaar een compromis bereikt wordt. In dezelfde periode zal er volgens hem ook een kans zijn op de ratificatie van de onlangs gesloten dragen. OSLO (AP) Voor een rechtbank i Oslo is gisteren een proces begonnei waarin een man, die beweert dat «\jj vrouw is overleden ten gevolge van eci embolie na het nemen van de anti-con ceptiepil, schadevergoeding eist van fabrikant van dc pil. De zaak zal vermoedelijk een weei 5 I duren. Men gelooft dat dit het eer?: M proces van die aard is in West-Bm-op Fabrieksarbeider Jozsef Hudecz, een Hongarije geboren Noors staatsburg^ zegt in zijn eis tot schadevergoedi dat de dood van zijn vrouw, die z ook werkte, voor hem een economise! verlies is en tevens voor zijn twe« kinderen. Hij eist van de fabrikant Schering a.g. uit West-Berlijn, ee: schadevergoeding van 320.000 Noors' kronen (ongeveer 165.000 gulden). Loenokhod-1 gaat weer aan de slag BOCHEM (AP) Het Russische maan- voertuig Loenokhod-1, is gisteren weer „ontwaakt" na de twee weken durende maannacht. Volgens het observatorium in Bochum gaat de Loenokhod nu een van de moeilijkste delen van zijn maan- onderzoekingen tegemoet. Het voertuig bevindt zich nu in een met rotsen be zaaide krater. Om uit de krater te komen zullen hoge eisen worden gesteld aan de technische hulpmiddelen van de Loenok hod-1 en aan de bemanning van het sta tion op de aarde. Het maanvoertuig heeft de maannacht waarschijnlijk goed door staan. Het zal kunnen beginnen met werken als de zon wat hoger staat en de warmte de batterijen zal kunnen gaan voeden waarop de apparatuur weer in werking kan worden gesteld. Dode bij overval Zeven negers hebben gisteren een overval gepleegd ip een meubelzaak in Philadelphia vaar zij één man doodschoten, vier erwondden en de zaak in brand sta ken. Zij vertrokken zonder buit omdat het geld juist naar de bank was ge bracht. MATT MARRIOTTGrote broer Tiende groepsreis nabestaanden van Birmaslachtoffers DEN HAAG (ANP) Op vrijdag 2! januari zal van Schiphol een gezelschap Nederlanders vertrekken voor een be zoek aan begraafplaatsen bij Bangkok in Thailand waar familieleden rusten die in de tweede wereldoorlog zijn gekomen bij door de Japanners opge legde dwangarbeid voor de aanleg van dc spoorlijn van Birma naar Thai land. Het gezelschap bestaat uit zesentwin tig personen, van wie vierentwintig do mes. Een van de mannelijke deelne mers. afkomstig uit Amsterdam, tachtig jaar. De reis is de tiend! groepsreis naar het Verre Oosten die d( oorlogsgravenstichting heeft georgani seerd., die reizen zijn mogelijk gewor den dank zij het in 1967 gesticht! reisfonds „Verre Oosten". De oorlogs gravenstichting bestaat in 1971 vijfent wintig jaar. Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging acht het mogelijk dal op korte termijn Nederlandse hartpa tiënten in het buitenland geopereerd kunnen worden. De daarvoor benodigd! reiskosten wil de vereniging bijeen brengen door middel van de hartspaar- zegelactie waaraan thans al 2000 win keliers meedoen. In eerste instantie komt uit deze ac tie een half miljoen gulden zo verwacht de voorzitter van de vereniging de Bre- danaar H. S. Fievet. Een kwart miljoen is bestemd voor een hartbewakingscen- trum, het andere kwart voor patiënten om welke reden dan ook niet in Nederland geholpen kunnen worden. Toneelgroep Randstad met vier eenakters De toneelgroep Randstad zal op 15, 16, 22 en 23 januari het theater In de Steeg bespelen met een voorstelling van vier eenakters. Deze zijn: „Tabak" van Tsjechov, „Koninklijke hoogheden", van Thornton Wilder, „Eduard en Agrip- pifen" van René de Obaldia en „Stikstof eveneens van Obaldia. Medewerkenden zijn: Ton Epskamp, Rita Janssen, Huub Hoog, Corrie de Roo, Ger Bos, Els Krug. Jean Danckaerts, Henny Zwartjens, Herman Voois en enkele figuranten. De voorstellingen vangen aan om 20 30

Leidse Courant | 1971 | | pagina 8