0^ NIXON: NAAR VREDE IN VIETNAM MEEST BELANGRIJKE RESULTAAT Sneeuw en ijzel in opmars Minimumloon kan tien gulden hoger Overzicht van twee jaar presidentschap Zuid- molukkers Hulp voor slachtoffers Gratis reizen Nederlandei drinkt steeds meer wijn Jeugdwerk ter discussie gesteld Zoontje van treinrover Ronald Biggs verongelukt STICHTING VAN DE ARBEID: DINSDAG 5 JANUARI 1971 LEIDSE COURANT WASHINGTON (AFP - Reuter - AP) President Nixon van de Verenigde Staten beschouwt, na twee jaar presidentschap, het feit dat de Verenigde Staten is gezet op de weg die naar een eervolle vrede in Vietnam leidt, als zijn belangrijkste succes en de „tragedies op de universiteiten van Kent (Ohio), Jackson (Mississippi) en Wisconsin, waar doden vielen bij betogingen tegen de Vietnamese oorlog" als zijn grootste teleurstelling. Nixon waarschuwde Hanoi dat de bombardementen op Noord-Vietnam hervat worden, als de infiltratie van noord naar zuid toeneemt. Nixon gaf Rusland een belangrijke rol in de vredespoging in het Midden-Oosten. „De Sovjet-Unie moet verzoenend optreden". Naar zijn mening waren de komende maanden kritiek voor het Midden-Oosten Hij beloofde Israël alle hulp teneinde het machtsevenwicht m het Midden-Oosten in stand te houden. Alleen de Verenigde Staten kunnen Israël helpen wapens blijft bevoor- Rusland en Amerika zijn voorts aan de wereld verplicht te ondernandelen over een beperking van de bewapening. Hg voorzag op dit punt uiteindelijk een akkoord. Wat betreft het binnenland zei hij dat het het doel van zijn regering is een politiek te voeren die gericht -s op beheersing van ie inflatie. Er bestaan evenwel geen plannen om tot een loon- en prysstop te komen. De wisseling van de macht in Chili, waar nu een marxistische president (Allerde) aan het bewind is, vond Nixon geen tegenslag voor de Verenigde Staten. Het contact met Allende zal in stand worden gehouden. DEN HAAG Sneeuw en ijzel zijn in opmars. In de komende 24 uur wordt het daarom oppassen ge blazen voor hen, die zich buitenshuis moeten bege- in. Dit weerbeeld houdt n duidelijke verande- ag in. De kans is name- k zeer groot, dat de winter (voorlopig) terug gewezen wordt, want achter de sneeuw en ijzel dringen luchtstromingen op, die regen met zich mee brengen. Het veranderde weerbeeld wordt in Zuid-Europa al heel duidelijk. Op Major ca heerste gisteren al een temperatuur van 11 gra den boven nul en Malaga gaf zelfs 17 graden aan. Deze golf van warmere lucht bereikte Nice met 10 graden boven nul en Rome met 9 graden. Om nog maar niet te spreken over het eiland Cyprus, waar gisteren maar liefst 21 graden boven nul ge meten werd, de hoogste januaritemperatuur sinds 25 jaar. „Helder blauw, lenteachtig en zonne schijn", aldus de Cyprio ten. De temperatuurstij ging ging in verschillende gebieden gepaard met re gen. Een beeld dat lang zaam maar zeker ook het weer in midden- en west- Europa kan gaan beheer- Tussen al deze weersuiter- sten ligt een deel van Portugal,dat in bijvoor-, beeld de hoofdstad 6 gra den boven nul te zien gaf, terwijl noord-oostelijk een vrieslucht hing van maar liefst -13 graden. Maar vergeleken met de toestand in Mexico is het in Europa niets meer. Noord-Mexico werd giste ren geteisterd door stren ge vorst van -18 graden, terwijl zeer veel sneeuw viel, gepaard met wind- toten van 115 km per uur. In een groot deel van de Verenigde Staten ligt een sneeuwlaag van 45 cm, waardoor het ver keer gisteren tussen Colo rado en Michigan prak tisch stil lag. Oud-" op;! I >rtge«| (Vervolg van de voorpagina) Mr. van 't Veer releveerde de moeilijk heden rond het Nederlands Indische leger, dat na de soevereiniteitsoverdracht moest verdwijnen. De betrekkingen tus sen beide landen werden moeilijker en in de Zuidmolukken werd in die tijd de RMS uitgeroepen, waarvan, aldus de officier, door velen de rechtmatigheid wordt betwist. „In deze tijd van geweld hebben zelfs juridische argumenten weinig te bete kenen. Het heeft dan ook geen zin ver der te praten over deze staat. Volken rechtelijk is er geen staat. Men zal reke ning'moeten houden met de realiteit in de wereld", aldus de officier van-Jus titie, die verklaarde dat de Nederlandse regering in deze kwestie een vast stand punt inneemt, namelijk dat er niets te verwachten is. Ingaande op de bezetting in Wassenaar wees de officier erop dat in augustus diverse besprekingen plaats vonden, on der leiding van de voorzitter van de K.P.K., de verdachte Paul C. Th., geas sisteerd door Jacob U. Zo gebeurde dan op 31 augustus de bezetting. „Het is een schande voor de Zuidmolukkers, bijzonder voor degenen die hieraan deelnamen", er is geschoten, vernield, gekneveld en wat al niet meer", aldus de officier. „Ik ben ervan overtuigd, dat er genoeg deelnemers bereid waren om actie te voeren. Dit is een afschuwelijke geschie denis in deze tijd", aldus mr. van 't Veer, die Th. de grootste aanstichter bij deze gebeurtenis, ook als uitlokker, noemde. „Gezien de ernst van déze zaak en en ongewone brutaliteit en gevaar, waar bij op vier agenten en een ambassadeur werd geschoten, die altijd nog gastvrij heid in ons land geniet,zjjp ernstige 'straffen noodzakelijk", zo stelde de,o#},- cifer "vast. Hij achtte verder bewezen dat ver dachte J. H. achter een pilaar vandaan het schot gelost heeft in de richting waai de politieman naderde. „Hij heeft op zijn lichaam gericht" en zo iemand pleegt doodslag die grenst aan moord. Het is een tragische zaak, dat deze politieman die zijn plicht deed, werd doodgescho ten" aldus mr. van 't Veer. Hij achtte doodslag bewezen, evenals deelname aan de andere daden. De* eis tegen H. luidde daarom zeven jaar met aftrek. Rond het gebouw van de rechtbank had de politie dezelfde maatregelen ge troffen als gedurende de eerste zittings periode. Een belangrijk nadeel voor de postende politiemannen was de vrieskou, verkleumde gezichten en koude voeten zorgde. Het „konvooi", waarin de beklaagden an het Scheveningse Huis van Bewa ring naar de rechtbank werden overge bracht, was veranderd. De acht begelei dende motorrijders waren met het oog op mogelijke gladheid vervangen door enkele politieauto's, VRIES In de Drentse plaats Vries is het comité „Help Slacht offers in Glasgow" opgericht. Initiatiefnemer is de heer J. A. Veen in Vries, die eraan herinnert dat de Nederlanders in en na de tweede wereldoorlog in Glasgow bijzondere gastvrijheid hebben ge noten. „Nederland lean nu iets te rugdoen, speciaal voetbalminnend Nederland", aldus de heer Veen. Giften kunnen worden overge maakt op een speciaal voor dit doel georganiseerde rekening bij de AMRO-bank in Assen ten name van de „Nederlandse Highland Light Infantery Club". ADVERTENTIE 2 januaridagen op uw 65+kaart donderdag of zaterdag die u past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaait 20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- echtpaar f 75.- (Van e r verslaggevers) TILBURG Elke Nederlander dronk in 1970 zo'n vijf liter wijn. Dat is tweëenhalf maal meer dan in 1960, toen onze landgenoten kennelijk de echte vvijnsmaak nog niet goed te pakken hadden, en ieder hunner slechts twee liter wijn naar binnen spoelde. Geen wonder dat de Nederlandse wijnhandel over die dorstige landgenpten best te spreken is en de ontwikkeling met veel opti- imisme tegemoet zit*. „Hofeto/voor de toekomst, 'zegt ze te nebben, want ten opzichte van de buur landen wordt er in ons land nog steeds niet zo veel wijn (en sherry) gedronken. Proost dus. Want wijn is er meer dan ge noeg. Ze wordt wel steeds duur der. Vooral de Franse kwaliteits wijn van de oogst 1969 werden maar liefst 30 tot 60 procent in prijs verhoogd. Dat geeft weer een nare smaak, die we dan weer met diezelfde wijnen kunnen wegspoelen. Tweede Kamerlid Singer-Dekker stapt uit PvdA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw mr. H. Sin- ger-Dekker, die meer dan zes jaar lid van de Tweede Kamer geweest is voor de Partij van de Arbeid, heeft met haar echtgenoot voor het lidmaatschap van deze partij bedankt. Zij heeft een brief aan het partijbestuur geschreven, waarin zij haar motieven voor het uittreden uiteen heeft gezet. Als motief wordt ge noemd dat het partijbestuur niet krach tig genoeg is opgetreden tegen de toe nemende invloed van nieuw links. In boek „Onvoltooid beroep'' (Van e r verslaggeefster) DEN HAAG „Onvoltooid beroep is een publikatic van Salco, de Stichting Samenwerkende Landelijke Centrale Organen voor wijk-, buurt- en club- huiswerk en behandelt het werk van dc jeugdwerker. De pocket werd vandaag door medewerkers van Salco in Haag gepresenteerd. Het boek, dat zijn eerste onstaan vindt eind 1967, begin 1968, is eigenlijk een samenvatting van een groot rap port, dat de beroepspraktijk van jeugd werkers, functionerend in organisaties voor sociaal-cultureel werk, nader derzoekt. De uitvoering van het onder zoek was in handen van drs. C. Boender. Om de follow-up van dit onderzoek in het veld te bevorderen werd besloten een journalistieke versie uit te geven. Deze populaire uitgave is niet direct een getrouwe samenvatting van he' derzoekrapport; het is eerder een mentaar, dat de discussie op gang moet brengen. Om dit te bevorderen heeft de samensteller, drs. G. C. de Haas, docent cultureel werk aan drie sociale acade mies te Amsterdam, van zijn visie op het rapport een commentaar in boek- Haags raadslid Kamerkandidaat KVP-jonger en (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KVP-jongeren heb ben hun beide kandidaten voor de Twee de Kamer nu definitief aangewezen. Het z(jn het Haagse gemeenteraadslid Wire» Chatinier en de Brabantse KVP- jongerenvoorzitter Piet Zelissen uit Oss. aanwijzing kwam tot stand na een schriftelijke groslijststemmiing door de leden van de KVP-jongerenorganisaitie. Het uiiteiffideldjke resultaat van de stem ming komt vrijwel overeen met het advies dat door het bondsbestuur van de KVP-jongeren was gegeven. Dat hoofd bestuur was op haar beurt weer ge adviseerd door een selectiecommissie. Aanstaande vrijdagavond moet het partijbestuur van de KVP nog haar fiat aan de voordracht van de KVP-jongeren geven. De voordracht ziet er nu als volgt uit: 1. Wiim du Chatinier (Den Haag); 2. Piet Zeilissen (Oss); 3. Paul Beugels (Amersfoort); 4. Ruud Bun (Eindhoven); Bert ArLing (Hoogvliet); 6. Jean Pen- Jers (Leidschendam); 7. René van dei- Linden (Eijs-Witrtem); 8. Piet Smink Zestien Tsjechen van reisgroep vragen asiel BONN (Reuter) Zestien leden van een Tsjecho-Slwaaks reisgezelschap van 68 hebben besloten niet naar hun land terug te keren. Dat is in München mee gedeeld door een 23-jarige Tsjech, die in de Bondsrepubliek verkiest te blgven. HU zei dat de andere vijftien in Neder land, België en Frankrijk z(jn uitgestapt. Het vliegtuig van de Tsjecho-Slowaak- se luchtvaartmaatschappij CSA landde 22 december, na een oponthoud van vier in Praag op Schiphol. Twee Tsjechen besloten toen direct in Neder land te blijven, van wie eT een de vol gende dag echter naar Wenen vertrok. Veertien anderen gingen naar Frankrijk met het voornemen niet meer naar hun land terug te keren. Inmiddels zijn van deze Franse groep tenminste twee per- men naar Nederland gekomen. Een van de vluchtelingen, een bank- ■erker, is gisteren voor het eerst in Amsterdam aan het werk gegaan vorm gemaakt; commentaar op de di verse punten van onderzoek. Vele van de gesignaleerde verschijnselen gaat hij vertellenderwijs verklaren, althans mogelijke verklaringen daarvoor geven. Van de vele problemen die in het boek worden aangeroerd, geeft drs. De Haas aan het einde van het boek een samenvatting in de vorm van vijftien probleemstellingen. Vragen, die door jeugdwerkers zelf beantwoord moeten worden. Enkele daarvan zijn: „Heeft men zelf een visie ten aanzien van de actuele samenlevingsproblemen ontwik keld" en „Hoe ziet men de eigen bijdra ge aan maatschappelijke veranderin gen?" De belangrijkste reden, waarom hij het boekje „Onvoltooid beroep" heeft genoemd, is wel, dat het jeugdwerk en in bredere zin het sociaal-cultureel werk nog in de jeugdschoenen staat. Er zijn zeker in de sector van het jeugd werk nog talloze problemen op te loseen en veranderingen aan te brengen. MELBOURNE (Reuter) De tienja rige Nicholas Biggs, zoontje van de voortvluchtige Britse treinrover Ronald Biggs, is vandaag bij een auto-ongeluk in het bergstadje Kilsyth ten oosten van Melbourne om het leven gekomen. Biggs echtgenote Charmaine en hun driejarige zoontje Farley raakten ge wond. De gewonden worden in een ziekenhuis onder de naam Brent be handeld, maar de politie identificeerde hen als leden van het gezin-Biggs. Biggs ontvluchtte in 1956 uit de Wands worth gevangenis in London na vijf tien maanden van zijn straf van dertig jaar te hebben uitgezeten. Nog het af gelopen weekeinde toonde de Britse televisie Biggs onder verschillende vermommingen in de hoop dat tips tot zijn aanhouding zou kunnen leiden. Nieuwe musical „En nu naar bed AMSTERDAM (ANP) Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink werken op het ogenblik aan een musical getiteld: „En nu naar bedVoor deze musical, die begin november in theater Carré in Amsterdam in première zal gaan, aijn voor de hoofdrollen aangezocht Mary Dresselhuys, Conny Stuart, Frans Halse- ma, Jenny Arean en John Koch. Na de musical „Heerlijk duurt het langst", die oktober 1965 in première ging, wordt voor Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink de tweede samenwerking op musicalgebied. Gisteren strandde de Harlingse treiler Cornelus bij de Deense kust. Oorzaak was een tros, die in de schroef vastraakte. Via een reddings- lijn gingen de drie bemanningsleden (Van parlementaire redactie) Het gehavende flatgebouw in het Franse gasexplosie heeft voorgedaan. Er kwamen c twaalf werden gewond. DEN HAAG. De Stichting van de Arbeid heeft minister Roolvink van Sociale Zaken op zijn verzoek geadviseerd over een tussentijdse aanpassing van het minimumloon. Werknemers en werkgevers in de stichting zijn het erover eens, dat het huidige bruto- minimumloon van 157,50 verhoogd moet worden met 10,-. Oneens echter zijn ze het over de datum van ingang van de verhoging. De werknemers willen de gehele verhoging (ongeveer zes procent) laten ingaan per 1 januari 1971, terwijl de werkgevers per 1 januari een verhoging willen van vier procent of 6,30 en per 1 april van twee procent of 3,70. Minister Roolvink, die op het ogen blik met vakantie is, zal nu moeten beslissen. Werkgevers en werknemers oneens over datum van ingang Volgens de wet moet het minimumloon jaarlijks per 1 juli aangepast worden aan de loonstijging. De regering wilde echter van de mogelijkheid gebruik maken dat vooruitlopend op deze aanpassing reeds een verhoging wordt doorgevoerd. Vandaar dat minister Roolvink in december de Stichting var de Arbeid hierover advies vroeg. De werknemers zien de verhoging met tien gulden niet in zijn geheel als aanpassing. Zij beschouwen drie gulden ervan als structurele verhoging van het minimumloon, omdat de minimumloontrekkers door de verwerking van de 400 gulden in de lonen erop achteruit gegaan zijn. De werkgevers zien de verhoging uitsluitend als aanpassing. Zij wijzen er daarbij op dat de wet structurele verhoging van het minimumloon slechts eens ln de drie jaar toestaat na advies van de S.E.R. De werkgevers vestigen ook nog de aandacht op het streven de A.O.W.-uitkeringen geleidelijk te brengen op het peil van het minimumloon. Wordt nu het minimumloon tussentijds structureel verhoogd, dan zou de geleidelijke verhoging van de A.O.W. ook'wow groter moeten worden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5